Anton van der Waals een boef van het laagste allooi Nederland koopt schepen Arie van der Maas uit Rotterdam ging zwijgend de dood in Chinezen vieren hun voorjaarsfeest Stro -cellulosefabriek te Sas van C^ent TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 APRIL 1948 Mevrouw Kwak vertrouwde de verrader Wie zich verdiept in de gegevens over het duivélse ver raad van Anton van der Waals komt' niet los van de vraag: door welke krachten werd deze man gedreven? En daarop is maar één antwoord mogelijk: gelddorst. Deze jongen stamde uit een piëtistisch-Gereformeerd ge zin. De familie Van der Waals ging ter kerke bij de bekende ds. G. H. Kersten, voorganger van de Gereformeerde Ge meente te Rotterdam die overigens na de bevrijding zelf om zijn houding in de bezettingstijd als Tweede Kamerlid werd gezuiverd. Anton is reeds in 1943, toen hij 22 jaar was, lid van de N.S.B. geworden; de beweging van Mussert royeerde hem echter toen hij in Maart 1941 voor de S.D. ging werken. Op dat tijdstip woonde Van der Waals met zijn tweede "vrouw en zijn zoontje .aan de Franselaan, nummer 186, te Rotterdam. Zijn huwelijksle ven was ongelukkig; hij be handelde zijn vrouw op meer dan ergerlijke wijze. Toen de Duitsers ruim een half jaar in ons land waren, bood Van der Waals, die als electrotecb- nicus bij een Rotterdamse fir ma werkte, zich als verrader aan. Hü kwam in dienst van Möller, die wat in de jongen zag. Van der Waals kon zijn gereedschap opbergen; hij ging geld verdienen op ande re wijze! Hij heeft echter door allerlei dreigementen kans gezien van ziin firma nog anderhalf jaar na het be ëindigen der dienstbetrekking salaris te trekken.' De direc teur van het bedrijf was wat men in die dagen noemde „half-Jood" en de boef Van der Waals ontzag zich niet, de man te chanteren. ANDERE MOGELIJKHEDEN Hü had trouwens nog een andere methode ontdekt om geld te verdienen In.samen werking met een zwar'te-han- delaar nam hij voorraden goederen en levensmiddelen in beslag. Dat ging zo: Zijn handlanger kocht zwarte wa: ren op, die betaald zouden worden op het moment van aflevering. Op het ogenblik dat de handlanger met een wagen kwam om de goederen op te laden, verscheen ook de S.D.-man Van der Waals, die alles „namens de Duitsers" in beslag nam. Natuurijk kwa men de spullen dan toch op de zwarte markt en Anton en zijn medewerker deelden de totale opbrengst samen.- Op volkomen onscrupuleuze wij ze plunderde hü zelfs oude mensen, wier laatste bezit in zijn zakken verdween. Tegen het einde van 1944 had hii reeds een aardig som metje bijeen gegraaid en toen een Rotterdamse belasting ambtenaar daar later achter kwam en hem verweet zijn bezittingen onvolledig te heb ben opgegeven. d*igde hü' deze man met arr&tatie en gaf zich openlijk uit voor medewerker van de S.D. Schreieder heeft toen, door persoonlijk ingrijpen, de ge volgen, die dit brutale optre den voor het spionnagewerk rond het England-Spiel had kunnen hebben, tijdig weten te voorkomen. ORDINAIRE BOEF. Deze weinige beelden zijn .voldoende om aan te tonen, dat de spion, verrader, chan teur en provacateur Antonius van der Waals niet een ge- heimzinnig-aandoend, met bijzondere gaven toegerust wezen is, maar een ordinaire boef van het laagste allooi. Zonder twijfel: deze schurk was geraffineerd, maar daar naast van een zo volkomen amorele, normloze en gedege nereerde psychische struc tuur, dat er feitelijk weinig menselijks aan hem over bleef. ïn zijn cel aan de Noordsingel te Rotterdam (waar hij dag' en nacht speci aal bewaakt wordt) zit hij thans van tijd tot tijd te hui len: Zouden ze me heus dood schieten? Ik heb toch zoveel mensen geholpenEn de volgende dag kondigt hii weer aan: Ik zal op de rechts zitting opzienbarende onthul lingen doen over mijn En gelse opdrachtgever John: ik heb wel een paar mensen moeten offeren, maar dat dekte de Secret Service met zijn gezag.... Leugens, leugens en nog eens leugens! Gelijk zijn gan se leven een leugen was: voor de vrouwen, waarmee hij zich omringde, voor de iliegale werkers, die hii de dood in joeg, voor ziin bedienden, die' hii vermoordde, voor zijn chefs, die hii bedroog in geld zaken. In de zomer van 1941 zijn in Rotterdam reeds tal van Sersonen illegaal werkzaam. laar is ir. A. P. van der Meer, de directeur van Van der Meer en Schoep en Paul Kaiser, daar is de jonge ad vocaat, mr. Otto Verdoom, daar is de politieman, Jan v. d. Ende, daar is Knape, siga renwinkelier aan de Berg weg, die onder de schijn van mannen opleidt voor-'de va derlandse strijd. (Nooit is er één van de 350 gearresteerd!) Van den Ende zit in een ille gale politie-organisatie, die 50 man sterk is en onder houdt relaties met het werk van de Delftse professor Schoemaker, die spionnage- materiaal via België naar En geland smokkelt. Tot de vriendenkring be hoort ook de havenmeester Kortland, die het zover weet te brengen, dat de geallieer den langs drie verschillende wegen gewaarschuwd worden als er een convooi uit de Wa terweg, vertrekt En met de regelmaat van een klok ko men dan de Engelse bommen werpers boven de Noordzee. En Kortland ziet zijn Duitse gasten, gehavend en geteis terd terug komenof nooit meer terug keren Het laatste ziet hij het liefst! Daag ziin Jan Kwak, die onvermoeidbaar vecht tegen alles wat Duits en nazi is. daar is de politieman Ridde- rikhof, die z'n mannetje staat, daar is Wim Bakkeren uit Overschie, trouw en moedig als geen ander, daar isx Arie van der Maas, die in de Schietbaanstraat een expedi tiebedrijf heeft en die onver schrokken de vijand weder staat. Stuk voor stuk kerels, stuk voor stuk Nederlanders van formaat Dood en langdu rige gevangenschap wachten hen, maar zij doen rustig hun plicht. Bij deze groep weet Van der Waals zich in te dringen, als „Engels agent". Hij heeft een zender in zijn woning staan, waarmet hü zelf „naar Londen seint". Het is bedrog hü seint slechts met de S.D. Maar de meesten ver trouwen hem en wijden hem in hun geheimen in. Als, de Rotterdamse politie opdracht krijgt de schake laars voor de vuurmonden van de „De Ruvter" en de „Zeven Provinciën" bij' Kroon en Co. aan de Schiemonden weg te halen, omdat de Duit sers ze in Kiel willen hebben, weigeren hogere politie-in- stanties mee te doen aan het plan van een paar illegale werkers om dit belangrijke materiaal te laten verdwij nen. Dan zal Arie van der Maas, die door zijn illegale makkers wordtgewaar schuwd, het met ziin eigen expeditie-auto opknappen! Nii trekt een Duits uniform aan, meldt zich aan de fa briek, laat het materiaal op ziin auto laden en verdwijnt èr mee in volle vaart. Een kist wordt 's avonds te water gelaten aan de Westersingel bij het Diaconessenhuis, de andere bergt hij op in zijn garage. DIEFSTAL De directie van Kroon en Co. doet als zii de stunt ontdekt eenvoudig aangif te van diefstal. Een onder zoek wo* it ingesteld en de pottier van de fabriek geeft het signalement van de auto op. Een paar.uur later vindt gymnastiekclubs 350 jonge 13 1/3 mark. Monetaire hervormingen in deel van Duitsland. VERHOOGDE PRIJZEN IN BRITS-AMERIKAANSE zóne. In welingelichte kringen te Londen verwacht men, dat de volledige monetaire hervor ming in de Brits-Amerikaan se zóne van Duitsland ten uitvoer zal worden gebracht in de eerste weken na het in werking treden van het plan- Marshall. De Brits-Amerikaanse be- zettingsp.utoriteiten hebben de in Februari 1946 tussen de vier bezettende mogendheden fesloten overeenkomst met etrekking tot de blokkering van de prijzen en de 'lonen in Duitsland opgezegd. In de Brits-Amerikaanse zóne zul len de bezettingsautoriteiten thans toestaan dat de prijzen van de meeste artikelen, be halve die van essentiële arti kelen, worden verhoogd. Voorts zullen de prijzen der Duitse produoten, die voor de export bestemd zün, In over eenstemming woraen gebracht met de op de wereldmarkt feldende prijzen. De wissel- oers van de markt ten op zichte van het pondsterling ls te dien einde vastgesteld op inspecteur Koen Versloot de kist met materialen in de garage van de expediteur en laat Van der Maas opsluiten in het politiebureau aan de Oostervantstraat. De agent Van de Ende gaat naar inspecteur Versloot en deelt hem ronduit mei le, wat er aan de hand is Het is geen diefstal, het is illegaal werk. Van der Maas moet los gelaten worden! eist de poli tieman van zijn superieur. Anders gaat de hele illegale groep er aan. Maar Versloot weigert. En als Van den Ende aanhoudt, wordt hij zelf met arrestatie bedreigt. Dan stapt hij op zün fiets, haalt Van der Maas uit de cel van het politiebureau enwordt zelf op de drem pel gearresteerd door twee binnenstappende recher cheurs. Na enig heen-en-weer gepraat wordt Van den Ende weer vrijgelaten en 's nachts krijgt hij de zekerheid, dat de zaak tegen zijn vriend Van der Maas sièchts als eenvoudig geval van diefstal zal worden behandeld. He laas: de S.D wordt door de een of ander ingelicht 'en de arrestant verdwijnt in Duitse handen. Als later in de cel een pre dikant contact krijgt met Arie van der Maas geeft deze ae dominee een boodschap mee voor de kameraden: Ga door met het werk, ik zal zwijgen al slaan ze me dood. Arie van der Maas heeft woord gehou den. Hij is in gevangenschap bezweken, als een der helden van het eerste uur. Omstreeks diezelfde tijd begint Van der Waals met het oprollen van verschillen de groepen. Prof. Schoema ker verdwijnt in de cel met Gebbe uit Delft en Wim Bak keren uit Overschie. Jan Kwak, die Van der Waals volkomen vertrouwt, heeft grote capsules met ty- phusbacillen in zijn bezit ge kregen, die bestemd zijn om in verschillende Duitse kazer nes te worden gegooid Aan de vooravond van de eerste proefneming verdwijnt Jan. Hü verdwijnt voor altoos Van der Waals komt bij de moeder van Kwak en ver telt haar, dat hü Jan heeft latenconderduiken in de Bies bos. Het werd te gevaarlijk voor haar zoon, de S.D. zat hem op de hielen. En nu heeft Jan gevraagd, of Van der Waals zün tas wil bezor gen op het duikadres. (In werkelijkheid zit Jan Kwak natuurlijk feeds in de Cellen barakken op Schcveningen). Mevrouw Kwak acht het verhaal geloofwaardig Jan haalde altijd zulke gedurfde dingen uit! en ze geeft in goed vertrouwen de tas mee, In die tas zitten alle gegevens over het ondergrondse werk, de naraen en adressen van tientallen illegale strijders Anton van der Waals krijgt een bijzonder complimentje, als hij een half uur later al les deponeert op de tafel van zijn S.D.-chef Oorlogsschade door bunkers enz. De Minister van Binnen landse Zaken heeft op ver doek van z\jn ambtgenoot van Landbouw, Vissery' en Voedselvoorziening aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat in het kader van de af wikkeling van de agrarische oorlogsschade door de Rijks dienst voor Landbouwherstel bijdragen zullen worden vast gesteld en toegekend ter za ke van blijvende schade aan landbouwgronden. Dit betreft dus de schade door het plaatsen van bun kers en gemetselde verdedi- fingswerken, het graven van ankgrachten e.d. voor zover deze schade om enigerlei re den niet door of in opdracht van de Rijksdienst reeds is of nog' zal worden hersteld. Over de grootte van be doelde bijdrage in een bepaald geval kunnen inlichtingen worden ingewonnen bij het Hoofdkantoor van de Rijks dienst voor Landbouwherstel, Gevers Deynootplein 5 te Scheveningen. Tsao Sheng. maakt zijn reis naar de hemel Familiemaaltijden. Ook dit jaar hebben de Chi nezen het nieuwe maarrjaar met dezelfde vreugde begroet als hun voorouders reeds meer dan 4000 jaar voor hen heb ben gedaan. Op 10 Febr. van dit jaar begon het nieuwe maanjaar. Dit is een tpd van vriendsphap en hoffelijkheid, van het ge ven van cadeaux, betalen van schulden en hechter aantrek ken yan familiebanden. Sinds de Gregoriaanse, ka lender officieel werd aangeko men door de Chinese regering, kent het Chinese volk twee „nieuwsjaarsdagen" per jaar. Eeuwenlang hebben hun voor vaders de "„eerste dag van de In Italië is de vreugde over het voorstel om Triest terug te geven groot. In Rome wordt gedemonstreerd met borden waarop staat: Kommunisten, als ge geen buitenlander bent, verenigt U dan met ons onder de leus: Leve Italiaans Triest. Ondernemerswinsten in Amerika stijgen. Volgens de heden door de National City "Bank gepubli ceerde statistieken geven de jaarverslagen van 3102 Ame rikaanse ondernemingen van alle branches over 1947 een gezamenlijk-netto-inkomen te zien van ongeveer 9.228 mil- lioen dollar na aftrek van be lastingen. vergeleken met 6.750 rhillioen dollar in 1946, hetgeen eon stijging betekent van 37 Ruilovereenkomst Indonesië Spanje. .Het reeds bestaande han delsverkeer tussen Spanje en Indonesië is uitgebreid door 'n overeenkomst, waarbij aaa Indonesië ter Waarde van 12.500.000 aan katoenstoffen wordt geleverd. In ruil daar voor zal Spanje typische Indo nesische producten zoals spe cerijen, rubber etc. verkrijgen. In 1950 gereed. In de jongste hoofdbestuujrs- vergadering van de Z.L.M. is de oprichting van een stro- cellulose-fabriek in Zeeuwsch- Vlaanderen ter sprake geko men. De voorzitter ir. M. A.,- Geu ze lichtte de perspectieven voor deze nieuwe industrie toe. De hoptpositie zal in de eerstvolgende jaren nog wel slecht blijven en voor de pa pierfabricage is strocellulose m vele gevallen een goed ver vangingsmiddel. Vooral is tar we- en roggestro zeer goed bruikbaar en de jaarlijks beno digde hoeveelheid yan 30-000 ton is in. Zeeuwsch-Vlaande- ren en Zuid-Beveland zeker beschikbaar. Spr. zegt dat uit het onderzoek is gebleken dat het water van het kanaal Ter- neuzenSas van Gent voor de fabricage kan dienen. De grote vraag was of voldoende stro terbeschikking zou ko men en dit is aan de hand van hiervoor opgemaakte cij fers wel aan te nemen. Hef bouwen van de fa briek welke vooral door de installaties kostbaar wordt, Ü.I. pl.m. 6.000.000, zal on geveer 2 "jaar vergen en zal niet eerder dan op oogst 1950 kunnen gaan draaien. Het benodigde kapitaal kan niet alleen van de boeren zelf komen, doch er kan op een belangrijk crediet van de Her- stelbank worden gerekend, ter wijl ook de Overheid op be paalde wijze steun zal verle nen. Ook zal er zeker interes se bestaan bij Belgische pa- Eierfabrikanten. De medewer ing van de boeren" is in deze echter een eerste vereiste. De heer Le Clercq deelde mede, 'dat er ook Franse plan nen zjjn voor de vestiging van een stro-cellulosefabriek. De heer Dorst, verwachtte, dat de regering slechts een bedrijfs- vergunning zal afgeven. Het probleem kwam reeds eerder aan de órde, maar than3 moet toegeslagen wor den. Hoewel oprichting door boeren niet mogelijk is, kun nen ze toch een behoorlijke zeggenschap krijgen. De voorzitter zegde nadere bestudering van het vraag stuk toe en wees er tenslotte op, dat de boeren veel in ei gen hand hebben, omdat ze de leveranciers van de grondstof zijn. Onze nationale scheepsbouw. De heer D. C. Endert, direc teur van de Rott. Droogdok- mij. heëfl voor het Kon. In stituut van Ingenieurs enige beschouwingen gehouden over onze nationale scheeps bouw. waarbü hij 'wees op de grote specialisering, welke zich in de scheepsbouw heeft voltrokken. Massabouw komt slechts sporadisch en alleen in ab normale tijden voor. De va derlandse scheepsbouw heeft zich sterk toegelegcj op de vraag naar elk scneepstype. Spr; wees op de hoge eisen, die thans ook in wetenschap pelijk opzicht aan de scheeps bouw worden gesteld. Bij het reparatiebedrijf' is primair het verwerven van een voldoende hoeveelheid werk, waarbü het voor de grootste bedrijven gaat om 1000 tot 1200 schepen per jaar. GROTE VOORUITGANG IN ROTTERDAM. Gedurende de maand Maart kwamen de Nieuwe Water weg binnen 769 schepen, me tende 1.282.774 netto reg. ton- tegen 469 schepen met 794.770 netto reg. ton in Maart 1947 Sedert 1 Jhn. zijn binnen gekomen 2001 schepen, met 3.273.219 netto reg. ton. tegen 1235 schepen en 2.151.686 net to reg. ton in dezelfde periode van 1947. eerste maan" gevierd en men neemt aan, dat de maankalen der dateert uit de legendari sche tijd van Hwang Ti (laffe keizer). Aanvangende 2698 voor Christus. Hoewel China's nationale regering enige jaren voor de oorlog afkondigde, dat dq maandkalender afgeschaft was hield de traditionele viering van dit reeds zo lang bestaan de feest nimmer geheel op. Voor een groot deel van Chi na's millioenenbevollcing bleef dit het hoogtepunt van het jaar. doch de feestelijkheden worden nu voorjaarsfeesten, of zelfs het „afgeschafte ka lenderfeest". genoemd. REIS NAAR DE HEMEL. Een reeks van plechtighe den en feesten, welke ongeveer twee weken duren, kenmerkt de traditionele niemvsjaars- viering. Ongeveer eén week voor het nieuwe jaar maakt •de "Chinese god van de keu ken, Tsao Sheng, zijn jaarlijk se reis naar de hemel. Tijdens zijn verblijf aldaar wordt hij verondersteld een uitgebreid verslag over elk lid der fami lie uit te brengen. Evenals Westerse kinderen hopen, dat het kerstmannetje hen niet zal vergeten, doen Chinese kinde ren in die tijd. hun uiterste best om er zeker van te zijn, dat Tsao Sheng's verslag over gunstig zal zijn. FAMILIEBIJEEN KOMSTEN. De Chinese ouder jaarsavond is de tijd voor familiebijeen komsten en bezoeken. Veel mensen, die anders slechts zelden, reizen, gaan dan terug naar hun ouderlyk huis voor een grote familiebijeenkomst. De familiemaaltijd is uitge breid en kan worden vergele ken met het thankgivings di ner in Amerika. De familiebanden rijn zo sterk- in China, dat op een Chinese familiemaaltijd soms lege stoelen aan tafel staan voo het afwezige familielid. Deze stoel wordt beschouwd als een teken, dat hoewel hij of zij niet aanwezig kon zijn, de persoon niet vergeten is. De feestdagen eindigen dan met een lantaarnoptocht.'' Ie dereen draagt lantaarns in de vorm van dieren, vissen, vo gels enz. Het vijfjarenplan in de Sowjet-Unie. Naar de Sówjet-Russische pers schrijft geven de resulta ten, die in de eerste 3 maan den van dit jaar zijn bereikt, reden TJm aan te nemen, dat het streven om het vijfjaren plan in vier jaar te voltooien zal worden verwezenlijkt. De „Izvestia" schrijft, dat het productieniveau en de goederenomzet aanzienlijk zijn gestegen. Vele sectoren yan- de Sowjct economie, waaronder ook de kolenin- dustrie, hebben het program ma voor het eerste kwartaal binnen de voorgeschreven tijd ten uitvoer gebracht. Duplex-radiótelaloon in haven van Antwerpen. In f937 reeds werden de eer ste proeven genomen om de stedelijke sleepboten van Ant werpen met een duplex-radio- telefooninstallatie uit te rus ten teneinde hierdoor een ver binding tussen de wal en de in het havengebied manouevre- rende schepen te verzekeren. Deze proeven moesten gedu rende ae oorlog echter ge staakt worden. Verleden jaar zijn ze met de nieuwste Ame rikaanse apparaten hervat. De resultaten zijn bevredi- digend gebleken en twee grote sleepboten-rijn thans uitgerust met een dup!ex-installatie van een vermogen van 50 watt en werkend op een golflengte van 1.87 m. De walzender 250 watt) is opgesteld in de Bell- telephonefabriekte Antwer pen en met een telefoonlijn verbonden met de centrale ha vendienst. De sleepboten zijn' voorzien van een toestel op het stadsnet en worden recht streeks en automatisch opge- roepen. Antwerpen is een van de eerste wereldhavens, die uit gerust is met een radio-zender op de ultrakorte golf. De ha ven van New York heeft eenaanse grens geschieden sedert dergelijke installatie reeds ja- enkele dagen met bijzondere ren. zorgvuldigheid. Moskou verliest aan hangers in Frankrijk. Nieuwe richtlijnen van de Kominform. (Van onze Parjisc corres pondent). Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, beschikt de Franse regering momenteel over betrouwbare inlichtingen, welke er op wijzen, dat de om wenteling in Praag ook de Franse communisten vele aan hangers heeft gekost. Hoewel juiste cijfers ontbreken is het aantal leden, dat tot op heden hun lidmaatschap hebben op gezegd niet onaanzienlijk. Vooral de laatste maanden waren \de communisten een grote actie begonnen op het platteland waar zij er inder daad in slaagdén leden te wer ven, speciaal onder de boeren en kleine ambachtslieden. Een aanzierüijk percentage van de ze jongste aanwinst is na het Praagse drama verloren ge- ;aan. Met enige bezorgdheid wordt hier de ontwikkeling in Italië gade geslagen. De Kominform heeft, nieuwe richtlijnen uitge vaardigd om met alle moge lijke middelen invloed uit te oefenen op de verkiezingen en om een meer krachtige hou ding aan te riemen. Deze. richt lijnen zjjn ook gegeven voor -Frankrijk. De bewaking en controle aan de Frans-Itali- „GA MAAR NIET NAAR NEDERLAND" Het Belgische blad l'Entre- prise (De Onderneming) be vat een noodkreet van een Belgisch zakenman, die in den Haag .geweest is, Wj.1 geven die noodkreet hier weer, zon der commentaar, omdat com mentaar overbodig is. Alleen constateren wü, dat het wel ver eekomen is als buiten landse blkden zó gaan schrij ven. ,rEen van mjjn vrienden, een industrieel, moest onlangs naar den Haag om te trachten een invoervergunning voor Neder land te krijgen. Enige tjjd na rijn tefugkeer ontmoette ik hem en toen ik zijn sombere gelaatsuitdrukking en ver moeide'trekken zag, vroeg ik hoe zijn reis verlopen was en of hij succes had gehad. „Men had m\j al gezegd: „Ga maar niet naar Nederland, het heeft geen zin. Je ver knoeit er je tijd." Ik wilde dat niet geloven en ben toch ge- faan, maar ik moet toegeven, at de waarschuwing juist was. We mopperen vaak op de Belgische ambtenarij je hebt wel eens ✓zin om die naar de weerlicht te wensen. Maar by ons is het heilig vergeleken bij Nederland, ten minste waar het om- het afgeven van ver gunningen gaat. Stel je een enorm gebouw yoor, vyf, zes verdiepingen hoog, waarin geen lift te be kennen is. Je meldt je aan op de beneden verdieping, waar je dan wacht totdat de een of andere bediende de goedheid heeft om zich om je lot te bekommeren en te vragen wat je komt doen. Je zet hem je bedogling uiteen, hij noteert je naam, je voornaam, je adres en je beroep en overhandigt je een toegangsbewijs. Maar ver beeld je niet, dat je nu met een geholpen wordt. Het te gendeel is waar. Men verplicht je om via 'een eindeloze reeks trappen naar de vierde of vijfde verdieping te klimmen ■en daarna heb je op een bank te gaan zitten en te wachten tot je ontvangen wordt Je lij densweg is echter nog niet ten einde, want het bureau waar men je naar toe heeft ge stuurd, is niet bevoegd om je zaak te behandelen. Je moet dus naar beneden terug en op nieuw de hulp van de portier in roepen. Deze snapt er niets van, maar na veel ge praat krijg je een tweede toe gangsbewijs en verwijst hij je naar een ander bureau, dat op een hoger gelegen verdie ping te vinden is. Je meent,, dat je nu tenminste dadelijk geholpen zult worden. Je ver gist je! Je moet precies als de eerste keer wachten. En dit spelletje duurt voort! In mijn geval moest ik vijf keer de trappen op en af en ik Ws niet de enige! Herhaaldelijk kom je lotgenoten tegen, die hijgend op de traptreden rit ten uit te rusten. En natuur lijk had mijn bezoek geen en kel resultaat. Ik ben- naar Brussel teruggegaan zonder mijn doel bereikt te hebben." En mijn zegsman besloot: Ik heb veel sympathie voor de Nederlanders, ma,ar ze moeten niet overdrijven en bedenken, dat de kruik zo lang te water gaat tot zii breekt Verbouwde „fiattop"- boten van 12.000 ton. De „Journal of Commer ce" tc New York deelde gisteren mede, dat dc Ne derlandse regering met handelsbanken te New York onderhandelt over 'n lening van 50 a 100 mtl- lioen dollars, die gebruikt zou worden voor het aan kopen van nieuwe sche- Sen en verschillende an- ero doeleinden. De aangekochte schepen zouden als onderpand dienen, terwijl volgens bankkringen te New York de wereldbank waarschijnlijk de lening zal faranderen. Een woordvoer- er van de wereldbank ver klaarde tegenover de „Jour nal of Commerce'' niets van deze onderhandelingen af te weten, doch hij legde er de nadruk op, dat de wereld bank er m het bijzonder naar streeft de investering van ?articuHer-Amerikaans kapi- aal in het buitenland &an te moedigen. Aneta verneemt in dit ver band, van gezaghebbende zü- de, dat tussen ae Nederland se regering en particuliere banken te New York voorlo pige besprekingen zijn geo pend over een lening ter fi nanciering van de laatste Ne derlandse aankoop van 6 Amerikaanse schepen, die ge zamenlijk ongeveer 12 milltoen dollars kosten, en dat aan de wereldbank is verzocht déze lening te garanderen. Volgens de zegslieden van Aneta is er geen sprake van een lenig van een der gelijk hoog bedrag, als waar van door ae „Journal of Com merce" melding wordt ge maakt. De 6 door de Nederlandse regering gekochte schepen zijn z.g. „flattop"-schepen, die door de werven van de Water man Company zijn omgebouwd tot c-3-vrachtschepen, die Peron zit vast in het zadel. De „Peronisten" hebben brj de gedeeltelijke verkiezingen in Argentinië de twee-derde meerderheid in het- parlement behaald, die hen in staat stelt een herziening van de grond wet te bewerkstelligen, ten einde de herverkiezing van président Peron mogelijk te De wereld-koopvaacdfjvloot. Uit de door Llovd gepubli ceerde cijfers blijkt, dat de V.S. uit de oorlog te voor schijn ziin gekomen als het grootste scheepvaartland ter wereld, dat meer dan een derde van de wereldtohnage bezit. Tussen Juni 1939 en Juni 1947 hebben de Ameri- kanén hun bruto-tonnage aan stoom, en motorschepen met 21.256.017 ton -uitgebreid De toeneming van de totale wereld-tonnage bedroeg in dezelfde periode' 15.004.340 ton. Uit het door Llovd gepu bliceerde overzicht blijkt dok, dat de verliezen, die door En geland en de Britse domini ons tijdens de oorlog zijn ge leden. zün opgevangen door enorme scheepsbouwpro- gramma's. maken Spanjaarden teleurgesteld. De Spaanse pers is van me ning, dat de afwijzing van Spanje met betrekking tot het plan-Marshall is voortgekomen uit ,de vrees voor de Sowjet- Unie". De „man in the streert", die een oplossing van de ernstige economische problemen door middel van het plan-Marshall voorzag, toonde zich, na de weigering om Spanje op te ne men, verbijsterd doch berus tend, aldus Reuter. DE BOUW VAN EEN STREEKZIEKENHUIS. Een deputatie uit de com missie ter voorbereiding van de bouw van een nieuw streek ziekenhuis te Goes heeft de zer dagen een bezoek aan Den Haag gebracht om by minister Drees te pleitèn .voor de ie- r bouw van een streekzieken- der 12.000 brt register ton me- huis. De deputatie is niet zon- ten. 1 der hoop teruggekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5