Amerikaanse Vriendschapstrein reed ook voor Zeeland Zeelands mooiste orgel hersteld Kappie en het Olifanten-kerkhof KLANKEN AETHER Zeeuws tijdredenaar wordt 75 jaar Mysterie Prof. Wisse: prediker, publicist en docent. Duizenden beluisterden zijn redevoeringen. Eén onzer bekendste oud- Middelburgers, prof. G. Wisse, hoopt 24 Maart a.s. zijn 75en verjaardag te vieren. Prof. Wisse werd 24 Maart 1873 geboren in de Gortstraat te Middelburg, waar zhn ou ders een kruidenierskinkel hadden. Het zag er eerst naar uit, dat hg* voor de winkel be stemd zou zijn. In zijn jonge lingsjaren openbaarde zich echter een vurige begeerte otq. het Evangelie te dienen. Op zeer bijzondere wijze kwam hij toen in een ongezocht contact met een dame op Walcheren, die er voor wilde zorgen, dat de jonge Wisse opgeleid werd voor het predikambt. Hij genoot deze opleiding aan de Theologische Hoge school te Kampen, ten tijde van de vermaarde prof. dr. H. Bavinck. In 1898 op 11 September begon prof. Wisse zijn ambtelijke loopbaan in de Geref. Kerk te Gouda, en stond daarna te Amsterdam- Zuid, Leiden (waar hij on der leiding van prof. Bolland zich verder bekwaamde in de wijsbegeerte) enz. Hij diende 22 jaar de Geref. Kerken, en daarna 28 jaar de Chr. Geref. Kerk. Laatstelijk stond hij te Middelburg, waar hij na 48 dienstjaren op de meest eer volle wijze in 1946 van de Classis Dordt zijn emeritaat ontving. Tot qp de laatste Zondag toe als gevestigd pre dikant, trok hij vele gefov gen. ZEEUW IN HART EN NIEREN. Prof. Wisse is voorts nog 10 jaar als lector en hoog leraar verbonden geweest aan de Theologische Hogeschool te Apeldoorn, waar hg o.m. de Predikkunde, de Geschiedenis der Wijsbegeerte, de Apologe tiek en het Latijn doceerde. Door zyn leerlingen is zijn onderwas steeds zeer ge roemd. Later keerde hij terug tot de gémeenitelijke arbeid, Prof. Wisse is altijd in „hart gn nieren" Zeeuw gebleven. Ook als publi cist is hij zeer bekend en geliefd; niet minder dan een kleine 90 geschriften waaronder 42 van vrij gró ten omvang, zagen het licht, handelende over on derwerpen van theologi sche-, politieke- en wijs gerige aard. Ruim 200.000 exemplaren zyn ^r in de loop der jaren van verkocht. Wat niet ieder weet: prof. Wisse wilde voor zijn handschriften nimmer 'n ruime vergoeding ontvangen. Hij schreef, zoals hij het zelf uitdrukt „meer voor de foede zaak dan om te ver- ienen." TIJDREDENAAR. Als groot redenaar geniet hij zowel in- als buiten ons land bekendheid. Hij hield spreekbeurten in België en Engéland en is in Indië zelfs 25 maal opgetreden. Hij was in ons land de eerste, die als tijdredenaar optrad. Op een vraag van ons wat hij onder een tijdrede verstaat, ontvin gen wij ten antwoord: „een goed bezonken kennis van het karakteristieke van de ttfd historisch verklaard, in het licht der Heilige Schrift, te laten worden tot een princi piële verkondiging van de Boodschap Gods in de tekenen der tijden, en tevens een op roep tot vervulling van onze roeping en taak. Reeds meer dan 25 jaar geleden heeft prof. W. o.m. ook te Middel burg meermalen, schier let terlijk, getekend wat wij thans in de wereld beleven. Velen zullen zich nog zyn uit roep herinneren, dat de oorlog zal zijn een oorlog der Staten fevolgd door een oorlog der tanden, een wereldoorlog doordaverd van een wereldre volutie, geflankeerd door een oorlog der geesten. Bij deze redevoeringen wa ren vooral in de grote ste den in de regel opkomsten van duizenden hoorders. NOESTE WERKER. Prof. Wisse 'is nog steeds een noeste werker. Zrjn ge woonte is om zeer vroeg in de morgen aan de arbeid te gaan en tijdig in de avond de legerstede weer op te zoe ken. Verleden jaar, bij een be zoek aan Middelburg, werd hij getroffen door een ernsti ge hartaandoening, zodat men een ogenblik vreesde voor zijn leven. Hij is thans in zoverre Prof. Dr. G. Wisse. hersteld, dat hg, mits kalm aan, studeren, schrijven en spreken mag; van tijd tot tijd treedt hjj aan ook weer op met preken en tydredevoerin- gen. Thans woont hij. met zijn echtgenote in het Chr. Rust huis te Doorn. De jublaris hééft de wens te kennen ge geven liever geen bezoeken te ontvangen, daar hij aan de avond van zijn gedenkdag nog een gelegenheidsrede hoopt te houden in de kerk te Drie bergen, waar hij thans lid en ouderling is. Vermelden we nog. dat de jubilaris reeds vele jaren lid is van het Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen en Ridder in de Orde van Oran je Nassau. 47. Ze liepen het olifanten-gebouw uit en toen' ze buiten kwamen zagen ze daar allemaal negers op hun knieën liggen, die druk pratend diep voor him hogen. „Wat moet dat betekenen!" zei Kappie, wat is dat nu weer voor pop- pekast!" Twet vee grote negers kwamen op de Kei zer af en maakten een diepe buiging voor hem. „Olifant-beeld heeft gesproken", zei één van hen. „U, de Keizer. Wij ma ken verontschuldiging voor slecht ge drag. U vergeven ons!" „Ja, ikke Keizer", zei Keizer Napo leon Sneeuwwit trots. „Jullie mg bijna in potje bakken, maar als -jullie spgtie hebben, ik ullie vergeef!" Wanneer ae grote tovenaar M'Habbesakki daar niet geweest was om mn voor die dood m potfr te redden, ikke niet meer hier geweest zou zijn. „Ikke nog ene grote verrassing voor die edele Keizer", zei M'Habbesakki. „Ikke die schat van olifanten-tandjes van ivoor heb ontdekt. Die edele Kei zer nu zeer ryke Keizer!" DE PARIJSE ZESDAAGSE. Na de sprints van 1 uur in de nacht van Zondag op Maandag was de stand: 1. SchulteBoeyen 55 pnt. Op 1 ronde: 2. Bruneel Naeye 351 pnt.; 3. Lapebie Seres 162 pnt.; 4. Strom Arnold 117 pnt.; 5. Thyssen Depauw 114 pnt.; 6. Adri- aenssensBruylandt 76 pnt. Op 4 ronden: 7. Pousse Dousset 117 pnt. Andere kop pels op 5 en meer ronden. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Barendrecht (toez.) D. Kalmijn te Drei- schor. Op een drietal, te Schip luiden komt voor. W. L. Heij- mans te Oudelande. Amstérdamse beurs NX Hand. B. Ned. Hand. Mij. A.K.U Calvé Netl. Ford Unilever Fokker V Kon. Petr. Amst. Rubb. H.A. Lijn Scheepv. U. H.V.A. Deli Mij. Nederland 1»33 Idem 1947 Idem 1937 Dollar lening 19 Maart 22 Maart 164% 164% 185% 185 224 375 367% 324% 321% 186 186 357% 357% '194 192 220% 222 1951/4 196% 222 100 98% 98% 222% 100 98% 98% 104% 104 Op de effecteamarkt heerste een zeer ongeanimeerde stem ming. De kopers hielden zich volkomen gereserveerd en de hoeken boden een verlaten aan blik. Het zag er nafir uit dat de omzetten zelfs nog geringer waren dan Vrijdag jl. toen slechts voor 1 6 millioen gul den aandelen werd omgezet. De zeer vaste tendens van Wallstreet bleef hier zonder uitwerking en zelfs de lichte ontspanning in de internatio nale politiek, teweeggebracht door het Amerikaanse voorstel om Triëst aan Italië terug te geven, oefende geen invloed uit. In het koersverloop, viel weinig fluctuatie te bespeuren en de afwykingen ten opzichte van Vrijdag jl. waren gering. De beurs behield de gehele middag onveranderd dit'luste loze onbelangwekkende beeld. Factoren die enige opleving konden veroorzaken ontbraken en de markt sloot stil. x ZON EN MAAN. 24 Maart. Zon: op 6.34, onder 19.00. Maan: op 18.21, onder 6.44. In 1948 kwamen reeds 3 schepen met goederen naar Nederland Kleren en voetballen voor de H.B.S. van Oostburg Een paar weketi geleden kon men in bijna alle Nederlandse bioscopen in de jouritttals opnamen zien van de Amerikaan se „Friendship-train". Een echt Amerikaans idee, groots aangepakt en breed uitgevoerd. Deze trein maakte zijn tocht door de States, stopte op do stations van bijna alle steden van enige betekenis en de Amerikanen, arm en ryk, kwamen hun goede gaven brengen om ons, vrienden in Holland, te helpen. Sommigen onder ons hebben deze filmreportage „met een korreltje zout" genomen of er hoogstens eens glim lachend de schouders by opgetrokken. Wat zou daarvan te recht komen Maar er IS wat van terecht gekomen. En niet zo'n beetje ook. In 1947 staken niet minder dan 35 schepen, geladen met bijna één millioen kilo goede ren, de grote yijver over en ook in 1948 hebben reeds drie gro te vrachtschepen een Ameri kaanse haven verlaten met be stemming Amsterdam of Rot terdam, waar het Nederlandse Rode Kruij zich over de Inhoud ontfermt. Vorige week vertrok nog de „K.I. Luckenbach", 'n stomer v. de HollandAmerika-lijn, van Hoboken in New-Jersey naar Rotterdam. Het schip werd gecharterd door de „United- Service to Holland", welke wordt geleid door Nederlan ders in de States en hun Ame rikaanse vrienden. Deze or ganisatie werkt samen met die, welke zich speciaal de hulp aan kinderen ten doel gesteld heeft en reeds 300.000,in zamelde voor hulpwerk onder de Nederlandse jeugd. UIT DE VRIEND SCHAPSTREIN. Aan boord van de „K.I. Lucken bach" bevinden zich 281 dozen en 7 kisten, afkomstig van de .Vriendschapstrein" en daar naast tal van grotere en klei nere zendingen, bestemd voor verschillende plaatsen en .in stellingen voor Nederland. De studenten van het Polytech nisch Instituut te Baltimore brachten een hele collectie boe ken en andere ondenvys-beno- digdheden bijeen, welke door het Rode Kruis en het Insti tuut voor Middelbaar-Tech nisch onderwys zullen worden verdeeld. Het ligt in de bedoe ling, dat jonge technici hier en in Baltimore met elkaar zullen gaan corresponderen. Ook Zeeland krggt zijn deel. Oostburg' in Zeeuwsch- Vlaanderen ontvangt voor zijn H.B.S. van de Walton High School in New York kleren, sokken, zakdoeken, voetballen en zeep, Schoondijke van het School System of Merrimac (Massachusetts) eveneens kle ren. De lagere scholen van Breda worden gelukkig ge maakt met levensmiddelen en zeep van de Hunter College Alumnae in New York, die yan Rotterdam met kleren uit New Jersey. De lijst van goederen, welke bestemd zijn voor kerken, scholen, verenigingen en par ticulieren vermeldt verder een hele reeks steden en dorpen in Nederland: Amsterdam, Haar lem, Overveen, Aerdenhout, Zandvoort, Bloemendaal, Texel, Alkmaar, Bergen aan Zee, Zaandijk, Kolhorn, Am stelveen, Aalsmeer, Uithoorn, Bussum, Den Haag, Scheve- ningen, Wassenaar, Rotter dam, Voorburg, Voorschoten, Leiden, Oegstgeest, Delft, Vlaardingen, Alphen, Gorin- chem, Utrecht, Doorn, Amers foort, Breukelen, Nijmegen, Arnhem, Wagenlngen, Almelo, Enschede, Meppel, Groningen, Bergen op Zoom, Breda, Hedel, Afferden, Roosendaal, Chaam, Simpelveld, Middelburg, Goes, Ellewoutsdijk, enz. De Amerikaanse' Vrouwen club in Oen Haag, welke on der leiding van Mrs. S. Kraus reeds geruime tijd. bezig is met een plan om de kinderen in ziekenhuizen te verrassen, krijgt hiervoor een zending van een muziekinstrumentenfabriek in Chicago. En bovendien nog van een textielfabriek stof voor kinderkleertjes. VOOR DE BURGEMEESTER VAN NIJMEGEN. Er is ook een persoonlijke gift bij van de Mayor of Alba ny in de Staat New York yóor Burgemeester Charles Hustinx in Nijmegen. Dit geschenk om vat de vlaggen van de Ver. Staten, de staat New York en de stad Albany. De „Save the Children Federation" in New York stuurt onder meer kleren voor het Centraal Magazijn van „Kinderbescherming" te Rotterdam. In Amerika zijn er distric ten, waar veel families van Nederlandse afkomst wonen; ook die lieten zich- niet onbe tuigd. De Reformed Church van Vriesland in Michigan be dacht de Paulus Kerk te Oegstgeest met 11 pakken kledingstukken en een even- grote zending, met daarbij nog 7 dozen «*^ensmiddelen komt van de Presbyterian Church uit Plymouth in dezelfde staat voor de Wilhelminakerk in Den Haag. Dr. D. W. Bouws- ma uit Breukelen krggt 2 kis ten met relief-goederen en de Nieuwe Noorderkerk in Rot terdam 24 kisten met onder goed van het Deacons' Com mittee voor hulp aan Neder land in Clifton (New Jersey). De vrouwenclubs van de Pros pect Street Presbyterian Church in Trenton (New Jer sey) stuurde met de „Lucken bach" 2 kisten kleren naar Voorschoten, terwijl de Rote- rians van Grand Haven (Mi chigan) aan de Rotary-club v,an Nijmegen een kist kleren en een kis.t zeep schenken. Twee kisten kleren van het stadje Holland in Michigan, dat vorig jaar zijn eeuwfeest vierde, gaat naai- de Hervorm de kerk van Well by Ammer- zoden. Ongetwyfeld zullen deze symp'athieke schenkingen over al in Nederland met vreugde worden ontvangen „en zullen zij er toe bijdragen, de banden van hartelijke vriendschap met Amerika en de Amerikanen nog meer te verstevigen. Promotie-degradatie. In district IV is thans ook de kampioen van de 2e klas se B bekend geworden. D. E. S. K, uit Kaatsheuvel legde beslag op de titel door met 30 van Wilhelmina te win nen en zal nu met Dosko (kampioen 2A) en de onder ste eerste klasser Helmond om een plaats in de eerste klasse moeten strijden. In district n is inmiddels de eerste promotie-degrada tie wedstrijd Zondag al ge speeld. De Rotterdamse eer ste klasser Excelsior verloor thuis met 14 van SVV, de kampioen van IIB. Möhring brak een been. Onze nationale spil Möring heeft in' de wedstrijd van Enschede tegen Wageningen een been gebroken. Toen Mö ring een bal wilde wegtrap pen. zette een Wageningse speler hem een voet dwars. Möring zal volgens de dokter in ongeveer twee maanden hersteld zyn. Het is dus uit gesloten dat hij op 18 April in Rotterdam tegen België kan worden opgesteld. WOODCOCK GAAT WEER TRAINEN. De Britsé en Europese kampioen zwaar gewicht Bru ce Woodcock is in het zie kenhuis van Leeds onder zocht door een oogheelkundi ge, die verklaarde dat zijn ge wonde oog aanzienlijk was vooruitgegaan. De bokser behoeft geen donkere brilleglazen meer te dragen en is van plan na Pa sen de training te hervatten. Hij hoopt twee maanden la ter weer in de ring te kun nen verschynen. Sclieepvaartherichten Aangekomen te Vlissingen Prima, v. Antwerpen; Berni- na, v. Antwerpen: Reiger, v. Antwerpen. Vertrokken: Rolf, n. Caen; Udo, n. Rotterdam: Perma, n. Kingsbergen; Bernina, n. Ko penhagen. Gepasseerd n. Antwerpen: Voorwaarts, v. Londen, Ca- ribra, v. Rouan; Quo Vadis, v. Londen; Amsteldijk, v. Lon den; Tiba, v. Rotterdam; Ja va, uit zee; Maartje, uit zee v. Gent; Nassauhaven, v. Gothenburg. Gepasseerd v, Antwerpen Alberto, n. Lissabon; Wisse- kerk, n. Rotterdam; Ryn n. Vlaardingen; Weltevreden, n. Mïttelfahrt; Heerengracht, n. Oslo; Alcor. n. Pemambuco, ZIERIKZEE KAN HET BELUISTEREN. Wel eens met Kerkorganisten te doen gehad Het is een eigenaardig soort mensen. Ze zitten daar ergens bovenin het kerkgebouw achter hun toetsenbord en het enige on derwerp, waar in ze belang stellen, is hun orgel. Als ze daar eenmaal over beginnen is het eind zoek. Ze schermen met technische uitdrukkingen, praten over mechaniek, pneumatiek, sleepladen en nog veel meer Ze zingen lofliederen op bepaalde registers. schuiven heen en weer over de orgel bank. trekken aan knoppen en strelen de toetsen. Ze openen onvermoede deuren in de or gelkast en nemen je mee op ^lerlei stoffige trapjes en gangetjes, langs zilverglanzende pijpen en kleppende ven tielen. langs hggende blaasbalgen en engeltjes-met-bazui nen, ze tonen je blazende windmachines en defecte or- geltrapperbelletjes, alles om te demonstreren welk een pracht Instrument een orgel is. Vrnpcrpr u/f»« hpt nno" brandde het Romaans-gothisch viuc^cr Wtfb nci nug kerkgebouw door onvoorzich- het FEUILLETON Tjeerd Adema van de Prinsengracht 10 „Ja, als U 't zo beschrijft geloof ik wel. dat 't een man geweest is. Ik voelde iets van een ring, ik zou zeggen met een scherp steen tje* „Willen de mannelijke ver dachten even hun handen to nen?" vroeg meneer Dupois. Dokter Van Bremen en de dominé staken hun handen haar voren. De dokter droeg slechts 'n gladde trouwring, de predi kant had aan de ringvinger bovendien nog een smal gou den bandje met een scherpe naar voren springende dia mant, die fonkelde in het lamplicht. „Draegt U alleen maar Uw trouwring. dokter?" vroeg de heer Van Heerde. „Nooit ar.dcrs", antwoord de de dokter. „Eerlyk ge zegd, houd ik niet van die dingen. Ze zouden alleen maar hinderlijk "zijn bij myn werk." „Heren detectives!" riep 'n waarschuwende stem, „mag ik U er even op attent ma ken, dat er van de tien mi nuten voor Uw onderzoek al zeven verstreken zgn?" „Een moment!" riep me neer Dupois. „Mevrouw Beekman, wilt U even naast mij komen staan? Prachtig, mag ik U vragen welk par fum U gebruikt? Het is'Dui- tengewoon .welriekend. Se ringen of zo iets, niet waar?" .Quelque fleurs," zei me vrouw Beekman een beetje verlegen, „maar het is niet van betekenis. Ik bedoel, ik rebruik het .maar zelden en lan in zeer geringe mate." „Waarschgnlgk juist vol doende om U van alle ver denking te zuiveren, me vrouw, zei de heer Dupois glimlachend. „Gebruikt U geen parfum, mevrouw Bassi ng „Ik houd er helemaal niet van," zei de directeursvrouw snibbig. „Heren detectives, er zgn negen minuten verstreken!" waarschuwde de advocaat. „U heeft geliik," zei de heer Van Heerae, „we moe ten tot een beslissing komen. Wat mjj'betrafthij bopg zich tot zijn collega over en fluisterde hem iets in het oor De heer Dupois knikte. „We zijn tot de concluisie ge komen", zei hij, „dat" me vrouw Bassing vermoord is doordoor U, dominé Van Beveren!" „Door mij!?" riep de pre dikant ontzet. „Neen maar, acht U mij werkelijk in staat „Ons tijdelijk beroep brengt helaas mee, dat we iedereen daartoe in staat achten", zei meneer Dupois glimlachend. ..Als U onschuldig is, toont U dat aan door uw papier tje." „Natuurlijk, natuurlijk," zei de predikant zenuwachtig. „Waar heb ik dat ding? O, wachtHg viste het uit zgn vestzak en maakte het haastig open. „Kyk hier, het is helemaal blank." „Zo blank als Uw ziel, do miné," zei de heer Van Heer- de. „We hèben .verleuren, col legae". „Maar lk zou wel eens willen weten wie dan de moordenaar geweest is", riep meneer Bassing met een blik naar zpn vrouw. k „Dat ben ik, meneer", ant woordde dokter Van Bremen. „Ik heb volgens alle regelen van de kunst mevrouw het hoekje omgeholpen." „Ze is waarachtig de eerste .niet", fluisterde mevrouw Visser, maar de apothekers vrouw trok haar haastig aan de mouw en beduidde haar te zwijgen. „Maar U draagt toch geen ring, dokter", zei mevrouw Jaarsma verbaasd. „Ik droeg er geen", zei de dokter, „maar ik kan hem nu wel weer aandoen. De moordenaar mocht er toch op los liegen, nietwaar?" Uit zijn vestzak haalde hij een. gouden ring met een ge: slepen steen en stak die aan zgn vinger. „Ik ben gewend, die bij mijn moordpartyen - spoorloos te laten verdwijnen." zei hij glimlachend. „Mijn compliment, dokter!" riep de heer Dupois. „U is er werkelijk in geslaagd ons om de tuin te leiden." De gasten applaudisseerden maar de dokter wuifde alle huldebetuigingen af. „Hè ja.' zei hij tegen het meisje, dat met het dienblad voor hem stond, „laat ik eens zo'n lekkere roomsoes nemen. U beseft niet half, dames en heren, welke een geweldige honger je van' dat' moorden kunt krijgen." „Ik heb er gelukkig geen ondervinding van", zei de gastheer lachend. „Eigenlijk had ik verwacht, dat 't meer dorst dan hon ger zou zijn. Mag ik zo vrij zijn. ook nog eens aan mijn cocktail te herinneren?" „We zullen voor de volgen de moord allemaal nog een glaasie nemen," zei meneer Dupois. „We doen het toch zeker nog eens over. dames en heren?" „Bedoelt U de moord of de cocktail?" vroeg de gast vrouw. (Wordt vervolgd.) mooier Eén dezer dagen zijn wij met een dezer geestdriftige leden van het organlstengilue eens in een orgel gekropen. We hebben namelijk een kijk je genomen op het instrument iu de Grote Kérk te Zierik- zee. De organist van deze kerk was meer dan enthou siast. Geen wonder! Na een kwartiertje waren we zo mo gelijk nog enthousiaster. Zo'n orgel! zei de organist, de heer Baas. Er is er geen tweede in Zeeland En hij heeft gelijk. Zierikzee heeft ongetwij feld het mooiste orgel van ons gewest. Het is geen oud instrument, tenminste niet oud voor een orgel. Boven de toetsen is een klein emdille- plaatje- aangebracht met het jaartal 1848. Honderd jaar dus. Nu, deze honderdarige ge niet nog een uitstekende ge zondheid. Als het zo doorgaat kan het nog wel een paar honderd jaar mee OP 'T KANTJE AF. Het is echter op het kantje af geweest. Tijdens de be schieting in de winter 1941- '45 werd 't doorzeefd van gra naatscherven. By na was 't Zie rikzeese orgel er geweest. Dat zou heel erg geweest zijn. Mensen builen Zierikzee haler mischïen de schouders op. 'n Orgel meer of minder, wat doet het er eigenlijk toe? Maar het doet er wel degelyk toe. Hier hebben we nog 'te doen met een staaltje van Nederlands vakmanschap uit de vorige eeuw. Er is op or- gclbouwktmdig gebied in ons land (en ook daarbuiten) in de 19e en 20e eeuw geweldig geknoeid. De stoere klapk van de oude Nederlandse or gels werd soms omgevormd tot de klank van een zingen de zaag. Wat nieuw werd gebouwd kon dikwijls de naam orgel niet dragen. Het Zierikzeese orgel is er echter een voorbeeld van hoe het wel kan. Het is gelukkig dat dit instrument niet door oor logsgeweld werd verwoest. kerkgel tigheid van een loodgieter totaal af. In dit kerkgebouw heeft een orgel gestaan, ge weldig. Niet dat we het heb ben gekend, maar afbeeldin gen en beschrijvingen ervan doen je watertanden. Het was een' drïeklaviersor- gel, dus drie rijer; toetsen bo ven elkaar, en een pedaal, 'n rij toetsen voor de voeten. Het kostte maar19.500. De restauratiekosten van 't tegenwoordige bedragen 12.000, terwijl de aanschaf- fingskosten destijds 13.600 bedroegen. REDEN TOT DANK BAARHEID. Niettemin de Zierikzeese Hervormde Gemeente heeft reden tot dankbaarheid. Haar orgel is weer hex-steld. Zon dag heeft het voor het eerst sinds de restauratie weer door de kerk geklonken. Een groot voorrecht! Hoeveel ge meenten in óns gewest' zyn er niet, die zo zwaar zyn ge troffen, dat voorlopig nog met aan een orgel valt te den ken? UIT DE DE RESTAURATIE. Er moest veel aan worden gerestaureerd. Men heeft van de nood een deugd gemaakt en er enkele nieuwe registers bijgebouwd, waardoor een ty- lische orgelklank werd ver- :regen en de Zierikzeese or ganist heeft daarom geen re den tot klagen. Hij heeft een tip-top orgel. Alleener moest een andere kerk rond staandan was het vol maakt. Het had misschien nog volmaakter kunnen zy*n, want vroeger is het nog mooier ge weest. Wie de "geschiedenis van de Zierikzeese Monster- kerk naleest, krijgt tranen in de ogen van spijt. In 1832 Schepen van en naar Indonesië. Van Indonesië: Johan de Wit. passeerde 20 Maart Kaap St. Vincent: Phrondis, 20 Mrt. van Port Said: Tabinta. pass. 21 Maart Finisterre: Ternate. 19 Maart van Batavia. Naar Indonesië: Johan van Oldenbamevelt. pass. 21 Mrt. Europa punt: Weltevreden, pass. 20 Maart Perim: Zuider kruis, 20 Maart te Sabang. WOENSDAG. De programma's van deze weelc staan in het teken van de passietijd. Over jlil- versum I wordt om 20.45 uitgevoerd Bach's cantate nr. 56 ,,Ich will den Kr&uz- stab gerne tragen." Dr. Garmt Stuiveling houdt een vraaggesprek met de bekende schrijfster Top Naeff, die een dezer dagen 70 jaar is geworden (H. n, "2.45' 2245). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 8.30 Werken van Frédéric Chopin; 9.30 Syrtiphonisch Morgenconcert; 11 Pianoreci tal; 11.30 Licht klassiek Con cert; 12 Amsterdams Vocaal Kwartet; 13 Nieuws; 13.55 Adolf Busch. viool, Rudolf Serkin, piano; 14.10 Dolf v. d. Linden en zgn Metripole Or kest m.m.v. Bruce Lovtfe, zang; 15 Jeugdconcert door het Radio Philh. Orke3t o.l.v. Albert v. Raalte; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.35 De vijf Zapakara's o.l.v. Lex Vervuurt; 17.50 Robert Casa- clesus. piano; 18.30 Nederl. Strydkr.; 19.45 Engelse les voor gevorderden; 20 Nieuws; 20.15 De liederen van Claude Debussy; 20.45 Kamerorkest Debussy; 20.45 Kamerorkest o.l.v. André Rieu; 22 Busch- Stykorkest; 22.30 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws; 9 Radio Symphonie orkest v. Brussel o.l.v. Fritz Lehman; 9.35 Boedape3ter Strijkkwar tet: 10.35 Instrumentaal en semble „Ars Rediviva", So nate in e kl. t.r12 Carlo Carcossola en zijn orkest; 12.38 Orgelspel door Johan Jong; 13.Z0 Jan Vogel en zgn accordeonorkest; 14.15 Jeugd concert uit Aalsmeer; 15.45 De Regenboog; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Po pulaire plaatjes; 18 Nieuws; 18.20 Pianospel door Tony Schifferstein; 20 Nieuws; 21.10, „De Goden Dorsten", hoorspel; 22.05 Boris Mers- son; 22.45 Top Naeff 70 jaar: 23 Nieuws. 24 Maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER u. NAP u. -f NAP LAAG WATER U. —NAP u. —NAP 1.13 2.07 1.44 2.27 2.21 2.33 2.46 1.44 13.45 2.28 14.12 2.48 14.58 2.53 15.20 1.70 7.37 2.1» 8.22 2.40 8.55 2.56 8.14 1.78 19.50 1.96 20.36 2.15 21.10 2.31 20.31 1.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3