Tien dagen wereldstad NIEUWS UIT ZEELAND r De verkeerscontrole te Berlijn. Het diner van Móhty. Jongens overzee krijgen toch J.M. Het bezoek van Minister Witteman aan Zeeland. WALCHEREN Jubileum-jaarbe urs werd geopend. Utrecht in haar beste jurk. (Van onze reizende redacteur) In romantische, vooroorlogse tijden was Utrecht beroemd om zijn Dom- thans, nuchter zakelyk om zijn jaarbeurs. Trek de Jaarbeurs van Utrecht af, dan blijft er over 'n rustige stad, met meer clc- rikaal-wetenschappelijke dan handel- en industrie-neigingen 'n voorname en mooie provin ciestad. Vandaag is Utrecht echter 'n wereldstad! Treinen volkomen uit alle richtingen en ontladen hun mensenvracht. Uit alle windstreken suizen auto's aan, over het algemeen mooie, glimmende deviezenauto's; achter het stuur en op de kus sens pientere zakenlieden, die de Jaarbeurs en dus Utrecht vandaag en de volgende dagen tot en met 14 April hebben veroverd en .de Utrechtse bur-, gers maar ternauwernood dul den. Utrecht heeft haar beste jurk aangetrokken en opge doft met linten en kant en bloemen toont zij haar duizen den bezoekers haar aanmin- nigste gelaat. Wat wonder ook want de Jaarbeursweek brengt de stad een voordeel van 5 tot 8 millioen gulden. Vele bezoekers werpen even een bewonderende blik op het geslaagde Jubileumsmonu ment, dat enige dagen gele den op de Smokkelaarsbrug werd onthuld door burgemees ter Ter Peltwijk. Het was z'n laatste burgervaderlijke hande ling. Maar nuchtére zakenlieden, die andere jaren de grootste moeite hadden hun wagens in de benauwde Domstad te par keren, zullen misschien met nog meer genoegen hebben op- femerkt, -dat het vroegere raak liggende terrein, dat luis iterde naar de naam Leid- scheveer (en thans Leidseveld heet) netjes gelijk en voor parkeerruimte geschikt ge maakt is. Het uiterlijke aspect werd aanmerkelijk verbeterd door een omrandingmet rho- dodendronstruiken. HET LOC&T OP ROLLETJES Hoe de verlichting, waar over zoveel te doen is geweest, zal uitvallen, valt nog niet te beoordelen, want op vele pun ten in de stad was men nog druk doende de stations in or de te maken. Het aanvankelij ke ministeriële veto op de verlichtingsplannen, heeft ver traging veroorzaakt. Dat is dan ook de enige vertraging; overigens verloopt deze Utrechtse Jaarbeurs als altijd weer op rolletjes. BEGONNEN Vanochtend gingen de deu ren open, zonder vertoon; de suppoosten stonden aan de toegangen en uitgangen, alsof zy daar altijd hadden gestaan en lieten zich niet m het minst intimideren door de dui zenden, die de tourniquetten lieten draaien. Er kwamen In 1951 Marshall plan II? Maandag ie te Genève het rapport van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties gepu bliceerd. Dit rapport komt tot de conclusie dat in 1951 voor Europa iets moet komen dat lijkt op een nieuw Marshall plan. Zo niet, dan zullen de levensstandaarden in Europa dalen en dit werelddeel zal van Amerika afhankelijk blij ven, Volgens dij overzicht zün lagere prijzen de enige mogelijkheden om de totale Europese export naar de Ver enigde Staten te vergroten. Deze kunnen bereikt worden door tot staan brengen van de inflatie en door export campagnes voor luxe- en lichte industrieproducten. Het herstel voor de Euro pese landbouwproductie is ongunstig. In de landen, die voor de oorlog 90 der land bouwproductie in Europa verzorgden, bereikte 't oogst jaar 1946-'47 slechts ,75 van het vooroorlogse peil Men verwacht dat het oogst jaar, dat in Juli 1948 eindigt, een belangrijk kleinere op brengst te zien zal geven, dan vorig jaar. Schepen van en naar Indonesië. Van Indonesië. Sibaiak paseerde i April Kaap Guardafui, Zuiderkruis 4 April van Batavia naar Rot terdam. Naar Indonesië. Kota Baroe passeerde 4 April Finisterre, Rempang 4 April Singapore. (Ingezonden mededeling) „MEDIOBURGUM" Middelburg. UITVOERING 7 APRIL. Wij brengen U o.a. knots-, hoepel- en baloefeningen, toe- steltumen, enz. Plaatsbespreking heden van 89 uur n.m. aan de zaal. §een toespraken en geen lint- oor-knipperü b\j te pas. Er werd begonnen! Wel werd er in de ochtend een krans gelegd bij een por tret van mr. ar. W. A. van Zijst, de eerste voorzitter van het Jaarheursbestuur. Deze portrettekening was aangebo den door de Nederlandse Jour nalisten. Om '1 uur werd de eigen vlag van de Jaarbeurs voor de eerste maal gehesen door mevrouw Nemry, de echtge note van de Belgische ambasa- deur. MAANDAGAVOND Toen werd er een uitgebrei de persconferentie gehouden, waar mr. Millius, de actieve directeur, voor Nederlandse en een 20-tal buitenlandse journalisten en vele autoritei ten een boeiende rede heeft gehouden, waarin hij t^l van interessante bijzonderheden heeft vermeld over groei en ontwikkeling. Hij wees nog maals op 't ontstellende ge brek aan ruimte, waarmee de beurs te kampen heeft en waarin - A raison Van negen millioen gulden - op korte termijn moet worden voorzien, wil de -Nederlandse Jaarbeurs de plaats die zij thans heeft, kunnen behouden. (Nadruk verboden). (Ingezonden mededeling) Last van zenuwen? Mijnharde'* Zenuwtabletten helpen U er overheen. Generaal-majoor Brownjohn,. de Britse plaatsvervangende militaire gouverneur, heeft luitenant-generaal Dratvin, zjjn Russische collega, schriftelijk doen weten, gaarne met hem een onderhoud te hebben over de kwestie van het verkeer tussen de Britse zóne en Ber lijn. Brownjohn stelde tevens een bespreking voor van de kwestie door de vier opperbe velhebbers tezamen, tér bespa ring van tyd. Officieel is medegedeeld, dat al het binnenscheepvaartver- keer door de Sowjet-Russische zóne van' Duitsland tussen de Westelijke zones en Berlijn, dat Vrijdag j.l. werd stopgezet naar aanleiding va» de nieuwe Sowjet-Russische contróle- maatregelen, is hervat. Vol gens een mededeling van Brit se zijde zijn alle door de Sow- jets aangehouden boten losge laten zonder dat nieuwe docu menten, als' aanvankelijk door de Sowjet-Russen verlangd waren, worden vereist. Fransen en Amerikanen eten niet mee in Berlijn. Thans wordt gemeld, dat noch de Amerikaanse, noch de Franse militaire gouverneur aanwezig zullen zijn bij het di ner van Dinsdag, waarop veld maarschalk Montgomery maar schalk Sokolofsky. zal ontmoe ten. Het diner zal worden ge geven in de ambtswoning van generaal Róbertson, de Engel se opperbevelhebber in' Duits land. De uitnodigingen aan Soko lofsky en zijn plaatsvervanger, generaal Dratvin, zijn „ruim een week geleden" verzonden, dus ten minste drie dagen voor de invoering der verkeersbe- perkingen. Eerst Zondagavond werden zfl aanvaard. Nederlanders in Indonesië. Uit een van officiële zijde verstrekt overzicht blijkt, dat het aantal uit Nederland naar Indonesië uitgezonden perso nen in het afgelopen jaar aanzienlijk is toegenomen. In 1947 bedroeg het aantal uitgezondenen namelijk 21.506 tegen 7140 in 1946. Sinds het einde van de oor log tot Januari jl. werden, de militairen niet meegerekend, 31.247 personen uitgezonden. Koning Leopold vaart en vliegt met Nederlanders. Koning Leopold van België zal toch met het s.s. „Eem- djjk" van de Holland-Amerika- ljjn van Havana naar Rotter dam komen. Reeds lang wa ren er onderhandelingen gaan de,maat de accommodatie op de „Eemdyk" is van beperkte om vang en verscheidene hutten waren reeds besproken. Te elfder ure zijn deze hutten nog vrjj gekomen, zodat toch nog aan net verzoek van Koning Leopold voor passage met zijn fevolg kon worden voldaan. De lemdyk is inmiddels van Ha vana vertrokken en zal ver moedelijk op 15 April te Rot terdam arriveren. Naar ver luidt zal Koning Leopold der K.L.M. van Schiphol naar Zwitserland doorreizen. Zweden blijft neutraal. De Zweedse minister van financiën, Ernst Wigfors, die algemeen als „de sterke man" in de Zweedse regering wordt beschouwd, heeft ver klaard, dat alle 'partijleiders in Zweden het besluit van de regering hebben goedgekeurd zich niet bij enig blok aan te sluiten. „Zweden's aansluiting bij het Westelijk blok", aldus de minister, „zou niet zwaar genoeg wegen om de schaal 'i aarde vrede" te doen over- tan. doch zou de achter- 'ocht van het Oostelijke blok rgroten". ■Sn ll De wekker mee.... in bed. Sedert geruime tijd heeft het wekker-arm band-horloge de beste specialisten voor de geest gestaan als een logische noodzakelijk heid en als een bekro ning van de reeds be reikte verbeteringen van het armbandhorlo ge. Een Zwitserse firma is er in geslaagd aan de rij van steeds ingenieu zer uitgedachte uurwer ken het eerste elegante en nauwkeurige arm band-horloge met wek ker, vulcain-cricket ge naamd, toe te Voegen. Voortaan kan men dus met de wekker om de pols in bed stappen. Om de wijzer van het wekkerwerk te verzet ten, begint men met het geheel indrukken van'de drukknop, het geen tengevolge heeft, dat de opwindkroon uit springt. Vervolgens draait men de opwind kroon tot de wijzer voor het wekkerwerk op het gewenste tijd stip staat. Wanneer men daarna de opwind kroon geheel indrukt, laat deze het wekker werk los en de wekker zal op het aangegeven tijdstip aflopen. De wij zers van het uurwerk worden op dezelfde wij" ze als bij een gewoon horloge verplaatst. Het opwinden is al even gemakkelijk. Voor bezitters van horloges is het een ge woonte geworden de opwindkroon heen en weer te draaien. Door deze beweging wordt bij de vulcain-cricket ÜMel de veer van het wekkerwerk als die van het uurwerk opgewon den. Men voorkomt of onderbreekt het aflo pen van de wekker een wekker met een helder maar geenszins schel geluid door de drukknop half in 'te drukken. 27.000 KINDEREN MET VACANTIE. Deze zomer zullen circa 27.000 kinderen van 9 t.m. 14 .jaar een week lang recreatie kunnen vinden in 10 a 12 oorden in de vrije natuur, die door de DUW als verbbjfs- gelegenheid beschikbaar zijn gesteld en volledig daartoe uitgerust. Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft de distributie en de organisatorische ver zorging op zich genomen. D.C.-6's krijgen Koninklijke namen. De K.L.M. heeft toestem ming gekregen zeven nieuwe vliegtuigen van het tyoe DC 6 te noemen naar H. M. de Koningin, H .K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de vier Prinsesjes. In vervolg op hun antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Joekes, heb ben de ministers van oorlog en overzeese gebiedsdelen me degedeeld, dat de legercom mandant te Batavia onlangs heeft besloten tot opheffing van het 'verbod van „Je Main- tiendrai" voor militairen. De ministers erkennen thans, dat de verbodsmaatregel niet pas te in het kader van de moge lijkheid tot het verstrekken van voorlichting in zoverre, dat daardoor ook kennisne ming vap gewenste lectuur wordt bemoeilijkt. Dit klemt te meer nu de militairen in Indonesië dit jaar ook aan de verkiezingen zullen deelnemen. „Koude" reyolutie in Polen. Reuter's correspondent te Warschau meldt dat evenals in Tsjecho-Slowakye voor de wijziging van het regiem, ver schillende tekenen er op wij zen, dat de polltièkc macht in Polen steeds meer ln han den komt van de uiterst link se vleugeL Terwijl in invloedrijke po sities nog een Wekere schijn van gelijkheid tussen commu nisten en soelalisten wórdt gehandhaafd, aldus de cor respondent, treden practisch de communisten in de alge mene regeringspolltiek steeds meer naar voren. Kort geleden is Bobrowski, voorzitter van dc planning- raad, wiens zienswijze op de economische planning botste met die van Mine, de com munistische minister van in dustrie, afgetreden en met 't „onbelangrijke erebaantje" van ambassadeur in Zweden belast. Onder de socialisten heeft minister-president Cyrankie- wicz zich kort geleden voor één arbeiderspartij uitgespro- ken. Er zijn aanwijzingen, dat evenals in Roemenie de vol gende stap zal zijn, dat slechts één politieke arbei derspartij en een boerenorga- nisatie zullen mogen blijven bestaan. Het programma van het reeds door ons aangekondigde tweedaagse bezoek aan Zee land door de minister van bin nenlandse zaken, mr. dr. P. J. Witteman, is thans bekend ge maakt. Het ligt in de bedoe ling van de minister op 13 April een bezoek te brengen aan Zierikzee, waar in de voor middag een bespreking zal worden gehouden met de bur gemeester van de gemeenten op Schöuwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland. Op Woensdag 14 April denkt de minister 's middags om streeks 4 uur te Temeuzen te arriveren ten einde ten ge meentehuize een korte bespre king te voeren. Na afloop hier van zal mr. Witteman om 5.15 uur met de provinciale boot uit Perkpolder vertrekken. RADAR VOOR DE „PRINS HENDRIK". De ferryboot „Prins Hen drik", die voor rekening van de provinciale stoombootdien sten by de Kon. Mij. „De Schelde" in aanbouw is, wordt uitgerust met koopvaardij-ra- dar. De „Prins Hendrik" zal ein de Mei of begin Juni gereed zijn. Het schip is bestemd voor de veerdienst Vlissingen Breskens. Door dë radar installatie zal het mogelijk zijn de dienst ook bij mist normaal te onderhouden. Regionale »zender zal op 3 M. zenden. De regionale zender in Zee land, die onder 's-Heer Hen drikskinderen in verband met de storingen op de 415 meter golf, zal worden opgericht, zal op een golflengte van drie meter zenden. Met de normale toestellen zal zij dus niet op gevangen kunnen worden, zo dat de heruitzending van het Hilversum-programma alleen voor de radio-distributiebedrij ven van belang is. In verband met moeilijkheden omtrent het terrein, waarop de zender geplaatst zal worden, is de bemiddeling van het provinci aal bestuur geraagd. Besprekingen over Oostenrijk vorderen. Tijdens de bijeenkomst van. de plaatsvervangers der vier ministers van buitenlandse zaken voor Oostenrijk kon aanmerkelijke vooruitgang worden geboekt, daar alle v-iir plaatsvervangers belang rijke,, concessies hebben ge daan op het plint van de Duitse activa. In principe wgrd overeenstemming be reikt aangaande de duur van de olieconcessies, die de Sow- jet-Unie in het Oosten €van Oostenrijk zal krijgen, als mede met betrekking.tot de haar toe te wijzen oliever koopmaatschappijen. Ook zijn de plaatsvervangers overeen stemming inzake het belang rijke punt, hoeveel van de Oostenrijkse olieproductie aan de Sowjet-Unie' zal worden toegewezen, dicht genaderd. Van Russische zijde wordt thans aanspraak gemaakt op 60 van de produtcie. ter wijl de Westerse afgevaardig den het cijfer tot §8 heb ben verhoogd. Stakingen in Engeland. Transportarbeiders in En geland en Noord-Ierland heb- beiv het werk neergelegd. Zij eisen hogere lonen. 6000 stu wadoors te Londen hebben eveneens het werk neerge legd wegens een geschil van hun bond met het verbond van transportarbeiders. Nenni gewond bij auto-ongeluk. Pietro Nenni, leider van de, Italiaanse socialisten, is Maandagavond in de nabij heid van Catania op Sicilië bij een auto-ongeluk gewond. Hij is naar een ziekenhuis over gebracht. Sowjet-voorstellen over atoom-energie verworpen. De subcommissie voor de atoomenergie van de Ver. Naties heeft de Sowjet-voor stellen met betrekking tot de controle op de atoomenergie definitief verworpen. K.L.M. wordt duurder. Gedwongen door hogere prijzen van benzine, onderde len en landingsgelden, zal de K.L,M. zich genoodzaakt zien met ingang van de nieu we dienstregeling op 18 April de vervoerspriizen op enige routes te verhogen. DE ZAAK WEINREB. De bijzondere raad van cas satie behandelde Maandag de zaak tegen de in Lemberg ge boren Jood F. Weinreb. W. had in bezettingstijd van vele Joden bedragen geïncasseerd, variërend van 100 tot 100.000, onder de belofte, dat ze niet zouden worden gede porteerd. Velen gingen op zijn aanbod in en werden niettemin toch weggebracht- De procureur-fiscaal eiste 6 jaar gevangenisstraf. Het ver zoek van de verdediger tot on middellijke invrijheidstelling werd door de raad afgewezen. Pavilion d'Or 1948. Zoals reeds gemeld, zal cfe Pavilion d'Or 3948, welke door de Kon. Ned. motorboot club georganiseerd wordt, op 24 Juli te Terneuzen aan vangen, waar de deelnemers officieel worden ontvangen en de formatie van de vloot plaats heeft. Voor de volgen* de dagen ziet het vaar-sche- ma er als volgt uit: 25 Juli: TerneuzenDordrecht; 26 Juli:DordrechtRotterdam; 28 Juli: RotterdamDen Haag: 31 Juli: Den Haag— De Kaag: 1 Augustus: Da KaagWesteinder plas; 2 Augustus: Westeinder plas Amsterdam. In aansluiting hierop kun nen excursies gemaakt wor den naar de Zuiderzee met Volendam, Hoorn en Enkhui zen, terwijl een tocht naar de Friese meren tot de mogelijk heid behoort. Waarschijnlijk, zal een boot met benzine, olie en andere brandstoffen beschikbaar worden gesteld, die van Ter neuzen af de gehele tocht meemaakt. Aan boord hier van is een monteur voor het verrichten van kleine repara ties onderweg. Centrum voor Kraam- verzorging in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Door de Groene Kruisver enigingen te Axel, Hoek, Ter neuzen en Zaamslag worden pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een Centrum voor Kraamver- zorging. Getracht zal worden kraamverzorgsters op te lei den, teneinde deze te werk te stellen in de gezinnen. Naast de zorg voor moeder en kind, zullen de verzorgsters ook nog de zorg voor het gezin op zich nemen, alles onder toezicht van de leidster van het Cen trum. Franse oud-strijders naar Kapelle. Onder auspiciën van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité zullen 80 Franse oud- strijders, die deel uitmaakten van een regiment dat in 1940 in Zeeland streed tegen de in vallers, een kort bezoek brengen aan Nederland. Op 3 Mei zal het gezelschap te 's-Gravenhage aankomen. Nadat de gasten op 4 Mei 's morgens een mis zullen heb ben bijgewoond in de kerk aan de Parkstraat, worden de Fransen door het gemeente bestuur ten stadhuize ontvan gen. In overleg met de commis sie Nationale Herdenking 19401945 zal een aantal gas ten de bijeenkomst in de Rid derzaal bijwonen, welke des middags wordt gehouden ter gelegenheid van de nationale herdenking. Een ander ge deelte zal een tochtje maken naar de bloembollenvelden Des avonds., wordt deelge nomen aan de stille tocht naar Waalsdorp. Op 5 Mei 'vertreken de gasten naar Kapelle (Zld.) voor een be zoek aan het Franse militaire kerkhof aldaar om hun ge vallen kameraefcn te herden ken. Vlissingen Wethouder van Popering over de schadevergoeding. Tijdpns de jaarvergadering van de Partij van de Arbeid, afd. Vlissingen, welke Maan dagavond in het Concertge bouw werd gehouden, wer den de heren M. J. van Poel je, voorzitter, J. P. Kempe, penningmeester, en G. Gel dof,, 2e secretaris, als be stuursleden gekozen! In de plaats van de heren A. de BaVt en A. Korteweg, die zich wegens drukke werk zaamheden niet meer be schikbaar stelden, benoemde de vergadering mevr. M. I. ReusWinnepennix en de heer W; J. Andriessen. Wethouder M. A. van Po pering hield een "inleiding bver het wetsontwerp ver goeding materiële oorlogs schade. waarin hij vooral als algemene tendens, van het ontwerp naar voren bracht 't 'verlangen om de minder ge situeerden afdoende te hel pen. Integrale vergoeding over de hele linie achtte spr. met de minister onbereikbaar omdat met de thans voorge stelde regeling reeds een last van 250 millioen per jaar op het Nederlandse volk wordt gelegd. Spr. bestreed de stel ling, dat integrale vergoeding over de gehele linie een eis van rechtvaardigheid zou zijn. Met nadruk wees de heer van Popering er op, dat wanneer deze regering even tueel op dit ontwerp- ten val gebracht zou worden er 'n groot gevaar bestaat, dat een nieuwe regering evenmin met integrale vergoeding zou ko men, maar wellicht met een percentageregeling over de hele linie, waardoor de kleine man, die nu volledige vergoe ding krijgt, gedupeerd zou worden. Op de inleiding volgde een levendige discussie. Wethouder L. P. van Oor schot deelde ten slotte hog mede dat minister W. Drees bij de a.s. verkiezingen in dc kring Middelburg lijstaan voerder zal zijn.# Middelburgse huisvrouwen in de bloemetjes. Op eenvoudige, maar niet temin feestelijke wijze heeft de afdeling Middelburg van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen Maandagmiddag haar 30-jarig jubileum, her dacht met een receptie in Hotel „De'Nieuwe Doelen". Deze herdenking was' temeer gerechtvaardigd, omdat in 1943 de viering van het vyfde lustrum als gevolg van hei optreden der bezetters een volslagen onmogelijkheid was- j Zeer velen maakten van de geboden gelegenheid gebruik Geslaagd voor radio-tele grafist 2e klasse de heer F. A. J. M. Vrymoed, leerling „de Ruyterschool", Vlissingen. In de week van 29 Maart t.m. 3 April werden te Veere 10315 fcg. consumptiegarnalen en 6615 kg. drogerjjgamalen aangevoerd. Provinciale zelfstandigheid. In de abdjj der Norbertij- nenpaters van „Borne" te heeswyk (N.-Br.) is het twee daagse studiecongres van de stichting „Brabantia Nostra" gehouden over het onderwerp: de provincie." Drie inleiders hebben zeer uitvoerig diver se aspecten van het vraag stuk belicht. om het bestuur, dat zetelde temidden van talrijke fraaie bloemstukken, te complimen teren. De gezellige sfeer, die bij alle bijeeiakomsten en excursies van de leden heerst, ontbrak ook op deze receptie niet en werd nog verhoogd door' een aardige speech, die het hoofdbestuurslid, mevr. Van Gilzen, tot de presiden te mevr.. M. C. Ever wijn Behage, en de andere be stuursleden richtte en waar in zij de afdeling nog een lang en vruchtbaar bestaan toewenste. Zij hing de presi dente een hërdenkingsketen om. Het;, hoofdbestuur bood eveneens bloemen aan. De voorzitster dankte met een hartelijke rede voor deze hulde. Een bijzonder aardig mo ment was het, toen twee leerlingen van de Huishoud school, vergezeld door de di rectie en de kooklerares, een verlokkelijke, prachtig ge spoten taart aanboden, als bewijs van. waardering van deze school voor de arbeid van de vereniging. Dit bak sel was door deze meisjes zelf vervaardigd en werd dank baar in ontvangst genomen. Marktberichten. COöP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELlfURG'. Marktbericht van 2 April. Groenten: Andijvie 6272; Peen II 20—25; Prei 44—61; Herfstrapen 78; Rabarber 33—57; Witlof 35—65; Sjalot ten 3537; Koolrapen 58; Stoofsla 3346; Spinazie 52 71; Rode kool 1028; Gele savoye kool 1516, alles per kg.; Bloemkool II 35; Bloem kool Hl 21; Glassla I 10—16; Glassla II 7—10, alles per stuk; Radijs 59 per bos. Fruit: Appels: Goudreinet- ten 4351 per kg. Kerknieuws Afscheid ds. Oosthoek. Onder zeer grote belang stelling heeft ds. W. Oost hoek, N.H. predikant te Zou- telande, welke gemeente hij- ruim 15 jaar heeft gediend, wegens vertrek naar Westka- pelïe, afscheid genomen van zijn gemeente. Ds. Oosthoek bepaalde zijn gehoor bij Matth. 10 16: „Zie, Ik zend u als schapen mid den ónder de wolven." Spre ker wees zijn gemeenteleden er op, dat ze met een godde lijke zending de wereld wor den ingezonden om getuigen te zijn van Jezus Christus. Na zijn predikatie sprak ds. Oosthoek dë verschillende kerkelijke instanties, het schoolbestuur, gemeentebe stuur, de jeugd en gemeente leden toe en dankte voor alle hartelijkheid hem betoond. Uit de verschillende toe spraken bleek dat ds. Oost hoek een ruime plaats innam in dó harten der gemeente leden. Het woord voerden de heer H. J. Schoenmaker als ouder ling, die sprak namens de kerkeraad en de gemeente, de heer P. Leynse als kerkvoogd namens de kerkvoogdij en no tabelen, de heer P. Brasser namens de Gereformeerde kerk teMellskerke, terwijl burgemeester D. Kodde sprak namens het gemeentebestuur. Aan 't einde van de dienst werd de scheidende leraar staande toegezongen: „De Heer zal U steeds gadeslaan." Zondag 11 April hoopt ds. Oosthoek 's middags om 2.30 zijn intrede te doen te West kapel le, na 's morgens- beves tigd te zijn door ds. W. Reus. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wolf aartsdijk A. J. van den Heuvel te s- In 1949 weer lucht- verbindlng met Zeeland Dr. Plesman, de directeur der K.L.M., heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat, indien de voltooiing der onderhavige vliegvelden dit toe laat, de verbindingen op HaamstedeVlissingen en Texel in 1949 zullen worden hersteld. Boerderijenbouw in Zeeland vordert. Naar wij vernemen zijn momenteel aanbesteed en in aanbouw de volgende groe pen boerderijen: Walcheren 8, •de Bevelanden 14, Schouwen- Duiveland 15, Tholen en St. Philipsland 9 en Zeeuwsch- Vlaanderen 38. Kadervergadering Chr. vakbeweging in Zeeland. Zaterdagmiddag werd in de Prins van Oranje te Goes on der leiding van de heer A. de Lange, voorzitter van de Chr. Besturenbond aldaar een ka dervergadering van de Chr. Vakbeweging voor Zeeland gehouden, die druk bezocht was door bestuurders van be sturenbonden en bestuursle den van vakbond-afdelingen. Behalve Terneuzen warén al len besturenbonden vertegen woordigd. De heer W. Strijbos, lid van het dagelijks bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond, be handelde een vijftal onder werpen. le De bijzondere propagan- da-actie 1948. Uiterlijk is er verblijdende groei. Het aan tal leden is hoger dan het ooit geweest is. Maar inner lijk moeten wii ook sterk zün. Wij moeten terug grij pen naar de Bijbel en daar toe ook anderen aansporen. Het C.N.V.-bestuur wil een krachtige propaganda voeren door provinciale landdagen, folders, een brochure-reeks, aanplakbiljetten. radio-uit zendingen, enz.: 2e De nog steeds yoortdu-. rende ^panning tussen lonen, en prijzen. Hiervoor verwijst spr. naar de hierover on langs door het C.N.V. aange nomen conclusies; 3e Het jeugdwerk. Het blad „Jonge Handen" verschijnt voor de jonge leden. Een jeugdleidersconferentie is ge houden. Het aantal jeugd clubs moet echter belangrijk groter worden. Ook moet contact worden gezocht met. de Chr. jeugd-organisaties; 4e De sociaal-economische scholing. Een kaderschool is geopend. Leidraden voor de studieclubs, wier aantal ech ter groter dient te worden, zijn regelmatig beschikbaar gesteld: 5e De bedrijfsorganisatie. Het beginsel van de bedrijfs organisatie is van Christelijke zijde gepropageerd. En nu zün we misschien zover, dat dit onderwerp in het parle ment spoedig aan de orde zal komen. Wanneer het tot in- invoering komt, legt ons dit zware verplchtingen op. Met een korte bespreking van de tegenwoordige ernsti ge nationale en internationale omstandigheden, een waar schuwing tegen pessimisme en een opwekking om blij- miedig, wakende en biddende., onze roeping te volbrengen besloot spr. zün toespraak, waarop een bespreking volg de. waaraan door aebt aan wezigen werd deelgenomen. Het Ned. Bijbelgenootschap in Zeeland. Onder voorzitterschap van ds. C. D. Otte uit Veere ver gaderde Maandag te Goes het district Zeeland van het Ned. Bijbelgenootschap. Achttien afdelingen waren vertegen woordigd, terwijl mede aan wezig was de heer D. J. Cou- mou, adjunct-secretari# van het N.B.G. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de opdracht, die Christus aan Zijn discipe len gaf om het Evangelie te verkondigen in de gehele we reld. Daaraan mag ook het Ned. Bijbelgenootschap mee werken. Medegedeeld werd, dat Zee land niet gesplitst wordt maar één district blijft. Besloten werd de districtsvergaderin gen te Goes te blijven hou den. De bestuursleden zullen om de drie jaar aftreden. De secretaris, de heer A. de Lan ge te Goes, werd bij acclama tie herkozen. Naar de Centrale Commis sie Binnenland werd afgevaar digd ds. Nolthenius te Aaj- denburg. De heer Coumou deelde ver der mede, dat omstreeks Kerstmis 1948 een begin zal gemaakt kunnen worden met de druk van de gehele Bijbel in de nieuwe vertaling en in de nieuwe spelling. Ongeveer een jaar later, dus eind 1949, begin 1950 kan deze uitgave gereed zijn, mits de papier-si tuatie dit toelaat. Het ligt in de bedoeling de pericopen-in- deling Je handhaven. Zo mo gelijk zal het N.B.G. tevens zorgen voor een kleine con cordantie en een verklaring van maten, munten en ge wichten die in de Bijbel voor komen. Ten slotte werd medege deeld, dat op Woudschoten "bij Zeist op 21 en 22 Juni voor predikanten en studenten en op 23 en 24 Juni voor afde lingsbestuurders een confe rentie zal worden gehouden. Nadat de heer De. Lange in dankgebed was voorgegaan, werd de vergadering gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2