PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verjonging van het leger Nieuw station te Vlissingen BILT Franco weer in tel Motie tegen Amsterdamse GRN.-wethouders er door Trein CaïnJ—Haifa op mijn gelopen. Vandaag Federatief Europa. Vensterglasdistributie opgeheven. H.M. DE KONINGIN HOUDT NOG RUST. Het spel met de dood. President-Directeur der Ned. Spoorwegen in Zeeland HET REIZlGERSVERVOER IN ZEEUW SCH- VLAANDEREN 191e Jaargang - No. 76 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. dagelijks. Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 April '48 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. pt-r week, l 3.20 per kwartaal: franco per post I 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p advertentie 2. Giro, nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 68-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29 te' 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55 tel 2473. (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr. C 160. tcl^2B. ZEELAHD VERGETEN In Friesland is een bewe ging opgericht, die gaat ijve ren voor zelfbestuur voor de ze provincie. Als het niet zo dwaas was, zou men er om kunnen huilen. Want wat moet er in een tijd, waarin de meest verlichte geesten broeden op een „wereldrege ring" en een „wereldparie- ment", van Nederland terecht komen als behalve de Frie zen nu ook eens de Twente naren en de Achterhoekers, de Limburgers, de Braban ders en de Zeeuwen voor zelfbestuur gaan vechten? Nederland is zo juist keurig het Vijfmogen dhedenverbond binnen gezeild, laat ons in vredesnaam nu binnen eigen grenzen geen nieuwe ver deeldheid ga^n scheppen! Voor het overige echter zou het wel goed zijn, als men in het Westen zich eens wat minder op het Westen alleen concentreerde en beter besefte, dat Nederland niet alléén uit de provincies Noord- en Zuid Holland en Utrecht bestaat. De Rijksdienst voor het Na tionale Plan heeft dezer da gen een rapport gepubliceerd over het herstel der Neder landse badplaatseh aan de Noordzeekust. Het is een zeer belangwekkend document ge worden. met allerlei interes sante gegevens, waaruit blijkt van welk een onschatbare waarde deze badplaatsen als recreatieoord zijn en hoe aan zienlijk deze waarde nog za! stijgen in de komende tien tallen van jaren. Omstreek? 1970. dus over minder dan 26 jaar, zal het gehele strand tussen Hoek van Holland en Egmond practisch geëxploi teerd worden. Stil strand blijft er dan al leen nog maar over tusser. Zand voort en Noord wijk er ten Noorden van Bergen! Men ziet: het is een belang wekkend rapport. F doch: vergeefs zal men er in zoeken naar de Zeeuwse badplaatsen. Noch de kust van Schouwen, noch Dom burg. Vrouwenpolder, Zoute- iande, Vlissingen, noch Cad- zand worden genoemd. Ter wijl zii toch een behoorlijke portie schade opliepen en dusi herstel: behoeven Het zou wel interessant zijn om te vernemen, waarom dê Zeeuwse badplaatsen bui ten beschouwing werden ge laten, w&aront de Rijksdienst voor het Nationale plan zich niet verdiepte in de vraag, wat er voor deze badplaatsen in de toekomst dient te ge schieden. Werd Zeeland on belangrijk geacht? Of werd het eenvoudig ver geten? 40 personen gedood.. Bg Benjamina (Noord; Palestina) is de trein Caïro- Haifa op een electrisch tot ontploffing gebrachte mijn ge lopen. 40 personen z\jn gedood en 61 gewond. In de trein be vonden zich behalve Arabieren ook Engelse soldaten, waar van echter geen een gedood zou zijn. Plan-Marshall 10 April gereed? Het Amerikaanss Huis van Afgevaardigden heeft met 329 tegen 74 stemmen het wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk in het kader van het plan-Marshall 5.3 milliard dollar voor het her stel van Europa en een aparte som voor Griekenland. Tur kije en China beschikbaar zal worden gesteld. Het amendement om Spanje de mogelijkheid te geven voor deelneming in aanmerking te komen werd met 188 tegen 104 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp is thans naar het Congres gezonden, dat in de* komendedagen in verenigde zitting hét uitein de1 ijke ontwerp zal opstellen, dat naar men verwacht bin nen 10 dagen aan pres. Tru man ter tekening voorgelegd zal kunnen worden. Mac Arthur wil vredes verdrag met Japan. Generaal Mac Ar thur, de Amerikaanse opper bevelhebber in Japan, heeft verklaard, tegenstander te zijn van een voortijdig terug - trekken uit Japan van dc Amerikaanse bezettingslegers Eerst moet de zekerheid ziin verkregen, dat geen andere mogendheid zal vernietigen wat Amerika tot stand heeft gebracht en dat Amerika eco nomisch of strategisch schade wordt toegebracht. Mac Arthur is voorstander van de tot standkoming van een vredesverdrag. Hij advi seert, indien noodzakelijk unilateriaal, aan Japan dc status te verlenen van onaf hankelijke mogendheid. Het Wereldgebeuren Ver. Staten sluiten vriendschap met het Spaanse regime. HET KAN VERKEREN Een Spaanse journalist, die onlangs een réis maakte naar de Ver. Staten; vertelde in zijn blad het volgende verhaaltje: Toen ik vier jaar geleden in New-York landde keek de pascontrolepr me argwanend aan. „U bent toch geen revo- lutionnair?" De man verstond daaronder een aanhanger van Franco. Dit jaar werd me bij aan komst dezelfde wantrouwende vraag gesteld. „Wat verstaat U onder re- volutionnairen", informeerde ik welwillend. „Een partijgan ger van de roden natuurlijk!" Dit verhaal tekent de vol slagen verandering in de hou ding van de meeste Amerika nen tegenover het Franco-be wind. Franco is niet langer meer de meeloper van Hitier en Mussolini, de fascistische dictator, die elke democratie tot een aanfluiting maakt. Franco is 'géworden de eerste staatsman in Europa, die van meet af aan krachtig stelling nam tegén het communisme en het met geweld buiten de Spaanse grenzen hield. Het Iberische schiereiland is geen half-Duitse bases meer, doch4 het meest betrouwbare Ameri kaanse bastion in West-Euro- i. Moet in Frankrijk' en Italië nog altijd rekening gehouden worden met sterke communis tische partijen, in Spanje is elke communistische activiteit beperkt tot wat onbetekenen de ondergrondse activiteit. Onder deze omstandigheden hebben de Ver. Staten beslo ten alle in Amerika al lang versleten anti-fascistische leu zen te laten vervallen. Zelfs wordt niet meer de moeite genomen om bij wijze van buiging voor de publieke opinie in West-Europa aan te dringen op bepaalde rege ringsveranderingen in Spanje, die het regime daar een demo cratisch vernisje moeten ge ven. Fascistisch of niet, Spanje moet niet langer een uitgeslo ten land zijn, maar ten volle worden opgenomen in de West-Europese gemeenschap, is de huidige opvatting in Washington. Daarom heeft men er Frankrijk toe genoopt de FransSpaanse grens weer te openen. Daarom is admi raal Sherman naar Madrid ge reisd om met Franco te on derhandelen over Amerikaanr se dollarsteun. Dinsdag zijn de coulissen Vlade Clemëntis, de nieuwe minister van buitenlandse zaken van Tsjeeho-Slowakjje. Nieuw rapport over China. 0 Enige minuten, voordat, se nator Vandenberg het Con gres verzocht een som van 463 millioen dollar toe -te staan voor burgerlijke en mi litaire hulp aan China, heeft de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen 'n nieuw-rapport over China ge publiceerd. In het vorige, inmiddels in getrokken, rapport werden de Chinese centrale regerings- «leiders beschuldigd van „on doelmatig handelen en onbe kwaamheid". Het nieuwe rapport zegt?, dat de nationa- listfsche regering „onze ge meenschappelijke strijd tegen de communistische agressie vertegenwoordigt". Als de V.S. thans geen hulp bieden, staat men tegenover de mogelijkheid, dat China een „door communisten be heerste satelliet" wordt. De Chinese nationalistische rege ring van Tsjang Kai Sjek, dié twintig jaar lang „onzelfzuch tig patriottisme" betoond had, verdiende steun. DAGBÖEK VAN v GENERAAL STILWELL. In de „Ladies home jour nal" zyn dagboekbladen e.d. van de hand van de vroegere Amerikaanfee bevelhebber in het Verre Oosten, generaal Stilwell. verschenen. Stilwell noemt daarin Churchill grootste strateeg ter wereld en beschuldigt president Roo sevelt van verwaarlozing der Amerikaanse belangen in China gedurende de oorlog. Tsjang Kai Sjek acht hij een „machtswellusteling" gan het hoofd van een „corrupte re gering van één partij, ge steund door een Gestapo en een geheime part ij dienst". Montgomery onderscheidt 300 Belgen. Maarschalk Montgomery is Woensdagochtend op het vliegveld te Everc (naby Brus sel) geland. Hij is op uitnodi ging van de regering naar België gekomen en zal in het bijzonder de militaire scholen en opleidingscentra bezoeken om de methoden van opleiding met de Engelse te vergelijken. 's Avonds heeft hij in het Paleis voor Schone Kunsten aan ongeveer 300 Belgen Brit se decoraties voor diensten aan de geallieerde zaak gedu rende de oorlog bewezen, uit gereikt. 'insdag weggetrokken. Het Huis van Afgevaardigden wil Spanje 6?05 millioen dollar verstrek ken. De Europese landen zul len zelf uit moeten maken of dit zal gebeuren binnen het kader van het plan-Marshall. Als- zij blijven weigeren Spanje als een gelijkberech tigde partner te beschouwen, zal Amerika alléén Franco onder zijn hoede nemen. In Madrid is va-* uit besluit met, grote instemming kennis genomen. Minder ingenomen is de nog altijd bestaande Spaanse regering in balling schap, die nu haar' matten wel kan oprollen. De reacties in West-Europa variëren van instemming tot verontwaardiging naarmate de commentators rechts of links georiënteerd zijn. Oyer één? ding is men het eens: Franco is weer in tel. fyïieuw systeem startbaan in België. Op het vliegveld Meisbroek (België) is een nieuw soort start- en landingsbaan gede monstreerd. Het baanvak, dat vroeger was samengesteld uit grote betontegels, was ver vangen door blokjes van 20 maal 20 cm. trilbeton. zgn. is het 1 April ..begint het j ...worden de steenko lenmijnen in Japan ge nationaliseerd ...is het 3 jaar geleden dat de bevrijding van Oost-Nederland begon Socialistische partijen in Parijs bijeen. De heren Koos Vofrink, voorzitter der Partij van de Arbeid en jhr. mr. M. van der Goes van Naters. voorzitter der 2e Kamer fractie van de Partij van de Arbefd, deelden mede, dat de berichten over een boycot van het „Congres van Europa" door de socialis tische partijen onjuist zijn. Aan de socialistische partijen wordt door de commissie van overleg geadviseerd als partij niet aan het Haagse Congres van Europa deel te nemen. De ledeu der socialistische partijen, parlementaire frac ties, functionarissen of parti culieren blijven volkómen vrij om aan het congres mee te werken. Voorts deelden zij mede, dat de socialistische partijen be sloten hebben de bevordering van een federatief georgani seerd Europa bovenaan op hyn program te plaatsen en dft ter uitwerking van dit' besluit op 25 April een besloten con ferentie zal gehouden worden door de socialistische partijen in Parijs. v Het ministerie van.economi- sche zaken maakt bekend, dat met ingang van 1 April 1948 vensterglas in alle dikten, zonder machtiging., vergun ning of bon, aan handelaren, verbruikers of verwerkers mag worden verkocht en af geleverd. De aanwezige voorraden en de te verwachten regelmatige aanvoer hebben het nemen van deze maatrëgel mogelijk gemaakt. De grote tekorten aan tuin- dersglas, blank gepolijst spie gelglas, gewapend glas en brute glas, vormen voorals nog een beletsel, om tot op heffing der distributiemaatre gelen betreffende laatstge noemde glassoorten over te gaan. Duits concentratiekamp Vught. Het is te verwachten dat nog deze zomer, waarschijn lijk in Juni of Juli, de eerste processen zullen aanvangen voor het Bijz. Gerechtshof in .polyhlocs". die met een pen-Den Bosch van de „straf - gatverbinding worden gehouden. - I 1 bij elkaar zaak Duits Vught". concentratiekamp De secretaris van H. M. de Koningin deelt ons het vol gende mede: „De toestand van H. M. de Koningin maakt het nog; niet mogelijk, dat ztf haar werk zaamheden weer ten volle kan hervatten. Op medisch advies zal zij voorlopig nog zeer veel rust moeten houden". Drie jongens vonden Dins dagmorgen in de duinen te Wassenaar een bakelieten buisje met aluminium dop. Het was vei-moedelijk een slagpiipje van een landmijn. Toen zij 's middags in een pottiek van èen huis aan de Piet Paaltjesstraat te 's-Gra- venhage gezamenlijk het buisje uit elkaar trachten te halen, ontplofte het. De 13-ja rige A. C., wonende in de Piet Paaltjesstraat, verloor 'h gêdeelte van zijn lfckerarm met pink en ringvinger. De beide andere jongens, de 17- jarige H. C. en de 13-jarigë A J. C. V., eveneens wonende in de Piet Paaltjesstraat, be kwamen brand- en sniiwon den aan hun linkerhand. A C. moest in het ziekenhuis aan dé Zuidwal worden opge nomen. Vier anti-communlstlsche raadsfracties stemden vóór. I willen gaan. De welvaartsco- mité's hebben niets gemeen met de actiecomité's in dat land". Wethouder Seegers x steunde dit betoog en venveer- Ide zicht - Betreffende wethouders willen niet wijken. (de commuiïistfsche) heeft de Amsterdamse Raad Woensdagmiddag de motie, waarin de communistische wethouders worden uitgeno digd hun zetels ter beschik king te stellen, aangenomen. Dit geschiedde na langduri ge debatten. De communis tische wethouders Polak en Seegers legden er opnieuw de nadruk op, dat zy er niet aan denken af te treden. Wethouder Polak wees de argumenten, die de vier anti communistische raadsfracties hanteren om de motie kracht bij te zetten, de goedkeuring door de C.P.N. van het ge beurde in Tsjecho-SlowakUe en de vorming van wel vaar ts- comité's, af. «,Men dringt ook niet aan op aftreding der R.K. wethouders omdat de katho lieken handjeklap spelen met Franco," aldq£j merkte hij op. „Er is geen sprake van, dat wij in ons land de weg, die in Tsjecho-Slowakije is gevolgd, MINISTER KENT DE TOEKOMSTIGE LEGERSAMENSTELLING NOG NIET. De kapiteins van 53 jaar. Aan het eindverslag der commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende voorzieningen ten aanzien van de be\Wderings\vet voor de landmacht 1902 en de wet voor het reserve-personeel der. landmacht 1905, is het volgen de ontleend: Het zou van een al to groot optimisme getuigen, indien de minister do hoop zou koesteren, dat op 1 Januari 1950 een duidelijk inzicht zou zyn verkregen in de toekomstige oorlogs- en vredes-s&menstelling van ons leger. Het is voor de minister onniogelyk daaromtrent enige toezeg ging te doen, hoewe! hy niets za! nalaten om zo spoedig mogelijk tot een ophouw op vasto grondslag te komen. Het is geenszins liet stre ven om de verjonging van het officierskorps te beperken tot de lagere rang. Verjonging is- in de hogere rang evenzeer nodig als in de lagere. De overbruggingsmaatregel, waar bij de maximum leeftijd var. 53 jaren, waarop een kapitein kan worden bevorderd, tijde lijk wordt opgeheven, wordt inderdaad uitsluitend op bll- lijkheidsgronden voorgesteld. Het ligt geenszins in het voornemen- kapiteins van 53 jaar, die thans niet tijdelijk tot eén- hogere rang zijn be noemd, voor definitieve bevor dering tot majoor in aanmer king te brengen. Voor wat het stelsel der tij delijke rangen betreft, de mi nister zal daarvan, na de tot standkoming van de voorge stelde voorzieningen, slechts dan gebruik maken, indien dit om redenen van dienstbelang beslist geboden is. Maatregelen zijn in voorbe reiding, waardoor voor ver dienstelijke onderofficieren, die in Indonesië In een tijdelijke officiersrang uitstekend heb ben voldaan, de gelegenheid wordt opengesteld, zich ver der te bekwamen voor een de finitieve benoeming tot offi cier. Tijdens het bezoek, dat de directie van de Nederlandse Spoorwegen Woensdag aan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bracht, zijn enige belangrijke mededelingen gedaan over de plannen van de spoorwegen voor Zeeland. In de eer ste plaats kon de president-directeur, ir. F. Q. den Hollan der. mededelen, dat deze week een belangrijk besluit is ge vallen ten aanzien van het station te Vlissingen. De ruïnes zullen hier spoedig worden opgeruimd en begonnen zal worden met het bouwen van een eenvoudig station waarbij rekening wordt gehouden met uitbreiding tot een maritiem station van veel groter betekenis. Ten aanzien van de clec- trificatie kon er nog geen positieve mededeling worden ge daan. Gelyk bekend kan het oorspronkelijk elecirificatie- schema voor 't Nederlandse spoorwegnet, volgens welk in 1951 ook de laatste in aanmerking komende lijn geëlectrifi- ceerd zou zijn, niet worden gehandhaafd. Dit behoeft echter niet te betekenen dat ook Zeeland tot na 1951 zal moeten wachten, alvorens het een moderne spoorverbinding met de rest van ons land krijgt. In studie is de vraag of voor Zee land electrische of dieseltractie zal worden gekozen. Alles hangt echter af van het tempo, waarin de nodige materialen beschikbaar zullen komen. Dit laatste geldt ook voor de verzorging van het reizi- gersvervoer op de lijnen van de spoorwegmaatschappij Mechelen-Terneuzen in Oost-Ze^uwsch-Vlaanderen. De Spoorwegen zullen echter alles doen, wat mogelijk is om de belangen van deze streek zo goed mogelijk te behartigen. In elk geval zal de status quo hier gehandhaafd blijven. Deze mededelingen kregen \vy tijdens 'de rit met een Bel gische dieseltrein van Hulst over Sas van Gent naar Ter- neuzen, welke rit was bedoeld als een inspectietocht van de directie der N.S. voor de lij nen van de Spoorweg maat schappij „MechelenTerneu- zen". Behalve ir. den Hollan der namen ook de beide an dere directieleden, ir. S. F. H. Giesberger en drs. D. J. Wan- sink, aan deze tocht deel. Ir. den Hollander legde er de nadruk op, dat wat betreft de overname van het Nederlandse gedeelte van de ljjn MechelenTer- neuzen, In elk opzicht ook dus ten aanzien van de tarieven de status quo gehandhaafd blijft. Er zal dus niets veranderen. Op het ogenblik exploiteren Ie N. S. deze lyn voor de Spoorweg-mij. MechelenTer- neuzen, terwijl over de uitein delijke overneming nog onder handelingen worden gevoerd. Deze overneming zal in elk geval uiterlijk 1 Juli moeten geschieden. Vast *staal reeds dat het materieel zal worden verdeeld naar verhouding, van de netlengten, hetgeen bete kent dat 49 voor de Neder landse Spoorwegen is bestemd. HET PASSAGIERS VERVOER. Ir. den Hollander kon wei nig positieve mededelingen doen over de uitbreidingskan sen van het passagiersvervoer, met name op de ljjnen Selzae- teSas van GentSluiskil— Terneuzen en SluiskilAxel. Ook hier hangt alles af van de materiaalpositie. De lijnen hebben ontzettend geleden en eerst zal dus al het mogelijke moeten worden gedaan om deie te herstellen. Wat de havenbelangen van Terneuzen betreft, zullen de Nederlandse Spoorwegen gaar ne alle mogelijke medewer king verlenen, maar hier ligt toch in de eerste plaats een regeringstaak. De kwestie van een spoor weg ferry verbinding tussen Hoedekenskerko en Terneuzen is wel in studie, maar dit is toch slechts muziek voor een verre toekomst. DE KAARTJES-KWESTIE. Het kopen van spoorkaart jes voor een reis, welke op een Belgisch station (Selzae- te) aanvangt, is inderdaad niet meer mogelijk, aangezien de Nederlandse Spoorwegen hiervoor niet over deviezen beschikken. De N. S. hebben echter een open oog voor' relzl- gersbelangcn in Zecuwsch- Vlaauderen en er worden reeds besprekingen gevoerd om de op handen zijnde fu sie tussen Z.V.T.M. en S.B. M. nog verder uit te strek- hierbij betrokken zouden worden. HET STATION TE VLISSINGEN. Gelijk hiervoor reeds ge zegd, zal thans spoedig wor den begonnen aan het station te Vlissingen. Hoewel de di rectie, die Dinsdag de Zeeuw se hoofdlyn inspecteerde daarbij ook het station Vlissingen bezocht, hierover niets mededeelde, mag men toch aannemen dat het deze week genomen besluit onmid dellijk in verband staat met de beslissing van minister Vos over de terugkeer van de Stoomvaart My. „Zeeland" naar Vlissingen. DE TRACTIE. De stoomtractie zal ook op de Zeeuwse lijn moeten ver dwijnen, daar de machines verouderd zyn. Electrificatie hangt af van de mogelijkhe den, welke de materialenposi- tie biedt, maar er is kans, dat voor Zeeland Dieseltractie zal worden gekozen, wat voor de snelheid en de geriefelijkheid van het vervoer op hetzelfde zou neerkomen. Men zal ln de toekomst ook, in Zeeland met snelheden van 100—125 km. gaan rijden. ACTIVITEIT. Inmiddels blijkt dat men ook in Zeeuwsch Vlaanderen zeer actief is, inzake de beharti ging van de spoorwegbelangen van deze streek. Er is name lijk een commissie gevormd welke de behartiging dezer belangen tot haar speciale taak zal maken. Voorzitter van deze commissie is ir. A. .H. de Bel uit Sas van Gent en secretaris de heer A. Hendrik- se van de Kamer van Koop handel te Terneuzen. In deze commissie hebben voorts zit ting mr. P. H. W. F. Teilegen, burgemeester van Terneuzen, de heer F. P. O. M. Koch, St. Jansteen, die do. Kamer van Koophandel vertegenwoordigt, de heer A. de Meyer voor de havenbelangen van Terneuzen, de heer G. Jongepier, Terneu zen, voor de middenstand en de heer J. van Hoeve, Sluiskil voor de Stichting van de Ar beid. J-*"* de zich opnieuw tegen tot hem gerichte beschuldigingen. Wethouder Franke beticht te de communisten er van, dat zij een gevaar kunnen zijn voor stand en land, hetgeen onder meer blijkt uit hun sta- kingsagitatie. Hun tactiek is een andere dan in 1946 (by de gemeenteraadsverkiezingen en daarvan moeten zy thans de consequentie trekken. Weth. Seegers merkte nog op, dat de C.P.N. de leuze „voor vrijheid en democratie" blijft belijden. Orgel van Zutphense kerk gespaard. .Het kostbare orgel van de 5t. Walburgkerk te Zutphen heeft door de brand in de toren wel geleden, maar is niet verloren gegaan. Omtrent de oorzaak van dc brand tast men nog in het duister. Werklieden, die op de bovenste omloop van de kerk werkzaamheden ver richtten, konden geen ver klaring geven. Zij zagen plot seling een begin van brand, maar waren niet bij machte- deze zelf. te blussen. De toren is geheel een ruïne geworden; alleen de mu ren staan nog overeind. De kérk is gespaard gebleven. Proces Rauler op de film. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de bijzonde re rechtspleging zal in een Nederlandse rechtszaal de ge luidsfilm zijn intrede doen. Polygoon-Profilti heeft nb van de president van het Bij zonder Gerechtshof toestem ming gekregen om een film te maken van het proces- Rauter. Deze film zal opge nomen worden in het Neder lands Nieuws, aangevuld met filmpjes, die de Duitsers in het Jodenkamp Westerbork gemaakt hebben. t Isolatie der Sovjet-zóne Boeren en inwoners van kleine dorpen langs beide zij den van de verkeersweg, waar langs het verkeer van Berlin naar het Westen van Duits land gaat, hebben volgens het mét Franse licentie verschij nende Berlynse blad „Der Ku- rier" aanzegging tot evacuatie gekregen. Het betreft dorpen in de buurt van Maagdenburg. U.S.A. WEIGERT. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur te Berliju zullen Sow- jet-Russische grenswachten niet in Amerikaanse militaire treinen worden toegelaten. De Amerikaanse autoriteiten héb ben zich wel bereid verklaard voor goede documentatie zorg te dragen. Naar wordt meegedeeld, heeft Engeland het Sowjet- voorstel verworpen, betreffen de onderzoek van goederenla dingen, die van Berlijn naar het Westen worden vervoerd, evenals de eis, dat geallieerd personeel van doorreis-visa moet zijn voorzien. Nader wordt gemeld dat de Russen bij Mariënborn reeds drie uur lang twee. Britse trei nen vasthouden, die bestemd waren voor Berlyn. Toenemend aantal vluchtelingen uit Thüringen. Het aantél vluchtelingen uit Thüringen (Sovjet-zóne), dat in Beieren (Amerikaan se zóne) binnenkomt, is met de helft toegenomen, zodat thans ongeveer 150 personen §er dag de grens ovcrschrij- en. Myron Taylor naar Franco? Uit betrouwbare bron te Madrid wordt vernomen, dot Myron Taylor, de persoon lijke gezant van president Truman bli het Vaticaan. waarschijnlijk Donderdag middag een bezoek aan gene raal Franco zal brengen. In politieke kringen acht men het mogelijk, dat de eventu ele opneming van Spanje *n het plan-Marshall ter sprake zal komen. DE VOORSPELT REGEN EN WIND Kraehtige en vooral langs de kust nu en dan stormach tige wind tussen Zuid-West t on West. Half tot zwaar be Ir. de Bel heeft zitting .volkt met regenbuien. ken, zodat ook de N. S. voor de groot-industrie. i Iets lagere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1