PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOODSTRAF TEGEN RAUTER Dak van Middelburgs stadhuis bijna gereed OPKLARING IN BERLIJN Truman ondertekende wet tot hulpverlening Neher over de Republiek BILT Hij wil door zijn dood de haat opheffen 191e Jaargang - No. 79 Maandag 5 April 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. VUssingen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60,. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g 2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerlkzee: Nwe Bogerdstr. C 160. tel. 26„ Amerikaanse „vergelding" tegen de „treiter-campagne". Montgomery dineert met Sokolvosky. De toestand in Berlijn is aan het opklaren. De Ameri kanen hebben laten merken, dat zij zich door de Russi sche „treitercampagne" niet van hun stuk laten brengen en dat heeft blijkbaar een matigende invloed gehad. De treinen rijden weer normaal en het verkeer langs de weg vindt regelmatig voortgang. Zondag is de uit 52 wagons bestaande Amerikaanse trein met voorraden uit de Ameri kaanse zóne in Berlijn aange komen. De bevoorrading van uit de lucht "door vliegtui gen is voorlopig stopgezet. RUSSEN BINDEN IN. In de door de Sowjets ge controleerde pers wordt het voorgesteld, alsof de strenge controle op het passagiers en goederenverkeer alleen ten doel had de sluikhandel te gen te gaan en meer orde in het verkeer te scheppen. De Sowjet-autoriteiten hebben zich bereid verklaard aan de geallieerde bevelhebbers een toelichting te geven op de door hen genomen maatrege len. De Britse generaal Brown- john heeft verklaard de ma nier. waarop de toestand in Berlijn door sommige bui tenlandse bladen werd be schreven, te betreuren. Uit hun verhalen zou men kun# nen opmaken, dat men zien op de strijd voorbereid. „Wij staan echter niet op het punt een veldslag in Berlijn te be ginnen. zo is de toestand in het geheel niet.'" AMERIKAANSE VERGELDING. De Amerikaanse vergel dingsmaatregelen begonnen Vrijdagavond. Dertig leden van de Amerikaanse militaire politie omsingelden toen het hoofdkantoor van de Duitse spoorwegen, terwijl zich in het gebouw een Russische generaal en verscheidene an dere Sowjet-beambten be vonden. De Russen werd aan gezegd. dat zij het gebouw vrij konden verlaten, doch 't daarna niet meer konden be treden. Dat bleek ernst te zijn. Zaterdagmiddag stop ten voor het gebouw een auto met vijf gewapende Sowiet- officieren. Deze officieren werden tegengehouden. Na 'n onderhoud, waarbii sigaretten werden uitgewisseld, vertrok ken zij weer onverrichterza- ke. Zondagmorgen toen de laatste Russische schildwacht het kantoor had verlaten werd de Amerikaanse politie teruggeroepen. Op de hoofdweg van Ber lijn naar Potsdam plaatsen de Amerikanen Zaterdagmid dag een vergeldingspost. De- .Honderd Tsjechische studenten naar ons land. Officieel is bekend gemaakt, dat de regering bereid is 'n aantal Tsjechische studenten, voorlopig op een getal van 100 bepaald, toegang tot Ne derland te verlenen. De Ne derlandse afdeling van de „Worlds Students Relief" heeft een organisatie opge bouwd, om voor het gastvrij onderbrengen van deze Tsje chische studenten zorg te dragen. Van regeringszijde is uit eengezet, dat het onmogelijk was de grenzen zonder meer voor Tsjechische studenten open te stellen. De studenten die zonder toestemming van de bevoegde overheid de grens hebben overschreden en deswege worden aange houden, worden in de gele genheid gesteld de nodige ge gevens omtrent hun persoon te verschaffen, maar moeten dan terugkeren naar Duits land, waar de Engelse en Amerikaanse bezettingsauto riteiten doorgangskampen voor hen hebben ingericht. Hun aanvrage om verblijf hier te lande wordt niet be kwame spoed onderzocht. V Joe Louis en de vrouwen. Reverend Matthew Faulkner, een neger- geestelijke te Atlanta (Georgia) heeft bij het gerechtshof te Chicago jen eis tot betaling van rijf honderd duizend iollar „schadevergoe ding'' tegen de wereld kampioen Joe Louis in gediend. Joe Louis zou a.l. het hoofd op hol nebben gebracht van Faulkner's vrouw. ze controlepost controleerde alle passerende voertuigen. BROEDERLIJK DINER. Dat de hoge militairen de toestand zo zwaar niet inzien blijkt uit een bericht van Reuter, dat Russen en ge allieerden Dinsdag broeder lijk aan een diner zullen aan zitten. Maarschalk Sokolovs- ky heeft namelijk een uitno diging van de Britse militaire gouverneur om met de ande re collegè's en veldmaar schalk Montgomery aan éen diner aan te zitten aangeno men. Valse textielpunten uit België. Dinsdag werden twee auto busbestuurders uit Turnhout (België) door de Nederlandse C.C.D. aan de grens gearres teerd. Zij werden in het bezit gevonden van plm. 70.000 val se textielpunten, waarvan men vermoed, dat zy in België worden gedrukt. De gearresteerden, Belgen, bestuurden de autobussen, die het geregeld vervoer verzeke ren Van de Kempische arbei ders naar de Philipsfabrieken te Eindho-en. Nader vernemen wij, dat meer arrestaties zijn verricht en dat men de indruk heeft, op het spoor te zijn van een wijd vertakte handel in valse tex tielpunten. WASHINGTON ORGANISEERT REEDS DE VERSCHEPINGEN. Voorlopig staal, olie, hout en voedsel. President Truman heeft de wet tot hulpverlening aan Europa, het E.R.P., onderte kend Daardoor is thans een bedrag van een milliard dol lar voor Europa beschikbaar gekomen. Het departement van bui tenlandse zaken heeft reeds de zestien MarshalLIanden uitgenodigd opgave te doen van hun behoeften voor de eerste drie maanden. Een voorlopige staf zal Maandagmorgen in Washing ton bijeenkomen ter ontwer- ping van maatregelen voor de verscheping van de goe deren. Na dertig dagen zal deze staf vervangen worden door een speciaal regerings bureau. President Truman noemde bij de ondertekening het Amerikaanse program wel licht het grootste waègsiuk op het gebied van opbouwend staatsmanschap, dat ooit door enige natie is ondernomen De wet was volgens de pre sident het beste antwoord op de „kwaadaardige voorstel ling van zaken", gegeven door hen, die de Amerikaanse pogingen willen zien misluk ken. De wet is het Ameri kaanse antwoord op de uitda ging, die heden ten dage aan de vrije wereld wordt gericht. Spoedig is thans de benoe ming te verwachten van een administrateur, die de leiding van het Amerikaanse rege ringbureau zal voeren. Voor deze functie wordt het meest genoemd de naam van Paul Hoffman, .de president-com missaris van de firma, die de Studebaker auto's produceert. Men verwacht in Londen dat voorlopig in de eerste plaats staal, olie en hout zal worden verscheept en verder voedsel. Aan zuivelproducten zal bij de voedselverzendingen de voorrang worden gegeven. De Britten verwachten in de komende drie maanden geen tabak Volgens voorlopige schat tingen in Washington zal het grontste deel van de in het eerste iaar te verstrekken 3.8 milliard dollar worden besteed aan „relief-goederen als voedsel, brand- en mest stoffen een bedrag van <1.5 milliard overlatend voor her stelgoederen als uitrusting, grondstoffen en diensten. Verwacht wordt, dat het bedrag aan relief-goederen ieder jaar zal worden ver minderd, terwijl dat aan her stelgoederen zalf 'worden ver hoogd. De Grondwetswijziging in de Kamers. Eind Juni of begin Juli verkiezingen. De wetsontwerpen met be trekking tot de herziening der Grondwet zijn thans bjj de Tweede Kamer ingediend en reeds de volgende week zal het aïdelingsonderzoek plaats heb ben. Gezien deze stand van zaken kan worden aangeno men. dat de beide ontwerpen dnnr deze Kamer nog in April zullen zijn afgedaan. De Eerste Kamer kan half Mei gereed zijn. Het behoeft dan slechts één of twee dagen te duren, alvorens de wetten in het Staatsblad kunnen wor den afgekondigd. In dit geval is onmiddellijk een Koninklijk besluit te verwachten tot ont binding der Staten-Generaal met de lastgeving tot verkie zingen ovet te gaan. Niets staat dan meer in de weg om de kiezerslijst vast te stelten en tot candidaatstelling over te gaan. Zes weken na dien kunnen dan de verkiezin gen worden gehouden- Zo gerekend kunnen deze plaats hebben eind Juni of in de eerste week van Juli. Deze gang van zaken kan bevredi gend genoemd worden, omdat het houden van verkiezingen in de drukke vacantietjjd niet gewenst is en uitstel tot Sep tember moeilijkheden met het op tyd tot stand komen van de begroting met zich zou brengen. „Beveiligingseenheden" in Frankrijk. Communisten richten verdedigings-comité's op. In Frankrijk zullen 54 „be veiligingseenheden" worden gevormd, die de politie be hulpzaam zullen zijn bij de handhaving van orde en vei ligheid, zo wordt officieel meegedeeld. Deze voorzorgsmaatregel is genomen, zo neemt men aan, in verband met dreigende sta kingen in de komende zo mer. De eenheden zullen worden gebruikt voor de bewaking van vliegvelden, havehs, spoorwegen en grenzen. Zij zullen door een gemeenschap pelijk hoofdkwartier worden geleid. De bekendmaking van de nieuwe beveiligingsmaatrege' valt samen met een verkla ring van de minister van bin nenlandse zaken. Jules Moch, dat hij „de orde in de repu bliek zou handhaven, van welke zijde zij ook zou wor den bedreigd." VERDEDIGINGS- COMTTé'S. Meer dan 8000 Franse ar beiders, afgevaardigden ter jaarlijkse conferentie van het overwegend door communisten geleide Franse algemeen vak verbond (C.G.T.), hebben met algemene stemmen een reso lutie aangenomen, waarin verzocht wordt om verdedi ging van de Franse industrie tegen „de bedreiging van de expansie van Amerikaanse trusts". Zij verklaarden zich gekant tegen het pl^y-Mars- hall. De conferentie deed een dringend beroep op alle arbei ders en afgevaardigden in de verenigde industriële comité's in Frankrijk, mee te helpen tot oprichting van verdedi- gingscomité's ter waarborging van de democratische vrijhe den. Zaterdagmorgen bereikte het proces tegen Rauter voor 't Haagse Bijzonder Gerechtshof eën hoogtepunt, toen de pro cureur-fiscaal, mr. J. Zaayer, na het uitspreken van een requisitoir ,dat 2 uur duurde, de doodstraf eiste, daarbij het Hof vragend recht te doen aan hen. die in de strtfd voor de Nederlandse onafhankelijkheid gevallen zijn. Het talrijke publiek nam de grootste stilte in acht; toen mr. Zaayer zjjn eis uitsprak, was In de grote zaal alleen het snorren van de filmapparaten te horen. Voor het Nederlandse recht was het een historisch moment, omdat dit een der eerste pro eessen is, waarbij de Nederlandse rechter het internationale recht kan toepassen. oorlog voeren, ook het oorlog voeren met wrede hand, nog niet altijd een reden tot be straffing vormde. Aangetoond zal moeten worden, dat door Rauter daden werden verricht, die het internationale oor logsrecht tot misdrijven stem pelt. Voor jurisprudentie ver wees de procureur-fiscaal naar de uitspraak van andere ge rechten, met name die van het Tribunaal te Neurenberg. Wat daar als bewezen werd aange nomen over het voeren van een aanvalsoorlog en de Jo den-politiek behoefde, aldus mr. Zaayer, voor dit Hof geen nader bewijs. „GOD BEHOEDE NEDERLAND". Het vonnis, dat geveld moet worden over Rauter, de strijd bare figuur van de vijand, brengt grote moeilijkheden met zich mede, omdat, zoals mr. Zaayer verklaarde, het Minister Gielen in Luxemburg. De in Luxemburg door het Nederlandse departement van onderwijs ingerichte ten toonstelling van Nederlandse schilderkunst is Zondagmid dag geopend door minister Gielen, die wees op de gevoe lens van vriendschap, welke Nederland heeft voor de Lu xemburgers. OP 8 April a.s. zal de Hongaarse luchtvaartmaat schappij „Maszovlet" een bij zondere vlucht Budapest PraagAmsterdam onderne men. HIJ HÊEFT VERTROUWEN IN MOH- HATTA Rond-de-tafelconferentie met de Republiek. In het hoofdgebouw van de P.T.T. te Den Haag had het A.N.P. een kort onder hond met de heer L. Neher, gedelegeerde van het opper bestuur in Indonesië, die wederom de terugreis naar Batavia heeft aanvaard. Op dé vraag hoe het stond met de voorbereiding der Ne derlands-Indonesische Unie en de nadere concretisering van deze Unie, antwoordde de heer Neher: „De Nederlandse rege ring is thans bezig een aantal basis-stellingen te ontwerpen, steunend op reeds bestaande concepten, betreffende de in richting der Nederlands-Indo nesische Unie. Deze stellingen zullen binnenkort ter be studering aan de Neder lands-Indonesische regering worden toegezonden. Thans wordt hieraan in Den Haag de •laatste hand gelegd. De stel lingen zullen moeten leiden tot een voorlopig ontwerp, dat aan de rond-de-tafel conferen tie tussen Nederland en Indo nesië zal worden voorgelegd. Uiteindelijk zal deze conferen tie tot een definitief plan moe ten komen". Over de inhoud van deze basisstellingen kon de heer Neher op dit ogenblik nog geen nadere mededelingen doen. PÖLITIEK GESPREK. Sprekend over de politieke onderhandelingen met de re publiek, welke momenteel in volle gang zijn, uitte de heer Neher de stellige verwachting, dat men erin zal slagen om tot een redelijke grondslag voor een definitieve oplossing met de republiek te komen. Wel zijn nog vele en belang rijke moeilgkheden te ver wachten'en moet men niet re kenen op een zeer spoedige overeenstemming. Zoals be kend heeft de republiek zg. „working papers" aan de Ne derlandse delegatie voorge legd. Deze „working papers" maken op dit ogenblik onder werp van ernstige bespreking uit zowel in Nederlands-Indi sche als in Nederlandse rege ringskringen en ongetwijfeld zullen er belangrijke elemen ten in .aanwezig zijn, welke tot basis voor een oplossing kun nen dienen. „Een definitieve oplossing met de republiek is bevelen verwièrp hij. POSE VOOR NAGESLACHT Na eerst nog gewezen te hebben op de bevoegdheid van een Nederlands gerechtshof om Rauter te berechten, ver klaarde mr. Zaayer, dat het in twijfel trekken van de ob jectiviteit van het Hof, zoals dit door verdachte meermalen is gedaan, beschouwd moest worden als een pose tegenover het nageslacht. „Verdachte wil een martelaarsrol spelen" zei mr. Zaayer. Spr. achtte Rauter's schuld aan de Jodenvervolging en aan de bevordering van de „Arbeidsinzet", waaraan hon derdduizenden ten offer zyn voor het gehele Koninkrijk van het grootste belang. Eerst dan zal men kunnen komen tot een werkelijke interim-re gering". Op een vraag over de interne moeilgkheden in de republiek, antwoordde de heer Neher, dat de bevolking van de republiek in stijgende ma te bereid is het republikeinse regeringsbeleid te volgen. Ten slotte gaf de heer Neher blijk van vertrouwen in de reali teitszin van de republikeinse minister-president, Moham med Hatta. NOG DEZE ZOMER. Even voor zijn vertrek van Schiphol zeide de heer Neher, dat de rond-de-tafel conferen tie tussen Nederland en Indo nesië nog voor de komende zomer zal worden gehouden. „De besprekingen op deze conferentie zullen naar wjj ho pen van doorslaggevende be tekenis zyn voor de definitie ve overdracht van de souve- reiniteitsbevoegdheden aan de Verenigde Staten van Indone sië". JDe militaire toestand tensloffe noemde de heer Ne her gunstig, „dank zij de nale ving van de op de Renville gesloten overeenkomst tot wa penstilstand, waaraan de re publiek zich binnen de gren- houden". Restauratie:een monnikenwerk Resultaten lonen de moeite IiT een smal, bijna vergeten Middelburgs straatje, vlak bii het Stadhuis, is een kleine steenhouwerij. Het is geen groot bedrijf, en wat provisorisch ingericht -een afdakje om vei lig voor mogelijke regenvlagen onder te werken, een wanke le schuur vol oude ornamenten en voorts een heel terrein vol natuursteen, grote brokken, die willekeurig-verspreid lig gen als schotsen ijs in een winterse gracht. Onder het afdakje zitten vgf steenhouwers dag in dag uit te hakken. Een eentonig, dof geklop van werktuigen op de harde steen, dat van 's och tends vroeg tot 's avonds laat in dat oude straatje is te ver nemen en dat slechts aflaat, wanneer het schafttijd is ge blazen. Met het geduld en de overgave, waarmede de mon niken in de Middeleeuwse kloosters moeten zijn bezield, toen zij hun zware bijbels en handboeken lettertje voor let tertje calligrafeerden, wordt hier gehakt voor de opbouw van Middelburg's gothische stadhuis. Niemand, die niet eens een half uurtje bij dit monniken werk is komen neuzen, kan waarlijk in volle omvang be seffen. welk een geduldwerk deze stadhuis-restauratie is en van welk belang de arbeid der vijf bouwers en hun tien collega's, die in Rhenen voor de restauratie werken, Is. Twee arbeiders doen de gehele dag niets anders dan keurige met selstenen hakken uit de grote brokken natuursteen. Steentje na steentje. Wanneer men be denkt, hoeveel van die steen tjes nodig zijn om alle ver brande te vervangen, dan krijgt men er enig idee van, wat er voor dit herstel komt kijken en kan men zich voor stellen, dat niet bij benade ring is op te geven, wanneer het gothische gedeelte van Walcherens trots, het huis van Middelburgs vroedschap, weer in volle pracht op ae Markt zal pronken. GEEN GEBREK AAN NATUURSTEEN. Onder de nijvere handen van de andere steenhouwers groei en de fragmenten voor de raamomlijstingen. Het resul taat van hun vakmanschap en artistiek besef vindt men rond twee gereedgekomen gothi sche ramen: omlijstingen, die voortreffelijk beeldhouwwerk zijn, tegelijkertijd sierlijk, teer én speels. Tot nu toe hadden de res taurateurs regelmatig te kam pen met gebrek aan materia len, die door onze Zuiderburen moesten worden geleverd en dus deviezen kostten. Geluk kig zijn de perspectieven voor de toekomst in dit opzicht nu wat rooskleuriger. Op het ogenblik bezit men een vrij grote hoeveelheid natuursteen, het belangrijkste materiaal voor deze restauratie. TOREN WORDT VERNIEUWD. Een kwestie van jaren, deze restauratie. „Ik durf mij niet aan voorspellingen wagen over het tijdstip -van voltooiing, want er zijn veel te veel on zekere factoren in het spel", vertelt de heer M. J. J. van Beveren, die zijn gehele loop baan door reeds oude bouw werkschoonheid, welke verlo ren dreigde te gaan, heeft ge red en die de restauratie van het stadhuis voor het grootste gedeelte leidt. Wij waren hem onzeker-wiebelende laddertjes op gevolgd, van bouwsteiger tot bouwsteiger en hadden tenslotte met hem de nauwe wenteltrap in de toren be klommen, totdat wg in de frisse voorjaarswind boven de stad en het trieste, door het glan zende kanaal doorsneden Wal- cherse land en onder de to renklok, die al 8 jaar in on vrijwillige staking is,-stonden. Bij de brand van '40 fun geerde de toren als schoor steen; de vlammen loeiden er door, met ruïneuze gevolgen. In de afgelopen winters, wan neer geen buitenwerk kon worden verricht, is echter een belangrijk deel nieuw gemet seld, terwijl betonnen vloeren werden aangebracht. Ook de achterkant is al gedeeltelijk gerestaureerd en voorzien van prachtig geprofileerde pijlers. De torenvoet is aan de buiten zijde geheel vernieuwd. Het bovengedeelte van de toren verkeert door de brand en het doorroesten van brug- ijzers in een dusdanig slechte conditie, dat het noodzakelijk is dit geheel af te breken tot op de hoogte van de luchtbo gen der vier filialen. Dit wérk afbraak en nieuwbouw in oude trant zal waarschijn lijk pas het laatste aan de beurt komen. BEKAPPING BIJNA GEREED. De grootste activiteit heerst momenteel in de oude Vlees hal, die het eerst in de oude glorie wordt hersteld en op het dak. Alle ramen van de Vleeshal, die tentoonstellings ruimte wordt, zijn ln bewer king en aanzetstukken, waar op de graden van de gewel- vën komen te rusten, zijn reeds aangebracht. jLater, wan neer de venvarmingskelder gereed is, zal hier een natuur stenen vloer worden gelegd. Wat het dak betreft (dit ls speciaal het arbeidsveld van architect ir. A. van der Steur) men hoopt over weinige «lagen zover te zijn, dat de leidekkers in actie kunnen treden. De houten dakkapelletjes, die kant en klaar naar het stadhuis zijn gebracht en daar een tijdje als kouwelijke oude mannetjes te gen elkaar gedrukt hebben gelegen, prijken thans op het dakgeraamte. Op de bovenverdieping zijn arbeiders bezig met het aan brengen van plafonds. Ook heeft men de afwerking van het trappenhuis onder handen. Er is echter nog niet begon nen met het eikenhouten ge welf, dat in de burgerzaal (die boven de Vleeshal ligt) is ge dacht. De pinakels voor de zuidelijke topgevel zijn in be werking. In Juni moet het gebouw „dicht" zy'n, want het zal dan gedurende tien dagen de Twee de Z.E.T.O. herbergen. Het is een sympathieke gedachte ge weest om als tentoonstellings ruimte het stadhuis, het pronk juweel van de provincie, te kiezen. De expositie zal daar door nog meer een manifesta tie worden van de wilskracht, kundigheid en visie, die de welvaart en schoonheid voor gegeseld Zeeland helpen te rugwinnen. gevallen en die aan duizenden het leven heeft gekost, ge noegzaam-bewezen. Ook heeft hij wel degelijk meegewerkt aan Göring's roofactie. Rau ter heeft voorts de uitvoering van de radlo-confiscatiemaat- regelen afgedwongen. Zijn op treden tegen de studenten kan niet door" de beugel en het ombrengen van mensen zonder rechterlijke tussenkomst is absoluut ongeoorloofd. In heftige bewoordingen keerde de proc.-fiscaal zich tegen het Duitse regiem van angst en terreur. Weliswaar kwamen vele bevelen uit Ber lijn, maar in Nederland was Rauter de stuwende motor. Het hele Duitse volk achtte mr. Zaayer schuldig aan de el lende, die over Nederland is gekomen, maar In Rauter zag hij de man, die in Himmler's geest de Duitsers hier heeft bezield. OVEREENKOMST GESCHONDEN? Hierna kwam de verdediger, mr. K. van Rijckevorsel, aan het woord. Hij bestreed in na volging van Rauter de rechts macht'van het Hof op grónd van de thans in het internati onale recht erkende regel: geen strafbaarheid zonder voorafgaande wet en van het verdrag van Genève van 1929, krachtens hetwelk Rauter als generaal voor het Hoog Mili tair Gerechtshof had behoren te worden berecht en dan nooit meer gevangenisstraf dan 3 jaar had kunnen krij gen. Volgens pleiter stond de zaak er voor Rauter onverge lijkelijk beter voor dan voor de Duitse generaals, die de bezette Balkan hebben be stuurd. Nederland heeft de verplichting aanvaard, om na de capitulatie van '40 onver- waardeltfk orde en rust te be waren, doch d$ze overeenkom sten. zyn onzerzijds voortdu rend geschonden. In de chaos heeft de vijand uit zucht tot zelfbehoud slechts door afschrikwekkende ver delgingsmaatregelen de orde en rust ln Hét bezette gebied kunnen bewaren. Een Neder landse generaal zou hetzelfde hebben gedaan. „VOOR MIJN KAMERADEN" Rauter dankte met bewo gen stem voor de zakelijke in houd en voordracht van het requisitoir. In de middagzitting mocht hij het „slotwoord" spreken. Hg begon met zijn excuses aan te bieden voor het ge val hg op de vorige dagen onbehoorlijk mocht zijn op getreden en verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was geweest de naam van H. M. de Koningin eir die van het Huis van Oranje bij dit pro ces te betrekken. „Daarvoor achtte hg beiden te hoog". Hij zeide als Duits generaal de bevoegdheid van het Hof niet te kunnen erkennen en verwierp de verordening van de geallieerden over oorlogs misdaden. Rauter beweerde niet voor zichzelf te spreken, maar voor de kameraden, die onder hem gediend hadden en om hen en hun familie te/ rechtvaardigen. GEEN „VERBRECHER". Dat hg de 35 communisten na sabotagedaden had laten doodschieten, was nodig, me de, omdat de communisten zich verheugden over het doodschieten van Nederlandse gijzelaars 1 Uitvoerig verdedigde Rauter zich opnieuw tegen de ver schillende beschuldigingen en verklaarde tenslotte met be wogen stem, dat hg zich geen „Verbrecher" voelde. Om ech ter voor de belediging, het Nederlandse volk tydens de bezetting aangedaan, genoeg doening te geven, vroeg h(j zich ter beschikking van de Nederlandse regering te mo gen stellen om door zijn dood de haat tussen het Nederland se en het Duitse volk op te heffen. Rauter besloot met de woorden „God behoede Neder land". Mr. Zaayer bedankte Rauter voor de correcte manier, waarop deze zijn verdediging gevoerd had. Op 15 April zal uitspraak worden gedaan. De volledige uitspraak zal echter wellicht eerst over vier weken volgen. DE VOORSPÉLT ENKELE BUIEN. Weer-sverwachting tot Maan dagavond. Meest matige wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkde regen- of hagelbuien. Weinig verandering van temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1