Grondwetswijziging moet de richting aangeven NIEUWS UIT ZEELAND f.hftfarine,4" «Mia*» „Zeeland" dit voorjaar nog niet naar. Viissingen IMR. de Vries Zn. JAC. MOURER JUWELIER Twee-derde meerderheid kan niet gemist worden SCHOUWEN EN DU1VELAND MATRASSEN PULLMAN - MATRASSEN Uk fa, Veriovings- en huwelijks geschenken Nieuwe rechtsorde op basis van overleg en vrijwilligheid Verschenen Is het rapport der staatscommissie, aan wel ke is opgedragen te onderzoeken of en in hoeverre ter voor bereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het Koninkrijk, veranderting in de Grondwet gewenst is. Dit rapport mag niet verward worden met het wetsont werp, dat ter zake by de Tweede Kamer verwacht kan wor den. Na uitvoerige ge'dachtenwis- seling besloot de commissie bij grote meerderheid van stem men aan de regering te advi- seffcn terstond do herziening van de Grondwet ter hand te nemen. Eveneens werd zeer uitvoe rig gediscussieerd over de vraag of volstaan zal moeten worden met een Grondwetswij ziging, welke bepaalt dat bij de wet met afwijking van de Grondwet voorzieningen kun nen worden getroffen tot her ziening van de verhouding tus sen de Rijksdelen. Tegenover dit „negatieve voorstel" staat een positief, dat in de Grond-' wetswijziging althans de hoofd trekken van de toekomstige structuur van het Rijk wil vastleggen opdat na Kamer ontbinding de kiezers gelegen heid hebben ook hierover hun oordeel uit te spreken. Tenslotte is met meerder heid van stemmen (twee leden hebben hun instemming hüsi het ontwerp onthouden) een „positief" vborstel geconstru eerd, dat recht wil doen zowel aan de gedachte, der continuï teit als aan die der emanci patie. ALLEEN IN GEMEEN OVERLEG. De commissie oordeelt als van beslissende betekenis, dat in de beginselverklaring van het nieuwe art. 207 wordt voorop gesteld, dat de nieuwe rechtsorde zal worden geves tigd op de grondslag van de uitkomst van het reeds ge pleegd en nog te plegen ge meen overleg met de vertegen woordigers van de bevolkin gen der in art. 1 der Grondwet genoemde gebieden. Materieel is hiermede uitgesproken, dat de nieuwe rechtsorde niet tot stand komt, doordat uit de volheid van zjjn macht de hui dige grondwetgever, voor zo veel Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen betreft, een deel van zijn bevoegdhe den afstaat. Slechts hetgeen in gemeen overleg wordt over eengekomen, zal de grondslag kunnen vormen voor de nieu we rechtsorde. (Iingezonden mededeling) VRIJWILLIGE AANVAARDING. Van principieel belang voor het karakter van de Grond wetsherziening beschouwt de commissie ook art. 210, dat bepaalt, dat.de nieuwe rechts orde tot stand dient te komen door vrtjwillige aanvaarding in alle gebiedsdelen. De commissie stelt zich voor, dat in de resoluties der conferentie Nederland, Surina me en Curagao nader zal wor den bepaald, op welke wijze de overgang van de bestaande naar de nieuwe ordening zal plaats vinden. XWEE-DERDE DER STEMMEN NODIG. Na uitvqerige discussie be sloot de commissie by meer derheid van stemmen aan het openen van de mogelijkheid, bij de wet voorzieningen in af- wyking van de grondwet te treffen, de voorwaarde te ver binden, dat het ontwerp van zodanige wet door de Kamers dpr Staten-Generaal niet dan met tenminste twee-derde der uitgebrachte stemmen kan worden aangenomen. HET VOORSTEL. Het voorstel van de com missie, zoals dat ten slotte in meerderheid werd atxnvaard, wil "aan do Grondwet een 14de hoofdstuk van vier artikelen (207 t. en m. 210) toevoegen, waarin de hiervoor aangege ven gedachtengang is ver werkt. Bovendien wordt een aantal punten, welke bij de vorming van de nieuwe rechtsorde ln acht dienen te worden geno men, als resultaat van reeds gepleegd overleg vastgelegd: lo. de vorming van de Unie tussen het Koninkrijk (Neder land, Suriname en de Nod. An tillen) en de Ver. Staten van Indonesië; 2o. de aanwijzing van Koningin Wilhelmlna haar wettige opvolgers als hoofd der Unie en als hoofd van het Koninkrijk; '3o. de taak van do Unie en haar or ganen; 4o. de opbouw van de Ver. Staten van Indonesië als federatie van onderlinge ge- lykwaardige deelstaten en 5o. de verplichte opneming van een deel van Indonesië, dat eventueel niet tot de Ver. Sta ten zou willen behoren, in het Koninkryk. MINDERHEIDSNOTA. Het lid van de Commissie, mr. B. J. Stokvis, heeft in een minderheidsnota zijn af wijkende mening uiteengezet. Mr. Stokvis geeft de voorkeur aan de hiervoor aangeduide „negatieve methode". Bonnen voor het Consumentencrediet. Het N.V.V. heeft zich in 'n schrijven gewend tot de mi nisters van sociale zaken en van financiën en tot de Cen trale Raad voor het Consu mentencrediet met het ver zoek" per 1 April a.s. enige waardebonnen voor het con sumentencrediet geldig te verklaren nu verwacht mag worden dat op die datum een aanwijzing van nieuwe tex tielpunten zal geschieden. AANVRAGE VAN WERKSCHOENEN. op nader plaatselijk bekend te maken dagen tussen 1 en 16 April a.s. wederom aanvra gen om werkschoenen kun nen worden ingediend door hen, die sedert 30 Juni 1947 geen bon voor werkschoenen (of Engelse werkschoenen) hebben ontvangen. Arbeiders in bedrijven met minder dan 5 ax-beiders moeten individu eel een aanvraag indienen. Voor arbeiders in bedrijven met 5 of meer arbeiders moet het bedrijf collectief aanvra gen. Wethouders-salarissen In Zeeland. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een nieuwe regeling vastgesteld van de jaarwedden voor de wethou ders in Zeeland. Deze jaarwedden belopen nu voor gemeenten van de le klasse 1 tjn. 500 inwoners 100; 2e klasse 501 t.m. 1000 inwoners 150.3e klasse 1001 t.m. 1500 inwoners 200; 4e klasse 1501 t.m. 2000 inwo ners f 250.,5e klasse 2001 t.m. 3000 inwoners 300.—; 6e klasse 3001 t.m. 4000 inwo ners 350.7e klasse 4001 t.m. 5000 inwoners 400. 8e klasse 5001 t.m. 6000 inwo ners 500.9e klasse 6001 t.m. 8000 inwoners 650. Middelburg 2700.—; Vlissin- fen 2700.Goes 1700-—; erneuzen 1700.Zierikzee 1000.—. De jaarwedde van de wet houders der gemeenten Hulst, Oostburg en Sas van Gent wordt bepaald op het bedrag, verbonden aan de klasse, wel ke onmiddellijk is gelegen bo ven die, waartoe de gemeente op grondvan haar inwonertal behoort. De regeling gaat in per 1 Januari 1947. (Ingezonden mededeling) DE AMSTERDAMSE BONTVEILING (Oudste en grootste Bontvei ling in Nederland en West-Europa.) Rokin 34 Amsterdam Tel. 36110 Tel. adr.: Krem- kunst. Dinsdag 30 Maart a.s. in hotel des Pays Bas, Nieuwstraat 1113, te Terneuzen, o.l.v. Deurwaarder HUNEMAN. RADICALE LEEGVERKOOP van le Bontmantels, w.o. vele edelsoorten, korte voor jaarsjasjes en stoffen zo mermantels. 2e. Perzische en andere tapij ten, lopers, tafelkleedjes, overgordijnen, zyden doe ken, enz. Kükdag van 10—2 uur. Veiling om 3 uur en des avonds 7.80 uur. (Ingezonden mededeling) T)c ^^1^ zuivere dropputiila (Ingezonden mededeling) Vier beroemde genees middelen in één tablet. Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz. is CHEPAHINE „4" een bijzonder krachtig maar.toch wel dadig middel, want het bevat vier iccrkaamc bestanddelen, stuk voor stuk in de gehCle wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chcfaro.x - zorgt dat. al Is de U?rking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. Prijs f 0.75 per 20 tabletten. Ged. Staten antwoordden de minister nog niet over de hulp aan „Het Vrije van Sluis". Toch meer spoed met vliegveld Walcheren In zyn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer inzake de begroting van ver keer en waterstaat heeft mi nister ir. H Vos ook verschil lende Zeeuwse problemen be handeld. DE ZEELAND Een hervatting van de af vaart van de schepen der maatschappy „Zeeland" van Viissingen uit zal dit voorjaar niet nog to venvachten .zyn. Wat betreft het op de be groting uitgetrokken bedrag van 100.000 voor liet lucht vaartterrein Walcheren, kan worden medegedeeld, dat dit bedrag bedoeld 1 is voor de eerste aankoop van gronden. Zou in de loop van net jaar blyken, dat de werkzaamhe den in die mate zouden vor deren, dat ruimere middelen nodg z.yn, dan kan daardoor geput worden uit een beschik bare reserve van 200.000.000 SPOORWEGEN Over de toekoms.ige exploi tatievorm van de lijn Roosen- daal-Vlissingen is nog geen beslissing genomen, zy be vindt zich nog in een stadium van onderzoek. Met alle be trokken belangen wordt reke- nig gehouden, met name ook met die van de Stoomvaart- my. „Zeeland" De plannen tot electrificatie van het N.S.-hoofdnet zullen niet overeenkomstig het vroe ger gepubliceerde voorlopig schema, waarin de lijnen naar het Noorden voor 1951 waren uitgetrokken, verwezenlykt kunnen worden. „VRIJE VAN SLUIS". Op de voorstellen, welke in 1947 aan Ged. Staten van Zeeland werden gedaan betref-; fende de financiële hulp, welke aan het waterschap „Het Vryc van Sluis" zouden kunnen worden geboden, is tot heden geen antwoord ingekomen. R. T. M. Ook de de minister is ter ore gekomen, dat de N.V. Rotter damse Ti-amweg Mij. voorne mens is te trachten de auto busdiensten binnen haar ver voersgebied onder haar con trole te krygen. Er bestaat geen reden om dergelijke over drachten tegen te gaan, dien hierdoor een betere meer. economische vervoerver- deling tot stand wordt ge bracht. Van de zijde van de C.V.P. wordt geen aandrang terzake uitgeoefend. NOG GEEN BRUG NAAR NOORD BEVELAND. De minister is van oordeel, dat de precaire toestand var 's lands financiën aanleiding is, om thans nog niet over te gatrn tot de bouw van een brug tussen Noords en Zuid- Beveland. Deze aangelegenheid behoudt evenwel zijn aan dacht. Wanneer de minister tegen over een korte "vraag over een niet eenvoudig onderwerp een kort antwoord mag stellen, dan deelt hy mede, dat hert) het zg. Drie-Eilandenplan eco nomisch niet voldoende ver antwoord lükt. INPOLDERINGEN. De voorbereiding van de in poldering van enkele gebieden in Zeeland wordt met kracht voortgezet. Daartoe hebben o.m. reeds enige besprekingen plaats gehad met technische instanties in België zoel met het oog op de invloed daarvan op de Westerschelde als met betrekking tot de afwatering van de Belgische landstreek, die t>p de Braakman moet lo zen. De bodem in net gebied be noorden de Sloedam heeft niet een zodanige samenstelling, dat ihpoldering van dit gebied reeds verantwoord zou zijn. Zwitserse voetballers in Zeeland. Vrydag arriveerde te Goes een aantal voetballers uit het Zwitserse plaatsje Seebach, een voorstadje van Zürich. Zy werden met een bus afgehaald van de Belgische grens. Te Goes werden ze toegesproken door drs. A. J. C. Nordlohne. Het gezelschap, dat uit 40 heren en 8 dames bestaat ver trok 's middags naar Walche ren, waar Middelburg, Dom burg en Westkapelle werden bezocht, 's Avonds werd hun in hotel Tivoli te Goes een maaltijd aangeboden door de V.V. Goes. Aanwezig was de heer K. Lotsy met echtgenote ,en zoon. De Zwitsers waren geestdrif tig over de goede ontvangst. PLANTSOEN VOOR SCHOONDIJKE. Dat men in De Biltfen Biit- hoven, van waaruit de ge meente Schoondijke na de oorlogsverwoesting reeds veel hulp en bijstand mocht ont vangen, nog steeds meeleeft met de bevolking van Schoondijke, bleek ook deze week weer. Een grote vracht wagen vaa de Gemeentewer ken te De Bilt bracht nl. een flinke lading vaste planten, heesters en struiken, waar mede enig plantsoen kan worden aangelegd, ten einde het dorp weer een wat fleuri ger aanzien te geven. Met een deel van de lading werd doorgereden naar Aar- deriburg, welke gemeente eveneens door De Bilt en Bilthoven is geadopteerd. Graan in beslag genomen bij molenaar. Naar wy vernemen hebben C.C.D. ambtenaren een inval gedaan by de molenaar' de V. te Oostburg en aldaar 35.000 kg graan in beslag genomen, die de V. frauduleus in zyn bezit had. De molenaar is in hechtenis gesteld, terwijl een onderzoek wordt ingesteld naar de her komst van het graan. Reis naar Scarborough gaat door. De Vlissingse Contactorgani satie voor de Sport heeft thans in principe besloten de reis naar Scarborough in Sep tember te laten doorgaan. Vertrokken wordt op 4 Sep tember, terwijl het gezelschap op 15 September terugkeert. Natuurlijk zyn er nog vele moeilijkheden op te lossen, maar men heeft het vertrou wen. dat alles op tijd in orde zal komen. Op de verenigin gen wordt een ernstig beroep edaan voor de reis te gaan sparen. In totaal zullen pl.m. 130 Vlissingers naar Scarborough gaan. Daarbij is gerekend op pl.m. 25 particuliere deelne mers. Personen uit sportkrin gen en zij, die vorig jaar aan leden van de „Scarborough- party" gastvrijheid verleen den, hebben voorrang. Jeugduitwisseling. Te Oostburg zijn Woensdag gearriveerd een 20-tal meis jes, met 2 leraressen van de Calder High school voor meis jes in Livei-pool. De Engelse gasten zijn by leerlingen en leraren ondergebracht en zijn de gasten van het openbaai lyceum. Er zullen uitstapjes gemaakt worden, o.a. naar Walcheren en Brugge. De gasten vertrekken 2 April weer naar Engeland. Zeeuwse mosselexport in gevaar. Sombere wolken ver duisteren de horizon voor de mosselexport van liet aanstaande seizoen. Men heeft op de markt een concurrent gekregen, die tracht zich daar blijvend te willen vestigen. Naar verluidt hebben de Denen aan de Fransen aan geboden de gehele Franse markt voor het jaar 1948 '49 voor hun rekening te ne men en Frankrijk voor dat seizoen geheel van mosselen te voorzien. Wat dit zou be tekenen behoeft geen betoog. De mosselhandel is voor afzet op België en Frankrijk aangewezen. Verlies van die markten betekent dus niet minder dan het einde van de Zeeuwse mosselcultuur. Het is te hopen, dat het zo ver nooit zal komen, doch daar voor zal aan de Zeeuwse mos sel alle zorgen moeten wor den besteed, die mogelijk zijn- De Deense mossel is een natuurproduct, levend op grote door de natuur gevorm de banken voor de Deense kust. De Zeeuwse is een cul tuur product, dat gezaaid en gekweekt wordt. De Deense mossel is groter en goed van kwaliteit, de strijd zal dus ongetwijfeld hard zijn voor de Zeeuwse mosselhandel. De mosselkwelcerii en mossel handel in Zeeland besjaan reeds honderden jaren en men kwam reeds vele letter- lijke en figuurlijke stormen te boven. Laten we hopen, dat het bedrijf ook deze storm zal overleven. Engelse gasten op Walcheren. De 26 leden van de Hitchin- town-Footballclub, die tydens het Paas-weekend Walcheren bezoeken, zyn Vrijdagavond na een prachtige reis en een mooi tochtje langs de Belgische kust, dat vooral ook door het zonnige weer begunstigd werd, in Viissingen aangekomen. Een deputatie van de Contactcom- missie haalde hen in Oosteinde van de boot af. Op de boot van Breskens naar Viissingen vond een aller aardigste ontmoeting plaats met de Zwitserse voetballers, die in Goes te gast zijn en een uitstapje naar Breskens had den gemaakt. Bij de harmonica werden dapper Engelse en Zwitserse liedjes gezongen. De gasten Waren overigens zeer onder de indruk van de verwoestingen, welke zij ty dens de tocht door West Zw.- Vlaanderen en bij hun aan komst te Viissingen te zien hadden gekregen. Zierikzee A VONDNIJ VERHEIDS- ONDERWIJS. Donderdag 25 Maart 1948 had de uiti-eiking plaats van de eindgetuigschriften der Avïmdnyverheidsschool te Zie rikzee, aan de vertrekkende leerlingen, door het bestuur der ambachtsschool, onder leiding van de voorzitter, de heer mr. C. J. B. du Croo. 13 leerlingen ontvingen het eindgetuigschrift. Afdeling Bouwkunde: A. Bil, Kerkwerve (timmeren); A. den Dekker, Zierikzee (timme ren); H. M. J. Wandel, Nieu- werkerk (timmeren); J. v. Oe- vcren, Bruinisse (metselen); W. de Later, Nieuwerkerk (metselen). Afdeling smeden-bankwer- ken: S. Bil, Kerkwerve; A. C. Bolle, Zierikzee; A. Hage, Noordgouwe; J. D. Padmos, Nieuwerkerk; J. Verspoor, Bruinisse. Afdeling motpr-rijwielher- steller (monteur): Joh. v. d- Linde, Dreischor; J. J. Ro, meyn, Noordgouwe; A. v. d. Wekken, Zierikzee. Een der oud-leerlingen dank te bestuur, directeur en lera ren voor het genoten onder- WÜ3- j De school is gedurende de wintercursus door 78 leerlingen bezocht. 40 leerlingen werden bevoi-derd naar eei^ hogere klassen. 8 leerlingen werden voorwaardelijk bevorderd, 1 leerling niet. Tussentijds ver lieten 16 leerlingen de school. 1 September 1948 vangt de nieuwe cursus aan. „RUST ROEST". Dinsdag 23 Maart gaf de gymnastiekvereniging „Rust Roest" haar jaarlijkse uitvoe ring in de Concertzaal te Zie rikzee, oncjer leiding T£an de heer L. A. Schouls. De voorzitter, de heer P. J. v. d. Doe, opende met een wel komstwoord tot de burgemees ter. enz. Gezien het doel van de ver eniging, harmonische ontwik keling van het lichaam, bevat te het programma vele oefe ningen, die kortelings ook door haar zustervereniging zijn uitgevoerd. Zij werden op een andere wyze gegeven, waar door we ook deze avond kon den genieten. Doordat het orkestje, dat zich verdienstelijk weerde, tussen de nummers" populaire liederen speelde, werd vooral de jeugd ingeschakeld wat de vroolijkheid verhoogde. Men wachte zich evenwel voor uit bundigheid. Wanneer we deze uitvoering in zyn geheel beschouwen, was zij er op gericht -om een sfeer "te scheppen van jolijt, en dat past bij de jeugd. Al leen men wake er voor niet uit de toon te vallen en dat was by het rhythmische spel „Hol land" op het kantje af. Wat was dat Delfts (blauw) met de kampeerders op onze 4000 km afstandsmars, was het „tippelen" wel waard. Wat was dat Delts (blauw) porcelein een juweeltje en de parade van de tinnen soldaat jes was snoezig, een originele vinding en de rhythmische dansen der meisjes werden elegant uitgevoerd. De dames waren over het algemeen toch goed op dreef en de heren hadden by het tur nen een grote toer om haar te overtroeven aan de brug. Aan de rekstok werden ge durfde nummers deor de oude ren onberispelijk uitgevoerd. Deze avond werd besloten met woorden van dank en waardering, uitgesproken door de voorzitter. Ouwerkerk KERKORGEL GERESTAUREERD. In de Ned. Hex*v. Kerk te Ouwerkerk zal op eerste Paasdag het gerestaureerde orgel weder in gebruik wor den genomen, dat sedert 1945 op de zolder van de pastorie opgeborgen heeft gestaan. Het instrument telt 8 re gisters, waarvan er thans 6 in orde zyn. De Heer Berg- meyer te Woerden, die de restauratie verrichtte, heefter heel wat werk aan gehad, want het orgel had zwaar van vocjxt geleden. De volgende registers zijn bruikbaar: 1. Prestant 8 vt (54 pijpen, doorlopend van C groot tot f -3)2. Prestant 4 vt (eveneens 54 pijpen); 3. Holpijp 8 vt (idem); 4. Viola di Gamba 8 vt (42 pijpen, vanaf C klein tot f 3; groot octaaf in de Holpijp); 5. Vox Celeste 8 vt (37 pijpen, van af f klein tot f 3) en 6. Bour don 16 vt (30 pijpen Van C tot f 3). Om het geraas te verminde ren is een geluiddempende kast aangebracht. Veel beter was echter een Zwitserse mo tor met viltsmering, die 2800 toeren maakt. Wegené devie- zenschaarste is hier vooreerst geen aankomen aan. Desge vraagd verzekerde de heer B., dat er goede kans is, dat het orgel op de duur weer wordt als vroeger. Voor Verlovingsringen naar R. v. d. BIJL APPELMARKT. ZIERIKZEE. Wij hebben een zeer grote sorfering. ZIE ETALAGE Graveren gratis en direct. Zonder inlevering van goud verkrijgbaar. Alles voor de SCHOONMAAK Gekleurde kastranden Gekleurde rollen papier Vegers in diverse soorten. Schuurborstels Bezems. Vertinde Emmers. Schoonmaakpakketten. Inhoud: 1 doos punaises 1 rol kastpapier 3 pansppnsen 15 waspennen 2 bus schuurpoeder 185 CENT Firma Wed. R. de Vries Zoon Zierikzee Melkmarkt Telefoon 304. Een nieuwe lenie, een nieuw geluid! Zoekt bij firma J, Labzowski uw zomerkleding uit W ij brengen een grote ZOMERCOLLECTIE in dames-, meisjes- en kindermantels, mantel- costumes, gebloemde japonnen, effen zijden geklede japonnen, regenmantels, plisseerok- ken, blouses, shawls. Ook in dames- en heren ondergoederen, kou sen en sokken hebben wij ruime keuze. Babygoederen, kindermantels en baret, maten 45—50—55—60. Overhemden met vaste boord, maten 1517. Heren- en jongens bretels. Firma J. LAZOWSKI Gespecialiseerde confectiemagazijnen HAVENPARK A 330 ZIERIKZEE. De heer A. M. Noorthoek. ambtenaar bij de Q.C.D. tc Tholen, is in gelijke functie overgeplaatst naar St. Phi- lipsland. De te Bruinisse gehouden voor.iaars zendingscollecte bracht ruim 360 op. Beperkte voorraad GUMMIBALLEN in diverse maten. Kindcrvegers en Blikjes. Zandvormen Schopjes om in 't zand te spelen. SPRINGTOUWEN met klossen. Houten auto's (verlaagde prijs) Houten trekwagens Houten poppenwagens Rieten poppenwagens Rieten kinderstoeltjes. AUTOPEDS met rubberwielen. Belhoepels - Poppcnschominels. Echte grote SCHOMMELS met prima touw. MELKMARKT ZIERIKZEE TELEFOON S01. RIJWIELSTALLING GARAGE C. VAN DEN BOUT MOL A 303, ZIERIKZEE met binnenvering 1 en 2 pers., 3 delig met kapokkussens. Alleenverkoop van de originele Het beste wat er op dit gebied wordt gefabriceerd. Practisch onverslijtbaar! 1 pers. 1 delig; 2 pers. 2 delig (1/3 en 2/3) met kapokkussens. WONINGINRICHTING Gebr LOKKER ZIERIKZEE ZIERIKZEE rijk ruufspaar naar ons— i vl-w w vr -X-'K-->r w ir 4? 4r 4r 4r w 45- Delftsblauwe theebusjes en jampotten met verzilverd deksel - roomstelletjes lepel bekers - ontbijtgarniiuren theezeefjes theelepeis en Taartvorkjes. Alles zonder inlevering verkrijgbaar. HAVENPLEIN 315, ZIERIKZEE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2