PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Hard werken en sober leven" T.I.S.N.A. in Middelburg geopend Marshall-plan moet nog op gang komen Brits-Russisch incident te Berlijn Bij de 50sie Jaarbeurs BILT Radiorede van minister Lieftinck Europees traclaat voor Marshallplan. BUNKER IN DE LUCHT GEVLOGEN. NIEUW PLAN VOOR PALESTINA ALEXANDRIE BRANDT. 191e Jaargang - No. 80 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal: franco per post i 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct. per mm, minimum p. advertentie t 2. Giro nr 351300 P Z C.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29 te'- 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr C 160. tel 26 Nederland en het Plan Marshall „Als de nodd op het hoogst is, is de redding nabij", aldus begon minister Lieftinck zijn radiorede die hy Maandag avond over het plan-Marshall hield. „Deze goed-vaderlandse spreuk, die in de geloofsovertuiging van velen in ons volk is geworteld en in de geschiedenis van ons land bij herha ling bevestiging heeft gevonden, is opnieuw bewaarheid- Het Europees herstel programma, is, na de aanvaarding door het Congres der Verenigde Staten en door de on dertekening door president Truman op Zaterdag j.l. in wer- Tting getreden. De verschepingen van Amerikaanse goederen naar Europa zyn begonnen. In de 19 landen, waarover dit herstelprogramma zich uitstrekt, herademt men." Gedurende de tweede helft van het vorige jaar, aldus min. Lieftinck, begon zich steeds duidelijker af te tekenen, dat een voortzetting van het her stel van ons land op basis yan buitenlandse credietverlening en het aansprekèn van be staande reserves niet lang meer vol was te houden. MOEILIJKE BESLISSING. „De beslissing", aldus de minister, „die het kabinet om streeks de jaarwisseling moest nemen is een uiterst verant woordelijke geweest. Zou ons land uitsluitend op eigen mid delen moeten gaan steunen, dan moest een plan in wer king treden, dat ons zou te rugvoeren naar het peil van de jaren 1942 en 1943 en dat zou gelet op alles wat ons volk reeds heeft doorstaan een ramp van de eerste orde hebben betekend. De enige grond, waarop een beslissing in andere zin in aanmerking kon komen en het kabinet nam zijn beslissing in „andere zin" was de hoop dat het Europese herstel programma, dat in Washington werd voor bereid, door het Amerikaanse Congres zou worden aanvaard en tijdig in werking zou tre den. Bij toepassing van de uiterste beperkingen in het dollargebruik zouden wij het kunnen volhouden ^tot 1 April zonder af te glijden naar een economisch niveau, dat ons volk, na het herwinnen zijner vrijheid, gemeend had voor goed te hebben verlaten. Deze hoop, die dank zij dc bewonderenswaardig snel le wijze van behandeling van het Marshall-plan door do Amerikaanso regering en wetgevende vergaderingen, kon uitgroeien tot vertrou wen, werd niet beschaamd. De Verenigde Staten hebben voor een periode van 12 maanden, beginnende met 1 April j.l., ruim 6 milliard dollar ter beschikking ge steld ten behoeve van de 19 Europese landen, die in het herstel programma begre pen zijn en Nederland zal zijn evenredig deel daarvan ongetwijfeld ontvangen. Ik houd my verzekerd te spre ken namens het gehfie Ne derlandse volk, wanneer ik het Amerikaanse volk voor deze daad onzer hartgrondi ge dank betuig. Het Europese herstel-pro gramma is bedoeld als een stimulans, niet als een zitkus sen, het brengt geen blijvende oplossing voorde moeilijkhe den van dit werelddeel, maar. is een kans. die ons en andere landen wordt geboden om bin nen een betrekkelijk korte tijd voor onze moeilijkheden zelf een blijvende oplossing te vin den. Daartoe moeten de Euro pese landen zich zowel geza menlijk als afzonderlijk ge zond 'en sterk maken. DE BEZETTINGSZóN^ES. Mogelijkerwijs zal de Mars- hall-hulp er ook toe bijdragen aan de bezettingszones van Duitsland de koopkracht te verschaffen om ook van Ne derland in de nabije toekomst een behoorlijk kwantum goe deren en diensten af te nemen. Voor de tot standkoming van het Europees herstel is in schakeling in ruime mate van het Duitse achterland in het Europees verkeer een onmis bare voorwaarde. OVERZEESE GEBIEDS DELEN. Niet minder vitaal dan een hervatting van het handels verkeer met de Duitse zones is voor 'ons land het opvoeren van de zich langzaam herstel lende uitwisseling van goede ren met de overzees^ gebieds delen, in het bijzonder met Nederlands-Indië. Dezer dagen heeft de rege ring een wetsvoorstel inge diend, welk ontwerp van wet spoedig zal worden gevolgd door een ander, betrekking hebbend op de stichting vari een herstelbanlc voor Indone sië. HARD WERKEN. „Maar ook intern zullen wij ons gezopd en sterk moeten maken", zo ging de minister voort. „Het Europese herstel programma geeft ten deze een duidelijke vingerwijzing in zijn formulering van de begin selen, die dc liulpontvangende landen als morele verplichting hebben aanvaard". Do middelen, om onze economische onafhankelijk heid te heroveren, zullen wij productief moeten maken, hard werkend en sober le vend. Men vergete niet, dat als wij onze wensen niet sterk matigen en meer dan tot nög toe ga-_M letten op het productief en deviezenver- (lienend effect der overheids uitgaven, er in dien zin eeh onhoudbare toestand ont staat, dat ons land door aanhoudende grote begro tingstekorten uiteindelijk in een inflatie-toestand zou kunnen geraken, die grote spanningen opwekt in lonen en prijzen, onze exportposi tie in gevaar brengt en een devaluatie van de gulden tot slotsom zou kunnen hebben, hetgeen'alleen reeds dit Schadelijke geveIg zou hebben, dat alles wat wij uit het buitenland moeten betrekken en dat is voor lopig ontzaglijk veel evenredig in prys^zou stij gen. Op het ogenblik is men op alle departementen bezig op nieuw zorgvuldig na te gaan, welke taken en diensten, met name die, welke uit de oor- logs- en bevrijdingsperiode stammen, op korte termijn kunnen worden ingekrompen of verdwijnen, en welke amb tenaren kunnen afvloeien. SANERINGS MAATREGEL. De minister vroeg vervol gens de bijzondere belangstel ling voor een maatregel, die thans aanstaande is. „In het kader van de sanering der staatsfinanciën acht de rege ring het onvermijdelijk de conversie van staatsschuld af te rónden. Hiervoor komt nog in aanmerking de Nederlandse staatslening 1938 thans nog groot 1.2 milliard met een looptijd van 38 jaar, die de eerste 10 jaren 3 rente heeft gedragen en volgens de le ningsvoorwaarden van Maart j.l. af 3% afwerpt. De houders van de desbe treffende stukken zal het aan bod worden gedaan hun obli- gatiën om te zetten in die van een nieuwe lening, welke' we derom 3 rente zal dragen, maar een veel kortere looptijd zal hebben, n.l. 1416.jaar. Voor hen, die hiervan geen gebruik willen maken zal een tweede beleggingsmogelijkheid worden geopend. „Met het Europese herstel programma in de rug hebben wy nog een harde strjjd voor ons. Geen wanhopige strijd, zoals het geval zou geweest zyn, indien de Marshall-hulp wa§ uitgebleven, want thans is er een perspectief: het pers pectief van gestadige opgang en toenemende economische onafhankeykheid. Voorwaar den daartoe zijn: inspanning en offerbereidheid van elk onzer persoonlijk en nauwe construc tieve samenwerking in natio naal en internationaal ver band". DANK AAN AMERIKA. Minister Lieftinck heeft la ter in de avond in het kort zijn rede over het Marshall plan in het Engels herhaald in een uitzending voor de we reldomroep. De minister ein digde zijn speciaal voor het Amerikaanse volk bedoelde rede met de woorden: „Het Marshall-plan 'geeft ons een kans. Nederland is dankbaar en zal zijn kans benutten". Aan de dood ontsnapt. Vyf minuten nadat Zaterdagmidadg de Mi- chelinc-trein het station van Alken (België) was gepasseerd, ontving men aldaar het alarmbericht lat enkele kilometers verder een stuk rails van 30 cm. uit de spoor- wegbaan ontbrak. Met een snelheid van 90 km. joeg de trein op de ga pende opening toe. Ieder verwachtte, dat zich een vreselijke treinramp zou voordoen. Door zijn grote snelheid evenwel "aasde de trein over de opening in de raijs zon- 3er te ontsporen Toen de talrijke reizi gers de trein verlieten hadden zij er geen flauw vermoeden van dat zij op het nippertje aan de Sood waren ontsnapt. Over de oorzaak van het ontbreken van het stuk rails tast men in het duister. Voor het eerst is een Douglas „Dakota" vliegtuig van „Aero-Holland" met Ne derlandse en Belgische passa giers naar Afrika vertrokken. Voor de eerste maanden 1 milliard dollar. Nederland voert reeds besprekingen. Nu' het Plan-Marshall door de president der V.S. onderte kend is, rijst onmiddellijk de vraag op welke wijze dit plan in werking gaat treden. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zijn dazyover op dit ogenblik nog geen definitieve Maandagmiddag te drie uur kwamen te Parijs de verte genwoordigers van de zestien Europese landen bijeen, die het Marshall-plan voor Euro pa moeten verwezelijken.- Men zal trachten een ont werp voor de overeenkomst op te stellen, waarbij ook het herstel van West-Duitsland bepaald zal worden. Hoofd elementen van de overeen komst zullen zijn: opvoering van de productie, herstel van monetair evenwichten ont wikkeling van het handels verkeer. Men verwacht, dat de conferentie te Parijs nog deze week klaar zal ko men met de ontwerp-over- eenkomst en dat zeer spot- dig daarna de ministers van de aangesloten landen te Parijs zullen vergade ren om het ontwerp ge heel gereed te maken. mededelingen te doen. Men moet er rekening mee houden, dat in de Amerikaanse wet voorzien is in de benoeming van een hoge administratieve Amerikaanse fuictionaris. Déze „adfhinistrator" 'moet na zijn benoeming nog de Ame rikaanse organen ter uitvoe ring van het plan-Marshall in stellen. Men neemt hier aan, dat het zo ongeveer 3 maan den zal duren, vooraleer de Amerikaanse en Europeese organisaties in het kader van het plan-Marshall op volle ca paciteit zullen kunnen gaan werken. President Truman heeft echter volrnacKl om reeds over een bedrag van één milliard dollars te beschikken ten be hoeve van de in het plan- Marshall opgenomen landen. In de aanloop-periode zullen de VS3. met de 16 aangesloten landen afzonderlijk van ge dachten wisselen over de wij ze, waarop die landen in de eerste maandei\ geholpen kun nen worden. Met enige landen zijn al besprekingen aan de g#ng. Ook van Nederlandse- zyde zyn reeds voorbesprekingen gevoerd over de vvtfze waarop ons land in die eerste maan den een deel van het bedrag van één milliard dollars ter beschikking kan krijgen. Men kon- ons in Nederland se economische kringen nog geen beeld geven van het be drag, dat ons land in die eer ste maanden reeds ter beschik king zou kunnen komen. Verschillende kinderen gedood. Een bunker van het „Fort Bellecroix" te Metz (Fr.) is in de lucht gevlogen. Verschei dene kinderen van 10 tot 14 jaar, die in de bunker aan het spelen waren, werden onder het puin bedolven. Tot dusver zijn er 6 lijken geborgen. Het aantal slachtoffers is evenwel nog niet bekend, aangezien alle in- en uitgangen van de bun ker door de ontploffing zijn ingestort. Men vermoedt, dat de kin deren in de bunker, waar niet onttakelde granaten waren op gestapeld, een vuurtje hebben gemaakt. Een Amerikaanse suggeslie. De Amerikaanse gedele geerde heeft tydens informele besprekingen tussen de afge vaardigden van de Veilig heidsraad een uit 15 punten bestaand plan voor een tijde lijk beheer over Palestina voorgesteld. De voornaamste punten van het plan zijn: de gehele Ver. Nalies moeten worden be schouwd als besturende, auto riteit; de regering van^Pa- lestina moet in handen zijn van een gouverneur-generaal, direct verantwpordelijk aan dc Beheersraad en bijgestaan door een kabinet en een op democratische wijze gekozen wetgevende vergadering; ,de beheersovereenkomst moet de gouverneur-generaal de be voegdheid geven, om militaire strijdkrachten van bepaalde gespecificeerde landen te vra gen, indien de plaatselijke strijdkrachten onvoldoende worden* bevonden. Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst. Minstens 14 doden. Een vliegtuig van de Bri tish European Airways, met 10 passagiers en 'n bemanning van vier koppen, dat van Lon den via Hamburg naar Berlijn vloog, is nabij het vliegveld Gatow. te Berlijn neergestort. Functionarissen van het vliegveld deelden mede, dat het vliegtuig in botsing kwam met een Russische jager, boven de rand van de Sowjetzöne, toen het rondcirkelde om te landen. De inzittenden van het Rus sische jachtvliegtuig, zijn vol gens mededeling van het Lon- dens bureau van de British European Airways om het le ven gekomen. De 14 inzittenden van het Britse toestel hebben eveneens de dood gevonden. Volgens berichten uit Berlijn geschiedde het ongeluk boven de Sowjet-Russjsche^ zóne. Britse militaire politie heeft de plek in de Britse sector, waar de Russische jager is te rechtgekomen. afgezet. Een aantal Sowjet-officieren haast ten zich naar de plaats, doch niemand mocht het vliegtuig dichter dan 200 meter benade ren. J>e Britse generaal sir Brian Robertson heeft geprotesteerd by maarsohalk Sokolófsky, de Sow jet-opperbevelhebber. Vol gens een officieel woordvoer der te Londen, zal Berin in het Lagerhuis een verklaring over het incident afleggen. „JAGER-ACROBATIEK" Volgens Britse vlieg-officie ren heeft het Sowjet-vliegtuig „jager-acrobatiek" toegepast. De laatste weken hebben een aantal officieel bevestigde in cidenten in verband met zulke door Prof. drJ.R.td. v.d. Blink minister van Econ. Zaken Sedert haar oprichting in 1917 heeft de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs zich eer, voortdurend in belangrijk heid toenemende plaats ver worven in het economisch le ven van ons land. Haar bete kenis bleef echter niet be perkt tot de landsgrenzen: zij ontwikkelde zich tot een in ternationale frefplaats van voortbrenging en handel, di< op waardige wijze wedijvert met haar West-Èufopese zus ters. Nederland kan trots zijn op wat werd bereikt. De functie van de Jaar beurs is uitermate gewichtig Voortbrenging en handel ko- jnen door haar bemiddeling regelmatig in een bevruch tend contact. Kopers worden in de gelegenheid gesteld zich een beeld te vormen van de Expositie geelt veelomvattend beeld van Oost en West Minister Jonkman was verhinderd te komen 350 jaar geleden verlieten twee convooien, afkomstig uit Middelburg en Veere. de Zeeuwse wateren om op eigen ini tiatief de zeeweg naar Indië te verkennen en aldaar zelf standig contacten te leggen, die voor de welvaart van het gewest v^ji enorme betekenis zouden worden. Sedertdien heeft tussen Zeeland en Indië een hechte band bestaan, die tot op heden bestendigd is gebleven en die iedere Zeeuw thans kan verstevigen door een bezoek aan* de tentoon stelling T.I.S.N.A., welke haar tournée door ons land in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg is begonnen. In een hooggestemde bijeenkomst, bijgewoond door tal rijke autoriteiten en onderwijskrachten, is deze zeer ge slaagde tentoonstelling Maandagmiddag geopend. Helaas kon minister Jonkman zijn voornemen om de openings plechtigheid te verrichten niet gestand doen, doch hij had zijn vertegenwoordiger een hartelijke boodschap voor de Zeeuwen meegegeven. De talrijke genodigden, on der wie de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de gemeentebesturen van Mid delburg en Vlissingen. vele Walcherenseburgemeesters en vertegenwoordigers van de geestelijkheid, de jeugdor ganisaties en het onderwijs, hadden zich om 4 uur in de koffiekamer van de Concert zaal verzameld, waar zij wer den verwelkomd door de heer B. Jilderda, namens het be stuur van de Stichting Tisna. die door de departementen van Overzese Gebietedelen en O. K. en W. is gevoftnd. MINISTERIELE LOF VOOR ZEEUWSE O. V.W.-ERS. De heer A. van Velsen. hoofd van de afd. Cultureel Contact van het departement van Overzese Gebiedsdelen, verrichtte hierna de opening door het uitspreken van een belangwekkende rede. Hij be gon met mede te delen, dat minister Jonkman gaarne zelf naar Middelburg was geko men, omdat deze de histori sche verbondenheid van Zee land met Indië als een le vende realiteit ziet. maar dat de drukke staatszaken dit hadden verhinderd. Boven dien kan de minister moeilijk spreken als gevolg van ver koudheid. Hij had de heer Van Vel sen verzocht namens hem mede te delen, dat hij een diep respect heeft voor de Zeeuwse O.V.W.-ers. Hun houding en optreden strekt Zeeland tot eer: zij hebben de Zeeuwse g$est ^naar Indië overgebracht. Spr. wees er vervolgens op. dat er drie wegen bestaan voor de volkeren van hot Rijk om met elkaar in één ver bond te leven: de staatkun dige, de financieel-econo- mische- en dè culturele weg. welke laatste nog te weinig is betreden. MEER BEGRIP GEVRAAGD De naam Tentoonstel ling) I(ndonesië) Surina me) N(ed. A(ntillen) is een trouvaille, want er be staat een oud-Javaans be grip „tisna". dat verbon denheid betekent. „Tisna kan er toe bijdragen, dat er bij de jonge generatie een groter begrip voor de vol keren ginds ontstaat. De Commissaris der Konin gin dankte voor de hulde aan de Zeeuwse jongens, en zeide op prijs te stellen, dat de tentoonstelling, die hii veel succes toewenste, in Zeeland is gestart. Tenslotte wensten de heren H. Offer- haus namens de raad van be heer van de Kon. Ver. In disch. Instituut en dr. C. Noo- teboom namens de directie van het Rijksmuseum -vpor Volkenkunde de stichting Tisna veel succes toe. De. genodigden maakten hierna een rondgang over de tentoonstelling en zagen ten slotte de belangwekkende film „Indië wekt weèr" na de oorlog op last van de rege ring opgenomen. SMAAKVOL EN LEERZAAM. De expositie, die büitenge- woon goed in de Concertzaal tot haar recht komt. („ner gens krijgen wij meer zo'n ideale tentoonstellingsruimte" zei een van de leiders ons) is smaakvol ingericht. Voorai dank zij de medewerking van het Indisch Instituut en het Volkenkunde-museum, die resp. het sociaal-economisch- envolkenkundig gedeelte voor hun rekening namen, is zij technisch zéér verzorgd. Modellen, diorama's, maquet tes. foto's, grafieken en origi nele Indische voorwerpen ge ven een kleurriik en veelom vattend beeld van het leven en werken der volkeren in Oost en West. Het valt te hopen, dat TIS NA haar streven met succes bekroond zal zien en dat ve len in de komende dagen (de expositie is t.m. 14 April ge opend. elke dag. uitgezonderd Zondag, van 1418 en van 2022 uur) de weg naar de Concertzaal zullen weten te vinden. Maandagmiddag vertrok per K.L.M.-toestel naar Stockholm de Nederlandse handelsdelegatie, die van Stockholm uit zal doorreizen naar Moskou, waar zii eco nomische handelsbetrekkin gen zal aanknopen. omvang en samenstelling van hét goederenaanbod, terwijl de verkopers nieuwe impul sen ontvangen "door verbete ring van hun inzicht in de ontwikkeling van de vraag- Op deze wijze draagt de Jaar beurs er toe bij het markt- beeld te verhelderen en op regelmatige, dus soepele wij-v ze zich aan te passen aan de zich wijzigende omstandighe den. t Het behoeft geen betoog, dat deze typische functie van de Jaarbeurs in deze tijd van wederopbouw en diepgaande verandering in de structuur van het economisch leven van uitermate gewicht is. Dit geldt niet slechts voor het Minister van den Brink. binnenlandse handelsverkeer, doch met name t.a.v. de voor ons land zo belangrijke uit bouw van de handelsbetrek kingen met het buitenland. De mate. waarin het herstel vordert, weerspiegelt zich tweemaal 's jaars in hetgeen de jaarbeurs te Utrecht te aanschouwen geeft. Deze ba rometer vertoont een verheu gende regelmatige stijging Elk half iaar blijkt weer. dat hte Nederlandse bedrijfsleven in binnen- en buitenland meer kan aanbieden. Doch ook de buitenlandse inzendin gen tonen aan. dat onze han delspartners met enthousias me deelnemen aan een econo mische Olympiade, alwaar op overzichtelijke wijze kan worden beoordeeld tot wel ke prestaties de voor een gezonde ontwikkeling van het economisch leven zo noodzakelijke wedijver heeft geleid. De Koninklijke Nederland se Jaarbeurs heeft door haar regelmatige groei bewezen een onmisbare stimulans te zijn voor het economisch le^ ven van ons land. Moge deze gedenkwaardige 50ste .Jaar beurs ons hiervan weer de overtuiging geven. „jager-acrobatiek" plaats ge had. SOKOLOFSKY'S ANTWOORD De Sowjet-bevelhebber. maar schalk Sokolofsky, heeft gou verneur-generaal Robertson meegedeeld, dat hij het vlieg- ^ongefuk evenzeer betreurde als Robertson en dat het nooit de bedoeling was geweest Britse vliegtuigen lastig" te vallen, die gebruik maken van de vlieg- corridor naar Berlijn. Generaal Robertson ver klaarde geen oordeel te willen uitspreien over de feiten, voordat een ondezoek naar het ongeluk was ingesteld. Russische tank in Britse zóne Naar verluidt zou een lichte Russische tank bij Hörsdorf naby Schöningen Maandag vroeg de Brits-Russische zöne- grens overschreden hebben. De #bemanning van de tank, die met geweren en revolvers ge wapend zou zyn geweest, zou- e-en inwoner van het plaatsje gewekt hebben en hem vragen gesteld hebben over Britse troepenbewegingen en de positie van Britse observa tieposten. Kort daarop trokken zy zich naar Gehrensdorf na bij Oebisfelde terng. De Rus sen zouden loopgraven ge maakt en er machinegeweren in geplaatst hebben. Bomen binnen het schootsveld hier van zouden zijn omgehakt en een brug over de rivier Aller verwoest zijn. Reeds 15 personen gedood bij ongeregeldheden. In Alexandrië is oen staking van het hogere politiepersoneel uitgebroken en de Egyptische opperbevelhebber te Alexan drië, Azzim Pasja, heeft ver klaard, dat by een schietpartij tussen demonstrerende politie mannen en militairen van het Egyptische leger door commu nisten het vuur was geopend. Nader wordt uit Cairo ge meld, dat de slaking zich thans heeft uitgebreid en dat de sta kers op grote schaal aan het plunderen z\jn geslagen. De Egyptische minister-president Nok ras ji Pasja is in een spe ciaal vliegtuig naar Alexandrië gevlogen om persoonlijk super visie te houden over de mili taire operaties tegen de sta kende politiemannen en sym- pathiserenden. Op een aantal punten in Alexandrië woeden grote bran den, dichte rookwolken hangen boven de stad. Straatgevech ten hebben plaats. Jeeps van het Egyptische leger razen door de straten. De militairen gelasten de bevolking door luidsprekers de straten te ont ruimen. daar er anders zon der waarschuwing geschoten zal worden. Vier bioscopen en een tex tielfabriek staan in brand. Tot nu toe zyn 15 personen bij de demonstraties te Alex andrië gedood cn bijna 100 ge wond. De demonstranten drongen naar verluidt een aantal wo ningen van buitenlanders bin nen en dwongen de bewoners waardevolle voorwerpen en geld af te staan. Een uitgaansverbod werd onverwacht ingesteld, zodat velen de nacht niet in hun eigen huis konden doorbren gen. Tydens de zitting van het Egyptische kabinet Is besloten het stakende personeel van de politie te gelasten Woensdag aan het werk te gaan, daar andere disciplinaire maatrege len getroffen zouden worden. De demonstranten bestaan thans grotendeels uit arbei ders met enkele politiemannen, -in een deftige winkelstraat werden bijna alle winkels ge plunderd. Een aantal demonstranten rende weg met koffers vol goederen. De 400.000 Amerikaanse arbeiders in de vetkoolmijnen hebben geen gehoor gegeven aan het rechterlijk bevel om het werk te hervatten. DE VOORSPÉLT WISSELENDE BEWOLKING Geldig tot Dinsdagavond. In het Oosten van her land aanvankelijk nog veel bewol king. Overigens wisselend be wolkt met enkel.- versprei de regen- of hagelh.i en. Ma tige. tijdelijk vrij krachtige, wind uit Noordelijke richtin gen. Later draaiend naar Noord-West of West. Onge veer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1