PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het proces Rauter begonnen Vrachtauto's in Zeeland BILT „Mild verdrag" voor Finland? Algemeen verzorgings- peil blijft op 1947-basis. SPANJE UITGESLOTEN. Amerika en de Europese veiligheid. Auto voor de broer van een minister? V. Historisch kwartier in station-ruïne Enorme belangstelling van het publiek 191e Jaargang - No. 77 Vrijdag 2 April 1943 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post i 3.45 p^r kwartaal. Losse nummers 5 ct.' Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per chrute^uke'feestdagen! Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2223) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr. C 160. tel. 26. Het Wereldgebeuren Paasikivi onderhandelt voorzichtig. Communisten nog „koest". De Finse minister-presi dent Paasikivi is op het ogen blik een weinig benijdenswaar dig man. Geplaatst tussen twee vuren rust op hem de taak datgene voor zijn land te be reiken wat onder de gegeven omstandigheden' het enig mo gelijke is. Dat eist het uiterste aan staatsmanschap. Aan de ene kant staan de Russen, die, harde onderhandelaars als zij zijn, vasthouden aan hun doel einden. Aan de andere kant de Finse fractieleiders en an dere politici, die van hem de uiterste taaiheid vergen. Het zou wellicht het ge makkelijkste zijn voor Paasi kivi om gelijk Mannerheim met een theatraal gebaar het land te verlaten als psot.est tegen de diplomatieke aanslag op de Finse onafhankelijkheid. Daarmee echter is Finland niet gediend. Daarom blijft Paasikivi confereren en onder handelen, toegeven en afdin gen, opdat een zo gunstig mo gelijk verdrag uit de bus zal komen. Over de resultaten van de in de afgeslotenheid van het Kremlin aan de gang zijnde onderhandelingen tussen Sta lin en de Finse delegatie hangt nog steeds een waas van ge heimzinnigheid. De bepalingen van het verdrag worden ge heim gehouden, opdat niet de „jakhalzen van het kapitaal", onder welke vleiende bena ming de buitenlandse corres pondenten bedoeld worden, ze aan hun bladen kunnen door seinen. Men heeft evenwel volgens Reuter in Moskou de indruk, dat de Finnen tevreden kun nen zijn. Het is er de Russen in de eerste plaats om te doen de Noordelijke grenzen veilig te stellen. Dat schijnt gebeurd te zijn door de bepaling, waar in beide partijen plechtig belo ven elkaar bijstand te verle nen tegen agressie voor een periode van twintig j^ar. Er zouden verder geen clau sules aan het pact verbonden zijn, waardoor Finland in een ondergeschikte positie ten op zichte van de Sowjet-Unie komt te verkeren. Daarbij komt, dat in Finland zelf de communisten zich J'.vrij koest" houden. De algemene ver wachting. dat Helsinki dezelf de weg op zou gaan- als Praag en volgens de regelen der volksdemocratie de kleine communistische partij een greep naar de macht zou doen, is niet uitgekofnen. Misschien is Moskou toch iets- geschrok ken van de feUe reacties die op de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije volgden. Misschien ook is de Ameri kaanse tegendruk niet geheel zonder uitwerking gebleven. In elk geval zijn de al" te sombere voorspellingen voor lopig voorbarig gebleken. Nota over deviezen-positie. De minister van financiën heeft tezamen met zijn colle ga's van economische zaken en van landbouw een uitvoe rige nota aan de Tweede Ka mer gericht betreffende de deviezenpositie van Neder land. VooraT de dollarpositie heeft daarin de aandacht. Hoewel het bedrag aan dollars, waarover onder hel Europees herstel-pro gramma zal kunnen wor den beschikt, nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, staat reeds uu vast dat het algemene \*er- zorgingspeil vooralsnog niet zal kunnen stijgen bo ven dat van 1947. doch aanvankelijk hoogstens kleine verbeteringen mo gelijk zullen zijn. Veeleer zal het Europees herstel programma moeten wor den gezien als de basis waarop een hoger wel vaartspeil in de toekomst door productieve aanwen ding der aldus ter beschik king komende middelen mogelijk wordt gemaakt. Het betoog samènvattend kan de regering haar devie- zenprogramma' in de volgende punten weergeven. 1. Een invoerprogramma, dienende tot overbrugging van de periode, die ons scheidt van de inwerktreding van het Europees' herstel-programma, is uitgewerkt en wordt sedert 1 Januari toegepast. 2. De deViezenhulp, welke Nederland hopelijk zal wor den toegekend onder het „European Recovery Pro gram zal in eerste in'stantié worden aangewend tot op voering van de productieca paciteit. Zodra de hulp vast staat, zal wellicht ook weer kunnen worden gerekend op financiële steun van de zijde van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling ten behoeve van de industria lisatie en de ontwikkeling van de voortbrenging op an dere gebieden. 3. Het bevorderen van een multilateraal transferstelsel tussen de deelnemende lan den van Hfet Europees herstel programma 4. Het streven naar uitbouw der tolunies, zowel in Bene- lux-verband als daarbuiten. 5. Het herstel van normale economische en financiële be trekkingen met Nederiands- Indië binnen het kader van de nieuwe politieke samen werking. ten einde zo spoe dig mogelijk te geraken tot herstel van driehoeksverkecr met Azië. Geen deelname aan plan-Marshall. In een gemeenschappelijke zitting van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat is besloten Spanje niet op te nemen in het hulpplan voor Europa. Tot de tegenstanders te gen opname van het Franco- land behoorde president Truman. Spanje kan thans alleen ifbg maar deelnemen, wanneer één van de 16 „Marshall-landen" hiertoe een besluit «weet af te dwingen. Geen garantie voor onafhankelijkheid. Volgens de „New York Ti mes" bestudeert de Ameri kaanse regering thans de be schikbare middelen voor po litieke en militaire beveili- gng van Europa. Functiona rissen van het departement van buitenlandse zaken en dat van defensie zouden het eens zijn op de volgende pun ten 1. De V.S. kunnen- op dit moment geen garantie geven voor de onafhankelijkheid van de Europese landen. 2.'Toch moeten de V S. aan deze landen voldoende mili taire steun verlenen „om hen te behoeden voor een commu nistische staatsgreep." 3. De V.S. dienen zich met de landen te verstaan om "t overleg te regelen wanneer er interne of externe agressie dreigt. 4. Er moet naar worden gestreefd oiri in de nabije toekomst strategische bespre kingen te openen met de be velhebbers in de verschillen de Europese, landen. PRINS BERNHARD HEEFT BRONCHITIS. Het secretariaat van paleis Soestdijk deelt ons mede: Se dert de Paasdagen ligt Z.K.H. Prins Bernhard te Zermatt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen re den tot ongerustheid, maar het is onzeker of de. Prins op de voorgenomen datum zal kunnen terugkeren.. Sigaret vermoedelijke oorzaak vari torenbrand Naar de mening van de Zutphense politie is een ach teloos weggeworpen sigaret de oorzaak geweest van de brand in de St. Walburgsto ren, aldus „Het Parool". Het brandblusapparaat ln de kerk was tijdens de gevechts handelingen in 1945 vernield en zand om te blussen was niet aanwezig. Palestina-kwestie. SPECIALE ZITTING DER V. N. De Veiligheidsraad heeft het Amerikaanse voorstel om een speciale zitting van de al gemene vergadering, welke de toekomstige regering van Pa lestina zal bespreken, bijeen te roepen, goedgekeurd, met negen stemmen voor, terwyl de Sowjet-Unie en de Oekrai- ne zich van stemming onthiel den. Sinds de aanvaarding van de resolutie ter verdeling van Palestina zijn bijna 2000 per sonen, onder wie 110 Britten, in Palestina gedood. Voorts zijn meer dan 4000 mensen gewond, van wie 1497 ernstig. Alleen in Maart werden 566 personen gedood. Prises Elizabeth en de Her tog van Edinburgh zullen op uitnodiging van de Franse president van 14 tot Ï8 Mei een bezoek aan Parijs bren gen. Vragen aan minister Vos. Het Tweede Kamerlid, de heer Hacke. heeft aan de mi nister van verkeer en water staat de volgende vragen schriftelijk gesteld: lo. Heeft de minister ken nis genomen van uitlatingen, welke de verdediger van een verdachte voor de Arnhem se rechtbank zou hebben ge daan en waarin o.a. het vol gende zou zijn gezegd: .„Mijn cliënt heeft zich pas om laten kopen, nadat hij in 1946 had gemerkt, dat van een aantal beschik bare „buicks" er één moest worden gegeven aan eer. chirurg in Warnsveld, de broer van een pasbenoemde minister. dio»niet eens een- auto had aangevraagd en zelf over een D.K.W. be schikte. Dit feit is onder zocht door da officier van justitie en ook juist bevon den En het was ook hier om. dat de toenmalige in specteur. die critiek op de ze bemoeienis uit Den Haag oefende, werd ontsla gen?" 2o. Indien deze mededelin gen juist mochten zijn. is de minister dan niet van mening, dat het ontslag, gegeven aan de inspecteur, behoort te wor den ingetrokken" en de func tionaris in zijn rang moet worden hersteld? Hoe de N.S.-directie tot een voor Vlissingen belangrijk besluit kwam Dinsdagmiddag. Op het station van Vlissingen of liever: tussen do ruïnes van wat eens station was lopen enige heren. Belangrijke heren, want zij drieën vormen tezamen de directie van de Ned. Spoorwegen. En bij hen bevinden zich nog enige „mannen van 't spoor": een hoofdingenieur, de chef van de persdiénst. De heren zijn in Zeeland voor de jaarlijkse inspec tie van wat hier dés spoorwegs is. Pei-^rein natuur lijk. want spoormannen reizen nu eenmaal niet* per auto. ook al gaat dat soms vlugger. En even als iedere gewone treinreiziger, moeten ze dus wachten tot ze weer terug' kunnen. Ze slen teren rond. Tussen het puin..... Dat kwartiertje wachten van de Hoogmogende He ren Drie der N.S. wordt voor Vlissingen een bijzon der goed kwartier. Een historisch kwartier misschien zelfs - :t Is de president-directeur, ir. den Hollander zelf Zeeuw die het eerst zegt, wat ze wellicht allen denken: „Wat een ruïne hier. Daar moet toch wat aan gedaan worden!" Ja, daar moet ^wat aan gedaan wordenHoog nodig! „Wat zou ons dat kunnen kostep?" De hoofdingenieur, die even goed weet wat een station kost als U en ik in de oorlog de prijs van een pakje ztvarte cigaretten kenden, rekent eventjes en noemt dan een bedrag. Ruw-weg natuurlijk. En de drie directeuren kijken elkaar even aan. „Dat moet dan maar gebeuren". Zo werd op Dinsdag 30 Maart 1948 door de directie der N.S. het voor Vlissingen zo gelukkige besluit ge nomen terstond te doen beginnen met hét opruimen 'van de station-ruïne en het bouwen van een een voudig, nieuw stationsgebouw. Het bouwbureau der Spoorwegen kan aan het werk en al zal het nog wel even duren Vlissingen krijgt een nieuw station. "N Rauter was niet op de hoogte van Jodenvervolgingen. Er bestond voor de eerste zitting van het proces Rauter. dat Donderdagmorgen in het gebouw van het Bijzonder Ge rechtshof te Den Haag begon, een enorme belangstelling. Al uren van te voren stonden vele belangstellenden in de rij voor een plaats op de publieke tribune. Voor de eerste maal was zelf het schellinkje geheel gevuld. Schijnwerpers waven aangebracht voor het filmen van het proces. Op verscheidene plaatsen stonden microfoons opgesteld: waardoor het gesprokene versterkt werd. Het proces Rauter is het eerste proces in de geschiedenis van de Nederlandse rechtspraak, dat geheel op platen zal worden vastgelegd. Dit gebeurt door het Rijksinstituut voor documentatie, dat beschikt over de nieuwste Amerikaans!?5 .opname-apparaten. Om tien uur trad het hof de zaal binnen. Rauter was reeds gezeten. Hij was gekleed in zijn oude uniform, echter zonder distinctieven. Na beëdiging van de tolk begon de president met de le vensloop van Rauter. Rauter antwoordde met korte, afge meten zinnen op1**de vragen, die hem gesteld werden. Schreieder, de man van het „England-Spiel", is de eerste getuige. Hij is gekleed in een bruin geverfd Uhaki-uniform spreekt met een zangerig Weens accent. Uitvoerig beschreef hij de functie, die Rauter hier in Ne derland vervulde. Naar zijn mening is Rauter schuldig aan de executies, maar de radio diefstallen en geldboeten zou den op rekening van de Rijks commissaris geschreven moe ten worden. Het eerste punt van de ten- stelegging wordt gevormd door de betichte Joden-veror deningen. Rauter erkende, dat hij ver schillende van deze verorde ningen heeft ondertekend. Ook, dat hij voor uitvoering zorgde. Maar hij nam geen ini tiatief, zo zei hij. Dat deed Berlijn. Uit brieven door Rauter aan Himmler geschreven over de Jodenvervolging kwam echter duidelijk naar voren, dat Rau ter meer deed dan bevelen uitvoeren: Hij deed zijn best deze bevelen zo „goed" moge lijk uit te voeren. Rauter meencje, dat de fotocopieën van de originele documenten niet geheel betrouwbaar zijn. „Heden ten dage wordt er zo veel propaganda gemaakt, dat ik daar niet meer op ver trouw", zo verklaarde hij on der gelach. VUGHT. Rauter beweérde het con centratiekamp „Vught" ge bouwd te hebben, om niet van d8 Duitse concentratiekampen afhankelijk te zijn. „Over de toestand daar had hij slechte ervaringen" verklaarde hij. >Iaar de Joden moesten uit Vught weg, om de legering van de andere Nederlandse ge- Vangenen te .verbeteren". Daar verdachte beweerde niet te weten, welk lot de Jo den in Duitsland wachtte een verklaring die een honend gelach ontlokte aan het pu bliek werden daarover ver schillende getuigen gehoord. Rauter kreeg daarop gele genheid uiteen te zetten, wel ke rol hij, in eigen» ogen, ge speeld heeft bij de Jodenver volging. Uitvoerig schetste liij de gang van zaken. Hij vér- Waarde met agressieve stem, aat bevelen uit Berlijn kwa men en dat hij zich met de Jodenvervolging inliet, wan- Ruïm 300 vrachtauto-bedrijven in onze provincie. Het coöperatie! vervoer. De vrachtauto* die in de jaren tussen 1930 en 1940 reeds een kleine om wenteling op vervoersge bied veroorzaakte, heeft na de oorlog snel het ver loren terrein herwonnen en zij neemt thans van maand tot maand een gro tere plaats in het econo mische leven in. ,Wij hgbben enkele gege vens verzameld over het vrachtauto-vervoer in de pro vincie Zeeland gedurende '47. Daarbij is ons gebleken, dat er in deze provincie meer dan 300 aangesloten vracht- auto-ondernemers waren, die zich geheel op dat vervoer toelegden. Bij de Coöperatieve Ver- voerscentrale Wegtransport waren op Walcheren 45 be drijven aangesloten, die 75 vrachtauto's exploiteerden. Behalve voor gewone bode en lijndiensten, waarop deze wagens reden, weraen dé voertuigen gebruikt voor ruim 41.000 ritten in los vrachtvervoer. Daarbij werd meer dan een millioen kilo- afgelegd en ton goederen meter 161.000 voerd. Op Noord- en Zuid-Beve land bedroeg het aantal aan gesloten bedrijven 80 en het aantal wagens '99. Daar wer dén 85.000 ritten gemaakt, waarbij ruim 2 millioen kilo meter werd gereden en 575.000 ton aan goederen werd vervoerd. In Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren bestaan twee kringen van Coöp. beroepsvervoerders. De kring Terneuzen omvat 32 bedrijven met een totale ton nage der gezamelijke wagens van 294. Afgelegd werd 1,2 millioen kilometer en ver voerd 165.000 ton goederen, waaronder, zeer veel suiker bieten. Nieuw was hier het ver voer van mosselen naar de Franse grens. Men heeft in 1947 ruim 5000 ton mosselen van Terneuzen naar Frankrijk geëxpedi eerd. Het vervoer naar België, dat voor de oorlog zeer aanzienlijk was, kon zich door de handelsbe lemmeringen in 1947 nog niet herstellen. Bescheiden van omvang was het vervoer in Hulst, waar slechts 26 bedrijven ge vestigd zijn (2 niet aange sloten), die de beschikking hebben over 32 wagens met een laadvermogen van totaal 172 ton. Vervoerd werd ruim 72.000 ton goederen en de afgelegde afstand bedroeg ruim een half millioen kilo meter. Vervoerders uit deze kring expediëren jaarlijks tussen de 5 k 6000 ton suikerbieten van de landbouwbedrijven naar de haven te Walsoor den. De voornaamste uitbrei ding in 1947 betrof hier het vervoer van strovlas Koewacht en Sint Jansteem zijn- de twee centra van de vakindustrie. Van alle Zeeuwse eilanden, maar voornamelijk uit de Haarlemmermeer en de Wie- ringermeer komt 't stro- vlas per vrachtauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Door het overschepen en verladen was het vlas vroeger dikwijls twee we lven onderweg, nu gaat 't rechtstreeks van teler naar fabriek. Een teleurstelling daarbjj is, dat de vrachtauto's slechts 50 van hun laadcapaciteit kunnen gebruiken,* ornaat het veer hen verplicht een maxi- mum-laadhoogte te handha ven. die voor vlas erg onvoor delig is. Vrij transit door België zou hier uitkomst kunnen bren gen. In West-Zeeuwsch Vlaande ren zijn bij de coöperatie te Breskens 41 bedrjjven aange sloten, die, 80 wagens in ge bruik hebben met 410 ton laadvermogen. Afgelegd werd 1,8 mill, kilo meter en vervoerd ruim 137.000 ton. Vooral bij het vervoer van bieten en haring waren de ver voerders dikwijls daig en nacht actief. Naar Frankrijk werden beduidende hoeveelheden graan en vis overgebracht. Tenslotte, maar niet zeker in de laatste plaats het ver voer op Schouwen en Duive- land. Daar zijn 16 onderne mers aangesloten, die 26 wa gens op de weg hebben. Er werd meer dan een half milli oen kilometers afgelegd en ruim 79.000 ton aan goederen vervoerd. Begin Januari 1947 verwierf de organisatie zich een goede naam op het eiland door het vervoer van grote hoeveelheden kolen en uien te verzorgen, die door ijs-stag natie niet op andere wijze vervoerd konden worden. Daar naast kunnen we noemen het vervoer van gips, bouwmateri alen en suikerbieten. Totzover deze beknopte ge gevens over het vrachtauto- vervoer in de provincie Zee land. Zij tonen aan dat dit ver voer voor deze provincie van grote betekenis is. neer dit probleem Jiet terrein van de politie raakte. Rauter beweerde nogmaals niet geweten te hebben, wat er met de naar het Oosten ge transporteerde Joden gebeur de en hij meende, dat zeer ve len iri die jaren er niet van op de hoogte waren. Aan het slot van zijn ver klaring deed Rauter zijn be klag. omdat hij. naar zijn me ning, niet als Christiansen be handeld was, die, zoals Rauter zei, veel beter in de gelegen heid. gesteld is zich voor te bereiden op zijn verdediging. DE ARBEITSEINSATZ. In de middagzitting, die om kwart over twee aanving, werd begonnen met de behandeling van het tweede punt van de tenlastelegging: Rauter's be- moeienis1.» met de maatregelen voor de „Arbeitseinsatz". Rau ter gaf toe, dat hij razzia's had laten houden en de tweede distributiestamkaart had laten invoeren, om een doeltreffende controle uit te kunnen oefe nen. Rauter verklaarde, dat het niet in de bedoeling gelegen had, om by de maatregelen van do tweede distributie- stamkaart diegenen uit te slui ten. did ondergedoken waren, omdat hij dan het verzet ge stimuleerd zou hebben. De „Arbeitseinsatz-kontroH dienst" was geen vinding Van hemzelf, verklaarde Rauter. Het bevel tot oprichting kwam van Goring en Sauckel. Hy liet de door andéren gegeven bevelen uitvoeren. Een verklaring van drs. L. de Jong werd voorgelezen, volgens welke door deze maatregelen 300.000 Neder landers naar Duitsland wer den getransporteerd, waarvan 34.000 niet zyn teruggekeerd. „Nu de vroegere leidende nazi s er niet meer zijn. om hun bevelen te verantwoor den. neem ik alle verantwoor delijkheid op. mij", ze^ Rau ter. Over de „Arbeitseinsatz^ wist hij niets dan goeds te vertellen. De Duitse soldaten in krijgsgevangenschap had den het veel slechter gehad. De tweede distributiestam kaart.' een uitvinding van dr. Louwes, diende slechts om de levensmiddelensituatie te red den. De grote razzia's in '44 in de hoofdsteden waren het werk van de „Wehrmacht" en van Von Wulisch. GöRING WAS WOEDEND. Volgens Rauter vas de meubelroof een gevolg' van Göring's woede over de on mogelijkheid om een einde te maken aan de geallieerde bombardementen. Hij had voor het plan echter niets gevoeld. De confiscatie van meubels #was alleen als re- pressaillemaatregel toegepast. De inbeslagname van radio toestellen was niet bedoeld een geschenk voor Duits land. Rauter riep uit. dat hij er niets aan kon doen als Machinaal verslag van Rauter-proces Van het proces Rauter zal op een „Webster re cord" machine een woor delijk verslag gemaakt worden. Door middel van een magnetische draad wordt al het ge sprokene en alle geluid in de zaal opgevangen. Drs. Iv- de Jong van het instituut van oorlogs documentatie vertelde ons, dat hij de dames, werkzaam op het insti tuut, naar bed gestuurd had, omdat zij 's nachts zullen moeten werken, om het verslag uit te typen. Het ligt n.l. in de bedoeling het hof morgen en zo ook op de andere dagen 's moi'gens een getypt woordelijk verslag van het proces aan te bieden. Wegenwacht absent. OP 16 APRIL A.S. Op 16 April zal te Amster dam een Wegenwacht-instruc tiedag worden gehouden. Die dag zullen de bekende „gele rijders" niet op de wegen pa trouilleren. Monster van Batenburg neergeschoten. Het dorpje Batenburg is, gelijk wij reeds meld den, een tijd lang onvei lig gemaakt door een vraatzuchtig monster. De volksmond dachkaan een beer of een Wolf. Het monster blijkt nu een verwilderde hond te zijn, die door een wacht meester der rijkspolitie is neer geschoten. Goebbels er met de buit van door ging. Hij bleek cr van overtuigd, dat ook na de vordering druk naar de B.B. O, werd geluisterd. Hij had zich „moreel" verplicht ge voeld de radio's in beslag te nemen om te verhinderen, dat het „hetzen" van Londen uit nog meer slachtoffers onder de Ned. bevolking zou maken. De propaganda-leider van de N.S.B. Van Geelkerken' werd als getuige gehoord in verband met de repressailles, die genomen weraen na de executie van Seyffart. Deze meende, dat een voorstel om 5 gijzelaars dood te schietem voornamelijk aan Seyss In* quart te danken is geweest. Rauter vertelde, dat Himm ler een groot aantal execu ties had geëist. Seyss In» quart, Schmidt en Rauter voelden hier niets voor en stélden maatregelen voor te gen sudenten. Schmidt belde Bormann in Bcrinn op en vroeg hem er bij Hitler op aan te dringen de maatrege len te verzachten. Tijdens een vergade^ng met kopstukken van de N.S.B. werd over ditplan niot'ge rept, maar sprak Rauter over {je plannen tot executie van 5 gijzelaars waartegen rich van Geelkerken heftig vörzette. „U heeft dus eigen lijk comedie gespeeld", onder brak de president. Verdachte: „Dat hebben we zo honderden malen gedaan." De executie is center niet doorgegaan, want Bormann belde op en verklaarde, dat de Fiihrer zich accoord ver klaarde met de plannen tegen de studenten. Daardoor zijn er toen tegen de 14.575 in geschreven studenten maatre gelen genomen. Van de 14.575 ingeschreven studenten heb ben er 2.274 (let loyaliteits verklaring getekend, 1.800 zijn in Febr. 1943 gearres teerd, 3.800 hebben zich ge meld na de oproep in Mei '43. Anderen werden naar Duits land gevoerd. NORMAAL! Do maatregelen tegen de ondergedoken politieambtena ren waren volgens Rauter fcheel normaal, omdat, zij, oor onder te duiken, parti- sanen geworden Maren. Hierover ontwikkelde zich tussen de president en verd. een fel debat. De eerste was de mening toegedaan, dat te gen ondergedoken politieamb tenaren geen maatregelen ge troffen mochten worden ook al doken zij met hun wapens onder, omdat het nog niet altijd zeker was. dat zij van die wapens gebruik zouden maken. Rauter was echtér een an dere mening toeegdaan en hij haalde cr het internationale recht bij om te bewijzen dat tegen zulke mensen wel mocht worden opgetreden. De re- pressaillemaatregelen tegen familieleden waren 'amilieleden waren in zijn ogen ook geen oorlogsmisda den. Hij had bevelen gegeven hen goed te behandelen en toen hij tijdens een bezoek aan het kamp te Vught be merkt had, dat hun toestand verre van rooskleurig was. had hij bevel gegeven hen vrij te laten. Rauter viel in dit verband ook heftig uit tegen de maatregelen, die door de Nederlandse regering tegen gezinnen van N.S.B.-ers ge nomen waren. Met dit debat waarop door het zeer talrijke publiek le vendig gereageerd werd, schorste de president om vijf uur de middagzitting tot Vrij dagochtend. Het requisitoir zal niet eerder dan Zaterdag worden uitgesproken. DE VOORSPELT De staking van em ployés van vier Britse olie maatschappijen te Rangoon is door de actie van de Bir- maanse regering tijdens het week-end, gebroken. WISSELENJl BEWOLKT. Geldig tot Vrijdagavond. Krachtige tot matige, langs de Waddeneilanden nog tijde lijk harde wind tussen Zuid- West en West. Wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1