Van der Waals draaide een Oranjefilm Bij het zilveren jubileum van een ter dood veroordeelde Zeeuwse Familienamen Mysterie Illegale werkers uit Haarlem, Apeldoorn en Den Haag verraden Mevrouw Le Griep vertrouwde „die slome" niet. In de winter van 1941 confereert de 29-jarige Haagse ca fé-houder Johannes Frans Le Griep, die een zatsk heeft aan het Spul 171, meermalen met de illegale werker Jan do Graai. Een bleke, lange man, met harde, grijze ogen, smalle lippen en een onregelmatig gebit. HU heeft geen aantrekke- LUk gezicht, die ondergrondse werker de Graaf, maar hy beschikt over de beste papieren. En daar gaat het tenslotte om. Le Griep weet niet, dat Jan de Graaf, die altijd een zwaar Mauserpistool in zUn lederen jas draagt, niemand minder is dan Anton van der Waals. De spion loopt voor deze gelegenheid mank, hU trekt wat met het rechterbeen en spreekt op de bezadigde toon van een wjjs man. De conferenties vinden plaats in Haagse restaurants als Terminus, het Wachtje en Riche. Le Griep vertrouwt de man volkomen, maar mevrouw Le Griep denkt er anders over. Op een avond brengt haar man de nieuwe strijdmakker mee naar huis. Er is een klei ne samenkomst van de ver zetsgroepen „Leve de Konin gin" en „Nederland voor Oranje", waarin Le Griep een leidende rol speelt. Er worden vertrouwelijke mededelingen gedaan, er worden ervaringen verteld en gegevens uitgewis seld. En van tijd tot tijd zegt Van der Waals op bijna trei- terig-langzame toon een voor zichtig woordje TE VERTROUWEN Als de gasten vertrokken zijn, vraagt mevrouw Le Griep: Wat voor een kerel heb je nu toch mee gebracht? Is die te vertrouwen? Volkomen, zegt Le Griep. Wat heb je tegen hem? Zijn ogen staan me niet aan, zegt de vrouw. HU loert me teveel. En heb je gezien, dat hij 'n afkeer schijnt te hebben van kinderen? De an deren maken altijd een grapje, maar De Graaf kijkt ze met aan. Als ik jouw was, zou ik die slome niet teveel vertellen. Le Griep slaat die waar schuwing in do wind. Als De Graaf niet van kinderen houdt, moet hij dat zelf weten. Net iets voor een vrouw, om de jongen dan direct te wantrou wen. Overigens: hij heeft Jan de Graaf al volkomen inge licht. Er liggen contacten met Apeldoorn en Haarlem. In Apeldoorn werkt een groep, waarin o.m. Jhr. Röell, dr. Du ring en kolonel SnUders actief •zijn: in Haarlem werkt de groep-DruUf. Als De Graaf een paar we ken later komt waarschuwen, dat er in de groep-Haarlem een verrader zit en als het blUkt, dat de feiten kloppen, Is ook het laatste restje twij fel bij Le Griep verdwenen. En dan komt Van der Waals ook de laatste geheimen van de on dergrondse organisatie te we ten. Nog vindt Van der Waals het met genoeg. Op een dag komt hij naar Le Griep in ge zelschap van een „uit Enge land gekomen parachutist", die aan de schouder is gewond en dringend medische hulp be hoeft. De gewonde strijder die natuurlijk ook een S.D.-er is wordt naar dokter Boel man aan de Nieboerweg ge bracht, waar hg verbonden wordt en samen met Van der Waals een nacht verblijft. Dokter Boel man vertrouwt de mannen volkomen. HU zal het korte tUd later in Buchenwal- de met zpn leven boeten Maar wat weet Le Griep op dat moment van dit alles? HU is in de wolken over het prach tige werk van „De Graaf" en hij begrUpt zjjn vrouw niet, die maar blijft waarschuwen tegen de slome. Le Griep ver trouwt hem volkomen. FILMAVOND! De spion weet dit vertrou wen te belonen. Op een avond komt hU naar het nuis van Le Griep met een projectie-appa raat en een film over de in tocht van de KoninklUke fami lie In Amsterdam. Er wordt een laken gespannen en voor een kleine groep van genodig den draait Jan de Graaf de film. Hoe kom je er aan? vraagt een der aanwezigen be wonderend. Per koerier uit Engeland, liegt de verrader. En toch vertrouw ik die slome niet, zegt mevrouw Le Griep een uur later tegen haar man. Ik sta voor hem in, is het antwoord. Wat heb je nu weer tegen hem? HU heeft me vanavond in de keuken gezegd: U zult ook wel veel namen horen uit het illegale werk. Maar ik heb ge antwoord, dat ik me met al die dingen niet bemoei, omdat ik het druk genoeg heb in mU'n huishouden. In de maanden Januari en Februari komt Jan de Graaf dikwijls opgelopen in de wo ning boven het café. Er wor den plannen beraamd, waarin de garage van de Haagse tram wordt genoemd. En ver der heeft Le Griep een bom aanslag in de zin, waarin Seiss- Inquart een beklagenswaardi ge rol zal spelen, voorzover er althans aan de heer Rijkscom- misaris nog iets tebeklagen valt. VERRAAD. Op 4 Maart 1942 worden de Hagenaars Lasooy, Born, Van «lis en „De Graaf" op heter daad betrapt bU het plegen van de aanslag op de H.T.M.- garage. De S.D. heeft hen op gewacht. NatuurlUk wordt Van der Waals direct na de schgnar- Onderscheidingen voor Ned. marinemannen. In aanwezigheid van luiL- admiraal Helfrfch, bevelhebber der zeestrU'dkrachten, heeft commandant Robins, chef-staf van de Belgische zeemacht, Donderdagmiddag ten huize van maj. J. Cassart, adj.-mil.- attaché te den Haag, 'n aantal ondeascheidingen uitgereikt aan een 30-tal leden van de Nederlandse marine, als blijk van erkentelijkheid voor de diensten door dezen bewezen bU de bevrijding aan het Bel gische grondgebied. Geen „goodwill-missie" naar China. Als van de thans in China heersende onrustige po litieke situatie, zal het plan om een Republikeinse good will-missie naar China te zen den, niet ten uitvoer worden gebracht. restatie weer lo3 gelaten en twee dagen later komt hU bg Le Griep, zenuwachtig ge jaagd, om te vertellen dat de aanslag door onhandigheid is mislukt. Lasooy en Van Gils zijn gearresteerd, maar Bom en hijzelf hebben kunnen ont vluchten. Waar is Born op het ogenblik? vraagt mevrouw Le Griep. Ondergedoken op een be trouwbaar adres, liegt Van der Waals. De waarheid is, dat Bom zit opgesloten in een cel van het Oranjehotel. En het is, of „De Graaf" de twijfel voelt, die er leeft in het hart van de ontruste vrouw, wier man hij schandelijk verraadt. HU praaf er over met Schreieder en die weet er wel een mouw aan te passen. De volgende dag ko men een paar Duitsers In de 2aak van Le Griep vragen, of men soms een zekere Bom en De Graaf kent. Le Griep weet van nietsmaar het is hem duidelUk, dat De Graaf een eerlijk illegaal werker is. De Duitsers zoeken hem immers? Maar Van der Waals is ter zelfder tUd druk bezig, om de arrestaties van de overige Ha genaars en de groepen in Apel doorn en Haarlem voor te be reiden. En op 21 Maart valt de slag! Poos, Johannsen en Haubrock halen Le Griep uit zijn huls en op hetzelfde tijd stip worden in Den Haag tal van andere verzetslieden gear resteerd. In Apeldoorn en Haarlem gebeurt hetzelfde. Van der Waals heeft zgn ken nis volkomen uitgebuit; niet één lid van de organisaties ontgaat de gevangenschap. En eer de herfstwind de bo men heeft ontbladerd worden allen, die persoonlijk contact met Van der Waals hebben ge had, ter dood gebracht. De spion neemt geen risico. Twin tig goede vaderlanders vallen als slachtoffer van zijn vuig verraad. Het zullen er duizen den worden... (Nadruk verboden.) Verdoux conlra Verdoux. De Parijse bankbediende Henri Verdoux, die onthutst de Charles Chaplin-film „Mon sieur Verdoux", de geschiede nis van een bankbediende moordenaar, aanzag en prompt 'n schadevergoedingseis van 5 millioen francs tegen de Ame rikaanse maatschappij United Artists, het Parijse filiaal van deze firma en een bioscoopdi rectie indiende, heeft nul op het request gekregen. Hy werd veroordeeld tot betaling van de gerechtskosten. Osten Undcn. de Zweedse mi nister die verklaard heeft, dat het communisme fel bestre den zal worden. TREINVERKEER IN DE VER. STATEN. Het tekort aan steenkool als gevolg van de staking van mijnwerkers in de vet- koolmijnen heeft de Ameri kaanse regering gedwongen 't verkeer van passagierstreinen met 25 procent te beperken met ingang van Maandag. Een belangrijk boekje v an dr. P. J. Meertens. Zeeuwen zullen er naar grijpen. Dr. P. J. Meertens, in Zee land welbekend, heeft een boekje geschreven over Zeeuwso familienamen, dat uitgegeven werd door de Uitg. Mij. A. Rutgers te Naarden. Zelf verklaart hg zich bewust te zijn van de onvolmaaktheid van zijn geschrift, maar niet temin vertrouwde hg het aan de drukpers toe, omdat hij dit het doelmatigste middel achtte om een eventuele tweede uit gave meer in overeenstemming te brengen met hetgeen de le zers zouden kunnen eisen. Het moge waar zijn, dat dit boekje onvolledig is, dit neemt niet weg, dat het voor Zeeu wen belangwekkende en be langrijke gegevens bevat. Immers: het grasduinen in de geschiedenis van familiena men is een dankbaar werk, dat telkens weer tot verras- dende vondsten leidt. De oud ste sporen van erfelijke fami lienamen vindt men omstreeks het jaar 1000 en wel onder de Italiaanse oude adel. Via Zwit serland kwamen de familiena men naar Duitsland, waar in de 12de eeuw de adel en in de 14de eeuw de burgerij familie namen beginnen te voeren. In Vlaanderen en Brabant had de burgerij reeds in de 14de en 15de eeuw nog algemeen erfe lijke familienamen, maar iir Nederland kwamen deze eerst veel later in zwang. In Zeeland hadden vele boe ren nog in de Franse tijd geen familienaam en als ze er een hadden, gebruikten ze die niet. Zy noemden zich eenvoudig naar hun vader. Pas Napoleon stelde in 1811 het voeren van een familienaam verplicht en pas sedertdien hebben alle Ne derlanders er een. Men mene echter niet, dat er in Zeeland al niet vroeg fa milienamen voorkwamen. Zy worden in de steden reeds ge- 25 jaar geleden begon de Centrale Westdorpe stroom te leveren Stroomlevering in Z.-Viaanderen breidde zich snel uit Dit voorjaar viert in Zeeuwsch-Vlaanderen een ter dood veroordeelde haar zilveren jubileum. Het moge wat luguber klinken, maar in feite is het toch zo: de electrische centrale van de P.Z.E.M. te Westdorpe, die op 14 Mei 192S officieel ln gebruik genomen werd, is gedoemd om te verdwijnen althans als producente van electrische energie krachtens het besluit van het provinciaal bestuur tot het bouwen van een nieuwe centrale te Vlisslngen voor de stroomvoorziening van de gehele provincie. Als verdeelpunt zal Westdorpe ech ter ook .in de toekomst van belang blijven. De jubilaresse voorziet ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen van strqom, d.w.z. de woningen en kleinere bedrijven, want de meest grote fabrieken beschik ken over eigen centrales, waar bij sommige zelfs belangrijk groter zijn dan die van de P.Z.E.M. TERNEUZEN HAD IN 1901 REEDS STROOM. Toen de P.Z.E.M. in 1919 was opgericht, is zg haar ei- Een scène uit „The Bakc's Progress", uitgevoerd door het Engelse Sadler's Wells Ballet, dat op het ogenblik een tournee door ons land maakt. FEUILLETON Tjeerd Adema HE T f van de Prinsengracht Bg het afdalen vah de laat ste treden zagen ze plotseling een vierkant gewelf. „Maak alsjeblieft licht!" riep een zenuwachtige stem. „Hier1 vlakbH moet 't lijk...," De lantaarns der detectives beschenen een wonderlijk schouwspel. De magere me vrouw Bassing zat midden in de kelder en laiipoogde tegen het licht. Om haar heen ston den in schilderachtige wanor de de nog ontbrekende gasten, die luidruchtig de rest van het gezelschap begroetten. „Eindelyk," zei de zware stem van dokter Van Bremen, „ik dacht waarachtig, dat we hier vergeten werden." „Is... Is U vermeurd, me vrouw?" informeerde de heer Van Heerde. „Dacht U misschien, dat ik hier voor mijn pleizier op die vuile vloer zit? vroeg de di recteursvrouw verontwaar digd. „Ik verzeker U, dat ik hier de vreselijkste ogenblik ken van mhn leven doorge maakt heb. Waar is de engerd, die mjj in mijn hals heeft ge knepen „Neen, neen, mevrouw!" riep de heer Dupois, toen hij zag, dat zij aanstalten inaakte om overeind te komen. „U moet nog een ogenblik op uw plaats blijven. We zullen even moe ten nagaan wie voor dit alles verantwoordelijk is." Hij plaatste zich naast haar, nam vervolgens drie stappen en keek tevreden naar zijn col lega. „Me dunkt," zei hij, „dat van dit bonte gezelschap alleen de dokter, dominé Van Beveren en mevrouw Beekman in aan merking komen." „Waar is mgn dochter?" vroeg de predikantsvrouw rondkijkend. „Laten we maar te voor schijn komen, Henk!" riep een vrolijke stem. „Het lijk is ge vonden en het blijkt, dat wij aan dit drama part noch deel hebben." „Marietje!" riep mevrouw Van Beveren verwijtend, toen 't licht haar dochter bescheen. „Hoe kom je daar nu achter die vuile kisten? Kijk je jap©n er eens uitzien. Het lijkt wel of..." Het meisje streek haastig de kant van haar kraagje glad. „Weet U, moeder, het was zo griezelig en ik dacht, dat ik het best in de veilige ho:de van een politieman kon blij ven. Henl^ heeft..." Van „Onzin," zei mevrouw Beveren geërgerd. „Het is allemaal mijn schuld mevrouw," zei de inspecteur haastig. „Ziet U... we... we zijn nog zo jong en we hadden geen van beiden zin om ver moord te worden. We dachten, dat, als we daar veilig achter die kisten, zaten... maar ja... 't is inderdaad wel een beetje stoffig." Hij plukte wat spinrag van de mouw van zijn smoking en keek een beetje verlegen naar de predikantsvrouw, dieJ haar lippen op elkaar klemde en zien naar de detective keerde. „Kunnen we nu misschien naar de salon gaan?" vroeg ze ongeduldig. „Daartegen bestaat geen enkel bezwaar, mevrouw," zei de heer Dupois. „Dames en heren, wilt U mij volgen?" „Als U een, momentje wilt wachten," zei* de gastheer, „zal ik order geven het licht in te schakelen, dat is wel zo ge makkelijk." Hij draaide een knopje om en liep haastig het trapje op. Twee minuten later flitste een lampje aan, dat aan een zol derbalk vastgemaakt was. Tante Marianne, die zich in de achterhoede bevond, luister de glimlachend naar de opge wonden gesprekken. „Zag je dat malle mens daar zitten, Sophie?" vroeg de apo thekersvrouw. „Ze stelt zich aan als..." „Sss3st!" waarschuwde me vrouw Visser. Mevrouw Van den Brink keek haastig om, maar glim- genlijke werkzaamheden in Zeeuwsch-Vlaanderen begon nen. Maar toch kan men niet zeggen, dat het provinciale be drijf de electriciteit hier ge bracht heeft. Die had men er al veel langer. De oude electrische centrale van Terneuzen, destijds van de Industriële Maatschappij, die meer centrales in het land ex ploiteerde, was de oudste van Zeeland en zelfs een van de oudste van het gehele land. Op 15 Februari 1901 werd in Terneuzen voor het eerst strooirt geleverd. Vlissingen en Middelburg, waar de Société Anonymo de zaak Ln handen had, kwamen pas veel later. TOEN ER GEEN PETRO LEUM MEER WAS... Onder de druk van de toen malige oorlogs- en nè-oorlogs- omstandigheden hadden ook verschillende Zeeuwsch-Vlaam- se gemeenten in de jaren 1917- '18 een eenvoudige stroom voorziening gekregen, in de re gel kleine gemeente-bedrijfjes, die met een eenvoudig benzine- agregaat werkten en alleen maar stroom leverden 's mor gens tussen 5 en 7 uur en 's avonds van 4 tot 10.30. En in de zomer natuurlijk nog min der. Tegen bedtijd waarschuw de de centrale even door met het licht te knipperen, dat het tijd was, en dan ging de stroom er weer tot de volgen de morgen af. Goedkoop was het ook al niet: de stroom kostte maar liefst 60 cent per K.W.U. Maar men kon er zich mee redden toen er geen pe- lachte toen ze tante Marianne zag. „O, ben jij het, Marianne, neen, dan hindert het niet." „Dominé wilt U alstublieft niet zo verdacht achter mij lo pen?" vroeg de kaashande laar. „Ik?" vroeg de predikent verschrikt. „Neen, maar waar om zou ik niet...?" „U vergeet, dat U nog niet gezuiverd bent van de verden king een argeloze vrouw in een sinistere kelder van het leven te hebben beroofd," zei de heer Beekman. Hg lachte zo smakelijk, dat allen, die voor hem liepen glimlachend omkeken. "„Meneer Van den Brink", vroeg een bedeesde stem, .,U is zo groot en zo sterk en ik heb mij zo vreselijk hul- Eeloos gevoeld. Mag ik alstu- lieft een volgende keer met U mee?" „Hè, wat?" vroeg de apo theker. „O, maar natuurlijk mevrouw Van Bremen, dat wil zeggen Hg boog zich naar haar over. „Dat wil zeggen, dat mevrouw Jaarsma als een klit aan mijn jas hangt. Will U wel geloven, dat voor mij alle romantiek van het spel af is als ik de hele avond met die zenuwachtige tante opgescheept zit?" Hij schrok van zijn woor den en keek haastig achter zich. „U heeft 't toch niet gn hoord. tante Marianne?' vroeg hi; voon h'j haar glim !aelnud g uhL zag. (Wordt vervolgd.) troleum te krijgen was. Een dergelijke miniatuur centrale vond men in Schoon- dijke, IJzendijke, Groede, Hoek en Zaamslag. Van de laatste staat het gebouwtje er nog steeds als een bergschuurtje, dat nog steeds het opschrift „Electrische Centrale" draagt. De grotere plaatsen als Oost burg, Hulst en Axel hadden 'n eigen gasvoorziening. De P.Z.E.M. nam in 1923 de ze bedrijfjes over en zo was het op 29 Maart dus nog zes weken voor de officiële ingebruikstelling dat in Schoondyke het eerst door de nieuwe centrale van Westdor pe stroom werd geleverd. St. Jansteen volgde de dag daarna. Hoek op '31 Maart, Philippine op 4 April, Westdorpe zelf de 5de, IJzendyke 6 April, Zuid- dorpe op 7 April, terwijl in Breskens op 6 Mei de firma van Melle de eerste industrie was, die stroom van de P.Z. E.M. betrok. VERGELIJKENDE CIJFERS. 't Is bij een jubileum natuur lijk altijd interessant de groei van het bedrijf met enkele cij fers uit te beelden. Ir. A. P. Lindenbergh, de bedrijfsinge- nieur van de centrale-West dorpe, verschafte ze ons toen we met hem dezer dagen'over de lotgevallen van de a.s. jubi laresse spraken. In de 9 maan den, dat de centrale in het jaar 1923 werkte en toen de ver schillende gemeenten natuur lijk pas successievelijk werden aangesloten bedroeg de pro ductie 21-7.452 K.W.U in het volgende jaar het eerste volle dus 577.021 K.W.U. Stelt men" daar nu tegen over de productiecyfzrs van de drie laatste jaren (1945: 10.112.600. 1946: 11.230.350 en 1947: 14.215.600 K.W.U. dan ziet men, dat er wel „groei" heeft in gezeten. Trouwens: ook het kabelnet breidde zich uit. Van 52.5 km bovengronds en 64 km onder gronds tot resp. 240 en 64 km op dit ogenblik. En de centrale zelf groeide uit van een bedrijf met twee ketels en evenveel turbo-generatoren tot een be drijf waarin nu vier machines en vier ketels de vierde komt n.l. juist dezer dagen in bedrijf de voor Zeeuwsch- Vlaanderen benodigde electri sche energie opwekken. IN DE OORLOG... De centrale is de oorlogsbe roeringen in het algemeen vrij goed doorgekomen. In 1940 hebben de wegtrekkende Fran sen wel het een en ander moe ten vernielen, maar dat kon hersteld worden, althans voor lopig, en in de tijd, dat West dorpe niet kon werken, heeft de centrale van de „Azöte" voor stroom gezorgd. De fa briek lag toch stil! En ook\by de bevrijding is alles betrekke lijk goed afgelopen. Slechts vyf dagen is er geen étroorti geleverd kunnen worden. In de oorlogsjaren is ook de koppeling met het Belgische net tot stand gebracht kunnen worden, nl. die met de centrale van Langerbrugge, die West- Vlaanderen van stroom voor ziet. In geval van nood zouden wjj dus onze Zuiderburen kun nen helpen. En zij ons. Helaas werd er, toen het nu enkele weken geleden door een technische storing voor het eerst eens nodig'was, op het kritieke moment juist in Bel- vonden in de 13de eeuw, maar zg waren zeldzaam, om in de veertiende eeuw pas talrijker te worden en in de 15de en 16de eeuw algemeen gebruike lijk. Wat de tegenwoordige na men aangaat, doen zich merk waardige verschijnselen voor. Zo is bijvoorbeeld de naam de Vries in Amsterdam een heel gewone naam. In het adres boek van die stad treft men hem meer dan 7000 maal aan. In Stavenisse echter vindt men die naam maar éénmaal. De naam Potappel komt echter in Stavenisse 24 maal voor en in Amsterdam zal men hem vruchteloos zoeken! AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN. Veelvuldig zgn de geografi sche namen. In Zeeland kwa men voor de namen van Zwe den, Lalleman (l'Allemand), den Engelsman, van Aken, van Luik, de Waal, de Keu lenaar, de Vries, de Zeeuw, den Hollander, Vlaming, Bra- ber (Brabander), Bevelander, Schouwenaar, Altorffer (naar het dorp Altorff in Zwitser land), Piccart, Unger (Honga rije), de Poorter (Portugal), maar ook Bronswijk (Bruns- wgk) en Hildernisse, naar een Brabants dorp, dat in de 15de eeuw door de Schelde verzwol gen werd. De familienaam Bor- rendamme herinnert aan het Schouwse dorp van die naam, dat in 1613 werd weggevaagd. Vele Zeeuwse plaatsen schon ken hun namen aan bekende geslachten. Ook met hofsteden was dit het geval, maar Meer tens deelt mede, dat tot dusver alle pogingen om "verband te leggen tussen het Toolse boe rengeslacht Roosevelt, ge naamd naar de hofstede in de polder Vijftienhonderd Geme ten tussen Tolen en Poort vliet en de familie, waartoe presidenten der V. S. behoren, zonder succes zgn gebleven. MERKWAARDIGE DINGEN. Merkwaardig is verder, dat enkele families van Schouwen of Toolse afkomst hun naam hebben ontleend aan een speci fiek Zeeuwse tak van nijver heid, de meekrapcultuur, die sinds ongeveer 1875 verdwenen is. De namen Ast, van der Est, van der Beest bijv. herinneren aan de verwarmde vloer, waarop de meekrap gedroogd werd. Geven de Zeeuwen zich er eigenlijk ooit rekenschap van, dat Franse namen practisch alleen op Walcheren en in Zeeuwsch Vlaanderen voorko men? Nog één opmerking: De familie de Casembroot geeft aan haar naam een andere uit leg, dan dr. Meertens. Jam mer, dat dit de schrijver ver moedelijk onbekend was. Dit zijn grepen uit de inhoud van het boekje van dr. Meer tens. Grepen, meer niet. De inhoud zal een ieder, die be lang stelt in Zeeuwse namen verrassen en prettig bezig hou den en menigeen zal er om trent zgn eigen naam bizon- derheden in vinden, die hem oribekend waren. G. B. Naschrift. Nadat deze be schouwing was geschreven ontvingen wij van de heer H. C. M. Ghysen uit Domburg eveneens een bespreking. Schr. wyst er daarin op, dat dr. Meertens zijn materiaal geput heeft uit Zeeuwse doop-, trouw- en begraafboeken, die bij de brand van Middelburg grotendeels verloren gingen. Dit verleent aan zgn werk bi- zondere betekenis, evenals het feit, dat het belangwekkende aanwijzingen bevat over de plaatselijke beperking der na men, zodat men een overzicht krijgt niet slechts van die na men, typisch voor de verschil lende eilanden en delen van Zeeuwsch Vlaanderen, maar ook voor verschillende dorpen, bijv. voor Middelburg, Vlissin gen, Westkapelle, Arnemuiden. Ook het isolement van Schou- wen-Duiveland komt in de be studering der plaatselijke na men scherp naar voren. gië gestaakt en ging de liulp r.2et door Enkele dorpen Aaraen- burg, Egde, Koewacht en St. Jansteen hebben het toen enige tijd zonder stroom moe ten stellen. JUBILARISSEN. Op 1 April heus 't is géén mop zal de P.Z.E.M. met haar Zeeuwsch-Vlaams perso neel op een feestavond in Axel het zilveren feest vieren. En tegelijkertijd zullen die avond enige jubilarissen worden ge huldigd, die ook 25 jaar in dienst van de maatschappij zijn, te weten de heren E. Kaas (draaier), A. Lafort (stoker), G. A. 't Gilde (sto ker), G. Snap (tremmer), F. J. Stoffyn (stoker) ,W. Cleeren (stoker), H. Haak (machinist) en S. I. Brevet (monteur). In de loop van 1948 zullen bovendien nog de heren J. Francoys (opzichter te Terneu zen )en J. Sanderse (opzich ter te Oostburg) aan de beurt komen. i.r.ng". de wegen ln Engeland worden aardappelen en groen ten geplant om geen ha. verloren te laten gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4