Minister wil de Marva's niet missen NIEUWS UIT ZEELAND Licht voor Kleverskerke Evangelisatie-centrum der Geref. Kerken. Vertraagde kolenaflevering in Zèeland Meer zelfstandigheid voor Suriname. Hulppolitie-octie kan in Zeeland slagen Walcheren. Zeeuwse tuinteken- cursus beëindigd Eerste Kamer Engelse hulp bij onze vtootopbouw. Beter spoorwegmaterieel voor de provincie gevraagd De Eerste Kamer is giste ren na het Paas-recès weer bijeengekomen en heeft in vlot tempo een aantal wetsontwer pen van ondergeschikte bete kenis afgedaan. Daarna werd de behandeling van de begroting van marine voortgezet, waarbij van ver schillende zijden nog eens in het licht werd gesteld, dat voor onze vloot het zwaarte punt zal liggen in de bescher ming var^ de «koopvaardij. De heer Vixseboxse (C.H.) ver klaarde, dat z.i. de gelden voor vrouwelijke hulpdiensten in vredestijd beter voor een an der doel besteed kunnen wor den. De heer Algra (A.R.) 'herinnerde aan de belangrijke verbetering van de geestelijke verzorging bij de mariné se dert de tijd, dat men zei: „een®dominé aan boord gfeeft maar machineschade". De minister van marine, de heer Fiévez, a.i., maakte nog gewag van de grote mede werking van Engelse zjjde bij onze vlootopbouw. Voor het nieuwe vliegkampschip is de betalingsperiode van 4 tot 12 jaar verlengd. Behalve de „Karei Doorman" en de 'Vul kaan", krijgt Nederland nu ook nog twee Britse onderzee boten te leen. Een nieuw, project voor een Nederlandse' onderzeeboot is in bewerking. Nederland zal voorlopig moeten komen tot een smal deel, maar de minister houdt het oog gericht op drie smal delen. Spr. acht de vrouwencorpsen in de militaire en maritieme onmisbaai*. De Marva bedraagt organisatie sterkte der 700. De begroting werd ten slot te goedgekeurd met de stem men der Communisten tegen. VERKEER EN WATERSTAAT. Daarna werd begonnen met de begroting van Verkeer en Waterstaat. De heer Kraay- vanger (K.V.P.) pleitte voor zoveel mogelijk „ruim baan" voor particulier -initiatief op verkeersgebied. Spr. bestreed de plannen van dr. Plesman t.a.v. Burgerveen, welke hij zag als eenzijdig gericht op de belangen van de K.L.M.' De heer Hommes (A.R.) klaagde over het euvel van de slechte verlichting der spoor- rijtuigen in de provincie. Ook In een villa te Baarn. Van een grote fraaie villa aan de Amsterdamse Straat weg te Baarn woei Dinsdag feestelijk de driekleur. Het geheel verbouwde en doelma tig ingerichte gebouw werd onder grote belangstelling of ficieel in gebruik genomen als evangelisatiecentrum der Ge ref ormeei-de Kerken in Neder land, beneveps opleidings school voor vrouwelijke krach ten in kerkelijke arbeid. In deze school, waarvan tot directrice werd benoemd mej. H. van der Mast te Rotter dam, zullen 35 jonge vrouwen in een drie jaar durende cur sus tegelijkertijd worden op geleid. In het laatste cursus jaar worden zij meer gespecia liseerd voorgelicht in de rich ting. welke zij gekozen hebben en waarvoor z|j het- meest ge schikt zijn: evangeliste, diaco naal assistente of predikants assistente. De openingsplechtigheid werd geopend door dr. P.- G. Kunst, voorzitter der Generale Depu- taten voor de evangelisatie- arbeid der Geref. Kerken, die er op wees, dat de kentering der tjjden nieuwe eisen stelt aan de prediking en het werk der kerken. Vervolgens wer den betekenis en vrucht van dit werk nog in toespraken geschetst door ds. W. A. Wier- singa, predikant van de Evan gelisatie der Geref. Kerken, en prof. dr. G. Brillenburg Wurth, hoogleraar aan de The ologische Hogeschool, die in de prachtige tuin een fraaie openluchtschool opende, ter wijl mej. H. van der Mast, als directrice een overzicht van de opleiding gaf." Hoogovens gaan meer walsplaten maken. In de loop van dit jaar zal het walsprogramma van de Kon. Ned. Hoogovens aan zienlijk worden uitgebreid. In de naaste toekomst zullen platen van 3 tot 50 ma met eén maximum gewicht van 3000 kg. verwerkt kunnen worden. Nederland neemt 8000 displaced persons op. Tijdens een lunch van de vereniging voor internationale rechtsorde heeft mr. P. J. de Kanter van het ministerie van buitenlandse zaken mede gedeeld dat Nederland 8000 geselecteerde arbeidskrachten uit de displaced-persons-kam- pen zal opnemen. het materieel laat veel ta wensen over. Voorts pleitte Sir. voor krachtige voortzet- ng van de electrificatie der hoofdlijnen. Ten slótte vestig de de heer Hommes er nog de aandacht op, dat N. S. en A.T. O. bevoordeeld worden bij de verdeling van materiaal en wees h|j op de noodzakelijk heid om streekvervoerbedrij- ven eerder te voorzien dan tourwagenbedrijven. Hierna werd de vergadering verdaagd. E.V.C.-bijeenkomst in Beverwijk'verboden. De afdeling Beverwijk van de E.V.C. was van plan op 7 April a.s. een culturele avond te houden, doch de burge meester van Beverwijk wei gerde zijn toestemming. In een telefoongesprek met dé loco-burgemeester werd ae E.V.C. medegedeeld, dat de strijd tegen het communisme wel de achtergrond van dit verbod zou zijn, want zo werd van gemeentezijde op gemerkt de E.V.C. wordt op een lijn gesteld met de C. P.N.. Volgens de politie zou men bezwaren hebben tegen het optreden van een amateurge zelschap De E.V.C. zal nu een open bare vergadering beleggen, waar ëen hoofdbestuurslid zal spreken over:' „Is de E. V.C. communistisch?" en ..De democratische rechten in Nederland". Het college van B. en W. is voor deze vergadering uitgenodigd. J' Zonder oorlog ieder mens villabewoner. Volgens een Ameri kaanse statistiek moet de tweede wereldoor log een trillioen dollar hebben gekost. Met dit bedrag had men alle op aarde le vende families een vil la met 6 kamers, een garage en een auto kunnen geven. De rest was nog vol doende geweest om in elke stad met meer dan 5000 inwoners een mo dern ziekenhuis en een school te bouwen. .r Weinig animo voor beheerschap over Palestina. De Amerikaanse voorstellen tot een tijdelijk beheer over Palestina zijn in de Veilig heidsraad met weinig bijval ontvangen. Engeland wil zich niet ver der inlaten met Palestina. Op 15 Mei zullen geen Britse troepen meer aanwezig zjjn in Palestina en Londen is niet van plan deze datum te wij zigen. De Arabieren voelen alleen wat voor een beheer schap van de V.N. als dit tij delijk is en de Jj^dse aan spraken wofden ^afgewezen. De Joden zijn zeer gekant tegen de Amerikaanse voor stellen, waarvan naar zij vre zen het resultaat zal zijn, dat de Joden als minderheid onder een Arabische overheersing komen. De Sowjet-Unie tenslotte blijft vóór het verdelingsplan en houdt zich van het beheer schap geheel teizijde. De Rus sen hebben trouwens geen vertegenwoordiger in het be heerschap. De internationale studen tenconferentie over „the fu ture education in overseas territorities" te Woudschoten is officieel geopend. Handelaren zitten met onverkoopbare cokes. Waarschuwde het Rijkskolénbureau te laat? Het is fout met de ltolenle- vering op Walcheren, Beve land cn Zeeuwsch-Vlaande- ren. Vele mensen zitten zonder huisbrand en dat komt, om dat het Rijkskolenbureau zich de weelde heeft veroor loofd een conflict met de ko lenhandelaren uit te vechten op de hoofden van de ver bruikers. Deze winter moest door de kolengebruikers in Zeeland een hoeveelheid co kes worden afgenomen, maar die kolengebruikers waren traag met hun afname. Zij gaven de voorkeur aan an dere kolensoorten zoals an- thraciet, eierkolen enz. De kolenhandelaren meenden aan de wensen van hun cliën- tèle te kunnen voldoen, tot dat op 17 Februari ineens dc afname van cokes dwingend werd voorgeschreven door 't Rijkskolenbureau. Dat bu reau zette namelijk de afle vering van huisbrand aan Walcheren, Beveland en Zw.- Vlaanderen stop met de me dedeling, dat de handelaren eerst weer de gebruikelijke soorten huisbrandkolen zou den krijgen als het kwan tum cokes voor Walcheren. Beveland en Zw.-Vlaan- deren geheel was afgenomen. Enkele weken later be sefte men m Den Haag, dat deze maatregel al te rigoureus was en op 22 Maart kwam een regeling af, waarbij aan kolenhan- delarcn, die hun verplich te cokeskwantum afna men of althans tekenden, Sanches kreeg amnestie. In Suriname is thans een College van Bijstand ge vormd. De functieverdeling is als volgt: A. J. May (for mateur): algemene zaken en openbare werken; mr. dr. J. C. de Miranda: justitie en on derwijs; E. Th. L. Waller: landbouw: W. G. Smit: finan ciën; H. Hajar.y: sociale za ken. De functie van het lid A. W. Brakke wordt niet ver meld. De leden zijn alle partij loos. Het college zal zich Dinsdag bij de opening der zitting van de staten van Su riname, aan dë staten voor stellen. Gouverneur Brons heeft, in verband met de grotere staatkundige onafhankelijk heid van Suriname, amnestie verleend aan Simon San chez en de vijf militairen, die erdt onlangs werden veroordeeld wegens samenzwering tegen het gouvernement. De Koningin naar de Jaarbeurs. H.M. de Koningin is voor nemens vanmiddag een be zoek te brengen aan de Jubi leum-Jaarbeurs te Utrecht dat ze het kwantum voor 1 Mei a.s. zouden afne men, weer de normale huisbrand geleverd kon worden. De toestand is thans zo, dat ,een groep handelaren, die de ze verklaring tekenden; nu met een flinke partij onver koopbare cokes zit en daar door het recht heeft gekre gen weer anthraciet en eier kolen te bestellen. Hun bestellingen zijn nu afgegeven, maar de mijnen nemen nogal een lange lever tijd. Het Maart-rantsoen zal wel een maand te laat afko men. Men behoeft voorlopig nog niet op an'thraciet enz. te rekenen. De handelai-en, die om ae financiële consequenties niet tekenden, zitten vporlopig nog geheel zonder huisbrand. Volgens de kolcnhandela- ren schuilt de hoofdoorzaak van deze moeilijkhecwn in de trage werkwijze van het Rijkskolenbureau, dat veel te laat de verplichting tot co kes-afname bekend maakte, toen de handelaren al begon nen yjaren met ruime afleve ring van andere soorten huisbrand. Gerrit Lefebre kampioen half zwaargewicht. In de Apollohal te Amster dam zijn Dinsdagavond in ternationale bokswedstrijden gehouden, terwijl ook de partij om het half-zwaarge- wicht 'kampioenschap van Nederland tussen Pierre Doo renbosch (Den Bosch) ti telhouder en Gerrit Lefebre (Amsterdam), uitdager, is gebokst. Deze partij eindigde reeds in de tweede ronde, toep Doorenbosch de strijd op medisch advies moest sta ken. hetgeen betekende, dat de titel aan Lefebre kwam. Deze had in de anderhalve ronde niet veel initiatief ge toond en zelfs de indruk ge wekt bevreesd te ziin voor zijn tegenstander. De Rotterdammer Jan de Bruin behaalde een verdien de puntenoverwinning op de weltergewicht Jack Phillips uit Wales. Beb van Klaveren won op punten van de En gelsman Des Jones. DE NATIONALISATIE DER NED. BANK Verschenen is het voorlo pig. verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen be treffende de naasting van de aandelen der Nederlandse Bank en de vaststelling van een nieuwe bepaling nopens het statuut dezer bank. Ver schillende Kamerleden stem men in met het ontwerp. Sommige leden evenwel wa ren van oordeel dat de tijd voor een wijziging van de bankwet 1917 nog niet was gekomen. Deze leden had den ernstig bezwaar tegen de bij het kabinet waarneemba re tendentie de bevoegdheid van de overheid regelmatig uit te breiden. Er waren le den. die wijziging van de bankwet 1937 nodig achtten. Minister Drees lijstaanvoerder voor de P.v.d.A. in Zeeland. Minister W. Drees 'zal bij de a.s. verkiezingen lijstaanvoer der voor de Partij van de Ar beid ?jjn in de verbonden Ka merkieskringen Middelburg (Zeeland), Dordrecht, Leiden en Rotterdahi, evenzo in de kieskringen van de provincies Noord-Brabant en Limburg. Geslaagd voor het exa men 2e stuurman, de heer L. F. J. E. Boonstra,leerling van de de Ruyterschool Xe Vlissingen. Tribunaal Middelburg Geen complimentjes voor vooroorlogse regering. Sina Koppejan uit Zoutelan- de gaf Maandag voor het Middelburgse Tribunaal rui terlijk toe, dat zij ettelijke fe licitaties had gezonden aan Seyss-Inquart en Mussert en bovendien de namen van an ti-Duitse inwoners in haar dorp aan de Duitsers had verstrekt. Zij had dit echter niet als een onvaderlandse daad beschouwd, omdat de Duitsers na Mei '40 de wet tige door God over ons ge brachte overheid waren. Een van de Tribunaalleden vroeg' haar, waarom zij vroeger dan nooit gelukwensen aan H. M. de Koningin had gestuurd. Verdachte zeide, dat zij dat niet had gedaan, omdat zij de vooroorlogse regering te ,slap" vond. De 59-jarige Vlissinger J. C. Pluijniers had 'in bezet tingstijd spitoproepingen ge schreven. verdachte beweerde dat hij zich daarbij niet ex tra verdienstelijk had ge maakt en dat alle verklarin gen te dien opzichte voort sproten uit wraakzucht van de lieden, die deze inzondten. Uitspraak over 14 dagen. UITSPRAKEN. Het Tribunaal deed de na volgende uitspraken: M. W. Hartog en D. J. Hartog, resp. te Bergen op Zoom en Bre da, een half jaar voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstellmg van de S.T.P.D. met ontzetting rech ten; E. M. Woltering te Vlissingen, verbeurdverklaring van 150; A. van Dijke te Vlissingen, verbeurdverkla ring van 1500 en wijlen H. P. Qoethals te Vlissingen, verbeurdverklaring van het nagelaten vermogen tot een bedrag van 1000. Paardensport te Vlissingen. Er is een oplevende be langstelling voor de paarden sport in Vlissingen. Naar aanleiding daarvan heeft een stalhouderij bedrijf een ver zoek bij de gemeente inge diend óm de beschikking te krijgen over een terrein aan de Paardenstraat nabij de Oranjemolen. Van gemeente- zijde is reeds voorlopige me dewerking toegezegd. Het terrein zal ingericht worden tot veldmanege. Er zijn twee ruiterclubjes gevormd, die op Donderdag- en Zaterdagmid dag oefenen. Mocht de be langstelling voor de paarden sport verder toenemen, dan ligt het in de bedoeling bij of op dit terrein ook een over dekte manege te plaatsen. Er zijn voldoende goede landbóuwrijpaarden beschik baar. Wellicht zullen tijdens interesse tonen voor de paar densport ten dan kan deze manege uitgroeien tot een nieuwe aantrekkelijkheid voor Vlissingen. Historische opgraving in Zonnemaire. Bij de egalisatie van een weiland in de Kromte te Zon nemaire, vonden de daar werkende arbeiders een aan tal stenen, overblijfselen van een fundament. Ook werden een aantal oude gekleurde te gels aangetroffen. De afgra vingen zijn voorlopig stopge zet, teneinde onder deskundi ge leiding een nader onder zoek te kunnen instellen. Hoe wel het niet onmogelijk is, dat de stenen afkomstig zijn van een haven, die vroeger op deze plaats zou zijn geweest, vermoedt men toch dat het hier de overblijfselen van een het 'badseizoen ook toeristen oude boerenwoning betreft. Dinsdag op electrisch net aangesloten. In onze verlichte eeuw wordt men spoedig blasé. Wanneer wij het knopje van het electrisch 'licht om draaien, het strijkijzer en de stofzuiger inschakelen en het eten electrisch koken, beschouwen wij dat als iets heel normaals en wii besef fen niet meer welk n won der van menselijke vinding rijkheid hier achter schuilt en hoezeer wij er*nee gehol pen zijn. In 'de rampzalige „onrenda bele gebieden", die door hun ligging van stroom verstoken zijn en waarvan de bewoners iedere avond allerlei manipu laties moet uitvoeren om spaarzaam licht te krijgen, v/aar vader nooit de radio kan inschakelen en moeder het huishouden maar zónder de moderne practische hulpmid delen moet redderen, weet men het echter drommels goed, omdat men het mist. Gelukkig worden steeds meer van deze gebieden voor de electriciteit ontsloten. Dinsdagmiddag wa ren het de bewoners van Kle verskerke op Walcheren, die met een zucht van verlichting hun gaslampen konden verwij deren en de petroleumstellen op zolder zetten. MOOI INITIATIEF. Op initiatief van het voor malig hoofd der school, de De animo tot nu toe echter gering. Zeeuwse burgemeester uitten hun mening. Maandagmorgen is in het gebouw van het provinciaal bestuur door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een bespreking gehouden met de burgemeesters der gemeen ten Vlissingen, Gbes, Zierikzee en Terneuzen over de vorming van reserve-gemeentepoUtle in Zeeland. Tevens* waren hierbij aanwezig de korpschefs der verschillende politiekorpsen. De burgemeester van Middel burg was verhinderd. In zijn openingswoord leg de dc Commissaris der Konin gin er de nadruk op, dat de voorwaarden voor het slagen van de actie in de gemeenten met gemeentepolitie gunstiger zijn dan iu de gemeenten met rijkspolitie. Hij vroeg enkele korpschefs, die een bespreking over dit ondertverp met de Commissaris van politie te Amsterdam hadden bijge woond* naar hun ervaringen. Het bleek, dat de vorm van het korps hulppolitie te Am- ;terdam voor desje actie min der geschikt is, omdat de re gering deelname in korpsver- band van de reserve-politie ongewenst acht. In Amster dam kan een agent van de be- roepspolitie bevelen geven aan een officier van de hulppolitie; C.N.V. zendt afgevaardigde naar Indonesië uit. Op 29 April zal de heer Beckmann voor het Chr. Nat. Vakverbond worden afge vaardigd voor zijn werk in Indonesië. Nadat een bid-ure in de Domkerk te Utrecht- waariivdr. W. G. Harrenstein zal voorgaan, wordt 's mid dags een speciale buitenge wone algemene vergadering gehouden, waar de heer Beckmann wordt afgevaar digd. 3/2 jaar voor Paulus de Ruiter. Jacques van Tol, alias Pau lus de Ruiter van het beruchte Zondagmiddag-radiocaba- ret, tegen wie enige tijd gele den de 17e Kamer van het Goois tribunaal 3 jaar inter nering met aftrek had geadvi seerd - een vonnis, dat de hoge autoriteit te laag achtte - hoorde thans door de 8e Ka mer van dit tribunaal een ad vies tot 3 jaar en 6 maanden internering met aftrek tegen zich uitbrengen. een lid van deze hulppolitie ontvangt 12/3 maal het uur loon van een agent der be- roepspolitie. Een vertegenwoordiger van het miiisterie van binnenland se zaken deelde op die verga dering mede, dat een beloning in deze geest ook voor de te vormen reserve-politie wordt voorbereid, alsmede een goede regeling voor invaliditeitsuit- kering. In de meeste Zeeuwse ge meenten met gemeentepolitie heeft men van enig animo voor deze actie weinig ge merkt, tendele een gevolg van het feit dat nog geen oproe pen zijn gepüatst. Alleen in Zierikzee had zich spontaan een 12-tal personen aange meld. De burgemeesters wa ren van oordeel, dat de actie, na het leggen van enige per soonlijke contacten, zeker wel zou slagen. Voor de bewapening worden deviezen beschikbaar gesteld. Het zal nog 1 a 2 jaar duren voor de reservepolitie volledig geüniformeerd zal zijn. Er zullen zoveel mogelijk vrijwil ligers worden aangeworven, die na een theoretische cursus van ong. 13 uur een verband- acte zullen moeten onderteke nen. Na de cursus zal worden bezien, welke aantallen de burgemeesters kunnen gebrui ken. Voorlopig is van een rangindeling afgezien ter voorkoming van commando moeilijkheden met de beroeps- politie. Er zal een ambtsin structie worden vastgesteld. FILMS VAN DE WEEK Kuni U no gschaatsen, schaats dan mee. Het filmprogramma van Dinsdag t.m. Donderdag biedt weinig belangwekkends. De aardigste rolprent is Alles, op ijs", een pretentieloos werkje met een weinig ge compliceerde intrigue. Het aantrekkelijkst z|jn de weinig kostbarp ijsshows, waarin 'n 6-jarig meisje. Irene Dare, 'n goed partijtje schaats weg geeft. Edgar Kennedy en Ros- coe Karns geven twee kos telijke typen weer. Het tweede deel van de spannende seriefilm „Tarzan de onoverwinnelijke" Luxor, Vlissingen), zal de liefheb bers van oerwoud-sensaties bevredigen, terwijl men in Electro-Middelburg oude her inneringen kan ophalen bij ,»Blèke Bet", de stokoude Ne derlandse verfilming van Bou- ber's vermaarde Jordaanstuk. heer A. J. Dekker, hebben zij de hoofden b|j elkaar gesto ken en besloten zich te ver plichten tot betaling van een garantiesom. De P.Z.E.M. bouwde een keurig transfor matiehuisje, waar 3e 10.000 volt-stroom in minder gevaar lijke stroom wordt omgezet. Dinsdagmiddag zijn deze transformatoren in gebruik gesteld, een handeling, die inet een eenvoudige plechtig heid gepaard ging. Ir. G. de Regt wenste de Kleversker kers en het gemeentebestuur van Arnemuiden, waartoe het dorp behoort, geluk met deze vooruitgang. Burgemeester J. Langebeeke van Arnemuiden sprak de hoop uit, dat de stroom een nieuw tijdperk van groei en bloei voor Klevers kerke tot gevolg zal hebben en wethouder J. Polderdijk dankte de P.Z.E.M. namens de inwoners voor haar voorbe reidend werk. De burgemeester, mevr. de Regt en de laatste spreker plaatsten hierna/ ieder een .ze kering, waardoor Kleversker ke definitief op het electrisch net was aangesloten. Tenslotte begaf men zich naar het huis van een der in woners, niet slechts om een kopje koffie te drinken,' doch tevens om het licht eens te proberen. Vlissingen LECTUURVOORZIENING VAN HAVENDORP. Gehoor gevendè aan de dik wijls geuite wens van de Ha vendorpers, om ter plaatse boeken te lenen van de Openbare Leeszaal en Biblio theek te Vlissingen, is ge- nbemde instelling ertoe over gegaan, in dit stadsdeel een uitleenfiliaal op te richten. Elke Dinsdagavond van 7 9 uur zullen de inwoners van Havendorp, te beginnen op 6 April, kunnen putten uit ruim 200 boeken. Yneest rö- VERKLARING. De redactie der Provinciale Zeekwse Courant betreurt ten zeerste de formulering van de aanhef van het. artikel „Anton van der Waals, een boef van het laagste allooi" in het num mer van 5 ApriL Door deze formulering KAN de indruk ontstaan, dat er verband gelegd wordt tussen de afdwalingen van v. d. Waals en het pië tistisch Gereformeerde milieu, waaruit van der Waals stamde. Die mogelijkheid wordt nog vergroot door de daarop vol gende vermelding van de zui vering van ds. Kersten, die door de schrijver van dit arti kel in herinnering wordt ge bracht, zonder dat tussen van der Waals en deze zuivering ook maar enig verband be staat. De redacteur, die met het persklaar maken van de kopij van bedoeld artikel belast was, heeft zich helaas onvoldoende rekenschap gegeven van de uitleg, waarvoor deze passage vatbaar was. Daarom ver klaart de redactie der Prqy. Zeeuwse Crt. hier, dat het niet in haar bedoeling heeft gele gen in kwetsende zin Ce schrij ven over ds. Kersten, van wiens zuivering de motieven immers tot op heden zelfs niet aan de betrokkene kenbaar z|jn ge maakt, en wien beroep tot dus ver onmogelük was. Evenmin zat de bedoeling voor om ver band te leggen tussen de af dwalingen van Van der Waals en het godsdienstig milieu, waaruit deze voortkwam. Aangezien de artikelen over de oorlog achter de schermen niet alleen in de P. Z. C. verschijnen, maar eveneens in een groot aantal andere Neder landse bladen, heeft de redactie de schrijver ervan op boven vermelde onjuistheden gewezen en hem verzocht te voorko men, dat zij ook in andere bladen zullen worden opgeno men. G. BALLINTIJN. Hoofdred. P.Z.C. mans en enige aantrekkelijke studieboeken: lijsten hiervan liggen ter inzage. Verder kunnen studieboeken aange vraagd worden uit de catalo gus van de hoofdbibliotheek, zodat alle daar aanwezige studieboeken ter beschikking staan. Het voor de aanschaffing der boeken benodigde geld is grotendeels geschonken door de Brethren en werd voor Havendorp verzameld door Mrs. C. Burke. De voorraad boeken zal voortdurend uitgebreid wor den. Verwacht wordt, dat van deze lectuurvoorziening van Havendorp veel gebruik ge maakt zal worden. SPREEKUUR WETH. VAN VOLKSHUISVESTING. De Wethouder van Volks huisvesting te Vlissingen zal inplaats van Donderdag 8 April spreekuur houden op Zaterdag 10 April van 10 11.30 uur. Domburg De collecte voor „Sima- vi" bracht te Domburg 127.25 op. GROOT SUCCES VOOR DE STICHTING „NIEUW WALCHEREN". Oudste leèrling wr_ 62 jaar! Eenentwintig stralende man nen, op leeftijden, dat men hen allesbehalve meer in de school banken had verwacht, hebben Maandagavond in de Chr. Kweekschool te Middelburg de diploma's, in ontvangst ge nomen, die er van getuigden, dat zij de tweejarige cursus in aanleg- en onderhoud van tuinen met vrucht hadden ge volgd. Hiermede is deze op initiatief van de Stichting Nieuw Walcheren en in sa menwerking met de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde tot stand gekomen tuintekencur- sus, die een doorslaand succes is geworden, tot een einde ge komen en is Zeeland ruim 20 vaklieden in tuinaanleg, waar aan zulk een grote behoefte bestaat, rijker geworden. Aan deze diploma-uitreiking was eén bijzonder tintje gege ven. Zij werd vooraf gegaan door een openbare eindles, waarin de cursisten met lof waardige juistheid de moeilij ke vragen beantwoordden, daarmede de minder vakkun dige toehoorders onder wie de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg en de wethouder van sociale zaken, de heer A. J. Berenpas, nog het een en ander lerend en waarin zij met Latijnse plantennamen goo chelden als had hun wieg In een gymnasium gestaan. Met voor iedere cursist een passend woordje reikte de Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, ir. W. van Soest, hierna de diploma's, die een dergelijke omvang hadden, dat,, zoals h|j zelde, ze aan de muur een behangetje uitspa ren, uit. Burgemeester Sand berg bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over en dankte Nieuw Walcheren voor het initiatief, dat zo goed past in het raam van Walche- ren's herbeplanting. MEER STUDIE WACHT. De voorzitter van Nieuw Walcheren, de heer J. L. Ver hagen, dankte de leerlingen voor hun ijver en trouw aan de cürsus, zijn medebestuurs lid, de heer P. Blaauw, om dat hij hieraan de stoot heeft gegeven, de besturen van Kweek- en Ambachtsschool voor de beschikbaarstelling van de leslokalen en het Rijk voor de financiële bijdrage. Tenslotte wees de heer Blaauw de cursisten op het belang van hun komende arbeid voor Walcheren's toekomst en spoorde hen aan de studie voort te zetten. Aansluitend op de cursus, dië een noviteit voor Zeeland is, zal snoeibn- derricht worden gegfeven. Ale sprekers brachten hul de aan de heer K. Goudzwaard, die op eminente wjjze de les sen heeft geleid en aum de heer P. Leynse, met zjjn 62 jaar de oudste cursist, die ondanks zjjn leeftijd uit liefde voor de tulnarbeid de lessen trouw en met goede resultaten heeft bezocht. Deze dankte de leraar na mens alle leerlingen voor zijn lessen en bood een boekwerk aan. Geslaagd zjjn de heren J. Brand, L. Provoost, C. "Geerse en A. Verhage, Domburg; A. D. Bakker, C. de Boks, J. W. v. Mensch en P. Riemens, Middelburg: C. J. Dagevos, J. Evertsen en P. v. Paassen, Goes; J. Castel, St. Laurens; W. Goossen en J. Maartense, Vlissingen; P. Joziasse en J. Meliefste, Serooskerke; J. Kosten, Kapellé; M. Mallekoo- te, 's-Heer Arendskerke; S. Roelse, Koudekerke; N. Wal- hout, 's-Heer Abtskerke; P. Leynse .Zoutelande; A. Kerk hoven, Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2