Zeeuwse motorrijders vergaderden in Goes Kappie en het Olifanten-kerkhof SFI Sport en wedstrijden Handbal in Zeeland Mysterie Prinsengracht Walcheren Vragen bij de Z.-actie. Dc afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging hield haar jaarvergadering in Hotel Tivoli te Goes. Zowel het jaar verslag als het financieel ver slag gaven aanleiding tot een aantal op- en aanmerkingen. Van het afdelingsbestuur was nog slechts de provinciaal voorzitter, de heer G. Eyke- lenboom, over. Deze zag zich echter gedwongen zyn functie neer te leggen, daar hfl veelal bulten de provincie verblijf houdt. In zijn plaats werd tot provinciaal voorzitter en lid van het hoofdbestuur gekozen de heer A. W. Levering. Tot bestuurleden werden ge kozen de heren dr. J. C. Arends te Hansweert, Th. Briefjes te Goes en J. C. Bouwens te Middelburg. Een bestuurslid uit Ziezikzee en een uit Tholen zullen alsnog worden aangewezen. Tot gedelegeerden naar de algemene jaarvergadering, welke volgende maand te Utrecht zal plaats vinden, werd de heer M. G. van Oos ten aangewezen. Besloten werd, om aan de algemene vergadering een zo danige reglementswijziging voor te stellen, dat de motor clubs meer invloed krijgen in de K.N.M.V. Over de voor- en nadelen van, alsmede een loyale mede werking aan de benzlne-be- zuinigingsaotie werd lang ge sproken. Hoewel de aanwezigen er allen van overtuigd waren, dat, gezien in het licht van de deviezenschaarste, waaraan ons land laboreert, de uiterste zuinigheid is geboden en zij derhalve volkomen bereid wa ren hurt volledige medewreking te verlenn om de Z-actie te doen slagen, wensen zn toch een aantal zwakke punten in deze actie onder de aandacht van het publiek te brengen. Dat het de Hollandse motorrij ders en automobilisten een doom in het oog is, dat hun Belgische collega's ook op Zondagen vrij mogen rondtoe ren en onze kostbare benzine verrijden, mag langzamerhand voldoende bekend acht. Een deugdelijke oplossing van deze „internationale" kwestie komt ook hen niet eenvoudig voor. Het ls echter op zijn zachtst uitgedrukt be vreemdend te noemen, dat de luxe jachten wel op Zondagen vrij mogen rondtoeren, ja zelfs aan geen enkele vergunning meer gebonden zijn en derhal ve ook plezierrltten kunnen uitvoeren zonder enige belem mering. Nog vreemder ls, dat danks extra treinen en extra bussen ook nog eens extra vliegtuigen voor jaarbèursbe- zoek worden ingelegd. Wat wel het sterkst bevreemd is het feit, dat op Zondag 11 April te Woensdrecht grote vliegtuigdemonstraties zullen plaats vinden. Het aantal li ters dat hier zonder enig eco nomisch nut wordt verspild, valt bij benadering niet vast te stellen. Wenst men van motorrijders en automobilisten een eerlijke medewerking aan de Z-actie, dan zal de regering toch het ?oede voorbeeld moeten stel len. en een evenement als ?enoemd, niet alleen voor de Zondag maar in haar geheel moeten verbieden. den- ge- LEZERS SCHRIJVEN VLISSINGENS NIEUWE STATION. Een abonné uit Goes schrijft ons naar aanleiding van het bericht over het -besluit van de N.S.-dlreCtie om Vlissingen op korte termijn een nieuw station te geven en verbaast zich over het feit, dat een dergelijke, voor de toekomst van geheel Zeeland hoogst be langrijke beslissing min of meer „bij toeval" moest wor den genomen. Inderdaad kan men zich hierover wel enigszins verba zen. Maar daar tegenover staat toch, dat het stations probleem van Vlissingen reeds geruime tijd in studie is, ter wijl het op het ogenblik slechts gaat om een eenvoudig ge bouw, dat moet dienen om de stationsruïne, welke op het ogenblik dienst doet, voorlopig te vervangen. Dat daarbij re kening wordt gehouden met de mogelijkheid tot uitbreiding tot een maritiem station van veel groter betekenis, bewijst, dat men de belangen van Zee- lands toekomst ook nu reeds in het oog houdt De Spoorweg-pensioenen. Aan het verslag der Tweede Kamer over het VMtsontwerp „dekking tekort spoorwegpen sioenfonds", is het volgende ontleend: In verband met de in de laatste jaren ve-rkregen be drijfsresultaten bij de Neder landse Spoorwegen werd door verschillende leden de vraag gesteld, of de regering bereid zou zijn met de directie der Spoorwegen in overleg te tre den over de in de jaren 1930 tot 1940 toegepaste pensioen- korting van 10 pet. Door een bijdrage van het bedrijf en de regering zou thans het wellicht mogelijk zijn aan belanghebbenden, die toch bedoelde korting nog steeds als onrechtvaardig aanvoelen, te gemoet te komen. Belgische vissers contra Nederlandse garnalen. In verband met de moei lijkheden in het Belgische visserijbedrijf hebben Belgi sche vissers er in een schrij ven aan de regering op aan gedrongen de invoer van gar nalen uit Nederland te ver minderen ten gunste van de Belgische garnalenvissers. In dit schrijven wordt tevens verzocht de invoer, van »met boorzuur geconserveerde ge pelde garnalen te verbieden, waardoor de import hiervan uit Nederland zou wegvallen. Indien de regering op de ge stelde eisen niet ingaat, zal het personeel der Belgische kustvisserij op 15 April in staking gaan. Arrestaties In Canada. Te Montreal zijn 56 per sonen door de politie gear resteerd tijdens een bijeen komst, welke werd gehouden onder auspiciën van de Ca- danese progressieve arbei derspartij (communistisch). Bij een huiszoeking wer den documenten gevonden over de stichting van een Canadese liga tegen de kies wet, welke de steun zou heb ben van de Canadese com munistische partij. Steeds meer liefhebbers voor de T.H.S. te Delft. Hoewel personeel en materi aal van de Technische Hoge school te Delft ztfn ingesteld op tweeduizend studenten, zijn er thans meer dan 5500 stu derenden ingeschreven. In ver band hiermee moesten ver schillende maatregelen worden fetroffen. Zo worden verschei- ene colleges dubbel gegeven en is 't docerend, assisterend, administratief en bedienend personeel in tal van afdelin gen uitgebreid. Het werk zou aanzienlijk worden verlicht, Indien vóór de inschrijving in September bekend was op hoeveel studen ten voor de verschillende stu dierichtingen en studiejaren kan worden gerekend. In Maart '47 werden daartoe voor de eerste maal aan de direc teuren van Inrichtingen voor voorbereidend hoger onder wijs vragenlijsten ingezonden. Van de 260 werden er echter slechts 157 terug ontvangen, waardoor de enquête haar doel miste. Onlangs zijn wederom vragenlijsten verzonden en men hoopt dit jaar een beter resultaat te kunnen boeken. Ook is, ter voorkoming van teleurstelling voor hen, die achteraf voor de studie ln Delft niet geschikt blijken te zijn, gelegenheid deskundig advies in te winnen. Daartoe zal de rector-magnificus 's Maandags van 2 tot 3 uur spreekuur nouden in 't hoofd gebouw aan het Oude Delft. Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Het Tweede Kamerlid, de heer Andriessen, heeft aan de minister van sociale zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het bericht juist, dat de zg. technische commissie— van Rhjjn, opdracht gekregen heeft, advies uit te brengen met betrekking tot een nood voorziening ln de Kinderbij slagwet voor kleine zelfstandi gen? 2. Indien deze vraag bevesti gend moet worden beantwoord, wil de minister dan mededelen of een dergelijke voorziening op korte termijn kan worden tegemoet gezien? 58 De gevolgen bleven niet uit maat gaf een ijselijke gil toen hij in eens Iets kouds kleffigs op zijn hoofd voelde vallen; een gil. die door merg en been drong. De gil ging door de luchtkoker en Keizer Napoleon Sneeuwwit vloog van zijn stoel over eind. ..Watte is datte!" riep hij. „Spookies! Spookies! Help! Ikke niks gedaan heb! Ikke lief zijn!" De maat was dol van angst Hii pakte het laken en gooide dat over zich heen, draaide de sleutel van zijn deur open etk holde naar buiten. 'Dat zag de Keizer en dat was te veel voor hem. Hij mompelde nog: „Spookie!" en viel t wusteloos. toen achterover, be-* Sport en zaken. officieel groep tot de Indertijd werd meegedeeld, dat ee Britse athleten, die „mogeiyken" voor de Olympi sche Spelen behoorden, van 16 tot 20 April in een groot vacantiekamp van de ver maarde Butlin in Clactón zouden oefenen. Een aanbod, dat door Butlin gedaan was. waarbjj natuurlijk de onkos ten der athleten op rekening van Butlin's organisatie zou den komen. Butlin ls een goed zaken man en doet dit dus niet voor niets. Hij heeft dan ook onmiddellijk een grote adver tentie geplaatst. waarin staat: „Dit is een prachtige gelegenheid voor sportsmen om terwijl zij een weekend in Clacton doorbrengen, de 200 Olympische athleten aan het werk te zien. Boek thans logies voor dat weekend." d Het gevolg van een en an der zal dus zijn, .dat de Brit- attractie vor- se athleten een Meer belangstelling gerechtvaardigd Volgend seizoen een Zeeuws - Brabantse breidde spoedig nent. Ooi competitie. Naast voetbal ls handbal wel één van de takken van sport die zich by uitstek als kijkspel lenen. Na het ontstaan ver deze sport zich al over het hele conti- 'ok ons land telde wel dra verschillende handbalver enigingen, terwijl het thans zo is dat vrijwel in elke ge meente van enige omvang één of meer handbalverenigingen te vinden is. Wat het spel self betreft, dit vertoont zeer veel overeen stemming met het voetbal* spel.' In het algemeen gelden de regels die voor voetbal toe gepast worden óók voor de handbal. De grootste afwijking is wel dat de bal inplaats van met de voet met de hand wordt gespeeld en dat er zich voor de doelen een cirkel »- vlhdt met een straal van 11 meter, waarbinnen zich alleen de doelverdedlger mag bewe gen. Deze sport wordt zowel door heren als door dames be- HET VAN DE FEUILLETON TJeerd Adem* 19 „Kunt U zich nog herinne ren, inspecteur Beekman, wie zich precies in de kelder be vonden, toen de% moord ont dekt werd?" vroeg de rechter commissaris. „Ik kan het niet met zeker heid zeggen, mynheer. Toen er licht gemaakt was, bleek, dat vrijwel allen uit het pak huis naar beneden waren ge komen. Ik heb een vrouw ho ren gillen, maar ik weet niet wie het geweest is. Mevrouw Van Bremen is flauw geval len." „Had zij gegild?" „Neen, zij moet vlak naast my hebben gestaan." „Waar was de dokter?" „Die moet er ook zyn ge weest. Hg heeft later het slachtoffer onderzocht. Nadat bleek, dat mynheer De Vries dood was, heeft hy zyn vrouw geholpen." De rechter-commissaris ke6k besluiteloos de kleine kring rond. „Een büzonder duistere ge schiedenis," zei hy. „We dwa len op een terrein vol voetan gels en klemmen. Wie zullen we nu nemen?" „Er is er één, die percé naar huis wil, omdat zyn vrouw zogenaamd nerveus is," zei de commissaris-. „Wie is dat?" vroeg de heer Peenstra. „Meneer Bassing, directeur van een H.B.S., mynheer," zei inspecteur Beekman. „Laten we die zenuwachti ge dame dan maar eerst ne men," zei de réchter-commis- saris. „Wilt U haar even ha len, mynheer Maai?'* Hy keek nieuwsgierig op, toen hy de magere directeurs vrouw met een van woede ver trokken gezicht zag binnen komen. ,Is U mevrouw Bassing?" „Ja, ik ben mevrouw Bas sing en ik zou wel eens willen weten wie hier het recht heeft ons op een dergeiyke onbe schofte manier „Gaat U daar zitten, me vrouw," zei de rechter-com- misaris geprikkeld. „Uw man „Mijn man is directeur van een H.B.S." zei de vrouw, ter- wyi ze haar stekende ogen op de heer Feenstra richtte. „Ik begryp absoluut niet waar voor het nodig is, dat wy ge vangen worden gel*>uden. 't Lykt waarachtig wel of wy de verdachten zyn. Denkt U mis schien, dat ik' hier vanavond voor myn plezier op de vloer heb gelegen?" „Wat zegt U?" vroeg de rechter-comissaris verbaasd. „Ik ben hier vermoord, me neer. Ik begrijp nog niet, dat ik zo stom ben geweest om aan dergehjke lugubere spel letjes mijn medewerking te verlenen. Ik verzeker U, als ik geweten had, welke ver- achrikkeiyke dingen rich hier zouden afspelenik ben door 't oog van een naald ge kropen." „in welk opzicht?" vroeg de rechter-commissaris^ naar het bleke gezicht van de vrouw kykend. „Omdat de moordenaar mij net zo goed de eerste keer../' „Wie nad u dan vermoord?" „Die griezelige dokter," zei mevrouw Bussing uitdagend. „U wilt toch zeker niet be weren, dat de dokter de moor denaar van mynheer De Vries is geweest?" Mevrouw Bassing haalde haar magere schouders op. „Dat heb ik gelukkig niet uit te maken," zei ze scherp. „Kunnen wy nu eindelyk weg gaan?" „Heeft U enig bewys voor uw insinuatie?" „Dat is geen insinuatie, dat ls een kwestie van gevoel." „Uw manzei de rech ter-commissaris. „Ik dank de hemel, dat wy gelukkig allebei boven waren," zei mevrouw Bassing. „Myn man kan toch zeker niet bo ven zitten en tegeiykertyd ira een kelder een moord plegen, 't Is eenvoudig te belachelijk om er verder over te praten." „Is er iemand, die kan be vestigen, dat U beiden boven geweest- is?" „Gelooft U mg niet?" vroeg mevrouw Bassing woedend. „Dit is geen kwestie van ge loven, mevrouw. Dit is een ambteiyk verhoor. Wie was er nog meer op die kamer?" Mevrouw Jaarsin a," zei de directeursvrouw onwillig. „Uitstekend, dan kunt U, wat mg betreft, aan uw man mededelen, dat U beiden kunt vertrekken, of heqft één van de heren nog iets te vragen?" „Zouden wehmdie ongeduldige mynheer ook niet eens horen?" vroeg commis saris Vonkenberg. Mevrouw Bassing wierp hem een woedende blik toe. „Heeft dezeehman hier ook iets to vertellen?" vroeg ze hautain. „Ik hoop voor U niet, dat U dat nog eens zult gewaar worden," zei de commissaris. „Stelt U er prys op, dat de heer Bassing nog verhoord wórdt, commissaris?" vroeg de heer Feenstra. De* commissaris haalde -zyn schouders op. „Och, neen, laat maar gaan. (Wordt vervolgd.) oefend. Het spel houdt alle eleirtenten in zich, om de toe schouwers intens te doen mee leven. Het Ned. Handbal-Verbond, hetwelk oorapronkeiyk „Bonds Handbal Commissie van het Ned. Gymnastiek-Verbond' heette, is opgericht op 1 Jan. 1942 en te Amsterdam geves tigd. Het ofnvat het gehele land, hetwelk is onderverdeeld In 5 districten: West A, West B, Noord, Oost en Zuid. Ieder district wordt verdeeld In di verse afdelingen. District Zuid omvat de afdelingen: Oost- Noord-Brabant, West Noord- Brabant en Zeeland. ZEELAND. In afdeling Zeeland nemen deel de verenigingen: Marathon (5 elftallen); de Zeeuwen (2 elftallen); Walcheren (l elf tal )uit Vlissingen. Uit Mid delburg E.M.M. (2 elftallen). Uit Goes: Hellas (3 elftallen); Tonido (4 elftallen) en Vol harding (1 elftal). By de heren behaalde Mara thon bi 1942 haar eerste kam pioenschap in de afd. Zeeland. Zy wist dit gedurende de vol gende jaren tot en met 1947 te behouden, doch dit seizoen heeft zy haar le plaats moeten afstaan aan Hellas uit Goes. By de -dames behaalde Mara thon ln 1943 het kampioen schap, doch in de volgende ja ren waren het de dames van A.*V. '35 (later de Zeeuwen) die het kampioenschap over namen, terwijl het ook voor 1948 to voorzien is dat zg dit zullen behouden. Hoewel het vorige jaar spra ke was van een competitie te zamen met West Noord-Bra bant, kon dit wegens terrein en relsmoeliykheden geen door gang vinden, ook omdat men geen kans zag de grote kos ten enigszins te dekken. De handbalsport immers geniet (en vooral ln Zeeland) zeer weinig publieke belangstelling, zodat hiervan geen recettes binnenkomen. Mogelijk dat dit verbetert zodra clubs uit Bra bant naar Zeeland komen. Zeer waarschynlgk zal het a.s. seizoen deze zo zeer gewenste competitie met W.-Brabant werkelijkheid worden en zal Zeeland eindelgk uit.zyn isole ment op handbalgebied wor den verlost. De bedoeling zal dan zyn dat Hellas in de le klasse Zuid speelt, Marathon en E.M.M. ln de 2e klasse en de Zeeuwen dames (indien ze kampioen worden) in de 2e klasse dames. De overblgvende clubs spe len dan een gewone afdelings competitie, zoals tot nu toe het geval was. men voor eventuele vacantle- gangers naar Butljn's vacan tiekamp. Maar Jack Crumps, de manager van het Olympi sche athletiekteam, vindt dat helemaal niet erg. Hy heeft althans verklaard, dat het feenszins in de bedoeling lag e 200 uitverkorenen een ex clusieve training te bezorgen. Jack Crumps vindt het zelfs heel goed dat de mensen naar de athleten komen ktj- ken, omdat er dan mogelijk meer personen tot athletiek- beoefening zullen overgaan. WOODERSON NIET NAAR DE SPELEN. Toen Wooderson Zaterdag als nummer 14 door de fi nish kwam bij de internatio nale veldloop, die door de Belg Doms gewonnen werd, heeft hij verklaard, nu defini tief het# besluit genomen te hebben niet op de Olympi sche Spelen uit te komen. „Ik ben te oud voor het lo pen op de baan", zo zei hg, „en ik zal alleon nog jpaar in de wedstrijd Londen Brighton uitkomen, waarna ik tot het volgende cross counry seizoen zal rusten." KORFBAL DE UITSLAGEN. Door het slechte weer van de vorige week rijn verschil lende korfbal-wedstryden afge last. De uitslagen van de ge speelde wedstrijden zyn als volgt: le ld.: Togo 1Luctor 2- 2e kl. B: Unitas—Zeelandia 3—2. 3e kl A: Vitesse-Olympia 3—0. 3e kl. B: Sinoto—Vopö 1—1. 3e kl. C: De Poel—Vios 2 0—3. Programma voor Zaterdag 10 April: le kl.: SeoltoBKC; Swift 1—Mad joe 1; Vios 1—Volhar ding. Seolto en Volharding zullen de punten wel binnenhalen. LVan de wedstrijd Swift 1 6 Madjoe 1 is minder te zeggen. Extra hapje voor Olympiade-deelnemers. De Engelse minister van voedselvoorziening verklaar de dat extra rantsoenen ver strekt zullen worden aan de 8000 deelnemers van de Olympische zomerspelen te Londen. Deze toewijzingen zullen bestaan uit melk. vlees, spek, suiker, kaas. vet, aardappelen, chocolade en suikerwerken. Misschien dat het terreinvoor deel hier beslissen zal. 2e kfct. A:Tjoba 1—SSS; SIW—VKV 1. 2e kl. B: EendrachtZee landia; Togo 2Unitas. 3e kl. A: TopTovos. 3e kl. B: VopoScampolo; Dios 1Sinoto. 3e kl. C: Ivo—WHS. 3e kl. D: KWB - Zuldzande; FortunaAKC. BOKSEN GRAZIANO WINT VAN HORNE. Met een klein puntenver- schll won de wereldkampioen middengewicht Rocky Grazi- ano de wedstrijd tegen Sonny Horne over tien ronden. De titel van Graziano stond ech ter niet op het spel. AMATEUR* KAMPIOENSCHAPPEN. Te Groningen werd een aan vang gemaakt met de Neder landse amateur bokskampi oenschappen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Vedergewicht: Schreutel- kamp (Zuid-Holland) w.o.p. van Helnkens (Noorden): Lichtgewicht: van Eyck (Noord-Holland) w.o.p. van Hesling (Noorden); Wolters (Zuid-Holland) w.o.p. van Postma (Noorden); Welterge- wieht: Brommer (Zuid-Hol land) w.o.p. van Stuhlen (Oos ten); Hagenaar (Noord-Hol land) w.op. van Visser (Noor den) Middengewicht: Diesen (Zuid-Bolland) w.o.p. van Nie- zwaag (Noorden); Schubart (Noorden) w.o.p. van van den Berg (Oosten); Snoek (Noord- Holland) w.o.p. van Jansen (Oosten): Zwaargewioht: de Jager (Noorden) w.o.p. van Kirïk (Zuid-Holland). BIUARTEN KAMPIOENS WEDSTRIJDEN. Zondag j.l. vond het eerste treffen plaats te Souburg om de kampioenstitel lc klas li- bre district WalcherenZuid- Beveland Ned. Biljartbond. De uitslag luidt: Nagelkerke 200 pnt. in 31 brt., fi.s. 22, gem. 6,45; Egger- mont 126 31 23 4.06; Ryn 200 33 23 6.06; Kats 196 33 31 5.93; Eggermont 200 38 25 5.26; Ryn 172 38 22 4.62{ Na gelkerke 200 30 41 6.66; Kats 185 30 29 6.16; v. Schalk 200 35 22 5.71; Eggermont 141 35 17 4.02: Izebout 200 30 25 6.66; Houtzager 172 30 20*5.73. 6, 8. 10 en 11 April voort zetting der partyen. Vlissingen -BAZAR GEREI'. JEUGDOENTRALE De btuar. georganiseoixl door de Geref. Jeugdcentrale voor aanschaffing meubilair voor het jeugdgebouw, heeft rond 6200 opgebracht. RIJWEG-ACROBATIEK. Zaterdagmorgen wead de chauffeur van een autobus, die uit Vlissingen kwam, bij de Langeviele-buitenbrug té Middelburg door een roeke loos rijdende vrachtauto ge dwongen het trottoir op te rijden. Zodoende werd een botsing nog juist voorkomen. Er. kon echter niet verhinderd worden, dat de richtingaan wijzer van de bus werd af gerukt. TONEEL-UITVOERING. Ten bate van de stichting „Herstellingsoorden" jraf de afdeling Vlissingen Zaterdag een uitvoering m de cantine van het Zwitserse kamp te Westkapelle. Opgevoerd wer den enige vrolyke schetsen en een blijspel. Het muzikale ge deelte werd verzorgd door 'n accordeon- en saxophoon-en- semble. De opkomst was zeer bevredigend. Middelburg Leden Recjasseringsraad benoemd. By K. B. zgn met ingang van 1 April 1948 tot lid van de Reclasseringsraad te Mid* delburg benoemd mr. J. A. E. Rink, tevens voorzitter, mr. J. L. Andrea, M. D. Baas, J. Vroom en J. Lorier. Als secretaris treedt op mr. Ph. M. Schenkenberg van Nierop. BAND NEDERLAND-INDÏë. De afdeling Middelburg van de Band Nederland-—Indië hield Vrydag een contact- avond in 't Schuttershof. In z'n openingswoord wees de voorzitter op de moeilijkhe den verbonden aan het we- deropnemeh van gerepatri eerde militairen in liet bur gerleven. Spr. deed een drin gend beroep op allen die hier toe in staat zyn, om hun volle steun te verlenen by 't weder inschakelen der terug gekeerden. Nadat enkele huis houdelijke zaken besproken waren, deelde de voorzitter mede, dat binnenkort gelegen heid zal worden gegeven tot het zenden van een ..gespro ken brief' naar Indië. Na de pauze gaf de heer Louws een interessante lering met lichtbeelden over „de reis naar Indië." Oecumenische Diensl. In de Lutherse Kerk te Middelburg werd Maandag avond 'n oecumemische dienst ehoüden, waarin dr. H. v. d. .inde, studiesecretaris van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland 'n toespraak hield. Na het zingen van „God roept ons, broeders, tot de daad'' schriftlezing en 'n in leiding van dr. A. H. A. Bak ker, Doopsgezind predikante te Middelburg, beklom dr. v. d. Linde het gestoelte om nader ht doel van de oecumenische beweging uit een te zetten. Deze heeft twee takken. De eerste is die van de practische samenwerking van alle kerken waar dit mogelyk is. De twee de is nog belangrijker en wordt genoemd de „beweging voor eenheid des geloofs en kerkorde." Er zyn verschil lende opvattingen over de wij ze. waarop Jezus Christus be leden dient te worden en het heeft geen zin deze te ver doezelen. Daarboven echter zyn wij alle Christenen, kin deren van één God. Het is een zeer moeilijk* doch scho ne taak om te trachten door gesprek een gezameniyke vi sie te krygen op de bood schap, die het Christendom juist nu aan dc wereld te verkondigen heeft. Het was in 1938. dat in ons land, in Utrecht, de We reldraad van Kerken werd opgericht. Deze, zomer komt deze Raad in Amsterdam by- een. Er zal dan gesproken worden over de herkerste ning, de Kerk en do sociale problemen, en de Kerk te midden der volken. Na het zingen van „O Hei land, trouwe Heer" sprak ds. Jan se, Ned. Herv. hulppredi ker een slotwoord. Hy wekte de gemeente op deze dienst niet opnieuw, gelijk na de be vrijding, hot emoe te doen zyn, doch om ook in Middel burg het gesprek gaande te houden. Een kleine boekenstand gaf de bezoekers van de kerk dienst gelegenheid nader ken nis te nemen van literatuur over de oecumenische bewe ging. Bovendien bleek dr. v. a. Linde bereid na afloop van de dienst nog enige tyd te blijven ten einde - vragen te beantwoorden en inlichtingen te verstrekken. Met een woord van dank aan de heer Louws voor z'n bereidwilligheid, sloot de voorziteter de vergadering. St. Laurens CHR. KLEUTERSCHOOL GEOPEND. Zaterdagmiddag werd in een byeenkomst in de Geref. Kerk te St. Laurens de Chr. Kleuterschool geopend. De voorzitter de heer C. J. van Burg opende met gebed en Schriftlezing. Na gewezen te-hebben op het vele en moei- ïyke werk der voorbereiding constateerde spr. met biyd- schap dat we thans door sa menwerking van alle gezind ten een Christelijke Kleuter school mogen hebben. Spr. heette speciaal welkom Da. Simoons, die met mevr. Simoons uit Dieren overkwam. Het bestuur benoemde hem tot era-woorzittcr. Vele spre kers voerden het woord en wensten het bestuur geluk met de opening. Hierna begaven allen sürti naar het panff Nr. 160 te Brig- damme, waar me^r, Simoons met het doorknippen van een lint de school opende. Het lo kaal heeft plaats voor 42 leer lingen. Voorlopig kunnen niet alle kleuters, waarvoor onderwijs gevraagd wordt geplaatst worden. Achter het leslokaal bevindt zich een speellokaal terwyi de tilln gelegenheid biedt voor buitenspel. Alles maakt een keurige indruk. Zoutelande VERGADERING N.C.B. Vrydagavond hield de afde ling Zoutelande van de Ne derlandse Christeiyke Bouw- arbeidersbond haar eerste al gemene vergadering onder voorzitterschap van de heer J. Brasser. De bestuursfunc ties zyn als volgt verdeeld: J. Brasser, voorzitter; P. A. Riemens, secr.; F. de Voogd, penn.; J. Sturm, 2e voorz.; M. Stroo, 2e penn. Het aantal leden bedraagt thans 18. Ge tracht zal worden om alle ongeorganiseerde bouwarbei ders. resp. dijkwerkers, grond werkers, wegenbouwers, enz. te bewegen lid te worden van deze afdeling. O.- en W.-Souburg „REPOS AILLEURS". De J.V. „Repos Ailleurs" hield Vrijdag onder grote belangstelling te Souburg haar jaarvefgadering die on der leiding stond van de heer B. Suurmond, die de aanwe zigen een hartelijk welkom toeriep. Drie harer«leden, dje uit de militaire dienst uit In dië waren teruggekeerd, spraken over: „Waarom wij gingen, hoe het er was en hoe wli Nederland terug za gen". Verder zang en voor drachten met als hoofdnum mer „Slaet op den tromme- le". waarin vertolkt werd de strijd van het Calvinisme te gen de geesten des tljds van af 1572. Ds. v. d. Berg. ere voorzitter, sloot met dankge bed. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Bunnlk A. Son- nevèld te Terheyde (Z.H.) (toez.); te Oosterzze-Echten J. M. S. Baljon, nred. met byz. opdracht to Utrecht; te Mld- denmeer (toez.) C. G. Wiegers te St. Pancras. Bedankt voor Delden (toez.) H. Beker te Eerbeek. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Papendreoht N. Brandsma te Rynsburg en J. H. Velema to Bunschoten. Bedankt voor IJmuidcn J. M. Visser* te Hoogoveen. DE NOOD DER TIJDEN De generale synode der Ned. Herv. Kerk kwam Maandag te Utrecht mjeen voor een zit ting, waarin uitvjerig gespro ken werd over dl nood der tijden. Er werd een commissie benoemd uit de synode, welke tot taak kreeg om op korte termyn en in overleg met de werkgroep „kerk en samenle ving"^ een kanselboodschap en oen herderiyk schrijven to ont werpen, dat in dc volgende ritting der- generale synode, die op 10 en 11 Mel a.s. were bepaald, zal worden behandeld en vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3