Nationale Herdenkingsavond NIEUWS UIT ZEELAND Distributie van sommige meststoffen gehandhaafd Getergde werd verrader Hplp Nieuws in een Notedop aaii kleine boeren. WALCHEREN Richtlijnen vo or 4 Mei a s. Tocht naar de graven. Dc Commissie Nationale Herdenking 1940—19.45 heeft de volgende richtlijnen uitge geven voor de Nationale Her denkingsavond op 4 Mei 1948: 1. Herdacht zullen worden de militairen van de Neder landse strijdkrachten, de zee lieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen, die, waar ook ter wereld, in de ja ren van de oorlog te land, ter zee of ln de lucht voor dc be vrijding van het Koninkrijk zijn gevallen. 2. van des avonds 18 uur af, zullen van alle openbare" ge bouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen half stok gehangen worden. 3. Om 19.30 uur zal een leder kunnen deelnemen aan een „stille tocht", die zal aan vangen van een punt, dat niet verder dan ongeveer 30 minu ten verwijderd is van die flaats in de gemeente of na- urige gemeente, waar Neder landse militairen, verzetsstrij ders of militairen der Bondge noten ln de strijd de dood von den, of zijn begraven. 4. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van alle kerken lulden. 5. Te 20.00 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte sig naal dit tijdstip is aangekon digd, op dc plaatsen der her denking, twee minuten van volkomen stilte ln acht geno men worden. Overwogen zou kunnen worden aan de burgerij te verzoeken deze plechtige stilte algemeen ln acht te ne men. 6. In overeenstemming met de geest die onze gevallen hel den, die naamloos streden, be- EERSTE KAMER Herziening M.O.-wet. Bij de opening van de zit ting der Eerste Kamer, op Woensdag, herdacht de voor zitter de onlangs overleden oud-minister dr. G. W. M. Huysman. Behandeld wordt de herziening van de hoger onderwijswet en de lager on derwijswet. De heer Cramer (Arb.) pleitte voor muzièk als verplicht leervak. Minister Gielen verdedigde de voorstellen. Hii is principi eel voorstander van het mu ziekonderwijs. Spr. zegt te streven naar vernieuwing. De wetsontwerpen worden z.h.s. aangenomen. Aan de orde komt de begroting van oorlog. De -heren de Dreu (Arb.) en van Voorst tot Voorst (K.V. P.) betuigen hun instemming met het Vijf- Mogendheden- verdrag. De heer Algra (A. R.) bespreekt belangen der oorlogsvrijwilligers. Daarna volgt verdaging. NIEUWE BONNEN Geldig van het tijdvak van 4 tot en met 17 April 1948. BONKAARTEN KA, KB, KC 802. Waspoeder: 289 Algemeen, 250 gram. Suiker: 293 Algemeen, 500 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gram' jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. Brood: 297 Algemeen, 1600 gram; 284 Reserve, 800 gr.; 286 Reserve, 400 gram (al les geldig tot en met 10 April a.s.)295 Algemeen, 400 gram of 1 rantsoen ge- bak. Eieren: 299 Algemeen, 2 eie ren. BONKAARTEN KD, KE 802. Waspoeder: 789 Algemeen, 500 gram. Suiker: 793 Algemeen, 500 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. Brood: 797 Algemeen, 400 gr.; 783 Reserve, 400 gram (gel dig tot en met 10 April a.s.); 795 Algemeen, 400 gram brood of 1 rantsoen gebalc. Eieren: 799 Algemeen, 2 eie ren. Bloem: 788 Reserve, 500 gram bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kin derbiscuits. TABAK- EN VERSNAPE RINGEN KAARTEN, ENZ. QA, QB, QO 802. Tabak: 31, 35 Tabak, 2 rant soenen sigaretten of kerf tabak. Versnaperingen: 33 Versnape ringen, 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz.; 36 Versnaperingen, 100 gr. versnaperingen of *100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Scheerzeep: Reserve A Tabak, 50 gram scheerzeep of 100 gram ^scheercrême of 400 gram snelscheercrême. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen: 242, 244, 245, 744, 745 Melk; 250, 251, 252, 257, 745, 756, 757 Reserve. zlelde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtig heid zal te voet en in volko men stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, worden afgelegd. 7. Toegestaan zou kunnen worden het brengen van een eenvoudige hulde, door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking, door elk der deelnemers. 8. Deze „stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreekse nabestaanden der gevallenen, of de verte genwoordigers der bevriende mogendheden, zullen een bij zondere plaat» aan het hoofd vah de stoet kunnen innemen. 9. Jn aansluiting op en in overeenstemming met boven aangegeven programma, zul len Tn de kerlcen of andere ge bouwen van elke gemeente, herdenkingsbijeenkomsten wor den georganiseerd. 10. Het is in verband met het karakter van deze Natio nale Herdenkingsavond ge wenst, dat de Burgemeesters het daarheen leiden, dat die avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden plaats vinden en alle verkoop lokaliteiten gesloten zijn. "^WAT IS GROMYKO?^ Cowboys en taxichauf feurs hebben Woensdag op het terrein van de or ganisatie der V.N. te- Lake Success gepost met spandoeken, waarop stond gedrukt: „Gromy- ko is een legenaar". Dit -was hun antwoord op een kortgeleden door Gromyko in de Veilig heidsraad afgelegde ver klaring, dat iedere cow boy of taxichauffeur in de V.S. weet. dat de re gering der V.S. een nieu we politiek van econo mische en politieke chan tage in Italië toepast. Vier dagen zadelpijn. Op 1, 2, 3 en 4 Juni zal een Alphense vierdaagse voor wielrijders worden georgani seerd. De prestatieritten gaag elke dag over een afstand van ongeveer 125 km; het par cours loppt door de mooiste delen van de provincies Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht. Als beloning zal men een speciaal vervaardigde draagspeld ontvangen. In 1948 zal de Ned. Ford- automobielenfabriek te Am sterdam gedeeltelijk verbouwd worden. De N.V. maakte in 1947 een netto winst van 1.961.023.—. Import van Stikstof- en kalimeststoffen onzeker. De onzekere factoren met betrekking to* de Import van de voor ons land benodigde stikstof- *n kalimeststoffen maken het noodzakelijk de dis tributie van deze kunstmest stoffen ook voor het bemes tingsjaar 19481949 (1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949) te hand haven. Het ligt -in de bedoeling de ter zake dienende administra tieve voorschriften tot een minimum te beperken. Over wogen wordt zowel de stik stof- als de kalitoewijzlngen aan verbruikers te doen uit reiken in twee bonnenseries, welke ieder recht zullen geven op 50 van de voor het sei zoen 19471948 in totaal uit gereikte toewijzingen stikstof, resp. kali. EIGEN PRODUCTIE. De stikstofmeststoffenvoor- ziening in het thans lopende bemestingsjaar (tot 1 Juli 1948) is, dank zij de toename van de productie in het eigen land, niet onbevredigend ge weest. De eigen productie voor het komende bemestings- Joe Louis te Brussel. Tijdens het boksgala in het Sportpaleis te Brussel, waar voor de wedstrijd Delannoit Van Dam een der voor naamste attracties was, heeft de wereldkampioen Joe Louis een demonstratie gegeven te gen Belgische zwaargewich ten. Hij kwam eerst uit tegen Jean Declercq die na 1 mi nuut gevloerd werd, alhoewel Louis hem niet ai te hard aanpakte. Daarna was het de beurt van Femand Honore. De wereldkampioen zette nu wat meer kracht achter zijn slagen, en pp twee rechtsen, een tegen de kin en een tegen de maag, ging de Belg twee maal neer. De demonstratie werd be sloten met twee röpden van drie minuten tegen Robert Eugene. Louis deed het kalmpjes aan met het gevolg dat Eugene zes minuten lang op de beefi kon blijven en het publiek gelegenheid kreeg de stiil van de wereldkampioen te bewonderen. Ongeveer 12.000 toeschou wers woonden de wedstrijden bij. Luc van Dam wint van Delannoit. De Nederlandse kampioen middengewicht boksen Luc van Dam heeft Woensdag avond in tien ronden op pun ten gewonnen van de Belgi sche kampioen Cyrille Delan noit. Extra Jaarbeurstreinen naar Utrecht en Brussel. De nieuwe samenwerking tussen Nederland en België komt ook tot uiting ln de re laties tussen de jaarbeurzen te Utrecht en Brussel. Het is mogelijk geworden 10 extra jaarbeurstreinen in te leggen, waarmede een groot aantal Belgische zakenlieden een be zoek zal kunnen brengen aan de jubileum-jaarbeurs te Utrecht, terwijl Nederlanders de Brusselse jaarbeurs zullen kunnen bezoeken. Extra dieselelectrische snel treinen zullen uit Brussel ver trekken op 6, 7, 9, 12 en 14 April te 8.26 uur. De extra jaaxbeurstreinen voor de Brusselse jaarbeurs zullen op 19, 21, 23, 25 en 27 April van Amsterdam via den Haag, Rotterdam en Roosen daal naar Brussel rijden, Deze treinen vertrekken van Am sterdam C.S. 7.24 uur. jaar wordt geraamd op ca. 70.000 ton zuivere stikstof. De behoefte kan worden geschat op 125.000 130.000 ton,- zo dat 55.000 60.000 ton zuivere stikstof (250.000 300.000 ton stikstofhoudende meststoffen) zal moeten worden geïmpor teerd. In de gehele wereld be staat evenwel een zo groot te kort aan stikstofmeststoffen, dat het uitgesloten is liatst- fenoemd kwantum uit het uitenland te betrekken. Ook met betrekking tot de kalimeststoffen zijn de voor uitzichten onzeker. Einde van, een Wildwest-drama. De Wild-West burgers van Amby bij Maastricht, die in de late avond van 4 Januari van dit jaar een overval op het politiebureau aldaar had den beraamd en met knup pels, stokken en loden buizen de manschappen van de rijks politie te Irjf waren gegaan, zodat er een ware veldslag Was ontstaan, hoorden Dins dagmorgen voorde Maas trichtse rechtbank hun straf voor deze uitspattingen uitspreken. De 44-jarige op perman G. M., die het initi atief tot de overval had ge nomen, werd veroordeeld tot 1 jaar en drie maanden, (eis' 2 jaar), de 23-jarige boom kapper J. A. K„ die de eerste slag had toegebracht en dus het gevecht opende, kreeg 10 maanden (eis 1 jaar en 3 maanden)zijn vader P. A. K. hield 6 maanden, van het jaar dat tegen hem geëist was. De broers P. H. M. en P. H. F. M... beiden vracht rijders, tegen wie elk 9 maan den was gevraagd, werden veroordeeld tot resp. '6 en 8 maanden, terwijl tenslotte vrouw M. P. P. F., die door haar verzet tegen de politie het gehele relletje had uitge lokt, 2 maanden kreeg, (eis 4 maanden). BONNEN-KNOEIERS VEROORDEELD. De Haarlemse economische politierechter veroordeelde de distributie-ambtenaren M. van het H. en C. A. K., die tex tiel-, schoenen- en kolenbon- nen achtergehouden en ver kocht hadden tot 5, resp. 4 maanden hechtenis en beiden een half jaar voorwaardelijk. De vijf grootste afnemers kre gen geldboetes tot 200 gld. en voorwaardelijke gevangenis straffen. Woensdagmorgen reed te Wijhe een. vrachtauto,, waaraan een aanhanger was gekoppeld, van de iJseldijk. De beide wagens kantelden. De hulpchauffeur de 20-jarige L. uit Deventer werd onmid dellijk gedood. Mr. dr. G. A. W. ter Pel- wfjkl heeft Woensdag afscheid genomen als burgemeester van Utrecht. 200 Franse kinderen zijn uit Parfjs naar Nederland vertrokken, waar zij 6 weken in Hengelo zullen vertoeven. Onder enorme belang stelling heeft de heer J. Cöp te Hans (N.B.) op tweede Paasdag zijn 100e verjaardag gevierd. Alle Duitse krijgsgevan genen in Frankrijk zullen in groepen van 25.000 man per maand worden gerepatrieerd In November zullen alle krijgsgevangenen gerepatri- eerd zijn. Verdeling van f 40 millioen. (Van onze Haagse redacteur) In haar vergadering van Dinsdag heeft ae Commissie voor de Kleine-Boeren-Vraag- stukken uit de' Stichting voor de Landbouw o.m. gesproken over de verdeling van de 40 millioen gulden, welke door de regering in het vooruit zicht zijn gesteld. De commis sie meent, dat een overbrug gingstoelage gegeven moet worden aan alle kleine bedrij ven, die niet op de zeeklei ge legen zijn en dat de compen satie-toeslag beperkt moet worden tot de zandgronden. Zij is van oordeel, dat de to-* tale uitkering aan de zandbe- drljven tussen 4 ?en 15 ha on geveer even groot moet zijn en voor de bedrijven tussen 15 en 25 ha geleidelijk moet ver minderen. De commissie acht het juist, dat geen aftrek wordt toegepast behalve voor groenten en fruit. Voor de overbruggingstoelage zou zij ook "het eiland Walcheren in aanmerking willen laten ko men. Ten aanzien van de graan- aanslagregeling meende de commissie, dat deze in de pro- .vincies met gemengde beclrij- 'ven te prefereren is boven n dorsregeling. Wel zou zij gaarne zien. dat de vrijstel-, Jfing in kilo's wordt gegeven en niet in aren. Voorts uitte de commissie de wens, dat de oppervlaktegrens voor de dors- 25 nieuwe textielpunten Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat 25 punten van de nieuwe textiel- kaart VA 804 worden geldig verklaard. Er wordt op gewe zen, dat van deze 25 punten er vijf als extra beschikbaar stelling zijn te beschouwen. Met Ingang van 1 April 1948 worden -geldig de bonnen ge merkt: „Textiel J een punt", „Teïtiel J vjjf punten", „Tex tiel J reserve" ter waarde van 10 punten ën „Textiel K een punt". De bonnen „.Textiel K vijf punten" en „Textiel K reser ve" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aan koop van textielgoederen. regeling verhoogd zou .moe ten worden tót 10 ha per ge was. Hierdoor zouden <|>rac- tisch alle gemengde bedrijven buiten de dorsregeling vallen. De commissie neeft de aan dacht laten gaan over de fac toren, waarmede men reke ning moet houden bij het aan wijzen van gemeenten voor so ciaal-economisch onderzoek. De slipper als vijand van de oester. Dr. P. Korringa schreef in de „Blauwe Wimpel" een arti kel over de bestrijding van de slippers op de oesterbanken in de Oosterschelde. Nadat in 1926 deze slakjes voor het eerst op de Nederland se kust waren gevonden, ble ken ze in 1930 al bij tientallen te leven op de oesterbanken en in 1931 waren dat al duizenden geworden. De oesters leden daaronder sterk. In de dertiger jaren zag men zich gedwongen met krachtige oesterkorren de per celen'zoveel mogelijk te zuive ren van de plaag. Tijdens de oorlog werden de opgeviste slippers door een vooruitstre vend oesterkweker te Arne- muiden verwerkt tot een ei witpreparaat, maar na de oor log kwamen betere grondstof fen beschikbaar en moest deze fabriek stoppen. In totaal verwerkte dè fa briek 25 millioen kg- slippers. Wellicht zal deze fabriek in de toekomst weer gaan draaien om de pluimveestapel te voor zien van eiwitrijk meel en grit. Intussen is gebleken, dat mosselen er in slagen de slip pers te verstikken en deze bio logische bestrijding is een groot succes geworden. Men brengt van tijd tot tijd mossel zaad op de oesterpercelen. Wel is de indringer op de oester banken nog lastig maar de tijd van zijn suprematie is voorbij. DURE AARDAPPELEN. Aardappelhandelaar G. H. te Kruiningen had een partij van 97.700 kg aardappels verkocht tegen 10.40 per 100 kg. De Prijsbeheersing heeft hem daarvoor- eeh proces-ver baal gegeven. Deze prijs mocht maar 8.60 en 8.70 per 100 kg bedragen. Een bedrag van ruim 1500 zou de handelaar te veel heb ben verdiend op deze wijze. Minister ontmoet Zeeuwsch Vlaamse burgemeesters. Naar wij vernemen zal de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, die Vrgdag a.s. 'n informatiebezoek aan Z. Vlaanderen zal brengen, met de provinciale boot van 10.20 uit Vlissingen naar Breskens vertrekken. Hij zal zich ver volgens naar Oostburg bege ven, waar hij een bespreking over, actuele herbouwproble- men van West Zeeuwsch- V laanderen zal hebben met de betrokken burgemeesters. Over het middagprogram ma staat nog niet# vast. Tjj- dens deze conferentie zal be slist worden aan welke Z. Vlaamse gemeenten de minis ter een bezoek zal brengen. WANNEER BETAALT LANDBOUWHERSTEL? Over de uitbetalingen van Landbouwherstel deelt het hoofd van deze dienst in Zee land, onder meer het volgen de mede in het Zeeuws Land bouwblad: Zelf zou ik de uitbetalingen ook graag vlotter zien, maar dat lukt heel eenvoudig niet. Met Ritthem zijn we met de definitieve berekening begon- nén. Er liggen plm. 50 geval len berekend, maar aan ieder geval ontbreekt nog een klei nigheid. Wanneer deze echter zijn opgelost, zal, het, naar ik hoop, in de toekomst wat vlotter gaan. Eén geval is thans defini tief berekend, nl. Iz. Cevaal» Dorpsweg 165 te Ritthem. Hulppolitie in Zeeland. BESPREKING MET COMM. DER KONINGIN. Naar wij vernemen heeft in verband met de oprichting van hulppolitie-afdelingen in Zeeland hedenmiddag in het Schuttershof te Middelburg 'n bespreking plaats van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, met de burgemeesters van die Zeeuwse gemeenten, waar rijkspolitie gestation- neerd is. Volgende week zal een soortgelijke bespreking plaats hebben met de burgemeesters van gemeenten, die over ge meentepolitie beschikken. Drukte op de bootdienslen tijdens Pasen. Gedurende de beide Paasda gen heeft de R. T. M. op de dienst ZflpeNumansdorp 2059 passagiers en 174 rijwie len vervoerd en op de dienst ZijpeAnna Jacobapolder, met de „Grevelingen" 2936 personen, 584 auto's, 51 mo torrijwielen en 228 fietsen, met de kleine boot 525 perso nen, 25 motorrijwielen en 65 fietsen. De Provinciale bootdienst ZierikzeeKatse Veer ver voerde op twöede Paasdag 1000 personen, 25 auto's en een groot aantal rijwielen. Tot de reizigers behoorden verscheidene Belgen en En gelsen. TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN VERHUISD. Het kantoor van de Tucht rechter voor de Prijzen te Middelburg is verplaatst van Rouaanse Kade 23 naar Koe poortstraat 6. BIJZONDER GERECHTSHOF Klein incident had ernstige gevolgen. November 1943. In een Middelburgs café zitten enkele mannen te praten wanneer de incasseerder M. L. Amadio binnenstapt om dé gr^mofóonplaten te controleren. Er val len enkele opmerkingen, gericht tegen deze N.S.B.-contro- leur en een van de mannen vraagt hem een Engelse plaat op te zetten. Amadio zegt niets, gaat weg en komt terug met een Duitser, die de personalia van deze café-bezoekers noteert. Even later worden de mannen gearresteerd; één weet echter bij 'n luchtalarm te ontvluchten, ;n ander wordt via Amersfoort naar Duitsland gevoerd, waar hij tot de be vrijding verblijft en waar hij bij een bomaanval gewond wordt. Westkappellenaar wilde Mussert beschermen. Woensdagmorgen werd *dit. kleine incident met vérstrek-* kende gevolgen voor het Bij zonder Gerechtshof te Middel burg uitvoerig besproken, want het was een van de be schuldigingen, die tegen Ama dio waren ingebracht. Dê ver dachte had er erg veel spijt van, maar hij was aeer ge griefd geweest door de beledi gingen, die hij naar het hoofd geslingerd kreeg en hii had niet voorzien welke gevolgen zijn handelwijze zou hebben. Amadio had ook volgens zijn zeggen onder invloed van een andere N-S.B.-er een brief gezonden aan de leider van Kring 86 der N.S.B. te Goes, met het doel ^en zes tal P.T.T.-mensen uit Vlissin gen, die hij als „hetzers" om schreef, aan maatregelen voor de vijand of diens helpers bloot te stellen. De procureur-fiscaal achtte het tenlaste gelegde bewezen en eiste een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek. Als goede noot voor verdachte werd in aanmerking geno men, dat hii voor de Neder landse zaak meegeholpen heeft een spionnagecomplot te ontrafelen. De raadsman, mr. M. A Terwoert, had vertrouwen in zijn cliënt en vroeg uiterste clementie. PRINCIPIËLE VERRADER? De wijze waarop de Goese opticien, J. Geense, in 1943 optrad, was bijzonder erger lijk en bovendipn gevaarlijk. Hij verried, dat zekere Du- vekot met enige anderen naar de Engelse zender luisterden, met het gevolg, dat een van hen werd gearresteerd. De overval geschiedde door de Marechaussee onder leiding van de N.S.B.-er Jan Kramer Toen deze Kramer als ge tuige werd gehoord, ontstond eeh heftig debat tussen de twee ex-N.S.B.-ers. Geense hield namelijk vol. dat hij geen direct verraad had ge- nleegd, maar slechts op een vraag van Kramer of het hem hekend was, dat cr geregeld kot op bezoek kwamen om naar de radio te luisteren, bevestigend had geantwoord. Kramer daarentegen ver klaarde, dat Geense vrijwillig bij hem kwam. Geense wond zich zeer op, zodat hij tot de orde moest worden geroepen. De proc-fiscaal noemde verdachte een gevaarlijke principiële verrader en vroeg 6 jaar met aftrek en ontzet ting kiesrechten voor 20 jaar. HUISZOEKING? WAAROM? Jacobus Roelse, uit Westka- pelle, was de N.S.B. in de oor log welgezind Hii solliciteer de zelfs naar het ambt van lid der lijfwacht van Massert. maar dit baantje ging aan zijn neus voorbij. Hii was echter op ander terrein actief: per- soonsbewijzencontróle, as sistentie bij huiszoekingen, spoorlijnbewaking, dit alles als laiidwachter. De huiszoe kingen, waarvan verd. de be doeling zogenaamd niet had begrepen, hadden ernstige ge volgen, want drie slachtoffers keerden niét terug. Roelse hoorde 10 jaar met aftrek en ontzetting rechten voor het leven tegen zich eisen. 6 jaar met aftrek werd ge- eist tegen de vishandelaar, A. A. de Munck, die dienst heelt gedaan bij de Waffen- S. S. De Munck is nog lange tijd na de Duitse capitulatie op vrije voeten geweest en heeft door Duitsland gezworven. In dienst maakte hij zich bijzon der „vèrdienstelijk": hij heeft hard gevochten aan het Oost- front en verwierf onderschei dingstekenen. De verdedigster mr. de Vries, meende dat ver dachte in de toekomst voor Nederland zeker nog wel iets waard zal zijn. UITSPRAKEN. Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg, deed de vol gende uitspraken: M. L. Amadio te Middel burg 7 jaar gevangenisstraf met aftrek; J. Roelse te Vlis singen 6 jaar met, aftrek en ontzetting uit dp kiesrechten voor het leven; A. A. de Munck te Breskens 5 jaar met aftrek; J. Geense te Goes 4 jaar en ontzetting 's avonds inwoners bii Duve-rechten voor het leven. Vlissinqen BAZAR GEREF. JEUGDCENTRALE. Dinsdag werd in de school aan de Kasteelstraat te Vlis singen de bazar van de Ge reformeerde* Jeugdcentrale „Ende despereert niet" geo pend. Mej. D. Huser, wnd. presidente der Jeugdcentrale sprak een kort openings woord, waarin zij o.a. memo reerde het vele werk, dat aan de bazar was voorafge gaan. Mevr. Hindriks knipte daarna het. lint door, waar door ,de bazar officieel was geopend. Reeds van de aan vang af bestond er een grote belangstelling. De verschil lende attracties werden flink bezocht. Zoals men weet komt Ifet saldo, dat deze bazar op levert, ten bate vanfe'n nieuw Gereformeerd Jeugdgebouw. MARANATHA- CONFERENTIE. Te Vlissingen zö.1 een drie- Mar an atha-confe renti e worden gehouden, waaraan de plaatselijke predikanten hun medewerking verlenen. Het onderwerp: Gods roepstem tot de Gemeente, Israël en de Vol keren, is in deze tijd zeer ac tueel. De conferentie gaat uit van de Evangelisatiekring Vlissingen. Middelburg FONDS VOOR BLINDE- GELEIDE HONDEN. De Nederlandse Vereniging van Wolfshondbezitters .te Dordrecht heeft een fonds voor blindegeleidehonden in het leven geroepen met het doel zovel mogelijk blihden aan honden te helpen. In verschillende winkels in Mid delburg werden busjes yoor bijdragen aan dit fonds ge- S laatst. Wanneer men een, ergelrjk busje wil aanschaf fen, kan men zich wenden tot de heer A. Klaasse, Sin gelstraat 43. Het is tevens mogelijk donateur van het fonds te worden. Nieuw- en St. Joosland VERGADERING „HET GROENE KRUIS." Op Vrgdag 2 April a.s. zal de vereniging „Het Groene Kruis" te Nw. en St. Joos land in het achterste lokaal van de openbare lagere school haar algemene voorjaarsver gadering houden. Behalve re kening en verantwoording van het bestuur, verslag van de kascommissie, komt o.m. ook aan de orde de benoeming van afgevaardigden naar de Pro vinciale Vergadering. Meliskerke DE BW3ROTING. De raad van Meliskerke ver gaderde voltallig. Het verzoek van de raad van Beerta werd afgewezen. De verplaatsingskosten van de ambtenaar ter secretarie werden vastgesteld op 211.50, volgens besluit December 1846. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer E. de Korte. Benoemd werd tot secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbestuur de-heer W. H van der Heyde met algemene stem men. Een voorstel van B. en W. om het salaris van de klokken luider te brengen op 52 per jaard werd z.h.s. aangenomen, evenals het voorstel om toe te treden tot de Prov. Brand- weerbond. Goedgevonden werd ook om voor leerlingen uit deze ge meente die onderwqs ontvan gen aan het Chr. Lyceum te Goes, een bijdrage te geven, ingaande schooljaar 1947— 1948. De begroting 1948 van bet B.A. werd goedgekeurd, gewo ne dienst 1693.88%, kapitaal- dienst 5100. Gemeentebegroting 1948. Na enige besprekingen werd deze vastgesteld voor de gewone dienst op 35.525 en voor de kapitaaldienst op 62.473. De begroting is sluitend ge maakt kunnen worden met een post van onvoorzien van 1623. De S.G.P. verklaarde geacht te willen worden tegen de verzekeringsposten te heb ben gestemd. Rondvraag. Ter sprake kwam het bouw- en woning toezicht, de handhaving van de aanvraag voor de 8 woning wetwoningen, het verzoek om een busdienst via Mariakerke- Middelburg, de opruiming wo ning hoek Dorpzicht en de be bouwing op het eind van de Noordstraat. Burgerlijke stand VLISSINGEN Bevallen: C. M. Florusse van de Grijp, z.\ E. Suurmond —van Aartsen, z.; M. C. A. RosendaalKlijberg, z.; J. Nagtegaalde Rijke, z.; A. GelukMeulmeester, d.: J. J. RoelseSuurmond, z.: A. J. KooperRisseeuw, z.: H. R. van der WalNotebaart. d.; H. FritzGirtler, z.; A. J. P. de RidderComelisse, d.; M. J. GodeschalkTaillie, d.; Z. CoRjnSturni, z.; van HoornFröberg, d.; P. C. BleijenbergKlein, d. Getrouwd: j. J. Vader, 28 j. en S. van den Driest, 27 j.; A. Baljé, 33 j. en L. van Wa- geninge, 28 j.; H. A. M. Meeuwesen. 29 j. en N. Elias, 24 j.; K. C. Groen, 51 j. en C. A. Vader. 42 j.; J. A. van der Made. 26 j. en C. M. Fliers, 20 j Ondertrouwd: K. C. Groen, 51 j. en C. A V.ader, 42 j.; L. J. van Elzelingen, 26 j. en H. M. Schreurs, 24 j.; J.'Grippe- Jing, 25 i. - en S. J. A. van Tïam, 26 j.; C J. de Hondt, 25 j en C. E. van Beek, 35 j.; T. van Wassenaar, 34 j. en J. Bostelaar, 22 j.; J. Wester- vaarder, 35 j. en M. L. Tim merman, 36 j.; C., Rolaridus. 22 p. en N. Nieuwenhuijze, '17 j.; D. van Leeuwen, 20-j. en A. Brunke, 21 j.; A. Knol, 31 j. en D. N. Prins, 26 j.; J. Prins, 24 j. en S. J. de Kievit, 20 j.; P. Lute, 45 j. en M. Al- leda, 40 j. Overleden: P. A. Nouwen. 52 i., echtgen. van A. Bedet: J. B. Danckaerts, 60J., echtg. van E. Fanoij: J. G. Ratel band, 88 j.. wed. van J. F. Bax: C. Schouten, 35 j., ori- geh.; F. de Rijke, 86 j., wed. van J. D. Fregeres. SOUBURG. Bevallen: L. de Vroe— Leiinse, d. Ondertrouwd: P. Jongepier, 24 j. en J. Brouwer,, 21 j. - Getrouwd: B. C Sliggers, 28 j. en A. C. Deij, 22 j. Overleden: C. Wanjon, 72 j., echtg. van C. Sinke; J. J. Huiisman, 67 j., echtg. van J. Verhage; F. Arendse, 2 j. z. van A. Arendse en L M. Hu- son;-C. de Kuiiper, 76 j., we- dnr. van P. Blok. Zeeuwen wonnen dam- wedslrijd te Luik met 23 17 Te Luik werden twee ron den gespeeld tussen een Zeeuws damtiental en een tiental uit Luik om de „Maas- Schelde-beker". De uitslag van de eerste ronde luidde 10IA, die van de tweede 137 in het voor deel van de Zeeuwen. Het eindresultaat was dus 2317 voor de Zeeuwse dammers. De wisselbeker werd door de heer H. M. Slabbekoom, voor zitter van de ^Zeeuwse Dam- bond, in ontvangst genomen. De beker blijft thans definitief eigendom van de Zeeuwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2