De geboorte der Olympische spelen Nederland maakt kennis met Televisie Athene genoot in 1896 de primeur Ook het gebrekkige kind krijgt kans Het huis der toekomst Stemmen uit de Kerken Griekse schaapherder won de Marathon Strijd om West-Europese markt ontbrand TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 APRIL 1948 Naarmate de Olympische Spelen te Londen naderen, neemt overal ter wereld de belangstelling voor dit grootste sportgebeuren van de moderne tijd weer zienderogen toe. Athleten, voetballers, zwemmers en zwemsters, kortom be oefenaren van bijna alle sporten, bereiden zich voor om uit alle delen der aarde naar de Britse hoofdstad te tijgen en daar elkander de zegepalm te betwisten. En overal waar mensen wonen, zullen deze zomer de kranten vol staan over deze wedstrijden, zullen de radio's in tientallen talen het relaas van ooggetuigen uitschallen, zullen foto en film het beeld brengen dezer indrukwekkende krachtmetingen. BESCHÏ^DEtf BEGIN." Wie heeft, toen aan het eind van de vorige eeuw, in de Aprilmaand van het jaar 1896 de eerste moderne Olympi sche Spelen te Athene wer den gehouden, op initiatief van baron de Göubeijtin, zelfs maar vermoed, dat zii uit zouden groeien tot een sport gebeuren tfan zo geweldige importantie? Het begin was immers zo bescheiden. Men beschikte niet over ervaring, men moest alles nog leren. De meeste sporten waren nauwe lijks de kinderschoenen ont wassen Hét waren merkwaardige spelen, die eerste, daar in Athene. De belangstelling buiten Griekenland was ma tig, behalve natuurlijk bii de, sportmensen. De Grieken zelf liep ener ook al niet bijster warm voor en de Griekse re gering had toen de organisa tiedenkbeelden vaste vorm begonnen aan te nemen, wel ..alle mogelijke schone belof ten gedaan, maar treuzelde met het inlossen daarvan. Pas op het allerlaatste nippertje kwam de zaak in orde en ook toen mankeerde er nog heel wat aan! OP HISTORISCHE BODEM Maar wat men ook kon be weren: critiek op dé plaats waar de spelen gehouden werden was onmogelijk. De organisatoren hadden de. be schikking gekregen over het eeuwenoude stadion van Athene, dat speciaal voor de ze gelegenheid gerestaureerd werd en dat niet minder dan 80.000 mensen kon bevatten en inderdaad ook verscheide ne malen bevatte. Men be vond zich dus om zo te zeg gen op door de historie ge wijde grond. REMMENDE FACTOREN. Helaas wafen de resultaten sportief bekeken niet van het zelfde gehalte. Zo'n„ opgelapt -stadion leent zich kwalijk voor récordprestaties, die men toch verwachten mocht toen de besten ter wereld te genover elkaar in het veld kwamen. Met name de lopers hadden onnoemelijk veel last van de scherpe bochten in de banen, die hen dwongen tot vaart minderen juist als zij op vol le snelheid waren gekomen. Maar men kon dit goedpraten door vast te stellen, dat dit nadeel voor iedereen gold en. dat iedereen dus onder gelij ke omstandigheden aan de TOCH GOEDE PRESTATIES. Dit neemt niet weg, dat er enkele buitengewoon goede prestaties werden geleverd. Zo won de Amerikaan Burke zowel de 100 als de 400 me ter harlópen in de overigens naar onze begrippen zeer ma tige tijd van 12 en 54,2 se- -conden. De Australiër Flack won de 800 meter in 2 min. 11 sec. en de 1500 meter in 4 min. 33.2 seconden en werd dus eveneens tweevoudig kampioen. De Amerikaan Clark speelde het klaar om 1.81 meter hoog en 6.35 me ter vèr te springen- en zijn landgenoot Garett won het kogelstoten en.het discuswer pen. Vier tweevoudige kam pioenen dus! DE MARATHON. Het meest sensationele nummer was de Marathon loop, die toen over een af stand van precies 42- kilome ter werd gehouden en pas la ter 42750 meter werd. Ge durende het aller grootste ge deelte van de race was de Franse loper Lermusiaux menselijkerwijs gesproken zeker van de overwinning. Niemand van de anderen was in staat om hem zelfs maar te bedreigen en toen er 33 ki lometer gelopen waren, was hij niet minder dan 3 kilome ter voor op nummer twee, de Griekse schaapherder Louis. Op dat moment evenwel kreeg de Fransman kramp en wel zo hevig, dat hij de wed strijd moest staken. Enkele minuten later wist Louis dit en hoewel hij uitgeput was, gaf deze lijding hem nieuwe kracht. HU zette door en ar riveerde inderdaad als eerste in het Atheense stadion. Hoog laaide het enthousias me op, Louis was van onbe kend schaapherder eensklaps een man met een wereld naam geworden en de Grie ken vereerden hem als een ^nationale held. En als we nu echteraf op Athene terugblik ken, doet het dan eigenlijk ons sentimentele hart niet 'n beetjie goed, dat deze klas sieke wedstrijd uitgerekend door een Griek werd gewon nen? Merkwaardig was, dat de Amerikanen zich- direct op athletiëkgebied de meerde ren toonden der Europeanen. Van de 12 nummers, waaruit toen de spelen bestonden, wonnen zij er 9, de Austra liërs 2 en Griekenland 1. De meest opvallende athleten na de Amerikanen waren de Britten, die er echter niet in slaagden ook maar een enke le gouden plak te veroverén. Maar een ding was zeker; de Olympische Spelen, met hoeveel aarzeling ook geor ganiseerd, waren een succes. (Nadruk verboden). Vliegongeluk in Spanje. Twee Nederlandse Inzittenden gered. Een luchtaxi van een Spaanse luchtvaartmaatschap pij, 'die Zaterdag van Madrid naar. Barcelona onderweg was, geraakte in de buurt van Tarragona in een hevige storm, waardoor de piloot werd gedwongen een nood landing te maken.' Het toestel werd geheel vernield. Alle inzittenden, onder wie de directeur van de Amsterdamse nacjitsicië- teit Casino" en de heer Jean Mikkenie werden als door 'n wonder gered en kwamen met de schrik vry. LEZERS SCHRIJVEN DANKBAAR PUBLIEK. De heer W. L. te Vlissingen wil er de aandacht op vesti gen, dat het publiek in het Concertgebouw te Vlissingen by het einde van een tweetal jCabaretvoorstellingen, reeds bij net laatste nummer opstond om .naar de garderobe te ren nen. Hy vindt, dat onprettig voor de toneelspelers en musi ci. Aan het einde van een voor stelling dienen de Vlissingers op andere wijze uiting te ge ven aan hun dankbaarheid. DE MYTYLSCHOOL BRENGT UITKOMST. Wat wilsconcentratie vermag (Van onze jeugdmedewerkster) „Nee, ik wil 't zélf opra pen", zegt het kleine meisje en voor de ridderlijke jonge man van even tien jaren het in de gaten heeft, gooit ze haar potlood, dat het joch behulp zaam, voor haar had opge raapt weer op de grond. Haar voeten steunen tegen de tafel poot, haar ene hand klemt zo krampachtig vast aan de op staande rand van haar tafel tje, ze bukt zich, en raapt, steunend van inspanning, het potloodje op. „Zelf gedaan", mompelt ze als ze weer evereind is geko men en „Ze heeft het zelf ge daan, juffie!" roept de ridder van zoeven enthousiast. En „juffie" .minstens zo verrukt over deze prestatie als de bei de kinderen, prijst uitbundig: „Knap zo, Jannie!" Japnie is een van de negen kinderen van do Mytylschool. Z0 is acht, jaar, en dus vol- Amenikaans ingenieur bereikt Ievensdoeh Woonmachine, die met niets te vergelijken is. (Van onze correspondent) start verscheen. SLECHTE KEUKEN. Er was echter meer. De buitenlandse athleten konden namelijk buitengewoon slecht wennen aan de zwaar geolie de Griekse spijzen en ook dit beïnvloedde de prestaties na delig. En hier kon de een de Griekse keuken beter ver werken dan de ander en wa ren de uitgangsomstandighe den dus niet gelijk. Er zijn ploegen geweest, die eenvou dig weigerden om de Griekse kost te nuttigen en een soort van hongerdemonstraties or ganiseerden. Ten overvloede was de huisvesting in het niet op touristeninvasie ingerich te Athene abominabel en waren er athleten, die wat al te veel fuifden. De geheime kamer van het Engelse oorlogskabinet, die de pers eerst thans mocht komen bekijken. Hier werden tjjdens de oorlog de militaire plannen beraamd. GOEDERENVERKEER BELGISCHE HAVENS- BAZEL. Met ingang van 1 April passen de Belgische spoorwe gen een rechtstreeks interna tionaal tarief toe op het ver-, voer van bepaalde goederen per wagonlading van de Bel gische havens, via Luxem,- burg en Frankrijk naai Bazel. DE BELGISCHE UIT VOER IN MAART. De Belgische uitvoer in Maart had een waarde van 5 mililard 671 millioen frs. De totale uitvoer in het eerste kwartaal van 1948 beliep 17 miliard 20 mililoen frs. tegen 11 miliard 800 millioen frs. In de overeenkomstige periode in 1947. gens een huis te huren, wan neer zij hun ambtswoning zullen njoeten verlaten. Ver scheiden predikanten, die reeds emeritaat hadden moe ten hemen, stellen dit begrij pelijkerwijze steeds uit, daar emeritaat dikwijls hetzelfde betekent als: dakloos wor den. Men wil van kerkelijke zijde hierin de helpende hand bieden dóór pensions te ope nen voor emeriti-predikanten. De Engelse Kerk hepft daar toe --twee landgoederen aan- f'ekocht, die men voor rus- ende predikanten wil inrich- téh; ieder landgoed heeft zijn eigen kapel. Tot nu toe be schikte de Engelse Kerk over twee tehuizen voor emeriti- predikanten, die samen plm. 50 predikanten kunnen her bergen, maar daaronder slechts weinig echtparen. KRIJGSGEVANGENEN NAAR ENGELSE UNI VERSITEITEN. Aan drie Engelse universi teiten nemen op het ogenblik 300 Duitse krijgsgevangenen deel aan SDeciale cursussen, die hen de 'overgang naar de studie of naar een burger- beroep 'vergemakkelijken. Naar de „Times" bericht znn de krijgsgevangenen opmerk zame toehoorders. Vele van hen zijn direct van school of van de Hitlerjugend in de Wehrmacht gekomen. Zy spreken er hun verbazing over uit, dat op deze cursus sen zowel het officiële verslag van de Britse Parlementszit- ting als „Mein Kampf" te hunner beschikking staan. VOLMACHT VOOR R.K. GEESTELIJKEN De Paus heeft een zeer merkwaardige stap gedaan door aan verschillende aarts bisschoppen en kardinalen in de landen rondom het ijzeren gordijn het recht te geven om zonder voorafgaande sanc tie van de pauselijke stoel in religieuze qüaesties zo te han- „EEN. REFUGé." Zoals verschillende bladen reeds meedeelden, benoemde de Koningin tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, dr. R. F. V. Scott, de predikant van de Schotse kerk in Lon den. Naar aanleiding van deze onderscheiding schryft de „British Weekly het vol gende: „Dr. Scott heeft nog niet officieel vernomen, wat de re den is voor deze hoge onder scheiding. Hij vermoedt even wel, dat zij verband houdt met de omstandigheid, dat oud-minister Gerbrandy ty- dens de jaren, die hy te Lon den doorbracht, zijn geestelijk tehuis vond in de Schotse ge meente. Hierover doet een aardig verhaal de ronde. Toen minister Gerbrandy nog slechts kort te Londen woon de, bracht hy een bezoek aan het kerkgebouw teneinde dit te bezichtigen. De koster, die hem rondleidde en die wel vermoedde, dat hy met een vooraanstaand bezoeker te doen had, vroeg hem zijn naam, teneinde dit aan de predikant te kunnen mede delen. Minister Gerbrandy antwoordde hierop: „Zegmaar een refugé." ZEN DINGS AR BEID IN INDONESIË. 1890 Gedoopten 250.000; Scholen 500; Medische Zen ding: 0 artsen; 0 ziekenhui zen. 1940 Gedoopten 14.500.000; Scholen 2.500; Artsen 68; Ziekenhuizen 248; Verplegers 627; Patiënten 2.500.000. GEEN WONINGEN VOOR EMERITI- PREDIKANTEN. De woningnood doet zyn catastrofale uitwerking gel den op Alle gebieden van net leven. In Engeland heerst grote nood onder de predi kanten, die afscheid moeten nemen en niet weten hoe er- Ne w-York, Maart. Niet allee» in Europa, doch ook in de Verenigde Staten, is een te kort aan woonruim c. Daar om heeft de Amerikaanse in genieur Richard Fuller zich tot levenstaak gesteld, een ge- makkelyk te verplaatsen, over al neer te zet en, goedkoop ei gen huis voor iedereen te conr strueren. Als het heni lukt dit plan te verwezenlijken zal de ze „woonmachine" een uitvin ding zijn die een grotere revo- lu ie met zich meebrengt dan de auto. Reeds staat een voorbeeld van het Fuller-hus 'in Wichita (U.S.A.) en de bezoekers hou den het voor het huis der toe komst. Al sedert 1920 werkt F'uller aan zyn plan. Tot voor kort liep de verwezenlyking ervan schipbreuk op Fuller's bedoeling om de bouwkosten zo laag mogelijk te houden, opdat ook öe.onbemiddèlde zich een eigen huis konden veroor loven. Zijn eerste model van 1927 zag er uit als een op een stang geprikte appel; het was een licht gebouw met inge bouwde meubels, complete keu ken, en een automatische was machine. Toentertyd had het huis echter geen kans omdat Jiet veel aluminium, duur ver- oindingsmateriaal. en goed staal eiste. De kosten ervan waren aanzienlijk. In 1940 ge loofde Fuller wederom zijn doel bereikt tehebben en bouwde een cylindervormig huis van staal.. Maar het ho ge gewicht van'deze bouwstof verhinderde de goedkope mas saproductie. ALUMINIUHM ALS GRONDSTOF. Op het ogenblik nu wordt het Fuller-huis uit aluminium vervaardigd. Het weegt alles bij elkaar 3 ton( vróger 100 ton). Het is rond, omdat deze vorm garandeert dat van het materiaal 'en de ruimte op de beste manier gebruik wordt gemaakt, fen het is op een mast aangebracht. Daar het uit hetzelfde materiaal als een vliegtuig bestaat; wordt het iri een vliegtuigfabriek van de Beech Aircraft gefabriceerd. De firma kan gemakkelijk, zonder daar nieuwe machines voor nodig te hebben, 60.000 huizen per jaar vervaardigen. Fuller's constructie is zo nieuw, dat zij nergens mee te vergelijken is. Het model her innert nog het meest aan vliegtuigcabines of aan het inwendige van oceaanstomers of aan gesfroomlynde wagens. WANDEN VAN PLEXIGLAS. De buitenkant van het Ful- lerhuis bestaat uit plexi-glas, waardoorheen aluminum ade ren lopen. De woonkamer is een wigvormig vertrek, 34 m2 groot, dat 1/3 van het huis in beslag neemt. Dunne alu- miniumstangen dragen de vloer, en gaan over in het front van de ramen, die om het hele huis lopen. De vloer bestaat uit dunne houten pla ten, dié door aluminium rib ben met elkaar verbonden zyn. De kachel is van staal. Een afvoerbuis aan de buiten muur zuigt de lucht uit de kamer op, en geeft deze door naar de dunne aluminium rib ben van de vloer. Daardoor wordt deze in de winter be haaglijk en goedkoop ver delen als men meent, dat ln de heersende omstandigheden vereist is. Deze volmacht is in de Kerkgeschiedenis zon der weerga en men beschouwt deze zo, dat de Paus met de mogelijkheid rekent, dat de Sreïaten in Polen, Hongarye, oego-Slavië, Litauen e.a. vol komen losgescheurd zouden kunnen worden van de ver binding met Rome. De des betreffende kerkelijke leiders hebben order gekregen hun post niet verlaten, wat er ook moge gebeuren. warmd. Behalve de huiska mer bevat het huis 8 andere wigvormige vertrekken, twee baden, en een provisiekamer met een koelkast, een afwas- ruimte, 3 toiletten en een kleine gang'. Het aspect bin nenshuis is door het indirec te bovenlicht bijzonder - mooi en voornaam. Het huis heeft een middelpunt: zijn mast. Daarvandaan lopen de kabels die het huis dragen door het dak, de buitenmuren en de vloer. Het idee van het huis heeft al veel weerklank gevonden, al doet de ronde vorm eerst enigszins vreemd aan. Men neemt aan, dat binnenkort een ibegin gemaakt kan worden mét de massaproductie. Op het ogenblik bedragen de kosten voor het bouwmateriaal van het Fuller-huis nog 6500, doch by een productie van 500.000 huizen per jaar, waar men mee rekent, zal deze prys dalen tot 3700. (Nadruk verboden). gens de L.O.-wet al ruim twee jaar leerplichtig, maar toch zyn haar pas sinds kort de eerste begrippen van het on derwijs bijgebracht Want Jan nie behoort tot wat men noemt de gebrekkige kinderen, kin deren dus, die wat hun licha- melyke en geestelijke ontwik keling betreft by leeftijdgeno; ten ten achter staan en des wege niet in de gelegenheid zyn geweest of nóg zijn, een gewone lagere school te bezoe ken. GEEN VOOROORDEEL. 1 „Achterlijke kinderen", heet dat in de volksmond en inder daad zyn leken gauw geneigd om deze ongelukkige kinderen aldus te be- en veroordelen. Want iemand, die niet de macht heeft over zijn lichaam, die niet lopen kan of zyn ar men niet kan gebruiken, die zijn tong-, oog- en möndspie- ren niet m bedwftng kan hou den, is alleen maar een zielig hoopje mens, dat in de norma le samenleving geen eigen plaats heeft. Zo'n kind is ge doemd, dag in, dag uit, ja zelfs jaar in, jaar uit, te zit ten en niets te doen. Ge- volk: ze worden log en zwaar en blijven „dom", terwijl er juist onder deze kinderen zeer veel intellect voorkomt. Maar „men" heeft zyn conclusie al klaar: die is volslagen idioot. „En dat is juist de grote fout", zegt mej. Van Tholen, de onderwijzeres van de My tylschool, verbonden aan het Wilhelminagasthuis ln Am sterdam. „Van deze kinderen kan nog zeer goed iets ge maakt worden. Genezen kun nen ze wellicht niet, maar de gebreken kunnen wel enigs zins gecompenseerd worden HERSENCÖNCENTRATIE. Wat voor patiënten het zyn We hoeven alleen maar het woord „kinderverlamming" .te noemen, die afschuwelijke ziek te, waarbij altijd een volko men slapper verlamming van enig lichaamsdeel blijft be staan. En dan zijn ef nog de zg. Little-patiënten. De ziek te van Little (genoemd naar een Engelsé arts die-ongeveer 100 jaar geleden ontdekte, dat Imen hier niet met idiotisme te doen heeft) berust op een beschadiging van de hersenen. Van de plaats en uitgebreid heid van deze beschadiging hangt het aff, welke lichaams delen gestoord zyn in hun be wegingen. Een Little-patiënt is geen baas over zijn eigen spieren,, en dat heeft vaak ook een slechte invloed op de per- soonlykheid van zo'n kind. Gebrekkige kinderen dus maar door intense wilsconcen tratie en langdurig oefenen kunen de gebreken enigszins gecompenseerd worden. Een ander deel van de hersenen, dat wel in werking is, neemt dan bepaalde functies van het beschadigde déél over. Theore tisch is dat mogelyk, omdat wij nooit onze hersenen ge heel tegelijk gebruiken. INTERNAAT ONGEWENST Het vorig jaar werd in Am sterdam een Stichting ge vormd .waardoor later de My tylschool haar beslag kon vinden. Zy werd toegevoegd aan de orthopaedische kliniek van het Wilhelminagasthuis en heeft daar ook haar loka len. Er zyn helaas niet veel kin deren, die van dit onderwys gebruik kunnen maken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat nog byna veertig kinderen ln de hoofdstad voor de de Mytylschool in aanmerking kunnen komen, maar dat z0 de school wegens gebrek aan vervoersmiddelen met kunnen bezoeken. „Het rideaal zou dus zijn, wanneer'u een soort internaat kon oprichten, zodat de kinde ren te allen tijde aanwezig kunnen zijn?" „Juist niet", zegt mej. Van Tholen. „Het ideaal zou een ophaaldienst zyn. Het is toch niet nodig, dat de kinderen uit het gezinsverband gerukt worden. Zy moeten zoveel mo gelyk aan de normale samen leving gewend blijven. Een In ternaat wordt zó èrg gauw een gesticht". (Nadruk verboden). Blinden als telefonisten. De P.T.T. zal op de kómen- de Jaarbeurs een speciaal door haar vervardigd cen traal telefoontoestel demon streren, dat accoustisch wetkt. Daar dit toestel ook door blinden zal kunnen worden bediend, betekent dit een be langrijke sociale vooruitgang.. Personen, die in het ge heim de Tsjecho-Slowaakse grens trachten over te steken om zich illegaal naar het bui-< land te begeven, zullen door speciale tribunalen worden berecht. Wereldpremière van Elazender te Eindhoven (Van onze reizende redacteur). EINDHOVEN, April. In de loop van deze zomer zullen de onderscheidene West-Europese firma's, die zich-bezig hou den met het vervaardigen van televisie-zend- en -ontvangst toestellen, te Zurich bneenkomen om te trachten daar tot een overeenkomst te geraken met het doel de West-Europese markt, die eigenlijk nauwelijks nog bestaat, voor zich te hou den. Deze strijd achter de schermen is practisch alleen ge richt tegen de Amerikaanse concurrentie. Op het ogenblik heeft de televisie-industrie in Verenigde Staten het zover gebracht, dat vermoedelijk al ln de loop van dit jaar een omzet zal worden bereikt van 500 millioen dollars. West- Europa, ofschoon de bakermat der televisie, is ten gevolge van de oorlog en. de na-oorlogse verarming ten achter geble ven, maar als hier over .een jaar of wat betere tijden kun nen aanbreken, zal er zeker een „televisiemarkt" onstaan. Het gaat er dus om of die v'ele millioenen dollars uit West- Europa zal doen wegstromeh dan wel of dit werelddeel zelf de gelden zal kunnen behouden, 'die hieraan ten koste zul len worden gglegd. HOE WERKT TELEVISIE? De beoogde overeenstem ming zal voor een zeer groot deel beslissend zyn voor de vraag of aan die Amerikaanse concurrentie het hoofd kan worden geboden. Het is een kwestie van normalisatie. Te levisie immers is het overbren gen van beelden op een wijze, zoals het geluid bij de radio wordt overgebracht. Evenals by de film wordt een aantal malen per seconde in Ne derland 25 een beeld gepro jecteerd. Deze snelheid is der mate groot, dat men de over gang van het ene beeld op het andere niet meer ziet, zodat gelykmatige bewegingen worden waargenomen. Hoe? Dat is een heel Ingewikkeld procédé, waarby een electrisch oog het hele beeldvlak aftast langs evenwydige lijnen en het na uitzending, mutatis mutan dis, op dezelfde wyze weer te ruggeeft. Engeland werkt daarby met 405 lynen, Frank- ryk met 455 en Nederland met 567. DE NEDERLANDSE KEUZE. Oorspronkelyk", d.w.z. ln 1935 en latere jaren, werkte de experimentele Ela-zender te Eindhoven ook met 405 lynen, maar uitgebreide proefnemin gen hier te lande hebben aan getoond, dat 567 beter is. In het algemeen geldt: hoe meer lijnen, hoe beter beeld. Maar meer lyn^n maken de toestel len duurder. Volgens de Eind- hovense1 ingenieurs ligt het economisch optimum om en bn de 600, zodat men 567 heeft gekozen (dit getal moet nl. steeds het product zijn van drie oneven getallen, hier 7 9x9). Meer lijnen is veel duurder en slechts weinig he ter, minder lynen is veel slechter en slechts weinig goedkoper, zo verzekerde men ons. Het standpunt, dat W.- Europa op de duur op 567 moet overgaan, zal dan ook van Nederlandse zyde worden verdedigd. WERELDPREMIÈRE. Dezer dagen heb ik de we reldpremière van de Ela-zen der bygewoond. Wereldpre mière is misschien een groot woord, maar verantwoord, om dat hier sprake is van twee ingrypende nieuwigheden, te weten het werken met 667 iy- nen en het projecteren op een plat vlak. Tot dusver ont vangt men elders zyn televisie beelden op een lensvormige (dus gebogen) glazen plaat. Te Eindhovén echter is een projectiemethode gevonden, die met eenvoudige optische middelen het beeld helder en onvertekend op een platte matglazen plaat overbrengt van 30 bij 40 cm. De grootte van het beeld overtreft die van de Engelse ontvangers. Het beeld is scherp ook zon der dat de gewone kamerver- lichting gedoofd behoeft te worden en men kan het "zelfs nog volgen onder eèn hoek van ongeveer 45 graden. Ik heb de óntvangst kunnen waarnemen in het gebouw van de Eindhovense Golfsclub op ongeveer 10 Ttm van de zen der. De actieradius is 30 km. Voor proefnemingen is <llt vol doende. Men kan wel over grotere afstanden uitzenden, maar dan wordt de ontvangst moeiiyker, omdat de televisie- golven niet met het aardop pervlak meebuigen. Hoe ver der af hoe hogere antenne dus. Er staan ln de stad Eind hoven nu enige tientallen ont vangers en er komen er elke week een paar bij. ZjJ worden nog met de hand gemaakt, maar alles Is gereed om met de massaproductie te begin nen. Het wachten is slechts op afnemers en op meer zen ders. Kopers van toestellen zouden er misschien nu reeds te vinden zjjn, maar de exploi tatie van een net van zenders over Nederland is dermate kostbaar, dat dit wachten nog wel een jaar of wat zal duren. Technische heeft Nederland de televisie opgelost, maar econo misch is het een nieuw pro bleem by de vele, die wy al hebben, (Nadruk verboden). „Bataille des fleurs" maar niet in Nice In de boezem van de alge mene vereniging voor bloem bollencultuur is de laatste tijd een spannende strijd gaande over de vraag, waar de zetel van deze vereniging en dus het hart van de Ne derlandse bloembollennijver- heid uiteindelijk zal worden gevestigd: in Hillegom of in Haarlem. De ledenvergade ring der vereniging heeft in dertijd een voorstel om Hil legom te kiezen, aangenomen omdat het aanbod van die ge meente versierd was met n ruiker vpn aanlokkelijke fi nanciële voordelen. Nader hand is echter gebleken, dat de verhuizing de eerste vijf jaren niet verwezenlijkt zal kunnen worden. De afdeling Haarlem pro beert thans het besluit onge daan te maken. „Pro-Haar lemmers" hebben zich verze kerd van de medewerking van het Haarlemse gemeen tebestuur, dat een terrein van lVz ha. ter beschikking wil stellen voor proef- en mon- stertuin en een nieuw ge bouw. De Nederlandse filmclub heeft -het praedicaat „Film van'de maand" verleend aan de film „Le Diable au Corps" van de Franse regisseur Clau de Autant—Lara.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5