Van der Waals en Leo Poos werkten nauw samen NIEUWS UIT ZEELAND Onze Paas-puzzle Het veer te Zijpe Boot met illegalen werd in IJmuider haven overvallen PREDIKBEURTEN ''"'■ouwen en Duiveland Tholen SCHOUWEN EN DUIVELAND Tholen Twaalf slachtoffers van duivels verraad Leo Poos heeft met de vangst van de agenten Andringa en de Haas knap werk geleverd, zegt Schreiedcr. Poos zal het nog ver brengen. Maar dan moet hij het Haarlemse spel ook grondig uitspelen. Martens, de sigarenwinkelier in de Doclcstraat, mag niet ongerust worden over het wegblijven van zijn vrienden, die sinds 28 April 1942 gevangenen van de S.D. zijn. Poos moet hem van tijd tot tijd opzoeken en geloofwaardige verhalen vertellen over de activiteit van Akkie en Pijl in het Zuiden des lands. En tegelijk moet hij oren en ogen goed open zetten om te ontdekken of Mar tens nieuwe contacten heeft. De eerzuchtige Poos speelt zijn verradersrol uitnemend. Martens blijft hem vertrou wen; hij ziet in „Dick" een dapper illegaal strijder en brengt hem in aanraking met de heer Homburg, een broer van de uit de Cellenbarak ken ontsnapte Ab. Tegen Homburg spreekt „Dick" van koene daden. Hij snijdt op over zijn illegale re laties, over zijn samenwer king met de uit Engeland ge dropte agenten. Hij vlecht honderd kleine bijzonderhe den in zijn betoog en Hom burg vliegt er in. NAAR ENGELAND. Op 8 Mei 1942 hebben Mar tens. Homburg en Poos een uiterst vertrouwelijk gesprek. Het gaat om niets minder dan een reis per schip naar Engeland. We gaan met tien of elf man od een vissersboot, die in de haven van IJmuiden ligt. Dat doen we al een dag voor de schuit uitvaart, ver telt Homburg. En dan gaat het rechtstreeks op Engeland aan. Ja. Martens, je ziet ons nog wel eens als agenten in Nederland terugkomen. „Dick" is zeer geïnteres seerd in het plan. Hii vraagt honderduit, geeft goede raad cn nuttige wenken toont zich opgetogen enloopt op een draf naar Schreieder om hem volkomen in te lichten. Inmiddels heeft van der Waals het erg druk, verdient schatten gelds, koopt huizen' en stort zich van het ene amoureuze avontuur in het andere. Hii woont in de flat „Bo^chzicht" te 's-Gravenha- ge. heeft een tweede woning aan de Laan van Jfieuw-Oost Einde te Voorburg en schaft zich een buitenhuisie aan op de Vcluwe onder allerlei val se namen, woont samen met de secretaresse van Schreie der enjaagt op mensen als een hond op hazen. Op 3 Mei 1942 drijft hii dc agent Jordaan in handen der Duitsers; de Peilgruppe ge- Lezing over reclassering te Middelburg. Tal van sociale werkers, benevens vertegenwoordigers van Zeeuwse instellingen en instanties op sociaal terrein, woonden Dinsdagavond een bijeenkomst in de raadzaal te Middelburg bij, waarin een uiteenzetting werd gegeven over het ontstaan en de om vang van de reclasseringsar- beid. Tol de genodigden, die hierbfj aanwezig waren, be hoorde de heer A. J. Beren pas, wethouder van Sociale Zaken van Middelburg. Na een korte opening door de voorzitter, de neer J. C. F. van Kamer, gaf de heer Kadee, ambtenaar in algeme ne dienst van het Ned. Ge nootschap tot Reclassering, een overzicht van de berecht- methoden in de Iood der tij den. Van de straffen, door- f;ebracht in gemeenschappe- ijke ruimten, ging vroeger geen enkele paedagogische werking uit; integendeel. Bo vendien was de strafmaat, vooral voor kinderen, hoogst bedenkelijk; het is voorgeko men dat twee meisjes uit Goes, nog geen 10 jaar oud, voor het stelen van enkele doosjes speelgoed en naaige rei 7H jaar gevangenisstraf kregen! In 1850 werd de eerste cel lulaire gevangenis in ons, land geopend, maar pas 36 jaajr later waren alle gevangenen in cellen ondergebracht. De cel is eenter niet de juiste plaats om een misdadi ger te verbeteren. Wfl staan thans aan de wieg van een derde svsteemcombinatie van cel "en gemeenschap, be ter geschoold gevangenisper soneel, arbeidstherapie, stren ge selectie, enz. De reclassering, waa/rmede de staat zich aanvankelijk niet bemoeide, was vroeger uitsluitend op het materiële gericht, thans meer op het geestelijke: de morele ver heffing. WH kennen nu ook het instituut van voorwaarde lijke veroordelingen, dat prachtig werkt Uitvoerig en met voorbeelden geïllustreerd sprak de heer Kadee tenslot te over de taak van de toe zichthouders, die niet moeilijk en uiterst dankbaar is. Na afloop beantwoordde de spr. nog verschillende vra gen. Besloten werd de moge lijkheid onder ogen te zien om regelmatig voorlichtings bijeenkomsten voor toezicht houders te organiseren. bruikt diens zender voor een nieuwe verbinding met Enge land en Londen geeft ook over deze golf weer trouw de berichten, waarom de S.D. vraagt. Nieuwe namen en adressen komen op de tafels van Schreieder en Giskes; Van der Waals trekt er weer op uit in de rol van Engels agent en leert nieuwe illegale groepen kennen. Bij een dier groepen ontmoet hii Leblanc. een man naar wie de S.D. sinds lang met alle krachten zoekt. Leblanc wil naar Enge-* /land; de grond wordt hem te warm onder de voeten. In die dagen heeft Anton juist ge hoord van de Haarlemse in formaties, waarover Poos be schikt en geraffineerd han dig als altijd hij maakt daarvan direct gebruik. Ik kan je weg helpen, zegt hij tot Leblanc. Er gaat over een dag of acht een schuit met illegale makkers naar Engeland. Ik ken hun contactman, die onder ons be kend is als „Dick" en als je er voor voelt breng ik je met hem in relatie. Leblanc vindt het prachtig Hoe eerder weg uit Neder land, hoe beter, want als de Duitsers hem te pakken krij gen, heeft hij niets anders te wachten dan de kogel. Twee dagen later speelt v. der Waals de heer Leblanc naar Poos, die hem verder loodst naar Homburg in Haar lem. De illegale groepen ziin opgetogen over dit schitte rend werk ze vertellen zo wel aan van der Waals als aan Poos hun laatste gehei men en zullen dat vertrou wen later voor het vuurpelo ton boeten De voorbereidingen voor de tocht naar Engeland worden in het diepste geheim koorts achtig voortgezet. De deel nemers brengen stapels spionnagemateriaal naar Haarlem: iedere foto iedere schets, iedere film is met le vensgevaar gemaakt. Het werk van maanden en maan den wordt bijeengebracht in het huis van Martens. De ge neraals in Engeland zullen ogen opzetten, als de jongens hun schuit eenmaal aan de boorden van de Thames heb ben gemeerd! MORGEN In groepjes van twee en drie komen de mannen op 17 Mei 1942 naar IJmuiden, waar de boot klaar ligt. En onder bescherming van de duisternis gaan ze 's avonds aan boord. Ze hebben af scheid genomen van die hun het liefst zijn, ze bergen het spionnagemateriaal in het vooronder, praten nog wat op fluistertoon en leggen zich dan voor een korte rust op de harde planken. Morgen, morgen varen ze uit een gewone vissersschuit, die ter vangst gaat binnen de toege stane zóne. Maar Leo Poos heeft alles verraden en tegen het mor- gengrauwen vaart een motor boot met zwaargewapende soldaten door de haven van IJmuiden. Korvettenkapitein Meinckc yan de Abwehr heeft de leiding en Schreieder staat naast hem om de afloop van het drama gade te slaan. Zacht schuift de boot langs het vissersvaartuig, de Duit sers springen over met ge weren, revolvers en hand granaten en overvallen de twaalf mannen, die geboeid zijn eer ze beseffen wat er gebeurt. Het afscheid, dat ze narn^n is een afscheid geworden voor altoos Welke schaakclub wordt Zeeuws kampioen Van de drie afgebroken pai- tijen uit de schaakontmoeting Goes I—Vlissingen I ziin er twee in het voordeel van Goes beslist en één in het voordeel van Vlissingen. De uiteinde lijke uitslgg is nu 5%4 Ms voor Goes." Toch kan de Goese schaak club zich nog geen kampioen noemen aangezien Vlissingen overweegt t.a.v. een det gear- bitreerde partijen een nadere arbitrage aan te vragen. COLLECTE VOOR VERDRONKEN VOETBALLERS. Op de Raayberg te Bergen op Zoom werd 1.1. Zondag bij een vriendschappelijke voet balwedstrijd tussen Dosko en Hermes D.V.S gecollecteerd voor de nagelaten betrekkin gen der drie Breskense vis sers, voetballers, die bij hejj uitoefenen van hun beroep op zee om het leven kwamen. De Brabanders brachten ruim 200 bijeen. Een mooi gebaar van opofferingsgezind heid! Herbouw Ned. Herv. kerken De bouw en restauratiecom missie der Nederlandse Her vormde kerk heeft bii het de partement voor wederopbouw 'n \oordacht ingediend om dit jaar de kerken van Gors- sel, Halle-Zelhen, Hurwen- nen, Lith, Neede, nieuwwaal. Renhem, Schoondijke, Sie- gerswoude, Sluis, Stolwijk, Valkenburg (Z. H.) en Zuiii- chem te mogen herbouwen. Daarbij ziin dus twee perken in Zeeland. MOSSELZAADBANKEN. Op Woensdag 31 Maart worden de mosselzaadbanken in de Zeeuwse Stromen voor de publieke visserij gesloten. Dit geschiedt ieder jaar om de mosselzaadval voor het ko mende jaar gelegenheid te geven weer opnieuw aan te slaan. De sluiting duurt ge woonlijk tot eind Augustus. De zaadval was dit jaar op de Zeeuwse stromen van weinig betekenis. Aanders was het met de zaadval in de Laagte van Renesse. Daar viel een grote bank, doch het werd door velen te vroeg weg gevist, waardoor veel verloren ging. ZONDAG 28 MAART 1948. (Eerste Paasdag). Ned. Herv. Kerk. Brouwers haven 2.30 ds. Enklaar; Brul- nisse 9.30 en 2.30 ds. Mars man; Burgh.10 ds. Enklaar, Dreischor lCPds. Kalmijn; Ei kerzee 10 en 6.30 ds. v. d. Tuyl; Haamstede 10 de heer BolHn; Kerkwerve 2.30 ds. v d.Grift; Nieuwerkerk 10 en 6 ds. Westerhof; Noordwelle 9.30 ds. Cramer; Noordgou- we 10 ds. ten Cate; Ouwer- kerk 10 ds. -v. d. Poel; Oos- terland 10 en 3 ds. v. d. Broek; Renesse (Ned. Herv. Kerk) 11 ds. Cramer; Evan- elisatie 7 de heer Bolijn; ierooskerke 10 ds. v. d. Grift; Sirjansland 10 en 6.30 dr. Jacobs;-;, Zierikzee (Nieu we Kerk) 10 ds. Pjjnacker Hordijk; (Kleinte Kerk) 10 ds. Knyff; Zonnemairé 10 ds. Tonsbeek. Geref. Kerk. Brouwersha ven 11 en 3 ds. Allaart; Brui- nlsse 11 en 5 ds. Bremmer; Haamstede 10 en 3 ds. van Swigchem; Nieuwerkerk 10 leesd., 2.30 ds. Greving; Oos- terland 9.30 en 2 ds. Brem mer; Scharendjjke voorm. en nam. leesd.; Zierikzee 8.45 en 6 ds. Greving; Zonnemaire 10 en 2.30 de heer Aalber- Gem. Bruinisse 1.30 en 6.30 leesd.; Haamstéde 10 en 2.30 leesd.; Oosterland 10, 2.30 en 6 leesd.; Zierik zee (St. Domusstr.) 10, 2 en 6 leesd.. Oud-Geref. Gem. Bruinisse 9.30 en 3 leesd.; Oosterland 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee 10.30 en 3.30 leesd. Evang. Luth. Kerk. Zierik zee 10 ds. Pabon. Leger des Hells. Zierikzee 7.30, 10, 3.30 en 7.30 Samen komst. ZONDAG 29 MAART 1948. (Tweede Paasdag). Ned. Herv. Kerk. Bruinisse 10 30 ds. Marsman. Leger des Hells. Zierikzee 9.30 (av.) Zangdienst. ZONDAG 28 MAART 1948. (Eerste Paasdag). Ned. Herv. Kerk. Oud-Vos- semeer 10 ds. Goverts, bev. lidm.; 2.30 ds. Goverts; Poort vliet 10 ds. Vroegindeweij, bev. lidm.; 2.30 leesd.; Sche.r- penlsse 10 cn 2.30 ds. Koore man; St. Annaland 9.30 en 2.30 ds. van Dijk, n.m. H.D.; Stavenisse 10 en 6 ds. Sinke; St. Maartensdijk 9.30 en 2.30 ds. de Bres, bev. lidm.; Tho len 10 ds. v. d. Wiel, bev. lidm.; 3 ds. Sinke; Nieuw- Vossemeer 2.30 ds. Vroegin de wen; St. Philipsland 10 ds. de Lint, bev. lidm.; 2.30 ds. de Lint. Geref. Kerk. Oud-Vosse- meer 10 en 2.30 ds. Velte- naar: Poortvliet lp en 2.30 ds. Lanning; Tholen 10 en 3 ds. Knoppersum. Geref Gem. Poortvliet 10 leesd., 2 ds. Visser, 6 leesd.; Scherpenisse 10 ds. Visser. 30. 2 'en 6 leesd.; Stavenis se 10, 2.30 en 6 leesd.; Tho len 10, 2.30 en 6.30 leesd. Oud-Geref. Gem. St. Maar tensdijk 10, 2.30 en 6 leesd.; St. Philipsland 9.30. 2.30 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vos- semeer 10 leesd., 2.30 ds. v. Leeuwen, 6 leesd.; Tholen 10 ds. v. Leewuen, 2.30 leesd-, 6.30 ds. v. Leeuwen. Rehoboth. St. Maartensdijk 7 dr. Terlaak Poot. Ned. Pro estantenbond. Tho len 3 ds. de Boer. MAANDAG (Tweede MAART. Paasdag). Ned. Herv. Kerk. Oud-Vos- semeer 10 ds. de Lint; Poort vliet 10 ds. Vroegindeweij; Scherpenisse 10 dienst; St. Annaland 9.30 ds. van Dijk; Stavenisse 10 ds. Sinke; St. Maartensdijk 9.30 ds. de Bres; Tholen 10 ds. Koorernan; St. Philipsland 10.10 ds. Goverts. Geref. Kerk. Oud-Vosse- meer 10 ds. Veltenaar; Poort vliet 10 ds. Lanning; Tholen 10 ds. Knoppersum. Geref. Gem Poortvliet 9.30 leesd.; Scherpenisse 9.30 lees- dienst; St. Annaland 9.30 ds. Visser, bev. lidm.; Stavenis se 10 leesd.; Tholen 6.30 ds. de Gier; St. Philipsland 9.30, 2.30 en 6 de heer Malang. Oud-Geref. Gem. St. Maar tensdijk i0 leesd.; St. Philips land leesd. Chr. 10 ds Geref. Kerk. v. Leeuwen. Thojen Herbestratingswerken aanbesteed. Namens Gedeputeerde Sta ten van Zeeland werden Woens dagmorgen op het bureau van de Prov. Waterstaat te Mid delburg herbestratingswerken, met bijkomende werkzaamhe den, een gedeelter van de Prov. wegen op Walcheren aanbe steed. De inschrhvers waren: L. v. Boven te Ellewoutsdgk voor 63.200; F. Duynhouwer te Goes voor 59.000; P. J. van de Sande te Breskens voor 58.000; Aannemersmjj. Zee land te Middelburg voor 47.725 en M. Wandel te Oost- en West-Souburg voor 42.913. ZONDAGSDIENST Zondag 28 Maart 1948, Tho len, Oud-Vossemeér, Nieuw- Vossemeer en St. Philipsland: de heren P. J. Duinker, arts te Tholen en H. Menger, arts te St- Philipsland. Officiële Publicaties DISTRIBUTIEDIEN ST THOLEN. De leider van de Distribu- tiedienst Tholen maakt be kend, dat In verband met 2e Paasdag, de agentschapskan toren in de week van 29 Maart t/m 3 April a.s. op on derstaande dagen en uren ge opend zfjn: Poortvliet: 31 Maart van 13.3015 uur. Scherpenisse: 31 Maart van 9.30—12 uur. St. Maartensdijk 30 Maart van 13.3015 uur. Stavenisse 30 Maart van 9.30—11.30 uur. St. Annaland 2 April van 9.3012 uur. Oud-Vossemeer 1 April van 9.3012 uur. Bijzondere Arbeid. Het restant van de na-uit- reiking van de toeslag voor Bnzondere Arbeid zal worden uitgereikt op 21 April a.s. te Tholen. Oosterland BEGROTINGSTEKORT VAN 15.000. Woensdag kwam de Raad van Oosterland bijeen. Uit 't verslag van de commissie tot weri gnchovalvr onsekaa tot wering van schoolverzuim te Oosterland blijkt, dat het verzuim in het afgelopen jaar zeer gering was. Een ver zoek van net Chr. Lyceum te Goes, om een gelijk bedrag te verstrekken als bij een openbare inrichting, wordt afgewezen. Tot ambtenaar van de bur gerlijke stand wordt benoemd de heer A. P. Gunst, eerste ambtenaar ter secretarie. Met de belangstelling van de gemeénschappelqke regeling centralisatie bouw-, woning en welstands toezicht dienst gemeentewerken op Schou wen en Duiyeland enz. wordt accoord gegaan, onder voor-; waarde, dat de wachtgelden der voormalige gemeente-op zichters, conform de regeling van de schoolartsenalensf, voor rekening van de centra le dienst worden genomen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1943. Vèrvol- gens wordt vastgesteld een verordening, regelende samen stelling en werking der com missie van advies, bedoeld In art. 9 der woonruimtewet. Tot havenmèester voor 1948 wordt benoemd de heer J. Dane; als vertegenwoordiger der gemeente op de vergade ring der Waterleidingmaat schappij, de wethouders, plaatsvervanger de heer Ha- ge. Voorts wordt vastgesteld een wijziging der gemeente begroting 1947. Volgt de be handeling der gemeentebegro ting 1948, welke een tekort aanwijst van plm. 15.000. Een te venvachten toe te kennen bijzondere uitkering uit 's Rijks kas van 10.000 is dus niet voldoende om de begroting sluitend te maken. Verzocht zal worden laatst- Ditmaal brengen wij weer eens een kruiswoordpuzzle, waarvan de oplossingen uiterlijk Donderdag 1 April in het bezit van onze redactie te Vlissingen moeten zijn. Voor de abonné's stellen wij op de gebruikelijke wijze twaalf prij zen ter beschikking. Op de enveloppe moet vermeld worden „Paas-puzzle". Hier volgt dan de puzzle 2 en 6 leesd.; St. Annaland I ning van Israël. HORIZONTAAL; 1 Zes (Romeins) 3 In orde. 6 Pleisterkalk. 8 Geen enkele plaat? uitgezonderd. Deel van een zin. Verlichtingsartikel Uitroep van verba zing. Onderdaan (Frans). Zonder uitzonde ring. Argentijnse grassteppe. 26 Ereschot. 28 Echtgenote. 30 Beweging. 33 Landkaarten- boek. 36 Spotnabootsing. 41 Eerste Paas dag. 45 Wild zwijn. 46 Klein kind. 47 Op enige plaats. 48 Geen enkel ding. 50 Ande re schrijfwijze voor a. 51 Stad in het Ruhr- gebied. 54 Godsdienst (afk.). 55 Volgend op. 56 Kloosteroverste. 58 Chemische aan duiding van nikkel. 59 Een weinig scheel. 62 Deel van Overijssel. 65 Onzes inziens, (afk). 66 Spoedig. 68 Naschrift. 69 Oiï- meetbaar getal. 71 Prinsesje. 73 Wenst U de redactie. 76 Deel van een vinger. 77 Voorzetsel. 78 Zangnoot. 79 Kenteken voor Utrechtse auto's. 80 Een der nieuwste radio-toepassingen. 82 Zijrivier van de, Do- nau. 83 Landbouwwerktuig. 84 Eerste ko- VERTICAAL: 1 Plooi. 2 Plaats in Salz- kammergut. 4 Vrucht. 5 Volgt op Hor. 78. 7 Sterke drank. 9 Smerig. 10 Zie Hor. 54. 11 Begin. 12 Bergplaats. M Twijfelachtig. 16 Dwars- mast. 17 Aan het vechten. 19 Indien. 21 Graansoort. 23 Water in Friesland. 25 Deel van een etmaal. 27 Marterachtig zoog dier. 29 Vogel. 31 Sport trophee. 32 Deel van het been. 34 Zijde. 35 Zijne majesteit (Frans, afk.). 36 Staatsbedrijf. 37 Zie Vert. 5. 38 Openlijk huldebetoon. 39 Rivier in Wales. 40 Afkorting voor een academi sche titel. 42 Perzië. 43 Practijkscheikun- dige. 44 Bijeenkomst. 49 N.V. (Frans). 52 Engelse titel. 53 Aansporen. 55 Nationali- siteitsteken voor Nederlandse auto's. 57 Pels. 60 Plantage (Engels). 61 Samen trekkende bundel in het menselijk lichaan) 63 Zuidvrucht. 64 Zware bons. 67 Wa terpeil van Amsterdam (afk.). 70 Plaats tussen Brünn en Praag. 72 Bewoner van een der Oostzeestaten. 74 Afkorting uit de meetkunde. 75 Misslag. 79 Vijftig (Ro meins). 81 Zie vert. 16. geroemd bedrag te verhogen. Tevens zal bezwaar worden gemaakt tegen het heffen van een straatbelasting in deze gemenete. Volgens de door B. en W. voorgestelde bedragen wordt daarna de begroting 1948 van het woningbedrijf vastge steld. Bij de rondvraag wordt de trage gang besproken in de bouw van nieuwe woningen. Meer leden dringen er op aan dat B. en w. met de meeste nadruk bjj de instan ties zullen aandringen op de bouw daarvan. Sirjansland VERGADERING „SIRLEOLU." Dezer dagen hield het lees gezelschap „Sirleclu" te Sir jansland zijn jaarvergade ring in de consistoriekamer. Nadat de voorzitter, dr. Ja cobs, de vergadering had ge opend, kreeg de secretaris, de heer Heule, gelegenheid verslag uit te brengen. Het ledental is sinds de oprich ting hetzelfde gebleven, nl. 20. Uit het financieel overzicht bleek dat de inkomsten en uitgaven respectievelijk be droegen S- 169.29 en 126.72, zodat er een batig saldois van 42.57 Haamstede „IN DE BRANDING". Voor de afd. Haamstede van de Chr. Hist. Unie van Westelijk Sch. hield Maan dagavond in Tavenu, het Tweede Kamerlid H. Kikkert, een lezing over: „In de Bran ding". Spr. wees er op, dat de ti tel van zijn lezing ogenschijn lijk gekozen is met het oog op de a.s. verkiezingen, doch dit is niet het geval, daar het onderwerp gebaseerd is op de werkelijkheid Hierna schet ste hij in een vlotte rede de verschillende „brandingen" die er zowel In ons eigen land als internationaal bestaan. Nadat de voorzitter, de heer M. de Boer, de spreker dank had gebracht voor ziin rede, sloot deze met dankge bed. Brouwershaven OUDERAVOND. De openbare school te Brou wershaven heeft Zaterdag in de zaal van hotel Ringelberg een geslaagde ouderavond ge houden. Onder leiding van het onderwijzend personeel werd door de kinderen een aardig programma uitge voerd, bestaande uit zang en dans, alsmede een blijspel in 6 taferelen getiteld „Het dap pere kleermakertje". Wet houder Dekker dankte aan het slot namens de aanwezi gen voor het gebodene. Er werd nog een verloting ge houden ten t?ate van een schoolreisje. SIMAVI. Met de organisatie van de collecte voor SIMAVI (Steun In Medische Aangelegenhe den Voor Inheemsen), heeft zich te Brouwershaven een comité belast bestaande uit de dames A. M; GastMol, voorzitster, R. Vermeulen— Wijstra, secretaresse, A. H. DekkerDuinhouwer, pen ningmeesteres en C. de Boer van der Wekken, lid. Door een 6-tal meisjes is deze col lecte in de afgelopen week gehouden en heeft in totaal 92.93 opgebracht. THEO STULTJENS. De hypnotiseur en gooche laar Theo Stuit j ens heeft jL Vrijdag en Zondag in hotel Jacob Cats te Brouwershaven, alhier een 3-tal voorstellingen gegeven. Hii liet enige staal tjes van goochelkunst zien. terwijl zijn hypnose en tele pathie bewondering opwek ten. WAL-INSTALLATIE IN GEBRUIK GENOMEN Snel lossen en laden. Begunstigd door schitte rend lenteweer, isnadat Maan dag de brug te Anna Jacoba was gelegd, Woensdag 24 Maart de nieuwe brug met toe behoren te Zijpe geplaatst. Toen wij in Zijpe arriveer den kwam juist de Grevelin- gen aan, die nog moest me ren aan de oude steiger. Het was al een verblijdend gezicht daarop 14 auto's te zien staan waaronder zeven zeer grote vrachtauto's. Op het terrein waar de nieu we. brug moest komen, wer den de laatste werkzaamheden verricht. Met man en macht is gewerkt om op de bepaalde tijd klaar te komen en dient wel een woord van hulde aan uitvoerders en opzichters der R.W.S. en werklieden gebracht te worden. Zij hebben zich vol komen gegeven aan hun taak. Er werd zelfs gewerkt van 's morgens 6 uur tot 's avonds 10 uur. HET GROTE GEBEUREN. Van het grote gebeuren was om 12 uur nog niet veel te be speuren. De twee grote bok ken Labor II en III elk met 'n hefvermogen van 80 ton, van dé firma Gijsbers te Zwjjn- drecht, die het vrachtje moes ten versjouwen, lagen rustig achter in de haven. De brug, wegende 80 ton, aan de andere kant. Deze brug is door de fir ma Havenbedrijf Vlaardingen Oost N.V. gebouwd en wel door ombouwing van een stuk der hulpbrug van de Moerdijk, een van de Hamiltonbruggen, door de geallieerden gebruikt bij hun opmars. De drijfpontons zjjn gebouwd door de Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De heer M. v. d. Velde, aannemer te Bruinisse, maakte de land- hoofden met bekomende wer ken. Ter plaatse was o.a- de hoofdingenieur, de heer ten Bokkel Huinink, der R.W.S. Directiebruggen, met de heren Visser en Blok van de Rijks waterstaat. Omstreeks 1 uur werden de bokken langzaam op hun plaats gebracht. De ene nam de kop .en vijftig ton voor zijn rekening, de andere 30 ton. Langzaam werd de brug met behulp van 2 lieren op de leg stoelen getrokken. Heel lang zaam maar zeker zweefde het gevaarte door de lucht, com mando's werden niet gehoord. Alles wee» er op dat tot in de finesses de uitvoering; georga niseerd was. Keurig netjes kwam het gevaarte tussen de palen en geruisloos als een vo gel streek de brug op de leg stoelen neer. Het was in veertig minuten gebeurd. Voorwaar een evene ment. DE EERSTE TOCHT. Toen de proef op de som. De Grevelingen kwam onder stoom, meerde voor de nieuwe brug en ponton en laadde enige grote vrachtauto's die dank zij de beweegbare brugklap (wegende 7150 kg), gebouwd bjj de fa. Penn in Bauduin, op soepele wijze overgingen van brug op boot. Natuurlijkvgin- gen alle aanwezige autoritei ten en belangstellenden mee naar de overkant, in de tijd van 7 min. Daar wachtten een serie vrachtauto's waarvan één een enorme wals achter zich had en waarmee dus in eens de deugdelijkheid en com fort van het nieuwe veer kon worden getoetst. De wagens, waaronder zwaar beladen vrachtauto's kwamen aonder enige hinder aanbocfrd. Waar om geen koplading vroegen wij? Daarvoor was momenteel geen voldoende materiaal en op een wedervraag hoe men de toestand nu vond waren alle aanwezigen en ook de, chauf feurs van de allergrootste vrachtauto's enthousiast over de prachtige verbinding die Schouwen en Duiveland gekre gen heeft. Tholen ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE. Zaterdag 27 Maart a.s., afd. A: Tholense BoysS.V.O. 2 W.H.S.Smerdiek Dinteloord Vrederust. Afd. B: Smer diek II—W.H.S. II. DAMWEDSTRIJD. De uitslagen van de op Dinsdagavond 23 Maart door de Thoolse Damclub gespeel de wedstrijden luiden als volgt: D. de Vos—B.W. Schot 2— 0; M. SchotM. Korsman 2 0; P. NieuwenhuijzenJ. La- ban 02; A. LabruyèreC. J. de orte 20. Poortvliet AUTO IN EEN SLOOT. Dinsdagmorgen raakte de stuurinrichting van de auto van de varkenshandelaar H. te Poortvliet defect. De auto kwam in een sloot terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. St. Maartensdijk VERGADERING „GROENE KRUIS". Dezer dagen werd te&St/ Maartensdijk een vergadering belegd van de afdeling „Groe ne Kruis" ter bespreking van de pensioenaanvrage van de wijkverpleegster' Het bleek dat er bij het bestuur over dit punt enig verschil van me ning was, waarop het be stuurslid mr. H. H. Schuller voorstelde de wijkzuster een pensioen te verschaffen van 500 per jaar Na enig dis cussie werd in principe be sloten hiertoe over te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4