Zeeuws solistenconcours beëindigd Commissie van Bijstand in Suriname NIEUWS UIT ZEELAND Eén ton extra crediet voor bouw Polderhuis Zeeuwse oesterexport naar België. WALCHEREN OPNIEUW BIJZONDERE PRESTATIES. Lof Yoor jeugdige deelnemers. Zaterdag werd In de Con cert- en Gehoorzaal te Mid delburg het tweede deel van het door de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfare verenigingen georganiseerde solistenconcours gehouden. De begaafde solisten, die deze dag in de hoogste afdelingen optraden, hebben voor een waardig slot gezorgd. Maar ook in de lagere regionen was er veel te genieten; een apart woord van lof voor do Jeugdige muzikanten, die over iet algemeen goed voor de dag kwamen. De ere-voorzitter, de heer A. A. Mol, releveerde dit laatste ondermeer ln z(jn slot woord; hy stelde deze jeug dige deelnemers aan vele ouderen ten voorbeeld. Spre^ kcr roemde do goede accous- tiek van de Middelburgse Concertzaal, laakte de gerin ge belangstelling voor het concours en dankte tenslotte het jurylid, de heer D. Speets uit Santpoort en de bonds- secretaris, de heer F. Laroes, welke laatste veel werk voor de voorbereiding van het concours heeft verzet. De uitslagen luidden: Hoogste ere-afd.: A. Ver- hage, trombone, Ritthem, 80 pt., Ie pr. met onderschei ding; J. J. Laroes, sax.-alt, Excelsior, Middelburg, idem; C. L Meliefste, tuba. Ons Ge noegen, Vlissingen, 78 pt., Ie pr. met lof. Ere-afdcllng: W. M. Dinge- manse, clarinet, E.M.M., Kort- gene, 72 pt, Jle pr. m. lof; W. Czubak, trompet. Ons Ge noegen, Vlissingen, 67 pt, le pr. m. lof; kwintet, J. J. La roes. P. L. v. Wallenburg, J. Lammers, C. Hendrikse, D. Niesthoven, Excelsior, Middel burg. 79 pt, le pr. m. lof. Afdeling Uitmuntend: A. L. v.. Wallenburg, sax.-sopr., Viyt en Volharding, Souburg, 78 pt, le pr. m. lof; W. Leen- poel, tuba, Ons Genoegen, Kamperland, 70 pt., le pr.; J. de Klercq, trombone, O.N. D.A., M'burg, 67 pt., lo pr.; J. P. Corveleiin. bariton, Ons Genoegen, Vliss., 66 pt„ le J. dc Hondt, trombone, 63 pt, 2e nr.; P. J.onk- heer, tuba, ONDA, M'burg, 62 pt., 2e pr.; Duo: W. Czu bak en K. de Rooy, Ons Ge noegen, Vliss., 61 pt, 2e -pr.; kwartet: A. 'Joosse, W. Czu bak, J. Corvelerjn en C. Me liefste. Id., 70 pt., le pr: Eerste afdeling: M. v. Lic- re, tuba, Ons Genoegen, Ka- pelle, 68 pt., le prt; D. Zuid- weg, trombone, ia., 60 pt.. 2c pr.; Duo A. Geus, C. Rijk. Euterpe, Heinkenszand, 64 pt.. le pr. Tvveeuo «afdeling:M. Blok. bugel, E.M.M., Kruiningen, 69 pt., le pr.; B. F. Janse, trom bone, Ons Genoegen, Vliss., 67 pt., le pr.; J. v. Nieuwen- huizen, piston, E.M.M., Krui ningen, é2 pt., 2e nr.; C. Wil- leboordse, bugel, Vlnt en Vol harding, Souburg, 61 pt., 2e pr.; W. Leenpoei, bugel, Ons Genoegen, Kamperland, 61 pt.. 2e pr.; C. Huissoon, alt, wilhelmina, Colijnsplaat, '59 pt. 2e pr.; C. Meulenberg, bariton, Ames Genoegen, Ar- nemuiden, 58 pt., 2e pr.; H. Bouwense, piston, Wilhelmina, Zijn vrouw vergiftigd met rattenkruit. In Dordrecht heeft een man, zekere A. B., zyn vrouw van het leven beroofd met behulp van rattenkruit Deze vrouw was van haar vierde kind in verwachting. Hij had eerst overleg ge pleegd met mej. N. J. M., die hem een bepaald advies ver strekte. Later sprak hjj met een kennis, mej. M. J. B„ die hem op een krantenbericht over een moord met behulp van rattenkruit, wees. De man besloot eveneens dit middel aan te wenden om zich van zyn vrouw te ontdoen. Hy vermengde driekwart van de inhoud van een doosje rattenkruit in pap en liet dat zyn vrouw opeten. Twee dagen later was zij gestorven. Dit Hulst uit Leiden constateerde dood door vergiftiging. De po litie heeft na een uitgebreid onderzoek thans de moorde naar gearresteerd, mej. M. B. wegens medeplichtigheid en N. J. AL wegens abortus pro- vocatus. Moeder redt kinderen. UIT BRANDEND HUIS. Een felle binnenbrand in een bovenhuis aan de van der Neerstraat te 's-Gravenhage bedreigde Zaterdagmiddeg de levens van twee zieke kleine kinderen. Een fauteuil, die te dicht bij een brandende haard stond, vatte vlam in- de ka mer, waar de twee kleine zie ken lagen. De moeder drong de brandende kamer binnen en redde haar kroost. Het meubilair in de kamer ver brandde goeddeels of -werd zwaar beschadigd. De ijlings te hulp gesnelde brandweer redde de rest van het huis. tussen twee auto's doodgedrukt. Vrijdag is de 49-jarige chauffeur van de gemeente lijke vervoer- en motordienst P van der Horst, te Rotter dam. tegen zün eigen auto doodgedrukt door een achter uitrijdende auto van een melksliiter. Colynsplaat, 54 pt, 3e pr. Derde afdeling: J. Kakebe- ke, sax.-alt, E.M.M., Kruinin gen, 72 pt.. le pr. m. lof; J. W. Net, sax.-sopr., Excelsior, M'burg, 69 pt., le pr.; T. de Koster, sax.-sopr., Rillandia, Rilland, 65 pt., le pr.; L. v. Velzen, piston, Concordia, Krabbendyke, 64 pt., le pr.; J. H. C. Peters, bariton, Ons Genoegen, Vliss., 64 pt., le pr.: L. P. Kole, alto, E.M.M., Kruiningen, 61 pt., 2e pr.; J. Welleman, alt, E.M.M., Kort- gene, 61 pt., 2e pr.; P. Ver burg, piston, Wilnelmina, Co lijnsplaat, 61 pt., 2e pr.; G. Maas, trompet, E.M.M., Krui ningen, 60 pt., 2e pr.; M. Son- ke, bugel, Concordia', Krab- bendijke, 59 pt., 2e pr.; C. Leenpoei, bugel, Ons Genoe gen, Kamperland, 59 pt., 2e pr.; A. Wielemaker, piston, ONDA, M'burg, 58 pt., 2e pr.; J. T. de Kam, piston, Ons Genoegen, Kamperland, 58 pt., 2e pr.; S. Jobse, sax,- tenor, Crescendo, Oostkapelle, 57 pt., 2e pr.; R. Versluijs, cor-hoom, Ons Genoegen, Kamperland, 57 pt., 2e pr.; Duo H. Baurdoux en H. Baur- doux, ONDA, Nw. en St. Joosland, 72 pt., le pr. m. lof. Service voor dieven. Dieven die een be zoek brachten aan een hoedenatelierin de hoofdstad vonden op 't bureau van de directeur diens tas. waarin zich de sleutel van de safe bevond Zonder moeite konden zü de inhoud, 4000. in hun eigen portefeuille steken! „ALGARVE" GELICHT. Het Nederlandse motor schip „Algarve", dat op 7 Maart j.l. in aanvaring kwam met het Panamese stoom- shcip „San Miquel Bay" is een dezer dagen gelicht en by Kruiningen op het strand ge zet. De lading zal worden over geslagen en het schip zal worden gedicht. Zeeuwse hond kampioen te Amsterdam. Op de grote hondenten toonstelling te Amsterdam, behaalde de kortharige Hol landse herdershond (teef), „Cesu van Wolfaartsdy'k", ge fokt door mevr. C. Bakker Verburg te Wolfaartsdijk, de eerste pry's in de klasse uit muntend-kampioenschap 1947. „Cesu" werd dus nummer één van alle Hollandse rassen. VERGADERING POLDER WALCHEREN. Gepoogd wordt v erhoglng 'van Rijksbijdrage te krijgen. Jhr. mr. Rutgers van Rozenburg tot griffier benoemd. Het Polderbestuur van Wal clicren heeft Zaterdagmorgen in een buitengewone algeme ne vergadering, die in de vergaderzaal van het P.Z.E. M.-kantoorgebouw te Middel burg werd gehouden, met 23 stemmen vóór en eén stem blanco, jhr. mr. G. D. Rut gers van Rozenburg te Mid delburg benoemd tot griffier. - In zijn openingswoord dank te de nieuw benoemde voor zitter van het Polderbestuur, R. W. Graaf van Lynden, die voor de eerste- maal de verga dering leidde, voor. de vele blijken van belangstelling, die hem ter gelegenheid van zijn benoeming hebben be reikt. ,,Ik heb deze taak aan vaard in een zeër moeilijke tijd en vraag Uw aller mede werking", zo merkte hij op. „Ik weet, dat ik daarop ten volle mag rekenen en dank U daarvoor bij voorbaat". Nadat de vergadering enige ogenblikken in comité-gene raal was geweest, werden de voorstellen van het dagelijks bestuur zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hier toe behoorde het voorstel .tot aanvaarding in eigendom van grond voor het Polderhuis te Middelburg. Dc voorziter deelde mede, dat de ontwerper, prof. Berg hoef, dezer dagen een nieuwe prijsopgave heeft voorbelegd Deze Is niet tegengevallen, ook al is alles natuurlik veel duurder geworden. Enkele posten van onder-aannemers kwamen weliswaar verre bo ven de begroting van de pro fessor uit, maar men is er in geslaagd deze tot behoorlijke proporties terug te brengen. BOUW POLDERHUIS KOST NOG 3 TON. De aanneemsom bedraagt thans 230.000, terwijl voor verschillende bijkomende werkzaamheden en leverin gen een bedrag van 60.000 nodig is. In de loop der jaren is voor de bouw van het nieu we Polderhuis reeds rond 70.000 uitgegeven. Prof. Berghoef heeft berekend, dat in totaal nog 3 ton aan het gebouw ten koste zal moeten worden gelegd De algemene vergadering van de Polder heeft destijds een crediet van 300.000 toegestaan. Wanneer men bij het totaal, dat voor de toekomstige werkzaamhe den is geraamd, het bedrag telt, dat reeds is uitgege ven, blijkt dat 3 ton echter niet voldoende is. Derhalve deed het Dagelijks Bestuur een mondeling voorstel aan de vergadering tot verho ging van dit crediet tot 400.000.Dit werd z.h.st. aangenomen. Van het Rijk heeft men ter gemoetkoming in de kosten één ton a fonds perdu gekre gen. Het Dag. Bestuur heeft zich tot de Minister van Fi nanciën gewend me het ver zoek om een hogere tegemoet koming. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. De voorzitter stelt zich voor zo spoedig'mogelijk naar Den Haag te gaan om het verzoek kracht bii te zetten. In ver band met de voortdurende prijsstijging van materialen is het geweenst, dat met spoed met de bouw van het Polderhuis wordt begonnen. „Laten wii hopen, dat wij spoedig onder de pannen zün", aldus de heer Van Lyn den. DADING IN BERAAD. In de aangelegenheid van de stranding van het s.s. „Comitas" is een nieuw ge zichtspunt ontstaan, in ver band waarmede het Dag. Be stuur de voorgenomen dading in beraad wil houden. De voorzitter wenste verder over deze zaak nog geen nadere mededelingen te verstrekken. Een "herziening in de sala risregeling voor sluismeesters, dykwachters, kantoniers en het kan*or5erpersor">"'' de wegef Alvti- weinig deelde op het ge var De Zeeuwse visserij in Januari. Gedurende de maand Janu ari werden in de Zeeuwse wa teren ruim 10' millioen kg. vis 'gevangen t.w. 2,6 millioen kg. verse kustharing, 14.000 kg. sprot, 3000 .kg. schar, 17.000 kg. garnalen. 162.000 kg. oesters. 7,3 millioen kg. mosselen, 7500 kg. alikruiken en 11.000 kg. vispuf. De oesterverzending beliep 1.771.000 stuks (162.000 kg.), waarvan Nederland 284.000 stuks, België 1.152.000 stuks. Groot Brittannië 261.000 stuks en Zwitserland 34.000 stuks afnamen. De verzen ding had plaats uit Yerseke (1.410.000 stuks). Tholen (237.000 stuks), Bergen op Zoom (80.000 stuks), Wemel- dinge (27.000 stuks) en Brui- nisse (18.000 stuks). Slechts 120 nieuwe woningen voor West Zeeuwsch-Vlaanderen In de Vrijdagmiddag ge houden vergadering van de raad van Oostburg, deelde de voorzitter mr. K. Hoekzema mede, dat in 1948 over geheel West Zeeuwsch Vlaanderen 306 woningen gebouwd mo- ten worden. Hierop worden e 152 z.g. Finse woningen te Oostburg en de 34 woning wetwoningen te IJzendijke In mindering gebracht, zodat het gehele contingent slechts 120 bedraagt. Er worden ernstige pogin gen in het werk gesteld om ait besluit veranderd te kry- gen. Geknoei met kortingen en deviezen. In een vergadering van de Vereniging tot Bevordering van de Oestercultuur is, zoals wy reeds gemeld hebben, besloten het verlagen van de oester- prijzen voor België niet te ac cepteren. Ift deze vergadering werd ook besproken het ge knoei met kortingen en devie zen. De vergadering was van mening, dat het geven van korting aan Belgische klanten niet voor mag komen en daar om besloot de vergadering hiernaar een onderzoek tn te laten stellen. Daar een con- t'róle niet gemakkelijk uit te oefenen is, wenst het bedrijf schap, dat de exporteur meer gebonden zal worden. Het per centage preferente en niet- preferente exporteurs zou dan nader geregeld kunnen worden. Op deze wijze, zou dan ook de kleine exporteur zijn oesters in België kunnen Verkopen. Bij de grote exporteurs ont moette deze maatregel echter grote tegenstand. Uiteindelyk besloot de vergadering de voor zitter. van de vereniging, bij gestaan door oe heer van Dijk van het bedrijfsschap, af te vaardigen naar de Belgische importeurs. Nadat verschillen de voorstellen aan de raad waren gedaan oio geknoei met kortingen en deviezen tegen te gaan, werd se.i voorstel aangenomen tot benoeming van een advies-commissie, die voorstellen zal indienen oij de vergadering ter doorzending aan het bedrijfschap. Op een desbetreffende vraag werd nog medegedeeld, dat 86 ton jonge Franse oesters van 20 tot 30 kilogram per 1000 be steld zijn, hetgeen een bestel ling betekent van plus minus 4.300.000 oesters. Noodlottig spel met projectiel te Veere. Vrydigmiddag gebeurde te Veere een ernstig ongeval, dat gelukkig echter nog vry goed is afgelopen. Een zevental jon gens van 9 tot 11 jaar, had bij het z.g. „Noordje", waar al veel munitie is opgeruimd, dochwaar door het vallen van het water nog steeds pro jectielen bloot komen, een dergelijk gevaarlijk voorwerp gevoilden. Een van de knapen probeerde het projectiel met een lucifer aan te steken, 'met het begrijpelijke gevolg, dat dit ontplofte. Hierdoor liepen twee jongens lichte verwondingen op, doch het zoontje van de heer S., kreeg een ernstige beenwond. Dr. v. d. Sluijs, die spoedig ter plaatse was, ver leende eerste hulp, daarbij ge assisteerd door de E.H.B.O.- ster, mej. C Sturm, waarna Tiet drietal naar het zieken huis te Middelburg werd ver voerd. Eén van hen kon la ter naar zijn woning terug keren. Geen candidaten voorde Raad Yan Arnemuiden. Een dezer dagen ontstonden ln de gemeenteraad van Ar nemuiden twee vacatures door het overlijden van de heren C. de Nooyer (P.v.d.A.) en J. J. van Horssen (S.G.). In hun plaafs werden benoemd ver klaard de heren J. L. Joosse (S.G.) en J. de Nooyer (P.v. d.A.). Alleen de heer Joosse heeft zyn benoeming aange nomen. De volgende candi- daat, de heer B. Meulmeester, heeft inmiddels ook voor zyn benoeming bedankt De can- didatenlijst van de Party van de Arbeid te Arnemuiden is thans echter uitgeput TERAARDEBESTELLING J. J. v. d. BROEKE. Op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen werd onder grote belangstelling het stof felijk overschot van de heer J. J. v. d. Broeke, in leven Inspecteur van de technische dienst der Stoomvaart Mij. Zeeland, ter aarde besteld. De directeur der maat schappij, de heer A. C. H. Kuijck en de heer Corstanje van de Scheepvaartinspectie voerden het woord. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Jaarvergadering Gewest Zeeland Partij van de Arbeid. Onder voorzitterschap van de heer L. P. van Oorschot hield het Gewest Zeeland van de Party" van de Arbeid een jaarvergadering in de Prins van Oranje te Goes. Namens do Tweede Kamerfractie wa ren aanwezig de herèn mr. J. A. W. Burger en Ir. S. A. Posthumus. Het bestuur werd als volgt samengesteld: L. P. van Oor schot, Vlissingen, voorzitter; A. J. Berenpas, Middelburg, secretaris; L. C. Janssen, O.- W.-Souburg, penningmeester; leden: M. R. A. J. v. d. Weel, Middelburg, C. H. A. Melink, Axel, Mr. H. B. Bouwman, Goes, L. F. du Bois, Terneu- zen, Ds. W. A. Versteeg, Kort- gene, Mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man, Aardenburg, A. P. Bil, St. Annaland, Ir. M. de Vink, Middelburg, J. v. d. Gaast, Zierilczee, J.* S. Vis- scher, Goes, C. van Bendegem, Axel en L. v. d. Klooster, Burgh. Er werd een motie aangeno men, ingediend door de afd. Domburg, waarby verzocht werd een onderzoek naar de huidige classificatie der ge meenten in te stellen en even tueel maatregelen te nemen, Indien afschaffing gewenst is. Het Tweede Kamerlid, Mr. j. A. w. Burger, oud-minister van binnenlandse zaken in het Londense kabinet, sprak over „Democratie als voorwaarde tot een menswaardig bestaan." Raadselachtig geval in Yerseke. Vry dag was de gemeente Yerseke in beroering door een eigenaardig geval. Het begon des morgens met het vinden van een vulpotlood. Zo op het oog zou men zeggen, niets by- zonders. Naarmate de dag vorderde werden ér echter steeds meer potloden gevon den en tegen de avond wa ren er vyf en twintig stuks van allerlei makeiy by de po litie als gevonden gedepo neerd. Allerlei geruchten gin gen de ronde doen. Iemand beweerde in een of andere krant gelezen te hebben, dat ook elders vulpotloden wa ren gevonden, die by het aan raken explodeerden. Veilig heidshalve werd daarom de Yersekse schooljeugd ge waarschuwd voorzichtig te zijn bij het vinden van der- gelyke voorwerpen. De politie, die de potloden aan een nauwkeurig onder zoek onderwierp, kon echter niets byzonders bespeuren Men biyft dus vooralsnog voor een raadsel staan. EERSTE STAP NAAR RIJKSORGANISATIE. Dc Staten van Suriname hebben Vrijdagmiddag met algemene stemmen een wet aangenomen, die voorziet in de oprichting van een com missie van bijstand, welke zal dienenals voorloopster van het College van Gecommit teerden. De Gecommitteer den, wier college volgens de door de Nederlandse Sta ten Generaal aangenomen grondswetsherziening zal worden gevormd, zullen een positie innemen, waarvoor de Nederlandse regering .de naam ..protoministers" bezigt. de eerste stap in Suriname om de reorganisatie van het Nederlandse Rijk door te voe ren, werd te Paramaribo be schouwd als te zijn van histo rische betekenis. Het aanne men van de wet werd bijge woond door hoge administra tieve en militaire functiona rissen en andere vooraan staande personen uit Surina me. Gouverneur Brons werd er om geprezen, dat hij het wetsontwerp aan de Staten heeft voorgelegd onmiddellijk nadat op de Rondetafelconfe rentie te Den Haag de wens daartoe geuit was. De vol gende stap is de benoeming van de leden- van de commis- iddin „piULUiJimiaicio Dit besluit van de Staten, sie van bustand. Vlissingen filmmiddag ned. rode kruis. De afd. Vlissingen van het Ned. Rode Kruis organiseerde Zaterdagmiddag in het belan geloos ter beschikking gestel de „Alhambra"-theater een propaganda-filmmiddag. Na 'n pakkend openingswoord van de afdelingsvoorzitter, de heer C. van der Mark, hield de heer Wolters, inspecteur van het Ned. Rode Kruis een propa- gandaspeech, waarin hij de vredestaak van het Ned. Rode Kruis uiteenzette, en speciaal wees op het röntgenonderzoek met de Zweedse röntgenwa- gen en de inlichtingendienst. Hierna werd met de film vertoning begonnen. Door een technische storing kon echter niet het gehele programma worden afgewerkt. Alleen het bekende filmwerk over het le ven van Florence Nightingale, „De Witte Engel", kon wor den vertoond. In de pauze werd een col lecte gehouden ten bate van het uniformfonds van de Vlis- singse Transportcolonne, voor welk fonds ook de gehele op brengst van de plaatsbespre king werd bestemd. jubileum-Voorstel ling kees de ruyter. Zaterdag vierde de Vlis- singse huyiorist-conferencier Kees de Ruyter in het Con certgebouw zijn 40-jarig-to- neeljubileum. Vele vrienden en collega's van de jubilaris en een afge vaardigde van de buurtvere niging Grote Markt wensten de heer de Ruyter geluk. Er werden verschillende bloem stukken aangeboden. Verder werd een cabaret programma iutgevoerd, waar aan diverse artisten en de ju bilaris medewerkten. Voorts werkte aan deze voorstelling de Babyton-band mede. Het Concertgebouw was geheel gevuld." raadsvergadering. De gemeenteraad van Vlis singen zal Donderdag 25 Maart om 2 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Middelburg UITVOERING „CRESCENDO". Een pittige, door de grote Schuttershofzaal te Middel burg schallende mars leidde Zaterdagavond een zeer. ge slaagde uitvoering van de mu ziekvereniging „Crescendo" in. Het orkest liet zich horen met muziekwerken van uit-r eenlopend karakter, die een goede vertolking genoten en waardoor men een duidelijke indruk kreeg van de capaci teiten der orkestleden en van de dirigent. Ook de andere at tracties van deze avond, to neel, een verloting, een bal, e.d., vielen in de smaak van de aanwezigen. Arnemuiden v.v. arnemuiden. De voetbalvereniging Arne muiden gaf Vrydag een feest avond voor leden en dona teurs. Door het gezelschap ,,'t Overschotje" werd een amusant programma ten bes te gegeven. De heer .T. Theu- ne dankte voor het gebodene en overhandigde de medespe lenden bloemen. Serooskerke coöp. boerenleenbank. Onder leiding van de heer P. Melis hield de Coöp. Boe renleenbank „Serooskerke" Vrydagmiddag een algemene De heer S. Meyers gaf als waarnemend secretaris een overzicht over de jaren 1946 en 1947, waaruit bleek, dat het ledental is toegenomen. De rekening over 1947 werd vastgesteld met een eindcy- fer van 1-550.050,01 en de balans per 31 December 1947 met een totaal van 985.712,93. De winst over 1947 bedroeg na afschrijving 1766,45, waardoor de gewo ne rererve is gestegen tot een bedrhg van 14.201,06. De balans over 1946 geeft een verlies te zien van 1483,06, terwyl de balans over dat jaar werd vastge steld met een eindcijfer van 978.629,25. De rekening 1946 werd vastgesteld met een eindcijfer van 2.344.120,26. De aftredende bestuursle den, de heren W. N. van Lie- re en S. Meyers werden her kozen, evenals de aftredende leden van de Raad van Toe zicht, de heren P. Kesteloo en A. Aamoutse. Als plaats vervangend bestuurslid werd herkozen de heer J. de Vis ser en voor de heer P. Boone, die zich niet meer herkies baar had gesteld, de heer P. de Buck. De rente van vrye spaar gelden van leden tot 3000.- is van 1 Januari. 1948 af vast gesteld op 2.40 voor niet- leden bedraagt dit 2%. Over rblokkeerde tegoeden wordt rente genoten. Oostkapelle munitie-afvoer. De restanten van de muni tie enz. in de bunkers te Oostkapelle in de zg. Hamster worden thans opgehaald en naar Veere vervoerd. Hier worden de explosieven in een landingsvaartuig geladen en in zee over - boord gezet. de torenklok. Bij het gemeentebestuur van Oostkapelle is bericht ingekomen van de Klokken gieterij Van Bergen uit Hei- ngerlee dat het niej- mogelijk is de torenklok voor Pasen af te leveren. De toezegging is echter gedaan dat de defi nitieve aflevering ongeveer 2 weken na Pasen zal plaats vinden. O.- en W.-Souburg De „Beatrix"-kleuterschoo1. Vrijdagmiddag kwam de ge meenteraad van Souburg byeen onder voorzitterschap van bur gemeester Stemerding. Het voorstel tot het verle nen van- een by'drage per leer ling aan de Vereniging voor Chr. Middelbaar en voorberei dend Hoger onderwijs voor Zeeland te Goes 205 sub sidie per leerling en per jaar) wordt aangenomen, met aante kening dat de P.v.d.A., hoe wel tegenover dergelijk onder wijs niet sympathiek staande, op grond van gelykheid bij het onderwijs toch niet tegen zal stemmen. Als waarnemend gemeente secretaris wordt benoemd de heer E. v. d. Waal, thans als hoofdcommies werkzaam te Hekelingen-i-Spijkenisse. Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het waarborgen van rente en af lossing ener geldlening, aan gegaan door de Stichting Beatrix"-kleuterschool. De geldlening bedraagt 35.000 Over de voorwaarden wordt nog even geduscussieerd en wel over het artikel waarin wordt bepaald, dat op alle vergade ringen een lid van B. en W. toegang zal hebben. Door C.H. en A.R. werd hierop een amendement ingediend, waar bij wordt voorgesteld deze toe gang te beperken tot vérga- deringen, waar financiële aan gelegenheden worden bespro ken. Na ampele bespreking wordt het amendement aange nomen. Voor stemden C.H., A. R. en P. de Boer (P.v d.A.). Vervolgens wordt het gehele voorstel aangenomen met de zelfde stemmenverhouding. Een voorstel tot vaststel ling van een verordening op de heffing van reinigingsrechten wordt aangenomen. Dit betekent dat in het ver volg voor het ophalen van huisvuil 3 en van privaatton- nen 7.50 per jaar betaald moet worden. Besloten werd tot het hef fen van een vermakelykheids- belasting. By de rondvraag vraagt de heer de Boer of de Bermsloot nog niet gedempt wordt. De voorzitter zegt dat de Polder hier geen toestemming voor geeft. Wel zal ze schoon wor den gemaakt. Vrouwenpolder vergadering ajt. kiesvereniging. Voor de tweede maal in de ze winter vergaderde te Vrou wenpolder de A.R. Kiesvereni ging, onder leiding van de heer W. Maas, die in zijn openings woord o.m. er zyn voldoening over uitsprak dat aan de op gelegde aanslag voor het Mil- lioenenplan ruim werd voldaan. Na afdoening van de huishou delijke zaken, was er bestuurs verkiezing, waarin de heer J. Francois herkozen werd. De heer J. v. Dis sprak vervolgen? over Colyn. By de rondvraag deed de heer Francois als gemeente raadslid, enkele mededelingen betreffende het gemeentebe leid. Ritthem ouderavond chr. school. Vrijdagavond werd te Rit them in de Chr. school een ouderavond gehouden, die goed bezocht was. Na het zin gen van Gez. 135 1 en 2 opende de heer a. Breel de avond met Schriftlezing, ge bed en welkomstwoord. Hierna hield de heer M. A. v. Strien, hoofd der school, een referaat over „Kinderen vragen". Een zeer geanimeerde discussie volgde. In de pauze was gele genheid het werk der leerlin gen te bezichtigen. Het hoe d der school hield nog een korte inleiding over de betekenis van de onderwysfilm. Westkapelle jaarvergadering „timotheüs". In de Zwitserse cantine te Westkapelle hield Donderdag avond de C.J.M.V. „Timo- theüs" haar jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, volgden de verslagen van secretaris en penningmeester. Verder werd een gevarieerd programma af gewerkt van zang en toneel spel. Vooral het stuk „Uit het oog, maar niet uit het hart", geschreven door één van de leden, oogstte veel bijval. Zoutelande De kampeer- verordening. Woensdagmiddag twee uur kwam de gemeenteraad van Zoutelande bijeen onder voorzitterschap van burge- metester D. Kodde. Aan het schoolbestuur werd een voor schot. van 1644 verleend over 1948. De vroongronden werden opnieuw verhuurd voor zes jaren aan J. Dom misse. Besloten werd voor de bouw van 4 woningwetwoningen opnieuw een rijksbijdrage aan te vragen. Het voorstel van B. en W. om een kampeerverordening vast te stellen, werd uitvoerig besproken. De heer Gaferiëlse meende, dat er teveel geregeld wordt, zodat de vrijheid te gering wordt. De heer Stroo vond, dat het voorstel te ver ging. De voorzitter verwachtte wel een rijksregeling, maar die kan nog lang uitblijven. Er bestaat nu een mogelijk heid enkel te kamperen op de kaapt van de kampeercentra- le. Het voorstel werd aangeno men. j Besloten werd een stuk grond aan te kopen voor ver betering van de hoek Tim mermansstraatLangstraat. De raad zal opnieuw aan Gedeputeerde Staten zijn be zwaren kenbaar maken in verband met het ontwérp- bouwverordening. BEGROTINGSWIJZIGING Voorts kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting 1948. Thans is de begroting met de beschikbare middelen sluitend. Ontegenzeggelijk zullen meer gelden nodig zijn. met het oog op uitbreidings plan, woningbouw en riole ring. De riolering is ook be sproken met de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, maar die gaf niet veel hoop. Het verzorgingspeil op het platte land lijdt onder het steeds zuinig geweest zynde beheer. Het voorstel werd aangenomen. RONDVRAAG. Bij de rondvraag informeerde de heer Stroo naar de verbe tering van de traverse door de kom. Dat zal nog wel even duren, want de provincie moet haar medewerking ver lenen. De heer de Wolf klaagde over verontreiniging van het ter rein. voorheen behorend aan de Wed. L. v. Sluijs. De heer de Visser drong aan op de opruiming van de ijzeren driehoeken bij de mo len, terwijl de heer Wisse aandrong op verbétering van de Noordendolfer., Marktberichten. COÖP. VEILINGSVER. WALCHEREN W.A. Marktbericht van 19 Maart 1948. Groenten: Andyvie 7786; Kroten 213; Peen II 10 15: Waspeen 16—19; Prei 20 70; Rabarber 58; Uien 30 52; Witlof 16—58; Koolrapen 58; Stoofsia 24—76; Spina zie 37—55; Spruiten 37—44; Rode Kool 2025; Savoije kool 1315, alles per kg-.; Glassla I 17—19; Glassla H 1113, beiden per stuk; Ra- dys 616 per bos. Fruit: Appels: Goudreinet 5872 per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2