r 's Heerenhoek; Communisten worden steeds meer geweerd Stormloop op de Badplaatsen! Jullie wordt door Londen toch allemaal verraden JP Avontuurlijke verhalen van een paar dappere kerels Departementen pogen de actie een wettelijke basis te geven T PROVINCIALE ZtEUW'SE CCuRANT DONDzr.D.'.c ;.:aart 948 5CHREIEDER: Leo Poos leverde twee geheime agenten aan de Duitsers uit In de eerste helft van 1942 heeft Anton van der Wads het zó druk met allerlei spion nagewerkt, dat Schreleder ge dwongen wordt een belangrijke zaak toe te vertrouwen aan Leo Poos. Voor de oorlog was Poos een Haags politie-agent; hy is in de bezettingstijd terechtgekomen bij de beruchte documentatiedienst, heeft een paar mensen doen arresteren die In de Hoogbuurlostraat' berichten van de Engelse zender verspreidden en dat is de aanvang van een meteoorachtige carrière. Hij brengt het tot kapitein der Staatspolitie en wordt bewoner van een groot, rjjkgemeubileerd herenhuls dat moet het nog gezegd worden? natuurlijk Joods bezit Is. Leo Poos is sluw en zulke figuren kan de S.D. uit nemend gebruiken. Het England-Spiel loopt prachtig voor de Duitsers. Londen seint vertrouwelijke berichten, die uitgewerkt op de tafel van Kriminaal-director Joseph Schreieder terecht komen. Heeft de Münchense politieman ooit in zjjn eenvoudige jvo- nlng aan de Schlieffenstrasse nummer 10 kunnen dromen, dat hij nog eens op zó geslepen manier de Britse en de Ne derlandse geheime"'diensten tegelijk zou bedriegen? Eind April 1942 komt er een Engels radiobericht voor de agent Thijs Taconis. Maar Ta conis zit al zeven weken ge vangenSchreleder wrijft zich over de kale schedel als hij leest, dat Taconis ten huize van Martens contact moet op nemen met de agent „Pyl" en binnen drie dagen aan Londen verslag dient uit te brengen van zijn wedervaren. >Wie Mar tens is weet Schreieder wel Het Is de sigarenhandelaar F. J. Martens aan de Doelestraat 33 te Haarlem; een adres waar de agenten zich kunnen legitimeren met de woorden „Pijl en Boog", waar ze wel kom zijn en waar ze geholpen worden met alles, waarmee een gedropte parachutist maar geholpen kan worden. LOOP ER EENS AAN.. -r- t-oop jij er eens aan, zegt de Duitser tot Poos. Zeg^maar „Pijl en Boog", speel voor En gels agent, noem jezelf „Dick", dat klopt een beetje bij je dik ke kop, en zeg tegen Martens dat je binnen twee dagen con tact' moet hebben met „Pijl", omdat Londen op de derde dag een radiobericht wil zien. Luis ter nu eens goed, hoe je dat allemaal doen moet en laat maar 's kijken wat je d'r van maakt. Maar als je de boel be derft zal er een blauw wonder gebeuren! 's Avonds rapporteert Leo Poos dat Jiii ten huize van Mar tens niet „Pijl" maar een an dere agent uit Engeland heeft getroffen, een zekere Leonard Andringa, die zich „Akltie" noemt.' Deze „Akkie" heeft met hem afgesproken, dat ze de volgende middag samen naar „Pijl" gaan. Wie is „Pijl" en waar zit hij?, wil de Krimmal-director weten. Een zekere De Haas, die op het ogenblik bij zijn ouders in Den Haag is, vertelt Poos. Hg weet zelfs de straatnaam en het huisnummer te noemen. Uitstekend, beslist Schreieder. Dat spel wordt ge speeld. Jij gaat morgen weer naar Haarlem, je gaat van daar met „Akkie" naar „Pijl" in Den 'Haag en ik zal met beambten klaar staan by- de dichtstbijzijnde tramhalte in de straat waar De Haas woont: Jij komt met de twee agenten naar buiten vertel maar dat je ze naar een nieuw con tact-adres moet brengen waar een zender staat en bij de halte worden ze ingerekend. Laat eens zien wat je kunt, Poos. De volgende dag gaat Poos opnieuw met de trein naar Haariem. Schreieder gaat per auto en neemt voor* de veilig heid een paar handige schut ters mee. Twee uur wachten ze in de Doelestraat nabij het huis van Martens. Eindelijk komt "Poos naar buiten in ge zelschap van Andringa; de mannen praten rustig en stap- f>en stevig naast elkaar voort n de richting van het station. DE ZAAK KLOPT. De zaak% klopt, zegt Schreieder tot zy'n chauffeur. Ryd maar terug naar Den Haag. '•Middags worden Andringa en De Haas b een Haagse tramhalte gearresteerd. Poos heeft weer een staaltje verra derswerk geleverd. VERHOOR. Nog dezelfde avond begint het lange, afmattende verhoor. U bent verraden en ver kocht door Londen, zegt Schreieder. Wij zijn vanalles op de hoogte. Kijk eens: U hebt uw opleiding daar-en- daar gehad; de Engelse baas is major Blunt en die kennen wy byzonder goed; de Neder- 'landse chefs zijn kolonel De Bruyne en kapitein Lieftinck. Dat klopt, nietwaar? De mannen geven tenslotte toe. Deze Duitser weet tóch alles. Er schijnt verraad te zitten in EngelandZy we ten immers niets van de ar restatie van Lauwers en Taco nis? Andringa vertelt. Zijn ver haal is een roman op kichzelf. Hy is in de nacht van 9 op 10 Maart 1942 per parachute ge daald in de buurt van Assen, samen met de marconist Mo lenaar. Maar Molenaar Imam met het hoofd op een vee drinkbak terecht, kreeg een zware verwonding en Is 's nachts ita de armen van zyn kameraad gestorven. Het ljjk heeft Andnnga achter »moeten laten. Hy had geen radiover binding, heeft in Amsterdam gezworven tot hy contact kreeg met de illegaliteit en is vandaar naar Martens in Haarlem geloodst. Het verhaal van De Haas ls nóg avontuurlyker. Hg heeft samen met zekere Ab Hom burg tot midden 1941 illegaal gewerkt in Nederland, waarby de winkel van Martens reeds als contactadres diende. Toen zyn ze samen naar Engeland gegaan. Hoe kwam u daar?, wil Schreieder natuurlyk weten. NAAR CHURCHILL OF NAAR DE HAAIEN Met een vissersboot, ver telt De Haas. Homburg en ik en nog een stuk of wat illegale jongens zijn in de zomer van 1941 op 'n vissersschuit ge kropen. De schipper wist van de prins geen kwaad. Op volle zee zUn we te voorschijn geko men, we hielden onze -revol vers onder zün neus en heb ben hem verteld, dat hy koers had te zetten naar Churchill of naar de haaien. De keus was aan hem. Nou, toen heeft 'ie Churchill gekozen en zo kwamen yve in Engeland. En toen?, vraagt Schreie der. Toen werden we opgeleid voor agent. Ik kwam begin Maart 1942 met een snelboot in Nederland aan, maar de zender is in het water geval len en raakte defect. In de herfst van 1941 was Homburg me al vooruitgegaan naar Ne derland. Hij was de agent „Boog", en ik was „Pijl". We hoorden bij elkaar. Maar Hom burg is reeds vóór ik aan kwam door de S.D. gepakt en in de Cellenbarakken op Sche- veningen opgesloten. Daar is hij in December 1941 weer uit gebroken en nu is 'ie zoek. Ja, zegt Schreieder, hy is zoek. Maar u weet wel, waar ik hem vinden kan. Neen, beweert Akkie. En daar blyft. het by. Nou, zegt Schreieder, die Homburg krijgen we nog wel. Jullie worden door Londen toch allemaal verraden. Bij het zilveren jubileum van Burgemeester C. F. AM. van Horsigh j Landbouwdorp zonder veel boeren Een burgemeester met een goede blik in de toekomst. Vijf en twintig jaar burge meesterHet kan niet ge zegd worden dat deze ambts periode van burgemeester van Horsigh in alle opzichten ge makkelijk geweest is. Verre van dat! Met een overwe- Send uit arbeiders b'estaan- e bevolking zyn vooral in de jaren van 1930 tot aan de laatste oorlog de»moeilyk- heden in 's-Heerenhoek legio geweest, doch de wijze waar op de op 24 April jubilerende burgemeester zijn gemeente door deze zorgvolle tjd heeft heen weten te loodsen, kan hem thans bjj het bereiken van een mylpaal, reden tot tevredenheid schenken. 's-Heerenhoek is een ge meente welke een bijzondere laats in de Zak van Zuid- ieveland inneemt. Zij kan 't Katholieke centrum van de „Zak" genoemd worden. Ter wyl het inwonertal 1500 be draagt 25 jaar geleden nog slechts 1100 telt de plaatselyke parochie 3000 zie len. Uit de gehele omtrek zijn de katholieke gezinnen voor kerk, school en vereni gingsleven op 's-Heerenhoek georiënteerd, waaruit voort vloeit dat de bemoeiingen van de burgemeester zich ook uitstrekken over een groter aantal personen dan zyn ei gen inwonertal telt. Mede als- een gevolg van haar cen trale ligging, beschikt 's- Heerenhoek over een nyvere middenstand. Het dorp heeft van ouds het karakter van een land- bouwgemeente, terwyl de laatste jaren ook de fruit teelt steeds meer wordt be oefend. Het overgrote deel der bevolking bestaat uit ar beiders; grote boeren telt de gemeente niet veel onder naar inwoners. Veel boerde- ryen zyn in de loop der ja ren gesplitst, het buitenland se grondbezit vroeger was er veel grond in handen van de zgn. Franse heren is geen probleem meer, doch evenals elders doet zich in 's-Heerenhoek een landtekorf voor, zodat boerenzoons voor stichting van een eigen be drijf naar andere streken zul len moeten trekken. DE MOEILIJKE CRISISJAREN. Een gemeente met overwe gend arbeiders is in tijden van laag-conjunctuur buiten gewoon kwetsbaar. Dit heeft burgemeester van Horsigh ondervonden. Het werklozen- probleem als gevolg van de ersis rond 1930 en de voort- schrydende mechanisatie in de landbouw heeft hem, als sociaal warm voelend mens, veel hoofdbrekens gekost. Doch hij heeft er een oplos sing voor gevonden. In '32 werd ten behoeve van de sportverenigingen een fraai sportveld aangelegd, en met een goede kijk op de toe komst, is burgemeester van Horsigh nog verder gegaan. Er moest een blyvend em plooi voor de arbeiders elders gezocht worden. Hij heeft dit gevonden bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, waarheen thans dagelijks en kele autobussen met arbei ders uit 's-Heerenhoek ver voerd worden. Verder werken er thans ook vele arbeiders bij de ruilverkaveling te Krui- ningen en bij de grondwer ken voor de wederopbouw van Walcheren. In de crisis jaren wist de burgemeester ook verschillende arbeiders bij de Zuiderzeewerken te plaatsen, terwyl hy het ver der gedaan kreeg dat arbei ders uit zijn gemeente by de opbouw van de Antwerpse wereldtentoonstelling werden ingeschakeld TOEKOMSTMOGE LIJKHEDEN. Wanneer de landbouw en de fruitteelt zo blyven als thans, ziet burgemeester van Horsigh de toekomst van zijn gemeente niet donker In. De landbouw beschikt slechts over een minimum aantal werkkrachten, zodat bij een onverhoopte crisis in de toe komst geen verdere uitstoting van arbeiders uit de land bouw zou kunnen plaats vin den. Grote werkloosheid is Tegen hei analfabetisme in Indonesië. In Augustus zal te Batavia door het departement van on derwijs worden opgericht een bureau tot bestriding van het analfabetisme. Dit bureau zal een plan op stellen, materiaal ter beschikking stellen van de negara's en zich bezig houden met nazorg. Hierbii wordt steun verwacht van de Unes co, die reeds hulp toezegde in de vorm van materialen, deskundigen en geld. Als vöorbeelden voor de wijze van analfabetisme-bestryding wor den genoemd Bandjermasin en de Hoeloe Soengai, waar in totaal 603 cursussen zyn ingericht, die worden bezocht door 22.000 leerlingen. In Oost Indonesië is een schema voor analfabetisme-bestrijding op gesteld, waarvan de uitvoe ring millioen zal ver gen. In het eerste jaar hoopt men 10.000 personen te kun nen opleiden. Jongetj'e doodgedrukt. Bij het keren van een met paard bespannen wagen in de Molenaarstraat te 's-Graven- hage raakte het vyfjarig jon getje N. van der' V. Maandag middag met 't hoofd tussen de wagen en een muur bekneld. Het kind kreeg een scnedelba- sisfractuur en stierf kort daar na in een ziekenhuis. Eaton over een derde wereldoorlog. Volgens Charles Eaton, voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangele genheden van het Ameri kaanse Huis' van Afgevaar digden, is een derde wereld oorlog mogelijk niet ver ver wijderd. Eaton verzocht de commissie voor de reglemen ten snel het wetsontwerp voor hulp aan West-Europa, China, Griekenland en Tur kije aan het Huis te doen toe komen. De hervormingen voor Suriname en Curasao. De Eerste Kamer zal on middellijk na de Paasvacan- tie beginnen met de behande ling van het ontwerp tot her ziening van de staatsregelin gen van Suriname en Cura cao. In verband hiermede kan verwacht worden, dat het ontwerp op 31 Maart a.s. in de afdelingen der Eerste Ka mer zal worden behandeld. De socialistische regering van Malta zal waarschynlyk aftreden en de verantwoorde- lykheid weer aan de Britse„re- gering overdragen. In de herfst van 1947 had Malta zelfbestuur gekregen. Zuivering van het ambtenaren-apparaat (Van onze Haagse redacteur) Nu in verschillende gemeen teraden de wens gebleken ls om 'n einde te maken aan de ambtsperiode van communis tische wethouders en ook reeds In dé vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland stemmen zHn opgegaan om het communisti sche lid van de Gedeputeerde Staten tot aftreden te nopen, is hpt probleem, dat de aan wezigheid van communisten ln de bestuurs-colleges zou kunnen opleveren, zeer urgent geworden. Gezien de duldeiyke afwjj- zende houding, die de rege ring tegen het communisme aanneemt, behoeft het geen verwondering te wekken, dat er plannen gerezen zyn om aan deze pogingen een wet telijke basis te geven. Op de betrokken departementen is Waarheen in de Vacaniie? men dan ook druk doende met het onderzoeken van de mogelykheden, die de huidige wetgeving op dit stuk* bleeft, waarbij uiteraard rekening Sehouden dient te worden met e bepalingen der grondwet. Het is nog niet geheel ze ker, welke oplossing hier ge kozen Zal worden. Mogelyk ls, dat op vry korte termyn voorstellen ingediend zullen worden tot wijziging van de gemeentewet zowel als de provinciale wet en dat aldus een voldoende wettelyke basis voor de te nemen maatrege len aanwezig zal zyh. Ruimtegebrek door Duitse vernielingen Zeeland is in trek De mannen, die ons per geschiedenis- en aardijkskunde- leerboeken vaderlandse trots en zeebenen trachten bij te brengen door ons een zeevarende natie te noemen, zijn misschien wel wat boud in hun beweringen, maar een feit is toch, dat wij een zeer zeeminnend volk zijn. Daar be hoeft men geen scheepsrollen voor te raadplegen; dat heeft men kunnen zien, toen het zonnetje enkele weken terug met voorjaarsallures begon en de mensen drie rijen dik op het Zandvoortse strand stonden. Waarom? Niet omdat er een schip met de branding worstelde of er een potvis was verdwaald; enkel en alleen om te kijken naar die eeuwig levende zee met haar sierlijke golven, die zonder ophouden aanrollen en al neigende een geheimzinnige groet van vreemde stranden lispelen. Drie rijen dik op een Zon dag in Maart! En geen stoel me^r over op de terrassen. Waar moet dat heen als straks de zon hoog aan de he mel staat, half Nederland va- cantie houdt en naar de koele stranden snakt? Zie, om u, zeeminnende lezer, voor te bereiden op wat u in uw va- cantietijd te wachten staat, hebben wij ons licht opgesto ken in de Nederlandse bad plaatsen, waar nu op een grauwe door-de-weekse-dag de lege boulevards en de doodse hotels met hun witge kalkte ramen de mens prompt naar de beschutting van cSe dorps- en stadsgemeenschap pen doen terugverlangen, maar waar straks het leven zal bruisen en men slechts node tot afscheid nemen zal kunnen komen. VOLGEBOEKT. De conclusie van onze bad plaatsen-enquête was deze: wie er niet «.als een haas" bij is om zijn hotel of pension te bespreken, vindt in Juli Augustus in geen enkele bad plaats meer onderdak. Reeds nu zijn tal van badplaatsen al grotendeels volgeboekt voor deze maanden. (Zeeland, Scheveningen. Noord wil k aan ;root in deze. gemeente dus niet zo gauw te venvachten. Wel zou nog de vestiging van 'n kleine landbouwindustrie toe te juichen zyn. HET WONIN GPRO- BLÊEM. Het woningprobleem is groot. De gezinnen zyn en de woningen klein. voor de oorlog waren er 24 krotwoningen voor afbraak aangewezen, doch door de wo ningnood is het nog niet zo ver kunnen komen. By een tekort van 30 woningen, heeft men - thans 26 Woningwetwo ningen voor gezinnen met 8 kinderen toegewezen gekre gen. Twee zyn er reeds ge reed gekomen aan de Werrie- Burgemccster C. F. A. M. van Horsigh, die 24 April a.s. zijn zil veren jubileum als bur gemeester van 's-Hee renhoek herdenkt, werd 2 Augustus 1895 te Oosterhout geboren. Na zyn opleiding te hebben genoten aan de Hogere Handelsschool in het Canisius-College te Ny- megen, was hg tot 1920 bedrijfsleider van een zeepfabriek. Daarna was hij tot 24 April 1§23 volontair ter se cretarie van 's-Heeren- hoek. De heer van Horsigh is ook lid van het prov. bestuur en afd. voor zitter van het Wit-Ge- le Kruis, secretaris van de Commissie voor de Hygiëne van 't Kind in Zeeland, voorzitter van het bestuur der R. K. Lagere Landbouwschool in zyn gemeente en onder-voorzitter van de Vei*, v. Burgemeesters en Secretarissen op Z. en N. Beveland. laan. De 24 v andere zullen komen in het Uitbreidings- ?lan achter de Burgemeester 'iemansweg, die tegelyk ge- saneord zal worden. Het gemeentebestuur heeft weten te bereiken dat de woningen door de eigen aan nemers gebouwd zullen wor den, doen doordat er een stop voor W. W. woningen is afgekondigd, is de uitein delijke goedkeuring nog niet verkregen. WAT VER ER WERD BEREIKT. Onder burgemeester van Horsigh werd vefder om slechts een korte opsomming te geven bereikt, dat: in 1938 in de vm. openb. school een Kath. Lagere Landbouw school werd gesticht, byna alle wegen die 25 jaar in een desolate toestand ver keerden werden verbeterd, het t.b.c.-onderzoek met kracht ter hand werd geno men (de subsidie aan het B. A. werd van 690 tot 10.000 verhoogd, waarvoor 5 a 6000 voor t.b.c.-bestrij- ding) en het raadhuis zal worden verbouwd. Al heeft de burgemeester hier direct niet aan medegewerkt, in '32 werd ook een nieuwe Kath. meisjesschool gebouwd, welke later nog werd uitgebreid, de Kath. jongensschool werd vergroot en in 1938 werd 'n frote Kath. jeugdhoeve ge- ouwd, met een inrichting die men practisch elders in een dergelyke plattelandsge meente niet kent. EEN TELEURSTEL LENDE ERVARING. 40 praten wy nog een tydie Ier ovef het werk van ae Durgemeester, waarby steeds weer zijn grote liefde blykt voor zijn gemeente en haar bevolking. Als een dissonant klinkt het wanneer de bur gervader met een zekere wee moed in zyn stem vertelt over de zware bezettingstijd, toen hg uiteindeiyk door zgn weigerachtige houding tegen- ovA* onze vyanden via de kam pen van St, Michielsgestel, Vught en Amersfoort in het Oranjehotel terecht kwam, terwijl in schrille tegenstel ling hiermee de vrouwelyke 1eugd niet in alle gevallen de Juiste houding heeft weten aan te nemen. Dit zijn niet de prettigste ervaringen van burgemeester van Horsigh geweest. En als wy dan afscheid nemen en de burgemeester verzoekt ons er maar een „klein stukje" van te maken kunnen wy hem dat niet be loven, want by dit jubileum moet duidelyk neer geschre ven worden, wat deze burge meester voor zyn gemeente betekent. Zee. Egmond aan Zee en Vlie land) en alleen hij, die ei snel bij is. zal hier en daar misschien nog een plaatsje vinden, zij het niet meer in een hotel. In de overige bad plaatsen maakt men nog een gerede kans Zandvoort b.v. heeft (nu) nog plaats in het hoogseizoen maar het i'eit dat het aantal aanvragen bij de verschillende verenigin gen voor vreemdelingenver keer momenteel het dubbele is van het aantal van verle den jaar Maart (toen we ir de uitlopers van een ijstijdje zaten en slechts weinigen aan zomergenoegens dachten) en de hotels en pensions :s zomers desondanks tot de nok gevuld waren, wijst op, dat dit niet zo heel lang meer het geval zal zijn. RADICALE WIJZIGING Daarbij komt, dat er zich in liet „zomerbedrijf" aan zee 'n radicale vvijziging aan 't vol trekken. is: het verbfijf aan zee is niet meer een voorrecht van een beperkte groep, die zich de hoge hotelprijzen kan veroorloven, maar het is nu binnen het bereik gekomen van óen groot deel van ons volk. Enerzijds, doordat in de badplaatsen bijkans iedere AMBTEN AREN-VERBOD In dit verband wordt van regeringswege ook aandacht feschonken aan de vraag, of et gewenst is, dat Commu nistische ambtenaren op be paalde posten gehandhaafd blyven. Ook deze materie biedt echter vele moeilijkhe den. Men zal zich herinneren, dat er destyds een ambtenaren verbod voor de N.S.B. heeft bestaan, dat echter wel zeer eenvoudig kon wórden ontdo ken, omdat de ambtenaren in kwestie doodleuk hun lid- maatschap van de partij be- 'eindigden. Inmiddels zijn er z<Avel van de zyde der K.V.P. als van de Party' van de Arbeid stem men opgegaan, om tot een „zuivering" van het ambtena renapparaat te komen. Voor wat laatstgenoemde partij be treft geschiedde dit by mon de van de fractie in dc Twee de Kamer, Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, die deze gedachte o.m. geopperd heeft op een onlangs in Den Haag gehouden ambtenarencongres. bewoner de gelegenheid tot logies of het huren van ge meubileerde kamers openstelt, anderzijds doordat de loon- en vacantieregelingen van wat men dan „de arbeidende klas se" pleegt te noemen aanmer kelijk verbeterd zijn, vooral na de oorlog. De trek naar de frisse lucht van duin en zee versterkt nog door een groot aantal toeristen die an ders naar het buitenland zouden zijn gegaan zou slechts toe te juichen zyn. ware het niet. dat men in de meeste badplaatsen niet bli machte is. aan deze stroom het hoofd te bieden. De hotel- en pensionruimte, die voor de oorlog al haast niet eens meer tpereikend was is in de bezet tingsjaren hier en daar ge decimeerd en zo moet Zand voort zich b-v de eerstvol gende jaren biina geheel gaan toeleggen op dagbezoek". Van de 40 hotels, die men daar vpnd, zün er 35 afgebroken (zogenaamd omdat de Duit sers „schootsveld" moesten hebbenen men begrijpt, wat dat voor een eens zo bloeiende badplaats betekent. ZEELAND IN TREK. Maar laten w« enkele con crete gegevens noemen, op dat men weet, waar men zün strandgenoegens wel en niet (meer) moet zoeken. Zeeland is, hoewel het zeer verminkt uit de oorlog te voorschijn, is gekomen (of juist daardoor) zeer in trek. Voor Juli er Augustus zijn vrijwel alle pensions en hotels welke laatste men alleen vindt in Domburg, Vlissingen Middel burg en Candzand volge boekt. Voor de overige maan den is er nog plaats in Cad- zand (Zeeuwsch-Vlaanderen), Domburg, Zoutelande, Vrou wenpolder Koudekerke, Vlis singen en zo nodig Middel burg (Walcheren) en Renes- se Haamstede. Burg en Brou wershaven (Schouwcn-Duive- land). De Zeeuwse stranden zijn nog niet alle in hun oor- OVERAL ACTIE Wy brengen hierbij tevens herinnering, dat de com munistische wethouder van Rotterdam een motie, ge steund door de vertegenwoor digers van alle partyen bui ten de C-P.N. en strekkende tot -zyn aftreden, naast zich heeft neergelegd. In de Am sterdamse gemeenteraad waarin twee communisten als wethouder optreden werd 'n soortgelyke motie Woensdag middag ingediend. Den Haag heeft geen communistische wethouder, maar by de jong ste begrotingsdebatten in de gemeenteraad hebben B. en W. medegedeeld, zich te bera den op de vraag, of voortaan nog zaken, die in eigendom aan de gemeente toebehoren, ter beschikking van de C.P.N. zullen kunnen worden gesteld Ook in de vakbeweging wint de anti-communistische stroming veld. Nog afgezien van de strubbelingen binnen de E.V.C., heeft het de aan dacht getrokken, dat de Alge mene Diamantbewerkersbond zyn bestuurslid D. Spaans uit de functie ontheven heeft, om dat hij tot de ondertekenaars behoorde van het communis tisch manifest, waarin op de 'nstelling van een welvaarts- •omité word aangedrongen. (Nadruk verboden) WEER JAVAS&IKER IN NEDERLAND. Voor het eerst na de oor log is in Nederland werder 'n partij Java-suiker aangeko men. De „Roepat" bracht he den in Amsterdam 2000 ton aan. Het eerste gedeelte van de 15.000 ton, welke door dë regering op Java werden ge kocht ter aanvulling van de door de droogte tegengeval len bietsuikerproductie. De Senaat der V.S. heeft Maandag met 78 tegen 11 stemmen het wetsontwerp in zake belastingsverlaging met een bedrag van 4.8 milliard, dollars goedgekeurd. spronkeUjke staat terug, doch leveren geen gevaar meer op. Op de Zuidhollandse eilan den, buitengewoon mooi en helaas bii de meeste vacantie- gahgers onbekend, staan Oud- dorp (Goeree) en Oostvoorne en Rockanje (op Voome) voor de toeristen open. Er zijn een paar hotels en pen sions, benevens een aantal ge meubileerde kamers, die al voor een goed deel besproken zijn, maar men maakt toch nog wel een kansje. Voorne is, evenals Hoek van Holland, dat zo goed als geen gasten kan opnemen, een grote trek pleister voor „dagjesmensen" uit Rotterdam. Terheide in het Westland is door de oor log als badplaats uitgevallen; Kijkduin kan nog maar wei nig aanbieden. Maar Zuid-Holland heeft niet alleen op zijn eilanden badplaatsen! Daarover in 'n volgend artikel (Nadruk verbcrtlen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3