Vlissingen kan laatste wedstrijd winnen Als Hitier nog leeft is hij slangenbezweerder Waar blijven onze spaarduiten Waar is de schat van Mussolini? Overpeinzingen Eeuwenoude geheimen ontsluierd bij een oude liefde Schadevergoeding en economische wederopbouw. TV." LAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRiJDAO i9 MAART 1948 Plantensappen maken onkwetsbaar. door CLAUDE HENRY LECONTE. Met een verbazingwekken de snelheid .bijna met het rhythme van een mitrailleur, dringen wij thans door tot de meest verborgen natuurgehei men. vertelde ons de chef van de wetenschappelijke on- derzoekingsdienst in Califor nia Maar het gaat ons dit maal niet om natuurgehei men sterren, atoom of het binnenste der aarde neen, het gaat ditmaal om gehei men waarvan sommigen zich wrevelig terugtrekken, al naar gelang wij vorderen. Het gaat doodeenvoudig om men selijke geheimen, die echter reeds zo oud zijn als de we reld. Vrü primitieve lieden hebben door de eeuwen heen hun raadselachtige practijken behoedzaam doorgegeven van vader op zoon. Ze zijn gehuld in een waas van geheimzin nigheid en daardoor worden ze (of werden ze tot voor kort) versleten voor to venaars van groot formaat. Wat zijn het eigenlijk voor mensen? Wel, het zyn slan genbezweerders. Zij veroorlo ven zich allerlei vrijpostighe den met brilslangen en ad ders, hanteren deze reptielen met groot gemak, laten hen dansen, knopen ze in elkaar, ontknopen ze weer en openen hun giftige bek. Muziek of fluit hebben ze niet nodig. Dat zijn maar luxe dingen, die dienen voor de show. Wel aardig voor de toeschouwers, doch van geen nut bij het slangenbezweren. „CURANDEROS". Dwars door het onmetelijke Zuid-Amerika, tussen pam pa's, Cordillera's en waterval len treft men deze slangenbe zweerders aan. Het zijn zeer mysterieuze wezens. Zij boe zemen velen een angstig ge voel in van wantrouwen en heilige schrik. Er zijn zwar ten onder hen, die door de zorgen van de slavendrijvers der vorige eeuw uit de oer wouden van Afrika hierheen zijn overgeplant De meesten van hen zijn evenwel rood huiden. Zij zijn inheems en kennen net land. Zoals eeuwenoude vazen zouden kunnen spreken over de ge heimen van de tijd. zo zou den zii kunnen vertellen van de mysteries van hun land. Zij zijn de verre erfgenamen van Mayas, Tolteken en Azteken, van beschavingen die reeds lang ten onder zijn gegaan. De slangenbezweerders, of ze nu zwart dan wel rood zijn. betitelt men hier met de naam „Curanderos". Zij vre zen de grote giftige beesten in het geheel niet. Zii weten de reptielen doodgewoon te veranderen in waakhonden, die op hun velden en hun be zittingen passen. Het zyn uit stekende oppassers, die op iedere wenk van hun mees ters gehoorzamenzelfs zonder muziek. Plunderaars, stropers of dwarskijkers, die het zouden wagen in hun buurt te komen, krijgen een geruisloos prikje, dat een snelle en grondige uitwerking heeft. Men is er meestal niet op voorbereid. Een slangen beet gaat nu eenmaal niet gepaard met waarschuwings schoten of hondengeblaf. Wat is toch het geheim van deze „bezweerders"? Wij hebben het nog niet helemaal kunnen ontdekken, doch we zijn het op het spoor Dit spoor komt evenwel op zijwegen. Het leidt zelfs naar Frans Guinea. HET VERZAMELEN VAN TOVERMIDDELEN. Een rapport van professor A. Chevalier, van de Franse Academie van wetenschap pen, heeft onlangs het eerste mysterie opgehelderd. Prof Chevalier had tydens een stu diereis door Guinea een In landse stam, de Ouabes, hun invloed zien uitoefenen op slangen. Hy had gezien hoe deze inlanders in de dichte rimboe drie soorten planten verzamelden. Deze planten dragen zeer wetenschappely- ke namen, die op zichzeli reeds voor toverformules zou den kunnen doorgaan: Age- ratum convozoïdes, Bidens pilosa en Cyathula prostata. Deze tovermiddelen, of liever gezegd deze planten, die er uit zien als elk ander plantje, worden eerst door de Ouabes - bezweerders fyngestampt en daarna uitgekookt. Met de al dus verkregen brij wrijven ze hun handen, bun voeten, ja zelfs hun hele lichaam in. De slangen zijn dan reeds on der de betovering van hun meesters gekomen. De Oua bes kunnen met hen doen wat ze willen. De reptielen zijn slechts voor anderen ge vaarlijk. Maar dat is nog niet alles. De Ouabes weten hun tovermacht nog verder uit te breiden. In een opwelling van een soort naastenliefde verklaren zy dan, dat de slan gen voor niemand meer ge vaar zullen opleveren. Ze be strijken de slangen van kop tot staart met het papje, Een beetje bry in de bek, die ze gemakkelijk met hun on kwetsbare handen openen en de slangen denken er niet meer aan te prikken of te bijten. Het zijn plotseling vriendelyke, goedaardige beestjes geworden. ADAM EN EVA GEWROKEN. Het raadselachtige schep sel .dat Adam (via Eva) zijn eerste zonde deed bedrijven is voortaan overgeleverd aan de genade van onze tover middelen Niet alleen aan die van de „Curanderos" of die van de inheemse „Ouabes' maar ook aan die van de „man in de straat", als hy tenminste moeite doet de be nodigde planten te pakken te krijgen. Deze komen name- dijk talrijker voor dan men zo zou vermoeden. Men heeft ze zorgvuldig gecatalogiseerd en op kaartsystemen aangete kend. Ze hebben wonderlijk- wetenschappelijke namen: Schwienkia, Americana, Phyllanthus ninuri en Prem- na hispida. De eerste de bes te kan ze met wat water aan maken. De afschuwelijkste slang, al was het 't reptiel, dat zich rond de boom der wetenschap heeft geslingerd, kan geen weerstand bieden aan een bad in dit aftreksel. HITLER'S BEKENTENIS. Wij zeiden: de eerste de beste. Ook Hitier, als het tenminste waar is wat een groot aantal mensen nog denkt, namelijk dat hij de brandstapel in de Berlijnse bunker in gezelschap van Eva Braun heeft overleefd. Een vrij bekende anti-nazi hij ontsnapte tijdens de inva sie in Frankrijk aan de han den der Gestapo vertelde óns, dat Hitier eens in de Rijkskanselarij aan zijn on middelijke omgeving plannen heeft verkondigd, die nog zot ter waren dan gewoonlijk. Het was in de glorieuze da gen vóór de inval in Oosten rijk Hitler was in gezelschap van enige Neurenbergse hel den: Goering, de beroemde „hoogvlieger" van de Luft- i e waffe, Udet, de sprookjesver teller en handelaar in het Duitse „noodlot", Rosenberg, verder Goebels en hoogst waarschijnlijk was ook aan wezig de toekomstige beu) van Oostenryk en Nederland I Seyss Inquart. Tot deze fakkeldragers en fundamenten van het natio- naal-socialisme zeide Hitier. terwijl hij met een strakke doordringende blik indruk trachtte te maken. „Beste strijdmakkers, ik weet dat het door mij in samenwer king met U gestichte natio naal-socialisme tien eeuwen zal voortbestaan. Dit is zo ze ker als twee en twee vier is en zo zeker als twee en twee vijf zouden zijn als wij in Duitsland het wilden. Hoewel het onmogelijk is, zou het echter toch wel eens kunnen gebeuren dat ons systeem in een zou zakken onder de sla gen der stormrammen van anderen." Hitiers verknochte toehoor ders voelde by het noemen van dit onmogelijke een ril ling door hun leden gaan en schudden fanatiek het hoofd, alsof zij het gevaar wilden bezweren. ^Hitler ging echter verder Wanneer dit zou gebeuren, zou ik. Uw Führer, achter volgd en vogelvrij verklaard worden door de vijanden van het nationaal-socialisme. Daarom zou ik dan mijn le ven willen eindigen als slan genbezweerder, verloren en verborgen voor iedereen. Ik weet echter dat dit wel niet zal gebeuren, want het nationaal-socialisme zal meer dan 1000 jaar bestaan." Hoe de reactie van Hitler's kameraden op deze zonderlin ge verklaring van de Duitse Staatschef was, vermeldt de geschiedenis niet. Alleen een eerste klas psychiater zou dit plan van de grootste en ge vaarlijkste gek der laatste 20 of 30 eeuwen kunnen verkla ren Als Hitier nog leeft en u mocht toevallig eens aan de Spaans-Marokaanse kust komen, een plaat? waar het wemelt van slangen, waar 't dus zeer ideaal voor Adolf zou zijn. kom dan niet te dicht by de slangenbezweer der, die in de vlakte van Me- lilla vriendschappelijk aan 't spelen is met de slang. In deze tijden, waarin de geheimen van de slangenbe zweerders zo verbreid zijn, zou hij zijn droom wel eens tot werkelijkheid gemaakt kunnen hebben. Misschien is hij het wel. (Nadruk verboden). President Truman houdt een rede in een van de Zuidelijke Staten. Levensverzekeringen oefenen grote zuigkracht uit. Particuliere spaarbanken meer in trek dan de Post. Admiraal Lord B. A. Frazer, de nieuwe chef van de Engelse vloot. Britten daders van aanslag te Jeruzalem? Een commissie van drie van het Joods Bureau, die een on derzoek heeft ingesteld naar de bomaanslag te Jeruzalem op 22 Februari, waarby 50 doden en 50 gewonden waren te be treuren, heeft verklaard, dat de pantserauto, die drie met explosieven geladen vracht auto's in de Ben Jehoedastraat achterliet, een Britse wagen was en dat de personen in de pantserwagen en vrachtauto's Britten zijn geweest. (Van onze economische medewerker) Het wil met het sparen van ons volk via de spaarbanken nog steeds niet vlotten. Zon neklaar biykt dit wel uit het teruglopen van het „saldo te goed" bij alle spaarbanken te zamen. Eind 1946 was ge spaard voor 2.535.000.000. op 81 Jan. 1948 bedroeg dit solda 2.500.000.000.zodat In totaal ca. 35 milUoen naar de spaarders Is teruggevloeid. Toch kunnen wfj niet zeg gen, dat het volkomen mis gaat met het sparen. Dit zien wjj direct, indien «ij eens ky- ken bjj welke instellingen er «rordt gespaard. Als spaarder kan men zyn geld inleggen bü de Rijkspostspaarbank (R.P.S.) maar ook bij een van de 285 particuliere spaarbanken. En wat blykt nu? Dat by die par ticuliere spaarbanken het sal do tegoed eind Jan. 1948 «-as gestegen van 990 millioen tot 1.018 milUoen of met net to 28 millioen. De Rykspost- spaarbank daarentegen holt nog steeds achteruit. En zo zien wij het saldo tegoed van 1545 milUoen op eind 1946 teruglopen tot 1482 millioen Waarschijnlijk in het communistische hoofdkwartier te Milaan. Sensationele beschuldiging. Roof, moord en sensatie rus ten als een vloek op de ge- heimzinnigo kisten en koffers met buitenlandse bankbiljet ten, gouden staven, edelstenen en wat al niet, die Mussolini zyn vlucht vergezelden en samen met de Gestapo in handen van partisanen van de 52e brigade Garibaldi vielen. By het vervoer van Dongo naar Milaan verdween de schat spoorloos. Twee parti sanen, Guanna en Neri, die een viervoudige inventaris van dit enorme kapitaal hadden opge maakt, werden vermoord. De inventarislijsten bleken on vindbaar. Generaal Zingales, die als militair procureur te veel ont dekte, zag zich gedwongen zijn ontslag in te dienen. De links georiënteerde Gasparato toen minister van Oorlog zorgde er voor, dat alles in het zand verliep. De journalist Franco di Adasio, die op eigen •houtje de zaak onderzocht, werd op de drempel van zyn woning vermoord vóór hij zijn sensationele ontdekkingen kon publiceren, aldus de Volks krant, waaraan dit bericht ontleend is. Thans beschuldigt Zingales, die pas een maand geleden zijn officieel ontslag kreeg, waardoor hy van zyn ambtsgeheim ontslagen is, de communistische partij openlijk de schat te hebben gestolen en Guanna en Neri als gevaarlijke getuigen uit de weg te hebben geruimd. Hij klaagt de ge heimzinnige partisanenleider Fabio van de Constituente, en als zodanig immuun, aan als hoofdschuldige. 10 MILLIARD LIRE. Do verdwenen schat werd Nu het toch heus weer lente is gewor den, zyn wij onze oude liefde gaan bezoeken. De oude liefde is vol maakt onverschillig voor onze komst en trekt zich noch van ons, noch van iets an ders iets aan. Aan al degenen, die zich spitsen op een sappig stukje autobiografie willen wij maar dade- lyk vertellen, dat de oude liefde de zee is, zodat zy zich ont goocheld aan harti- ger lectuur kunnen wyden. Wy houden al- Sd nog en altijd op- euw van de zee. Wyd en groot ligt zij voor ons. Haar ruisen is rust, haar ziltheid glydt als koele handen over ons voorhoofd. Zo zitten wy dan, heel stil, na een lange kil le winter van afwezig heid, weer aan haar voeten. Zy gaat haar eeuwige gang. De zon schijnt warm op ons en alles is van een haast tastbare goed heid. Tien jaar geleden ja bjjna op de dag af tien jaar geleden van de schreven wy ook over prachtig de zee. Wy zouden wel pakjes altijd ov«r haar willen tressen schrijven, ware net knopen, niet dat kleine inktlet- Het schijnt, dat wij tertje8 zo nietig zijn en indertijd van het Itali- zo iets overweldigends moeilijk kunnen om vatten. Maar tien jaar geleden waren wij ook reeds onder de indruk van haar grensloze grootte en wij maak ten toen melding van de kleinheid der men sen, die overal grenzen trekken, die toch ver vloeien in het grote water. De Atlantische Oceaan laat het volko men koud of haar gol ven in Argentinië of in Uruguay terecht ko men en de Middelland se Zee is even blauw aan de kust van Ita lië, Frankrijk of Span je. Maar de mensen hebben grenzen opge- richt, kleine plaatjes waar kleine kereltjes bijstaan, die „halt" roepen In alle talen aanse Ventimiglia naar het Franse Menton reden met twaalf rode anjers en wy toen een boze douanier ont moetten, die zei dat je maar tien anjers in voeren mocht. Roze of wite, purperen of gele, dat interesseerde de douanier helemaal niet. Hij was er de man niet naar een uitzondering te maken voor twee rode anjers uit een rie ten korf aan de markt in Ventimiglia. Een ro de anjer als contraban de... het leek ons toen het symbool van de on verzoenlijkheid der mensen. Sindsdien hebben wy wel andere symbolen leren kennen... Nu zitten we weer naar de zee te staren. wereld en gekleurde dragen met vergulde Het is een grys-groene Noordelijke zee. De blauwe van het Zuiden spoelt, ver weg, ergens naar een nu onbereik bare rotsachtige kust, toegewuifd door volle takken stralende mi mosa. De tien jaren, die achter ons liggen, waren zware jaren. Indische jaren of zo men wil Indonesi sche jaren. Hoe wy het zeggen, er zal altyd wel iemand zijn, die kwaad op ons wordt. Het zyn trouwens niet alleen zware ja ren voor óns geweest. De douanier aan de Franse grens zal het ook niet licht hebben gehad en wy vrezen, dat hij nog veel rood, veel vuurrood heeft moeten zien, maar bloediger rood dan dat van de twee anjers. En als wij ons tegenwoor dig verdiepen in de zee kunnen wy al niet meer nalaten te pein zen hoeveel mijnen zij nog onder haar kabbe lend golvendek verbor gen houdt. De dagen van Ventimiglia beho ren tot een omvezenlyk verleden, waarin men zomaar met armen vol bloemen van Italië naar Frankryk trek ken kon. Wy hebben in al die jaren nog niets geleerd van de wydte en de grenzeloosheid der zee- en. Maar wy leerden misschien beter dan ooit dankbaar te ge nieten van de stilte en de rust en de pro bleemloze schoonheid van een uurtje zonnig voorjaar aan haar kust. INA v. d. BEUGEL. indertijd geschat op tien mil liard lire. Na de devaluatie be draagt de waarde nog onge veer drie milliard lire (30 mil lioen gulden). Waar is hij ge bleven? En wie is Fabio? Het liberale partijblad (toen Zinga les ambteloos burger werd, trad hij toe tot de liberale partij, die hem candidaat heeft gesteld voor het parlement) beschuldigt Longo, beter be kend onder de naam van. „maarschalk" Longo, lid van de Constituente en vice-secre- taris van de communistische partij, de schatten te hebben gestolen ten behoeve van de communistische partij. De schat zou bewaard wor den in de kelders van het par- tygebouw te Milaan. Zij zou moeten dienen ter financiering van de communistische over rompeling van Italië. De be schuldiging is zó concreet, dat reacties niet kunnen uitblij ven. op 31 Jan. 1948, een netto achteruitgang vormende van 63 millioen. WELKE OORZAAK? Wat is de eigenlijke oorzaak van dit verschil? Waarom haalt het publiek by de Rijks postspaarbank meer geld weg dan het inlegt, terwijl het daarentegen aan de particulie re banken meer geld toever trouwd dan het terughaalt? Is het vertrouwen in de Rijks postspaarbank minder groot? Wij geloven niet, dat dit in het geding is. De oorzaak ligt o.i. elders en wel bij de geldzuive- ring. De R.P.S. heeft in de 2e helft van 1945 een veel grote re toevloed van geldmiddelen gekregen dan de particuliere spaarbanken. Geldmiddelen die geen werkelylte besparing vormden en die dan ook voor een deel niet by een spaar bank thuis hoorden, maar bij de grote commerciële banken. De particuliere spaarbanken hebben bij het toestromen van spaargelden een zeef gebruikt en op die manier deze oneigen lijke spaargelden zoveel móge lijk geweigerd. Het gevolg is, dat het aantal opvragingen by de R.P.S. nog steeds groter is dan bij de particuliere banken. Dit zyn dus zuiver naweeën van de geldsanering. Na Nov. 1945 zijn de bord jes verhangen en sedertdien werd by de particuliere ban ken meer ingelegd dan by de R.P.S. De reden hiervan is moeilyk vast te stellen. Bij de rentevergoeding kan het wel haast met liggen, daar die practisch gelijk is (2,16 pet. bij de R.P.S. en 2,25 pet. bij de meeste particuliere spaarban ken). Misschien heeft het eni ge invloed, dat het rentege- vende maximum by de parti culiere banken hoger ligt dan de 2500 bij de R.P.S. Onge twijfeld zal ook de grote ach terstand in het rentebijschry- ven bij de R.P.S. een onaange name indruk by het publiek achterlaten, temeer daar de overheid er steeds op hamert zoveel mogelijk te sparen. En ten slotte maken de particu liere spaarbanken een grootse reclame op allerlei wyzen, die kennelijk wel enige resultaten afwerpt. LEVENSVERZEKERING. Toch vormen de spaarban ken niet het reservoir bij uit stek, waar de besparingen naar toe vloeien. Overwegend vinden deze n.l. tegenwoordig hun weg naar de levensverze kering in de vorm van stor tingen en premies. Het is zeer moeilijk hier nauwkeurig de cijfers te vinden, aangezien de ze over 1947 nog bij lange na niet bekend zijn. Toch kan men bij benadering wel een in druk krijgen van de geweldige zuigkracht, die de levensvër- HET VOETBALPROGRAM Spannende wedstrijden Bleyerheide—NO AD; VVV— NAC; VlissingenHelmondia; LimburgiaBrabantia; MVV Sportclub Emma. Bleijerheide kan tegen Noad wel baas in eigen huis blij ven. De Tilburgers brengen er de laatste wedstrijden niet zoveel van terecht. VW zal voor de bezoekers moeten op passen en een Bredase over winning is niet bij voorbaat weg te cyferen. Vlissingen heeft ftegen Helmondia een kans op een waardig slot aan een heel zware en weinig fortuinlijke competitie. Lim burgia is zeker m staat Bra bantia te weerstaan, terwijl tenslotte MVV in eigen huis goed is voor een overwinning op Sportclub Emma. 2e KLASSE. BreskensAlliance. Hier besluiten we met een wedstryd tussen Breskens, dat nog op behoorlijke wijze de dans ontsprongen is, tegen een teleurgesteld Alliance. 3e KLASSE E. ZeelandiaNieuw Borgvliet. In deze wedstrijd heeft de thuisclub een goede kans. 3e KLASSE F. SluiskilClinge; Hulst HontenisseAar- Corn Boys; denburg. Het wordt tijd, dat Sluiskil de nog benodigde twee pun ten verovert. Tegen Clinge ligt de kans wel niet voor het grijpen, maar met in spanning van alle krachten moet het mogelijk zyn te winnen voor ae thuisclub. Hulst heeft tegen Corn Boys een zware party' voor de boeg en we geloven dan ook, dat de punten naar Sas van Gent verhuizen, 4e KLASSE E: De PatryzenE.M.M. Een erezaak voor EMM om uit deze stryd ongeschonden tevoorschyn te komen. En dat kan als er niet mee „gespeeld" wordt. RES. 2e KLASSE E. Breskens nTerneuzen II; Middelburg HVlissingen n. Breskens n heeft een aar dig seizoen achter de rug en zal ook tegen Terneuzen II wel weer een behoorlyk resul taat weten te behalen. De Vlis- singse reserves krijgen in de groen-witto dito een kwade tegenstander zekering uitoefent: de produc tiecijfers van de 58 maat schappijen spreken hier duide- lijke taal. Zo werden in 1947 contrac ten voor verzekeringen en ïyf- renten afgesloten voor een be drag van ca. 1.500 millioen of j 174,per hoofd van de bevolking. Dit geweldige be drag wil zeggen, dat naar schatting 375 400 milU oen aan premies ls betaald ln 1947, hetgeen wel zeer gun stig afsteekt tegen de boven genoemde spaarbankcyfers. En de oorzaak van deze voorkeur? Wy zullen cr enke le noemen. De tarieven voor de lyfrente zijn by de huidige lage rentestand niet hoog; men is by de levensverzekering tel- kenjare verplicht voor de pre mie een bedrag opzy te leg gen, terwijl ten slotte uit psy chologisch oogpunt belangryk is, dat het afsluiten van een verzekering velen het veilige fevoel geeft, dat zij zich voor e toekomst geen zorgen meer behoeven te maken. In hoeverre deze argumen ten nu ook reëel zjjn willen wy buiten beschouwing laten: metterdaad oefenen zy echter Invloed uit. (Nadruk verboden) De bewoners van de Middelburgse wyk 't Zand steken de handen uit de mouwen en offeren hun vryo Zaterdagmidda gen gaarne op om hun buurt te verfraaien. Bij de Langeviele- weg wordt een grote stapel kelen opgeruimd; cr zal hier een fratfi plantsoen worden aangelegd. Wethouder L. J. van t Westende slaat de werkzaamheden gade. In een tweede artikel over de wet, inzake de vergoeding van de materiële oorlogsscha de betoogd de N. R. Ct.. dat men bekropen wordt door de vrees dat het wetsontwerp is opgebouwd uit incidentele beslissingen genomen op aan drang van allerlei groepen. Toont de volksvertegen woordiging geen ruggegraat, dan is te vrezen, dat de par lementaire behandeling er slechts toe zal leiden, dat nog te hooi en te gras een paar lappen meer in de lappede- ken worden aangebracht. De N. R. Ct. stelt hier te genover. dat, als volledige schadeloosstelling niet moge lijk is en als er dus moet worden gediscrimineerd, in beginsel slechts één maatstaf mag gelden, namelijk deze: nadat aan elementaire eisen van humanitaire, en sociale- aard is voldaan, moeten de gelden zoveel en zo princi pieel mogelijk worden be steed om ons volk uit de ar moede te verlossen. Alleen indien ons land datgene wat het kan bestemmen om de schade zo goed mogelijk te vergoeden, inpast in het ka der van de economische we deropbouw, is het zedeijk en materieel gerechtigd de mil- liardendans te beginnen. Voor het ogenblik kan dit beginsel nog niet in cijfers worden uitgewerkt. Wij ho pen. dat het overleg tussen regering en volksvertegen woordiging zulks alsnog mo gelijk zal maken. Doch één ding staat vast: het is volko men ongerechtvaardigd een onderneming, welke zonder faciliteiten haar wederop bouw niet bevredigend kan volbrengen, daarvan uit te sluiten, omdat zij een zeker bedrijfsvermogen bezit. In de regel betekent dit ook. dat zij, om haar taak goed te kunnen vervullen, op ruime schaal aan de opbouw moet kunnen deelnemen En wie zijn oor maar even te luiste ren legt weet, dat bij de te genwoordige bouwkosten en de hoge eisen aan kapitaal, welke het zakendoen mede brengt. vele. ook onder de grootste ondernemingen, het zonder faciliteiten niet zullen kunnen rooien. Dat men van overheidswege haar positie degelijk onderzoekt, dat men eigen inspanning in de ruimst mogelijke mate van haar eistr het is alles ge rechtvaardigd. doch dat men haar principieel van bepaal de faciliteiten uitsluit, het is niet slechts onrechtvaardig, het is dom, immers in strijd met de belangen van de we deropbouw. welke het moge lijk moet maken, dat allen, groot en klein, tot de mate hunner volle krachten kun nen medewerken aan het leg gen van nieuwe solide grond slagen voor onze welvaart. Tenslotte moet worden op gemerkt. dat het wetsont werp weer hopeloos ingewik keld is: zo zwaar te verteren als een aangiftebiljet, om een superlatief te gebruiken. Zou het niet doelmatig zijn het geld ten dele te gebruiken voor een algemene bijslag op de oude schadeloosstellingen van degenen, die de wederop bouw metterdaad ter hand nemen, en dan pas voor het overige onze lust naar per fectionisme bot te vieren? Welk een besparing aan tijd en energie zou daardoor niet worden verkregen! Wij dur ven aannemen. dat deze winst groter zou zijn dan de foutjes, welke bii verstandige toepassing van zulk een een voudige maatregel zouden worden gemaakt. Ook daar door zou de wederopbouw worden gediend. Wij kunnen niet in meer details afdalen. De hoofd zaak is dat wij moeten heb ben: meer gegevens, meer motivering, een stelselmatige aansluiting aan de belangen van het economisch herstel en. zo het kan, wat meer een voud. En vooral geen koe handel in kleine concessies, waardoor de grote Innen nog meer uit het oog zouden wor den verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5