PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wat onze maag bespaard bleef... Vrijheid van voorlichting Geallieerde bestuursraad op 10 April bijeen Het proces-Rauter Zutphen's toren in vlammen BILT FRANCO DEELT MEE. Nieuwe vakorganisatie te Rotterdam. Marechaussee schoot wielrenner neer. De Keuringsdienst voor Waren is ook in Zeeland paraat Dit blad verschijnt dagelijks. cSfidu^ieïwagcn! Aleemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 191e jaargang - No. 75 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Woensdag 31 Maart '48 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per ....n., minimum p. advertentie Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux gevestigd tc Vlissingen: Walstr 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. te'. 2077 cn 2924 - Goes: L Vorststr. 55 tel 2^75 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Grdtamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: Nwe Bogerdstr. C 160. te) 26, Het Wereldgebeuren Conferentie in Genève belooft weinig succes. Standpunten onverzoenlijk. De Amerikaanse schrijver, John Steinbeck, heeft kortge leden een reis gemaakt door de Sowjet-Unie. Hij mocht zich vrij en ongehinderd be wegen en had gelegenheid met tal van Russen openhar tig te spreken over zaken, die Oost en West gescheiden hou den. Over een onderwerp bleef men altijd langs elkaar heenpraten, over de taak van de pers. Wel tientallen malen werd Steinbeck gevraagd waarom dc Amerikaanse kranten zoveel leugens ver telden over de Sowjet-Unie en steeds maar over oorlog schreven en waarom de rege ring dat niet verbood. Als Steinbeck antwoordde, dat de regering niets te verbieden had omdat de pers in Amen- ka vrij was te schrijven wat haar goeddunkte, volgde een. schouderophalen. Als omgekeerd Steinbeck de afwezigheid van persvrij heid en de censuur in Rus land laakte, was de verwon dering aan Russische zijde. De Sowjet-rédactèuren ston den helemaal niet onder cen suur. Het was hun alleen ver boden kwaadaardige aanval len te doen op de democrati sche rechten van het volk. De Russische kranten verdedig-" den ge.en klassebelangen. maar de belangen 'van het volk. Daarmee was de discus sie op een dood punt belandt. Diezelfde tegenstèlling treft men aan op de qonferentie voor vrijheid van voorlich ting. die op het ogenblik in Genève gehouden wordt. On der auspiciën van de Ver. Naties zijn daar afgevaardig den van vrijwel alle verenig de naties bijeen om te trach ten door bepaalde afspraken verbetering te krijgen in de wijze, waarop het krantenle zend publiek kan worden vooi-gelicht. Twee stromingen houden de conferentie verdeeld. De Russen en hun meelopers gaan heftig te keer tegen de Amerikaanse pers, die onder invloed van de „Wallstreet- kapitalisten" zou ophitsen, de Amerikanenverwijten de Sowjets afbreuk te doen aan de vrijheid van voorlichting door buitenlandse journalis ten te weigeren vrijelijk zich achter het ijzeren gordijn te Spanje ingeschakeld bij het plan-Marshall. De commissie voor buiten landse zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft erin toegestemd, Spanje te betrëkken bij de steun aan het buitenland ten bedrage van 6205 millioen dol lar. Het Huis van Afgevaardig den heeft de opneming van Spanje, in het plan-Marshall met 149 tegen 52 stemme» goedgekeurd. De voorzitter van de com missie van buitenlandse zaken Vorys (rep.) heeft verklaard, dat Spanje toch nog door an dere Europese landen zou kun nen worden uitgesloten, indien zij, zulks wensten. Hij zeide, dat het ministerie van buiten landse zaken tegen de opne ming van Spanje gekant was. „Het wordt misschien in West Europa als een verkeerde poli tiek beschouwd. Dë wijze, waarop Spanje in het desbe treffende wetsontwerp zal voorkomen, zal tamelijk on schuldig zjjn," aldus Vorys. Het congreslid Stanley Isaacson van de American La bor Party zeide, dat het besluit van het Huis het geweten van dc wereld zou schokken. „Wij in dit Huis hebben de fascistische regering van Fran co aan ons hart gedrukt", al dus Isaacson. ONGELUKKIG LAND. Naar aanleiding van het be sluit van 't Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de opne ming van Spanje "in het plan- Marshall goed te keuren, schrijft dc Engelse „News Chronicle" onder meer: „Er moet nog heel wat binnen de grenzen' van dat ongelukkige land gebeuren, voordat zijn na buurlanden er mee willen sa menwerken op basis van we derzijdse bijstand en eigen hulp." Arabieren en Joden eerbiedigen Rode Kruis. De Palestijnse Joden en Arabieren hebben er in toe gestemd het Internationale Rode Kruis een schriftelijke verklaring te geven, dat zij de bepalingen van de Rode- Kruisconventie van Gériève zullen eerbiedigen. bewegen. De Nederlandse af gevaardigde heeft gepro beerd een gulden midden weg te vinden door het zó te formüleren: vrijheid van voorlichting is een internati onaal recht, waarvan evenwel niemand misbruik mag ma ken om de vrede in gevaar te brengen. Men zou daarom een journalistieke erecode moeten instellen. De voorzitter van de inter nationale journalistenorgar.i- satie wil een-eretribunaal de overtredingen van deze c#Is laten berechten met als sanc ties: waarschuwing, berisping en onwaardigheidsverklaring Hij heeft daartoe .een reso lutie ingediend. Er is evenwel weinig, hoop dat de conferentie succes zal hebben. De juridische commissie van de conferentie voor vrij heid van voorlichting heeft een Britse resolutie aanvaard, volgens welke de landen pe riodiek hun wetten tegen smadelijke geschriften dienen te herzien cn afwijkingen te corrigeren. Eén Sow jet-amen dement. volgens welke "de landen hun wetten tegen de veiispreiding van berichten, gericht tegen de vrede en de goede betrekkingen tussen de volken, zouden herzien, werd verworpen, Een Amerikaans voorstel, dat de regeringen de zo vrij mogelijke beweging van buitenlandse correspon denten zullen aanmoedigen- werd aangenomen. De Japanse arbeiders in ï'egeringsdienst, die vorige week in staking zijn gegaan, zjjn Dinsdag op bevel van het hoofdkwartier van generaal Macarthur, de geallieerde op perbevelhebber. weer aan het werk gegaan. E.V.C. WORDT O.V.B. Het bestuur van de afdeling Rotterdam van de E.V.C. maakt, naar aanleiding van gehouden functionarissen bij eenkomsten, van besluiten ge nomen ^)p een algemene leden vergadering en van het feit, dat door het hoofdbestuur van de E.V.C. te Amsterdam, naast de bestaande afdeling een nieuw secretariaat is geves tigd, bekend, dat met ingang van Dinsdag j.l. de afdeling Rotterdam voorlopig zal wer ken onder de naam O.V.B. (Onafhankelijke Vak Bewe ging). Aan de leden zullen contributiezegels verstrekt worden voor alle bedrijfsgroe pen met de opdruk „1948, O. V.B." en de prjjs van het ze gel. Tevens zal deze week voor het eerst een eigen or gaan worden uitgegeven, dat voortaan wekelijks zal ver schijnen. J- Voor fijnproevers. Door de Poeldjjkse jroenten- en fruitkwe- <er M. C. van Ruyven zijn de eerste kasaard- appelen aangevoerd. Voor een dagelijks maal z$n zij nog te duur. Zij brachten 1,35 tot 1,65 per kilo op. Door zijn plaatsgenoot G. v. Leeu wen werden de eerste perzikken aangevoerd. De eerste perzik kostte maar liefst 2.45. Eerste schip aan herstelde kademuur te Rotterdam. Op de avond van de Tweede Paasdag arriveerde te Rotter dam het Deense, 8500 b.r.t. metende m.s. „Malacca", van de „East Asiatic Company", geladen met .stukgoed, uit Shanghai, dat als eerste schip aan een herstelde kademuur ligplaats nam, en wel aan het terrein van Thomsen's haven bedrijf aan de Maashaven. BESLUIT VAN GENERAAL CLAY. Westerse mogendheden niet verantwoordelijk voor onenigheid. De Duitse nieuwsdienst meldt, dat generaal Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur, definitief besloten heeft de geallieerde bestuurs raad op 10 April bjjeen te roepen voor de volgende pe riodieke bijeenkomst. Het Britse bestuur van Duitsland-' heeft geantwoord op-de recente verklaring van Loekyantsjonko. de stafchef van het militaire Sovjctbe- stuur in Duitsland. Een analyse van de onenig heden in de bestuursraad toont aan, dat niet de Wes telijke mogendheden hiervoor verantwoordelijk zijn. doch veeleer de Sovjet-afgevaardig den. Immers, sinds Novem ber 1947 zijn 35 punten van de agenda geschrapt als ge volg van het Sovjei-veto. ter wijl de andere mogendheden het op deze punten eens wa ren. Slechts eén punt is met instemming van alle leden van dC agenda afgevoerd. CLAy'S WACHT AAN DE RIJN. De V.S. moeten de herin dustrialisatie van Duitsland steunen, indien men het com munisme wil verhinderen West-Europa onder de voet te lopen, aldus generaal Clay, in een onlangs afgelegde ver klaring voor de toewijzigings- eommissie van- -het Huis van Afgevaardigden. In de verkla ring wordt voorts gezegd, dat het vrjiwel onmogelijk zal zijn de verbreiding van het com munisme tegen tc houden, indien het cfe Rijn is overge stoken. De generaal verklaarde, dat voedsel en dollars nodig zijn I om het systeem van de vrije onderneming in Duitsland te behouden en dat de Duitsers wellicht nooit de Westerse democratie aanvaarden, maar ook het socialisme niet zou den aanvaarden. De communistische burgemeester van Turijn signor Nagra- rille houdt een toespraak tot de Franse ministerpresident Bidauit b\j zijn ontvangst te Turijn. Links staat graaf Sforza. -Een 17-jarige ÜLOscho- lier uit Velsen, die in de IJmuider binnenhaven op een met kolen geladen schuit meevoer, geraakte met één zijner benen tussen de kolen- schuit en een ander vaartuig bekneld. In het ziekenhuis moest zijn been worden ge amputeerd- Hij aanvaardt alle verantwoordelijkheid. Hoezeer de gemoederen in Nederland zich bezig houden met het komende proces Rauter, moge blijken uit brieven cn telefoontjes, die politieambtenaren, belast met het on derzoek, ontvingen naar aanleiding van de publicaties van een interview in de pers, waarin zij hun indruk weergaven van Rauter's houding. Daaronder zijn enige reacties van aan Rauter's verwante geesten, maar meer nog reacties, ge steld in de geest van: „Als Rauter de kogel niet krijgt, krijg jij hem". En wacht rustig af. Rauter zelf. zo vernemen wij, is naar het schijnt zich rustig en met een zekere zelf verzekerdheid op het proces aan het voorbereiden. Hij heeft verklaard, dat hij zich verantwoordelijk stelt voor alle gepleegde feiten. Ook wilde hii de verantwoorde lijkheid op zich nemen voor dë daden van zijn onderge schikten daar hij, nu Himm- ler. en Seyss Inqugrt van het toneel verdwenen zijn. zich beschouwt als de hoogste Duitse politieautoriteit, die hier te lande nog moet te recht staan. ZIJN GEZONDHEID. De gezondheidstoestand van Rauter wordt redelijk ge noemd Wel ondervindt hii nog steeds hinder van de ge volgen van de aanslag, die op hem gepleegd is. Twee kogels zitten nog in zijn lichaam en aan zijn rechteroog is hii zo goed als blind Bii de aanslag is een oogzenuw geraakt. De bewaking is ondertus sen nog verscherpt. Ondanks zijn protest hij heeft zijn erewoord gegeven, dat hij geen zelfmoord zal plegen staat hii voortdurend onder toezicht. Wanneer hij zich scheert staat er b.v. altijd een bewaker naast hem en 's- nachts blijft het licht in zijn cel branden, wént men wil geen enkel risico lopen, dat Rauter door zelfmoord zijn berechting zou ontgaan. DE BERECHTING. De zittingen zullen worden gepresideerd door ihr. mr. F. Wallace'laakt agressie van V. S. Henry Wallace, candidaat van de „derde partij" voor hel Amerikaanse president schap. heeft de voorstellen van president Truman voor dienstplicht verworpen als onderdeel van een program van onbeperkte agressie van de V.S. Volgens Wallace is het lund in gevaar, maar ontstaat dit gevaar door de politiek der V. S zelf. De Amerikaanse rege ring heeft een niet-bestaande dreiging verzonnen om het bewaoeningsorogram er door te krijgen. ..De huidige crisis wordt door de regering niet alleen geschapen om het plan voor particuliere corporatieve expansie te steunen, maar te vens om een binnenlandse crisis, die door baar tot nu toe gevolgde politiek dreigt, te voorkomen". G. M. van Meeuwen. Het hof •wordt verder gevormd door mr. Q. J. L. M. van Moorsel, mr D. Bydendük. generaal- majoor V. E. Wildmar en ge neraal majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Grif fier is mr. C. G. Jordens. ter wijl mr. J. Zaayer als procu reur-fiscaal zal optreden. Er zijn alleen enkele getui gen a charge opgeroepen zes in totaal o.a. de inspec teur van politie F. J. van Dien. van Geelkerken, pro- oaganda-leider'van de N.S.B., Schreieder, de leider van het Englandspiel en Van Etten, een oud-S.S.-er legen wie geen vervolging is inge steld omdat hii na zijn deser tie uit de S.S. belangrijki3 diensten aan de illegaliteit zou hebben bewezen. De president van hel bij zonder gerechtshof heeft mr. K. \'an Rijckevorsel als ver dediger aan Rauter toege voegd. Volgens de wet moet Rauter door een Neder landse advocaat verdedigd worden omdat hii voor een Nederlandse rechtbank en naar Nedexdands recht berecht zal worden. De duur van het pro ces wordt op drie dagen ge schat. Om 100 eieren- Na een spannende jacht, waarbij de vervolger van een auto en de vervolgde van een flets gebruik maakte, heeft een marechaussee in do buurt van Thorn (L.). dezer dagen de .Maastrichtenaar Jean Schwel^er neergeschoten. De ze man, een wielrenner, die in het bez.it van 100 eieren bleek te zijn. werd zwaargewond naar het St. Laurentiuszieken- huis in Roermond overge bracht. Zjjn toestand is op het ogenblik redelijk wel. Toen Schweitzer in razende vaart dóór het plaatsje Gra- them kwam racen, vertrouwde eeri daar dienstdoende mare chaussee de zaak niet geheel en al. Hij verzocht de chauf feur van een toevallig passe rende bestelwagen de renner te achtervolgen. Toen deze was ingehaald, loste de politieman enkel waarschuwingsschoten, maar Schweitzer zette er op nieuw de spurt in. Hij werd echter opnieuw ingehaald en door een kogel in de rug ge troffen. Sigarenfabrieken gecontroleerd. Bij een controle in veertig- fabrieken der Brabantse siga- renimjustrïe werd bij vieren twintig firmanten overtreding geconstateerd inzake de prij- zenvoorschriften en wel hoofd zakelijk in de middelgrote cd kleine industrieën De overtredingen golden het niet verlenen van de voor geschreven een procent kor ting bij contante betaling: het verkopen van sigaren tegen te hoge gemiddelde prjjs: het niet verlenen van voldoende handelskorting en het niet voldoende bijhouden der admi nistratie. Top stortte als vuurlawine omlaag. Vaste spuitinrichting werkte niet Het mooie torensilhnuet. <Jat yan verre reeds liet stads beeld van Zutphen beheerste, is niet meer. In de toren van de ,St. Wal- burgskerk ontstond Dinsdag middag omstreeks 4 uur brand, welke in een zeer kort tijds bestek zulk een enorme om vang aannam, dat omstreeks 6 uur de toten top met donde rend geraas omlaag stortte. Door energiek optreden van de samenwerkende brandweren van Zutphen, Apeldoorn, De venter, Arnhem, Brum men, YVarnsveld en Lochem Icon de kerk gespaard worden. v Omstreeks 4 uur steger, dikke rookwolken op uit de middenbouw van de storen. Na een half uur zag het ,er naar uit. dat men het begin van de 1195 partijen levensmiddelen in 1947 afgekeurd Vlissingen beleefde vorig jaar een waar oliebollenfeest. Een winkelier deed de in een tiid van vetschaarste wel zeer verleidelijke aanbieding van „slaolie zonder bon". In een minimum van tijd waren 1000 flessen verkocht en de „ge lukkige" huismoeders vierden dit buitenkansje met olie bollen bakken. Het kon nu lijden! De oliebollenfestijnen hadden echter een minder prettige afloop. De olie bleek parafine-olie te zijn een laxeermiddel die een grotè firma als pharmaceutische olie had geïmporteerd, om de ze na toevoeging van een kleurtje, als slaolie-zonder bon op de markt te brengen Een handeltje, dat een kapi tale winst opleverde. Jammer voor de knoeiers, doch geluk kig voor het publiek, kwam de Keuringsdienst voor Wa ren in Zeeland tussenbeide, nam de hele voorraad bij een grossier in beslag en deelde 46 orocessen-verbaa] uit aan bakkers, die ondanks de waax-schuwingen -toch door gingen hun broodhlikken met parafine-olie in te smeren! EEN STUKJE GESCHIEDENIS Zie hier een werkproefje van deze te Goes gevestigde keuringsdienst, die dagelijks op de bres staat voor de con sument, opdat de knoeiers hem geen rommel in de maag kunnen stoppen. In het begin van deze eeuw hadden de knoeiers een rijk bestaan. Enkele grote ge meenten hadden reeds zelf 'n keux-ingsdienst voor waren opgex-icht, doch het platteland, ook Zeeland, bleef nog ach ter. Zo kon het voorkomen dat er fabrikanten waren die tweëei'lei soort artikelen pro- duceei-den. voor gemeenten mèt en zonder keuringsdien sten. In Zeeland was er een melkvervalsing op grote schaal: de melk werd flink „gewassen" voor zii bij de consument kwam. Enkele ge meenten riepen wel melkvet--' ordeningen in het leven en bepalingen in de Alg. Pol. verordening in verband met de bereiding en verkoop van bx-ood, doch mede doox'dat de hoogste boete 25 kon zijp. voldeed dit systeem niet in alle opzichten. Toen tn de oorlog '14'18 de zaak »1 te erg werd. green het Rijl» in ex? uercl, de Wa renwet 1919 in het ieven ge roepen, welke alom, ook bij de bonafide fabrikanten en handelaren, met instemming werd begroet. Het land werd verdeeld in 21 keurinesdistricten en zo kwam in Goes voor Zeeland een Keuringsdienst van Wa- i-en met een goed ingericht la boratorium. die in 1935 dooi de algemene bezuinigingen nog zijn werkterrein tot een gedeelte van Brabant uitge breid zag. Het Rük en de be drijven dragen nu elk onge veer een kwart in de exploi tatiekosten bij eri de gemeen ten de rest. Wanneer men bedenkt, dat door elke procent vervalsing van noodzakelijke voeding de consument voor 20 millioen per iaar benadeeld wordt, dan is hiermee reeds voldoende 't bestaansrecht van de Keu ringsdiensten gewettigd. HET WERK IN ZEELAND. Alleen reeds van de regel matige controle, waartoe de dienst in Zeeland over 4 keur meesters en een hoofdkeur meester in de buitendienst, 'n directeur met 2 scheikundi gen, 2 analysten. 1 boekhou der, 1 klerk. 1 amanuensis en 1 laboratoriumbediendc be schikt, gaat er een goede pre ventieve werking uit. De eer- iikheid van de handel wordt hierdoor sterk in de hand ge werkt. Ook wordt de hygiëne zeer bevorderd, door bijv. het Tezicht op de consumntieijs bei-eidei*s, de melkverkopèrs en garnalennellers. Door goede voorlichting aan de winkeliers en door mede werking aan cursussen in wa renkenis e.d. is ex tussen de dienst en de bonafide zaken mensen ccn goede vei'stand- houding gegi'oeid. die het uit einde1 ijke doel niet anders dan ten goede kan komen is 1-«nr«-io'>stcrs ni°* te doeit om zoveel'" mogelijk di-ocessen-vei-baal te maken, integendeel liefst zo weinig mogeliik. Een bewijs, dat de winkelier dan zijn taak .vei-stéat. ENKELE 'CIJFERS. Knoeiei-s blijven ,we echtei altijd houden, zodat het beste bestrijdingsmiddel blijft: re gelmatige controle. De melk- ver-valsing. die voor de dienst in Zeeland zijn wei-k begon, op grote schaal plaats vond. is thans practisch de kop in gedrukt. Na de bevrijding, toen Zeeuws-Vlaanderen een tijdlang zonder controle was geweest, bleek op dat gebied veel vei-slechterd te zijn, zo dat hier weer krachtig opge treden moest worden Temeer een bewijs, dat blijvende con- ti-óle noodzakelijk is. Nu enkele cijfers, die een inzicht geven van het veelom vattende en belangrijke werk van die dienst: In 1947 werden in totaal 10838 inspecties verricht 1155 monsters, w.o. -8245 melljmonsters onderzocht. In de bakkerijen werden 8739 broden gewogen. WAT ONS BESPAARD BLEEF. In totaal werden in '47: 1195 partijen levensmiddelen door de Keuringsdienst in Zeeland afgekeurd. Om er enkele te noemen: 61 pax-tiien chocola de en cacao, die dóór het minder deugdelijke verpak kingsmateriaal beschimmeld waren. 114 partijtjes gebak en suikerwerk. 146 partijen kaas, waarin veel larven van de kaasvlieg wei-den aange troffen U leest dit artikel tje toch niet onder uw maal tijd? 106 partijen meel dikwijls beschimmeld, 336 partijen boter en spijsvettcn ep olie. hieronder ook de be ruchte parafineolie. In begin '47 deed de keuringsdienst ook nog een goede slag met de aanhouding van een vx-achtauto. volgeladen met blikjes vis. die een minder ap petijtelijke geur verspreidde doordat de vis vóór de sterili satie al niet geheel fris moet zijn gewéest. Toch was de Rotterdamse firma op weg om de blikjes via.de winkelier a x-aison van f 1.per stuk on der het publiek te bx-engen Een transactie welke toen. bii een gebrek aan verse vis- geen kunst was. OVERTREDERS. GESTRAFT. In hetzelfde jaar „werden 175 processen-verbaal opge maakt, waarvan o.m. 45 voor te weinig droge stof in brood 46 voor minerale olie in het brood (w.o. parafine-olie en zelfs vaseline!), 25 voor het „wassen" van de melk, 9 voor ontroomde melk. 5 voor vuile melkbehandeling, 12 voor li- monadegazeuse met te weinig suiker, en 11 voor consump tiefs met teveel bacteriën. Hebt U genoeg van de „smakelijke" opsomming? Wij zullen het er hier bii laten. De bonafide-winkeliers be hoeven het zich niet aan te trekken - zii waarschuwer? de dienst ook dikwijls wan neer zii aan de deugdelijkheid van een artikel twijfelen doch de knoeiers zii het ge zegd: de Keuringsdienst van Waren is paraat. En de straf bepalingen van de Warenwet zorgen vóór de rest: boetes tot.2000! brand meester was. Doch 20 minuten later sloegen uit het bovengedeelte de vlammen naar buiten, aangewakkerd door de Oostenwind. Weldra was de toi'entop één gloeiende steenmassa. De brandweerlie den stonden voor een hopelo ze taak. Als een vuurlawine kwam om 5 minuten voor 6 de gehele top naar beneden. Ongelukken deden 2ich daar bij 'niet voor. De brand zette zich daarna voort in de achtex-bouw, waar van de zware eiken binten sooedig i:i lichterlaaie ston den. Met korte tussenpozen stortten grote brokken van de restanten van de toren om- INVENTARIS IN VEILIGHEID. Algemeen werd gevreesd, dat het reeds zo zwaar door de oorlog getroffen Zutphen andermaal een zwaar verlies zou moeten Ijjden: de St. Wal-- burgskerk, die reeds zeer oud ris. vormt een monument, waar op de bevolking terecht trots is. Bovendien dreigde het vuur de tegen de Zuid-Oostzijde van de omstreeks 1371 gebouwde kooromgang opgetrokken boekzaal of librije te verwoes ten. Deze bevat tal van zeld zame boekwerken. Uit voorzorg werd de gehele inventaris uit de kerk gehaald, terwijl de spuitgasten van het kerkdak af grote hoeveelheden water in de toren joegen. De vaste spuitinrichting, uie door het opaidraaien van een kraan op de begane grond de toren bij brand nat zou moeten hou den, heeft helaas niet gewerkt. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Het fraaie kerkorgel, dat juist on der de toren was aangebracht, heeft veel geleden. UITGEBRAND. Woensdagmorgen was de to ren van de St. Walburgskerk geheel uitgebrand. Om onge veer half tien Dinsdagavond kwam de eerste klok onder donderend geraas naar bene den. De klok, die 2000 k.g. weegt, kwam achter het orgel in de kerk terecht. Even na 12 uur volgde een twetde klok, die van 3000 k.g. Bij K, B. tg benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau D. J. von Balluseck, hoofdredacteur van het „Alge meen Handelsblad", tc Am sterdam. Te 's-Gravenhage is op 89- iarige leeftijd overleden prof. dr. J. Rotgans, oud-hoogleraa^ aan de gem. universiteit van Amsterdam. DE VOORSPEL T: WISSELEM) BEWOLKT. Geldig tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaringen. Plaatseltfk emge regen. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1