PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Triëst, het tweede Dantzig Landmacht wordt uitoebreid met vrijwilligersformaties BILT Grondwetswijziging moet de richting aangeven Wat Zeeland mag bouwen Herbouw komt op de eerste plaats 191e Jaargang - No. 72 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit olad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Christelijke feestdagen AisemMn WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 Mrt. '48 ABUiHWüiniüo loPitus ct per week; 3.20 per kwartaal, franco per post t 3.45 oer .kwartaal Losse cummers 5 ct ADVISHlbNllKHKlJS; 11 ct per mm., minimum p advertentia i Giro or 359300 PZC MlrtdeUmrg. Bureaus gevestigd te Vlissingen Walstr 58-6o. tel 10 en 51 Middelburg Londense K.aai 29 tel 2077 en 2924 - Goes L Voretstr 55 tel 247o (bgg 2228) - Oostburg Gratamastr 3. el 102 Temeuzen Brouweriistr .2 Zlerlkzee Nwe Bogerdstt C ISO tel 1 NEDERLANDSE STAATS SECRETARISSEN (Van onze parlementaire redacteur). De Staatscommisie dio in de afgelopen maanden een be perkte herziening der Grond wet populair aangeduid als het „openhakken" van ons hoogste Staatsstuk, in verband met de grote staatkundige her vormingen die op handen zijn heeft voorbereid, blijkt ach teraf een extra-opdracht te hebben gekregen, waaraan merkwaardigerwijze geen en kele ruchtbaarheid gegeven is. Totdat dezer dagen officieus mededeling is gedaan van het voornemen der regering, om op korte termijn een wetsontwerp tot herziening der Grondwet aanhangig te maken, waarin en dit is een verrassing ook voorzien zal worden in de eventuele benoeming van staatssecretarissen. In Nederland is de staatsse cretaris tot dusverre een on gekende figuur geweest. Een bijzondere moeilijkheid wordt bovendien gevormd door het verkeerde spraakgebruik, dat ten deze in Nederland opgeld doet. Een staatssecretaris zo als we die uit andere landen kennen is nl. niets anders dan een minister. Het ware juister, voor Ne derland te spreken van onder staatssecretaris, of, zo men wil, van onder-minister. Wat is nu de taak van zulk een„onder-minister"-? In het algemeen kan worden gesteld, dat zijn optreden de taak van de minister zelf moet verlichten. Als zodanig bevor dert het. instituut de efficien cy van het regeerapparaat, omdat men aldus voor een be paalde tak van regeringsbe moeiingen, waarvoor men een apart departement niet nodig oordeelt, maar dio wel bijzon- Klere aandacht verdient, -ook in verband met de politieke ver antwoordelijkheid, een onder minister benoemen kan, die in nauwe samenwerking met de minister optreedt, zijn politieke inzichten moet delen en wiens ambtsduur dus zal eindigen met "die van de minister zelf. "In Nederland is bijv. vroe ger reeds de suggestie gedaan, het gehele economische beleid te, laten voeren door één minis ter en daarin dan ook de land bouwbelangen zowel als de so ciale zaken te betrekken. In plaats van de drie tegenwoor dige ministeries zou er dus één groot ministerie ontstaan, waarbij de leiding van de land bouw- en sociale politiek aan afzonderlijke onderministers zou kunnen worden opgedra gen. Dergelijke voorbeelden zouden er meer te noemen zijn. Het meest recente voorbeeld is wel de benoeming van mi nister Götzen tot minister zón der portefeuille, belast met de economische en financiële as pecten van de Overzeese ge biedsdelen, een onderwerp dat van minister Jonkmans' aan dacht te veel vergde. Het zou logischer en doeltreffender ge weest zijn, wanneer men de heer Götzen de status van on der-minister had kunnen ge ven, maar bij de huidige grond wettelijke bepalingen was dat helaas niet mogelijk. Men kan het ambt •an de „staatssecretaris" overigens anders bezien en minder de nadruk leggen op de eigen po litieke verantwoordelijkheid. In ,dit geval lijkt zijn status meer op die van een niet-per- manente directeur-generaal en wordt hij eigenlijk een ambte naar, van wie men alleen de zekerheid heeft, dat zijn poli tieke inzichten niet van die van de minister verschillen. Dit is een probleem op zich zelf, evenals de regeling van de politieke verantwoordelijkheid, in beide gevallen. Zolang 't re geringsvoorstel niet ter tafel ligt, zullen wij ons in deze problematiek niet verder ver- diëpen. Gememoreerd zij slechts, dat reeds bij de grondwetsherzie ning van 1938 ftoor een min derheid van de toenmalige staatscomriRssie het voorstel is gedaan, de mogelijkheid van benoeming van staatssecreta rissen in de Grondwet neer te leggen. Het ziet er thans naar uit,' dat het anders zal gaan. Al ontveinzen wij ons niet, dat dit instituut in de practijk zijn bruikbaarheid voor ons land nog zal moeten bewijzen en dat er nog wel enige tijd zal moe ten verlopen, voordat een ieder bevredigende werkbasis ver kregen zal zijn. Mr. M. VROLIJK. Bulgaarse gezant te Wenen gevlucht. Naar verluidt is de Bul gaarse gezant te Wenen, Vla dimir Paskaleff, naar het Westen „ontsnapt". Hij is met zijn vrouw en twee kinderen zogenaamd met vacantie naar de Weste Hike zóne van Oostenrijk ge gaan en niet, meer terugge keerd. De gezant heeft naai verluidt voor de radio in W.- Oostenrijk verklaard dat hij ..naar het vrije Westen is ont snapt Nieuwe rechtsorde op basis van overleg en vrijwilligheid Twee-derde meerderheid kan niet gemist worden Verschenen is het rapport der staatscommissie, aan wel ke is opgedragen te onderzoeken of en in hoeverre ter voor bereiding van dc hervorming van de staatkundige structuur van het Koninkryk, veranderiing in de Grpndwet gewenst is. Dit rapport mag niet verward worden met het wetsont werp, dat ter zake bü de Tweede Kamer verwacht kan wor den. Na uitvoerige gedachtenwis- seling besloot de commissie bij grote meerderheid van stem men aan de regering te advi seren terstond de herziening van de Grondwet ter hand te nemen. Eveneens werd zeer uitvoe rig gediscussieerd over de vraag of volstaan zal moeten worden met een Grondwetswij ziging, welke bepaalt dat bij de wet met afwijking van de Grondwet voorzieningen kun nen worden getroffen tot her ziening van de verhouding tus sen de Rijksdelen.- Tegenover dit „negatieve voorstel" staat een positief, dat in de Grond wetswijziging zflthans de hoofd trekken van de toekomstige structuur van het Rijk wil vastleggen opdat na Kamer ontbinding de kiezers gelegen heid hebben ook hierover hun oordeel uit te spreken. Tenslotte is met meerder heid van stemmen (twee leden hebben hun instemming au'n het ontwerp onthouden) een „positief" voorstel geconstru eerd, dat recht, wil doen zowel aan de gedachte der continuï teit als aan die der emanci patie. ALLEEN IN GEMEEN OVERLEG. De commissie oordeelt als van beslissende betekenis, dat in de beginselverklai-ing van het nieuwe art. 207 wordt voorop gesteld,, dat de nieuwe rechtsorde zal worden geves tigd op de grondslag van de uitkomst van het reeds ge pleegd en nog te plegen ge meen overleg met de vertegen woordigers van de bevolkin gen- der in art. 1 der Grondwet genoemde gebieden. Materieel -ïr vl- -Jf -K- -X- v£ -a- w -a- -a- -ïr 41- C- 'A Geen krant op Goede Vrijdag. In verband met de Goede Vrijdag ver- J schijnt het eerstvol- J gende nummer van de „Provinciale Zeeuwse Courant" op Zaterdag 27 Maart. is hiermede uitgesproken, dat de nieuwe rechtsorde niet tot stand komt, doordat uit de volheid van zijn macht de hui dige grondwetgever, voor zo veel Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen betreft, een deel van zijn bevoegdhe den afstaat. Slechts hetgeen in gemeen overleg wordt over eengekomen, zal de grondslag kunnen vormen voor de nieu we rechtsorde. VRIJWILLIGE AANVAARDING. Van principieel belang voor het karakter van de Grond wetsherziening beschouwt de commissie ook art. 210, dat bepaalt, dat de nieuwe rechts orde tot stand dient te komen door vrijwillige aanvaarding in alle gebiedsdelen. De commissie stelt zich voor, dat in de resoluties der conferentie Nederland, Surina me en Curagao nader zal wor den bepaald, op welke wijze de overgang van de bestaande naar de nieuwe ordening zal plaats vinden. TWEE-DERDE DER STEMMEN' NODIG. Na uitvoerige discussie be sloot de commissie bij meer derheid van stemmen aan het openen van de mogelijkheid, bij de wet voorzieningen in af wijking van de grondwet te treffen, de voorwaarde te ver binden, dat het ontwerp van zodanige wet door de Kamers der Staten-Generaal niet dan met tenminste twee-derde der uitgebrachte stemmen kan worden aangenomen. HET VOORSTEL. Het voorstel van de com missie, zoals dat ten slotte in meerderheid werd au-nvaard, wil aan de Grondwet een 14de hoofdstuk van vier artikelen (207 t. en m. 210) toevoegen, waarin de hiervoor aangege ven gedachtengang is ver werkt. Bovendien wordt een aantal punten, welkeby de vorming van de nieuwe rechtsorde in acht dienen te worden geno men, als resultaat van reeds gepleegd overleg vastgelegd: lo. de vorming van de ünie tussen het Koninkryk (Neder land, Suriname en de Ned. An tillen) en do Ver. Staten van Indonesië; 2o. de aanwijzing van Koningin Wilhelmina en haar wettige opvolgers als hoofd der Unie. en ais hoofd van het Koninkryk; 3o. de taak van de Unie en haar or ganen; 4o. do opbouw van de Ver. Staten van Indonesië als federatie van onderlinge ge lijkwaardige deelstaten en 5o. de verplichte opneming van een deel van Indonesië, dat eventueel niet tot de Ver. Sta ten zou willen behoren, in het Koninkrijk. MINDERHEIDSNOTA. Het lid van de Commissie, mr. B. J. Stokvis, heeft in een minderheidsnota zijp af wijkende mening uiteengezet. Mr. Stokvis geeft de voorkeur aan de hiervoor aahgeduide „negatieve me.thode". Geen textielpunten vöór Pasen. (Van onze Haagse redacteur) Van verschillende zijden is aan de minister van Economi sche Zaken het verzoek ge daan, nog voor Pasen over te gaan tot het geldig verklaren van nieuwe textielpunten. Wij vernemen, dat aan deze ver zoeken geen gevolg zal wor den gegeven. Verwacht wordt, dat echter nieuwe punten op 1 April zullen worden aan gewezen. Over het juiste aan tal is echter nog geen beslis sing genomen Mogelijk zul len het* er 25 zijn. Besprekingen te Djocja. De Commissie voor Goede Diensten heeft medegedeeld, dat de conferentie tussen de Nederlandse en de republi keinse delegaties met de Com missie op 12 April in Djocja zullen worden gehouden. Oost-Duitse regering? Plannen voor een afzonder lijke Oostduitse regering, on der Russisch toezicht uitge werkt, werden vandaag te Ber lijn bekend gemaakt. Deze „re gering" zal onder leiding ko men te staan van zes voorma lige leden van de Duitse gene rale staf, die zich later bij de Vrij-Duitslandgroep te Mos kou voegden.- Bijzonderheden over deze voorbereidingen wer den gepubliceerd door het in dc Britse sector van Berlijn ver schijnende dagblad „Die Welt". In officiële Britse kringen ge looft men, dat de door het blad vermelde feiten gehéel juist zijn. Finse premier in Moskou aangekomen. Mauno Pekkala, de Finse eerste minister, is in een spe ciaal Russisch vliegtuig uit Helsinki naar Moskou gevlo gen. De Finse premier verklaar de bij zijn aankomst in het Russisch, verheugd te zijn over zijn aankomst te Mos kou, „-waar wij onderhande lingen over een belangrijk on derwerp als een verdrag van wederzijdse bijstand zullen voeren''. Waar invloedssferen elkaar raken OOSTENRIJK Higml Vrijstaat Triëst Gren» von 193? Dr. Euwe verloor van Smyslov. De afgebroken partij uit de negende vonde tussen Smyslov en Euwe is Woens dagavond door Euwe na de. 70ste zet van Smyslov, die de ze dag juist 27 jaar werd. op gegeven. De stand luidt thans: 1 Bot- winnik 5 uit 7; 2 en 3 Reshevsky en Keres 4 uit 7: 4 Smyslov 4 uit 8 en 5. Euwe l uit 7. Het Wereldgebeuren Handige zet van de Westelijke mogendheden. Moskou kan Togliatti niet in de steek laten. Het plotselinge voorstel van de Westelijke mogendhe den Triëst wéér aan Italië te rug te geven is een uiterst handige zet geweest, waar voor geen beter moment ge kozen had kunnen worden Het heeft in de eerste plaats de Italianen zeer gestreeld in hun nationalistische gevoe lens. Juist met het oog op de komende verkiezingen is aan wakkering van de pro-Wes terse stemming onder de be volking van groot belang Het is al tekenend. Hat aan de Gasperi en graaf Sforza bij hun aankomst in Rome van uit Frankrijk door een grote menigte een geestdriftige ont vangst werd bereid. In de tweede plaats is Rus land nu in een dwangpositie geplaatst. Als Moskou zich gelijk vroeger, hardnekkig te gen het voorstel zal Verzet ten. lcari de communistische partij van Togliatti alle hoop op een verkiezingsoverwin ning wel laten varen. Toege geven zou een slag zijn voor dc meest vurige bondgenoot van het Kremlin, Joego-Sla- vië. Het schijnt, dat Moskou voor het tweede heeft geko zen. Tito heeft zich bereid verklaard tot onderhandelen. Naar de toon der Joego-Sla- vische commentaren te oorde len is hij zelfs niet ongeneigd ter wille van zijn communis- ..tische vrienden in Italië Triëst af te staan. Opnieuw zal dan een wen ding gekomen zijn in de veel bewogen geschiedenis van Venezia Julia, het gebied waarin de stad Triëst ligt. Van 1500 tot 1797 was het verdeeld tussen de republiek Venetië en Oostenrijk. In 1815 werd het door het Wener- Congres geheel aan Oosten rijk toe gewezen Door de ne derlaag in Oostenrijk werd Venezia Julia in 1918 weer Italiaans gebied. Het bleef het tot Sept. 1943. toen na dc capitulatie van Badoglio de Duitsers er binnenrukte;:. Twee jaar later drongen Ita liaanse en Joego-Slavische partisanen tot in Triëst docr en verjoegen de Duitsers. De Morgan-lijn werd ingesteld, waarbij de Engelsen en Ame rikanen twee derde deel, de Joego-Slaven de rest van Ve nezia Julia bezetten. Na ein deloze besprekingen op de vredesconferentie te Parijs, besloten de Grote Vier van Triëst een vrijstaat te maken onder de hoede van de Ver. Naties. GRENS GESLOTEN. De Joego-Slavische autori teiten hebben een gedeelte van de grens tussen het vrije gebied van Triëst en de dpor Joego-Slavië beheerde zóne van Istrië, gesloten met hei oog oo de steeds veelvuldiger voorkomende clandestiene grensoverschrijdingen van jonge Italianen, die zich aan de Joego-Slavische dienst plicht willen onttrekken. Aan de andere grensposten Is de controle verscherpt. varing' in aanmerking komen om leiding te geven aan dit nieuwe gezagsapparaat. Ook eervol ontslagen beroeps- en reserveofficieren en beroeps- onderofficieren; alsmede oud- reserve- en dienstplichtige on derofficieren zullen een ver bintenis kunnen aangaan, i Bij de „reserve grensbewa- Icing" hebben zij, die vroeger I gediend hebben bij het wa- i pen der- Koninklijke Maré- chaussee en bij het korp3 po» li tietroepen voorrang. De aanmelding voor de „na tionale reserve zal, ingaan de 19 April a.s., worden open gesteld by de burgemeesters, die daaromtrent ieder v voor hun gemeènte, voor zoveel betreft tijdstippen en plaats van aanmelding, spoedig na dere mededelingen zullen doen. In laatste instantie woningwet-bouw De gehele provincie Zee land zal dit jaar ruim 1600 nieuwe woningen mogen realiseren, waarbij nog ko men 7 semi-permanente scholen, een uitbreiding- van een ziekenhuis en een internaat voor schippers kinderen. Dat is wat uiteindelijk door 'het ministerie van Wederopbouw werd toege staan. Zoals men zich - zal herin neren werd oorspronkelijk voor 1948 slechts 50 toe gewezen van het- bouwvolume, dat in 1947 was gerealiseerd. Dat zou voor Zeeland neer gekomen zijn op 1160 nieuwe woningen. Er is toen een ver deling opgemaakt, waarbij re kening gehouden werd met de volkstellingresultaten, met de reeds tot stand gebrachte nieuwbouw, met afschrijving van noodwoningen enz. Deze verdeling zag er als volgt uit: West Zeeuwsch- Vlaanderen 270 woningen, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 150, Noord-Zeeland 105, de Bevelanden 200 en Walcheren 435. een afwijking. By deze verdeling was geen rekening gehouden met een bijzondere omstandigheid, die zich op Walcheren voordeed. Daar had namelijk het hool'd van het Streekbureau in 1947 een te late vergunning gege ven voor de bouw van rond 630 woningen, terwijl het mi nisterie van Wederopbouw zich op het standpunt had gesteld, dat voor deze wo ningbouw geen vergunning meer verleend mocht worden, omdat in October 1947 het, verlenen van vergunningen was stopgezet. Uiteraard zijn hierover uitvoerige besprekin gen gehouden, maar het mi nisterie handhaafde zijn standpunt en deze 630 wonin gen konden dus niet bij het woning-contingent van het vorig jaar worden gevoegd. PERCENTAGE VERHOOGD. Om Zeeland te helpen heeft men toen besloten hei percen tage voor 1948 te verhogen van 50 tot 70 waar door in 1948 totaal 1620 wo ningen gebouwd mogen wor den. Wat krijgen de verschillen de delen van Zeeland nu van dit contingent? Wij zullen trachten die vraag beknopt te beantwoor den, maar eenvoudig is dat niet. ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Voor West Zeeuwsch-Vlaan deren zullen ongeveer 310 woningen gerealiseerd wor den. waarvan 120 nog te ver delen zijn. Er zijn 18 woningen reeds eerder toegewezen aan Hoofdplaat, 16 aan IJzendij; lce en er zijn te Oostburg 152 Finse woningen in aanbouw, maar daarover zal nog ge confereerd worden, want men wil die woningen buiten het contingent houden. Dan is er aan Oostburg een extra-con tingent van 38 woningen toe- krijgt 53 reeds aanbestede woningen te Hulst en boven dien een extra-contingent van 14 systeem-woningen te Hoek. Deze woningen te Hoek worden gebouwd volgens het systeem William Pont, een systeem waarbij het gehele binnenwerk 'van de woning fabriekmatig wordt gereed gemaakt. Behalve de 67 woningen, die dus reeds verdeeld zijn, blijven er nog circa 100 wo ningen voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen te verdelen. - walcheren. Voor Walcheren zal At nieuw te bouwen aantal wo ningen op iets fneer dan 900 komen, waarin dan begrepen zijn de 630 woningen, waar voor in feite reeds eind 1947 de vereiste vergunningen wa ren afgegeven. De verschillende Streekbu- reaux zullen over de verde ling van het woningcontin gent nog overleg plegen met de gemeentebesturen. overig zeeland. Voor Noord Zeeland blijft het aantal nieuw te bouwen woningen begrensd op 105. De Bevelanden krijgen 200 nieuwe woningen, waarvan 50 te Kapelle en Krabbendrjke komen en voor ongeveer i50 nóg een verdelingsschema op gemaakt moet worden. Nationale Reserve en Reserve Grensbewaking Verdere versterking van het Gezagsapparaat Naar \vy van bevoegde zijde vernemen ligt- liet in net voornemen naast de enige, dagen geleden aangekondigde versterking van het gezagsapparaat der regering met 'n uit vrijwilligers bestaande reserve-Rijkspolitie en reserve- gemeentepolitie, op korte termijn over te gaan tot een sterke uitbreiding van dc Koninklijke Landmacht met formaties vrijwilligers,, welke in voorkomend geval onder de wapenen zullen worden geroepen, om met de overige daarvoor bestemde onderdelen van de Koninklijke Land macht militaire bijstand ter handhaving van orde en rust te verlenen. Hiertoe zal worden opgericht een „Nationale Reserve", en een „Reserve Grensbewaking." De onderdelen, welke tot de „nationale reserve" gullen komen te behoren, worden opgenomen in het normale legerverband, terwijl de „re serve grensbewaking" zal worden georganiseerd in het verband van de Koninklijke Marechaussée. Tot het sluiten' van een vrijwillige verbintenis bij de „nationale reserve" of de „re serve grensbewaking" zullen voorlopig jn aanmerking ko men gezagsgetrouwe Neder landers, die hetzij als vrijwil liger, hetzij ais dienstplichti ge gedurende ten minste 6 maanden militaire dienst heb ben vervuld en de leeftijd niet hebben overschreden van, voor wat betreft officieren 55 jaar en, voor wat betreft de overige vrijwilligers, 50 jaar. In bijzondere gevallen zullen vrijwilligers kunnen worden aangenomen, die nog niet als militair zijn geoe fend. HERBOUW GAAT vóór: Het is de bedoeling, dat uit de woningcontingen ten der diverse gemeen ten allereerst zij geholpen worden, die willen herbou wen. De herbouw heeft dus voorrang. Direct daar na komt de particuliere bouw volgens de financie ringsregeling 1947. Pas in de laatste instantie zal tot bouw van woningwethui zen worden overgegaan. Teneinde niet het risico te lopen, dat Zeeland een deel van zijn totaal contingent niet zou opnemen, is door de Prov. Dienst voor de Volks- huisvestnig en Wederopbouw vastgesteld, dat op 1 Augus tus a.s. het gehele contin gent realiseerbaar moei zijn d.w.z. in een zodanig stadi um, dat direct tot bouwen overgegaan kan worden. Er is zeer veel animo om te bouwen, zodat In feite weinig vrees bestaat, dat na 1 Au gustus door woningwetbouw het contingent snel volge- maakt zou moeten worden. SCHOLENBOUW ENZ. Wat de scholenbouw in Zeeland betreft, zijn dit jaar §elden uitgetrokken voor de ouw van de volgende semi- permanente schoolgebouwen: Openbare lagere school te Rilland met 4 lokalen; Herv. school te Terneuzen met 7 lo kalen; Chr. school te Vlissin gen met 8 lokalen: R.K. school te Eede met 3 lokalen; R.K. Jongensschool te Sluis met 3 lokalen; school te Bres- kens met 5 of 7 lokalen; R. K. Lyceum te Hulst met 14 lokalen. Dan wordt er nog van een oude barak een nood- school met 3 lokalen gebouwd te Goes. Tenslotte is ook nog goed keuring verleend voor dè uit breiding van het ziekenhuis te Sluiskil en voor het Schip- persinternaat tó Hansweert. Zy. de bestemd zijn om bij mobilisatie in werkelijke dienst te komen bij andere onderdelen van dc krijgs macht, in het algemeen dus zn die behoren tót'de lichting 1945 en jonger, zullen niet tot een verbintenis bij de „natio nale reserve' of de „reserve grensbewaking" worden toe gelaten. De reserve-officieren en 't reserve- en dienstplichtig ka der van vóór 1940, zullen uit hoofde van dc vroeger ver kregen militaire kennis en er- DB VOORSPEL T: WEINIG VERANDERING. Geldig tot Donderdagavond. Koude ochtend n^t plaatse lijk nevel of mist. Over we gend zonnig weer met iets hogere middagtempergturen Weinig wind. In verband met de re sultaten van de goodwill-mis- sie naar Ethiopië is binnen kort de benoeming te ver wachten van de Ned. gezant te Caïro tot gezant bij de Kei zer van Ethiopië. KORTE PRED1CATIE Mijn God, Myn God! waar om Mark. 15 34. Ja, waarom? Dat is de nood waarin een mens roept, ieder op zijn tijd. Er is een samenhang tussen zonde en ellende. Al kunnen wc niet direct zeggen hoé die is, en al onttrekt'dezo samen hang zich- veelal aan onze waarneming en berekening, ze is er daarom toch. Waarom? Ja waarom? en er komt maar geen ant woord. In zijn diepste nood staat een mens alty'd alleen. Geen menselijk woord dat als enige bemoediging en ver troosting tot ons door dringt. Alleen staan we met de meest benauwende vragen. Alle zonde die wij begaan, brengt mee het gevoel van God verlaten te zijn. Dat is omje ergste nood. Verlaten zijn van mensen is erg, maar nog veol erger is het van God verlaten zijn. Zelfs geen woord van dc hemel dat tot ons door dringt. Deze wereld is een van God verlaten wereld! De Goede Vrydag zegt ons dat de Zone Gods in deze nood met ons heeft willen zijn. Ook Hij heeft geroepén: Mijn God, Mijn God! waaromHij heeft onder hetzelfde oordeel willen staan als wij. In onze verlatenheid en eenzaamheid heeft Hij ons gezocht. Waar wij zijn, als «ge volg van de zonde, daar heeft ook de Zoon Gods willen zijn. Mijn God, Mijn God! waar om...? Het is niet onze. troost dat ook andere mensen zo roepen, maar dat Christus Jezus zo geroepen heeft, opdat wij zou den weten dat we zelfs in de hel van God-verlatenheid, niet alleen behoeven te zijn. En dan is het 't allerbeste, niet te wanhopen, maar, zién- de op Christus Jezus, God aan te roepen in de dag van onze benauwdheid. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1