IALE ZEEUWSE COURANT De nood van West Z>-Vlaanderen Crisis om Berlijn Rauter over het wettige Duitse gezag Nog 11.000 politieke delioquenten in kampen BILT Nederland krijgt staatssecretarissen. De grondwetsherziening, Sowjets uit Berliinse KommaBdaSur. Scfipaanvallei van Sowjet-jagers. r PLAN-MARSHALL TREEDT MAANDAG IN WERKING. TRUMAN'S VETO OVERSTEMD. MINISTER IN 'T VELD IN OOSTBURG Ds. VAN DUYL KREEG 10 JAAR. 191e Jaargang - No. 78 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: 1 3.20 per kwartaal; franco per post i 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie f 2. Giro nr. 359300 PZC.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel; 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. J I - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 Terneuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr. C 160. tel 26. Ingediend is bij de Tweede Kamer, een ontwerp van wet tot het in overweging nemen van een voorstel tot verande ring in de grondwet, strekken de tot invoering van het insti tuut van staatssecretarissen. Aan de memorie van toelich ting hierop is het volgende ontleend: De hoofdgedachte van de voorgestelde regeling van het instituut is: de staatssecreta ris is intern-onder-minister; extern is hij ii» elk geval, waarin hij optreedt. Het con traseign van een staatssecreta ris zal mitsdien geldén als me de-ondertekening van een mi nister overeenkomstig het laat ste lid van artikel 79 der grondwet. Hei voorstel werd ingediend. De regering heeft het voor stel tot wijziging van de Ne derlandse grondwet thans in gediend by de Staten-Generaal. Het voorstel is tweeledig. Het voorziet in de instelling van het instituut van staatssecre tarissen en in het scheppen van een nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk. Wat dit laatste betreft merkt de "regering op. dat zij niet ge wacht heeft totdat de adviezen van de Overzeese gebiedsdelen ontvangen waren. Voorgesteld wordt een nieuw veertiende hoofdstuk in de Grondwet, opdat de mogelijk heid geopend word^ voor het stichten van de unie der ge lijkwaardige staten. Ho#fd van deze unie is H.M. de Koningin. Van Sovjetzijde zjjn een reeks ernstige besehuldigingen jegens de Westelijke gealli eerden geuit aangaande „het roven en plunderen van Ber lijn". Men neemt aan, dat,'t geallieerde militaire bestuurs bureau (Kommandantur) zal ophouden te bestaan. De Sov jet-afgevaardigde heeft mee gedeeld, dat geen Sovjet deelneming aan het werk van de zes voornaamste commis sies van het bestuursbureau meer zal plaats hebben. Op Amerikaanse transport vliegtuigen boven Berlijn. Volgens een bericht van A. F .F. uit Berlijn werden Ame rikaanse transportvliegtuigen, die de militaire treinen ver vangen voor de ravitaiJIering van het Amerikaanse garni zoen te Berlijn, tijdens hun vlucht over de Russische zóne door Sowjet-jagers vergezeld, die herhaaldelijk manoeuvres uitvoerden, alsof zp wilden aanvallen. De Amerikaanse autoriteiten, aldus A.F.P., ver klaarden, dat in geval derge- lyke incidenten zich «herhaal den, zij zich genoopt zouden zien hun transportvliegtuigen door Amerikaanse jagers te doen begeleiden. In militaire kringen te Washington wordt verklaard, dat het aantal in Duitsland gestationneerde Amerikaanse vliegtuigen beperkt is tot on geveer 200 transportvliegtui gen, een groep van 75 jagers en 9 vliegende reuzenforten. Indien generaal Clay het echter nodig mocht oordelen zouden deze aantallen zeer. spoedig aangevuld kunnen worden, a.ldus menen genoem de kringen. TROEPENBEWEGINGEN RONDOM BERLIJN? Steeds veelvuldiger dóen be richten de ronde over Sowjet- Russische troepenconcentraties in de gebieden rondom Berlijn. Wanneer deze berichten juist zijn staat het vast, dat de Westelijke mogendheden geen tegenmaatregelen kunnen ne men, omdat de bewegingen van Russische troepen in de eigen zóne geheel een zaak is van de Sowjet-autoriteiten. SO A JET-MANOEUVRES Alle verkeer over de bin nenwateren tussen de Britse- en de Sowjet-zöne van Duitsland is stilge legd. Deze maatregel is genomen omdat de Sowjet-autoriteiten de geldigheid van de papie ren van de binnenschippers niet meer wilde erkennen. De „Kurier" meldt, dat ex- een aanzienlijke concentratie Sowjet-tankheden is waarge- nomen rond de stad Meinin- gen, 25 km. van de zöne- grens. Volgens het blad berei den >de Sowjet-troepen groot scheepse manoeuvi'es binnen enkele weken voor. Het Wereldgebeuren Sowjet-actie tegen Westelijke voorpost. Amerika zal. niet toegaven De toch.al zeer gespannen verhouding tussen de gealli eerden in Berlijn gaat snel "n crisis tegemoet door de jong ste Russische maatregelen op transportgebied. Om te be grijpen welke gevaren deze inhouden is eigenlijk een blik op de kaart noodzakelijk. Midden in de Russische zóne, als een verre Y°°rpost van het Westen ligt een geallieerd eiland: dat deel van-,Berlijn, dat door Engelsen en' Ameri kanen is bezet. De Sowjets hebben er de laatste maan den geen geheim meer van gemaakt, dat zij deze voor post als een doorn in hun vlees beschouwen, die er uitgeti'okken dient te worden. Hoe eerder hoe liever. Zij hebben nooit rechtstreeks een verzoek tot ontruiming van Berlijn ingediend, wel we tend, dat zulk een verzoek op vastbesloten weigering zou stuiten. Moskou heeft be sloten om, met een ondiplo matieke term gezegd, de ge allieerden zoveel mogelijk „weg te pesten". Het begon niet een perscampagne in de door dé Russen gecontroleer de Duitse pers. -Het ging ver der met het practisch buiten Engels.p onderwijzers vóór stokslagen. Op de jaarlijkse con ferentie van Engelse onderwijzers te Scarbo rough is een resolutie goedgekeurd, waarin wordt gevraagd om het handhaven van lichaams straffen. De Engelse onderwij zers hadden tot nu toe nog het recht stoksla gen te geven aan „te luie en lawaaierige" leerlingen en willen blijkbaar van dit recht, geen afstand doen. Het Amerikaanse Con gres heeft het hulppro gram voor het buitenland, ten bedrage v. 6.098.000.000 dollar, naar het Witte Huis gezonden, ter onder tekening door president Truman. De Senaat heeft het program na het Huis van Afgevaardigden goed gekeurd. Lovett de on derminister van buiten landse zaken, heeft ver klaard, dat het plan-Mars hall Maandag a.s. in wer king treedt. De goedkeuring door het Huis van Afgevaardigden ge schiedde Vrijdag met 317 te gen 75 stemmen'. werking stellen van de gealli eerde bestuui-sraad. Daar is thans bijgekomen een actie om zoveel mogelijl; het transport tussen de geal lieerde voorpost en de hoofdmacht in West-Duits- land te belemmeren. Treinen worden tegengehouden er gecontroleerd, auto's en ande re vervoermiddelen geïnspec teerd, wegen afgezet, sche pen hebben een speciale vaarvergunning nodig.- Dat alles heeft in Amerika felle reacties teweeg ge bracht. Marshall, Clay, Ro bertson en andere hoge ge allieerde autoriteiten hebben herhaalde "malen 'duidelijk te kennen gegeven: wij laten ons in geen geval uit Berliin verdrijven Dat is Washing ton ernst de Amerikaanse pers onderstreept dat heftig. James Forrestal, de minis ter van defensie, noemde in de Senaatscommissie de toe stand in Berlijn een dubbel tje op zijn kant. Onder deze omstandighe den is te verwachten, dat de Sowjets, die i-ealistisch ge noeg zijn om te weten hoe ver zij kunnea gaan, enigs zins zullen inbinden. Volgens de laatste berich ten is inmiddels de transport controle weer verzwakt. Af gewacht zal dienen te wor den of dit een Russisch sus sen van 4,e zaak inhoudt. President. Truman heeft zijn veto uitgesproken over een wetsontwerp, dat de belasting in de V.S. met 4.8 milliard dollar zou hebben verlaagd. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dit veto met 311 tegen 88 stemmen overstemd. Verwacht wordt, dat hetzelfde in de Senaat zal gebeuren. Truman verklaarde, dat het wetsontwerp niet verenigbaar met de eisen van de cri- tieke internationale toestand. De wet zou leiden tot een fi nancieel tekort, aldus de pre sident. Ook de Amerikaanse Senaat heeft met meer dan tweeder den meerderheid (77 tegen 10 stemmen) het veto van president Truman ten aanzien van het wetsontwerp betref fende belastingverlaging over stemd. Het wetsontwerp is daardoor wet geworden. Europese koloniën op Westelijk halfrond. De Pan-Amerikaanse con ferentie te Bogota heeft een sub-commissie, bestaande uit veertien landen, benoemd, welke a.s. Maandag bespre kingen zal beginnen over het probleem der Europese kolo niën op het Westellijk half rond. Een vlieger-ramp. Een van de grote Amerikaanse luchtvaart maatschappijen ontving de volgende brief: Mijne heren, Op 26 Maart des mid dags te vijf uur, toen ik bezig was mijn vlie ger op te laten, ver scheen een van uw luchtreuzen en sneed het touw van mijn vlie ger af. Ik heb mijn vlie ger niet teruggevonden. Ik vraag wel Uw aan dacht voor dit geval". De afzender bleek een veertienjarige jongen te zijn. Hij ontving van de luchtvaartmaatschappij een cheque van een kwartje om een nieuwe vlieger te kopen. NEDERLANDSE REGERING STOOKTE ONRUST VAN LONDEN UIT. Hij was Seyss Inquart niet Vrijdag was de publieke be langstelling voor het proces Rauter nog groter dan Don derdag, Begonnen werd met het ze vende punt van de tenlaste legging, waarin Rauter syste matische repressaillemaatrege- len verweten worden. De président las een passa' ge voor uit het landoorlogs reglement waarin gezegd wordt, dat de gehele bevol king zich moet hebben schul- Veel animo voor arbeid in de mijnen. .1 de ongeveer 320.000 politieke delinquenten, die na de bevrijding van ons land gearresteerd zijn, bevinden zich nog omstreeks 11.000 in kampen. Onder hen bevinden zich 5617 gedetineerden (5430 mannen én 187 vrouwen), die nog niet berecht zijn. 3895 geïnterneerden (3683 mannen en 212 vrouwen), berecht- door tribunalen, zomede 1254 poli tieke' delinquenten (1207 mannen en 47 vrouwen), die te recht hebben gestaan voor een bijzonder gerechtshof, doch wier vonnis nog niet in kracht van gewijsde is gegaan of die gebruik maken van het hun verleende recht van cas- satie. Goede sociale en geestelijke verzorging. Deze 11.000 mensen bevin den zich in 22 kampen, waar van er de volgende maand 2 zullen worden opgeheven. De bewoners van deze kampen genieten de laatste tijd aller lei vooi"delen. Zij mogen ro ken, ze mógen eens per 14 da gen een pakket van 1 kg. ont vangen en ze mogen sinds kort eens per 14 dagen een half uur bezoek ontvangen. In de 6 kampen in het res sort-mijnstreek bevinden zich op het ogenblik 2035 politieke delinquenten, van wie er 1609 als mijnwerker onder gronds ai-beiden. Een groep journalisten heeft deze week een bezoek aan enige van deze kampen ge bracht en daarvan een uit stekende indruk gekregen. Zeker, er zijn enige moeilijk heden geweest in de Lim burgse kampen door slap De leiding ontstonden ontoe laatbare toestanden en in 't kamp Valkenburg kwam het zelfs tot een staking maar doordat de raddraaiers over andere kampen werden ver spreid is de sfeer als bij to verslag veranderd. WERK AANTREKKELIJK. De arbeid in de mijnen heeft voor de politieke delin quenten, die op basis van vrijwilligheid dit werk doen, een bijzondere aantrekkelijk- Adres van de burgemeesters Vrijdag heeft de minister van wederopbouw en volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, een bezoek' gebracht aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen,waar hij een bespreking heeft gevoerd nfiet de burgemeesters van dit gebied over de we- deropbouwproblemen. In het gezelschap van de minister bevonden zich dr. ir Z, Y. van der Meer, Directeur-Gene raal van Wederopbouw en Volkshuisvesting en enige hoofd ambtenaren van het departement, terwijl ook aan de be spreking werd deelgenomen door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de le den van het college van Gedeputeerde Staten, van wie al leen mr. A. J. v. d. Weeb verhinderd was. Tenslotte was nog aanwezig M. Glerum, Directeur Provinciale Dienst Volkshuisvesting en Wederopbouw. Tijdens deze bespre king hebben de gezamenlijlre burgemeesters van West- ZeeuWsch-Vlaanderen een adres aan de minister aangebo den, waarin zij diens aandacht vragen voor de meest drin gende wederopbouwproblemen, In zijn antwoord heeft de minister medegedeeld, dat het departement thans streeft naar een toestand, waarbij in 1953 in alle provincies een evenredig woningtekort zou bestaan. Zeeland heeft met een toewijzing voor 1948 van 1600 woningen belangrijk meer gekregen, aldus de minister, dan waarop het volgens deze regeling aanspraak zou kunnen maken. Toch deed de mi nister nog de toezegging, dat 152 Finse woningen, welke in Oostburg in aanbouw zijn, van het bouwvolume voor 1948 niet zullen worden afgetrokken, gelijk tot dusver wel de bedoeling was. De bespreking, die plaats vond in het gemeentehuis van Oostburg, werd geopend door de Commissaris der Koningin, die daarbij wees op de moeilijk heden, welke zrjn ontstaan uit do beperkte mogelijkheden om openbare werken uit te voeren. De woningnood is nog steeds zeer groot. Jhr. de Casembroot- pleitte ervoor, bij de toewij zing van woninggn niet uit sluitend te kijken naar de toe neming van de bevolking. Eerst zal herbouwd moeten worden wat verwoest is. ADRES De burgemeester van Schoondijke, F. A. van Rose- velt las hierna het adres van de burgemeesters voor. Dit stuk legt in de eerste plaats de nadruk op de noodzakelijk heid aan West Zeeuwsch Vlaanderen meer woningen toe te wijzen. Van de 306 toege stane woningen zouden er im mer 186 afgaan, welke reeds in '47 gegund zgn, n.l. 152 Fin se woningen in Oostburg en 34 woningen in IJzendijke, zodat er slechts 120 zouden over blijven voor herbouwplichtigen en gemeentelijke woningbouw. Dit is niet te aanvaarden. De burgemeesters hebben zich af getobd met de vraag, waarom de 186 vóór de bouwstop ge gunde woningen voor West Zeeuwsch Vlaanderen voor 100% worden afgetrokken, ter wijl b.v. voor Walcheren nog niet een derde deel in minde ring is gebracht (180 van de 630 woningen). West Zeeuwsch Vlaanderen misgunt dit Walcheren geens zins maar kan toch dit meten met twee maten niet aan vaarden. Het verlangt dat al de herbouwplichtigen in 1948 en volgende jaren onbeperkt zullen kunnen herbouwen tot alle herbouwplichten zgn ver vuld. Elk ander systeem Is grievend onrechtvaardig en ten enenmale onaanvaardbaar. OPENBARE WERKEN Vervolgens vestigt het adres de aandacht op de post Openbare werken, waarvan is meegedeeld dat deze voor W. Zeeuwsch Vlaanderen voor 1948 reeds zou zgn uitgeput. Dit is evenmin, te aanvaarden. In plaatsen als Breskens, Schoondijke, Oostburg, Sluis en, Eede zijn b.v. de riolerin gen totaal vernield en men kan toch geen bewoonbaar heidsverklaringen afgeven als de riolering ontbreekt. En moe ten de bewoners door aan de minister niet bekende vette Zeeuwse klei baggeren, als er geen straten kunnen wor den aangelegd DE LANDBOUW. Het grootste deel van West- Zeeuwsch-Vlaanderen dri,jft op de landbouw en reeds zijn voor duizenden guldens ver loren gegaan door het ontbre ken van landbouwschuren. De herbouw van deze schuren dient dan ook met een gun stige financiële i'egeling in versneld tempo te worden aangevat. Herbouw van kleine in dustrie, hotels, winkels, ga rages en pakhuizen moet met kracht worden aange pakt, wil West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn omzet niet verder zien afnemen ten gunste van niet getroffen gebieden. Het vreemdelin genverkeer, speciaal van de badplaatsen wordt geweldig gedupeerd. Ook de bouw van scholen, kerken en verenigingslokalen vereist bijzondere aandacht, te meer omdat het jeugdwerk in verschillende gemeenten thans totaal onmogelijk is. Met begrip voor de ont zettende moeilijkheden, waarvoor ook de minister staat, vragen de burgemees ters hem zeer dringend open oog en oor te hebben voor de grote nood. waarin het West- Zeeuwsch-Vlaamse volk ver keert. (Ven olg op nag'na 2) .heid0 omdat de gedetineerde ondei'grondse mij werkers hun gehele loon. na enige aftrek variërende van 120 tot 220 per maan, naar huis mogen zenden De mijnarbeid voor gedetineerden heeft te vens enorme voordelen uit reclasseringsoogpunt en is be langrijk voor de opbouw van ons land. De delinquenten werken samen met vrije ai*- beiders, hetgeen niet tot moeilijkheden heeft geleid. Criminele gevallen komen niét in aanmerking. De gedetineerden genieten dezelfde materiële voordelen als de vrije arbeiders. Opmer kelijk is, dat reeds 800 van hen na beëindiging van de straf, in de mijnen zijn blij ven werken. KAMP ZONDER BEWAKING. Een bewering, als zou d< zogenaamde heroriëntering der politieke delinquenten over de gehele lijn falen, kwalificeert het directoriaal- generaal als onjuist. Door sa menspel van kampleiding, so ciale en geestelijke verzor ging en bedrijfsleiding der mijnen zijn belangrijke re sultaten behaald. Ér zijn plannen om bij wij ze van proef een „open kamp" in te richten, zonder bewaking". De bewoners moe ten dan beloven niet weg te zullen lopen. dig" gemaakt aan daden ge richt tegen de bezettings macht, om collectieve geldboe ten te kunnen opleggen. De president vroeg of Rau ter zich bij de uitvoering van Seyss Inquart's verordeningen aan dit punt van het iandoor- logsreglement gehouden had. Rauter antwoordde daarop: „Ik ben Seyss Inquart niet", en verklaarde dan, dut van tie Duitse bezettingsmacht niet verlangd kon worden, dat zjj zich aan het internationale recht hield, terwjjl de Neder landse regering in Londen voortdurend onrust stookte on der de Nederlandse bevolking, die zich op haar beurt ook niet hield aan het internatio nale recht, omdat gehoorzaam heid geweigerd werd aan, wat verdachte noemde, het wetti ge Duitse gezag. Toen er vervolgens enige repressaillemaatregelen tegen burgers ter sprake gebracht werden, verschool Rauter zich achter zrjn nog steeds nieü nauwkeurig omschreven dub bele functie van ondergeschik te van Seyss Inqqart en ver tegenwoordiger van Himmler, en als zodanig persoonlijk ver antwoordelijk gesteld voor de handhaving van rust en orde. Hij verklaarde, dat hij van al die kleine voorvallen niet di rect op de hoogte was. Repressailles wegens aan slagen op N.S.B.-ers achtte verdachte geoorloofd. De pre sident vroeg hem toen, of hg N.S.B.-ers als „handlangers" beschouwde. Rauter weifelde even met antwoorden, maar antwoordde tenslotte ontken nend. „Dan- zal het hof uitma ken, of u het recht had voor een aanslag op hen repressail les te nemen" zei de president. PARTISANEN. Bij het nemen van repres sailles werden, zo zei Rauter, ale gevallen stuk voor stuk nauwkeurig onderzocht. Hg had er steeds op gestaan, dat illegale strijders, die hij als mens "hoogachtte, maar als Duits generaal ais partisanen moest beschouwén, vóór een gerechtshof gedaagd werden en niet zonder meer veroor deeld werden. Op de vraag van de presi dent, wie de beslissing nam bij het executeren van onschuldi ge mensen als vergeldings maatregelen, antwoordde ver dachte, dat hiertoe door Seyss Inquart, Christansen en hem zelf besloten was, De uitvoe ring van dergelijke bevelen berustte geheel bij hem. DE CAPITULATIE. Ondanks het protest van de procureur-fiscaal, werden op verzoek van verdachte en zijn verdediger, de capitulatie voorwaarden, die generaal Winkelman in 1940 onderte kend had, ter sprake ge bracht. Toen de president vroeg, waarom Rauter hierop stond, vertelde verd., dat uit deze artikelen volgde, dat ingevolge de besluiten van de Haagse conventie van 1907 de Nederlandse bevolking aan de Duitse be zettingsmacht had te ge hoorzamen, als zijnde het wettige gezag. Ook de amb tenaren. „Maar wat gebeur- Op 14 April a.s. zal het 60 jaar geleden ziin dat het echtpaar P. J. v. Kessel-Gie- zen te Overloon in het huwe lijksbootje stapte. Vrijdagmoi-gen veroordeel de het Amsterdamse Bijzon der Gerechtshof de 58-jarige ds. G. van Duyl, conform de eis tot een gevangenisstraf voor de tijd van 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de politieke ï-echten voor het le ven, daarbij rekening hou dend,. aldus de sententie, met diens hoge leeftijd en minder goede 'gezondheidstoestand Ds. van Duyl was eertijds Nedex-duits Hervormd predi kant in Heerenveen, Assen, Hilversum en Blokker. Van 1933 tot 1938 lid der N.S.B. en van 1941 af tot de 'door de Duitsers bevolen opheffing van deze partij, aan het einde *Taïï jjetzelfde jaar, lid van cle N.S.N.A.P. Vex-scheidene ma len hield hij redevoeringen in vele plaatsen van ons land en trad hij op als politiek spre ker voor de microfoon van een Duits ï-adiostation. Auto in een sloot gewaaid. Donderdagmorgen reed de 36-jarige fabrikant, G. Offrin- ga, te Hauler wijk. over de vrxi smalle en ronde weg tus sen Akkrum en -Oldeboorn Plotseling werd de auto door een rukwind gegrepen, vloog tegen een boom en vervol gens op de kop in de berm- sloot. De bestuurder kon zich redden, maar diens 65-jarige vader bleek aan de bekomen verwondingen te zijn overle den. de er nu?" riep Rauter uit. „Do regering De Geer ging accoord met deze conse quenties van de capitulatie, doch onder invloed van de Britten moest De Geer af treden en kwam de rege- ring-Gerbrandy aan het be wind". Woedend riep Rau ter, dat de regering-Ger- brandy met hem in de be klaagdenbank had moeten zitten, omdat zjj oorlogsmis daden bedreven had. De president verzocht hem zijn zaak op een behoorlijke manier te verdedigen en geen anderen zwart te maken. Verdachte en verdediger beide verzochten het hof dit proces boven het niveau van een normaal proces te verhef fen. Rauter wilde verder het hof op het plan van een inter nationaal gerechtshof bren gen. H. M. DE KONINGIN. Ook de naam van H. M. de Koningin kwam ter sprake. De president vertelde aan ver dachte, dat de Nederlandse bevolking het de Duitsers al tijd zeer kwalijk had geno men, dat door de bezettings macht geageerd werd tegen het Huis van Oranje. Ver dachte antwoordde hierop, dat de Koningin door naar Enge land te vertrekken en zich aan te sluiten bij de Neder landse regering inLonden, een houding had aangenomen, die niet in overeenstemming was met het internationale recht. Tussen de president en ver dachte ontspon zich dan een dispuut over de mogelijkheid bevelen in oorlogstijd niet te gehoorzamen. Rauter had de macht, om bevelen niet uit te voeren. Desondanks had hij de meeste uitgp-oerd of laten uitvoeren. DE SILBERTANNE- MOORDEN. De middagzitting ving aan met de behandeling van de z.g. „Silbertanne"-moorden. Tentjjde van deze moorden kwam een bevel van de „Füh- rer", dat de gehele recht spraak in het Westen ophief. Ingevolge deze order wer den er geen processen meer gevoerd, maar jonden de Duitse politie en de weer macht op -de plaats zelf het vonnis ten uitvoer brengen. Onsehuldigen zouden doodge schoten mogen worden als represaille tegen het vermoor den van nat. socialisten. (Ven; op pagina 2) KORTE PREDICAT1E „VERANDERING". Lucas 24 1335. Teleurgestelde ménsen zijn moedeloze mensen. Kleopas en zijn metgezel zijn in Jezus teleurgesteld. Zij hoopten, dat Jezus hun volksherstel, bevrijding van overheei-sing zou brengen, maar als zielig martelaar was hij ondergegaan. Jezus is in de loop der tij den voor alles en nog wat gehoudenverheven leraar, voorbeeld, idealist, vriend der armen enz. Zij hielden Hem vqor nationale bevi'ijder, maar het was op een fiasco uitgelopen Jezus wil echter gehouden woi-den waarvoor Hij zich uitgeeft en daarom verwees hij de teleurgestelde mannen naar datgene, wat over Hem in de Bijbel geschreven stond Jezus, de Heiiand, moet eerst lijdend onder de schuld onzer godsvervreemding af dalen tot de diepste diepten om ons te kunnen opvoeren tot de hoogste hoogten van de heilige tegenwoordigheid zijns Vaders. Wil er iets in ons en op de ze wereld verandei'en, dan moeten wij ons houden aan Jezus Christus zoals Hij in de bijbelse prediking tot ons komt. Twee teleurgestelde mannen luisterden naar de schriftver klaring. Het boeide hen zeer en vroegen daarom Jezus: „Blijf bij ons". Dat was ei genlijk een gebed. Door schriftuitleg en gebed komen zij met die onbeken de aan éen tafel te zitten en ontdekken dan aan zijn ma nier van doen. dat het de ge kruisigde Jezus is. die door de dood was heengebroken en daardoor ook door hun te leurstelling (die wrange vrucht van miskenning van Jezus' kruisliiden). Dan veranderen zij van te leurgestelde mensen in blijde getuigen van de levende Heer, die hen deelgenoot maakte van zijn overwinning.. Wat horen wij? Wat bidden wii? Veranderen wij? W. A. VERSTEEG. Kortgene.. DE VOORSPELT BUIEN. tot Zaterdagavond: Tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met regen of hagel buien en enkele verspreide opklaringen. Weinig verande ring van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1