Communistische wethouders NIEUWS UIT ZEELAND „Zeeland" dit voorjaar nog niet naar Vlissingen Tariefregeling voor het bouwbedrijf. ph/l/Shave 1 VEESMOKKEL- COMPLOT OPGEROLD. WALCHEREN Rumoerige vergadering van de Amsterdamse raad. Ruim een uur voor het be gin van de zitting van de Am sterdamse gemeenteraad, waar in de motie tegen de commu nistische wethouders werd be handeld, stroomden enige hon derden stakers, die aan de op roep van de C.P.N. gevolg ga ven, naar de binnenstad. Et werd ijverig metkranten en pamfletten gecolporteerd hier en daar vormden zich groepen, die de gebeurtenissen bespraken. De politie was met overvalwagens, jeeps, motoren en honden druk aan het pa trouilleren en zette alle stra ten in de omgeving af. De po litie behoefde nergens in te grijpen en bepaalde zich tot het met zachte hand versprei den van de samenscholingen. IN DE RAAD. Bij de aanvang van de raadsvergadering diende de heer Faber (Arb.) namens al le fracties behalve die der C.P. Overleg tussen de organi saties in het bouwbedrijf de Stichting van den Arbeid en de overheid heeft geleid tot het volgende resultaat: Zoals bekend, is reeds eni ge tijd in Groningen een proef taande met betrekking tot e volkswoningbouw, waarbij onder bepaalde voorwaarden in tarief wordt gewerkt zon der maximale begrenzing. Deze proef zal thans uitge breid worden tot complexen volkswoningbouw in dc ge meenten Amsterdam, Arn hem, Eindhoven en Nijmegen. De beloning zal uitsluitend flaats vinden naar gepres- eerde arbeid, tenvfll de werk gevers een fonds zullen vor men, waaruit de kosten geput zullen worden voor het toe zicht van door de overheid aan te stellen deskundigen. Geroofde auto stond 2% dag op de Herengracht. B|jna 3 dagen lang heeft de politie gespeurd naar de bij een overval te Duivendrecht ge roofde donkerblauwe, nieuwe Mercury-eight, terwijl deze al die tjjd aan de Herengracht te Amsterdam stond geparkeerd. Zaterdagmiddag jl. schijnt dè gemaskerde Bandiet, die de eigenaar in de vroege ochtend uren onder bedreiging van een revolver gedwongen had zijn wagen in de steek te laten, de- *ze Mercury reeds voor de Fo- rumbank aan de Herengracht te hebben neergezet. Dc por tier van.deze bank meent zich te herinneren, dat er vier he ren uitstapten. Een van hen sloot de portieren, waarna al len zich rustig wandelend ver wijderden. Men vermoedt, dat de rover nadien getracht heeft een koper voor de wagen te vinden. (Ingezonden mededeling) N. een motie in. waarin de beide commynistiséhe^wethou- ders, de heren L. Seegcrs en B. Polak, op grond van de ge- bèurtenissen in Praag en ook van de vorming van zg. wel- vaartscomité's door de com munisten in Amsterdam, wer den uitgenodigd hun zetels in het college van B. ,en W. ter beschikking te stellen. De heer Gortzak (C.P.N.) besteed deze. motie uitvoerig, o.m. door er 'op te wijzen, dat het' tot de democratische rech ten van de C.P.N. behoort ook in het college vertegenwoor digd te zijn. Spr. betoogde daarbij, dat aan de wieg van het anti-communisme het neo- fascisme staat. Op de vraag, waar de com munisten zullen staan als ons land door Rusland zou worden aangevallen, antwoordde de heer Goptzak: „Sovjet-Rusland valt ons evenmin aan als de maan op ons hoofd zal vallen. Maar alt is ons antwoord: ,Wrj zullen aan de zijde van ons land staan als dat geëist wordt". Spr. vroeg of de C.P.N. wet houders van Amsterdam din gen hebben gedaan, waarvan gezegd kan worden, dat zij daarmee enig vertrouwen heb ben geschonden. Alleen als de Amsterdamse bevolking hun aftreden zou eisen, zouden zij aan die eis voldoenv Spr. besloot met een harts tochtelijk beroep op de P.v.d. A.: „wilt u iets bereiken in Nederland, dan kunt u dat al leen met links en nooit met rechts". De communistische fractie applaudiseerde aan het slot van deze rede ,die 2^ uur duurde. De heer Faber (Arb.) wees er o.m, op, dat de realiteit el ders in Europa ons moet op wekken in ons land op onze hoede te blijven. De heer Steinmetz (K.V.P.) betreurde dat 'de eenheid uit verzetstijd nu na drie jaar vrijheid is veranderd in de noodzaak alarm te slaan te gen een drijven van een poli tiek van de CJP.N. met op de achtergrond Stalin; zoals voor jaren moest gebeuren tegen de N.S.B. met op de achter grond Hitier. De C.P.N. heeft het masker afgeworpen. RUMOER. Spr. zei, dat wethouder See ders zich in kamp Vught, toen daar o.m. een katholiek werd gefusilleerd, oneerbiedig heeft uitgelaten in deze zin: „Jam mer dat die kerels wor.den neergeschoten, maar nou ja, ze hebben ons altijd dwars geze ten". „Leugenaar", „wij willen'dat teruggenomen" en dergelijke uitroepen klonken op dit mo ment van de C.P.N.-afgevaar- digden. „Seegers heeft nooit in Vught gezeten". Het rumoer nam toe en groeide tot tumult. De voor zitter schorste de zitting voor tien minuten. Na de heropening zeide de heer Seinmetz, dat hij - bedoeld heeft te zeggen „Amersfoort infriaats van Vught. Mijn zegs man staat volkomén in, voor wat ik zei", aldus de heer Steinmetz, „en men kan hem horen als men mij niet ge looft". In de avondvergadering werd het debat voortgezet. De heer Tas (Arb.) betoogde o.m., dat er een oorlogsdreiging uit het Oosten bestaat. Daarom wens te spr. een concreet antwoord op de vraag „wat zal de C.P. N. doen ingeval van oorlog met Sovjet-Rusland. Aan zijn eigen krachten overgelaten, vormt de C.P.N. geen gevaar. De heer Rustige (C.H.) somde een aantal met medewerking van de C.P.N. tot stand ge brachte verzwaringen van las ten op. Hierna werden de debatten verdaagd tot Donderdagavond. STAALBAARD Ook UW board vliegt eraf! (Ingezonden mededeling) Jaag die Rheumatlek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopen de kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere mor gen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstel ling van Kruschen zes mi nerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weei op tot jeugdig krachtige wer king. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet ge ven, met Kruschen Salts onuei Uw bereik en met het voor uitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over dc hele wereld ver kocht. Vraag Kruschen Salts b(j Uw Apotheker of Drogist. LOU BANDY WERD GROOTVADER. Woensdagavond trad de bekende liedjeszanger en conferencier, Lou Bandy, in het kader van eenAvro-ontspan- ningsavond in 't Schut tershof te Middelburg ?p Terwijl Lou zich op de planken bewoog werd hem medegedeeld, dat hij grootvader was geworden. Zijn dochter, mevr. Bleijenberg, te Doorn, heeft n.l. het le ven geschonken aan een dochter. Het merkwaar dige is, dat toen Lou Bandy vader werd hem de geboorte van zijn dochter werd medege deeld, terwijl hij le Vlissingen op de plan ken stond. MAATREGELEN IN DENEMARKEN. Een woordvoerder van de Deense Regering heeft Woens - dagavond via de radio aan al le Denen een oproep gericht in het bijzonder aan de be woners van kuststreken, om zonder uitstel melding te ma ken van eventuele ongewo ne of verdachte acties en ge beurtenissen. De autoriteiten, aldus de woordvoerder, had den alle berichten over het geheim aan land brengen van wapens grondig onderzocht, zii bleken echter alle onjuist te zijn geweest. In een andere officiële gekendmaking wordt gelast het verwijderen van schuilkelders in geheel Dene marken stop te zetten. De Deense officieren, die op het punt stonden mei Paasyerlof te gaan, hebben order gekregen het gebied, waarin zij gedetacheerd zijn, niet te verlaten. Welingelichte waarnemers te Kopenhagen kennen geen bijzondere betekenis toe aan deze maatregelen, die volgens hen passen in het algemeen raam der bekendgemaakte re- geringspolitiek om elke po ging tot het maken van in breuk op de Deense souverei- niteit tegen te gaan. Op de vraag, of Denemar ken enig voorstel of verzoek van de Sowjet-Unie of enig ander land heeft gehad, ant woordde de minister van bui tenlandse zaken met nadruk: „neen". Ambtenaren deden mee. Te Etten zijn door de rijles politie 25 veesmokkelaars ge arresteerd. Deze bende heef» meer dan 200 koeien de grens overgebracht met een totaal waarde van plm. 600.000., Op 9 Januari werden vier der verdachten op heterdaad betrapt. Daarmede begon het onderzoek, dat een zeer grote omvang aannam en ruim 2 maanden duurde.* De opspo ringsambtenaren vielen van de ene verrassing in de ande re en eerst na weken inge spannen speuren kreeg men voldoende gegevens in han den om toe te slaan. Het complot strekte zich uit over Zundert, Rijen en Heusden. Onder de gearresteerden be vinden zich: W. de B uit Zundert. van L. uit Rüen en P. C. uit Heusden. Deze man nen waren de grote figuren, die de zaken organiseerden. Deze veesmokkel was mo gelijk door de medewerking van een tweetal V.V.O.-amb- tenaren én wel C. D uit Ter Heide en C. M. te Gilzen Voor vervoer uit de grens strook naar de veemarkt le Rotterdam zorgden zij tegen f 25 per koe voor de nodige papieren. 40 communistische lei ders ziin op beschuldiging van sabotage in Shanghai gear resteerd. Nieuws in een Notedop Tegen de jodenbeul Kap- teyn is voor het Haagse Bijz. Gerechtshof de doodstraf ge ëist. De Belgische Senaat heeft het „Verdrag van Brus sel" bekrachtigd. De Belgische Senaat heeft het wetsontwerp tot 't verlenen van kiesrecht aan vrouwen goedgekeurd. De Parijse beursbedien den hebben in verband met hun looneisen een 24 uur-sta king afgekondigd. - Nosek, de Tsjecho-Slo- waakse ambassadeur- in Frankrijk, heeft ontslag geno men. In Jeruzalem is een Joodse autobus op een mijn gereden. Elf Joden werden gedood. Sowjet-Unie wil vrede, REDE VAN SOWJET- AMBASSADEUR IN V.S. Alexander Panjoesjkin, de Sowjet-Russische ambassadeur in de V.S., heeft een grote re lde gehouden voor het nationaal comité voor vriendschappelijke betrekkingen tuisen de V-S. en de Sowjet-Unie. In zijn rede betoogde hij telkens opnieuw, dat de Sowjet-Unie in vrede wenste te leven met de V.S. en de wereld. Hy ontkende het bestaan van een „ijzeren gor dijn". Iedereen, die een bezoek zou brengen aan Moskou zou direct het gevoel krijgen, dat vreedzaam opbouwend werk daar verricht werd. In kranten noch in tijdschriften zou men koppen aantreffen, waarin met oorlog of mobilisatie ge dreigd werd. Senator Glen Taylor, candi- daat voor het vice-president- schap Van de derde partij Van Wallace, zeide: „Wij mogen misschien niet helemaal ac- coord gaan met het standpunt, dat Uw regering soms heeft ingenomen, maar wij willen ook niet de veronderstelling van onze geldmannen en mili- tairisten aanvaarden, dat de Sowjet-Unie zich nu eenmaal de vernietiging van de vrede ten doel gesteld heeft." Gedeserteerd verpleegstertje werd vrijgesproken. De krijgsraad te 's Gra- venhage heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de Haagse verpleegster van het Ned. Verpleegsterskorps Landwacht, die veertien d? gen geleden terecht stond we gens desertie. De krijgsraad heeft de weggelopen verpleegster van de ten laste gelegde desertie vrijgesproken, waarbij echter Het a.s. bezoek van Minister Witteman. Omtrent het bezoek van mi nister Witteman aan Zeeland vernemen wy nader, dat dit waarschijnlijk op 13 en 14 April zal plaatsvinden. De mi nister komt de eerste dag aan op Schouwen, waar hij in Zijpe door:de Corhmissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, begroet zal wordgn. Er is die dag dan een bespre king met .de burgemeesters van Schouwen, Tholen en St. Philipsland. In Goes vindt een bespreking plaats met de bur gemeesters van de beide Beve- landen. De tweede dag wordt Walcheren bezocht, waar de minister zal kennis nemen van de plannen voor de restauratie van de Abdij, de Prof. Griffie, de ambtswoning van de Com missaris enz. De tocht door Zeeland wordt besloten met een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij te Sluis een bespreking wordt gehouden en waarschijnlijk ook nog in Terneuzcn. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Verschenen is de uitgave 19461947 van het Archief van 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Zij opent met dé toespraalk, door jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford gehouden ter gelegenheid van de hervatting der werkzaam heden op 28 November 1945 en het jaarverslag van 1945/46 van de secretaris, mr. J. G. Veltman Fruin. Verder bevat het de navolgende bijdragen: dr. P. J. Meertens: Het album amicorum van Jonas van Rei- gersberch, dr. H. W. Fortgens: De Latynse School te Vlissin gen,-mr. J. Belonje: Iets over de heerlijkheid Cats en dr. A. van Luyk: Verband tussen de regenval te Vlissingen in de jaren 1861 tot 1922 en de posi tie van Maan en Mercurius. Dodelijke aanrijding. Vanmorgen vond op de Koudekerkseweg te Vlissin gen bij de grenspaal een aan rijding plaats tussen een vrachtauto" uit Westkapelle en de 49-jarige grondwerker C P., uit Koudekerke, die hier per rijwiel de weg moest oversteken. De man die zeer hardhorend is, heeft waar schijnlijk de auto niet horen aankomen. Dokter van Kopten verleen de de eerste hulp, en deed de man ,die in bewüstelooze toe-' stand werd. opgenomen, naar „Bethesda" overbrengen, waar hii even later is ov.erledei)i. Naai* de schulvraag wordt nog een onderzoek ingesteld. Benzine-rantsoen voor grensgangers. Het ministerie van economi sche zaken heeft bepaald, dat motorvoertuigen, die van Ne derland naar België gaan, niet meer dan 25 liter benzine in hun reservoirs mogen hebben. Deze beperking geldt uit sluitend voor het zgn. klein grensverkeer voor gemeenten, die niet verder dan 15 k.m. van de grens liggen. Herbestratingsv^rken aanbesteed. Namens Gedeputeerde Sta ten van Zeeland werden Woens dagmorgen op het bureau van de Prov. Waterstaat te Mid delburg herbestratlngswerken, met bijkomende werkzaamhe den, éen gedeelter van de Prov. wegen op Walcheren aanbe steed. De inschrijvers, waren: L. v. Boven, te Ellewoutsdijk voor 63.200; F. Duynhouwer tei Goes voor 59.000; P. J. van de Sande te Breskens voor 58.000; Aannemersmjj. Zee land te Middelburg voor 47.725 en M.' Wandel te Oost- en West-Souburg voor 42.923. Welke schaakclub wordt Zeeuws kampioen Van de drie afgebroken par tijen uit de schaakontmoeting Goes IVlissingen I ziin er twee in het voordeel van Goes beslist en één in het voordeel van Vlissingen. Dg uiteinde lijke uitslag is nu 5 Vz4& voor Goes. Toch kan de Goese» schaak club zich nog geen kampioen noemen aangezien Vlissingen overweegt t.a.v. een der gear- bitreerde partijen een nadere arbitrage aan te vragen. De heer B. J. G. van der Pot te Oostkapelle slaagde te Delft voor het candidaatsexa- men electro-technisch inge nieur. Middelburg JUBILEUM „NUT EN SPORT". De Konijnenfokkersvereni ging „Nut en Sport" te Mid delburg hield een jaar- en feestvergadering ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan. Vele sportliefhebbers en zus terverenigingen hadden bloe men, gezonden, zodat de boven zalen vdh De Eendracht in 'n bloementuin waren herschapen. Na de opening 'door de voor zitter en de voorlezing van de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en tatoueer- der, werd de heer A. A. Cle ment als voorzitter herkozen: ook de aftredende bestuursle den, M. van der Weel en J. C. Vogelenzang werden met meer derheid van stemmen herko zen. Onder de aanwezige leden bevonden zich twee oprichters van de vereniging, de heren J. L. Wigard en W. de Pagter, die door de voorzitter in wel gekozen bewoordingen werden toegesproken. Als blijk van waardering voor de bewezen diensten ontvingen deze heren een verguld zilveren speldje met jubileumdata. Daarna richtte de voorzitter zich tot de secretaris, de heer J. C. van de Boudt, ruim 25 jaar lid van de vereniging en lange tijd eer ste secretaris. Ook hij kreeg een insigne op de borst ge speld. De zeer gezellige vergadering was druk bezocht. Nieuw- en St Joosland NIEUWE TORENKLOK. Vrijdagmiddag kwam de raad van Nieuw- en St. Joosland in openbare vergadering bijeen. Bij bespreking plaatsing blik semafleider op de. toren, stelde de heer v. Nimwegen voor als nog een bliksemafleider te plaatsen, waarbij de stemmen staakten (33), waardoor het voófstel werd aangehouden tot de volgende vergadering. Op voorstel van B. en W. werd overgegaan tot bestelling van een nieuwe torenklok, welke begin 1949 zal worden geleverd. Het nieuwe uitbrei dingsplan in hoofdzaak en on derdelen en de bebouwings voorschriften werden vastge steld. Op advies van Gedepu teerde Staten werd de jaar- weddeverordening ambtenaren ter secretarie in dier voege gewijzigd, dat een nieuwe re geling, werd getroffen voor de diploma-toelagen, terwijl de kindertoelage werd gebracht overeenkomstig de rijksrege ling. Besloten werd tot betaling van de omslagpremie molest- verzelcering over de jaren 1944 en 1945 ten bedrage van 2930.20 en de begroting; over 1947 dienovereenkomstig te wijzigen. Bij de behandeling van de begroting was men van mening, dat de zeer lage uit kering van 1700 voor nood voorziening gemeentefinanciën totaal onvoldoende was, om de begroting sluitend te piaken. Besloten werd een presen tiegeld van 2.per verga dering vast te stellen voor le- denxommissie verdeling woon ruimte. Maatregelen om de in gezetenen te laten doorlichten op t.b.c. zullen worden getrof fen. Een voorstel om de ter- reinhuur van de korfbalvereni ging S.I.W. terug te brengen van 79.50 op 50.per jaar, werd verworpen. De begroting werd tenslotte vastgesteld met inkomsten en uitgaven van de gewone dienst ad 75 041.88, met een nadelig slot van 8462.83. De kapitaaldienst bedroeg aan inkomsten en uit gaven-128.234.83. De instruc tie grafdelver werd gewijzigd. Aan de gemeente-bouwkundige, de heer E. W. Neugebauer, werd eervol ontslag verleend tegen 1 April a.s., daar op die datum een nieuwe regeling in werking treedt van het Bouw en Woningtoezicht. Ten slotte werd besproken een brief van de Provinciale adviesraad voor de Wederop bouw en Volkshuisvesting, in zake woningbouwvolume 1948, hetgeen niet rooskleurig voor deze gemeente genoemd kan worden. Bij de bevoegde in stanties dient te worden ge ageerd tegen de trage gang van herbouw van de te bou wen woningwetwoningen. St. Laurens A.R. KIESVERENIGING. Maandagavond vergaderde 'de A.R. Kiesvereniging. Een lijst van 20 namen, onder wie de heren Prof. Mr. Gej-brandy, A> Schout te Vlissingen en mr. J. J. Knibbe te Goes,' werd op gemaakt'voor candidaten voor de candidaten a.s. Kamerver? kiezing. Verschillende aange legenheden in verband met de gemeente-politiek werden be- sprokey. KUNST Muiiek Concert van de „Instrumentale". Er viél Woensdagavond bij het Concert van de Vereni ging voor Instrumentale Mu ziek in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg een opmerkelijk verschijnsel vast te stellen. Na een ondoorzich tige en matte vertolking van Mozart's Symphonie in D (nr. 38) door het orkest, speelde de cellist Max Orobio de Castro Haydn's celloconcert in D. Het scheen dat Haydn's muziek het orkest inspireerde, want er werd plotseling met meer geestdrift gespeeld, vooral toen de cellist het the ma van het „allegro"- inzette en het dialoog tussen solist en orkest over dit blijde mo tief een aanvang nam. Facto ren, die tot nu toe hét orkest hadden geremd, waren blijk baar verdwenen. De beklem ming, waardoor de „Instru mentale bij het begin van 't concert werd gehandicapt? maakte plaats voor een blij moedig musiceren. Dit niveau werd daarna niet meer losgelaten. Bij -'de Suite uit Fauré's toneelmuziek 'bij „Pelléas et Mélisande" waren er af en toe ogenblikken met zeer goede orkestnuances. Dit was niet in de laatste plaats te danken aan het werk van de houtblazers. Het koper was soms wgt fors, waardoor de juiste verhouding met de strijkers wel eens in het ge drang kwam. Het hoogtepunt wat spel betreft was ontegenzegge lijk Eugen d'Alberts con cert voor cello en orkest. De- .ze componist uit de school van Liszt schrijft romantisch- virtuoze muziek. En dat" is iets voor Max Orobio de Castro. Hier was de cellist eerst goed in zijn element. Met een hartstochtelijke be wogenheid speelde hii dit briliarite werk. Het moet wor den gezegd dat de „Instru mentale" zich goed bij de sfeer van deze compositie aanpaste. Het gulle applaus van het niet zeer talrijke publiek deed de solist besluiten tot een toegift. Het concert werd begonnen met de Treurmars uit het ora torium Samson van G. F. Handel, ter herinnering aan Jhr. W. Z van Teylingen. mede-oprichter en vele jaren bestuurslid en erelid der -ver eniging, die onlangs is overle den. de K. O en W -Souburg A.R. KIESVERENIGING. Maandagavond vergaderde de a.r, kiesver. „Luctor et Emergo" te Souburg, onder leiding van de heer M. A. v. d. Pm te. In een bespreking over de eventuële candidaat- stelling voor de Tweede Ka mer werd. met algemene stemmen besloten de heer A. Schout uit Vlissingen candi- daat te stellen. Vervolgens werd door ds. v. d. Berg een referaat over het communis me gehouden, waarin hij dui delijk liet uitkomén de grote gevaren die hierin schuilen, j Verschillende vragen wer den gesteld. Ds. v. d. Berg 1 sloot met dankzegging. Ged. Staten antwoordden de minister nog niet over de hulp aan „Het Vrije van Sluis". Toch meer spoed met vliegveld Walcheren In zrin memorie van ant woord aan de Eerste Kamer inzake de begroting van ver keer en waterstaat heeft mi nister ir. H Vos ook verschil lende Zeeuwse problemen be handeld. DE ZEELAND Een hervatting van de af vaart van de schepen der maatschappij „Zeeland" van Vlissingen uit zal dit voorjaar nog niet te venvachten zyn. Verschillende voorbereiden de werkzaamheden moeten daartoe worden gedaan, waarvan er éen is is het mij- nenvrij maken van een kortere vaarweg, dan thans beschik baar zou zijn en welke moet kunnen worden gevolgd, wil een behoorlijke aansluiting aan de dienstregeling der Ned. Spoorwegen' wordeii verkre- Ïen. De marinemijnveegdienst in verband met de uitge breide taak, welke reeds op deze dienst drukt, niet in staat, de bedoelde vaarweg binnen korte tjjd van nijnengeVaar vrij te maken. Een andere remmende fac tor is het langzame tempo van beschikbaar komen van voldoende woonruimte in Vlis singen. •ver de wenselijkheid van een terugkeer naar Vlissingen wordt begrijpelijk bij een vraagstuk met zoveel verschil lende kanten niet gelijk ge dacht en met name de maat schappij zelf en ook de Ned. Spoorwegen zouden de voor keur geven aan behoud van de tegenwoordige toestand. Van enige verminderde mede- werd aangetekend dat dé werking nu de beslissing in raad zich wel bevoegd achtte andere zin is genomen, kan de zaak te behandelen. 1 niet worden besproken. TEÉNEUZEN Naar aaleiding -van de op merking over de haven van Terneuzen merkt de minister op, dat inderdaad de scheep vaart op deze haven in 1947 vergeleken met 1946 belang rijk is gestegen, doch nog geenszins het vooroorlogse peil heeft bereikt. De outilla ge van deze haven zal worden verbeterd door het weder op- stellcm van in de oorlog weg gevoerden en in onderdelen weder teruggekomen kranen. Wat betreft het op de be groting uitgetrokken bedrag van 100.000 voor het lucht vaartterrein Walcheren, kan worden medegedeeld, dat dit bedrag bedoeld is voor de eerste aankoop van gronden. Zou in de loop van het jaar blijken, dat de werkzaamhe den in die mate zouden vor deren, dat ruimere middelen nodg zijn, dan kan daardoor geput worden uit een beschik bare reserve van 200.000.000 Bij de beoordeling van de wederinschakelihg van de pro vincie Zeeland in het lucht verkeer is te bedenken, dat dit vraagstuk mede samen hangt met de plannen inzake Schieveen, aangezien Zee land voornamelijk op Rotter dam is georiënteerd en ook vóór de oorlog de luchtverbin- ding met Zeeland haar begin- en eindpunt had te Rotterdam SPOORWEGEN Over de toekoms ige exploi tatievorm van de lijn Roosen- daal-Viissngen is nog geen beslissing genomen, zij be vindt zich nog in een stadium van onderzoek. Met alle be trokken belangen wordt reke- nig gehouden, met name ook met die van de Stoomvaart mij. „Zeeland" Over de vernieuwing van het Nederlands gedeelte van „Mechelen-Terneuzen" deelt de minister mede voldaan te zijn, dat de verbinding per spoor van Terneuzen met Bel gië gehandhaafd kan worden en dat in de dienstregeling teen verandering komt. Zodra e onderhandelingen over de onderneming zijn geëindigd, zullen nadere mededelingen '?ellPiu aan de Staten Generaal wor- dacht, den gedaan eri zal machtiging worden gevraagd voor de be taling van de overnemings- prrjs. De plannen tot electrificatie vay, het N.S.-hoofdnet zullen niet overeenkomstig het vroe ger gepubliceerde voorlopig schema, waarin de lijnen naar het Noorden voor 1951 waren uitgetrokken, verwezenlijkt kunnen worden. -In ve.banl m t ve'.e on~e- kei'iieden van economische en technische aard is bet niet mo gelijk een uitspraak te doen omtrent het tijdstip van vol tooiing. NOG GEEN BRUG NAAR NOORD BEVELAND. „VRIJE VAN SLUIS". Op de voorstellen, welke in 1947 aan Ged. Staten van Zeeland werden gedaan betref fende de financiële hulp, welke aan het waterschap „Het Vr|je van Sluis" zouden kunnen worden geboden, is tot heden goen antwoord ingekomen. R. T. M. Ook de de minister is ter ore gekomen, dat de N.V. Rotter damse Tramweg Mij. voorne mens is te trachten de auto busdiensten binnen haar ver voersgebied onder haar 'con trole te krijgen. Er bestaat geen reden om dergelijke over drachten tegen te gaan, in dien hierdoor een betere en meer economische vervoerver- deling tot stand wordt ge bracht. Van de zjjde van de C.V.P. wordt géén aandrang terzake uitgeoefend.- De aan de N.V. Rotterdam se Tramweg-Mij. verleende concessie is voor onbepaalde t(jd verleend, zowel voor de tramverbindingen als voor de veerdiensten. De minister is van oordeel, dat de precaire toestand van 's lands financiën aanleiding is, om thans nog niet over te gerJn tot de bouw van een brug tussen Noord- en Zuid- Beveland. Deze aangelegenheid behoudt evenwel zijn aah- Wanneer de minister tegen over een korte vraag over een niet eenvoudig onderwerp een kort antwoord mag stellen, dan doelt h|j mede, dat hem het zg. Drie-Eilandenplan eco nomisch niet voldoende ver antwoord lijkt. INPOLDERINGEN. De voorbereiding van de in poldering van enkele gebieden in: Zeeland wordt met kracht voortgezet. Daartoe hebben o.m. reeds enige besprekingen plaats gehad met technische instanties' in België zoel met het oog op; de invloed daarvan op de Westerschèlde als met betrekking tot de afwatering van de Belgische landstreek, die op de Braakman möet lo zen. De bodem in jiet gebied be noorden de Sloedam 'heeft niet een zodanige samenstelling, dat inpoldering van dit gebied reeds verantwoord zou zyn. Het ligt niet in de bedoe- lirig om bij de thans voorge nomen inpoldering van een deei van het Sloe bezuiden de Sloedam, een nieuwe haven te maken. Het is toch te ver wachten, dat, mede door de maatregelen, welke worden getroffen om de aanslibbing in het nog resterende deel .van het Zuider Sloe te bevorderen, de toe'gang naar een nieüwe haven spoedig onbruikbaar zou orden. De betrokken streek zal haar te verschepen pro ducten in do toekomst kunnen afvoèren naar de bestaande haven te Borsele, die onmid dellijk in verbinding staat met een diepe geul in de Wester- schelde en dus te allen tyde toegankelijk zal blijven. De uitgifte van de in te pol deren gronden zal worden gé- leid door de Minister van Fi nanciën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2