HERNHUTTERS EN MISSIE REDDEN SURINAME Kappie en het Olifanten-kerkhof KLINKEN AETHER PREDIKBEURTEN TELEURSTELLING OP TELEURSTELLING! Amerika profiteert van de bauxiet Bijzondere Politierechter n. Na twee eeuwen van strijd traden de neger-sla- ven van Suriname in 1863 als vrije burgers de maatschappij binnen. De overgang had op het economische leven een minder gunstige invloed. Maar daarnaast men zal de vraag stellen, of door deze maatregel in een zo zeer op de exploitatie Aan slaven ingesteld land, de sociale structuur niet volkomen onderstboven werd geworpen. In de jaren, welke aan deze vrijlating voorafgingen, was er echter meer geweest dan de verhouding gouvernement- planters-slaven. Zij beheerste weliswaar het economisch as pect van Suriname, in ander opzicht werd echter hard ge werkt aan de emancipatie der negers. Het is daaraan te danken, dat de overgang van slavernij naar vrijheid, sociaal gezien, minder schokkend verliep. ZEGENRIJK WERK DER HERRNHUTTERS. De kolonisten hadden voor de geestelijke verzorging hun ner lijfeigenen uit de aard der zaak bitter weinig belangstel ling. Dat er niettemin van de ze geestelijke verzorging iets terecht kwam is te danken aan de Herrnhutters. De uitgewe kenen uit Moravië en Bohemen, die door graaf von Zinsendorf op zijn landgoed werden opge nomen, vonden zij hun weg naar Suriname. En wie thans in de West komt, zal overal stuiten op wat de Broederge meente tot stand heeft ge bracht. Aan de Boedergemeentè en aan de R.K. missie is het te danken, dat met de afschaf fing der slavernij geen wilde horde op de maatschappij werd losgelaten. Twintigduizend ne gers waren toen réeds Chris ten. Broedergemeente, missie en gouvernement hebben op het sociale leven in Suriname gro te invloer uitgeoefend. Met na me op het gebied der lepra bestrijding is uitnemend werk verricht, waarvan de drie le prozerieën, die zeer goed zijn ingericht en wier zorg zich niet slechts richt op de isolering, maar ook op de directe bestrij ding van deze verschrikkelijke volksziekte, de zichtbare be wijzen vormen. NOG VEEL TE WEN SEN OVER Er bljjft in Suriname nog zeer veel te wensen over en de economische moeilijkheden, ge voegd bij een schreeuwend te kort aan arbeidskrachten, hebben de uitvoering van tal van sociaal-hygiënische maat regelenwoningbouw en so ciale emancipatie der bevol kingongetwijfeld remmend beïnvloed. Er heersen in de achterwijken van Paramaribo nog toestanden, welke voor onze Westerse begrippen niet toelaatbaar zrjn, en die inder daad Iedere beschrijving tar ten het is alles te herleiden tot een kwestie van oorzaak en gevolg. Suriname, zoals het reilt en zeilt, is als een vicieu ze cirkel. TELEURSTELLINGEN. Er zijn vele pogingen onder nomen om in de economische situatie verbetering aan te brengen door het propage ren, vaak ten koste van grote offers, van de kleine landbouw, door import van vreemde ar beidskrachten, door industria lisatie en door aanmoediging van nieuwe cultures. Wie thans de statistieken raadpleegt, kan zich de verzuchting indenken: zou er dan niets gelukken op Suriname? De politiek met be- Prot. Chr. werkgevers jubileerden. Donderdag kwam het Ver bond van Prot. Chr. Werkge vers in Nederland in verband met zijn 30-jarig bestaan te 's-Gravenhage in jubileumver gadering bijeen. De vergadering werd geo pend met een toespraak van de voorzitter, de heer A. Borst Pzn. van Wassenaar, getiteld „Trouw." Aan de bestuurstafel had den te midden van een schat van fraaie bloemstukken tal van gasten en autoriteiten plaats genomen. Daarvan noemen wij: Prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, minister van economische zaken, de oud ministers mr. J. A. de Wilde en mr. J. Terpstra, de Eerste en Tweede Kamerleden mr. G. Vixseboxse, mr. W. Rip en Chr. v. d. Heuvel, benevens afgevaardigden van tal van verwante organisaties. De vergadering zond ver volgens een telegram van hul de en trouw aan. H. M. de Koningin, waarna minister v. d. Brink een woord van har telijke gelukwens richtte tot het jubilerend verbond. Hij wees hierin op de grote be tekenis, die het gedurende 30 iaar in het sociaal-economisch leven in ons vaderland heeft ingenomen. Ten besluite van de mor genvergadering hield mr. J. Meynen, oud-minister van oorlog, een rede over „De Calvinistische levensbeschou wing en haar invloed op het economisch handelen." In de middagvergadering traden als sprekers op de he ren mr. G. Vixseboxse met als onderwerp: „Het loon als sociale, economische en cul turele factor" en F. L. v. d. Bom, van Amsterdam, oud voorzitter en erelid van het verbond. trekking tot de concessies doet aan de andere kant de vraag rijzen, of er wel altijd met vol doende inzicht en wjjs beleid met de mogelijkheden is om gesprongen. Want vele voor delen van het land, waarvan de roep op het vermoeden van de aanwezigheid van goud uit ging, dat het een dorado was, komen nu terecht in de Ver enigde Staten, inplaats dat zfj naar h§t Nederlandse gouver nement vloeien. Suriname heeft hoogwaardi ge bodemschatten en zyn cul tures leveren, producten van uitnemende kwaliteit. En toch schrompelde het aantal plantages- in van hon derd tot vyf in een eeuw tyds. Het merkwaardige is, dat de opbrengst dezer 5 on dernemingen ongeveer even groot is als eertijds die van honderd. De modernisering van het bedrijf heeft daartoe zeer veel bijgedragen. Welk een perspectief, indien hon derd plantages in dit moderni seringsproces zouden zijn op genomen. De cacaocultuur, die zo voor spoedig begon, werd getroffen door een ziekte, de krulloten- ziekte en de gevolgen waren catastrqfaalde verliezen wa ren zo groot, dat er in een tijds bestek van enige tientallen ja ren geen droog brood meer mede was te verdienen. Ook de koffiecultuur, in de 18e eeuw de glorie van de planters, ging tegen het eind van de vorige eeuw geleidelijk achteruit en in 1934 was de Surinaamse koffie zelfs onver koopbaar. Het scheen dat de banaan tenslotte behoorlijke baten zou opleveren en de achteruitgang van de landbouw zou stuiten. Het was slechts schijn, want ook in deze cultuur verstoorde ziekte alle illusies. Met de rubber ging het de zelfde weg. Slechts rijst schijnt op de duur goede resultaten op te leveren. BAUXIET. Suriname is rijk aan bodem schatten en de exploitatie daarvan biedt perspectief. Wel iswaar leverden de pogingen, goud te winnen, slechts teleur stellingen op. Had het na al deze ervarin gen nog wel zin; iets van Su riname te verwachten? Toen, in 1910. ontdekte de mijningenieur Dubois op hon derd mijl afstand van Para maribo, bij Moengo, een nieuw mineraal, Bauxiet, het erts, waaruit aluminium wordt ver werkt. Het duurde een kleine tien jaar, voordat men begon in te zien, dat aluminium een zeer bruikbaar metaal was. Amerika interesseerde zich en een Amerikaanse maatschap pij kreeg een concessie. Zo werd Moengo 'een bedrijvig stadje. Maar bauxiet is geen ge neesmiddel tegen de achteruit gang van Suriname. Het heeft het tempo niet kunnen bijhou den, ook niet, waar het ging om de exploitatie van de bauxiet. Want de voordelen och ja, Amerika profiteert er behoorlijk van. PARAMARIBO. En Paramaribo? Het is een stad met fraaie brede straten en mooie grote huizen. Maar achter deze schone voorgevel gaat een grote achterstand op sociaal gebied schuil. De economische druk wordt weer- piegeld in de grauwe ellende, iij wordt geleidelijk overwon nen, want Suriname is arm en er zjjn te weinig werkkrachten. Suriname is een stukje Ne derland en de bevolking voelt zich aan dit land verknocht. Men merkt het, zodra men met Surinamers in aanraking komt; zij houden van Nederland. En daarom: Nederland hou- de van het land en zijn bevol king. Die bevolking is het waard en het land biedt mo gelijkheden. (Nadruk verboden) 45. Keizer Napoleon Sneeuwwit lag nog versuft en draaierig van angst op de grond. Eerst hield hjj zijn ogen stijf gesloten, maar toen het helemaal stil was geworden durfde hij opkijken. Het beeld stond nog steeds. „Ikke arme, kleine Keizertje", mom pelde hij. „Ikke niks nie kwaad gedaan mn gered heb... ikke o niet ge- heb... olifant-beeldje ikke zo veel blij bakt zijn in potje boven vuurtje ikke nog leef! Dank U veel, veel erg, fant-beeldje „Blijven U edele Keizer een kleine ogenblikjen wachten!" zei het beeld. „Ikke zrjn M'Habbesakki, de grote to venaar, die door slurf van olifant beeld praten. Ikke zijn dadelijk bij U edele." „Hè, watteikke begrijpen niet..." stotterde de Keizer met rollende ogen. Intussen lieten Kappie en M'Habbesak ki zich langs het touw in het beeld vlug naar beneden glijden. SPORT EN WEDSTRIJDEN IJSHOCKEY Canada ontevreden over Olympisch tournooi. Hoewel- het Canadese jjs- hockey-team te St. Moritz de Olympische titel heeft be haald, zijn de mannen van de Maple Leaf niet erg voldaan over het Olympisch tournooi. Naar aanleiding van het rap port, dat de afgevaardigde van de Canadese amateur ijs- hockeybond, George Dudley, heeft uitgebracht, heeft de leiding van dit lichaam ver klaard, dat Canada nooit meer in internationale tour- nooien zal uitkomen, tenzij er gespeeld wordt op kunstijs. Aan Olympische Spelen zal Canada nooit meer deelne men, wanneer het internatio naal Olympisch Comité niet rondig wordt gewijzigd. Be- alVe aat de ijscondities te St. Moritz uitermate slecht wa ren, verklaart Dudley, dat, op een enkele uitzondering na, de scheidsrechters absoluut niet voor hun taak waren be rekend. Een van hen, een Dr. Vladimir Clementis. de 48-jarige staatssecretaris in Tsjecho-Slov/akije. is als opvolger van Jan Masaryk voorgesteld. „Ongeveer 130.000 Chi nese communisen" maken zich gereed tot een algemene aan val op de Mandsjoeriise hoofdstad Tsjangtsjoen. De winnaars van onze knikker-puzzle. Vele honderden abonné's hebben in de afgelopen week hun krachten beproefd op de knikker-puzzle. En hoewel die toch zeker niet tot de gemak kelijkste behoorde, is men er in het algemeen wel in ge slaagd de juiste oplossing te vinden: Adriaan had bij het begin 90 knikkers, Bastiaan 75 en Cornelis 60. Er wordt blijkbaar goed ge rekend in Zeeland! De prijzen werden na loting toegewezen aan: H. Akker man, Domburgs Schuitvlot 2, Middelburg, S. Nederlof, P. Krugerstraat 19, Vlissingen, A. D. Slager, Zuidstraat 363A, WestkapeÏÏe, mevr. A. C. van 't Hooft, Ned. Herv. Pastorie, Biezelinge, J. van der Maas, Schoolstraat A 61, Waarde, J. P. Kouwer, Gem.huis A 104, Coiynsplaat, J. J. Vermeulen, A 6, Groede, J. A. van der We- ge, Rijkswerkkamp „Potjes", Cadzand, W. W. Odink, Tram straat 32, Terneuzen, C. Vente- vogel, Lange St. Janstraat 240, Zierikzee, G. Andriesse, Rijks straatweg 437, Scherpenlsse en M. Neele, Karreveer A 168, St. Philipsland. De prijzen worden in de loop van de vol gende week toegezonden. Zwitser, zou in Canada geen toestemming krijgen 'om zelfs de meest onbelangrijke wed strijd te leiden. Seheepvaartberlchten Aangekomen te Vlissingen: Annegina v. Par. Vertrokken: Annegina n. R'dam, Virheel n. Bristol, Prins Bernhard n. Grimsby, Capella n. Southampton. Gepasseerd n. Antw.: de Rijn n. Lubeck v. Gent, Strijpe v. R'^am, Delftsdijk v. San Francisco, Bernina v. R'dam, Mankerk'v. Kaapstad, Heeren gracht v. R'dam, Averdijk v. Londen, Weltevreden v. Bou logne, Rijnhaven v. Amster dam. Gepasseerd v. Antw.: West- land n. Londonderry, Linde- kerk n. Bassa, Axeldijk n. R'dam, Alfar n. Rio de Janei- FILMS VAN DE WEEK Crosby en Bergman luiden de klok. Aangemoedigd door hot succes van „Going my way' heeft Hollywood Bing Crosby andermaal laten spelen als opgewekte, sportieve, wel» doende cn „croonende" kape laan en gaf hem Ingrid Berg man als een non, die kleine knapen goed baas kan cn zelfs voor een partijtje voet bal niet terugdeinst, tot te genspeelster. Het resultaat was „De klokken van St. Ma ry's", thans in Luxor. Vlissin gen. Een staaltje van Ameri kaanse humbug, waarbij een zuivere humor en een eerlij ke gevoeligheid echter niet geheel verloren gingen. Daar om kan men dit té kennelijk voor de bioscoopkassa ge maakte product *nog wel waarderen. De Mexicaanse film „Ver laten" in Alhambra, Vlissin gen. vertelt een verhaal, dat zo uit het een of andere treinromannetje zou kunnen zijn gelicht en waarin weini gen zullen kunnen geloven. Toch wist dit werk ons te boeien om drieërlei reden: het goede spel van Pedro Ar- mendariz en Dolores del Rio, de sfeervolle fotografie en de charme dezer Mexicanen in actie te zien. Van de reprises verdient zeker „Onder verdenking" in de Schouwburg, Middelburg, vermelding. Een vlijmscherpe thriller, gecombineerd mot een iisshow en opmerkelijk door de camera- en luchtef- fecten. Regisseur was Frank Tuttle, een naam om te ont houden. „Gypsy Wildcat" in Electro, Middelburg, is een felgekleurde, hyperroman tisch niemendalletje over een troepje zigeuners, ingeleid door een afwisselend voorpro gramma. Teruggave van onroerende goederen. DE MINISTER ANTWOORDT MR. MES. Op vragen van het Tweede Kamerlid, mr. dr. A. J. J. M. Mes. betreffende ongelijke behandeling bij de terugge ve van tijdens de oorlog door de Duitsers in beslag geno men onroerende goederen, heeft de minister van justitie geantwoord, dat er 34 geval len bekend zijn van onroe rende zaken van Nederlan ders. welke ingevolge ver beurdverklaring ten bate van het Groot-Duitse rijk ten tij de van de bevrijding op naam stonden van het rijkscommis sariaat. In 28 van deze geval len heeft overschrijving op naam der oude eigenaren plaats gevonden. Eén geval kwam eerst kort geleden tbr kennis van het beheersinsti tuut. In de 5 overige gevallen vond overschijving nog niet plaats wegens gebrek aan medewerking van de oude eigenaren. Vóór 12 Maart 1947 ge schiedde de overschrijving, behoudens in twee gevallen (betreffende één eigenaar), steeds langs de weg van min nelijk rechtsherstel, waarbij de oude eigenaren de hieraan verbonden kosten betaalden. Op 12 Maart 1947 is besloten de kosten voortaan te nemen voor rekening van het Duitse vermogen en aan degenen, die deze kosten indertijd on der protest betaalden, restitu tie te verlenen. De minister kan echter niet inzien, dat de zogenaamde minnelijke regeling hier niet toelaatbaar zou zijn. Walcheren Amsterdamse beurs 18 Maart 19 Maart N.I. Hand. B. 129% 131 Ned. Hand. Mü. 166 164% A.K.U. 186 185% Calvé 222 224 Ned. Ford 375 Uhilever 326 324% Fokker V 188 186 Kon. Petr. 356 357% Amst. Rubb. 186% 194 H.A. Lijn 222 220% Scheepv. U. 196% 195% H.V.A. 254% Deli Mü. 219% 222 Nederland 1933 100 100 Idem 1947 93% 98% Idem 1937 98% 98% Dollar lening 104% 104% De mogelijkheid om deel te nemen in de 3 procent Neder landse staatslening 1947, lui dende in U. S. dollars, is in gevolge een heden in de Ne derlandse Staatscourant op genomen beschikking van de minister van financiën uitge breid tot diegenen, die krach tens het bepaalde in de de- viezenbekendmaking 3/48 van 2 Maart 1948 dollareffec ten aan de Nederlandsche Bank hebben verkocht. Deze deelneming kan ge schieden tot een bedrag aan schuldbewijzen in totaal over eenkomend met maximaal het bedrag in guldens, tlat voor de verkoop van dollaref fecten wordt ontvangen. Ned. Herv. kerk. Aagteker- ke: 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden: 10 en 2.30 dhr. Ooskamp; Biggekerke: 10 en 2 ds. Witte veen; Domburg; 9.30 (bel.) en 7 ds. v. Wil lens waard; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. v. Loon; Kleversker- ke: 2.30 ds. Otte; Koudeker ke: 10 ds. van Dijk. 2.30 ds. Visbeek: Meliskerke: 2.30 ds. Spijkerboer; Middelburg: Oosfkerk 10 (H. A.) en 7 ds Don. Concertzaal: 10 ds. v Woerden; Engelse kerk: 10 Jeugdkerk; C.J.M.V.-gebouw: 10.30 kinderkerk; N- en St. Joosland: 10 en 2.30 ds. de Vries; O.- en W.-Souburg: 9.30 en 7 ds. Spiikerboer; Rit- them: 10 dienst, 2.30 ds. Aalbers (H. A.): St. Laurens: 10 en 2.3Ó ds. Keijzer; Vlissin gen: (St. Jac. kerk): 10 ds. Aalbers (Bel.), 5 ds. v. Dül: Havendorp: 10 ds. Visbeek: Vrouwenpolder: 2 ds v. Wil- lenswaard; Westkapëlle: 2.30 en 7 ds. Oosthoek: 't Zand: 10 dienst, 7 ds. van Dijk; Zoutelande: 9.30 en 2 ds. Har tjes. Ger. kerk. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Veldhuizen; Dom burg: 11 leesd., 3 ds. Boon; Gapinge: 9.30 leesd.. 2 ds. Hindnks; Grijpskerke: 10 eu 2.30 ds. Dorst: Koudekerke: 9.30 en 2.30 ds. Offers: Melis kerke: 11 en 4 ds. Tiemersma; Middelburg: (Noorderkerk): 9.3Q ds. Veldkamp. 2.30 ds. Oussoren; (Hofpleinkerk) 9.30 ds. Oussoren, 5.30 ds. Veldkamp: O.- en W.-Sou- burg: 10 en 2.30 dhr. de Jon ge: Oostkapelle: 10 ds. Binne- ma, 2.30 ds. Deenik; Seroos- kerke: 10 en 2.30 ds. v. Wou- we: St. Laurens: 10 ds. Boon. 2.30 ds. Veldkamp: Veere: 9.30 en 2.00 ds. Streef kerk; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Hin- drisk: WestkapeÏÏe: 9.30 ds. Deenik. 2.30 ds. Scheele. Geref. kerk ex art. 31. Mid delburg: 2 en 7 ds. Meester; Zoutelande: ds. Meester. Geref. gem. Middelburg: 9.30. 2 en 6 ds. de Wit: West kapeÏÏe: 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref. kerk. Vlissin gen: 9.30 en 5 ds. Slofstra. Ver. Vrijz. Herv. Middel burg: 10 ds. Paap; Vlissingen: 10.45 ds. v. Empel. Evang. Luth. gem. Middel burg: 5 ds. Hartjes; Vlisingen: 10 Da. de Boer (gem. dienst). Doopsgez. gem. Middelburg: 7.30 dr. Bakker (H. A.): Vlis singen: 10 da. de Boer (H. D.). Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissingen: 10 en 5.30 dienst. Leger des Ileils. Vlissingen: 10. 3.30 en 7.30 kapt. Krom menhoek. Officiële Publicaties INLEVERING DETAILLISTEN. De directeur van de Distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat in verband met sluiting van het kantoor op Goede Vrijdag het inleveren van Consumentenbonnen door detaillisten van Vere, Grijps kerke, Arnemuiden, Nw. en St. Joosland en St. Laurens dient te geschieden op 22 Maart a.s., des morgens vóór 11.30 uur. Schepen van en naar Indonesië. Van Indonesië: De Grote Beer passeerde 19 Maart Quessant; De Willem Ruys vertrok 18 Maart van Colom bo. Naar Indonesië: Rempang 19 Maart vertrokken van Suez; Tabian 19 Maart vertrokken van Genua; Kaliangat 19 Maart aangekomen te Port Said. UIT DE ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Middelburg: de heer J. B. Simons, arts, Vliss. Singel, tel. 2191. Koudekerke. WestkapeÏÏe. Zoutelande: de heer Frima, arts, Langedamsestraat 30. Zoutelande. tel. K 1186 282 Veere. Serooskerke. Oostka pelle, de heer P. J. Bom, arts te Oostkapelle, tel. 276. Vlissingen: Dr. Detmar. arts» Badhuisstraat 25. APOTHEKEN. Middelburg 20 t.m. 2% Maart: apotheek Nonhebei, E. Delft 133. Vlissingen: 20 t.m. 26 Maart apotheek A. J. van Ocken- burg, Walstraat 54. Burgerlijke stand ST. LAURENS. Bevallen: E. A. C. Koeijers Bustraan, d.; P. S. Marinissen •van Belzen, d. Overleden: M. Beenhakker, echtgen. van A. de Visser, 66 j. Getrouwd: G. A. Verhulst. 26 j. en E. Janssen. 24 j.; J Dominicus, 25 j. en J. H. Gue- quierre, 29 j. TE HOGE LONEN. De bijzondere politierechter te Middelburg behandelde de volgende zaken: A. E., 35 j., uitvoerder te Vlissingen, had onbevoegd een schaap voorhanden 20 of 10 d. teruggave van het schaap. W. M. M.. 35 j„ commission- nair te 's-Heer Arendskerke, te hoog loon aan arbeidsters betaald, 4 x 25 of 4 x 10 d T. J. G.. 41 j., schilder te Middelburg, te hoog loon be taald 40 of 20 d. H. v. P.. 25 j.. transportar beider te Krabbendhke, zon der toestemming dienstbe trekking beëindigd, 30 of 15 dagen. F. H„ 18 j., z. b., Hans- weert. dienstbetrekking be ëindigd zonder toestemming, 20 of 10 d. S. M. v. B., echtg. van J. S. D., 30 j., Vlissingen. suiker in ontvangst genomen zonder afgifte van bonnen. 1 m. voorw., proeftijd 3 j. J. J. W. H., 56 j., schoen maker te Vlissingen, wol si garetten, tabak en boter afge leverd zonder bonnen of pun ten, 50 of 20 d. en 2 voorw. proeftijd 3 j. J. K., 55 j., landarbeider te Kruiningen, zonder toestem ming dienstbetrekking geëin digd. 40 of 20 d H. H. A. M., 54 j., kellner te Vlissingen, wol en sigaretten in pntvangst genomen zonder afgifte van punten cn bon nen, boter afgeleverd zonder bonnen in ontvangst te ne men, 100 of 20 d. met ver beurd verklaring. Wegens het medevoeren of invoeren van betaalmiddelen in strijd met het deviezenbe- sluit: L. M. H., 27 j., groothan delaar te Middelburg, 20 of 10 d., met verbeurd verkla ring van 440 frs. A. v. R.. 28 j„ dienstbode te WestkapeÏÏe, 15 of 10 d.. met teruggave van 50. J. v. O., 35 j., tuinder te Ka- pelle-Biezelinge, 50 of 10 d., met verbeurd verklaring van 1360 frs. M. de J., commissionnair te Ovezande. 40 of 10 d. met teruggave van 190. 7e periode 1948 Brandstoffen-j kaarten TA 806, Bonkaarten a.s. en jonge Moeders en Schoenenbonnen. De directeur van de Distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking van bovenstaande bonkaarten in de laatsen Kleverskerke, Nw. en lt. Joosland, Vrouwenpolder, Gapinge, Grijpskerke en St. Laurens als volgt zal geschie den: Kleverskerke: 22 Maart: Zelfverzorgers en niet-zelfver zorgers. Nieuw- en St. Joosland: 23 Maart: Zelfverzorgers letter A t/m L; 24 Maart: Zelfver zorgers letter M t/m Z; 25 MaartNiet-zelfverzorgers. Vrouwenpolder: 31 Maart: Zelfverzorgers; 1 April: Niet- zelfverzorgers. Gapinge: 2 April: Zelfver zorgers en niet-zelfverzorgers. Grijpskerke: 5 April: Zelfvei'- zorgers en niet-zelfverzorgers. beiden letter A t/m G; 6 April: Zelfverzorgers en niet- zelfverz., beiden letter H t/m N; 7 April: Zelfverzorgers en niet-zelfverz., beiden letter O t/m Z. St. Laurens: 12 April: Zelf verzorgers en niet-zelfverz beiden letter A t/m G; 13 April: Zelfverzorgers en niet- zelfverz., beiden letter H t/m N; 14 April: Zelfverzorgers en niet-zelfverz., beiden letter O t/m Z. Zelfverzorgers worden niet meer persoonlijk opgeroepen en dienen zich aan de vastge stelde dagen te houden. Voor nadere bijzonderheden, zoals uitrelkingsuren en het geen medegebracht moet wor den, wordt verwegen naar de plaatselijke bekendmakingen. Voor de dagen van uitrei king op de andere plaatsen van de kring Middelburg volgt een nadere publicatie. KOSTELOZE INENTING. B. en W. van Oost- en West- Souburg maken bekend, dat op 24 Maart, des n.m. van 2 3 uur, ten huize van Dr. J. S. Bloos, Kanaalstraat 70, alhier, gelegenheid zal worden gege ven tot kosteloze inenting en herinenting. Men wordt verzocht geboor tebewijs of trouwboekje mede te brengen. O.- en- W.-Souburg, 15 Maar^. ZON EN MAAN. 21 Maart. Zon: op 6.41, onder 18.54. Maan: op 13.57, onder 5.39. 22 Maart. Zon: op 6.39, onder 18.56. Maan: op 15.09, onder 6.07. ZONDAG Vandaag Palmzondag. De clag van de traditionele Mat- theus Passion uitvoering in het Amsterdamse Con certgebouw. De evangelist wordt gezongen door Peter Pears. H. I 11, H. H 14. Haydn's kwartet „Dlesieben letzten worte Jesus Chrlsti" wordt uitgevoerd door het Rotterdams. Strijkkwartet. Meestal worden deze kwar tetten uitgevoerd door koor. t Later zijn er namelijk met toestemming van Haydn woorden bijgeschreven. Deze uitvoering Is echter naar de oorspmkelijke le zing (H. H 22.30). Hilversum I: 8 Nieuws; 8.30 Hoogmjs van Palmzondag ln Kamp Crailoo te Laren; 10 Kerkdienst uit de Nieuwe Kerk te Amsterdam: 12 Geestelijke liederen; 13 Nieuws; 14 Muzi kale tombola; 14.30 „Barab- bas", radiospel naar het to neelstuk van Michel de Ghel- derode; 15.45 Alfredo Campoll en zijn orkest; 17 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Ovër- schie; 18.30 Ned. Strydkr.; 19.50 In 't Boeckhuys; 20.12 Omroeporkest o.l.v; Henk Spruit; 22.30 Nieuws;. 22.55 24 Beethoven-concert. Hilversum II: 8 Nieuws; 9.15 Men vraagt, i. en w(j draaien; 11 Matth&us Passion van Johann Sebastian Bach; 13 Nieuws: 14 Tweede deel van de Matthaus Passion; 16 Strijk trio in D gr. t. op. 32, Haydn; 17 Kinderkoor de Merels; 18 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 De gelijkenissen, hoor spel; 20 Nieuws; 20.40 Hersen gymnastiek; 21.35 De kinderen van kapitein Grant; 23.20 Kwartet „Die sieben letzten worte Jesu Christi", naydn; 23 Nieuws. MAANDAG. Het Sweelinck-kwartet speelt Mozart's „Jacht kwartet" (H. I 21.30). Theo van der Pas speelt Chopin (H. II 19.30). Een Zeeuwse uitzending om 19 (H. II). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 9.30 Werken van Haydn en Mozart; 11 Riele Queling- kwartet; 12 Hilversums vrou wenkoor o.l.v. Johanna Hoo- gewerff; 12.55 Het Bach-ko- raal; 13 Nieuws; 14.35 De va rianten o.l.v. Jan Pet; 15.25 Collegium Musicum Amstelo- damense o.Lv. Toon Vranken; 16.45 Het matrozenkoor o.l.v. Theo van Elf eren; 17.15 Popu laire, orgelbespeling uit het Concertgebouw te Amsterdam door Piet-v. Egmond; 18 En semble Lachman; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.30 Het actueel feluid; 20 Nieuws; 21.30 Het weelinck-kwartet; 22 Cursus Kerkelijk orgelspel; 22.30 Nieuws. Hilversum H: 7 en 8 Nieuws; Lichte orkestwerken; 10.20 Noors symphonle-orkest; 10.45 De regenboog; 12 Orgelspel d. Johan Jong; 13 Nieuws; 14 Henry Plukker, viool en Luc- tor Ponse, plano; 14.45 „Otel- lo" van Verdi, verkorte uit voering; 16.15 Disco cabaret v. internationale chansons; 17.30 The Ramblers; 18 Nieuws; 19 Zeeuwse uitzending; 19.30 Chopin door Theo van der Pas, piano; 20 Nieuws; 2015 Actuele kanttekeningen ln ca baretstijl; 21.05 Dolf v. d. Lin den en z\jn Metropole-órkest; 22.20 Stabat Mater, Pergolese; 23 Nieuws. 21 Maart HOOG WATER U. +NAP U. +NAP Vlissingen 10.47 1.55 23.26 1.52 Hansweert 11.40 1.91 22 Maart Vlissingen Hansweert LAAG WATER u. —NAP u. —NAP 12.02 1.84 0.19 1.85 13.02 2.16 4.J7 1.65 5.18 2.00 5.43 1.91 6.53 2.28 17.04 1.80 18.08 1.96 18.13 1.80 19.26 2.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5