PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwse resultaten van gezins- en woningtelling BILT Truman praat zijn besluit goed Pasen Amerikanen laten zich niet uit Berlijn dringen. Ex-koning Michaël bedreigd. Vliegtuig neergestort. In September weer aan de Ronde Tafel. Hoogovens gaan scheepsplaten maken. Oorlogsvrijwilligers vóór October terug. Herziening van de Sociale Verzekering Rotterdamse E.V.C. tegen C.P.N.-invloed. Onze defensiepolitiek op een keerpunt. Vijfjarenplan voor onze luchtvaart. 191e Jaargang - No- 73 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Zaterdag 27 Maart '48 AUOiNN£.JVix.iNiaPKUS. 2b Ct P«r week: 3.20 per kwartaal; franco oer post 3.45 oer kwartaal. Losie nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro 0X^353300 P2C^Ulddelbujj:. Burtaui jovwtttd te Vüjslnsen: WaUtr 58-6u. tel 10 en 51 MWdelburs: Londeose Keel 30 tel 3071 en 3931 Goes: L Vontttj- 55. lel «15 tbgg 33301 - Ooslbur» Graaieestr 3. 'el 103 Teroeuzen Brourrertistr 3 - ZuriKe. Kive Bogerdsu C lüO tel 30- Het Wereldgebeuren Oproep tot wapenstilstand in Palestina. Beheer, maar zonder Amerikaanse troepen. President Truman stond Donderdag voor een moeilijk® laak toen hij op de wekelijkse petsconferentie een schaar cri- tische journalisten uitleg moest geven van zyn Palestijnse po litiek. De generaals hebben hun zin doorgedreven en de politici moeten nu maar zien. dat z(j het in de steek laten van de Joden wat goedpraten en daarmee tenminste een deel van de Joodse stemmen redden. Het ging Truman vrij vlot af. Hij begon met een beroep te doen op de Joden en Arabie ren in Palestina onmiddellijk oen wapenstilstand te sluiten. Warren Austin, gedelegeerde in de Veiligheidsraad, had reeds opdracht, gekregen daartoe voorstellen m te dienen. Vervolgens schilderde hy de gevaarlijke toestand In Pales tina. „Engeland wenst tegen 15 Mei het mandaat over te dragen. Tenzjj met spoed wordt ingegrepen zal er op die datum geen macht in Palestina rijn, in staat om orde en recht te handhaven. Bloedvergieten op grote schaal zou onvermijde lijk zijn." Truman had gewild, dat de Engelsen hun vertrek drie maanden hadden uitgesteld. Londen had echter daarvan niets willen weten. Wat denk'en de Ver. Staten •nu te doen om Palestina van een burgeroorlog te redden? Niet veel. „De Ver. Staten zijn bereid", zei Truman, „alle doelmatige bijstand te verlenen tot het vinden van een vreed zame oplossing. Als de V.N. besluiten tot een tijdelijk be heer, zullen wij ons deel van de verantwoordelijkheid op ons nemen.'.' „Maar", voegde l\ij er aan toe, „dit houdt niet het gebruik van Amerikaanse troepen in." Het is duidelijk, dat het daar juist om gaat en met wij ze raadgevingen alleen de Ara bieren niet tot rede te bren gen zijn. Deze hebben laten weten, dat zij .onder een groot aantal voorwaarden misschien bereid zullen zijn een zeer tijdelijk beheerschap te aanvaarden, mits over het verdelingsplan niet meer gesproken wonjt. De Joden daarentegen zijn van plan, beheer of geen be heer, de stichting van een Joodse staat in elk geval door te laten gaan. Wat er nu nog te onderhan delen valt is niet duidelijk. Op een geraffineerd vraagje van een der journalisten, deel de Truman nog mee, -dat hij nog'steeds voorstander is van het verdelingsplan. Ook zijn standpunt over Joodse immi gratie was niet gewijzigd. Het geen voor de Joden een schrale troost in. Marshall waarschuwt. Clay sust. Minister Marshall heeft te genover de pers verklaard, dat de Sowjet-afgevaardigden in de geallieerde bestuursraad té Berlijn byna drie jaar lang de Amerikaanse pogingen om «te Raad effectief te laten werken in de wielen hebben gereden. Hij waarschuwde de Sow- jets, dat de Amerikanen niet voornemens zijn zich uit Ber lijn te laten dringen. Generaal Clay. Amerikaans militair bevelhebber in Duits land, verklaarde in Frankfort, dat hij in het geheel geert vrees koestert, dat de bom zal barsten Goor c:e spanning te Beilijn. Laten we wachten tot de toestand 'opklaart, meende hij. Beide verklaringen hadden blijkbaar ten doel de opwin ding onder de Berlijners/ die vijandelijkheden vrezen, lot bedaren te brengen. De onder Russisch toezicht staande pers in Berlijn is in tussen bezig, een hevige cam pagne te ontketenen -°gen de Westelijke geallieerd er. De. Russen zelf zijn gema tigder. De Sowjet-Unic wenst voortzetting, van de vierzydi- gfe controle op Duitsland en in functie blijven van de be stuursraad voor het uitvoeren van de bésluiten van de con ferentie van Potsdam. Aldus heeft de chefstaf van het Sowjet-Russisch militair be stuur in Duitsland, Ubnder- dagavond verklaard. Vier gevangen Nazi leiders ernstig ziek. Volgens de militaire bc- stuursautoriteiten te Berlijn zullen de voormalige Nazi leiders Walter Funk en admi raal Rader niet lang te leven hebben, indien hun gezond heidstoestand niet verbetert. Rader moet een grote breukoperatie ondergaan. Funk ligt ziek en heeft da gelijkse .medische verzorging nodig. Zijn moreel gaat hard achteruit. Ex-groot-admiraal Karl Dö- nitz is zeer ziek. Men is van oordeel, dat Ru- dolf Hess aan de rand van waanzin is. Hij heeft steeds een afwezige blik. zijn ge wicht neemt voortdurend af. Hij is nog steeds trouw aan Hitier en spreekt over „der Führer". Speer, von' Schirach en von Neurath verker endaarente- gen in een goede gezondheids toestand. Benesj spreekt 7 April. Dr. Edvard Benesj. presi dent van Tsjecho-Slowafcije. zal op zeven April zijn eerste openbare rede sedert de ioncc- ste kabinetscrisis houden. Hij zal spieken in de historische Vladislav Hall van de Praag se universiteit, wanneer deze haar-600-jarig bestaan vi»v. Generaal Clay: Het loopt zo'n vaart niet in Berlijn Amerikaanse regering neemt maatregelen. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat het, na het ontvangen van „be richten over geruchten" om trent een complot om ex-ko ning Michaël te vermoorden, maatregelen rteemt om hem te beschermen. Volgens een correspondent van de „Daily Mirror" te Washington wordt het leven van ex-koning Michaël van Roemenië bedreigd. In ho tel Shoreham te Washington, waar hij verblijft, zou zijn lijfwacht tot 15 leden van de geheime dienst en de politie uitgebreid zijn. Volgons de correspondent kwam deze- versterking onverwacht in de vertrekken van de ex-koning, die ..bleek, bevend, en niet meer opgewekt als gewoon lijk" was. Michaël zou niet meer in het hotel mogen blij ven. waar vele congresleden, regeringsfuctionarissen en le den van de Sowjet-Russische missie verblijf houden, doch tijdelijk „naar een geheime plaats, die veiliger is dan Washington" worden ge bracht. i Attlee wil geen heksenjacht. In- het Britse Lagerhuis heeft de Britse premier, Att lee, verklaard, dat het aantal ontslagen bij de veiligheids diensten in verband met de maatregelen tegen communis ten en fascisten niet bijzonder groot zal zijn. Alleen „fana tieke aanhangers van het communisme" zouden ontsla gen worden, maar de mees ten „zouden worden overge plaatst". Er zou geen algemene zui vering plaats hebben, zei Att lee, geen heksenjacht. „Zo lang er een mogelijk heid van oorlog is, moeten wc ons kunnen verdedigen en moeten onze geheimen be waard blijven". Gallacher oogstte „een storm van protest", toen hij verklaarde, dat de Ver. Sta ten oorlog wensen te ontke tenen tegen de Sowjet-Unic en daartoe Groot-Brittannië i gebruiken als vooruitgescho- i ven basis. I Als het zover is, zal de ko- i mnklijke familie naar Otta wa gaan, aldus Gallacher. en I het volk wordt in de ellende '.«.chtergclaten. Op Katwijkse boulevard. Beide inzittenden gedood. Donderdagmiddag is op het strand naojj Katwijk een Auster-lesvliegtuig van het •vliegveld Valkenburg neerge stort, waarby "de twee inzit tenden om het leven zijn ge komen. i Het toestel heeft vermoede lijk een duintop geraakt en is in de lucht in brand gevlo gen. Het stortte op de uiter ste uZidpunt van de Katwijk- se boulevard neer. De brand weer was vrijwel onmiddel- lijk aanwezig en bluste* het vuur met zand en schuim. Een der inzittenden, de 23- jarige soldaat H. Bakker uit Zaandam, is vermoedelijk nog voordat de machine neer stortte uit het toestel ge sprongen of geslingerd. Hij kreeg echter een guds benzi ne over het lichaam en liep zeer zware brandwonden op. Later is hij in een ziekenhuis ovejrleden. De «tweede inzittende, de 24-jarige sergeant-vlieger E. E. Klerks uit Den Haag ,is in de machine verbrand. (Van onze parlemer\£aire redacteur) Naar het zich laat aanzien zullen in September de vol tallige delegaties uit Neder land, Suriname en Curacao weer in Den Haag bijeenko- .men om het voorlopige over leg, dat in de afgelopen maanden heeft plaats genad te voltooien en te bekronen. Intussen zullen omstreeks half Mei de leden van de versterkte redactiecommissie een begin maken met het uitwerken van de in de laat ste openbare vergadering aangenomen resoluties en vormgeven aan het ontwerp voor de grondwet van het „Verenigd Koninkrijk der Ne derlanden." De Kon. Ned. hoogovens en staalfabrieken N.V. te IJmui- dën is dooi' Lloyds Registers of Shippings officieel ge plaatst op de lijst van staal fabrieken en walserijen, die scheepsbouwmateriaaï vol gens de voorschriften van dit classificatiebureau mogen maken. Dit houdt.in, dat van nu af aan keurmateriaal, d.w.z., scheepsplaten en.I- en U-ijzer voor zover dit laatste door hoogovens wordt gewalst, in Nederland wordt vervaardigd. Niet alleen betekent dit, dat door de Nederlandse zwa re industrie een nieuwe mijl paal in haar ontwikkeling is bereikt, maar tevens, dat de voorziening van de Neder landse scheepswerven belang rijk wordt-verruimd. Wij vernemen van bevoeg de zyde, dat tie reeds begon nen aflossing der zich in In donesië bevindende delen der Koninklijke Landmacht in dc loop van dit jaar regelmatig voortgang zal hebben. Verwacht mag wol-den, dat alle onderdelen, die voor de eerste divisie „7 December" (d.w.z. vóór 29 September 1946) in Indië aankwamen, vóór October 1948 geleidelijk aan zullen repatriëren. Hij is opgestaan'' Matth. 28 6. Dat is een geheel enig woord, stralend met on vergelijkelijke glans in de geschiedenis van 9e mensheid. Dat is iets. wat van geen enkele van de machtigen der aarde kan gezegd worden. Zij mogen evenals Napoleon of Hitier menen de wereld de wet te kunnen stellen, aan de macht des doods tornen vermogen zij niet. Met al hun geweld hebben zij tegen hem geen wapenen, zijn ze zelf zyn machteloze buit. Jezus echter, dc man van Nazareth, die strijdt door te lijden en te sterven, overwint deze geweldige. Hij draagt de zonde en verzoent haar en zó ontwapent Hij de dood, en als de Zoon herneemt Hij het leven, dat Hijzelf had afgelegd. Hy is opgestaan: dat is het licht in de grauwe nacht van ons mensenbestaan, hemelse muziek in onze aarftse nood. Jezus leeft, de dood is over wonnen. In de mensheid, die wegkwijnt in zonde en dood, heeft het leven vaste voet gekregen. In Jezus. En de Overwinnaar werkt door tot een maal de ganse schepping vernieuwd en de dood verdreven is. Dat is een troost bij het aanschou wen van de steeds verder om zich grijpende ont binding dezer Wfereld. Ten slotte is dit niets an ders dan de. weeën der nieuwe wereld, die Jezus straks brengt. Heerlijk vooruitzicht voor allen, die Hem als hun Verlosser uit zondemacht en dood hebben leren kennen. Zjj delen in déze vernieuwing. De dood zal ook hen niet houden. Want Hij heeft gezegd: „Ik leef en gij zult leven". Wie het leven begeert, zoeke het bij de Opgestane. Sirjansland. Dr. D. JACOBS. Amerikaanse sigaretten voor Italiaanse kiezers Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft met kracht ontkend, dat de Ver. Staten vyftien ton sigaretten per vliegtuig naar Italië zou den sturen om de Italiaanse verkiezingen van 18 April a.s. te beïnvloeden. De desbetref fende boriehten waren, aldus de woordvoerder, vermoede- lijk ontstaan, doordat drie honderdzestigduizend pakjes sigaretten naar Sardinië zijn gezonden. Zij maken deel uit van „de tussentijdse hulp aan Italië". Deze sigaretten, zei de woordvoerder, gaan per schip en zullen niet voor de verkiezingen aankomen. De „Brinda" bood hulp. Het 200 ton metende Neder landse motorschip .Brinda" heeft drie opvarenden gered van een Brits vaartuig der luchtmacht. de „Katrine", waarvan een der ketels ont plofte. toen zij ten Oosten van Engeland nabij Skogness voer. Een der drie ernstig ge wonden overleed later aan wal. Forrestal wil meer Amerikaanse soldaten Forrestal, de Amerikaanse minister van oorlog, heeft óp- nieuw aangedrongen op ver hoging van de militaire be groting van de Ver. Staten. Forrestal wilde het aantal officieren en manschappen van de geregelde strijdkrach ten met 349.500 tot een totaal van 1.335:000 man verhogen. Om dit getal te bereiken vroeg hij de Senaatscommis sie voor de militaire dienst om goedkeuring tot het op roepen van een onmiddellijke lichting van jongemannen van 19 tot en-met 25 jaar. Hij voegde er aan toe. dat ver moedelijk slechts 220.000 van de lichting gebruikt zouden worden. Forrestal verzocht de com missie een speciale zitting te beleggen om van generaal Omar Bradley, chef van de legerstaf, geheime bijzonder heden te vernemen „over de sterkte en de ontwikkeling van cle gewapende macht van andere landen". 1000 boete voor een „heilig huisje". In hoger beroep hoorde de hoofdredacteur van het week blad ..De Nieuwe Post"v de 38-jarige L. A. Rodrigues Ló- pes. terecht staande wegens „belediging van politie-ap- paraat" voor 't Amsterdams Gerechtshof, 1000 boete te gen zich eisen zonder subsi diaire gevangenisstraf. De verdachte stond terecht, omdat hij in een in Septem ber 1947 gepubliceerd artikel „Het heilig huisje" gesproken had over „krankzinnige uit gaven voor een corrupt ap paraat" waarmede hij doelde op de uitbreiding der politie en voorts in dat artikel had geschreven, dat „een groot deel van de misdadigers in politieuniform rondliep". Wederopbouw- schatters pleegden fraude Bij de Wederopbouw te Nij megen werden vier ambtena ren aangehouden,, die er van beschuldigd werden steekpen ningen te hebben aangeno men ten einde verwoeste hui zen hoger te schatten dan de ze inderdaad waard, waren. Twee ambtenaren zijn intus sen vrij gelaten. Twee ande ren bevinden zich nog ip ar rest. 60.313 bewoond e woningen en 3056 bewoon de ruimten. 242 woningen in gebruik als kantoor enz. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de defini tieve resultaten van de 12e volkstelling annex woningtel ling gepubliceerd voorzover deze telling betrekking heeft op de provincie Zeeland. Zoals men weet werd deze telling gehouden op 31 Mei 1947. Uit deze publicatie blykt, dat dc provincie Zeeland op die datum telde 71.965 huis gezinnen in 60.313 bewoonde woningen en in 3056 be woonde ruimten (noodwo ningen, bunkers, enz.). Er waren t oen bovendien nog 413 leegstaande woningen, 1192 onbewoonbare wonin gen en 242 woningen, die oor kantoor enz. in gebruik waren. Het toti -JÏ aantal perso nen, dat .in'woningen vertoef- j ile bedroeg 245.036. Telt i men daarbij op het aantal j personen, dat in „ruimten" huisde, namelijk 11.572, dan komt dc totale bevolking van Zeeland op 256.608. Op Schouwen en Duiveland waren in gebruik 6184 wonin gen èn 225 bewoonde ruimten. Voor Tholen en St. Philipsland waren deze cijfers 4481 en 31, voor Noord-Beveland 2024 en 8. voor Zuid-Beveland 13.403 en 324, voor Walcheren 14.767 en 1147, voor West Zeeuwsch- Vlaanderen 5060 en 1240 en voor Oost Zeemvsch-Vlaande- ren 14.389 en 81. Hieruit blijkt, dat in West Zeeuwsch-Vlaanderen 17.6 van de bevolking niet in nor male woningen was gehuis vest. Weliswaar huisde het groot ste deel van deze mensen in noodwoningen of noodboerde- ryen, maar 538 personen woon den toen nog in ruimten, die in het geheel niet voor woning bestemd waren. Op Walcheren gold dit laat ste voor 584 personen, terwijl daar 976 noodwoningen en noodboerderyen waren. Het gemiddelde aantal personen per woning bedroeg op Wal cheren en Zuid-Beveland 4.2, in West- en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen 4,1 en was het Rapport zal spoedig verschijnen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, is het raport inzake de algehele herziening van de sociale ver zekering reeds aan de Lands drukkerij toegezonden De pu blicatie kan binnen korte tijd, waarschijnlijk over twee we ken, tegemoet worden gezien. Dit rapport is de vrucht van het overleg, dat heeft plaats gevonden tussen de in 1945 door de minister van Sociale Zaken ingestelde de partementale technische com missie onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het ministerie, mr. dr. A. A. van Rhyn. en de commis sie uit de Stichting van de Arbeid. In laatstgenoemde commissie waren werkgevers en werknemers gelijkelijk ver tegenwoordigd. Ook vertegen woordigers van de midden stand en van de Stichting van de Landbouw waren daarin opgenomen. Het over- laagst in Noord-Zeeland: 3.7. Uit deze cijfers èn ook uit het hoge aantal samenwonin gen op Beveland en in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, blijkt dat deze gebieden in eerste instantie de woningnood van de .ergst getroffen gebieden Walcheren en West Zeeuwsch- Vlaanderen hebben opgevan gen. Het percentage .samenwo- ningen was voor Walcheren '32.9 en voor West Zeeuwsch- Vlaanderen 27.5; voor Zuid- Beveland 24.3 en voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen 20.1; voor Schouwen en Duiveland 10.7 en voor Tholen en St. Philipsland 16.3. Weliswaar vertonen de Noordelijke eilanden een laag percentage samenwoningen, .maar -daar is de behuizing kleiner en heeft men naar ver houding een groter aantal be woners per vertrek. Op Schouwen en Duiveland bleek, dat van de alleenwonen de huisgezinnen 6.9 over te weinig slaapruimte beschikte en van de samenwonende huis gezinnen 4.4%. Deze cijfers waren voor Tholen en St. Phi lipsland 7.1f en 7.2%, voor Noord-Beveland 6.2% en 3.8%, voor Zuid-Bevelapd 5.7 en 5.5 voor Walcheren 1.3 voor Oost Zeeuwsch-VIaande- Vlaanderen 1.6 en 4.8 voor Oost eZeuwsch-Vlaar.de- ren 4.2% en 4.5%. Tot zover deze publicatie van het Centraal Bureau voor dc Statistiek, waarop wij nog nader terugkomen. Een geheel gevulde grote Odeonzaal, waar leden van de Rotterdamse E.V.C. waren tc- zamengekomen, heeft zich met slechts twee stemmen te gen. achter het Rotterdamse bestuur geplaatst. Eerst hield de voorzitter, de heer van den Berg, een uitvoerig betoog, waarna zestien leden even- eei>s het woord voerden. Ten slotte werd met op twee na algemene stemmen 'n motie, aangenomen, waarin de ledenvergadering „met die pe verontwaardiging waar neemt de handelingen en het drijven van de Communisti sche Partij Nederland binnen de E.V.C." Volledige goedkeuring wordt gehecht aan de stappen, die door het nlaatseliik bestuur te Rotterdam reeds rijn on dernomen. Geen enkele in menging. direct noch indirect, -van welke politieke partij zal in de organen der E.V.C. tc Rotterdam worden ged»ld en geen-enke'e bestuurswijziging of aanvulling op last van dc landeliike leiding der E.V.C, zal worden aanvaard. BEI UNS Dc Russische radio heeft bekend gemaakt, dat aan de Universiteit van Moskou een be langrijke vergadering is gehouden, gewyd aan de üoor Sovjet geleeftten gedane ontdekkingen inzake het atoomonder zoek. Een studiecpm- missie, onder leiding van professor Sokilof heeft Lavoisier de ont dekking betwist van de wet van behoud van arbeidsvermogen. Deze wet zou reeds 20 jaar vóór Lavoisier door de Russische scheikundige Lomonossef gevonden zijn. Op deze vergadering werd grote nadruk ge legd pp de ontdekkin gen vap geleerden als Mendeleëf, Rodjersvens- ki en Nicouünski. Be toogd werd dat de re sultaten op sommige terreinen van het atoomonderzoek in Rus land verreweg superi eur zijn aan die van 't buitenland en dat „het buitenland en de Sov jet-Unie daarvan niet genoeg doordrongen zijn." Aan het einde van dc vergadering werd een motie gezonden aan de Russische Academie voor Wetenschappen om de wetenschappelij ke werken te zuiveren van de noodlottige be wondering'voor de pres taties van'het Westen. In zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de begroting van oorlog, verklaart minister Fiévez o. m„ dat Nederland wat be treft de defensiepolitiek, thans aan een keerpunt staat. Deze politiek zal in het ver volg daadwerkelijk moeten worden ingepast ih een inter nationaal raam. De verwe zenlijking hiervan wordt echter ernstig geremd door de nog voortdurende overze- se verplichtingen, die in vol le omvang op de onderwerpe- lijke begroting drukken. Soekarno moet geopereerd worden. Volgens het republkeinse persbureau Antara zal presi dent Soekarno wegens een keelziekte een oparatie ónder gaan. k leg is zeer tijdrovend ge weest, maar het ligt voor de hand, dat er tenslotte niet spoed naar overeenstemming gestreefd is. zowel met het oog op de komende verkie zingen als in verband niet het streven der regering om ook in positieve zin tot verster king der volkskracht te ko men. UITVOERINGSORGANEN. Een van de moeilijkste pun ten bij de besprekingen is ge weest de kwestie van de uit voeringsorganen der sociale verzekering, daar het be drijfsleven bezwaren heeft ge maakt tegen de aanvankelijk door de commissie-van Rhyn voorgestelde gang van zaken. De gedachte waarover men tenslotte tot overeenstem ming zou zijn gekomen Is de ze, dat de uitvoering overwe gend door het bedrijfsleven zal plaats vinden in de vorm van bedrijfsverenigingen van geheel ander karakter dan de tegenoordige. Voorts zouden waarborgen worden getroffen om zowel de nodige samen hang als èen grote vereen voudiging in de werkwijze te bereiken. BEZITSSPREIDING. Wy vernemen voorts, dat de reeds geruime tjjd geleden aangekondigde commissie tol bestudering van het probleem der bezitsspreiding thans ook spoedig definitief zal worden samengesteld en met haar werk beginnen. Vooral dit vraagstuk moet voor de ver-' sterking der volkskracht als positief wapen in de af weer tegen het communisme van groot belang worden geacht. Het dynamische karakter van het luchtvaartverkeer, aldus minister Vos in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer, brengt mede, dat de opgestelde plannen telkenmale gewijzigd moeten worden. Dit neemt niet weg, dat'thans een uitvoerige stu die wordt gemaakt van de richtlijnen, welke gedurende de komende 5 jaren zullen moeten worden gevolgd, Een ernstig onderzoek naar de wijze waarop vruchtdragende besprekingen tussen dé K.L. M. en de scheepvaartmaat schappijen kunnen worden ingeleid, kan daarbij niet worden ontbeerd. De regering heeft gemeend, dat naast één centrale lucht haven nabij Amsterdam oen aantal kleinere, secundaire, luchthavens in Nederland no dig is, niet slechts om als aanvoerhavens te kunnen fungeren voor de centrale- luchthaven, maar tevens om de ontwikkeling van eigen Europees luchtverkeer op korte afstdnd mogelijk te ma ken. Bij de opzet van het lucht havenplan is het luchtvaart terrein bij Rotterdam zo ge projecteerd. dat indien la ter zou blijken, dat vergro ting noodzakelijk zou z'ijn de mogelijkheid daartoe aan wezig is. Van twee „centrale" luchthavens is derhalve op dit tijdstip nog geen sprake. Een beslissing inzake de uiteindelijke vorm van het luchtvaartterrein bij Schie- veen is nog niet genomen. Dit hangt samen met het onder zoek naar de door dr. Ples- msn ingediende plannen in zake Burgerveen. waarbij volens diens stelling, de aan leg van een terrein bij Rot terdam overbodig zou zyn. Staking in het bouwvak opgeheven. De stakende bouwvakarbei ders te Amsterdam hebben op een door de bedrijfsgroep bouwnijverheid der E.V.C. be legde vergadering besloten de staking in de hoofdstad, met ingang van gisteren op te heffen. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de be reikte overeenstemming tus sen de organisaties in het bouwbedrijf, de Stichting van de Arbeid en de overheid, over de opheffing van het z.g ..tariefplafond" voor de volks woningbouw in de plaatsen Amsterdam. Arnhem, Eindho ven en Nijmegen, gelijk deze reeds in Groningen wordt toe gepast. DE VOORSPEL T: PLAATSELIJK OCHTENDMIST. Geldig tot Zaterdagavond. Enkele overdrijvende wol kenvelden en plaatséliik och tendmist. Overigens zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7-waV.ke tot matige wind uit eVj'f-.-jiyc® rchtinn""

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1