Kinderzorg heeft gebrek aan liquide middelen NIEUWS UIT ZEELAND Communistisch verweer Postzegeltentoonstelling De „Nijtengo" herleeft Nieuws in een Notedop ie Middelburg Walcheren. Snelle transfusie kan bloedarmoede genezen. Afscheid van ds. J. de Vries. „Kindenore lijdt ,e A1fle< Hl- aan bloedarmoede. Alleen een snelle transfusie kan uit komst breneen ,maar daarvoor zijn donors nodig. Die moeten er komen; Zeeuwse kinderen roepen om hun hulp!" Het was een somber beek 1 dat de waarnemend-penning meester van Kinderzorg. de heer Mantz, Vrijdagmorgen in de algemene jaarvergade ring. in het Meisjeshuis te Middelburg gehouden, van de financiën der vereniging gaf. De rekening-1947 sluit met een nadelig tekort van 11055.32. Met het totaal her stel van de gebouwen en de inrichting is een bedrag ge moeid van 280.000. Hierin kon men uit eigen middelen voor 127.000 tegemoet ko men. Gelukkig behoeft nog niet van een financieel déba- clë gesproken te worden: het ministerie van financiën heeft hulp toegezegd, die zal be staan uit een verhoging der Rijkssubsidie met 50 de Alg. Diaconale Raad zal tij delijk bijspringen, enkele dia- coneën van de Ned. Herv. kerk boden royale hulp in de vorm van leningen, terwijl het totaal aan inkomsten uit giften en busjes-actie in 1947 zeer verheugend was 23.789). Niettemin was een dringend beroep op de offer vaardigheid van de kerkera den nodig. In ziin openingswoord wees de voorzitter, ds. C. v. d. Waa, erop. dat het een zegen is, dat men met 't werk in en na de oorlogstijd heeft kun nen doorgaan. De moeilijkhe den en verzoekingen zijn Sroot, maar er moet onver- roten worden voortgegaan tmt het betrachten van de barmhartigheid overeenkom stig het grote voorbeeld, dat de barmhartige Samaritaan heeft gegeven. In zijn jaarverslag merk te de secretaris op, dat 1947 voor Kinderzorg een jaar Is geweest van op bouw, zowel in matcriële- als in geestelijke zin. De verschillende gebouwen kwamen weer ter beschik king van de vereniging en alle kinderen konden naar Zeeland terugkeren. Eind 1947 verzorgde men 202 kinderen (111 jongens en 91 meisjes) tegen 187 in 1946. Het gehele jongenshuis zal binnen enkele weken weer In gebruik zijn, de opening van Het Groninger Bijzonder Gerechtshof veroordeelde de 45-jarige werktuigkundig-in- genieur F. Westrup tot 12 .laar gevangenisstraf. W. was commandant der motor-W.A. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad* een voordracht doen toekomen tot het verhogen van de haven gelden voor zeeschepen, zulks in verband met de besprekin gen met de Antwerpse ha venautoriteiten. De heer Johannes Cop., verblijvende in het gasthuis te Haps (N.-Br.), zal op Eer ste Paasdag, ziin 100ste ver jaardag .vieren. De Ned. Filmclub heeft voor Maart het praedicaat „Film van de maand" ver leend aan Frank Copra's film „It's a wonderful life". Churchill heeft het ver zoek aanvaard om op te treden als erevoorzitter van het „Congres van Europa" dat van 7 tot 10 Mei a.s. in Den Haag wordt gehouden. In de nabijheid van Haifa hebben 50 gewapende Joden twee vrachtwagens met Arabieren tot stilstaan ge dwongen. Zij deden de 13 in zittenden uitstappen en open den het vuur op hen, waar door 9 werden gedood en 3 gewond. Vijf Joden werden gedood bij een Arabische overval op Joodse arbeiders. (Ingezonden mededeling) (Ilngezonden mededeling) Onrustig, gejaagd? Miinhardt's Zenuwtablcttca sterken ea kalmeren Uw zenuwen. Welgelegen te Serooskerke (waarvoor 60.000 moest worden uitgetrokken) is aan staande. In ieder huis komt een verantwoordelijk hoofd. De personeelskwestie vormt nog een probleem, doch ge lukkig is thans stilstand ge komen in de regelmatige wis seling. Er is nu een nieuwe salarisregeling met indeling in klassen. GEEN DEBIELEN. Het bestuur, dat hulde bracht aan de heer Mantz, die door ziin optreden een finan ciële ondergang wist te voor komen, «heeft besloten voor lopig geen nieuwe debiele kinderen op te nemen. Mis schien zijn er te Serooskerke mogelijkheden. De wnd. penningmeester merkte op, dat de gemiddelde verpleegkosten per kind en per dag in 1946 2.60, maai in 1947 reedsf 2.90 bedroe gen, d.w.z. een stijging van 11 Kinderzorg leeft niet boven zijn stand; het is net, maar heel sober. De rekening- 1947 werd goedgekeurd. Op hartelijke wijze namen de aanwezigen vervolgens, af scheid van ds. J. de Vries, die langer dan 25 jaar penning meester is geweest, zich ge heel aan Kinderzorg heeft ge geven en meegeholpen heeft, dat de vereniging alom be kendheid kreeg. Ds. C. van de Waa huldigde de scheiden de om zijn verdiensten en ruime hart en bood een prachtig Delft's bord aan. Ds. de Vries dankte voor deze hulde en wenste het bestuur en Kinderzorg Gods zegen toe. Tenslotte sloot ds. F. Don, praeses van de Middelburgse kerkeraad, zich bü de woor den van de voorzitter aan. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heer Mantz als penningmeester ds. F. H. A. v. d. Wind, ds. J. v. d. Graaf' en ds. W. J. Four- nicr, herkozen werden ds. B Breek. ds. S. G. J. Goverts en de heren J. Jasperse, D. Vleu gel, A. de Bruüne en R. Bat ten. /In de middagvergadering hield drs. J. F. Haeck, direc teur van „Valkenheide", «een boeiend referaat over de na oorlogse situatie in het werk der kinderbescherming. Instelling consultatieve raad. Woensdag zullen gedele geerden van Engeland, Frank rijk en de Beneluxlanden te Brussel samenkomen om de consultatieve raad, waarin 't vijfmogendhedenverdrag voor ziet, in te stellen. FRANSE FASCISTEN ROEREN ZICH. „l'Humanité" maakt mel ding van een openbare btt- komst, waar Dinsdag de voormalige minister in t ka binet van Pétain Ybarnega- ray het woord heeft gevoerd. De sprekers werden o.m. be groet met de kreet „leve 'étain." Heftige tonelen in Franse Assemblee. Met 418 tegen 183 stemmen heeft de Franse assemblee de militaire credieten goedge keurd. Er hadden verscheidene incidenten plaats. Een aantal afgevaardigden beschuldigden de communistische gedelegeer de Villon van spionnage, waar na communistische afgevaar digden zekere Gaullistisch ge zinde Assemblee-leden aanvie len op hun houding gedurende het verzet. Het kwam, aldus Reuter, bijna tot een handge- (Ingezonden mededeling) De verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot naar leedwezen in de afgelopen week de navolgen de verliezen ztfn gerappor teerd: Koninklijke landmacht: korp. H. J. F. Ruts, legernr. 260121091, afkomstig uit Til burg, gesneuveld 10 Maart 1948; sold. L. Volhnuller, le gernr. 250913105, afkomstig uit Utrecht, gesneuveld 10 Maart 1948. Koninklijk Nederlands-In- Öisch leger: bal sold. 2e kl. inf. Katoet Wadre, sfbnr. -K 10466775, afkomstig uit Ned.- Indië, gesneuveld 10 Maart 1948. Koninklijke Marine: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerap porteerd. Autobus tegen boom. Een autobus van de Veluw- se autobus-diensten is Vrij dagmiddag op de weg Ede-<- Lunteren geslipt en tegen 'n boom gereden. Twintig personen werden gewond, van wie twee zwaar. Haastige begrafenisganger. Ter gelegenheid van een jegrafenis te Tegelen had 'n politieke delinquent verlof gekregen om onder bewaking van wachtposten uit 't kamp Vught de begrafenis bij te wonen. Tijdens de tocht naar het kerkhof zag h\j de kans schoon en nam de benen. Zjjn vryheid was echter van korte duur. In een schuurtje werd hij gesnapt. Mijngasleiding voor Roosendaal. Te Roosendaal werd door wethouder C. Koen in het bij zijn van een hoofdopzichter van de staatsmijnen en de uitvoerder van het werk, de eerste spade in de grond ge stoken voor het aan te leg gen buizennet, voor mjjngas van Roosendaal naar Etten. Dit betekent, dat als er feen stagnaties optreden nog it jaar Roosendaal zal zijn aangesloten op 't mqngasnet. De uit Engeland geïmporteer de buizen liggen gereed en binnenkort zal begonnen wor den uit Etten de afstand naar Breda te overbruggen. In welk tempo de plaatsen bezHden de lftn BredaRoo sendaal op het net zullen worden aangesloten, is nog niet bekend. Soekarno naar Sumatra Het plan van president Soe karno om een bezoek aan Sumatra te breftgen. zal deze maand niet meer ten uitvoer gebracht worden. Zodra zich tekenen voordoen van enige vooruitgang in de besprekin gen tussen de Nederlanders en de Republiek, zal ir. Soe karno zo spoedig mogelijk Djokjakarta verlaten om eni ge tijd op Sumatra door te brengen. De regering zal dan gedurende ziin afwezigheid door vice-president Hatta ge i leid worden. Competitie der •tweeden. Be Quick uit Gronin gen en Xerxes uit Rot terdam, die beiden als tweede ziin geëindigd in hun district, hebben het plan opgevat om te komen tot een „compe titie der tweeden" Reeds hebben Quick uit Nijmegen, wanneer de ze ploeg tenminste als tweede zou eindigen, en het Bredase N.A.C. zich bereid verklaard, aan een eventuele com petitie deel te nemen. Zondag wordt reeds de wedstrijd Be Quick Xerxes te Gronmgen gespeeld. Nieuwe Commissaris voor de Stoomtram Breskens— Maldeghem. In de aandeelhoudersverga dering van de N.V. Stoom tram „Breskens-Maldeghem" die Vrijdagmiddag te Middel- burg werd gehouden, is jhr. mr. A. F. C. de Casembroot afgetreden als voorzitter van de Raad van Commissarissen. Tot nieuwe commissaris werd benoemd burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aar denburg. Het verslag over 1946 ver meldt een winstsaldo van 59.693.59 voor de tramdienst, 86.601.22 voor de autobus dienst. 44.571.86 voor de vrachtautodienst STIJGING VAN ONTVANGSTEN. Het passagiersvervoer per autobus werd in 1946 regel matig uitgebreid naarmate meer materiaal ter beschik king kwam. De ontvangsten per autobus stegen van 1.288,15 in 1945 tot 208.753,85 in 1946. Deze stijging ging niet ten koste van het tramvervoer, waar van de onvangstcn bedroegen in 1945 106.309,89 en in 1946 113.366,92. Het sui- kerbietenvervoer per tram bedroeg in 1946 bijna 44 mill, kg. De materiaalschaarste oefent nog steeds een remmende in vloed uit. Ook het gebrek aah geschoold personeel is 'n niet te onderschatten moei lijkheid. Eind 1946 waren 92 personen in dienst van de maatschappij benevens 12 sta tionsagenten. Het personeel gaf in het algemeen zrjn volle medewerking. De autobussen legden in '46 510.255 km. af, ae vracht auto's 515.997 km., de tram voor wat betreft reizigersver- voer 117.743 km. en wat be treft goederenvervoer 84.278 km. Per tram werden 65.211.730 kg. vervoerd en per vracht auto 43.437.728 kg. Per tram werden 275.971 en per auto bus 276.752 reizigers ver voerd. TWEEDE KAMER Geen C.P.N.-ers In buitenl. zaken-commissie. Vrijdagmorgen heeft de Tweede Kamer de beraadsla ging over de regeringsverkla ring inzake het vijflanden-ver- dra-g en de interpellaüe-van der Goes van Naters voortge- De heer Wagenaar (CPN) verklaarde, dat de oppositie tegen zijn party hem sterkt in de mening, dat zij op de goede weg is. Ondanks alle leugen en laster zal het communisme ook in Nederland groeien en „vlijen. Men maakt nu zö'n drukte over Tsjecho-Slowakije, maar er 'zjjn slechts twee ge wonden geweest. Het vijflandenverdrag zal volgens spr. ook worden uitge breid tot Spanje en Grieken land en dan zal de democratie niet in bescherming worden genomen. Spr. verklaarde ervan over tuigd te zijn, dat de dreiging van de oorlog niet zo ernstig is als velen willen doen voor komen. Een oorlog kan wor den voorkomen door aaneen sluiting van alle krachten, die geen nieuwe oorlog willen. BARBARISME! De heer Sassen (KVP) merkte op, dat door dit ver drag de vyf landen doelbewust de weg inslaan naar een wel geordende rechtsorde. Het stemde z.i. tot voldoening, dat vijf Westerse mogendheden zich tegen het barbarisme schrap zetten. Voorop 'in het verdrag staan de economische, sociale en culturele doelein den. Het verdrag zien wij, al dus de heer Sassen, als een pact van vrede. De militaire clausule is niet overbodig, want recht zonder macht lokt onrecht uit. Spr. merkte voorts op, dat het pact de Benelux niet over bodig maakt, deze is nodiger dan ooit. In de vragen van de heer v. d. Goes van Naters heeft hy iets gemist over grenscorrecties. Dit vraagstuk is niet uitgepraat noch dood, integendeel. Na de pauze kwam de heer Hoogcarspel (C.P.N.) aan het woord, die het prijsgeven van de neutraliteit betreurens waardig achtte. De heer Goedhart (Arb.) bestreed de opvatting als zou er aan het Marshall-plan een reeks politieke voorwaarden zijn verbonden. De heer Kortenhorst (K.V. P.) meende, dat Nederland strijdt om zijn naakte bestaan. Rusland wenst ontreddering in West-Europa. De minster van buitenlandse zaken zal het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag zo spoedig mogelijk indienen. De militaire samenwerking met België wordt bevorderd. Bij de replieken merkte de heer SchmaJ op, dat hij geen categorisch antwoord kreeg op de vraag waarom Gods naam niet in het verdrag voorkomt. De minister merkt op, dat het internationaal gebruik ge volgd is, dat de aanhaling van Gods naam niet kent. De motie van der Goes van Naters, waarin wordt uitge sproken, dat geen lid van de C.P.N. benoemd kan worden in de commissie voor -buiten landse zaken, wordt aangeno men met 57 tegen 7 stemmen. De motie van der Goes, van Naters, die waardering uitsprak voor het resultaat der jongste besprekingen te Parijs, Brussel en Lon den, betreffende de Euro pese samenwerking, wordt aangenomen met 58 tegen 7 stemmen. Directie Wiltorv- Féijenoord gevonnisd. Vrijdagmiddag deed de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechts hof uitspraak in de zaak tegen de vier directeuren van de N.V. Dok- en Werfmaatschap- pij „Wilton-Fijenoord", die eind Februari en begin Maart we gens collaboratie met de vijand terechtstonden. De 54-jarige A. C. Metzelaar werd veroor deeld tot één jaar gevangenis straf met aftrek en een boete van 30.000.subs. 3 maan den hechtenis, de 68-jarige W. Wilton, tot een boete van 30.000.subs. 3 maanden hechtenis, de 53-jarige Ch. Teschmacher, tot één jaar en 5 maanden gevangenistraf met aftrek, een boete van 50.000.subs. 6 maanden hechtenis en de 68-jarige F. Muller tot één jaar en 4 maan den gevangenisstraf met af trek, een boete van 30.000.— subs. 3 maanden hechtenis. Voorts werden de directeu ren Metzelaar, Teschmacher en Muller ontzet uit het recht tot het bekleden van leidende functies in de scheepsbouw of machine-industrie voor de tyd van drie jaar. 25 meer bouwvolume. Alvorens minister mr. dr. J. In 't.Veld Vrijdagmiddag op het Venlose stadhuis een bij eenkomst had met een 50-tal burgemeesters uit Noord- en Midden-Limburg heeft hij een tocht gemaakt langs de zwaar door de oorlog getroffen ge meenten in Noord-Limbbrg. Minister In 't Veld verklaar de, dat veel nog blijft wachten op de uitvoering van het Mars hall-plan. Het bouwvolume is afhankelijk van de beschikbare materialen en het aantal ar beidskrachten, die beide in on voldoende mate aanwezig zijn. In de toekomst zal bij wo ningtoewijzingen een montage- Woning voor woning gelden. De montagebouw vor dert minder geschoolde ar beidskrachten. Een hogere in dividuele prestatie der arbei ders wil men o.m. bevorderen door een meer geregelde ma teriaalvoorziening. WERELDKAMPIOEN SCHAP DAMESPOCKET. Het toumooi om het we reldkampioenschap dames- hockey, dat voor de eerste maal zal worden georgani seerd, wordt van 10 tot en met 17 Mei a.s. te Amstel veen gehouden- Amerikaanse gift voor' Oostburg. De burgemeester van Oost burg heeft van het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis bericht ontvangen, dat de Watton High School te New York een bedrag van 250 dol lar heeft besteed ten behoeve van de Rijks H.B.S. (gemeen telijk lyceum) te Oostburg. Voor 200 dollar werd kle ding aangeschaft en voor het restant een basketball, 2 voet ballen, 1 pomp en 144 stukken zeep. Voorlopig geen nieuw postkantoor te Goes. Reeds voor de oorlog wer den terreinen nabij de hoek van de Wijngaardstraat en de Westwal te Goes aangekocht door P.T.T. en bestemd voor de bouw van een nieuw post en telegraafkantoor. De oor logsomstandigheden waren er de oorzaak van, dat tot deze bouw niet kon worden overge gaan. Wij vernemen thans, dat ook nu nog geen sprake kan zijn van uitvoering der plan nen. De verschillende post- en telegraafkantoren die door de oorlog geheel of grotendeels zijn vermeld, zullen eerst aan de beurt komen voor vernieu wing of hersteL Ook op de be groting 1949 zal geen post voor de bouw van een nieuw kantoor te Goes worden gere serveerd. Inmiddels zijn aan het kantoor op de Markt de laatste tijd verschillende ver beteringen aangebracht; o.m. is het aantal loketten uitge breid en een nieuwe en grotere sorteer- en expeditieruimte in- gebrulk genomen. Concert te Middelburg. Woensdag 24 Maart te 8 uur geeft de Vereniging voor In strumentale Muziek te Mid delburg onder leiding van Joh. H. Caro een concert in de concert- en gehoorzaal. Als solist treedt op Max Orobio de Castro, violonceL Het pro gramma vermeldt werker» van Mozart, Haydn, Eugen d'Albert en Gabnël Fauré. Vooraf gaat een uitvoering van Handels Treurmars uit „Samson" etr nagedachtenis aan jhr. W. Z. van Teylingen, mede-oprich ter van de vereniging, die op 16 Januari jl. overleed. ZEEUWS DIALECT IN DE AETHER. Maandagavond 22 Maart 19 uur zal over Hilversum 11 (VARA) een Zeeuwse uitzen ding worden gegeven; waaraan medewerking wordt verleend door Jaap uit de Wilhelmina- polder, bijgestaan door de lan ge Pier Flupse en zijn familie. De uitzending zal in Zeeuws dialect worden gegeven. PHILATELICA VIERT EERSTE LUSTRUM. Commissaris der Koningin opend.e expositie. Voor het eerst sedert jaren wordt In Middelburg een post- zegeltentooristelling gehouden. De afd. Walcheren van Phila- telica viert nl. haar eerste lus trum met een niet omvangrij ke, doch buitengewoon ge slaagde expositie, die helaas nog slechts heden, Zaterdag, geopend is, maar die een be zoek overwaard is. Voor wie zelf geen postze gelverzamelaar is, zal deze ex positie weinig minder dan ver rassend zijn. Immers: de phi- latelie biedt veie mogelijkheden en al deze mogelijkheden vindt men hier weerspiegeld. Er zijn collecties vliegbrieven, verza melingen van blokken, gewone en gespecialiseerde verzamelin gen Nederland en Koloniën en daarnaast collecties eerste JONGENSDAG RING WALCHEREN VAN HET N.J.V. Zaterdag hield de Ring Wal cheren van het Ned. Jonge- lings Verbond een zg. jongens dag te Westkapelle, die door 250 knapen uit de Walcherense dorpen werd bijgewoond. In zijn inleiding wees de voorzitter op het doel van deze bijeenkomst. Het N.J.V. streeft er naar de jonge mensen tot de Heiland te brengep. De middag werd gevuld met voordrachten, zang, toneel en een vertelling. Vlissingen COÖPERATIEVE VROUWENCLUB. De coöperatieve vrouwen- club te Vlissingen hield deze week een propaganda-feest- vergadering in het Concertge bouw. Mevr. Van Oorschot Smallegange sprak een ope ningswoord, waarna een aardig programma van muziek en to neel werd afgewerkt. Mevr. Guidee uit Den Haag hield een rede over coöperatieve samen werking. Met het organiseren van deze feestavond heeft de coöperatieve vrouwenclub een vooroorlogse traditie hersteld. Het was een echt genoege- lijke avond. Middelburg „CHEERIO HOLLAND" Donderdagavond werd in 't M.burgse Schuttershof ten bate van de afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffer een cabaret-avond gegeven door het gezelschap Willy Vervoort onder de titel „Cheerio Holland". Alvorens het eigenlijke programma werd begonnen gaf de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff, een korte toelichting op het werk van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. Het gezelschap-Vervoort wist het publiek van het eer ste ogenblik af te boeien door ziin vlotte, aardige nummers. O.- en W.-Souburg CHR WIJKVERPLEGING. Woensdagavond hield de op nieuw opgerichte Chr. Wijk verpleging te Souburg-Rit- them een ledenvergadering on der leiding van Ds. v. d. Berg. In deze vergadering werd een drietal nieuwe bestuursleden gekozen. Verschillende versla gen werden goedgekeurd en een plan voor het aanwerven van nieuwe leden werd bespro ken. De belangstelling had groter kunnen zijn. dagsafstempelingen, historisch- philatelistische verzamelingen en wat al niet meer. Sommige inzendingen zijn een toonbeeld van goede smaak en toewij ding. Dat er voor een kapitaal aan kostbare zegels aanwezig is, behoeft nauwelijks gezegd: alleen al de gespecialiseerde verzameling Nederland en Ko loniën vertegenwoordigd een zeer aanzienlijke waarde. Een buitengewoon goede gedachte is het geweest om voor deze tentoonstellingen be zoeken van de schooljeugd te organiseren. De philatelie is een prachtige ontspanning voor velen, maar bovendien een uitermate leerzame, zodat zij met name de aandacht van de jeugd verdient. De-afdeling Walcheren van Philateliea heeft recht op waardering, dat zij haar eerste lustrum aangegrepen heeft als aanleiding voor deze expositie. Laat ons hopen, dat het publiek Zaterdagmiddag en -avond door grote opkomst de ten toonstelling tot een succes zal maken. Vermelding verdient nog, dat aan de bezoekers ge legenheid wordt gegeven om te bepalen wat de mooiste inzen ding is DE OFFICIËLE OPENING. De tentoonstelling werd Vrij dagmiddag officieel geopend. De voorzitter, de heer Jansen de Jonge, riep alle aanwezigen een welkom toe, zich daarbij in het bizonder richtend tot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot en de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, de directeur van het P.T.T. kan toor Middelburg en de ambte naren van het philatelistenlo- ket, alsmede de afgevaardig den van het hoofdbestuur van Philateliea en de Zeeywse phl- latelistenverenigingen. Gelukwensen werden uitge sproken door de Commissaris der Koningin, de heer. Bakker, voorzitter van Philateliea en jhr Sandberg tot Essenburg. Alle sprekers wensten de afd. Walcheren geluk met haar ju bileum en spraken de hoop uit, dat de fraaie van een krachtig verenigingsleven getuigende tentoonstelling een succes zal worden en dat velen de phila telie als hun liefhebberij zullen kiezen. KUNST Toneel CANDIDA. Shaws „mysterie in drie bedrijven" Candida behoort niet tot zijn gemakkelijkst te begrijpen stukken, maar juist de mogelijkheid, die het openlaat om eigen ver beelding te later, spinnen rondom hettoneelgebeuren, maakt het tot een van zijn aantrekkelijkste. Candida is de vrouw van een succesvol predikant, Morell, een man. die er zich op beroemt een voortreffelijk Christen te zijn, die een spre ker is zonder weerga en wiens persoonlijk leven door zijn succes min of meer hol is ge worden. Alles bij hem werd tot woord en gebgar. MorelT is er heilig van overtuigd, dat hij Candida alleen bezit, maar dit verandert als de jonge dichter Marchbanks ten tone le verschijnt, nerveus, men senschuw, een onpractiSche dromer. Marchbanks verde digt tegenover Morell de stel ling, dat Candida niet van haar man, maar van hèm houdt, omdat hij waér is en Candida het beu is dag in dag uit te luisteren naar Mo- rells onafgebroken woorden stroom. Wat, vraagt March banks, heb jij haar te bieden, waar is de man gebleven, die Candida zich tot levensgezel koos? Het conflict tussen de bei de mannen loopt zo hoog, dat Morell besluit Candida te la ten kiezen tussen hem en de dichter. Het resultaat is ver rassend. Candida besluit de gene te kiezen, die haar het meest nodig heeft. Maar dat is niet de dichter, die immers geleerd heeft te leven met desillusies, het is Morell, die dat niet zou kunnen en die bij alles wat hij haar aan te bieden heeft, zijn naam. zijn bestaan, ziin bescherming, toch de zwakste is. Gomedia gaf van dit myste rie een schitterende opvoe ring, ook al zullen velen zich dit stuk en met name de dich ter anders hebben gedacht. Mary Dresselhuys speelde de titelrol, iets te nuchter in eerste en tweede bedrijf wel licht, maar -gevoelig en ver fijnd in het derde, dat het hoogtepunt van de avond was. Gijsbert Tersteeg stak als Morell met hoofd en schou ders boven de andere leden van het gezelschap uit: hij maakte van zijn rolveen cre atie. Fons Rademakers speel de Marchbanksmet iets te veel nadruk. Het lag er te dik op en een bezoekster merkte terecht op: „Ik kan me niet indenken, dat een vrouw als Candida op hem verliefd wordt, ik vind hem een grie zel". Dit gold voor het eerste en tweede bedrijf. In het der de was ook Rademakers prachtig. Goede bijrollen waren er van Ellen de Thouars. de se cretaresse van Morell, van Bob de Lange als Burgess, de schoonvader van Morell (wel licht chargeerde hij iets te veel) en van Jack Dixon, Mo- rells hulpprediker. Het was de beste toneel avond van dit seizoen: een prachtig gespeeld stuk. waar in de spanning via de twee eerste bedrijven bizonder mooi werd opgevoerd naar het derde bedrijf, dat. zeld zaam gaaf geschreven en ten tonele gebracht, zijn uitwerking op de toeschou wers niet miste. Voor Mary Dresselhuys en Ellen de Thouars waren er bloemen. G. B. Plaatselijke gemeenschap Oostburg. Op initiatief van de heer H. Lastdrager is te Oostburg op gericht een „Plaatselijke Ge meenschap", waarbij practisch alle verenigingen en commis sies op het gebied van cultu rele arbeid, sport, jeugdwerk enz. zich hebben aangesloten. De bedoeling is de" activiteit van al deze organisaties zo veel mogelijk te coördineren en bij algemene feestelijkhe den of by het behartigen van algemene sportbelangen enz. stimulerend op te treden. Grotet belangstelling voor Zeeuwse streekbeurs. Behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur van Goes zijn de organisatoren van de Provinciale Zeeuwse streekbeurs voornemens in de laatste week van Juli of de eyrste week van Augus tus, de 10de nij verheidsten toonstelling, „Nijtengo", te Goes te organiseren. De laatste "van deze ten toonstellingen waarop de Goese middenstand zich aan het publiek voorstelt, werd in 1938 gehouden. In verband met het rege ringsjubileum van H. M. de Koningin zal deze tentoon stelling bijzonder groots en feestelijk worden opgezet. De stands zullen worden ingericht in de zalen van het „Schuttershof", terwijl in de tuin diverse attracties zullen worden gegeven. Ook zal voor deze dagen de „bierkel der" in ere worden hersteld. DE PROVINCIALE STREEKBEURS. De Prov. Zeeuwse streek beurs welke zoals gemeld, 30, 31 Maart en 1 April te Goes zal worden gehouden, belooft een succes te worden. In to taal hebben zich 191 fabri kanten en groothandelaren uit het gehele land aange meld voor standruimte, doch tot dusver zijn er slechts 107 toegelaten kunnen worden. De zalen van het „Schutters hof" en de zaal „Krijger" zijn geheel bezet, terwijl nog gedacht wordt aan het huren van een derde zaaL Practisch alle huishoudelij ke artikelen fabricerende in dustrieën. zomede nog vele andere, zijn op deze streek beurs vertegenwoordigd. Voor de zakenman en ook voor het publiek zullen vele nieuwe snufjes te bewonderen zijn. Aantrekkelijk voor de winke lier is. dat de standhouders op de streekbeurs verplicht zijn alle aangeboden artikelen te verkopen, zodat het geen show van niet te verkrijgen artikelen wordt. Dinsdag 30 Maart om half twee vindt de officiële ope ning plaats. Het ligt in de be doeling begin October weder om een dergelijke streek beurs te organiseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2