Frans spion Christman kreeg hoge onderscheiding Nieuw plantsoen Paniek in Europa Het Colorado-front weer in beweging Boeren moeten machines kopen Londen gaf bevel Radio-Kootwijk op te blazen in Vlissingen TV. BLAD PROViNCiALE ZEEUWSE COURANT VRijDAG 2 APRIL 1948 Maar werd bedrogen! De Illegale arbeid wordt In de eerste helft van 1942 meer en meer geconsolideerd; de Amsterdamse staking draagt rtfke vruchten. Het werk van de illegale pers word beter georganiseerd; het verzet groeit; de haat te gen de Duitsers neemt toe. Maar het aantal arrestaties wordt van week tot week groter. Het Oranjeliotel en tal van andere concentratiekampen gaan zich vullen. En het grote sterven begint. De Duitsers worden met de dag ac'iever. Ilefc bureau van Rauter wordt reeds meer en meer gevuld met rappor ten uit Groningen en Zeeland, uit Limburg en Holland. De 8.D. krügt he' druk. In Rotterdam werkt Hofmann, in Den Haag zitten kopstukken als Harster, Schreierder, May en Mundt (welke laatste zonderlingerwfts van t\jd tot tyd momenten van menselijkheid krygt en gevangenen vrijlaat), in Amsterdam werkt Lages. In tal van provin- depiaa sen zyn Aussen-SteUen. Zij maken gebruik van verraders van het laagste allooi, van mensehjagers, die duivelse Instincten botvieren of domweg om den brode hun verderfelijk werk verrichten. De Ulegali eit. en de Joden gaan een zware tol betalen aan de waanzin van het nat ionaal-socialisme. En aldoor onderhoudt de S.D. zijn radio-verbindingen met de Nederlanders in En geland. De vliegtuigen met containers komen met de re- felmaat van een klok boven e droppingvelden; de agen ten springen met parachutes omlaag In een ononderbroken stroom: Herman Parlevliet, Cornelis Drooglever Fortuyn, Ros, Beukema, Joannes Buy- zer, Kees van Hulsteyn en vele 'vele anderen. Ongeveer zestig komen er in het va derland gedurende de 18 maanden, waarin Schreieder zijn „England-Spiel" speelt. HET GAAT GOED. Intussen 'worden door de S.D. 'meerdere malen sabota-, ge-opdrachten, die Londen geeft, uitgevoerd. De Duit sers laten in de haven van Rotterdam een schip in de lucht vliegen: het wrak blijft vier weken liggen opdat de Britse verkenners het kun nen fotograferep. Londen moet gerust gesteld worden. Londen moet denken, dat al- les goed gaat. En in Neder land krijgt de illegaliteit, de schuld; het* woord represail les krijg een gruwelijke klankDe Duitsers laten treinen ontsporen, ze blazen bruggen .op. En verwittigen Londen van de prachtige re sultaten, die het verzet boekt! FRANS SPION. Sinds November 1941 ver toeft in ons land één der ge vaarlijkste Individuen van Eu- rtfpa: de-Franse spion Richard Christman. Hij is uit de Elzas afkomstig, heeft eerst ge werkt voor het Franse twee de bureau en is na de be zetting van Parijs in dienst van de vijand getreden. (Op het ogenblik dat wij dit schrijven verblijft* Christman in de cellen der ter dood ver oordeelden, in afwachting van de voltrekking van het von nis, dat een Franse militaire rechtbank over hem velde). Christman begint zijn werk in Den Haag, waar hij door George Ridderhof die al lerwegen als Nederlands agent beschouwd wordt! in contact wordt gebracht met een illegale organisatie, die door enkele ingenieurs en voormalige genie-officieren wordt geleid. Vier weken verblijft ny, onder de naam Jandoel, op de zolder van 'n Haagse woning. Hy heeft de bewoners verteld, dat zijn ware naam Eberle is; op die haam heeft hy trouwens een paspoort, dat afgegeven is aoor de legatie van Haïti. Op een avond komt de il legale werker G. hem bezoe ken en herkent hem, uit de tijd dat Christman voor de Franse regering werkte Daardoor verwerft de Elzas- ser met één slag het ver trouwen van de ganse groep. Hy krijgt een opdracht om vier Nederlanders naar Parijs te loodsen, vanwaar ze via Spanje naar Engeland zullen vertrekken. Een van hen wordt door .onvoorzichtigheid in Ry'ssel gearresteerd; de andere drie levert hy in Pa- rys aan een hotel af. Maar een paar dagen later wordt het notel door de Duitsers omsingeld en alle aanwezigen worden gearresteerd. De drie Nederlanders zyn dan reeds op weg naar Engeland en later vangt Christman de ra dioberichten op, die zij sei nen. Hy vestigt zich als „han delaar In verbandstoffen" aan de Cornelis Krusemanstraat te Amsterdam, waar hy lang zamerhand een staf van Ne-, derlandse verraders om zich heen groepeert. Van hen zyn de voomaamsten Harry Rou wendaal, de begrafenlsonder- Auto-aankoopvergunningen De K.NA.C/ deelt mede, dat de thans vry geworden keuze van merk en type auto na het verkrygen van een toewy- zing aan bepaalde beper kingen gebonden blijft. Het verschil tussen de lichte en de zware klasse blijft bestaan Men krygt na de toewyzing twee weken tjjd om de keuze van merk en type te doen. De aankoopvergunning blijft ech ter drie maanden geldig Aan de Importeurs worden Invoer vergunningen verleend op ba sis van net door hen Ingele verde aantal bestelbonnen. nemer Van Bree, Salomons en „Lucas", een agent van de Secret Service, die by Duin kerken gepakt is en sindsdien voor de Duitsers werkt. En vooral George Ridderhof, die zich allerwege weet in te dringen in illegale groepen. Nieuwe contacten worden ge legd, nieuwe arrestaties vol gen. De drie in Engeland aan- gekomen Nederlanders weten hristman een .zender te doen toekomen (eind Janu ari 1942), die door een der mannen van de door Ridder- hof „bewerkte" groep wordt bediend 2 Maanden laat de Abwehr de groep haar gang gaan. Aan Londen wordt ge vraagd om nieuwe zenders en als gevolg daarvan wor den Lauwe rs en Taconis ge zonden. Direct daarop valt de slag; de groep wordt opge rold en het eigenlijke Eng land-Spiel neemt een aanvang, met alle verschrikkelyke ge volgen van dien. NOODLOT. Soms treft het noodlot ook de S-D.-ers: do Nederlandse verrader Kamps wordt door een mitraillerend vliegtuig fedood. Visser doodt, zichzelf, oorda! zyn machinepistool afgaat by het uitstappen pit een auto. Johannsen, Loos, Rouwendaal, Van Bree en an deren worden door de illega- litei' neergeschoten of door de S.D. zelf uit de weg ge ruimd. Wie zal het ooit met zekerheid weten te zeggen? LONDEN VERRUKT. Londen is verrukt over de prachtige gang van zaken; voor tal van agenten (die reeds lang gevangen, zitten) worden berichten geseind. Spion Christman krijgt draad loos toezegging van een hoge onderscheiding en een Aiitno- diging om na de oorlog naar Londen te komen. Intussen loodst hy onder de naam d'Arnaud de enkele contróle- agenten, die Londen zendt, veilig door Frankrijk naar Engeland terug. En dat is een eenvoudig karwei, want Londen kondigt hun komst per 5gdio aan. En aan de radio zit de S.D. Derhalve worden de mensen zodra ze in Nederland op het afge sproken adres -aankomen, door handige spionnen opge vangen, die een comedie op- yoeren, waaruit de activiteit, van de ondergrondse moet blijken. Voldaan en met de beste berichten komen de rap porteurs weer in Engeland aan. En er is in Londen nie mand, letterlijk niemand, noch van de Nederlanders, noch van de Engelsen, die ook maar een ogenblik het ver lichte idee krijgt, dat er misschien iets naperen kan aan de radioverbindingen. In Juli 1942 geeft Londen draadloos opdracht aan Ta conis (die reeds lang gevan gen zit) tot voorbereiding van een aanslag op do zender Kootwijk, die gebruikt wordt voor de verbinding met de Duitse dulkbo en. Men moet met de uitvoering wachten tot Londen het sein gaeft. Dat sein komt op 6 Augus tus. Op 8 Augustus seint de S.D. naar Londen, dat de aanslag mislukt is, omdat de illegale werkers in een mij nenveld zijn gelopen; „drie mensen zijn gesneuveld." Op 10 Augustus verschynt er in de Nederlandse pers een be richt over de mislukte aan slagdie nooit heeft plaats gevonden. SCHREIEDER AAN ALLES! DENKT En het radioverkeer wordt weer voortgezet. De zenders in Nederland hebben wonder lijke namen: Barbara, Alva, Hoorne, Saskia; ze staan in Scheveningen, Den Haag, Driebergen, Den Bosch, Utrecht en Rotterdam. Want Schreieder denkt overal om: als al de zender^ in Den Haag werken, kan Londen door peilingen die zonderlinge situatie ontdekken. Later in de zomer worden de drie lampen op de drop pingvelden vervangen door radio-peilinrichting, die een zoemertoon geeft. Dat bevor dert het nauwkeurig .afwerpen van de containers; ze komen terecht op nog geen 200 me ter van het toestel. Het maakt het zoeken voor de S. D. wat gemakkelijker! En zo ging het door tot ver in 1943: 6 zendingen per maand, in totaal 5000 con tainers met rijke inhoud aan wapenen, geheime opdrachten, springstoffen en geld. En zestig agenten...... „Weg met (Je atoombom". BH de Italië demonstreerden commu nistische leus. verkiezingsstryd in vrouwen met deze Oude begraafplaats in park herschapen Spaarde beplantingen Het zeewater dat Walcheren binnenstroomde, heeft veel schoons doenverloren gaan. Wij behoeven dit niet te her halen. Iedere Zeeuw weet, wat het zeewater heeft verwoest. Het doet daarom goed. dat men tracht want voorlopig is het maar trachten de aangerichte ravage te veran deren in weer ooglijke parken en plantsoenen. De bolwerken te "Middelburg en het door oorlogsgeweld ver woeste en weer 'n orde ge maakte Bell amyp ark geven daar een voorbeeld van. Het wachten is nu op de tyd dat de daar geplante bomen en heesters meer gegroeid zyn; dan zal men pas kunnen aan schouwen, wat de ontwerpers van onzo nieuwe parken, bol werken en plantsoenen zich voorgesteld hebben. Te Vlissingen en Middelburg, de dorpen en buitens, overal is men druk doende om de plan ten, bomen en heesters èn wat IS ER EEN RUSSISCH GEVAAR Vrees voor een invasie. Europa verkeert do laatste weken in een paniekstemming, die te vergel yken is met de da gen van Miinchen in 1938. In Parys spreken sommige lieden reeds over de mogelijkheid om naar Marokko te reizen. W'ant voor die Fransen, die niet in de gelegenheid zyn naar Züid- Amerika te gaan, betekent Marokko een soort surrogaat- Amerika. Hier zuilen, zo zegt men, de Amerikanen in geval zy Eu ropa op moeten geven by een eventuele oorlog, een vooruit geschoven maar veilige Ame rikaanse post vestigen. In Italië vrezen velen zozeer de uitslag van de komende ver kiezingen, dat zy proberen visa voor het buitenland te verkrij gen. Zelfs in Zwitserland be staat veel belangstelling voor de overzeese consulaten en reeds verkopen sommige ner veus geworden ryke lieden hun auto's en meubelen om zo nodig snel en zonder al te grote verliezen Europa te kunnen verlaten. REDEN TOT VREES? Is deze vrees gerechtvaar digd? Het Zwitserse blad ge looft van niet. Want wat is er eigeniyk in de laatste weken gebeurd. Zeker, Tsjecho-Slowa- kije is onder de voet gelopen. De Finnen bevinden zich in 'n hopeloze toestand. Italië staat op de tweesprong. Telkens weer is gebleken, dat de com munisten zich niet aan de de mocratische spelregels hou den. Dat is allemaal erg Maar rechtvaardigt het een paniek? Nogmaals neen. Want deze feiten dateren niet van van daag of gisteren. De landen achter het yzeren gordyn zyn niet pas maar reeds jaren ge leden in Jalta en Potsdam aan de Russen overgelaten. Dat zulks gebeurd is kan men niet genoeg betreuren. Zij, die er voor verantwoordeiyk zyn, voor zover nog in leven, we ten dat. Men zal echter moeten toe geven, dat de loop der gebeur tenissen, boe onprettig ook, voor de onbevooroordeelde deskundigen niet onverwacht r~ De hoofdredacteur van het Zwitserse blad „Die Weltwoche", von Schuhmacher schreef in het laatste nummer een hoofdartikel, waarin hij nagaat of „vrees voor de Russen" gerecht vaardigd is. -€y'n con clusie luidt voorlopig: nee. is gekomen. Wat de Russen gedaan hebben, was slechts het aanbieden van de wissels, die men hen in Jalta en Pots dam overhandigd heeft,. Dat zij by het innen van hun vor deringen met Shylock-achtige bruutheid te werk gingen, kan slechts diegenen verrast heb ben, die sinds 1945 ingeslapen zyn. In een goed en doordacht artikel Ln de „Daily Mail" heeft de vroegere Britse am- basadeur in Parys, Duff Coo per, terecht vrees een slechte en gevaarlyke raadgeefster genoemd. Het is goed, dat de gebeur tenissen der laatste weken Europa hebben gewekt. Het zou evenwel tragisch zyn als op dit ontwaken een paniek zou volgen, die de wil tot weer stand verzwakt en de mensen het hoofd doet verliezen. NIETS NIEUWS. Wat wy vandaag de dag be leven een opmars van de Russen tegen het Westen is niets nieuws. Europa is sinds de nederlaag van Napoleon by Waterloo steeds door dit ge vaar bedreigd geweest. Het' geraakte slechts tydelijk op de achtergrond omdat onder Wil- hel/n H eri later onder Hitier de Duitsers een nog groter ge vaar vormden. Ai 70 jaar ge leden ontstond in Londen als antwoord op de Russische be dreiging de schlager: „We don't want to fight, but by Jingo, if we do... we've got the ships, we've got the men, we've got the money too..." Thans zyn het niet meer de Britten, maar de Amerikanen, die kunnen zingen: „Wy willen niet vechten, maar als wy er toe gedwongen worden, dan hebben wy de schepen, de beste vliegtuigen ter wereld en bovendien nog de atoombom." Deze latente bedreiging heeft de Rus3en er in de laat ste 100 jaar ervan weerhou den Europa onder de voet te lopen. Al 100 jaar geleden schreef Lord Palmerston, toen een van de'beste kenners v^n Rusland: „Wij en de Russen verkeren in dezelfde toestand wy haten èlkaar .wij schelden tegen elkaar, maar we willen geen van beide oor log. Rusland dringt zo snel en zover naar voren als zonder oorlog mogelyk is. Als het tot de overtuiging komt, dat een verder opdringen op" militaire tegenstand zal stuiten, zal het' inbinden". VREES. Vandaag de dag is de toe stand nog precies zo. Rusland probeert zo ver mogeiyk ,naar het Westen op te rukken. Niet zozeer uit een communistisch fanatisme, oolc niet uit aan geboren Aziatische verove ringszucht, maar om zich voor do komende oorlog van zo gunstig mogelijke verdedi- gingsstellngen te verzekeren. De politieke tactiek van de Russen is bekwahm, veel be kwamer dan die van Hitier. Zij is voor diegenen, die ze probeert te begrijpen evenwel lang niet zo onbegrypelyk, ais in West-Europa vaak beweerd wordt. yMen kan ze aanstonds be- grypen, als men nagaat, dat Rusland een land is, dat in de laatste anderhalve eeuw drie maal van West-Europa uit is aangevallen en dat het daar door tweo keer aan de rand van de ondergang werd ge-, bracht. Als men dit in zicb heeft opgenomen begrijpt men, dat Rusland slechts één vrees kent, do vrees voor oorlog en voor een mogelyke invasie. Deze vrees kan, voor zover zy in streven naar expansie tot uitdrukking komt, slechts op één manier doeltreffend bestreden worden: door nieu we vrees. De Russen moet duldeiyk worden gemaakt, dat juist een verder opdringen oorlog zal betekenen. dies meer zij, in de grond te zettén. De tyd en het zachte weer is er zeer gunstig voor. Te Vlissingen worden thans de terreinen bij het ziekenhuis Bethesda en aan de Badhuis straat en Koudekerkseweg on derhanden genomen. De oude begraafplaats is door de Ned. Heide-M^atschappij herscha pen in een plantsoen voor lopig zonder groen waar in de toekomst de fleur en kleur de nodige afwisseling aan zal moeten geven. Nu de glibberige massa en an dere ongerechtigheden, die uit de Vlissingse styaten hier door de inundatie waren achterge bleven, weggevoerd zijn, is dit terrein geheel gemetamor- phoseerd in een toekomstig park. Hoe zal dit park in de toekomst genoemd worden Roosev'elt-park zou o.i. wel 'n waardige naam zyn. De autori teiten zullen daarover later te beslissen hebben, want een park zonder naam is geen park. DE VOOR^IALIGE BEGRAAFPLAATS. Zoals gezegd heeft de voor malige begraafplaats een' hele verandering ondergaan. In het verlengde van de Sottegem- straat is een weg aangelegd, die verbinding heeft met de Koudekerkseweg West. Dit is een verbetering voor het ver keer, daar men eertijds moest rondrijden om naar genoemde weg te gaan. Verder zyn er verschillende wandelpaden ont worpen. De graven, die daarvoor in aanmerking kwamen, zijn ont eigend en opgeruimd. De steen, die herinnerde aan het graf van Jacob Hobein, heeft een ander plaatsje gekregen. Het hqk rondom de Israëlie- tische begraafplaats is wegge nomen, waardoor in de toe komst deze begraafplaats, die in stand wordt gehouden, een waardiger aanzien zal krygen Op Nederlands initiatief Internationale strijd tegen de kever. „Operatie -Tlenstreep" is de populaire naam van de strjjd tegen de coloradokever, die binnenkort hervat zal worden en nu voor het eerst ln internationaal verband. Do vijf lan den van de West-Europese Unie hebben op dit punt reed# een voorbeeldige eenheid tot stand gebracht en een inter nationaal lichaam in het leven geroepen, dat de bestri ding van het tienmaal gestreepte Amerikaanse kever tje voor 1948 zowel technisch als administratief grondig heeft voorbereid. Het initiatief hlertoo is uitgegaan van dr. C. J. Brlejer, hoofd van de Plantenzioktekundlge Dienst ln Nederland. Vandaar, dat voor de dit jaar te nemen maat regelen de bepalingen van de In 1947 tot stand gekomen Nederlandse wet tot verdelging van de coloradokever tot voorbeeld hebben gediend. Frankrijk, de grote haard. Het centrum van de stryd zal in Frankryk liggen. Daar, nl. in de Elzas, is in 1877 de coloradokever voor het eerst in Europa gesignaleerd. Jaar in jaar uit heeft men de plaag weten te localiseren, maar ge durende de Eerste Wereld oorlog, toen de Elzas al to dicht bii het front lag, is dat verwaarloosd. Sindsdien heeft het kevertje, dat zelfs by on gunstig klimaat in een jaar 50.000 nakomelingen in de we reld schopt (onder gunstige voorwaarden 27 millioen) zich over geheel "West-Europa we ten te verbreiden. In 1947 be reikte het voor het eerst Ier land en Zweden. DE FRANSE HAARD Een groot deel van de co loradokevers, die telkenjare in België, Luxemburg en Neder land worden aangetroffen, zyn geboren in Frankrijk, hetgeen betekent, dat de beste bestrrj- dingsmethodes nooit tot uit roeiing kunnen leiden, als Frankryk niet even hard mee doet. En vapdaar ook, dat En geland er met het oog op zijn invoer van groente en vooral De oudé paal, herinnerende a$n de heerlykheden Vlissin gen en Bonedyke, komt nu by het toekomstige park te staan, terwyl 'n bunker, "die niet in de weg staat en waarvan de afbraak een paar slordige dui ten zou kosten, door het opvoe ren van grond gecamoufleerd is en tot heuvel herschapen, waarop het voor de jeugd in de toekomst gezellig spelen zal zijn. Maar dit zal nog wel even duren. DE TOEKOMST. Als het gewas binnen enkele jaren de boventoon zai kry&en, en het plantsoen met de om geving een geheel zal vormen, zal Vlissingen een stuk plant soen ryker zyn. De hoge bo men, die eertyds deze omge- vingj sierden, worden echter erg gemist. Inderdaad, het zee water heeft veel schoons doen verloren gaan. Een ernstig beroep doen wij hierbij op de jeugd. Op de jeugd echter niet alleen. Ook aan de ouderen vragen wy om de nieuwe aanplantingen te ontzien en niet te vernielen. Een gelukkig verschijnsel is echter, dat dit in Vlissingen nogal meelvalt. De baldadig heid en vernielingen zijn nog wel niet verdwenen, maar zy waren in de eerste na-oorlogse jaren een stuk erger. Een verblijdend teken! Laat dit zo blyven, ja zelfs nog ver beteren! Gezongen staatsgreep. De gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije vormen het thema van de opera, die de communistische toondichter F. Burian bezig is te schrij ven. Hierin zal men de „au thentieke stemmen" van Gottwald en van Zapotocky. voorzitter, van het vakver bond, kunnen beluisteren. aardappelen uit Nederland be lang bij heeft, dat Frankryk ten strijde zal trekken tegen het kevertje. En hqt toont dat metterdaad dóór aan de Fran sen de apparatèur te ver schaffen voor deze stryd. Hoe de strijd gevoerd dient te worden heeft men de vori ge zomer in Nederland kun nen zien en kan men zo nodig nog elke dag waarnemen by het aanschouwen van de zeer suggestieve film „Operatie Tienstreep", die toen opgeno men is van rykswegc om ver toond te worden aan alle boe ren, die aardappelen verbou wen. OP HET STRAND. Het meest spectaculaire Is wel het gevecht door middel van lichte tanks, die uitge rust met vlammenwerpers op het strand opereren om daar te vuur' de aangespoelde keverzwermen te verdelgen. Gebleken is n.l., dat honderd duizenden kevers, vermoedelyk uit Frankryk, elk jaar in het Kanaal en de Noordzee terecht komen en dan ergens aarspoe len. Zy sterven echter voor ternauwernood 10 pet., maar blyven een poos versuft op het strand liggen als de zee,ze daar by hopen heeft neerge worpen. Dat is het juiste ogenblik om er de steekvlam men overheen te jagen. Na de soldaten komen de schoolkin deren om, een dag later, de nakomertjes nog even in te zamelen. Zy krygen daar, evenals in Engeland, een belo ning voor. Alleen betaalt men aan de overzyde veel meer, zo dat tal van jeugdige Neder landers met een vroegrype handelsgeest het vorig jaar de neiging hadden om de gevon den diertjesin Engeland in te leveren! EEN KEVER-KANON. Veel intensiever is de thans wettelijk verplichte bestrij ding op de aardappelakkers door middel van besproeiing met D.D.T., lood- of calcium- arsenaat. Er is ergens in Ne derland een „anti-coloradoke ver-kanon" in gebruik, dat in drie minuten een hectare af werkt. De stryd zal dit jaar vermoedelijk hevig zyn, want het is een zachte winter ge weest. Maar gelukkig werken de boeren hard mee, sinds het vorig jaar om één kever in één kistje de hele groenteuit- voer naar Engeland is stopge zet. Egon Erwin Kisch *f* De Tsjecho-Slowaakse jour nalist Egon Erwin Kisch is op drie-en-zestigjarige leeftijd in een Praags hospitaal overle den. Hij is een der bekendste reizende journalisten ter we reld geweest. Op 29 April 1885 is hy te Praag geboren. Egon Erwin Kisch, die In de Duitse taal schreef, wordt ge woonlijk als „Duits schryver en journalist" vermeld. Vol gens de „European Who's Who" is hem het Duitse staatsburgerschap ontnomen. Belastingstelsel belemmert reservering. Stichting van de landbouw wendt zich tot de regering. (Van onze Haagse redacteur). De Belastingcommissie van de Stichting voor de Land bouw besprak dezer dagen de belangrijkste vraag van de reservering van gelden in de landbouw met het oog op verdere mechanisatie. Dit hangt ten nauwste samen met het grootste probleem, waar voor de landbouw zich thans geplaatst ziet. namelijk de verlaging van de kostprijzen Deze verlaging is niet alleen noodzakelijk voor de land bouw zelf, maar zii is tevens van uitermate groot belang in verband met de heersende spanning tussen lonen en prijzen. MECHANISEREN Om de verlaging der kost prijzen te bereiken, is het noodzakelijk, dat de land bouw intensief kan mechani seren en ziin verouderde ma chines door nieuwe kan ver vangen. De fiscale maatrege len echter ten aanzien van de afschrijving en van de schijn winst, gemaakt op de verkoop danig, dat intensievere me chanisatie eerder wordt te gengewerkt dan bevorderd. De belasting op de bedoelde schijnwinst.is thans zo hoog. dat de gevolgen reeds merk baar zijn. Verschillende boe ren laten er zich reeds dooi weerhouden hun machine park aan te passen aan de nieuwste eisen Deze eisen worden niet op de eerste plaats bepaald door nieuwe technische uitvindin gen, maar nog meer door het systeem van prijsvaststelling door de regering, hetwelk de boeren dwingt hun bedrijf tot in de kleinste bijzonderheden te rationaliseren. Men ziet hier, dat de regering door haar prijsvaststelling ener zijds de boeren dwingt tot rationalisatie en anderzijds door haar fiscale maatrege len deze rationalisatie te moeilijk maakt. De regering is zelfs, zoals bekend, bezig met het opstellen van een landbouwplan, dat de land bouw op het hoge peil zal brengen, waarop 'deze nu moet staan. Dit plan zal ech de" regering mechanisatie wil, dan moet zii ook de fiscale wetten gebruiken om deze po sitief te bevorderen en aan trekkelijk te maken. IN BELGIË. In België heeft men voor dit vraagstuk reeds een op lossing gevonden. Men heeft daar met de fiscus een rege ling getroffen in verband met de stiiging van de prij zen, zodat de aankoop van nieuwe machines aantrekke lijker gemaakt wordt. In Ne derland is de toestand thans zo, dat bii verkoop van de oude inventaris inkomstenbe lasting geheven wordt over de opbrengst minus de boek waarde, terwijl de toegestane afschriiVing op de nieuwe in ventaris uiterst gering is. Er moest dus belasting betaald worden en het geld is er niet, omdat men het iuist nodig heeft om de nieuwe inventa ris te kunnen aanschaffen. Deze zaak is te belangrijk om haar op zichzelf te bezien. Zu moet gezien worden in het licht, dat wii een verouderde inventaris hebben en het aanschaffen van een nieuwe inventaris noodzakelijk is om tenminste weer enige graad van welvaart te berei ken. Daarom moet het aan schaffen van een nieuwe in ventaris bevorderd worden. Sit is wel zo urgent, dat de elastmgcommissie besloot over deze aangelegenheid contact op te nemen met het Departement van Landbouw ter bii ziin uitvoering vaak en zich adarbii tevens te laten stuiten op de fiscale conse- voorlichten door de technische quenties. Het zou juist an- Commissie van de Stichting van oude machines, zijn zo- dersom moeten zijn. Indien1 voor de Landbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5