NIEUWS UIT ZEELAND Hulppolitie voor Zeeland Chefarinefl 30 jaar „uit-huiavrouw" Concertgebouw-orkest niet naar Zeeland. WALCHEREN Burgemeesters willen leiding bij recrutering en propaganda Tot nu toe minimaal aantal aanmeldingen. In liet Schuttershof te Mid delburg werd Donderdagmid dag een vergadering gehou den, bijeen geroepen door de Commissaris der Koningin in Zeeland, ter bespreking van de plannen der regering in zake de vorming van een re- serve-rijkspolitie. Aanwezig waren hier de burgemeesters der gemeenten met rijkspoli- De zaak Rauter. (Vervolg van pag. l) Rauter gaf toe deze be voegdheid ook aan de land wacht gegeven to hebben, echter met deze beperking, dat 7.y alleen mochten op treden wanneer aangehouden verzetslieden van wapens ge bruik maakten. Verd. beweerde, dat hij Hlmmler bezworen had de normale rechtspraak te her- s rellen. In Aug. en Sept. '44 was dr. Schongarth, een eeuwige dronkaard, chef van de ,,Si- chcreitspolizei" en h\j wist gedaan te krijgen, dat de uit voerende politiemacht hoofd zakelijk in handen van de „Aussendienststelle" gelegd werd en niet meer onder cen trale leiding van Rauter. Eerst later, in October 1944, kreeg Rauter het recht de veroordelingen van de „Si- cherheitspolizei" te bekrach tigen. De president gaf vervolgens een overzicht van de terreur, die na uitvaardiging van het FÜhrer-bevel door deze poli tie bedreven werd. Vele Ne derlanders waren ,,op de vlucht doodgeschoten." Rauter vertelde, dat dit aanvankelijk de benaming voor een Silbertanne-moord was. Deze laatste betiteling was ontstaan, door dat Rau ter op een lyst van personen, die als repressaille vermoord zouden worden, een denne- boompje tekende. De president las nog een brief van Rauter aan Himm- ler voor, waarin Rauter he vig te keer ging tegen ge neraal Von Wühlisch. die zijn medewerking niet wilde ver lenen om onschuldige burgers als represasille te fusilleren na een aanslag op een Duit se soldaat in Almelo. Verd. gaf toe, dat hy bevel gegeven nad tot de executies in Haarlem, Soest en Am sterdam, die hij repressieve maatregelen 'noemde. GEDWONGEN* DOOR FELDMEYER? Himmlcr was buiten zich zelf van woede, toen hy hoor de. dat de N.S.B. procureur- generaal in Amsterdam was neergeschoten. De door Himmler geëiste maatregelen hacï Rauter weten te ver zachten. Hij vond het echter geoorloofd maatregelen te ne men, omdat de procureur-ge neraal een ambtenaar was, die mede ln dienst van de Duitsers stond. Rauter zou na een onder houd met Seyss Inquart be sloten hebben geen gevolg te Ïeven aan het FÜhrer-bevel. 'eidmeyer van de Ned. S.S. maakte hierover echter zo veel lawaai, dat Rauter ge dwongen werd do Silbertan- ne-moorden .too te staan. Toen de president hem vroeg of dergelijke handelin gen in overeenstemming wa ren met het volkenrecht, trok Rauter een vergelijking met' de gebeurtenissen in Pa lestina en beschuldigde de Engelse autoriteiten van soortgelijke moorden. Het opgegeven aantal van 27 Silbertanne-moorden in Nederland, corrigeerde Rau ter in 40. Er werd een verklaring van dr. Hertel, die aan Rauter's staf verbonden was, voorgele zen waarin verdachte als een streng maar strikt rechtvaar dig militair werd uitgebeeld en waarin werd verteld dat Rau ter tegenover Hitier ver klaard zou hebben dat de plundering van Arnhem een schandvlek op Duitsland's eer was. De zitting werd verdaagd tot Zaterdagmorgen. Dan ko men de procureur-fiscaal en de verdediger aan het woord. (Ingezonden mededeling) MOTTEN! Hier baat geen protest Je gaat er aan dank zij funest (Ingezonden mededeling) Vier beroemde genees middelen in één tablet. Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch wel dadig middel, want het bevat vier werkzame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. Prijs f 0.75 per 20 tabletten. tie in Zeeland, alsmeuc Kol. H. G. van Everdingen, gewes telijk Commandant van dc Rijkspolitie en Maj. G. H. van Helden, Districts-comman dant der Rijkspolitie. De Commissaris der Konin gin hield een korte inleiding, waarin hij tot uitdrukking bracht de oprichting van een reserve-pol itie, reserve-grens bewaking en nationale reser ve ten zeerste toe te juichen. De taak van de res.-rijkspoli tie zal in hoofdzaak, zijn het vervangen van de beroepspo sitie, indien deze naar de grote bevolkingscentra in het land wordt geroepen om op te treden tegen onregelmatig heden enz. De aanstelling van de reservèpolitiu geschiedt door de Riikspolitieautoritei- ten, waarbij de burgemees ters een belangrijke taak is toegekend in verband met hun kennis der bevolking en de plaatselijke toestanden. De aanmeldingsUisten zul len niet worden doorgezon den, voordat de burgemeester hierop ziin fiat heeft gege ven De Commissaris der Ko ningin deed een dringend be roep op de burgemeesters om alle medewerking tot het wel slagen van deze actie te ver lenen. hoewel spr. zich niet ontveinsde, dat het onbreken van concrete cijfers inzake beloning, sociale voorzienin gen etc., remmend werkte. verwarrende regeling. Uit de vergadering kwam naar voren, dat in het alge meen ernstig bezwaar be staat tegen de vorm waarin deze actie was gegoten. De aanmelding bij twee instan ties. de Groepscommandant der Rijkspolitie, zowel als de burgemeester, sticht verwar ring. De instructies, die de Rijkspolitie terzake heeft ge kregen, zijn uitgebreider en hiervan krijgen de burge meesters geen kennis. Boven dien ziin zij ten dele weder om in strijd met dc aan de burgemeesters verstrekte op drachten. Een gevolg hiervan is, dat door de burgemeesters een passieve houding wordt aan genomen en zij zich beperken tot hun oordeel over de bij de Rijkspolitie gedane aan meldingen. Propaganda voor deze actie was nagenoeg niet gemaakt, ook niet door de Rijkspolitie. Het aantal aan meldingen is dan ook mi niem. Bovendien is de ter mijn van aanmelding tot 3 April als., welke termijn is vastgesteld vanwege de Mi nister v$n Justitie, veel 4e kort. burgemeester middelpunt. De burgemeesters waren in het algemeen van mening, dat de bevolking zeker wel bereid zal worden gevonden haar medewerking te geven, doch dan zal de aanmelding alleen dienen te worden opengesteld bii de burgemees ter en ook de propaganda door hem dienen te worden geleid. Men was van oordeel dat de mogelijkheid van op treden elders van de reserve- politie als grens was ge noemd de grens va.n het district zoveel mogelijk dient te worden beperkt, daar de bevolking wel gevoelt voor deze actie indien zii in de eigen gemeente, in het uiter ste geval een naburige ge meente, zal worden gebruikt. Op een desbetreffende vraag deelde de Commissaris der Koningin mede, dat de ver eniging Volksweerbaarheid met de reserve-politie niets heeft uitstaan en de bewe ring van haar propagandisten, dat de recrutering van de re serve-politie uit de leden de zer vereniging zou geschieden volkomen onjuist is. De Commissaris der Ko ningin zegde toe de bezwaren en wensen ter kennis van de Minister te zullen brengen met verzoek hieraan zoveel mogelijk in het belang der actie zelve tegemoet te ko men. De brand in de St. Walburgtoren. STEUNACTIES VOOR HERSTEL. De bevolking van Zutfen poogt gelden byeen te bren- f en voor de restauratie van de oren. Meer dan één corpora tie is bezig met stcunacties, waarvan du opbrengst in het inmiddels gevormde grote restauratiefonds zal worden gestort. Ook de Nederlands Her vormde Gemeente, aan wie het kerkgebouw behoort, heeft een restauratiecommissie be noemd, die terstond maatrege len heeft beraamd geld in te zamelen voor het herstel van de toren. Zy richtte tot alle kerkvoogdijen in het land en vele particulieren een circu laire, waarin zij een beroep op hen doet, te helpen het nodige geld bijeen te brengen. OUD-MINISTER NEHER. Naar wij vernemen zal de heer L. Neher. gedelegeerde van het opperbestuur in In donesië, hoogst waarschijnlijk Zondag a.s wederom de te rugreis naar Batavia aanvaar den. Friezen hebben critiek op Den Haag. De federatie van dc zeven Friesestudentenverenigingen heeft in Leeuwarden een con gres voor studenten uit het ge hele land belegd, waarop ge sproken werd over het recht van Friesland op zelfbe stuur. De sp.ekers wezen er op. dat den Haag het eigene steeds meer aan de randge- westen ontneemt. Deze gelijk schakeling leidt tot toe ne mende m'assafiëring. Dc macht van het Haagse ambtenaren apparaat, dat geheel los staat van de Nederlandse realiteit, heeft geleid tot een grote ach terstelling op economisch- en cultureel gebied van de rand- feweston, hetgeen in het ge- eel niet in overeenstemming met de economische verhou dingen. Op dit moment,' zo werd verklaard, leveren de randgewesten een grotere btj- drage tot het herstel van de economische toestand, dan het westen. Verder werd betoogd, 'dat Friesland binnen het ka- dc.r van de Grondwet veel meer zelfbestuur fnag hebben. Er werd een telegram aan de re aring gezonden, waarin op itft verlenen van zelfbestuur werd aangedrongen. Veldslag in Palestina. Thans heeft een ware veld slag plaats op de \Veg van Tel Aviv naar Jeruzalem tus sen afdelingen van de Haga- nah, dio het door de Ara bieren omsingelde Jeruzalem trachten binnen to komen, en de Arabieren, die verster king hebben ontvangen. Alle telefonische verbindin gen tussen Jeruzalem en Tel Aviv zijn verbroken. Bij de Tweede Kamer is in gediend het ontwerp tot goedkeuririg van het verdrag tussen België. Frankrijk, Lu xemburg. Nederland en Gr.- Brittannië en Noord-Ierland, ondertekend te Brussel, op 17 Maart 1948. De nood van W. Z.*Vlaanderen. (Vecvolg van pagina 1) i Als men hier in 1948 *ct kan herbouwen trekken de vreemde arbeiders weg om nooit meer terug te komen. Tenslotte vestigden de bur gemeesters nog de aandacht op enkele andere problemen, zoals snelle afdoening van financiële schema's voor her- bouwplichtigen. spoedige vaststelling van de ont eigeningsvergoeding, een bil lijke financiële regeling voor de te saneren panden en aan dacht voor de klachten over te lage schattingen. DE MINISTER ANTWOORDT. In ziin antwoord wees de minister er op, dat deze zelf de klachten uit alle andere getroffen gebieden tot hem komen. De mogelijkheden zijn echter beperkt. Openbare werken, boerderij enbouw, woningbouw, scholenbouw, ziekenhuizen enz \ragen al len een deel van het weinige dat beschikbaar is. De regering staat echter op het standpunt, dat de woning bouw voorrang moet hebben, ook al zal rekening moeten worden gehouden met de be langen van andere sectoren. De minister zeide te streven naar een toestand waarbij in 1953 alle provincies naar ver houding een gelijk woningte kort zullen hebben. In dit licht gezien heeft Zeeland belangrijk meer ge kregen. dan waarop het recht heeft. Men moet zich wel re aliseren dat er ook andere provincies zijn met een zeer ernstig woningtekort. DE VERDELING. De verdeling van het be schikbare over de gemeen ten moet in handen liggen van de provinciale besturen. De minister is eeri sterk voor stander van decentralisatie. De 152 Finse woningen van Oostburg zullen niet van de toewijzing voor Zeeland of West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden afgetrokken. DE GETROFFEN GEBIEDEN. Bii de woningtoewijzing hebben getroffen gebieden voorrang en deze zullen dus stellig eerder uit de moeilijk heden zijn, dan de niet getrof fen gebieden. Ten aanzien van de openbare 'werken be loofde de minister tenslotte soepelheid te zullen betrach ten met de goedkeuring van werken, die weinig materiaal en geschoolde arbeidskrach ten vragen. Het gezelschap, dat reeds voor de bespreking in Oost burg een vluchtig bezoek had gebracht aan 't noodwoningen complex te Breskens, gebruikte de lunch in het wederopbouw- kamp WUgenhof te Oostburg Hierna werd een tocht doo West - Zeeuwsch-Vlaanderc gemaakt. In Sluis werden cc paar verbouwde huizen bek« ken en nam de minister ei kijkje op de wallen, waar st denten bezig zijn bomen planten. In Aardenburg we: even vertoefd in het zwaarbi schadigde raadhuis en in Ecii werden verwoeste en herbouw de woningen in ogenschouw fenomen. Het gezelschap ge mikte de thee in IJzendyke waar tevens bulten de dorps kom een van de weinige grote boerderijen, die herbouwd zjjn, werd bezichtigd. Daarna reed men regelrecht naar Perkpol- der. Pinkslerconcert om financiële redenen afgelast. Naar wij vernemen zal het jubileumconcert van het "'Amsterdamse Concertge bouworkest, dat op tweed' Pinksterdag onder auspiciën van de Stichting 1940'45 in Middelburg zou worden gegeven, geen doorgang vin den. De afdeling Zeeland van de Stichting acht dit concert, financieel gezien, niet ver antwoord; men heeft bere kend, dat men zelfs by ©en volle zaal een tekort zal krijgen. Zoals bekend, zal het Con certgebouworkest ter gelegen heid van zijn 60-jarig jubileum, in samenwerking met de Stich ting 19401915 in de provin-' ciale hoofdsteden van ons land jubileumconcerten geven. In 'totaal zouden dus 11 concerten worden gegeven, waarvan de netto-opbrengsten ten bate van deze Stichting zouden komen. Voor Zeeland was besloten in Middelburg te concerteren op tweede "Pinksterdag. Het Zeeuwse bestuur van de Stich ting liet echter het hoofdbe stuur weten, dat men hierop Nederlandse .televisieapparaten. Philips bracht de eerste. De Philipsfabrieken te Eind hoven hebben Vrijdag de pers ontvangen voor een belangrijk^ première: Zij toonden aan de verslaggevers de nieuwste te levisie-apparaten, welke thans door de Philipsfabrieken in de handel worden gebracht. Het is nu industrieel mogelijk «een ontvanger voor televisie te vervaardigen, die een beeld heeft' van 40 by 50 cm. Dit beeld heeft een kwaliteitt die de zwart wit weergave op het filmdoek benadert. Gezien de ontwikkeling van de televisie in de Verenigde Staten menefr de Philipsdes- kundigen, dat Europa niet achter mag blijven. Zij zeggen: „De keiharde feiten bewijzen, dat er voor deze vinding gro te belangstelling bestaat". Voor de televisie uitzendin gen zal een net van zenders nodig zijn, aangezien deze zen ders waarvan Nederland nog slechts experimentele heeft slechts binnen een straal van 40 k 50 km rede lijk werken. Tsjechische studenten in arrest. Een lid van de Tweede Ka mer heeft aan de regering schriffelyke vragen gesteld over de uitwijzing uit Neder land van Tsjechische studen ten, dio naar ons land gevlucht waren. Bovendien zijn enkele van hen ln Nederland vastge zet. Melk voor school kinderen. Opnieuw kan enige uitbrei ding worden gegeven aan de algemene melkvoorziening op scholen. De voor deze voor ziening beschikbare hoeveel heid melk is nader vastge legd op in totaal 450.000 1. per week. Deze hoeveelheid maakt het mogelijk thans nog 60.000 k 70.000 kinderen meer in de gelegenheid te stellen om, uiteraard tegen betaling, 4 x per week V\ 1. melk op school te gebruiken, zonder dat hiervoor melkbon- nen behoeven te worden in geleverd. Kinderbijslag voor zelfstandigen. In verband met het vraag stuk van kinderbijslag voor zelfstandigen heeft de minister van sociale zaken de commis sie tot herziening van de so ciale verzekering, nu zij haar rapport over de algemene her ziening der sociale verzekering heeft vastgesteld, verzocht op korte term(jn advies uitte brengen omtrent een uitge werkte kinderbijslagregeling voor zelfstandigen. De verte genwoordiging van de Stich ting van de Arbeid is voor de ze taak uitgebreid met enige deskundigen uit landbouw- en middenstandskringen. 850 millioen voor Ned. Indlë. Bii de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsont werp inzake de credictver- strekking aan Nederlandsch- Indië. Dit ontwerp beoogt» de minister van financiën te machtigen om aan Neder. indsch-Indië credieten te erstrekken tot een totaal an 850.000.000. Ter dekking m deze uitgaven zal in Ne tland schatkistpapier wor- n uitgegeven. De memorie van toelichting vat een uitvoerige motive- pg van.de noodzakelijkheid >n deze credietverlemng in u-band met de huidige eco- imische en financiële moei- ikheden van Nederlandsch ndië. Blijkens de considerans van het ontwerp beoogt dit bo vendien een bijdrage te leve ren tot het herstel en de we deropbouw van Ned.-Indië en daarmede indirect van Neder land. I -geen prys stelde, omdat het onder alle omstandigheden een nadelig saldo zou opleveren. Het hoofdbestuur was aanvan- keiyk van mening, dat het concert toch maar doorgang moest vinden en het Concert gebouworkest was zelfs bereid bepaalde concessies te doen. Er werd echter uitgerekend, dat ook dan nog een tekort zou qntstaan, zodat tènslotte het besluit werd genomen, Middelburg van de touméelijst te schrappen. In 9 steden ver wacht men een batig saldo, alleen in Middelburg en Maas tricht niet. Van de zijde der Stichting vernemen wij nog nader, dat men een financieel échèc on- vermijdelyk acht, niet slechts, omdat de vervoerskosten van het ruim 100 man sterke or kest zeer hoog zijn en omdat men noodzakelijkerwijs de entréeprijs hoog zou moeten stellen, hetgeen het bezoek ze ker ongunstig zou beïnvloeden, maar ook, omdat als datum 17 Mei, tweede Pinksterdag, was gekozen. Op die dag immers kan men slechts een minimale belangstelling verwachten, daar vele muziekliefhebbers dan uitstedig zijn en daar dan bovendien 'een muziekconcours en een concours-hlppique wor den gehouden. N'4ttemin bestaat cr nog een kleine kans, dat het Con certgebouworkest in het ko mende najaar een concert ln Middelburg zal geven. Middelburgss stadhuis weer onder dak. Leidekkers kunnen spoedig aan de slag gaan. Met de bouw van het nieuwe dak op het gothische gedeelte van het stadhuis te Middel burg wordt goed opgeschoten. Nadat de dakspanten en dak kapelletjes zyn aangebracht, wordt thans gewerkt aan de afwerking van de bekapping. Verwacht wordt, dat binnen .enkelo weken de leidekkers met hun arbeid kunnen be ginnen. Afscheid J. C. Lunenberg. Aan de heer J. C. Lunen berg, die in verband met ziin pensionnering aftrad als hoofdcommies ter gemeente secretarie van Zierikzee, werd door B. en W. de ere penning van de stad aange boden. Dit is de eerste maal. dat deze penning werd uitge reikt. Belgische excursie naar Walcheren. De Belgische Bond van Ge meente Ambtenaren houdt dit jaar zijn jaarvergadering te Knokke. Aan deze meerdaag se vergadering is een excur sie naar Zeeland verbonden. De Belgen zullen nl. een dag trip over Walcheren maken en o.m. in Domburg de lunch gebruiken. Middelburg Het Groene Kruis. BETEKENISVOLLE ARBEID IN MIDDELBURG. Kort geleden had in het Groene Kruis gebouw te Mid delburg de uitreiking van di ploma's plaats aan zeven leer lingen-Kraamverzorgsters, wier opleiding door de Leid ster-Docente van het Middel burgse Centrum voor Kraam zorg thans is voltooid. Hiermede is het aantal der bij dit Centrum en zijn Bemid delingsbureau aangesloten ge diplomeerde Kraamverzorg sters tot zestien gestegen, ter wijl zich zeven leerlingen voor do thans aanvangende nieuwe cursus hebben aangemeld. Tot besluit van de Moeder cursus, die werd gegeven door de Enquetrice der Kinderhy- gigne èn mede voor de Kraam verzorgsters werd een gezel lige avond georganiseerd en werd de film „Wiegekinderên" VERPLEGING. Het Bemiddelingsbureau der Groene Kruis vereniging blykt wel in werkelyke behoefte te voorzien, ais men nagaat dat in 1947 niet minder dan 260 verplegingen werden aange vraagd, terwijl in de maanden Januari en Februari van dit jaar weder 200 nieuw aan vragen werden geboekt. De activiteit van dit bureau strekt zich uit over geheel Walcheren; vooral ook ten plattelande blijkt het vyerk zeer op prijs te worden ge steld, daar de aanvragen voor meer dan de helft van de dor pen afkomstig zyn. T.B.C.-BE STRIJDING. De Groene Kruis Vereniging te Middelburg heeft derhalve het Kraamcentrum thans ook de Tuberculose-bestrijding en de Zuigelingenzorg onder haar hoede genomen; de beide ver enigingen, welke tot nu toe op dit gebied werkzaam waren, zijn als onderafdelingen van het Groene Kruis ingeschakeld. VOORDRACHT PROF. HAKKEL. Het was een goede gedachte van de Z.V.U. prof. dr. Alexi Hakkel naar Middelburg uit te nodigen voor het houden van een voordracht over een niet alledaags onderwerp: de iko- nenverering in de orthodox katholieken landen. Prof. Hak kel vertelde op boeiende wyze een en ander over de grote rol die de ikonen, d.z. geschilderde afbeeldingen van heiligen, in de mystiek en de liturgie van het katholicisme spelen. Is dat afgoderij" of bygeloof? Geens zins. In de ikonen wordt op Nieuws in een Noiedop Dpnderdagmiddag is de 80-jarige H. Pïnckaerls aan de Rijksweg te Eysden tus sen een muur en een stoom wals beklemd geraakt. Hij kreeg een zenuwschok en overleed korte tyd later. Tegen de 25-jarige Am sterdammer, P. Lannstein, die illegale werkers verraden heeft, van wie er zes niet te rugkeerde, is de doodstraf ge- eist. Met de „Kota Inten" ko men 18 Juni 700 Amerikaan se en Canadese studenten or. hoogleraren naar Nederland. Op 1 Juli komt met de „Ta- binta" nog zo'n groep. Gedemobiliseerden, die solliciteerden naar een rijks betrekking bii het dep. van binnenlandse zaken kunnen bii de hoofden van de ge westelijke kantoren van de sociale dienst een voorrangs formulier krijgen. kunstzinnige wyze het essen tiële van het christendom, de verlossingsleer, belichaamd in Jezus Christus, uitgebeeld'. Njet de inkoon wordt aanbeden, doch de Christus-figuur. Het beeld hoeft niet inferieur te zijn aan het woord. Met fraaie lichtbeelden, die tevens 'de historische ontwik keling van de ikoori1 te zien gaven, werd de lezing toege licht. Vlissingen bazar bond van buurtverenigingen. De bond van buurtvereni gingen „Oranje en Neder land" organiseert een jubi- leumbazar van Donderdag 8 tot Zaterdag 10 April a.s. in de grote zaal van het Con certgebouw te Vlissingen. Bovendien zal in een der kleinere zalen gelegenheid zijn "tot gezellige ontspanning Er zijn duizenden voorwer pen bijeengebracht en de ver wachting van deze bazar is hooggespannen, ook al omdat de bond van buurtverenigin gen dit jaar een bijzonder program afwerkt in verband met het regeringsjubileum van H. M. de Koningin. jubileum bij de s.h.v. ■De heer C. M. Uiterlinden herdacht zijn veertig jarig ju bileum bij de Steenkolen Handelsvereniging te Vlissin gen. Hij werd toegesproken door de heer K v. Everdin gen, die hem gelukwenste en op de bijzondere verdiensten van de jubilaris wees. Ver scheidene geschenken werden aan de heer Uiterlinden aangeboden, waaronder een geschenk in couvert van de Rotterdamse directie. Ook het kantoorpersoneel en het andere personeel over- handige geschenken. Dijkgeschot verhoogd. In de ingelanden-vergade ring van het Waterschap De Brede watering bewesten Yerseke, die Vrijdag te Goes werd gehouden, is besloten het dijkgeschot voor de schot- bare gronden te verhogen van 25 op 27 per ha. Het ge schoten op de vronen 'werd gebracht van 16 op 20 per ha., en de belasting op het bebouwd werrd in plaats van 5 5.4 Het eindbedrag van de begroting voor 1948 is 477.574 met een post on voorzien van f 63.000 en een batig saldo van 2000. Agent der Nederlandse Bank gaat heen. Met ingang van nader te bepalen datum zal mr. P. A. J. Jas, leider van het agent schap Middelburg der Neder landse Bank, worden overge plaatst naar Amsterdam, waar hij op het hoofdkantoor een functie, over de aard waarvan hit zich nog niet wilde uit laten, zal bekleden. De heer Jas, die voorheen werkzaam was te Den Haag, volgde'in September. 1946 jhr. G. A. A. van Nispeh op als agent van de Ned. Bank te Middelburg. E.H.B.O.-ADRESSEN. Door de Vlissingse afdeling E.H.B.O. is een kaartje uitge geven, waarop adressen en te lefoonnummers voorkomen, welke in geval van ongelukken van nut kunnen zyn. Het formaat is zodanig, dat de kaartjes gemakkelijk in, de portefeuille kunnen worden meegedragen. Zputelande VERGADERING V.V.V. Woensdagavond hield V.V.V. te Zoutelande haar algemene vergadering, onder voorzitter schap van de heer J. Gabriël- se. Het winstsaldo bedroeg 188.80. De heren, J. Dinge- manSe en J. Jobse werden met meerderheid van stemmen her kozen. Tot lid van de controle commissie werd gekozen de heer Overbeeke. Bij de rontvraag werd aan gedrongen op een busdienst, die aansluit op de treinen. Ook de opruiming van prik keldraad en beton heeft dè aandacht van het bestuur, ter wijl een richtingaanwijzer bij Nooit Gedacht gewenst geacht wordt, benevens verbetering van straatverlichting in de Duinweg. Uit het jaarverslag bleek dat in 1947 1500 exemplaren van de Gids werden verspreid. Totaal hebben in 1947 1664 gasten Zoutelande bezocht en naar schatting 18- k 20.000 dagjesmensen. Er stonden 157 houten strandtenten. Ritthem JEUGDAVOND. Donderdagavond werd te Ritthem door de Hervormde Jeugdraad een Jeugdavond ge geven. Na het zingen van Gez. 132 1 en 2, Schriftlezing en gebed opende de heer A. Lijn- se, voorzitter deze byeenkomst. De heer J. J. de Meij, secre taris wees, er in zyn jaarver slag op hoe in de Jeugdraad een samenbundeling is van alle jeugdwerk in de gemeente, waardoor dit werk nu door de Kerk'geschied. Vervolgens gaf het Ritthems Zangkoor 6 num mers, welke werden afgewis^ seld met samenzang en voor drachten door leden van de Jeugdclub. Opgevoerd werd nu het toneelstuk „Japke" in 7 bedryven. In de pauze werd 'n tractatie aangeboden. Na het zingen van Gez. 104 1 en 4 sloot de heer M. A. van Strien de avond. Afd. Middelburg van de Ned. Ver. van Huisvrouwen jubileert. De moderne vrouw gaat een steed sbelangryker rol in onze samenleving spelen. De tijden, dat men haar maatschappelijk niet zo bijzonder hoog aan sloeg, liggen gelukkig al lang achter ons. Hoe langer hoe meer „mannelyke" beroepen worden voor haar ontbloten. Kennen wy niet al een vrou welijke burgemeester, notaris, rechter? Wie weet, misschien wordt Nederlands woningpro bleem nog eens d^or een vrouwelyke minister opgelost! De vrouw bewijst haar man netje te kunnen staan en zij is daar niet weinig trots op. Toch blijft het „huisvrouw- zyn" het schoonste beroep voor haar. Maar het offer hiervan mag niet zijn dat zij een sloofje wordt. Op haar tijd moet zy ook „uit-huisvxouw" zijn, die eens even de dage lijkse zorgen kan vergeten. Dit verstrooiing vindt zij in de kringen van de huisvrouwen verenigingen, die in Zeeland 'n bloeiend bestaan leiden. Een bewijs hiervan is de afdeling Middelburg van de Ned. Ver van Huisvrouwen, die opge wekt Maandag a.s. haar 30- jarig» jubileum kan vieren. ARCHIEVEN VERLOREN. In April 1918 nam mevrouw Burgersdyk het initiatief tot de oprichting van deze afde ling. Over die eerste jaren is wemig meer bekend, want de toenmalige bestuursleden heb ben alle Zeeland inmiddels verlaten en het archief ts door de Duitsers in beslag genomen, nadat zy de secretaresse, mevr. M. C. Everwfln, uit haar woning hadden verjaagd. Ook uit het archief van het hoofdbestuur in Den Haag valt niet meer te putten, daar dit bij het bombardement van het Bezuidenhout door de vlammen is verteerd. De vereniging heeft een snelle groei beleefd. De dames maakten leerzame excursies naar grote bedrijven, organiseerden cursussen, lie ten schryvers voordrachten houden en richtten tentoon stellingen in. Bovendien gaven zij een maandblad uit. In de bezettingstijd maak ten de ongewenste gasten zich meester van de bezittingen der vereniging. Bij de Middelburg se afdeling hadden zij echter weinig succes, want de dames warenzo verstandig geweest het kasgeld om te zetten in boeken. Deze zijn. gered en na de bevryding onder elkaar ten gelde gemaakt. Hierdoor kreeg men weer wat geld in kas en kon de afdeling opnieuw op gericht worden. Had men voor de oorlog meer dan 200 leden ingeschre ven staan, direct daarna be droeg dat aantal slechts 12. Er werd echter met frisse moed begonnen en niet zonder resultaat: thans heeft men al weer 150 leden. Voorzitster van de afdeling is thans mevr. M. C. Ever- wyn-Behage, secretaresse mevr. A. Ryks-van Oosterhouf en penningmeesteresse mevr; N. Verwey-Vermaas. Het bestuur zal Maandagmiddag te 3 uur in de Nieuwe Doelen recep- tiëren. HANDBAL Het programma voor Zondag. Heren A: EMM—Marathon I. Heren B: Marathon HVol harding; Hellas nWalche ren. Dames A: EMMMarathon Dames B: Marathon IÜ Tonldo II; Marathon nTo- nido I.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2