Secretaris-Generaal Reijdon met S.D.-revolver neergeknald Pensioenwet 1922: De oniwaieringswerken Rotterdam-Basel per boot Wij kijken niet op een dubbeltje Van der Waals gaf wapen aan dr Gerrit Willem Kastein Nooit was Anton zo bang onontwarbare kluwen Kamerleden dringen aan op algemene herziening op Schouwen en Duiveland TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 APRIL 1948 xvm. De jonge knappe doctor Gerrit Willem Kastein werkt sinds 1 September 1939 als neuroloog bij het ziekenfonds van „De Volharding" in Den Haag. Hfj is nauwelijks 30 iaar, maar het getal van zijn wetenschappelijke publicaties is reeds groot. Hij studeerde in Groningen, werkte in Hei delberg, deed in Leiden artsexamen en ging naar het front in Aragon toen de burgeroorlog Spanje teisterde. Kastein was 'als overtuigd communist bij. de rode troepen, waar hij 18 uur per dag werkte in de ambulance. In 1937 promo veert hij tot doetor in de geneeskunde. Twee jaar later wordt hij de vertrouwde vriend van zijn Haagse patiënten, voor wie hij piet alleen een knap arts maar ook een .wel- onderlegd juridisch adviseur is, die de invaliditeits- cn de ongevallenwet op zijn duimpje kent. Hij woont mët zijn vrouw en twee dochtertjes in de Van der Aastraat als de Duitsers ons land binnenvallen; een gelukkig mens, die opgaat in zijn werk en zijn gezin. PIONIER. Tegen het einde van het jaar 1940 is dat alles reeds veranderd. Dr. Kastein is een der pioniers van het verzet geworden; in Augustus 1941 doet de S.D. een inval in zijn woning, hii kan nog op het nippertje ontkomen en duikt onder. 'Zwervend van plaats tot plaats trekt hij het gehe le land door om te bezielen tot de daad, om adviezen te geven en acties te leiden. Hii helpt piloten, hii helpt Joden: hii helpt allen, die gevaar lo pen vermalen te worden door het ijzeren geweld. Overal poogt hü de grondslag te leg gen van een georganiseerd artsenverzet In Den Haag heeft hij als medewerkers en vertrouwde vrienden dr. L. H. Levie, jhr. Feith en de heer Olivier; in Amsterdam heeft hii contacten met de groepen van Hans Katan en van anti-revolutionnairen. De dogmatische communist Kas tein is bereid tot samenwer king met ieder, die strijd voert tegen het nationaal-so- cialisme. Maar de S.D. zoekt zijn spoor. Het gerucht gaat (en niet ten onrechte) dat Kas tein de man is, die een bom deed leggen op de spoorrails in Rotterdam, als gevolg waarvan de eerste gijzelaars zijn neergeschoten. Het ge rucht gaat (en niet ten on rechte) dat Kastein andere illegale werkers van wapens voorziet. En dat gerLicht be reikt ook de bureaux op het Binnenhof, waar Schreieder zetelt. Door de zoon van de di recteur der Gero-fabrieken in Zeist, de heer Vermeer, heeft Van der Waals, (die natuur lijk weer onder een valse naam opereert) contact ge kregen met de Rotterdammer Kees Dutilh, die op eigen ge legenheid spionnage bedrijft voor de geallieerden. En via deze Kees Dutilh heeft de spion eind Januari kennis gemaakt met een ander ille: gaal werker, die hii niet bij name kent, maar die hem fascineert door zijn grote koelbloedigheid. Hij weet, dat deze man communist is, maar hii weet niet, dat deze man niemand anders is dan de koortsachtig gezochte dr. Kastein. SEYFFARDT. Op 4 Februari 1943 wordt in de Van Neckstraat te 's- Gravenhage de commandant van het Vriiwilligers-Legioen Nederland, generaal Seyf- fardt, doodgeschoten. Op 5 Februari spreekt Van der Waals met zijn nieuwe illega le vriend, die hem over de aanslag, waar heel Neder land van spreekt, frappante bijzonderheden weet te ver tellen. Het klinkt, alsof de man er zelf bij was! Kastéin heeft dan ook samen met Hans Katan de aanslag die uitgevoerd is door Verleum nauwkeurig voorbereid.. Aan het eind van het ge sprek zegt de vreemde: Ik heb op 6 Febr. een revolver nodig, kun je me daaraan helpen? Daar kim 3e op rekenen, belooft Van der Waals, die ijlings naar zijn chef op het Binnenhof rent. r Natuurlijk geven we hem een revolver, zegt Schreieder. Natuurlijk schiet hii daarmee de een of ander overhoop. Dan laten we sec tie verrichten op het lijk en kunnen zien of je nieuwe vriend ons wapen heeft ge bruikt. Is dat het geval dan kunnen we óók wel aanne men dat hii Seyffardt heeft doodgeschoten. WIE? In de morgenuren van de zesde Februari overhandigd Van der Waals de revolver van Schreieder aan dr. G. W. Kastein. En de ingewijden van de S.D. wachten in span ning op de afloop van dit vreemde hazardspel. Wie zal er worden doodgeschoten? De volgende morgen wor den in hun woning te Voor schoten de nieuw benoemde secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten Reydon en diens vrouw dood gevon den. De dader ls uitermate koelbloedig opgetreden. Hij heeft klaarblijkelijk eerst de vrouw alleen thuis getroffen en neergeschoten. Vervol gens heeft hij gewacht op Reydon, die laat thuis kwam. De nieuwe secretaris-gene raal is in de gang van zijn woning neergeknald. De S.D. laat sectie op de lijken verrichten; Schreieder leest de rapporten en knikt goedkeurend; er is geschoten met de revolver, die hij zelf via Van der Waals in handen van de dader heeft gespeeld. Zijn spel klopt en dat er een secretaris-generaal uit de onmiddellijke omgeving van Mussert aan opgeofferd is, mag jammer heten. Maaj er zijn tenslotte N.S.B.-ers ge noeg. Diezelfde middag brengt Van der Waals de re volver terug en vertelt bij zonderheden van de aanslag, die hü uit mond van zijn nieuwe vriend hoorde. Schreieder knikt nadrukke lijk. Arresteren? vraagt de verrader. Neen, zegt Schreieder, Laat hem lopen. Laat hem nog wat schieten desnoods. Maar houdt contact en hoor hem uit. Hij zal wel mede werkers hebben. Van der Waals yindt het een griezelig karwei. Hij is doodsbang voor dr. Kastein Bij de minste verdenking, die de vreemde krijgt, zal het af gelopen ziin met het dier bare leven van Antonius van der Waals. Na een paar ont moetingen zegt de spion tot Schreieder: Ik wou dat je die man nu maar oppikte. Hii is afschuwelijk gevaarlijk. Dit is heus de beroerdste op dracht die je me tot dusver gaf. Maar Schreieder trekt de wenkbrauwen op. Van der Waals wordt betaald voor groot werk dan moet hij óók groot werk leveren. En als die vreemde communist slimmer is dan Anton, dan ligt de conclusie voor de hand: dan deugt unser An ton niet voor zijn werk. Dan is hij een zenuwachtig oud wiif. Is dat duidelijk? GEARRESTEERD. Op !9 Februari 1943 heeft Van der Waals een nieuwe afspraak met de onbekende man in het café „De Kroon" aan de Houttuinen te Delft Maar als hij er arriveert is de vreemde juist een kwar tier te voren door een over- val-commando van de S.D. gearresteerd en weggevoerd. Twee revolvers zijn hem di rect ontnomen, maar hij be zat nog een derde. En daar mede heeft hij toen de boeien reeds om ziin polsen zaten, geschoten. Eén Duitser is ge wond. Merkwaardigerwijs is er een paar minuten na de arrvstat'l: nog een tweede Sroep S.D.-ers aangekomen, ie onverrichterzake moét terugkeren, omdat het kar wei reeds is opgeknapt Klaarblijkelijk hebben beide groepen volkomen onafhan kelijk van elkaar gewerkt. Van der Waals komt met het alarmerende bericht op het Binnenhof. Schreieder denkt er het zijne van.... Anton was doodsbang voor de vreemde; heeft Anton soms zélfs twee groepen S. D.-ers gewaarschuwd om zijn gevaarlijke contactman on schadelijk te maken? Nie mand zal het ooit weten. Vast staat slechts, dat de af deling IVa van de S.D.. waar over Munt het commando voert, in het zakboekje van de korte tijd tevoren gear resteerde communist Piet Wapperom een aantekening heeft gevonden over een af spraak in hetzelfde café op, hetzelfde uur. De conclusie ligt voor de hand, dat Kastein Wapperom en Van der Waals met elkaar in contact heeft willen brengen. Wie zal het echter ooit met zekerheid kunnen zeggen? Schreieder grijpt naar de telefoon en informeert links en rechts. Bii Munt krijgt hü de informatie, die hii heb ben wil. Ja zeker, de man nen van Munt hebben zojuist in pelft een gevaarlijk com munist gearresteerd. Ik had er als lokvogel een goedge- boeide gevangene neergezet, een zekere Wapperom, ver telt Munt uitvoerig, en mijn mannen zaten in burgerkle ding te wachten. Pracht van een arrestatie Ja, ja, bijt Schreieder, pracht van een arrestatie. Laat die man direct bii me brengen. Dat kan niet meer, trei tert Munt. En waarom niet, als Ik vragen mag? snauwt Schreie- der. Omdat de man vijf mi nuten geleden bij een poging om te ontvluchten met ge boeide handen uit het raam van de eerste verdieping is gesprongen. En? Morsdood gevallen, zegt Munt. Een paar minuten later brengt een beambte van Munt het in Pijnackcr clan destien afgegeven persoons bewijs van de dode. Van der Waals herkent in het portret ogenblikkelijk de vreemde communist. Schreieder leest de gege vens: Gerrit Willem Kastein, geboren te Zutphen op 25 Ju ni 1910, van beroep; arts., Jammer, zegt de Krirai- nal-Director. Munt heeft ons spel verknoeid. Kastein had natuurlijk medewerkers. Het wordt nu in ieder geval hoog tijd, dat we Kees Dutilh in rekenen. Die is toch al k°P" schuw geworden door de stomme fouten van Poos: Van der Waals zucht uit n verlicht gemoed. Kastein :s uitgeschakeld. En nooit is hii van enig ander mens zo bang feweest als van deze Haagse okter. Verhoging maximum pensioen tot f6000.-? Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede. Kamer over het wetsontwerp nadere vaststelling van de regelingen op het gebied van pensioenen, welke gedurende de vijande lijke bezetting zijn uitgevaar digd. Door deze wetswijziging worden de technische bezwa ren tegen de Pensioenwet 1922 in genen dele weggenomen, doch integendeel vergroot. In dat opzicht immers is de Pen sioenwet 1922 een welhaast onontwarbaar kluwen. Bij de toepassing van de pensioen wet leeft men als het ware van interpretaties, zodat wel haast wekelijks een principi ële beslissing van de pensioen raad gegeven wordt. Thans zullen de uit hoofde van oudere regelirfgen verkre gen rechten vermoedelijk wel uitgewerkt zijn. Vele leden dringen dan ook met klem aan op een algehele herziening en Ingrijpende ver eenvoudiging van de pensioen wet' 1922. Deze algemene herziening Mt de gelegenheid scheppen gro- irzich- zal de gelegi om wetstechnisch aan de te bezwaren van onov Wat de Helde Maatschappij Arbeid van lange duur. De grote cultuurtechnische werken, die thans op Schou wen en Duiveland worden uitgevoerd zijn een mooie uiting van de wil tot herstel en vernieuwing, die zich overal in Nederland open baart Vooral het millioenen- werk, dat het Waterschap Schouwen in behandeling heeft, blijft de aandacht trek ken. Enkele weken geleden werd wederom een deel van dit grote project aanbesteed namelijk de verbetering van ongeveer 2000 H.A. gronden en men rekent er op. dat dit jaar het aanbestede werk ge reed komt. Dit najaar zal dan opnieuw een deel van 't project worden aanbesteed. Deze uitvoering in ge deelten, bleek nodig, omdat er enorm veel voorbereidend werk verricht moet worden, want voor verbetering van de ontwatering, de grond-afvoer enz. is veel overleg met de grond-eigenaren vereist en honderden kleine onteigenin- getjes zijn geboden. De uitvoering in vrij werk en gemechaniseerd geeft vol doening. Intussen is ook de eigen technische dienst van het Waterschap Schouwen bijzonder actie! De nieuwe takelwagen, waarmee de vas te buizenleggers-ploeg ope reert, die alle nieuwe duikers in eigen beheer legt is een bekende verschijning ge worden. doet. DE HEIDE MIJ. Een belangrijk deel van de cultuurtechnische werken, die op het ogenblik in be handeling ziin, wordt uitge voerd door de Ned. Heide maatschappij. Wij hebben 'n praatje gemaakt met de heer G. J. T Bosch, hoofduitvoer der van de Heidemaatschap- f»ii op Schouwen en Duive- and. „Er is hier nog voor ja ren werk", verzekerde hij ons. Op het ogenblik bevin den zich in drie kampen on geveer 250 arbeiders, die bii de Heidmaatschappii werken en wii hebben 200 streekar beiders in dienst. Dan hebben onderaanne mers, die werk voor de Hei demaatschappij uitvoeren 8 draglines in bedrijf, waarvan er zes in de Vierbannenpolder staan en twee in de polder Oosterland in bedrijf zijn. In die laatste polder ligt ook de baggermolen, welke de Brede Geul voor het ge maal uitdiept. We ziin nu in het Osse-ge- bied, waar de hoofdontwate ring klaar is, begonnen met de secundaire leidingen te graven. Arbeiders uit Rotterdam. Den Haag en Scheveningen ziin daar te werk gesteld. Zij wonen in de kampen Kerk- werve en Breidorpe. De arbeiders uit het kamp te Noordwelle ziin bezig met het opruimen van bunkers onder Noordwelle en Renes- se. lelijkheid, ja' zelfs onleesbaar heid tegemoet te konten, ter wijl daarnaast ook materiële pensioensbelangen aan de orde kannen worden gesteld. Vele andere leden bepleitten de wenselijkheid om bij deze herziening de gepensionneer- den van vóór 1922, wier aan tal betrekkelijk gering ge noemd kari worden, te bréngen onder de pensioenwet 1922. Ook werd het denkbeeld ge opperd om aan de pensioen commissie, die het nu inge diende ontwerp heeft voorbe reid, ook de voorbereiding van algemene herziening op te dra gen. ONDERWIJZERS. Vele leden vestigden in het bijzonder de aandacht op de wenselijkheid om tot verplich te pensionnering van onder- Brieven naar Italië. Amerikanen van Itali aanse oorsprong, 'die ge- sant zjjn tegen het com munisme, bombarderen Italië met brieven en telegrammen, waarin zij er bjj lum bloedverwan ten en vrienden op aan dringen bij de verkiezin gen niet op de commu nisten te stemmen: Er zouden er reeds min istens twee millioen ver zonden zjjn. K.L.M. gaat jonge verkeers vliegers opleiden. Volgens mededeling van dr. A. Plesman zal de K.L.M. in de loop van dit jaar een cur sus van 10 maanden voor aanstaande verkeersvliegérs organiseren. Het is de bedoe ling hiervoor een 30-tal jon gemannen met 3 jaar H.B.S. of M.U.L.O. te selecteren en deze te Wassenaar intern op te leiden. Deze vooropleiding wil de jongelui eerder ge schikt voor de vliegerij- ma ken. dan doorgaans na het volgen van een middelbare school het geval is. Vlerlandenreis zonder deviezen Nieuw hoofdstuk voor de Rijnvaart. (Van onze speciale verslaggever). Kapitein P. Muilwijk van de Nederlandse Stoomboot Rederij te Rotterdam is een levende reclame voor de door zijn maatschappij aanbevelen passagiers-Rijnvaarten om de stadse gelaatskleur te veranderen in het gebruinde gezicht van een zeeman" Want gebruind is deze kapi tein Muilwijk, die al vijftien jaren de Rijn bevaart tussen Rotterdam en Karlsruhe. Wij vonden hem op de brug van het motorschip „Prins Bern- hard". toezicht houdend op de plaatste voorbereidselen voor de eerste passagiersreis van Rotterdam naar Bazel in Zwitserland, die op 2 April een aanvang zal nemen. Een nieuw hoofdstuk wordt hiermede geopend in de ge schiedenis van de ruim hon- Geldcirculatie eind 1947 7J4 milliard Teleurstellende achterstand (Van onze eeconomische medewerker) Wij hebben ofts in deze kro niek wel eens met bezorgd heid afgevraagd of de immer stijgende geldcirculatie op de duur niet zo'n bandjir zou worden, dat de dijken, die door de prjjsbeheersing zijn opgeworpen .volkomen zouden worden weggespoeld. Wij zul len thans eens kijken hoe de vlag er voor staat. Ons geld, dat voor de man in de straat alleen maar be staat uit zink, koper, nikkel of zilver, alsmede uit de pa pieren guldens en rijksdaal ders, de briefjes van tien en hogere waarden, kent ook nog andere sporten. Naast het me talen en papieren geld, met een voornaam woord chartaal geld geheten, hebben wij n.l. ook nog het girale geld, be wijzend personeel op 60-jarige leeftijd over te gaan. Andere leden zouden een verplichte pensionnering op 60-jarige leeftijd alleen voor onderwij zeressen wenselijk achten. MAXIMUM 6000.—1 Vrij algemeen werd gepleit voor een verhoging van het maximum-pensioen van 4500 op 5000. Enige leden acht ten 6000 alleszins verdedig baar. Reeds, voor de oorlog werd 4000 "algemeen te laag geacht. Mohammed el Jaabary, de Arabische burgemeester in He- bron, onderzoekt het geweer van een Arabische soldaat. DE DUINEN. Het herstel van de duin - beplanting hoopt men spoe dig aan te pakken. Bij het opruimingswerk is ook van veel betekenis het weder uit spreiden van de goede grond, die dikwijls bij de bunkers is gebruikt en die nu op de goe de plaatsen teruggebracht moet worden. Met het herstellen van de inundatieschade staat Dui veland er het best voor. Daar is men practisch over die schade heen. Tegen Mei zal het grootste deel klaar zijn. Bijzonder vlot verloopt 't werk op het ogenblik in de Vierbannenpolder, waar men op 17 Nov. begon met het verzetten van 200 tot 240.000 M3 grond en enke le weken geleden reeds de 100.000 M3 overschreed. Ook is er door de boeren sel wat herstelwerk in eigen ledriif uitgevoerd op een zo genaamde H.E.B.-begroting, waarvoor Landbouwherstel 'n bijdrage geeft. Maar. zo eindigde de heer Bosch ,er zullen nog ja renlang vele arbeidskrachten nodig ziin om Schouwen en Duiveland te maken tot hel mooie landbouwgebied, dat ?t vroeger geweest is. CENTRALE WERKPLAATS Tenslotte hebben we nog even een kijkje genomen de Centrale werkplaats van de Heidemaatschappij te Zie- rikzee. Daar worden voor heel Zeeland de werktuigen gerepareerd en de keten ge bouwd, die de Heidmaat schappii nodig heeft. Er ko men per jaar zo'n klenie 4000 kruiwagens in reparaties, dui zenden schoppen enz. Dan is er een smidse, een timmer- winkel en een magazijn. We zagen er juist een glasdichte keet in aanbouw voor Wal cheren Zulke keten verhui zen regelmatig door de pro vincie. Ook de houten huizen voor de opzichters en uitvoer ders verhuizen vaak mee. De heer Bosch woont zelf even buiten de Nobelpoort te Zie rikzee in zo'n houten huis. dat weer ingepakt en meege nomen wordt als hii ergens anders aan de slag gaat want de Heide Mii. met zijn tienduizenden werkers is niet gebonden aan een bepaald gewest. Zij werkt in geheel Nederland en zü hoopt dat nog jarenlang voort te zetten. 1 staande uit de tegoeden bij de handelsbanken, de boerenleen banken en de giroinstellingen, waarover per chèque of per overschrijving kan worden beschikt. Dit girale geld is bij gevolg geen klinkende munt doch het is een saldo bij een bank, waarmee men zijn schulden kan betalen en dat omgekeerd ook weer aan groeit, doordat uw schuldena ren op deze rekening laten bijschrijven. 'De voornaamste post van het chartale geld vormen de bankbiljetten, die worden uit gegeven door de Nederlandse Bank. Elke week geeft deze instelling een verkorte balans uit. en zo kunnen wij regelma tig de stand opnemen. Be droeg de geldcirculatie op 31 Dec. 1946 2748 rqillioen, zo was deze op 31 Dec, 1947 ge stegen tot 3019 om op 30 Maart 1948 weder to dalen tot 2948 millioen. Nemen wjj voorts de circu latie van de muntbiljetten (on ze door de staat uitgegeven papieren guldens cn rijksdaal ders) en van het metalen geld aan op ca. 187 millioen, dan is d?. totale chartale geldcir culatie eind Maart 1948 3135 mililoen. En nu het girale geld, waarover wij jammer genoeg niet zo up to date zijn inge licht. Eind 1947 bedroegen de ereditsaldi bjj de banken en giroinstellingen 4.331 milli oen tegen 3.639 in het begin van het jaar, een stijging uit makende in 1947 van 700 millioen tegen 260 millioen bij het chartale geld. WAT BETEKENT DIT? Wat is nu onze conclusie uit deze cijfers? Dat de totale geldcirculatie in 1947 met bij na 1 milliard is toegenomen, doch dat nadien eer van een inkrimping dan van een uit breiding kan worden gespro ken. Desalniettemin oefent de totale circulatie van 7536 millioen op 31 Dec. 1947 een dreigend, nog niet aan de op pervlakte komend gevaar voor inflatie uit. Natuurlijk zal een strenge controle op lonen prijzen dit versluieren, doch het gevaar opheffen kan het nooit. Hiervoor moeten andere wapens in de strijd worden gebracht. Wapens, die, ge smeed moeten worden door de arbeidskracht van ons volk- harder werken en meer spa ren. Op een hogere productie kunen wij inderdaad bogen: het cijfer van eind Jan. 1948 gaf als algemene productie index 101 aan t.o.v. 100 in 1938. Wij hebben dus ons voor oorlogse peil bereikt. Edoch, meteen groter aantal men sen. want onze arbeidsproduc tiviteit wil nog steeds niet boven de 80 komen tegen 100 in 1938. DE OORZAKEN. Er zijn voor deze teleurstel lende achterstand verschillen de oorzaken aan te wijzen; een ervan is ongetwijfeld het be staande plafond van het ta riefstelsel, waardoor, hoe hard de arbeider in doorsnee ook werkt, nooit meer dan 10, 15, 20 of 25 pet. (al naar de branche) extra verdiend .kan worden. Gelukig is nu in de bouw bedrijven (bij wijze van proef) rotf niet aan, dat, door de arbei- in enkele StO] grote plaatsen de er af en wij twijfelen er ders een zeker belang bij har der werken te geven, de pres taties hierdöor zullen stijgen. Moge daarom in de andere be drijfstakken het vrije tarief- stelsel (dat echter nooit een Jaarstelsel mag worden) spoe dig volgen. Over het sparen hebben wij kort geleden nog een boekje open gedaan, wij volstaan daarom met te zeggen, dat ook dit nog te wensen over laat en dat het van de wijs heid der regering afhangt of de spaarcurve weer behoorlijk gaat stijgen. (Nadruk verboden) derdvijf cn twintig-jarige en tevens oudste Riinvaartrede- rij. Als vrijwel alle Neder landse kapiteins weet ook de heer Muilwijk weinig bijzon ders te vertellen over ziin reizen: „Er is nooit iets bij zonders gebeurt", peinst hij met een wat ongelukkig ge zicht. als spijt het hem ons een spannend verhaal te moe ten ontzeggen. „Over de oor logsjaren zou natuurlijk wel wat te vertellen zijn", zegt hij dan hoopgevend, „maar die omstandigheden waren voor allen gelijk: vorderen van materieel en later van personeel, beschietingen en ten slotte: ernstige verliezen. Van de vijf en veertig sche pen was er op de dag van de capitulatie van Duitsland één over. ,.De Zeeuw", het motor schip van de Rederij in 1882". BROKJE GESCHIEDENIS. Een Rotterdamse zeekapi tein. Gerhard Maurits Roent gen, richtte, in het jaar 1822 de Nederlandse Stoomboot Rederij met koninklijke hulp op; de vloot bestond uit de zo' typische raderboten, van welk type er kort voor de oorlog nog voeren. Kapitein Roentgen vond de stoomma chine in practische toepassing uit en de eerste Batavierbo- ten (RotterdamLonden) waren met ziin vinding toe gerust. Aanvankelijk werd een ge regelde dienst onderhouden tussen Rotterdam en Keulen, later uitgebreid tot Karlsruhe. In 1929 maakte Prins Hen drik de eerste vaart mee met het vlaggeschip van de Rede rij, de „Prinses Juliana", De ze boot is in de oorlog verlo ren gegaan. Vooral lussen 1935 en 1938 vierde het passagiersver voer hoogtij: de capaciteit van duizend tot drieduizend per schip bleek vaak niet toe reikend. Opmerkelijk was het, dat ondanks het bestaan van Duitse Rijnvaartrederijen aan de Nederlandse Stoom boot Rederij meestal de voor keur werd gegeven. Door een fusie in 1947 en door het her stel is thans de vloot weer op 50 procent van de voor-oor- logse omvang. VIER-LANDF.N-BEZOEK ZONDER DEVIEZEN. Het meest opmerkelijke van de nieuwe dienst naar Bazel in Zwitserland is de mogelijk heid vier landen Nederland- Duitsdand-Frankrijk-Zwit- selancf) te bereizen zonder deviezen: de gehele reis enkel of retour kan in Ne derlands geld worden be taald. Zij, die de prachtige elf du- gen-Rijnreis, retour naar Zwitserland willen maken, vinden een verzorgde acco- modetie aan boord: twee-per- soons hutten met stromend water, een badkamer, restau ratie en een windvrij zonne dek. Behalve in de geallieer de zónes in Duitsland kan men onderweg van boord; de heenreis duurt vijf dagen, twee- a drie dagen blijft de boot in Bazel en de retour- reis stroomafwaarts neemt drie dagen. Voor het verblijf in Bazel kunnen de retourpassagiers de' boot als hotel gebruiken en van hier uit tochtjes maken: wie zelf niet over Zwitserse francs kan beschikken kan er tien per persoon per dag van de maatschappij betrekken. Het is nog niet bekend óf en hoeveel deviezen de wng voor buitenlandse rei zen beschikbaar zal stellen', uiteraard zal het voor de toe rist prettiger ziin over wat meer geld dan tien Zwitserse francs per dag tekunnen beschikken: maar het kan - ook zonder. VOOR WAT HOORT WAT! De beheerders onzer devie zen zal het niet onwelgeval lig zijn, dat de Nederlandse Stoomboot Rederij heel wat van deze begeerde papieren in het laadje brengt. Het is nl. de bedoeling om tussen Bazel en Straatsburg een massa vervoer mogelijk te ma ken: deze reis van vijf uren zal bijzonder in trek ziin bij het Zwitserse en Franse pu bliek en een vervoer van ruim duizend personen per schip op dit trajectjewel, er zit wat in, of liever, daar kan wat uitkomen aan devie zen. Reeds wordt van de dienst tot Karlsruhe een druk gebruik gemaakt door Ame rikanen en Engelsen: dollars en ponden! Een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis onzer Rijnvaart is begonnen; het zal ongetwij feld een goed hoofdstuk kun nen zijn! Nadruk verboden. GROTE TANKER. Te Rotterdam is binnenge komen het Panamese tank schip „Ulysse", met. 13.365 reg. br. ton, met een lading van 26.000 ton olie. Dit is het grootste tankschip ooit te Rotterdam aangekomen. Dezer dagen heeft zuster G. W. Nikerk, directrice van het herstellingsoord „Dennen heuvel" te Ossendrecht haar functie, die zij 24 jaar heeft bekleed, neergelegd en aan haar opvolgster, zuster A. C Klugkist, overgedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5