Tweede Panama-kanaal op komst Olifanten-kerkhof Jaarbeurs krijgt grootste expositiehal van Europa 11 De macht van de „Kanaal-koning" Het Huis met de Beelden Mysterie T,Mrd Adem' van de Prinsengracht .'DUITS: rRAf* KR U Kp' RÖEMENIE SLAVIE Afweermaatregel iegen atoombom zal 2.483 000.000 kosten Er zal wel geen burger van de Verenigde Staten meer. te vinden zün, die nog gelooft In do onkwetsbaarheid van zUn land by een toekomstige oor log. De ontwikkeling van de technlclv en van de moderne oorlogvoering maakt, dat er maar weinig plekjes in ons aurdso tranendal zyn te vin den, wau'r men zich aan de dumpen van een eventuele nieuwe wereldbrand zou kun nen onttrekken. Elke afstand is te overbruggen en elk bol werk wordt in de schaduw van het moderne wapen van Damocles, de atoomböm, een kaartenhuis. De Achilleshiel van de V.S. Is het kwetsbare Panama-ka naal, waarvan het strategisch- en economisch belang genoeg zaam bekend ls, en dat als het ware de luchtaanvallen uitlokt. Eén enkele' bom op het slul- zensysteem zou dit Kanaal voor enkele jaren onbruikbaar ma ken, hetgeen geiyk zou staan niet een dolksteek in de rug vun een strijdende natie. Om deze dreiging te ont gaan zün plannen ontworpen ter verbetering of vervanging van het Pannmakanaal. De bedrag, dat een zwatrr offer betekent voor Amerika's schat kist èn de belastingbetalers, verantwoord. GIGANTISCH WERK. Niet aleen de "kwetsbaarheid by bomaanvallen, maar ook het feit, dat de grootste oorlogs schepen, met narfte sommige vliegdekschepen, het huidige kanaal niet meer passeren kunnen, acht men een reden om een tweede kanaal te gra ven. Er zyn bovendien ook nog zuiver commerciële redenen, waarop men zich beroept: sta tistieken tonen aan, dat om streeks 1965 het bestaande ka naal onmogelyk meer het ma ritieme verkeer zal kunnen verwerken. De capaciteit van de nieuwe watergang zal dub- del zo groot zijn, terwijl de onderhoudskosten veel en veel geringer zullen zijn. Het nieuwe Panamakanaal, dat geen sluizen van node heeft omdat het 19 m. onder zeeniveau wordt gegraven en waarvan de aanleg 10 15 jaar zal vergen, zal prac- tisch rechtlynig worden met een minimum breedte van 60 m. en een maximum meeste projecten, die zjjn in gediend, zyn onpractlsch, onaf- doende of onuitvoerbaar, met uitzondering van het plan, dat uit do boezem van de legerlei ding is voortgekomen. Volgens dit laatste is het voor de na tionale defensie noodzakelijk een geheel nieuw kanaal op zeeniveau te gra ven. Hoewel dit project nog niet aan de publieke opinie is voorgelegd en het Congres er nog geen toestemming voor heeft gegeven, zal het zeer waarscliijniyk wel uitgevoerd worden. Dit. nieuwe kanaal zal 2.483.000.000 kosten, d.w.z. tweemaal zoveel als Amerika's grootste werk tot nu toe, de kunstmatige bevloeiing van de Tcnnyseo-vallei. Uit het oog- Sunt van defensie acht men de estedlng van dit astronomisch breedU van 225 m. De door tocht, die nu 7 k 8 uur duurt, zal worden teruggebracht tot 4 uur. Men verwacht 117.000 ton metaal, 3.100.000 vaten cement en 178.000.000 zware platen nodig te heb ben. TREIN VERVOERT SCHIP. Er zijn maar liefst 22 ande re projecten ingediend, die echter geen van align in aan merking voor verwezcnlyking komen. Het meest fantastische plan beoogde transport van de schepen per super-trein dwars over de landengte van Pana ma! Het zou nodig zijn aan beide zyden havens te bouwen, die echter zouden concurreren met de reeds bestaande havens van Colon en Panama. Ook het Ministerie van Ma rine der V.S. diende een plan ln, volgens hetwelk alle boch ten van het bestaande kanaal worden opgeheven en nieuwe sluiswerken aangelegd. Men heeft de Marine verweten, dat de kwetsbaarheid van het ka naal niet zou verminderen, waarop de plannenmakers ri posteerden, dat in geval van een atoomoorlog geen enkel •kanaal Verdedigd zou kunnen worden. ONGEKROONDE KONING. Het plan van het Leger kan ondermeer de goedkeuring wegdragen van generaal Jo seph C. Mehaffey, gouverneur van de Panama-zóne. byge- naamd „de koning van het ka naal". „Moet ik die man nu met „gouverneur" of „generaal" aanspreken?", vroeg eens ie mand, die Mehaffey in zyn wo ning ging bezoeken. Waarop een politieagent antwoordde. „Myn vriend, denk er aan, dat het niet lang meer zal duren, dat wij 130 generaals in ons leger hebben. Maar er is slechts één gouverneur van Panama!" Dqze mysterieuze figuur draagt de verantwoordelykheid voor veiligheid en onderhoud van het Panamarkanaal. Op een grondgebied van 90 bij 18 km. is hij ongekroonde ko ning. Gedurende de laatste oor log heeft hij de doorvaart van 5300 oorlogsschepen en 8500 troepentransporten of militaire ladingen gecontroleerd. In zijn gebied is geen parti culiere onderneming toege staan. De Amerikaanse rege ring zorgt voor scholen, pu bliek transport, gemeentewer ken, etc. Restaurants, zwem baden, kegelbanen, kappersa lons, kleermakergen en schoenwinkels worden ge dreven door concessie-hou ders onder contróle van de gouverneur. Hij alleen mag de plaats bepalen, waar de vol gende kerk gebouwd zal wor den... Particuliere artsen bestaan hier niet: de Staat zorgt voor hospitalen en apotheken. De gouverneur heeft zyn eigen postdienst en zyn privé-postze- gels. Zelfs het luchtverkeer boven zijn zóne valt onder Mehaffey's jurisdictie. Hy is tevens president van de spoor wegen en staat aan het hoofd van de postdienst. Het spreekt vanzelf, dat zyn talryke be voegdheden ruimte hebben ge geven aan commentaren: velen zouden graag zyn macht be knot zien. Toch is die macht beperkter dan wel lijkt, want Panama is practisch de «49e ster in de Amerikaanse vlag en de V.S. nemen geen risico's nu de mogelijkheid bestaat, dat de exploitatie van een atoombom dit dundoek verpul vert. (Nadruk verboden). Dinsdagavond hebben Arabieren een vrachtauto met springstoffen ln de Je men Mosjé-wyit van Jeruza lem gereden en in de "lucht laten vliegen. 30 a 40 huizen werden verwoest en 10 a 15 personen licht gewond. De federatie van Chr. Hist Joneren-groepen belegt 3 April een toogdag voor 4e jongeren. 49. Het duurde niet lang of er ver scheen in de verte' een soort optocht van negers, met tussen hen in twee in het wit geklede mannen met een soort sluier voor hun gezichten. De twee grote negers brachten hen voor de Keizer. „Zo", zei Kappie. „Dus dat zijn de verraders! Hadden ze de olifants-tan- den al gevonden?" „Zy bezig waren kuiltje te graaf Boven schatkelder!" vertelde één der negers. „Zy plan had den, om tandjes te steel." „Als ik in die potje gebakt was, dat zou hun schuld zijn geweest! Waarvoor heb ben zij lappies voor gezicht? Waar voor zy die rare pakkies aan?" „Dat zullen we eens gauw zien, waar-, voor dat is!" vond Kappie, „en we zullen eens zien wie en wat ze zyn!" Hy stak zyn hand uit om hun de sluiers van hun gezicht af te rukken. VAN AFGUNSTIGE ZWAGERS EN EEN HARDNEKKIG SPOOK. Vlissingse patriciërs bouwden hun paleizen. Dezer dagen ls men te VHs- singen begonnen met de res tauratie van een historisch monument. Het „Huls met de Beelden" aan de Hendrik straat, dat het tëm 1940 af tot nu toe, zonder zyn beelden moest doen, wordt weer ln het bezit gesteld van deze attributen. zoals het meestal wordt genoemd, een eigenaardige zaak. Onder ons gezegd: het is een huis met een verleden. Het begon al met de bouw. Het werd nameiyk opgetrokken om er iemand de ogen mee uit te steken, in figuurlyke zin al thans. In 1733 werd aan de Hout kade door een gezeten poorter van de stad Vlissingen, An- thonie van Dishoeck, de wo ning gesticht, die tegenwoor dig dienst doet als gemeente huls. De man was geweldig trots op zyn nieuw „paleis". Velen werden uitgenodigd om het te bezichtigen en natuur- lyk was iedere bezoeker danig onder de indruk van de gewel dige woning. JALOUZIE. De zwager van de eigenaar, Jan Westerwyk, kon het ge- foch op het nieuwe huis ech- er niet langer aanhoren. Hy telde zyn centjes zorgvuldig na, cyferde, rekende en droom de van een nog mooier huis. In 1735 gaf hy opdracht te genover het pand van zwager- hef ook een patriciërswoning te zetten. Dit huis werd ver sierd met vier marmeren beel den, die de werelddelen moes ten voorstellen. Zie zo, nu had hy tenminste iets waarmede hy zwagertje de loef af kon ste ken. Een Kuis met beelden was veel mooier, lekker! Maar toen de eerste bezoe kers kwamen om dit nieuwe product té" bezichtigen, Het men de eigenaar zo'n beetle merken dat de woning aan de Houtkade toch eigenlyk mooi er was. Westerwyk fronste het voorhoofd: Wat?? Mooier?? FEUILLETON 12 „Wat drommel!" riep de apotheker, onwillekeurig hui verend, „ze zullen dat lyk toch niet voor de tweede keer vermoord hebben!" „Misschien - heeft die sadist zo'n genoegen in zyn werk 'gekregen, dat hy er nog eentje by neemt." zei de ad vocaat. „Maar dat is tegen alle regels van het spel!" Hij haastte zich het trapje af en hoorde op twee meter hoogte een schelle vrouwen stem, die van de top van een stapel kisten luide haar biyd- schap over zijn komst ver kondigde. „Eindelijkelndeiyk ik houd het niet langer uit!" „Mevrouw Jaarsma!" riep de advocaat verbaasd, „hoe... hoe komt U op die kisten?" „Hoe kom lk er af!" riep de oude dame nijdig! „Kykt U toch uit, juffrouw Schaafs- ma. d'r lopen hier ratten zo groot alsalsD'r zat er een op myn schoon. Ik dacht, dat lk t bestierf! Ik ben als een gek tegen die kisten opgevlogen. Heeft U me dab niet horen gillen!?" „Heeft U één of tweemaal gegild?" vroeg de apotheker. „Lieve hemel!" riep de oude dame, „daar hebben we meneer Van den Brink! Waar was U nou? Ik dacht zo ze ker. dat tk U vast had en lk zeg wat tegen U en in- vcens ,,voel ik, dat U een vrouw was, ik bedoel, dat ik de mouw van een japon te Sakken had. O, die ratten... lo afschuweiyke ratten ..Maar mevrouw!" zei de gastheer, ..lk verzeker U. dat er hier geen enkele „Er zat er één op mijn schoen!" nep mevrouw Jaars ma verwytend. „De poes waarschynlijk", veronderstelde de heer- De Wit. ,,Ja, maar als er een poes is.' dan zijn er ook ralten. Waarom hebt U anders een kat?" „Die is juist tegen de mui zen," legde de gastheer uit. „Maar laten we u toch eerst van die pyramide afhelpen. U heeft zich toch niet be zeerd, hoop ik? Wacht, hier is een laddertje. Zie zo, geeft U mh nu maar een hand/' „Zyn er heus geen ratten?" „Op myn woord, mevrouw, ik heb er nog nooit een ge zien. Tenminste hier niet." .,0, maar U wilt zeggen wel in die afschuwelijke kel der, waar ze die arme me vrouw Bassing vermoord heb ben. Daar krygt U me voor geen geld van de wereld in" „Ik moet eerlyk zeggen, dat de situatie mij volkomen over het hoofd gegroeid is", zei de advocaat geprikkeld. „Is er nu wel of met gemoord? Da mes en heren!" riep hy by het wenteltrapje, „is hier een lyk? Wi! het lyk zelf mis schien even antwoord ge ven?" „Er is er geen", zei hy zich kregelig omwendend. „Mevrouw Jaarsma, U heèft ae boel leiyk in de war ge stuurd. De moordenaar heeft niet eens kans gekregen een slachtoffer uit te zoeken. Komt U allemaal mee naar de salon. Dit moeten we over doen." „Ik doe niet meer mee!" riep mevrouw Jaarsma, „ik voel me nog ellendiger dan het IHk!" „Och, maar dat kunt U toch niet beoordelen zolang U niet vermoord is," zei de advocaat. „Kom, laten we dit nog een keer overdoen. Komt U mee, dames en heren!" „Mevrouw Jaarsma", zei de gastheer, toen ze in de sa lon weer byeen waren, „mag ik misschien het genoegen hebben U ditmaal te bege leiden? Ik weet een plekje waar geen enkele moordenaar ons zal kunnen vinden." „Is het in dat afschuwe iyke pakhuis?" „Neen, we biyven in de wo ning. Mag ik er op rekenen, dat U met my mee komt?" „In 's hemelsnaam", zucht te mevrouw Jaarsma, „maar 't is de laatste keer, 't is per* cé de laatste keer". „In orde", zeide de gast heer tevreden. „Dames en heren, laten we ons dan op nieuw verspreiden. Mag lk wel dringend verzoeken niet meer te gillen als er niet ge moord wordt? Is U gereed, mevrouw Jaarsma?" „Ik hoop, dat U mjj wilt excuseren, dat ik ditmaal niet mee doe." zei meneer Dupois, die naast het wagentje vaixile invalide stond. „De knécht vertelt mij, dat myn oom erg zenuwachtig is geweest en ik wil daarom liever zelf by hem blyven." „Zullen we het spel dan nu maar niet staken?" vroeg tan te Marianne. „Geen sprake van, mevrouw" zei meneer Dupois. „Ik geef U de verzekering, dat zoiets volstrekt ni<jt nodig zal zyn als Ik by myn oom blijf. Hy is aan my gewend en ik kan met hem praten." „We hebben afgesproken, dat het deze keer voor het laatst is," zei de gastheer. „Mag ik de detectives dan ver zoeken de kamer te verlaten? Het licht gaat uit, dames en heren." Voor de derde maal trokken de dames pratend en lachend de gang in. „Weet U wat we doen, juf frouw Schaafsma?" zei de ad vocaat, terwyl hij de deur van het zykamertje dicht trok, „we beginnen dadelyk met het pak huis. Ik eeloof, dat we ons dan veel mofite besparen. Ja, wie is daar?" „Neem me niet kwaiyic," zei meneer Dupois, de deur een eindje openhoudend, „m'n siga ret is uit en ik heb geen enkele lucifer. Heeft U misschien even een vlammetje, meneer Visser „Natuuriyk," zei de advo caat, zijn aansteker aanknip pend. Meneer Dupois zoog het vuur in zyn sigaret, sloot met een dankbaar knikje de deur en liep weer naar de salon. „Henk", zei Marietje van Beveren, terwyi ze dicht tegen hem aangedrukt de trap op ging, „Henk, vind je dit geen verrukkelyk spelletje? We zyn nog nooit zo lang samen in het donker geweest." „Ssssst," fluisterde hy, „la ten ze ons piet horen. Heb je er enig idee van wie de moor denaar is?" „Een van de oudjes natuur iyk, anders had het vast zo lang niet geduurd. Weet je wat ik doe, Henk, als ik de moordenares ben?" „Neen, wat doe je dan?" „Dan wurg ik „De ouwe, zei hy, haar te gen zich aandrukkend, „Ja, en jy ook, Henk, je moet het me beloven. We lok ken hem in de kelder. Ik wil zijn gezicht zien als hy daar op de grond zit.' „En als hy te weten komt aan wie hij dat heeft te dan ken," zei de jonge man. „Ja... ja... we zullen hem..." „Neemt U my niet krp.iyk," zei een klagende stem, ben de weg kwijt. O, pardon, ik hoop toch niet, dat U de moor denaar zelf-,, ls?" „Wees gerust, mevrouw." zei de Inspecteur, „ik ben even onschuldig aan de komende moord als U dat waarschyniyk zult zyn. Wacht, gaat U hier in deze kamer. Hier zit U waarschijnlyk veilig." „Komt U niet met my m-e meneer? Ik kan helaas nie' zien wie U bent." (Wordt vervol;;-J Man, je bent niet goed wjjs. Dat ding van my doet het veel beter dan die bak aan de over kant. BOZE TONGEN. Boze tongen bleven echter fluisteren, dat van Dishoeck's woning tóch mooier was. Het schijnt dat Westerwyk een impulsief manneke is ge weest. Toen het duidelyk wérd dat het huls van zyn zwager meer indruk maakte dan het zyne, nam hij een touw, hing het over zijn schouder en be klom de zoldertrap. Daarna hing hn zich verdrietig aan de banebalken op... SPOKEN. Sinds dte tyd spookte het in het Beeldenhuis. De geest van Jan WesterwHk deed halsbre kende toeren langs de gevel en zat in het duister urenlang op een der beelden te mymeren. Over de stille Dokkade kraak te door de nachteiyke stilte de gesteven plooikraag van het spook. Luguber klonken af en toe hese kreten van de teleur gestelde patriciër over het wa ter naar de overkant, watfr ln volle glorie dë woning van An- thonie van Dishoeck stond Steeds weer keerde het spook terug op een der beel den. Dit kon het op de duur niet meer houden. Tegen het einde der vorige eeuw viel het omlaag. Eerst werd het door een houten, later door een ste nen beeld vervangen. AFGEBROKEN. Toen in 1930 het „Beelden huis" afgebroken moest wor den in verband met de uitbrei ding van „de Schelde", werd de gevel ter beschikking van de gemeente gesteld. Deze ge vel werd overgebracht naar de Hendrikstraat. In 1933 werd hiertegen een huis gebouwd, waarin thans de Rykswater- staat is gevestigd. De bewoners van de Hen straat verkeren thans in grote spanning: Zou het spook mèt de beelden terugkeren Julien Duvivier gaat op Bali filmen. De bekende Franse filmre gisseur Julien Duvivier zal binnenkort op Bali een speel film gaan vervaardigen. Het zal een kleurenfilm worden. Spelers en technici, in totaal ongeveer 60 personen, zullen over enkele maanden naar Bali vertrekken. Naar ver wachting zal het gezelschap ruim een half jaar op Bali vertoeven. De film is een Alexander Korda-pioductie. Te Vlaardingen is aan gekomen het m.s. „Mydrecht" met 8500 ton walvistraan en 950 ton spermolie (potvis- olie) van ae „Willem Ba- rendsz." Nederlandse ruiters naar Londen. Het ligt in de bedoeling dat Ned. ruiters aan de Olympi sche zomerspelen te Londen deelnemen jn de z.g. Military, waarin ons land reeds tot drie maal toe op vorige spelen heeft, uitgeblonken, en aan het zware springconcours, de z.g. landenwedstrijd. Het ligt niet in de bedoe ling om deel te nemen aan^de dressuurwedstpjd, daar Ne derland hiervoor niet over de verschillende noodzakelyke combinaties beschikt. DE BELANGSTELLING VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN. Te oordelen naar aanvra gen om kaarten uit alle de len der wereld zyn athletiek, boksen en zwemmen de meest populaire takken van sport by de spelen. Ze zullen een maximum aantal toeschou wers trekken. De Nederlandse rege ring heeft agrement verleend voor de benoeming van de heer Nedim Veysel Ilkin tot gezant van Turkye te 's Gra- venhage. Voor vele Europese landen betekende hét jaar 1848 een min of meer*vreedzame overgang van een absolutistische, naar een democratische staatsvorm. In Budapest werd dat op 15 Maart gevierd. Maarschalk Worosjllov bezocht de stad om in het parlement een rede te houden. Een millloenen-plan. Nog in de loop van dit jaar zal worden begonnen met de werkzaamheden tot de bouw van een reusachtige machine hal op het terrein aan de Croeselaan te Utrecht, be stemd voor de hulsvesting van de technische jaarbeurs. Er wordt op gerekend, dat by de aanvang van do najaarsbeurs 1949, reeds een derde deel van de hal in gebruik wordt geno men. Deze enorme hal, die met de afmetingen 220 m. by, 120 m. en 15 m. hoogte een opper vlakte van bjjna ZV2 ha om vat, zal het grootste tentoon stellingsgebouw van Neder land en wellicht van geheel Europa worden. In deze hal, die ook voorzien zal worden van een haven, zullen van het nabye Merwe- dekanaal uit de zware stukken voor de technische beurs bin nengevaren kunnen worden. Evenzo zal het mogelijk zyn van het aansluitend spoorweg emplacement spoorwegrytui- gen, wagons en de zwaarst locomotieven op. de meest een voudige wyze op te stellen. ANDERE PLANNEN. Het jaarbeursbestuur gaf voorts opdracht aan architect C. W. van Sleeswyk en aan de technische dienst o.l.v. ir. de Voogd, plannen te ontwerpen voor de afronding van net Vredenburgcomplex door op richting van een vierde ge bouw en voor een nieuw admi nistratiegebouw. .De uitvoering van dit alles, waarvoor de to- taalkosten op 'tien mililoen gulden geschat worden, kan natauurlyk niet Ineens plaats vinden, zodat begonnen wordt met de machinehal. Het vierde gebouw komt dus tussen het derde gebouw en de Beatrixhal en wordt doorge voerd in de richting van de Singel tot de Rynkade toe. Be sloten is het vierde gebouw te doen bestaan uit een opeensta peling van drie grote expositie hallen, elk van rond 3500 m2. De hal op de begane grond wordt samengevoegd "met de Beatrixhal. Het gebouw voor de eigen iienst is ontworpen op de N.O., 'oek van het vredenburg te- renover C. en A. WEST-EUROPA ÖP WEG NAAR EENHEID vanÖE MARSHALL LANDEN H 1 if I's tf WEST-EUROPEESE UNIE groot-brittannie frankrijk benelux 40 43 19 zoo flo zn 110 125 FRANS-ITALIAANSE UNIE frankrijk italië 43 45 DO 145 00 1Ü SCANDINAVISCHE UNIE ijsland noorwegen zweden denemarken O.i S IS U.1 14 GRIEKS-TURKSE UNIE griekenland turkije 7 17 55 25 27 OVERIGE LANDEN ierland f0rw6al zwitserland oostenrijk west -duitsland 3 0 4 7 47 00 IOI 05 140 totaal marshall landen en west-duitsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4