Londen seint: Er dalen Donderdag twee geheime agenten Haringseizoen geëindigd Nederland werkt harder dan een jaar geleden Wiegen en grijsheid in Zeeland Mysterie 9aas- tractaties TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 MAART 1948 En de S.D. benoemt v. d. Waals in deCommissievanOntvangst Vijf droppingplaatsen in vol bedrijf Het radio-verkeer van de S.D. met de Nederlanders in Londen, dat op 10 April '42 begon, liep de eerste maand nog ernstig gevaar door het feit, dat in Nederland op dat tflastip ruim tien agenten van onze geheime dienst aan wezig waren. De mannen waren per parachute en per snelle boot in het vaderland gekomen met eigen zenders en bijzondere opdrachten voor de illegaliteit. Zfl traden alle in verbinding met illegale groepen en stelden van plaats tot plaa'.s hun zenders en ontvangers in bedrgf. Zo had byv. de agent Jhr. Ernst de Jonge Koos Vor- rink namens de Koningin en prof. Gerhrandy per microfoto uitgenodigd naar Londen te komen. Londen ontving op dat tydstip van meerdere agenten berichten maar evenzeer van de S. D,. die 't toestel van zijn gevangene Lauwers gebruikte. Het was voor de Duitsers van het allergrootste belang, dat zrj zo snel mogelijk alle loslopende agenten in handen kregen. Martin Slagter, Leo Poos, Anton van der Waals en kleinere boeven van hun soort zwermen uit door ge heel Nederland, doen het voorkomen alsof zij illegale werkers en Nederlandse spi onnen zijn en komen zo op 't spoor van de gedropte agen- Slagter, lid van de „commissie van ontvangst". ten. De mensen worden ge arresteerd, hun zenders en codes worden oorlogsbuit van de S.D., die daardoor het England^Spiel op steeds meer golflengten spelen kan. Na verhoren, die dagen en nach ten duren, worden de gevan genen onder valse namen en in afzonderlijke cellen in het kamp Haaren (N.B.) ingeslo ten. Enkelen van hen hebban te veel verteld; nieuwe arres taties hebben plaats. En op alle uren van het. etmaal zit ten de technici van de Peil- gruppe achter de buitgemaak te apparaten en seinen de gecodeerde boodschappen van iskes en Schreieder naar Engeland. LONDEN MERKT NIETS. Londen merkt niets. Lon den kondigt trouw de komst van vliegtuigen met contai ners aan. Vijf droppingplaa- plaatsen zijn op voorstel van de S.D. reeds in gebruik ge nomen: Woudenberg, Ermelo, Apeldoorn, Woltnim en Bei- len. Londen heeft de terrei nen van de lucht uit laten observeren en goedgekeurd.. Van tijd tot tijd wordt ook een zending neergelaten bij Staphorst en Voorthuizen. Belangrijke berichten vallen in handen van de S.D. en nieuwe arrestaties zijn daar van het gevolg. De funeste resultaten vap het Noord- poolspel worden pijnlyk voel baar in de rijen van het on dergrondse verzet. Londen kondigt de komst van nieuwe agenten aan en verzoekt de illegaliteit een commissie van ontvangst te vormen om de mensen direct na het afspringen te helpen. Dat brengt nieuwe zorgen voor Joseph Schreieder en nieuwe spanning ixi het aan groeiende corps van zijn me dewerkers. Een commissie van ontvangst wil Londen? Goed Van der Waals, Poos en Slagter worden ..er in be noemd. Zij zullen de para chutisten in ontvangst nemen, hen helpen bij het uittrekken van de zware vliegerkleding, hen overhalen tot het afgeven van de revolvers („voor het feval de Duitsers iets moch- en merken is dat beter, want wie. een wapen draagt in bezet gebied wordt dood geschoten. Veiligheid voor al les. nietwaar?") en dan zullen de mannen worden ge arresteerd en direct geboeid. Want zo vertelt Schreie- der ieder van de agenten draagt een capsule met snel werkend vergif bij zich, die lpj bij een eventuele arresta tie direct kan inslikken Er moet snel, geruisloos en doeltreffend gehandeld wor den. Noch de illegaliteit, noch Londen, noch de Nederlandse bevolking mag iets merken van wat er gebeurt. Op een dag in Mei seint Londen, dat er Donderdag nacht twee agenten met een zender zullen afspringen op het terrein bi) Apeldoorn. Donderdags omstreeks het middaguur seint Londen de bevestiging, 's Avonds om acht uur wordt de bevestiging herhaald. Dan weet Schreie der genoeg* Hij laat tegen half neger? een aanzienlijke groep S.D.-ers aantreden bij een aantal auto's- op het Bin nenhof. deelt de mensen* in kleine commando's in, elk on der leiding van een Duitser en draagt hen op, alle Ne derlanders, die vannacht in de buurt van het doel van de reis mochten komen, aan de praat te houden of geluidloos te arresteren. Het iB een illuster gezél schap, dat daar aangetre den staat op het Binnenhof. Daar zijn allereerst de chauf feurs van de S.D.-Dienststelle vaiï de Loösduinseweg, daar zijn S.D.-ers en verraders als Veefkind Sr. en Jr.,.van der Vaart, Wg'menga, Leemhuis, Viëtor, Slagter en Poos. En daar is Anton van der Waals, het vleesgeworden raffine ment. Waarheen de tocht zal voeren weet, behalve Schreie der, nog niemand. De moto ren worden gestart en de auto's verlaten Den Haag in de richting Utrecht. Even buiten de Domstad staat een afdelirtg van de Frontaufkla- rungstroepen te wachten versterkt met deze afdeling trekt dé kleine karavaan voort door de zomernacht. Op het terrein worden de drie lampen geplaatst, in een nabijgelegen bos_ worden de auto's geparkeerd, gewapen de Duitsers vlijen zich in de heide en Van der Waals en zijn mannen- posteren zich op het midden van het dropping- terrein. Zij vormen de „com missie van ontvangst." Twintig minuten na mid dernacht zoemt een vliegtuig nader en nader; de piloot ontdekt het veld met de drie lichten, beschrijft een cirkel en dan plotseling zwe ven er vijf parachutes in het licht van de volle maan. Con tainers: wapenen, munitie, ge heime opdrachten, geld Schreieder wacht, tot het uiterste gespannen. Waar blij ven de agenten? Het toestel draait opnieuw, sterker en sterker wordt het geluid van de motoren, weer konlt het terug boven het velden dan zweven er plotseling twee- popperige figuurtjes aan parachutes, in de lucht: daar zijn ze! Enige ogenblikken later schudt Van der Waals de handen van de neergekomen Nederlanders. Hij zegt de af gesproken wachtwoorden, heet de mannen welkom op vaderlandse bodem, vraagt en vertelt honderduit, laat de mannen hun revolvers afge ven,- die hij direct begraaft, (veiligheid voor alles, niet waar?), helpt hen uit de vlie- gerpaltken en hoort hen een uur lang uit over allerlei bij zonderheden. Daarna voert de spion hen, omgeven door de andere „illegale makkers", in de richting van de bosjes, waar de auto's staan. Daar springen de Duitsers naar voren, armen worden op de rug gedraaid, boeien klikken en Schreieder heet de mannen welkom namens de S.D. in Nederland. RIJKE BUIT. Snel worden de afgeworpen containers opgezocht, in, de auto's geladen cn naar „Oud- Wassenaar" gebracht. „Weg zetten zonder te openen5', commandeert Schreieder. .Dat plezier behoudt hg zichzelf voor. Op een der containers staat een wit kruis. Dat ber tekent: zeer geheime opdrach ten. De buit is rijk vannacht. Streng bewaakt voert Schreieder zijn gevangenen 't kamp Haaren binnen. Daar wachten eten en drinken, daar wacht ook het verhoor, dat 24 of 36 of 48 uur kan duren. Schreieder is ijzer- sterk, hij 'kan vier dagen en nachten werken zonder een half uur slaap. Er moet snel gehandeld wordenLonden verwacht antwoord over de aankomst der agenten op de tweede dag na hun dropping en Londen wil antwoord in de overeengekomen code. Lon den moet tevreden gesteld worden. Londen mag geen argwaan krijgen, het Eng- land-Spiel moet verder .wor den gespeeld. NACHTELIJK VERHOOR. Ge hebt te kiezen, zegt Schreieder. Ge w<*:dt direct doodgeschoten als ge niets zegt, of u wordt namens de Fuhrer het leven gegaran deerd en een eervolle behan deling als ge alles meedeelt. Londen heeft u verraden; wij waren van alles op de hoogte. Het vuurpeloton staat reed, weest verstandig. «5- hebben respect voor u, wjj zyn immers ook soldaten. Het zou ons spjjten alsEn dan komt de Ijjst te voor schijn, de lijst met precies honderd vragen. Over ae toe stand in Engeland, over de leiders van de geheime dienst, over de Engelse instructeurs, over de situatie der scholen, over de ligging van vliegvel den, over ae methoden voor agenten-opleiding, over de co des, over de speciale manie ren van zenden, over de seinurenalles, alles moet Schreieder weten. En als hy na 24 uur toch vermoeid wordt, staat Ernst May als plaatsvervanger klaar, om 't vragenspel voort te zetten. Vertel maar eens, hoe ging dit en hoe deden ze dat en wat betekenen deze cijfers en hoe groepeert U deze letters? Hoe, hoe hoe en wat, wat, wat. Niet willen praten? Kom. kom, wees verstandig. Londen heeft u verraden en verkocht. En als het moet kunnen we erg onvriendelijk zijn: we. kunnen slaan, we kunnen breken. Dat heet „streng verhoor" en het valt niet mee. Op de tweede dag 'na de dropping laat Schreieder in de "afgesproken woorden naar Londen seinen, dat de agenten ;oed zijn aangekomen en Jat zij het bedoelde contact met de illegaliteit hebben od- genomen. Zij zullen op ae vastgestelde uren seinen en wachten gaarne nieuwe op drachten uit Engeland Dan haast hij zich naar „Oud-Wassenaaren opent de vijf pakketten. Vier er van zijn gevuld met materi aal, maar op de vyfde staat een wit kruis en de gehei men, die Jiij vindt zijn zó be langrijk, dat ze per speciale koerier naar Himmler in Berlijn worden gebracht. 's Avonds dineert hij met Van der Waals. Er is nieuw werk te doen. Groot werk. Nu moet Van der Waals eens goed luisteren...... Interessant onderzoek van het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie Op één na de oudste bevolking. Een medewerker van „De Linie" kreeg de beschikking over een reeks cijfers uit 1930/1939, die aangeven, hoe in de Nederlandse provincies de verhoudingen tussen de wiegen" en de „grijze kop pen" waren. De provincie, die de oudste bevolking heeft is Friesland, waar dc personen boven 65 jaar 8.11 van dé bewoners uitmaken. Limburg heeft de meeste wiegen, want daar vormen ""de mannen en vrouwen boven 65 jaar slechts 4,76 van de bevolking. Voor heel Nederland is het cijfer der, ouderen 6,19 en Zeeland is na Friesland de meest vergrijsde provincie, want daar brengen de oude ren het tot 7,70 ;,De Linie" geeft ook cijfers van het provinciale inkomen j in 19301939 per hoofd van de bevolking en 'van het ver mogen. Het landelijk inkomen was toen 336 per hoofd. Noord Holland spande wat het inkomen betreft de kroon met 467 per hoofd van de bevolking en Drenthe stond onder'aan m.et 171. Zeeland zat met 267 in de buurt van Friesland en Groningen, j Wat het vermogen per hoofd van de bevolking aangaat, stond Zeeland er toen iets beter voor. Het gemiddelde vermogen per hoofd van de bevolking was in Nederland 1441'en Zeeland kwam daar met 1444 juist boven uit. Groningen had de kop met 1856 en Limburg stond on deraan met 577. Ook wat het inkomen betrof stond Limburg laag. het nam met 239 per hoofd op één na de laagste plaats in. De medewerker van „De Linie" neemt aan. dat de verhouding van deze cijfers sindstfL939 niet al te veel ver anderd is en hij vreest, dat de provincies waar de meeste wiegen staan opk thans nog de armoedigste provincies zijn. Vooral dc zelfstandigen Er moet harder gewerkt worden willen wy er weer „bovenop" komen is het pu bliek al vaak door de leiding gevende instanties van-over heid en bedrijfsleven voorge houden. Het publiek zelf is van oor deel, dat de eigen prestatie nog zo slecht niet is maar dat de anderen het er bij laten zitten. Zo bleek vorir jaar in "n peiling van het N.l P.O., dat 72 van het pu bliek van oordeel was, dat zjj zelf even hard of harder dan voor de oorlog werkten, maar 69 c,c van dit zelfde publiek meende dat de meeste men sen helemaal niet hard werk ten. Ditmaal heeft het N.I.O P. nagegaan, hoe dn mensen over hun werk denken ten opzichte van een jaar geleden. Aan een groot aantal personen, teza men een getrouwe afspiegeling vormend van het Nederland se volk, stelden de enquêteurs en enquêtrices van het Gal- lupinstituut de volgende vraag: „Moet U (uw man) op het ogenblik in uw baan, uw werkkring harder, minder nard of even hard werken -als een jaar geleden?" met als resultaat: Moeten even hard werken 45 Moet harder werken 36 Moet minder hard werken 5 Geen mening 14%. 45 werkt volgens eigen opvatting niet harder dan een jaar geleden. Daarnaast meent ruim een derde dat zjj harder moeten werken dan een jaar geleden; 5 daarentegen hoeft zich niet zo in te span nen als een jaar terug. Sa menvattend blijkt, dat het pu bliek meent, dat men even hard of harder moet werken op het ogenblik dan een jaar geleden. Hierover zijn het .de ver schillende beroepen in het al gemeen wel eens, al zijn er verschillen op te merken. Wij seven hieronder de op vattingen weer van twee groepen, die de aandacht rekken. Moet harder werken (zelf standigen) 47 (arbeiders) 35 Moet even hard wer ken (zelfst.) 33 (arb.) 49 Moet minder hard werken (zelfst.) 6 (arb.) 7 Geen oordeel (zelfst.) 14 (arb.) 9 De zelfstandigen verklaren dat zg. op het ogenblik veel harder moeten werken dan een jaar geleden. Bij de arbeiders daarentegen is het meest voorkomende antwoord nog „moet even hard werken dan een jaar geleden". Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie, Amsterdam. (Nadruk verboden). In de raad van Bever wijk werd een motie aangeno men, krachtens welke leden van de C.P^N. niet meer be noemd zullèn worden in com missies van voorbereiding, bij stand enz. Geheim verdrag tussen Frankrijk en Ver. Staten? Volgens het Tsjechische blad „Svobodne Slovo" hebben Frankrijk en de Ver. Staten fn de tweede helft van Februari een geheim verdrag gesloten. Volgens dit verdrag zouden de V. S. al hun militaire bases in de Franse koloniën behouden en cr een aantal nieuwe bij krijgen. Dit nieuwe verdrag- zou overigens zulk een Inbreuk op de souvereiniteit van Frank rijk maken, dat enige van de huidige ministers Aanvankelijk tegen waren. Tenslotte zou den zij gezwicht zijn onder Sressie van Schuman en Bi- ault. De Ver; Staten zouden ba ses voor land-, lucht- en zee macht behouden in Algiers, op Martinique en Guadeloupe, te Marrakesj en elders. Zij krg- fen nieuwe bases ln Tunis, aigon, Pondicherry en Mahe. In geval van nood zouden Amerikaanse oorlogsvliegtui gen het Techt'hebben te lan den op elk vliegveld binnen het Franse territorium, aldus „Svobodne Slovo". Zeeuwse vissers hebben niet -te klagen De aanvoer In 35 gemeenten van West-Brabant zal een actie tot het inleveren van alle projec tielen, mijnen, munitie, ontste kingsmiddelen e.d. welke door particulieren in de oorlogsda gen zgn „verzameld", worden begonnen. Het is negen jaar geleden, dat Pius XII Paus werd. Ter gelegenheid hiervan werd een plechtige) Mis opgedragen. Op de foto verlaat de Paus de kapel. FEUILLETON Tjeerd Adema het van de Frmjéngracht ïi „Aljebei," zei de heer Du- pois glimlachend. „Mag ik voorstellen, weer- ad fundum onze glazen te ledigen? U doet toch ook mee, dominé? Al was 't alleen maar uit vreugd^, dat U voor ons al ler oog in het- kleed der on schuld uit de verdachten- bank gestapt is". De predikant glimlachte flauwtjes en nam een glas van het blad, dat hem werd voorgehouden. „Dames en he/en!" riep de heer Dupois, toen allen/n hun glazen geheven en .gedronken hadden, „mag ik nog even de leiding nemen? Als ieder znn briefje wil opvouwen en in deze hoéd doen, zijn we In eens klaar. We spreken af, dat de detectives weer in het zijkamertje gaan, maar dat ze de deur zullen sluiten, zo dat ze geen schijn van kans krijgen om te zien hoe de gasten zich verspreiden. Ik zou graag zien, Johan, dat er tot de ontdekking van het volgend lijk niemand van het personeel door de gang komt. Dat kan alleen maar verwar ring geven". ,ilk .zal er voor zorgen, mynheer", Zei de knecht. „Goed, dan gaan we weer beginnen. Mevrouw Beekman, U is onschuldig verdacht ge weest, mag ik U verzoeken het eerste Dricfje uit 'de hoed te nemen?" „Klaar?" vroeg hij, toen hij rond was geweest. „Dan alle maal de briefjes open! Wie zijn de detectives?" „Ik!" riep de advocaat. „Prachtig. En de andere?" „Ik geloof, dat er een D op staat," zei juffrouw Schaafs- ma verlegen. „Schitterend!" riep de heer Dupois, „een dame en een heer, het kan niet mooier! Kan het licht weer uit, me neer De Wit? En mag ik de detectives nu verzoeken in het kamertje te gaan? De moordenaar of de moordena res behoef ik natuurlijk geen instructies te geven. Die kent zijn lugubere taak. Aha, het licht in de gang uit. Het spel kan weer beginnen!" „Mgnheer Van den Brink!" riep mevrouw Jaarsma, „U laat mg toch niet in de steek!" „Natuurlijk niet," zei de apotheker. „Wacht, mevrouw Van Bremen gaat geloof ik ook mee. Pas op de drempel, dames. Wat is net toch gru welijk donker als je zo pas uit het licht komt!" In kleine groepjes zochten allen hun weg en twee mi nuten later was de gang ver laten. „Is uw zaklantaarn in or de, juffrouw Schaafsma?" vroeg de advocaat in het zijkamertje. „Ik geloof 't wel," zei het meisje nérveus. „Ik zóu, als U het niet erg vindt, wel graag willen, dat U maar Voorop ging." De advocaat lachte streek zijn vest glad. „U wilt zeggen, dat ik als strafpleiter wel gewend ben met moor denaars om' te gaan. Ik moet inderdaad toegeven, dat ik er wel eens mee in contact kom en ze zijn gewoonlijk niet zo onschuldig als de „schurken", 'die wij vanavond te ontmaskeren krijgen. Ik hoop niet Zijn woorden wetden afge broken door een snerpende gil, welke het meisje ver schrikt uit haar stoel over eind deed springen. „Dat lijk gilt niet onver dienstelijk constateerde de advocaat. „Op het geluid af gaande zou ik zeggen, dat 't al weer een vrouw is. Is u êereed, juffrouw Schaafsma. i, ia, ik zal U voorgaan." Hij liep snel voor het meisje uit de gang in .en de trap op. „Daar loopt wat", zei juf frouw Schaafsma. „Waar?" vroeg hij stil Staand. „O, ik zag 't Ineens daar boven aan de trap. 't Leek... 't leek wel een kmd." „Orjzin,' zei de advocaat. „Dat kan niet. Houdt uw zin nen bij elkaar, juffrouw Schaafsma, Detectives mogen nooit zenuwachtig zgn. Wacht, ik ken hier een beetje de situatie. Hier is een gorden. Wie zitten daar achter? Och kijk, meneer de apoheker en mevrouw Van Bremen. Wel wel, meneer Van den Brink, ik dacht, dat U met de oudé mevrouw Jaarsn%a op stap was. Heeft U in het donker chanchez de dames gespeeld?' „U zult moeten, toegeven, dat ik dan een goede ruil ge daan heb,'' zei de apotheker lachend. „Mogen we mee naar het lijk?" „Natuurlijk, komt U maar achter ons ^aan", zei de ad vocaat. „Vergeet vooral de badka mer niet, meneer Visser' waarschuwde de apotheker. „O ja, dank U, wacht, die is geloof ik hier." Hij rukte de deur open en liet het lantaarnlicht op de heer De Vries en de Franse lerares vallen. „Een ideaal plekje voor 'n paar tortelduifjes", zei hij glimlachend. „U kunt dergelijke inper- tertinente vergelijkingen wel voor U houden!" riep made moiselle Dupont. De advocaat richtte ver schrikt het licht van zgn lan- aam op haar en ving een woedende blik op. „Vergeef mij", zei hg! „Ik heb er niets kwaads mee be doeld. Wilt U zich belden alstublieft aansluiten?" Hg controleerde in enkele minuten de eerste etage en de zolderverdieping en trok met een stoet van zeven bevrijde gasten naar het pakhuis, maar op het moment, dat zij het dwarsgangetje bereikten, klonk er opnieuw een door dringende schreeuw. (Wordt vervolgd.) Het winterharingscizoen is zo zachtjes aaii geëin digd. Af en toe wordt er nog wat binnengebracht, maar met de grote aanvoer is het toch klaar. Het is dan nu ook mogelijk eens een ^vergelijking te maken met het vorig seizoen. De vangsten waren over het algemeen iets minder. Bedroeg de aanvoer in Vlissingen in 1947 globaal geschat 2 milli- oen kg., dit jaar werd de aan voer. getaxeerd op 1.6 millioen. Bresltens had een aanvoer van ong. 4!a millioen kg., tegen millioen kg. in 1947. In Veere, dat in 1947 bijna geen aanvoer had. werd nu naar schatting 90.000 kg. geveild. NAAR IJMUIDEN. Niet alle haring is echter in Zeeland op de veiling ge bracht. De niet uit Zeeland afkomstige vissers gingen met hun vis ook wel naar IJmui- den. Was er b.v. veel aanvoer in Vlissingen en Breskens, dan "zakten de prijzen op de visveilingen in deze plaatsen. De maximumprijs werd daar door nfet meer gehaald. Voor de vissers was er dan ook geen aanleiding meer om di rect naar zee terug te keren. De vangsten werden naar IJmuiden gebracht, waar ge tracht werd een hogere prijs te verkrijgen. Werd er evenweb in Zeeland tegen maximumprijs geveild, dan loste men snel in de Zeeuwse havens. Er ging daar door weinig tijd verloren en de vissers konden direct weer het ruime sop kiezen. GOED SEIZOEN. Voor deZeeuwse vissers was dit seizoen ongetwijfeld beter dan het vorige. Tijdens de barre winter van 1947 ver hinderde ijsgang het uitvaren van de Zeeuwse vissersvloot, terwijl grotere schepen, zoals trawlers, wel .konden vissen. Dit jaar was er geen ijsgang, zodat de Zeeuwen evenzeer van de haringvangst hebben kunnen profiteren als hun collega's met grotere schepen. EXPLOITATIEKOSTEN. Over het algemeen wordt er nog al èens gedacht, dat de visser in een goed seizoen ka pitalen verdient. Het komt voor, maar gaat lang niet al tijd op. Er is bijna geen be drijf, dat zulke hoge exploita tiekosten heeft als de visserij. De vele wrakken b.v. hrengen aan de netten veel schjide tue. Verder is er het onderhoud aan het schip, de zeilen, het touwwerk, motor, manden, enz. Bovendien is er nog het gro te gevarenrisico. De rampen met de Breskense vissersvaar tuigen liggen nog vers in het geheugen. Voorts speelt de geluksfactor een grote rol. De ze factor mag zeker niet uit geschakeld worden by de ha.- ringvangst. Haring houdt er namelijk vqn om plotseling van trekplaats te veranderen. Dit seizoen b.v. was de vis erg wisselend. Steeds zat ze eens klaps op andere plaatsen. Niettemin is het haringsei zoen voor de Zeeuwse vissers zeer bevredigend geweest... Oorlogsweduwe wil geen belasting betalen. „Als Christin weiger ik bij te dragen aan oorlogsuitgaven" schreef mevr. Urie, een oorlogsweduwe uit Yel low Springs (in Ohio) aan president Truman. „Daarom betaal ik slechts 65.4 pet. van mijn aanslagbiljet voor de inkomstenbelasting, omdat Washington 34'6 pet. aan oorlogsdoelein den uitgeeft. Als u wilt kimt u me naar de ge vangenis sturen. Maar ik blijf bij mijn besluit om geen cent meer aan oorlog bii te dragen". In Washington zit men met dit geval „in de maag". Het is mevr. Urie .klaarblijkelijk ernst," want zii sloot de kwitanties in van vier vredesorganisaties, waaraan zii het bedrag toezond, dat zij de be lasting onthield. Een trein, die het sta tion te Scharling (Oostenrijk) binnenkwam is door vallende rotsblokken geraakt. De loco motief werd in een afgrond geslingerd en de machinist en stoker vonden de dood. Het Paasfeest is een vrolijk, kleurig feest, vól van bloe men, geverfde eieren,, kui kentjes en Paashazen. Wel zijn de laatste jaren sommige Paasgebruiken, zo als het branden van Paasvu ren en het eiertikken voor kinderen meest achterwege gebleven, maar daaraan heb ben dé oorlog en de schaarste aan eieren ook schuld gehad. Gelukkig is dit jaar de eier- toevvijzing wat ruimer, zodat de versierde eieren' op onze Paastafel niet behoeven te ontbreken. En wanneer we jn onze gerechten geen 'echte eieren verwerken, gebruiken we tóch allerlei toepasselijke Paasgarneringen, zodat op de versierde tafel alles wèl echt Pasen is! Paasgebakjes: 8 ronde biscuitjes, bi 1. crème au beurre. anijshagel- slag in verschillende kleuren. De biscuitjes aan de ver keerde kant besmeren met crème au beurre; hiervan ook in het midden een soort nes tje spuiten of vormen met be hulp van, een vork. Hierin wat anijshagelslag strooien. ^Crêttie au beurre: bi 1 melk, 25 g (2Vs eetle pel) maizena, 75 g (5 eetle pels) suiker, 50 g (3 eetle pels) boter of margarine, zout chocoladepoeder. De melk op een klein deel na aan de kook brengen met iets zout. Met de rest van de melk de cacao, de suiker en de maizena aanmengen, cn hiermede de kokende melk binden. De vla onder af en toe roeren iets laten afkoe len. De boter door de vla roe ren en deze geheel koud la ten worden, waarna ze gespo ten kan worden. Eieren- en gehaktschotel. 150 g gehakt, boter of mar garine, zout, peper, 2 eieren, sla of dunsel slasaus radijsjes, peterselie. Het gehakt aanmaken en vormen tot een grote lang werpige bal. Deze bal door bloem wentelen en in boter of margarine bmin en gaar bra den Dan het gehakt met wat slasaus bestrijken en hierop een plakje ei leggen. De plakken gehakt met ei op een schotel schikken op sla- of dunselblaadjes en de schotel garneren met peterse lie en radijs. Paaspudding. 1 liter melk, 100 g suiker, 50 g cacao, 90 g custardpoe- der, 100 g biscuitjes, 1 stijf geklopt eiwit, paaseitjes. - Het grootste gedeelte van de meik aan de kook bren- Êen. De suiker, de cacao en et custardpoeder dooreen mengen en met de overige, koude melk aanmaken. De kokende melk binden met de aangemengde massa en hierdoor de verkruimelde biscuitjes mengen. Dan de pudding overdoen in een met koud water omgespoelde vorm en koud'worden. Bij het opdienen de pud ding rondom garneren met nestjes van stijfgeklopt eiwit, waarin men kleine paaseitjes légt. Hier en daar een paas- kuikentje zetten. Recepten voor 4 personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5