PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Atoom-controle van de baan Veldslag bij Betlehem Hoeden-winkelier pleegde roofoverval Zeeuwse resultaten van gezins- en woningtelling 06 BILT Herleving van de leen- en pachtovereenkomst? Communisten wonnen - in Roemenië. Vandaag 850 millioen voor Ned. Indische regering. Amsterdammers houden I van een bloemetje. Munitie ontploft in haven van Semarang. !91e Jaargang - No. 74 behalve op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 Maart 1946 Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Christelijke feestdagen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 ,ct. per week, 3,20 per kwartaal: franco per post 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londcnse Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr, 55. tel. 2475 (b.g.g.2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: Nwc Bogerdstr. C 160. tel: 2<». Het Wereldgebeuren Prof. Olfphant: Nog minstens vijf jaar vrede. Een radio-actieye wolk. De Amerikaanse vliegtuig fabrikant Glemv Martin heeft dezer dagen de wereld verblijd «mét een interessante medede ling: De Ver. Staten kunnen een radio-actieve wolk samen stellen, die „iedereen doodt, die ermee in aanraking komt". „Zij oefent haar werking uit over een veel groter gebied dan de atoombom en zal dit gebied misschien voor onbe paalde tyd radio-actief maken". Ópwekkender nieuws had Maandag professor Oliphant, de bekende Britse atoomgeleerde. In een radiotoespraak te Syd ney verklaarde hij, dat de vre de tênminste nog vijf jaar zal duren. Waaróm? Omdat het zeker is, dat alleen de Ver. Staten over voldoende atoom bommen beschikken, hoewel nog lang niet genoeg voor een aanval op de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie zal in de komen de jaren misschien twee of drie atoombommen maken, terwijl er voor een oorlog hon derden nodig zijn. Voorlopig is er dus geen gevaar, ftls we de geleerde geloven mogen. Hetgeen niet wegneemt, dat op een toekomsttermijn van iets meer dan vijf jaar het perspectief niet erg hoopvol is. Internationale controle op de atoomenergie, waarop de ge leerden steeds hebben aange drongen, is voorgoed van de baan. Uit naam van Canada, Chi na, Frankrijk en Groot-Brit- tannië en met goedkeuring van de Ver. Stalen, heeft de Brit Richard Miles in de V.N. werkcommissie voor de atoom energie de Sowjet-Unie doen weten, dat verdere discussie over de atoomcontröle geen enkel nut meer kan hebben. Dat houdt in, dat.de discus sies, die reeds lang op een dood punt waren belandt, nu geheel gestaakt zullen wor den. De standpunten waren deze: De Sowiets wilden door de Veiligheidsraad controle doen uitoefenen op het delven van materiaal voor de atoomener gie, mits eerst alle atoomwa pens verboden en vernietigd zouden zijn. De Westelijke mogendheden evenwel Zeiden: Eerst contröle en dan buiten de Veiligheids raad om en vervolgens af schaffing van de atoomwapens. Straffe Sowjet-nota aan Perzië. .De Sovjet Unie heeft in antwoord op een onlangs ge stuurde nota Perzië beschul digd van een politiek „niet alleen in strijd met de nor male betrekkingen, maar te vens met het verdrag van vriendschap tussen Perzië en de Sovjet-Unie van 1921". De Sovjet nota verwerpt het Perzische antwoord o"p 't Sovjet protest van 2 Februari jl. tegen ..Amerikaanse im perialistische activiteit." In de Sovjet nota worden alle tegenbeschuldigingen van Perzië van de hand gewezen. Politieke kringen achten de bewoordingen, waarin.de Sov jet nota is gesteld „uiterst "straf." Zweden versterkt zijn defensie. Zweden neemt maatregelen om zijn defensie te verster ken. De minister van defcnsi, Allan Vought, heft een vijf jarenplan goedgekeurd, op grond waarvan het personeel van de luchtmacht zal worden verdubbeld. Helgc Jung, de opperbevel hebber der strijdkrachten, heeft om de bouw van nieu we fortificaties en vliegvel den en het onder det wape nen roepen van meer mensen gevraagd. Het plan voor de lucht macht voorziet voorts in de verdubbeling van het aantal jagers en de toevoeging van eèn afdeling nachtjagers, een afdeling gevechtsvliegtuigen en een eskadron verkenn ingsvliegtuigen. Onafhankelijke Labour. De onafhankelijke. Labour- partij, waaruit de Britse La- bouf-partij is voortgekomen, heeft op de jaarlijkse partij conferentie mét 53 tegen 52 stemmen een resolutie aange nomen, waarin alle parlemen taire ambities worden afge zworen. De partijsecretaris. John Mc Nair, verklaarde dat de resolutie was aangenomen, omdat „wy geloven, dat de wereld zich in de richting van een derde oorlog, een atoomoorlog, beweegt, die het einde der beschaving zal bete kenen. Ons voornaamste doel zal voortaan zyn te werken voor een verenigde socialis tische staat Europa teneinita die oorlog te voorkomen. Na veel overtollige spiegel gevechten bleek de kloof tus sen deze twee standpunten on overbrugbaar. Vanzelfsprekend. Zolang Rusland en Amerika het ongeveer over alles oneens zyn. zal men zeker geen over eenstemming bereiken over een kernprobleem als de atoom energie. De atoom-bewapeningswed loop, waarin de V.S. een enor me voorsprong hebben, wordt onverminderd voortgezet. MILITAIRE STEUN AAN WEST-EUROPESE UNIE. Volgens een correspondent van Reuter te Washington wordt door functionarissen te Washington een herleving van de leen- en pachtover eenkomst voor militaire goe deren aan Engeland en ande re leden van de West-Euro- pesc Unie besproken. Een militaire leen- en pachtovereenkomst wordt in Washington beschouwd, als 't volgende stadium in het ka der van de Truman-leer van .beteugeling" van de Sovjet expansie. Volgens een volkomen on bevestigd bericht zou het Amerikaanse ministerie van defensie een plan koesteren om de R.A.F. uit te breiden met nieuwe Amerikaanse vliegtuigen, zodat zij het machtigste defensieve en of fensieve wapen in Europa zou worden. Bij de verkiezingen in Roe menië, die Zondag werden ge houden, heeft het door de com munisten geleide volksfront overal de meeste^stemmen ge kregen. Over het algemeen va rieerde het bereikte percentage van 60 tot 90 Ongeveer acht milBoen men sen namen aan deze verkiezin gen, die golden voor een nieuwe constituerende vergade ring, deel. Buitenlandse cor respondenten kregen toestem ming in het gehele land de verkiezingen van nabij gade te Van de 8.417.467 stemge rechtigden stemden 6.958.533 op het Volksfront. De verdeling van de 414 ze tels in de nieuwe grote natio nale vergadering, die 6 April bijeenkomt, is op grond van deze uitslag als volgt: Demo cratisch Volksfront 405, Natio nale liberale partij 7» Democra tische boerenpartij 2. Gaan de Ver. Staten Spanje helpen? De Moskouse radio heeft bekend gemaakt, dat de com mandant der Amerikaanse vloot in de Middellandse zee, admiraal Sherman, „officiële onderhandelingen heeft ge voerd met generaal Franco over hulp van de V.S. aan Spanje", aldus Reuter. Sherman zou Franco een Amerikaans regeringscrediet van driehonderd vijftig milli- oen dollar hebben aangeboden en nog vijfhonderd vijfenze ventig mjïlioen. in het raam van plan-Marshall. Paasboodschap Yan de Paus. lp zijn Paasboodschap. uit gesproken voor de Vaticaan se radio, heeft dc Paus ver klaard: „Het grote uur van het Christelijk geweten is aangebroken. In deze tyd van angst en gevaar drukt een buitengewone zware schaduw op ons." „Hy die niet waan zinnig is, voelt, dat Rome zich in een toestand bevindt, die de grootste waakzaam heid en de onvoorwaardelijke bereidvaardigheid vereist van hoofd en leden der christen heid." Met ingang van Donder dag brengt de „Voice of America" drie maal per dag voor de Italiaanse luisteraars een programma ter beïnvloe ding van de stemming op 18 April. ...is het 550 jaar ge leden dat de bisschop van Utrecht toestem ming verleende tot de stichting van het kloos ter, waann later Tho mas a Kempis de „Na volging van Christus" schreef; is het 3 jaar gele den dat Dantzig door de Russen .werd bezet. Een ouderwetse feollen-Zondag. De bloembollendorpen langs de Ryksweg HaarlemDen Haag he.bben op Tweede Paas dag een bijkans ouderwetse Bollen-Zondag beleefd. Duizen den automobilisten profiteer den van het bijzonder fraaie voorjaarsweer en van het feit, dat voor deze dag het rijverbod niet gold. Zy kwamen een kijk je nemen in de bollenstreek, waar de bloemen evenwel hun volle luister nog niet hebben ontplooid. Het geel der narcis sen kleurde echter reeds menig veld en ook de verkopers wa ren present om de auto's met de traditionele kleurige slin gers van de voorjaafsboden te tooien. JOODS CONVOOI OVERVALLEN. Britten blijven werkeloos toezien. De stryd in Palestina neemt steeds heviger vormen aan en dreigt op een burgeroorlog op grote sehaal uit te lopen. Afgelopen weekeinde vond de grootste veldslag, tot nu toe plaats ,t.oen Arabieren een Joods convooi, dat op de terug weg was van de nederzetting Zion naar Jeruzalem, overvie len. De Joden moesten zich met grote verliezen terugtrek ken in een huis in de heuvels van Hebron bij Bethlehem. Daar werden zij urenlang be stookt door de Arabieren, ter wijl de Britten die op 2 km af stand in stelling lagen, rustig bleven toezien. Tenslotte wist het Britse militaire kwartier een wapen stilstand te bewerkstelligen tussen de 1200 Arabieren en de belegerde Joden. De Arabieren dreigen met een grootscheepse aanval op Tel-Aviv. Dat is voor dr. Gartett. de aartsbisschop van York, aan leiding geweest een beroep te doen op de wereld, de bedrei ging der heilige plaatsen in Palestina af te wenden. GEEN BRITSE BESCHERMING. De Palestijnse regering heeft Maandag onomwonden ver klaard, dat de Britse troepen niet langer Joodse convooien té hulp zullen komen, indien de Joden de Britse instructies in de wind blijven slaan. 'Als waarschuwingen voor de Ara bische strijdkrachten genegeerd worden zullen de - Britten die Joden, die in een hinderlaag zyn terechtgekomen, niet meer bevrijden. Reuter's correspondent Palestina meent, dat de Joden op de duur hun nederzettingen niet zullen kunnen handhaven en zich voor de Arazische aan vallen zullen moeten terug trekken in een betrekkelijk smalle kuststrook. Naar het A.N.P. ter ore komt is zeer spoedig te ver wachten de indiening van een wetsontwerp, waarbij machti ging gevraagd wordt aan de Nederlands-Indische regering een crediet te verstrekken van 850 millioen gulden. Het woordenboek geeft geen woord, waarvan dc overtreffende trap ook maar bij benadering de belangstel ling zou kunnen uitdrukken, Selke er bestaat voor de oemententoonstelling „Am- stelflora" in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam, welke Zaterdag werd geopend. Tweede Paaschdagmiddag passeerde een Nederlandse marineofficier als 75000ste bezoeker de controle. Zijn naam ging in het gegons van de voortschuivende massa verloren, maar de tentoon stellingscommissie kreeg nog net de kans hem een prachti ge pyramide azalea's in zijn armen te drukken. 3 uur la ter, om vijf uur, was de 85000ste bezoeker reeds in aantocht. Rotterdam krijgt een Griekse kerk. Op het ogenblik worden zo wel hier te lande als in Grie kenland gelden ingezameld voor het bouwen van een Griekse kerk te Rotterdam. Hél initiatief ertoe is uitge gaan van de Vereniging Grie ken in Nederl. Deze vereni ging omvat zowat de gehele Griekse kolonie hier te lande, 110 man sterk. Er komen élk jaar meer dan honderd Griekse schepen in Nederland, in hoofdzaak naar Rotterdam. Deze hebben een totale bemanning van onge veer 5000 koppen en het is in hoofdzaak voor deze mensen, dat men tracht tot de bouw van een kerk te geraken. Ook de Noren, de Zweden, de. Engelsen en de Schotten hebben hun eigen kerk te Rotterdam. Soliede zakenman en vriend van de Amsterdamse onderwereld. DUBBEL LEVEN, üe Rijkspolitie van Ouder kerk a. d. Amstel, heeft in sa menwerking met de recherche van het district Amsterdam der rijkspolitie, op het Rem- brandtspleln te Amsterdam de dader van een onder Duiven- dreehfc gepleegde overval ge- arresteer. Precies acht dagen geleden slaagde deze man er in een fa brikant uit Lendschendam on der bedreiging van een revol ver op de provinciale weg van Weesp naar Schiphol van zijn auto, een nieuwe Mercury, te beroven. De wagen werd drie dagen later onbeheerd op de Herengracht te Amsterdam aangetroffen, nadat de bandiet tevergeefs had getracht er een heler voor te vinden. Dader was de 28-jarige P. uit Amstelveen, gehuwd, vader van 2 kinderen en eigenaar van een hoedenzaak te Am sterdam. Reeds enige dagen was men de verdachte, die thans een bekentenis heeft afgelegd, op het spoor. Zaterdagavond hield hy zich op in een café aan het Rembrandtplein, dat hij by sluitingstijd verliet.. Nauwe- lnks had hy dé deur achter zich dichtgetroken, of hy liep in de armen der agenten, die hem stonden op' te wachten. Het blijkt een mysterieuze figuur te zjjn, die met recht 'n „gentleman-boef" kan worden genoemd en die over een even grote dosis bravour als fanta sie beschikt. Zijn arrestatie heeft hij in hoofdzaak te wij- Johnny Hoekzema, het zoontje van Oostburg's burgemees ter, legde de „eerste steen" voor een woningcomplex. Zondagmiddag is Semarang opgeschrikt door een reeks ontploffingen op het haven terrein. Een munitieopslag plaats, bevattende fosforpro- jectielen. is door onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. Tien personen zijn gewond, van wie acht licht. In. een tijdsverloop van an derhalf uur volgden zes zwa re explosies. Top NaeH gehuldigd. Het P.E.N.-centrum heeft Zaterdagmiddag ziin be stuurslid Top Naeff ter gele genheid van haar 70ste ver jaardag een receptie aange boden. Mr. H. J. Schölvinck, vertegenwoordiger van mi nister Gielen, vertolkte de hulde, bewondreing en dank van de regering voor de waardevolle bijdragen, waar mee de schrijfster de Ne derlandse literatuur in de loop der jaren verrijkt heeft. Victor E. van Vriesland, voor- zitter van het P.E.N.-cen trum, bood haar namens het centrum het erelidmaatschap aan. 56 der Zeeuwse huishoudens bestaan uit 3 of minder personen. Z.-Beveland heelt hoogste kindercijfer. Zeeland heeft een bevolking, waaronder zich een groot aan tal kleine gezinnen bevindt. Dat is opnieuw gebleken bij de jongste woning- en gezinstel ling van 31 Mei 1947. Byna dertig procent der huishoudens in Zeeland be stond toen uit alleenwonen- den of slechts twee perso nen. De gezinnen van 1, 2 en 3 personen brachten het tesa- men tot 56 van de Zeeuw se huishoudens. De conclusies uit de jongste woning- en gezinstelling zul len de vraag urgent maken of Zeeland niet in de eerste plaats behoefte heeft aan tal van kleine woningen, opdat daarin de vele kleine gezinnen onder gebracht kunnen worden en opdat de grote woningen, die vele van hen thans bezet hou den. vrij komen voor grotere gezinnen. Hier volgt, een overzicht van de resultaten der jongste ge- zins- en woningtelling. Schouwen en Duiveland. Van de 6184 bewoonde wo ningen op Schouwen en Duive- land waren 4336 of ruim 70 gewone woningen; er waren 910 boerderijen en tuinderswo ningen en 938 andere bedrijfs- voningen. Byna 90 was aangesloten op de waterleiding, iets meer dan 26 was voorzien van gas en ruim 81 van electri- citeit. Er waren op Schouwen en Duiveland 674 huishoudingen, die slechts uit één persoon be stonden en van deze alleenwo- nenden was het aantal vrou wen het dubbele van het aan tal mannen. Dan waren er 1880 gezinnen bestaande uit twee personen. 1529 bestaande uit drie, 1181 bestaande uit viër, 688 bestaande uit vijf en zo verder in afdalende lijn. Wat het aantal kinderen per huis houding betreft, bracht Schou wen en Duiveland het tol 1618 gezinnen met 1 kind, 1214 met twee, 627 met drie, 369 met vier,' 192 met vijf en zo verder in afdalende lijn tot 35 met negen of meer. Vijf en twintig procent der echtparen op dit eiland woonde zonder kinderen. Tholcn en St. Philipsland. Van de 4481 woningen op Tholen en Sint Philipsland wa ren 70 e/r> gewone woningen, waarnaast 581 boerderijen enz. en 79 andere bedrijfswoningen werden geteld. Er waren 4924 huishoudingen, waarvan 415 bestonden uit één persoon» en 1027 uit echtparen (23 van het totaal aantal echtparen) zonder kinderen. Er waren op deze eilanden 1287 huishoudingen van twee personen, 1168 van drie, 900 van viery "523 van vijf perso nen. Van de bewoonde woningen waren 88 voorzien van wa terleiding, 16 van gas en 80 9ó van electriciteit. Wat het aantal kinderen per huishouding betreft: er waren 1202 huishoudens met 1 kind, 926 "met twee, 504 met drie, 306 met 4, 144 met vijf en zo in afdalende lijn tot 37 met ne gen en 'meer. Noord-Beveland. Van de 2024 bewoonde wo ningen op Noord-Bevela.nd wa ren 75 So gewone woningen. Er werden 237 boerderijen en tuin derswoningen en 265 andere bedrijfswoningen geteld. Er was geen gas- en waterleiding op het eiland. Wel waren bijna 90 der huizen voorzien van electriciteit. Noord-Beveland telde 2207 huishoudingen, waarbij 2 OS van alleenwonenden en 474 huishoudens van echtparen zonder kinderen. Er waren -571 huishoudingen bestaande uit twee, 533 uit drie, 389 uit vier en 244 uit vijf personen. Noord-Beveland telde 561 huishoudingen met één kind, 407 met twee, 245 met drie, 95 met vier, 57 met vyf en zo in afdalende lijn tot 18 met ne gen of meer kinderen. Zuid-Bcvcland. Van de 13408 bewoonde wo ningen op Zuid-Beveland wa ren ruim 70 gewone wonin gen en behoorden 1732 tot de boerderijen en tuinderswonin- gen, terwijl er 2232 andere be drijfswoningen waren. Van de woningen was 73 voorzien van waterleiding, 50 van gas en 73 Sc van electriciteit. Er, waren 15662 huishoudin gen waarvan 1289 bestonden "i* ,*én persoon en 2988 uit echtparen zonder kinderen. Het aantal huishoudingen, dat uit twee personen bestond bedroeg 3786, uit drie 3463, uit vier 2864, uit vijf 1794. Wat het aantal kinderen be treft per huisgezin: er waren 3580 huishoudens met 1 kind, 2983 met twee, 1758 met drie, 1012 met vier, 539 met vyf en zo in afdalende lijn tot 145 met negen of meer kinderen. Zuid-Beveland heeft van Zeeland gemiddeld het hoog ste aantal kinderen per ge zin, namelijk 2,55, het laagst staat West Zeeuwsch Vlaan deren met 2,23. Het gemiddelde voor ge heel Zeeland is 2.39. Walcheren. Het eiland' Walcheren telt onder zyn 14767 bewoonde wo ningen 1136 boeren- en tuin derswoningen en 1987 andere bedrijfswoningen. Van de woningen was slechts 55 voorzien van waterlei ding, bijna 70 van gas en 90 van electriciteit. Van de 19089 huishoudingen bestonden er 1487 uit één per soon en 5163 uit twee personen, onder welke laatste groep zich 4379 echtparen zonder kinde ren bevonden of wel byna 25 van hét totale aantal echtpa ren. Er waren 4479 huishoudin gen met 3, 3638 met 4 en 2092 met 5 personen. Tenslotte wa ren er 4805 huishoudens met één kind, 3749 met twee. 1995 met drie, 981 met vier, 472 met vijf en zo verder afdalend tot 77 met 9 of meer kinderen. Het gemiddeld aantal kinde ren per gezin was op Walche ren 2.27. dus slechts een frac tie meer dan West Zeeuwsch Vlaanderen met zijn lage kin dercijfer. West Zeeuwsch Vlaanderen, j Van dc 5060 bewoonde, wo ningen in West Zeeuwsch Vlaanderen waren 1012 boer derijen enz. en 928 andere be drijfspanden. Deze ongunstige verhouding tussen het aantal gewone woningen en dat der boerderijen vindt zijn oorzaak in de ernstige verwoesting van de dorpskernen in W.Zeeuwsch Vlaanderen. Er waren 7174 huishoudens, waarvan 477 bestonden uitéén persoon en 1855 uit twee per sonen, onder welke laatste 1582 echtparen zonder kinderen, die ruim 23 van het totaal aan tal echtparen uitmaakten. Dit gebied telde 1851 i huis houdens van drie personen, 1320 van vier en 773 van vyf personen. Wat het aantal kinderen, per huisgezin betreft: er waren 1977 huishoudens met 1 kind, 3353 met twee. 697 met drie, 381 met vier, 193 met vijf en zo afdalende tot 36 met negen of meer. Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Van de 14389 bewoonde wo ningen in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, waren 68 gewo ne woningen .Er waren 1799 boerderijen en tuinderswonin gen en 2756 andere bedrijfswo ningen. Van de woningen was bijna 73 aangesloten op de wa terleiding, 26 tfc voorzien van gas en 86 van electriciteit. Er waren 1085 huishoudens, die bestonden uit één persoon en 3937 uit twee personen, on der welke laatste G288 echtpa ren zonder kinderen of ruim 21 van het totaal aantal echtparen. Dan waren er 3749 huishou dens van drie, 3018 van vier en 1846 van vijf personen. j Er werden geteld 3880 huis houdens met 1 kind, 3145 met twee, 1767 met drie, 1098 met vier, 557 met vyf kinderen en zo afdalende tot 114 met ne gen of meer Kinderen. ten aan zyn in het oog lopen de kleding, welke hem het uiterlUk verleende van een ge soigneerd buitenlander. Deze kledij vergemakkelijkte het de van zjjn auto beroofde fabri kant, alsmede, do concierge, die de dader op de Herengracht uit do Mercury zag stappen, aan *de rijkspolitie een signale ment te verstrekken, datfthans verbluffend nauwkeurig blijkt te zijn geweest. DUBBEL LEVEN. De man leidde een dubbel leven. Voor zijn buren en za kenrelaties was hij ogenschijn lijk de solide handelsman, maar bij vele figuren uit de Amsterdamse onderwereld gold hij als een der hunnen. Het vuurwapen blijkt van 'n kennis van P. afkomstig te zyn, die toneelspeler van be roep is. Onder een of ander voorwendsel heeft de overval ler deze nietsvermoedende ar tiest bewogen hem dit toneel - wapen in bruikleen af te staan. Het is een oude, met roest be dekte revolver, waarvoor de fabrikant uit Leidschendam niet op de vlucht had behoe ven te gaan. Overbruggingstoelage voor kleine boeren. Vooral voor de kleine boe ren in ons land is de beslis sing van de regering over de wensen van de landbouw van uitermate groot belang. In de motie-Groen, die de basis is geweest van dc besprekingen met de overheid, is de over- brugginstoelage voor de klei ne boerenbedrijven met name genoemd. De commissie voor kleine-boer en-vraagstukken van de Stichting v. de Land bouw heeft dan ook in haar dezer dagen gehouden verga dering haar aandacht aan de ze regeringsbeslissing ge wijd en daarbij tevens ge sproken over de wijze waarop de gelden moeten worden verdeeld, die door de over heid in het vooruitzicht zijn gesteld. Dodelijk ongeval met buskruit, M. Jacobs uit Over loon bracht een hoeveelheid bus kruit die hij in een buis had gestopt tot ontploffing. Daar bij werd hij zeer ernstig aan lies en onderbuik gewond. In de nacht van Zondag op Maandag is hij in het zieken huis overleden. 10.000 in een oude stoel. Een woninginrichting te Eindhoven vervoerde dezer dagen uit Limburg een paar fauteuils. Aan de werkplaats aangeko men merkte een loopjon gen by 't afladen, dat een tipje papier onder uit een der fauteuils stak. Toen men de on derkant lossneed, bleek het een couvert te zijp, met het opschrift: in houd 10.000. Onder ge tuigen heeft de directie van de woninginrichting het couvert geopend, dat werkelijk 10.000 aan bankbiljetten bevatte. Het bleek, dat de klant in Limburg werkelijk het bedrag van 10.000, dat hy ter betaling aan een firma moest opzenden, op onverklaarbare wijze had verloren. Een doorgezet onderzoek in de fauteuil-ingewan den bracht nog een klok je en enige andere voor* werpen te voorschijn. Vacantietoeslag gevraagd. Het hoofdbestuur van de E. V.C. heeft zich in een schrij ven tot de minister van socia le zaken gericht, waarin aan gedrongen wordt ook dit jaar een algemene vergunning te verlenen voor het aan. werk nemers doen uitkeren van 2 van het jaarloon als va cantietoeslag. Tevens werd de wenselijkheid naar voren ge bracht om een zodanige ver gunning algemeen van toe passing te doen brengen. VOORSPELT: TOENEMENDE WIND, Krachtige, aan de kust wellicht harde wind tussen Zuid- en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met later eni- regen. Minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1