Nieuwe staatsorde voor de West aanvaard NIEUWS UIT ZEELAND Nieuws in een Noiedop V Buitenlands beleid WALCHEREN BOORDEN Van de Ronde Tafel Medezeggenschap van Suriname en Nederlands e Antillen. Resoluties zonder stemming aangenomen. Met de openbare vergade ring van Donderdag naderde de ronde-tafel-conferentie het einde van de eerste phase van overleg. Er heerst nu geen sfeer meer van verkennen, al leen een van hard werken. De eerste spreker, prof. Romme, wilde duidelijk voor opstellen, dat het een „koud kunstje" is door critische op merkingen te suggereren, dat de opzet, welke in de resolu ties is gegeven, onhoudbaar zou zyn. Spr. zelf was niet ge heel voldaan door het ontwerp- Rtfksparlement, maar in ae studievergaderingen der re- dactiecommlsie is hem geble ken, dat na een toegeven over en weer de thans gevonden vorm toch de meest algemeen bevredigende is. Wfis beleid zal het gehele stelsel, dat in '.de resoluties is ontworpen, tot een practisch goed functlpnne- rend systeem kunnen, ontwik kelen, waarin de volken naar elkaar zullen toe groeien. De heer Stikker kon zich met de nieuw-ontworpen structuur wel verenigen en ging acco^rd met de ingedien de resoluties. Prof. Logemann noemde de resoluties een aantal forse ■streken, die het patroon opzet ten van de toekomstige orga nisatie van het nieuwe Ko ninkrijk. Spr. leverde nogmaals cri- tlek op de drie leden, die de conferentie ontydig hebben verlaten en hy protesteerde krachtig tegen de onberaden stap, welke de democraten in Amerika hebben ondernomen. EEN RESOLUTIE. Do hoer Gerbarts wees erop, hoe zeer Curasao strategisch van belang is. Elk locaal be lang zinkt daarby In het niet. Dit bracht hem tot woorden van waarschuwing tegen de Venezolaanse en de commu nistische invloeden op Cura sao. Het communisme heeft thans een vaste groep in de Caraïbische zóne. Er moet dus voor gezorgd worden door passende waar borgen, voor een aantal veilig heidskleppen, waartoe spr. een resolutio indiende, waarin wordt uitgesproken, dat de wenseiykheid ware te óverwe gen: om de beginselen der wrj- ze van samenstelling en de bevoegdheden der organen van de wetgevende en uitvoerende macht der delen uitdrukking te doen vinden in de ryks- grondwet, alsmedè de vereis ten van het actieve en passie ve kiesrecht. Voorts ware te overwegen de wenselgkheid van de instelling van een de mocratische uitbreiding der volksvertegenwoordiging der Nederlandse Antillen. ARUBA. De heor Eman diende ver volgens een motie In, waarin do Ned. regering wordt voor gesteld een commissie te be noemen, welke zal hebben te onderzoeken in hoeverre de wens van Aruba t.a.v. een af zonderlijke status binnen het Konlnkryk verwezeniykt kan worden. De heer D. U. Stikker dien- Nederland en Argentinië hebben na vier maanden on derhandelen een handels- en financiële overeenkomst ge tekend voor dc tijd van vijf jaar. Nederland zal o.m. sche pen en baggerinstallaties aan Argentinië leveren. Donderdag hield het ver bond van protestants-christe lijke werkgevers in Neder land te 's-Gravenhage een jubileumvergadering ter ge legenheid van zijn dertig ja rig bestaan. Groepsreizen naar Dene marken. op basis van uitwis seling. zijn weer mogelijk. Voor herenmaatkleding ls een nieuwe prgsregellng afge kondigd, die over drie weken ln werking treedt en een rede lijke verlaging van de maxl- mumpryzen betekent. Joodse scherpschutters hebben op de weg van Haifa naar Accra een Arabische vrachtwagen, beladen met ex plosieve stoffen, in de lucht doen vliegen. Tien Arabieren werden gedood en zeven ge wond. 39 Joden werden door de explosie gewond. Twee Britse soldaten, die in een le gerauto passeerden, werden eveneens gewond. Twee vliegtuigen van het Britse leger zijn in de lucht met elkaar in botsing geko men. Beide toestellen stortten brandend neer. Acht perso nen kwamen om het leven. Aan alle Duitsers in de Sowjet-sector van Beriyn, die tot een jaar (of minder) ge vangenisstraf zyn veroordeeld, is amnestie verleend ln ver band met de herdenking van de revolutie van 1818. de een motie, welke uit spreekt, dat indien enig deel van Indonesië de wens zou te kennen geven deel uit te ma ken van het Ver. Koninkrijk, dan wel indien de nadere be paling van de status van Aru ba daartoe aanleiding zou ge ven, de eerder aanvaarde re soluties met het. oog daarop opnieuw ln gemeen overleg dienen te worden bezien. In de middagvergadering trad als eerste spreker op de heer Meyerink. Hg was van mening, dat Nederland in het Ryksparlement naar ver houding te weinig invloed heeft en had bezwaar tegen de z.i. te geringe invloed van de Senaat. De heer Tilanus kan be houdens enige redactiewijzi gingen accoord gaan met dë resoluties en met de voorge stelde oplossing van de heer Meyerink betreffende de> Se naat. De heer Drielsma (advi seur der conferentie) bepleit te de stichting van een „Op- bouwfonds-Suriname", dat naast het ambtenaren-appa raat staat en zgn kapitaal be trekt uit een dollar-lening op lange termgn. Hierna werden alle 16 re soluties zonder hoofdelgke stemming aangenomen. In de 10e en 13e resolutie werden wgzigingen aangebracht, de eerste betrekking hebbende op het maximum aantal stem men per afgevaardigde, de tweede op diensplichtbepa- iing. De ontwerp-resolutie van de heer Stikker en de motie- Eman betreffende Aruba wer den eveneens aangenomen. De ontwerp-resolutie van de heer Gerharts werd ingetrokken. MOTIE-LOGEMANN. De beer Logemann diende de volgende motie in: „De conferentie Nederland- Suriname-Curagao, «overwe- ;end dat de omzetting van ,e bestaande verhouding tus sen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen in een nieu we staatsorde volgens de be ginselen neergelegd in de voorafgaande resoluties voor haar verwezenlijking tgd zal vorderen, ls van oordeel: dat de in de herziene staats- egelingen van Suriname en de Nea. Antillen neergelegde grotere verantwoordeïgkheid voor eigen aangelegenheden gedurende de periode van overgang naar de nieuwe staatsorde van het Verenigd Koninkrgk der Nederlanden dient te worden aangevuld met medezeggenschap en sa menwerking ook in de behar tiging van de gemeenschap pelijke zaken van Nederland en deze twee landen. In verband hiermede geeft zy de Nederlandse regering in overweging om reeds da delijk na de tot standkoming van het college van alge meen bestuur ln Suriname en de Ned. Antillen de nieu we samemverkingsgedachte te verwezenlijken door na raad- •leging van de overheid van iuriname en de Ned. Antil len te komen tot het betrek ken van een gemachtigde van elk deze belde landen in het overleg der Nederlandse re gering over zaken, welke mede voor deze landen van belang zyn." Deze motie was tevens on dertekend door de heren Da Costa/ Gomez en Bulskool en werd z.h.s. aangenomen. Er werd tenslotte een re dactie-commissie benoemd tot opstelling van een ontwerp- Rljks grondwet. Eerste kievitsei. Te Varsseveld is het eerste kievitsei gevonden. Het zal zoals gebrulkelgk aan H.M. de Koningin worden aangeboden. Opstelling B-elftal. De opstelling van het Ne derlands B-elftal, dat 26, 27 en 29 Maart a.s. in het drlelan- den-toumooi te Londen uit komt, ziet er als volgt uit: Doel: de Munck (Sittardse Boys); acHter: Spel (DWS) en van Bun (MW); midden: Fanger (DWS), Beenhakkers (NAC) en Temming (DOS); voor: C. v. d. Tuyn (HDVS), Schaap (Gooi), Roozenburg (Neptunia), Rgvers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves: Landman (Nep- tunua), Bak (Gooi), Schwenke (HBS) en Engelsman (Quick). Massale hondenvergiftiging. De Arnhemse Rechtbank heeft een Ingewikkelde zaak ter behandeling betrekking hebbende op de massale ver giftiging van honden. Deze lie ten In November 1946 het le ven toen zg een jachtterrein ln de buurt, van die plaats be zochten. De verdenking viel op de 'jachtopziener B. van der B. uit Veenendaal, maar ondanks enige aanwyzingen ontkent deze pertinent. Over 2 weken zal vonnis worden gewezen. TEEN DODEN BIJ VLIEGONGEVAL. Een bommenwerper B-29, komende van Spokane (Wash ington) Is by alchte mist tij dens de landing te Tampa in Florida over de kop geslagen cn in brand gevlogen. Er zij tien doden en vier gewonden. Beschamend optreden. In Amerikaanse lief dadige kringen ls grote verontwaardiging ge wekt door een Hage naar. Deze stuurde ver scheidene bedelbrieven en zond, toen hg daarop geen antwoord ontving, een boos ingezonden stuk naar de-New York Herald Tribune. In offi ciële kringen in Den Haag acht men het op treden van deze Neder lander ernstig bescha mend voor de naam van ons land in den vreem- de. SCHAKEN Keres gaf snel remise. De partij KeresReshevsky is Donderdagavond remise ge worden, terwgl Botwinnik Smyslov werd afgebroken in iets betere stelling voor de Russische kampioen. Ke res toonde niet zyn gebruike lijke vechtlust in zgn party tegen Reshewsky. Hg kwam in een variant van de Spaan se party beslist beter te staan, doch vergooide zgn voordeel en tot veler verba zing bood hij remise op de 24ste zet, terwijl hij nog een bord vol stukken had. Ook Botwinnik kreeg tegen zgn landgenoot Smysfow al gauw een betere stelling. Smyslow verdedigde zich ech ter- taai en gaf de kwaliteit t, 't voor twee pionen. Het bleek echter, dat Botwinnik zeer diep had berekend en remise kon bewerkstelligen. Geheugenstoornis na overval. De Amsterdamse recherche staat voor een moeilijk geval. Woensdagavond ls ecp 66-ja- rige man overvallen en deer- lgk mishandeld. Tengevolge •an de aanslag ïydt hg echter aan geheugenstoornis, waar door hij geen enkele inlichting kan verstrekken. Het onder zoek wordt echter voortgezet. Zandvoortse renbaan mag niet afgebouwd worden. De burgemeester van Zand- voort heeft medegedeeld, dat op last van hogerhand de werkzaamheden aan de ren baan. die zou worden aange legd voor het houden van mo tor- en autoraces en boven dien zou kunnen worden ge bruikt als autoweg voor tou risme, stopgezet zijn. Het ge meentebestuur heeft zich niet bij deze maatregel neergelegd en voert onderhandelingen met het rijk om deze beslis sing alsnog ongedaan te krij gen. Zeeuwse middenstands organisatie. CONTACTORGAAN GEVORMD. Naar wij vernemen vonden enkele dagen geleden be sprekingen plaats tussen de vereniging Handelsbelangen te Goes en vertegenwoordi gers van Handelsbelang te Middelburg, om te komen tot oprichting van een cen traal orgaan, dat de belan gen van de gehele Zeeuwse middenstand kan behartigen. By de pimten, die direct de aandacht vragen, werd m. genoemd ae verkeers- kwestle, waarover adviezen gegeven kunnen worden en zo nodig gemeenschappeiyk actie kan worden gevoerd. Er kon een voorlopig be stuur gevormd worden, dat op korte termyn in verbin ding hoopt te treden met vertegenwoordigers van alle Zeeuwse middenstandsvere nigingen. Nieuwe brug Middelburg in 1949 gereed. Naar wg vernemen zal de nieuwe verkeers-draaibrug over het Kanaal door Walcheren te Middelburg in het voorjaar van 1949 gereed komen. Er wordt thans reeds ge werkt aan het grove construc tiewerk. De mogelijkheid van tgdeiyke stagnatie in de werk zaamheden ls niet uitgesloten, gezien de schaarste aan staal en aan de fgnere onderdelen, die nodig zijn voor het machi nale gedeelte van de draaibrug. Niettemin heeft de afdeling bruggenbouw van Rijkswater staat gegronde verwachtingen,, dat het werk over een jaar ge reed zal z(jn. Droogmaking-expositie in Middelburgs stadhuis In, de Vleeshal van het Stad huis op de Markt te Middel burg zal na het gereedkomen van de restauratiewerkzaam heden een semi-permanente tentoonstelling worden inge richt, die betrekking heeft op de droogmaking van geïnun deerd Walcheren. Het ligt in de bedoeling deze expositie- eerst op te heffen, wanneer blijkt, dat er van de zgde van de bevolking en de vreemde lingen niet voldoende belang stelling meer bestaat voor dit onderwerp TWEEDE KAMER DRANG NAAR FEDERALISME. Motie v. cf. Goes van Naters. De Tweede Kamer maakte Donderdagavond een aanvang met de beraadslagingen over de verklaring van minister president Beel betreffende 't vgf mogendhedenvèrdrag. De heer van der Goes van Naters (P. v. d. A.) wees er op, dat de Belgische regering voor de ondertekening het oordeel van het parlement heeft gevraagd. Spr. acht 't niet juist, dat de Nederland se regering dat naliet. Spr. vroeg inlichtingen hoe -j douane-overeenkomst met België werkte en informeerde naar de havenkwestie, naar versnelling van de economi sche unie.en naar de militai re samenwerking. Het probleem Duitsland be sprekend, wenste spr. de richtlijnen te kennen, die de Nederlandse regeling volgt bij de behandeling van het cultureel contact mot West Duitsland, de Roer-kwestie en de medewerking van West Duitsland aan de Europese reconstructie. Vervolgens behandelde de heer van der Goes van Na ters de stichting van de West Europese Unie, waarby hy In gelicht wilde worden over de schepping van eigen gezags organen der Unie en het re aliseren van economische en militaire samenwerking. Spr. betoogde tenslotte, dat de vgfde colonne thans gro ter is dan voorheen en meen de, dat op ieder terrein de vijand moet worden weer- Spr. diende een motie ln, welke vraagt om herziening van de vaste commissie voor buitenlandse zaken en be paalt, dat in die commissie ;een communist zitting mag tebben. DE MINISTER. De minister van buitenland se zaken antwoordde, dat de douane-overeenkomst met België tekort werkt om daar over al een oordeel te heb ben. Er is een havenaccoord met België in voorbereiding. De economische Unie en de militaire samenwerking wor den bevorderd. De Kamer zal te zyner tijd worden ingelicht over het Europese reconstructiepro gram. EEN MOTIE. De heer van der Goes ver klaarde zich niet geheel be vredigd door het antwoord van de minister. Spr. dienck l zamen met- drie K.V.P.-lc- den en twee P. v. d. A.-le- den een motie in, waarin de verantwoordelijkheid van Ne derland, wat betreft de Be nelux, de Unie der vijf landen en de West-Europese Unie met inbegrip van west Duits land wordt aanvaard. Tenslotte wordt in de mo tie de regering uitgenodigd een spoedige opbouw van een rechtsgemeenschap in fede raal verband te bevorderen. De heer Serrarens (K.V.P.) wees op de gevaren van het communisme. De heer Schmal (C.H.) had in de verklaring van de mi nister-president met voldoe ning horen spreken van Gods zegen. De heer Vonk (V.V.D.) meende dat er geen reden is voor een angstpsychose. Nadat nog de heer Bruins Slot gesproken had, werd de zitting verdaagd. Madame Joliot-Curie gedetineerd. De Franse schrijfster mada me JoliotCurie, die in Amer rika vertoeft, is op Ellis Is land gedetineerd, in verband met haar ultra-linkse politieke sympathieën. Mislukte wereldreis. Ned. zeiljacht vergaan. Het Nederlandse stalen zeil jacht Alk, dat in Juli 1946 uitvoer om een wereldreis te maken, ls op de thuisreis by Suez op een rif gelopen en moet als verloren worden be schouwd. Het jacht had alle werelddelen bezocht. De be manning, bestaande uit kapi tein Nieuwkoop, stuurman Hoogstraten en de gebroeders van Grevenstein ,ls te Suez aan land gegaan. Veevergiftiging Woudenberg. In Woudenberg heerst on rust onder de veehouders in verband met plotselinge sterf gevallen onder het vee. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat deze veroor zaakt zgn door ondeugdelijk 'osdermeel. Een der vechou- Ni"3 heeft vgf van zijn acht imboekkoeien verspeeld. In April opening van Vitrite-dépendance. PROEFINSTALLATIE VOOR GLASFABRICAGE. De directie van de „Vitrite Works" te .Middelburg hoopt op 15 April de glasoven in haar „dépendance" to Arnemuiden in bedryf te stellen. Het betreft hier een proefinstallatie van geheel nieuw systeem. Wan neer deze goed voldoet zal er een grotere Installatie naast gebouwd worden. Zoals wy reeds bericht heb ben, heeft het „Vitrite"-bedrgf een deel van de ruimte in de leegstaande fabriek van Phi lipsVan Houten te Arnemui den weten te reserveren voor de bouw van een glasoven. Het ligt ln de bedoeling geleidelgk de gehele glasfabricage over te brengen naar deze fabriek, waardoor men in de fabriek tb Middelburg ruimte krygt voor uitbreiding van het bedrgf. De heer J. C. de Ridder te Axel is' benoemd tot hoofd van de op te richten landbouw school te Kruiningen. „MON PLAISIR" TE SCHUDDEBEURS WORDT HERBEPLANT. Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat op de bui tenplaats „Mon Plaisir" "te Schuddebeurs (Sch.) een aanvang is genaakt met de aanplant van bosen bomen, op dat gedeelte (plm. 6 H. A.) van het landgoed, dat langs de Provinciale straat weg is gelegen, Er liggen een 30.000 poten gereed, van essen, esdoorns en elzen, die bedoeld zyn als een begin van bos van hakhout. 'Als jonge bomen zgn en wor den geplant vooral populie ren, essen en esdoorns, van elk een paar honderd of meer, enkele kastanjes en verder, van elk een vijftig tal, eikfen en beuken. Hoewel nog klein thans en blader loos,- is het reeds een ver heugende aanblik al3 belofte voor de toekomst. Herbouwplan IJzendijke. De gemeenteraad van IJzen dijke wees een wijziging van het herbouw- en uitbreidings plan dezer gemeente af, om dat daarin de beslissing van de raad inzake een bepaald straatje en de plaats van het H.B.S.-gebouw. nlst tot uiting was gebracht. Vlissingen ALGEMENE BOND VAN AMBTENAREN. Aan het jaarverslag 1947 van de algemene bond van ambtenaren, afdeling Vlissin- gen, ontlenen wü het volgen de: Het ledenaantal nam toe tot 500, dus met ruim 10 Er werden twee algemene vergaderingen gehouden, die goed bezocht waren. Niet minder dan 8 verschillende hoofdbestuurders brachten bezoeken aan de vakgroep vergaderingen. De vakgroe pen loodswezen, gemeente, P.T.T.. P.Z.E.M., Waterstaat, gasbedrijf en stoombootdienst kwamen regelmatig bijeen. Er kwam gedurende 1947 ety- ge verbetering in de salarisre geling. A. R. KIESVERENIGING. De anti—rev. kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Vlissingen vergaderde Woens dagavond onder voorzitter schap van de heër B. H. Lig- teringen. Na afhandeling- van de huishoudelijke zaken werd de groslijst van candidaten voor de Tweede Kamerver kiezingen vastgesteld, waar op o.m. voorkomt de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, te Vlissingen. Tot afgevaardigden naar de Statenkieskring Centrale Vlissingen werden gekozen de heren C. "van Alten. P. v. d. Berg, B. H. Ligteringen, J. Marijs. W. Poppe en L. J. de Wit. Verder werden zes plaatsvervangers aangewezen. ZEDENMISDRIJF Door de politie werd een 40- jarige gescheiden vrouw aan gehouden, die bg haar inwo nende vrouwen gelegenheid gaf zich met mannen af te zonderen en die een minderja rig meisje in pension had, waarvoor het kostgeld werd betaald door een gehuwde man, die eveneens door haar in de gelegenheid werd gesteld zich met haar af te zonderen. Ook de minderjarige werd aangehouden en op transport gesteld teneinde aan de ouders te worden teruggegeven. VERHUURDERS BEKEURD. Door de politie zijn enkele inwoners der gemeente Vlis singen verbaliseerd, die een gedeelte van hun woning aan anderen ter bewoning hadden afgestaan, zonder de vereiste toestemming. Dit is In strijd met de nieuwe woonruimtewet, volgens, welke wet men geen woonruimte mag betrekken of in gebruikgeven zonder toe stemming. Men behoort hier toe vooraf vergunning te vra gen bg de Gemeenteiyke Wo- ningdienst. Ook de medebewoners kre gen een procesverbaal en zijn uit de woning gezet. Middelburg TYPOGRAFISCHE STUDIECLUB. Voor de Typografische Stu- deiclub sprak te Middelburg de heer J. Bouwman over ty pografische vormgeving. Het was een geestige en aantrek kelijke lezing, die door de be langstellenden met grote aan dacht werd gevolgd. Een mooie collectie drukwerk werd gedemonstreerd, die grondig bestudeerd werd. Binnenkort hoopt de studie club een tentoonstelling te organiseren. Het s.s. Prague uitgebrand. Eén van de meest bekende schepen van de nachtdienst Hoek van HollandHarwich, nl. het Engelse s.s. „Prague", is totaal uitgebrand, volgens berichten, die de firma Hudig en Pieters te Rotterdam be reikten. De brand brak uit toen het passagiersschip in reparatie was by de werf van John Braun te Glasgow. Het schip is totaal uitgebrand en ge- deeltelgk onder water ver dwenen. De „Prague" dateert van het jaar 1930 en gaf accommodatie aan 520 passa giers. OUDEN VAN DAGEN NAMEN MOTIE AAN. Woensdagmiddag hield de afdeling Middelburg van de Bond van Ouden van Dagen haar tweede huishoudelijke vergadering, waarvoor veel belangstelling bestond. De voorzitter gaf een verslag van het bezoek door hem en de secretaris aan de demonstra tievergadering van ouden van dagen in de Rivièrahal te Rotterdam. De secretaris deelde mede. dat een verzoek om extra brandstof voor ouden van dagen, speciaal voor degenen, wier huis on der water heeft gestaan, aan B. en W. is gericht, maar dat men ten antwoord kreeg, dat reeds extra brandstof is ver strekt en dat nog geen goed keuring is ontvangen voor een aanvullende hoeveelheid. Het merendeel der aanwezige leden beweerden nog niet meer dan 2 a 3 mud cokes te hebben ontvangen. Daar het bestuur nog niet voltallig was werden nog vijf bestuursleden gekozen, t.w. de heren W. W. Korné, A. Frenks, A. Labruyére, C. J. Bostelaar en P. Jongepier. In de controlecommissie namen zitting de heren A. Willems, J. Buys en A. J. Kamermans. De vergadering nam een motie aan. waarin scherpe afkeuring wordt uitgesproken over de houding van de com munistische Kamerfractie, die geen antwoord heeft gezon den op een uitnodiging om de demonstratievergadering te Rotterdam bij te wonen er waarin er bii het hoofdbe stuur op wordt aangedrongen event, toekomstige bemoeienis van deze fractie met de ver eniging van de hand te wij zen. Een rondvraag besloot deze vergadering. AVOND VAN EN VOOR DE MILITAIREN. Hedenavond wordt in het Schuttershof te Middelburg voor de eerste maal een gezel lige avond gegeven door en voor de leerlingen van de C.O A.K.-school. De bgeenkomst draagt een besloten karakter. St. Laurens A.-R. KIESVERENIGING. De A.-R; Kiesvereniging „Nederland en Oranje" geeft deze week twee feestavonden ter herdenking van haar 45- jarig bestaan. Woensdag had de eerste viering plaats in het Gem. verg. lokaal, onder lei ding van de heer P. Boon, Voor het gemeentebestuur sprak wethouder K. Wouter- se, voor het Prov. Comité de heer A. Schout van Vlissin gen en voor de Centrale Mid delburg de heer J. de Wolf van Serooskerke. Ook de 70- jarige oprichter, de heer P. GD de, voerde het woord. Het zeer gevarieerd programma werd vlot uitgevoerd. De Chr. gem. zangvereniging „De Lof- stem", directeur L. Francke, luisterde het feest op met goed uitgevoerde zangnum mers. Er was een declamato- rium van de heer J. F. Meyer. Vrijdag heeft èenzelfde sa menkomst plaats, doordat op een avond het lokaal niet alle genodigden kon bevatten. UITBREIDINGSPLAN GOES In de Woensdag gehouden gemeenteraadsvergadering te Goes werd een herziening van het uitbreidingsplan der gemeente z.h.s. aangenomen. Door-d.eze herziening is thans een schema vastgesteld, waarbij de uitbreidihg van dc gemeente Goes tot 1955 ge projecteerd- is. VOETBAL VLIS SINGEN—KERKR ADE. Op 2e Paasdag zal Vlissin gen zijn eerste degradatie wedstrijd spelen tegen Kerkrade. Temeuzen speelt tegen Axel en M.O.C. tegen S.E.T. DE BEKERCOMPETITIE. De indeling van de Zeeuw se clubs voor de komende wedstrijden om de voetbalbe ker van de K.N.V.B. is: Eerste groep: De Zeeuwen, N.A.C., Alliance. De Baronie D.N.L.. R.B.C.. Goes. 2. Ovido, R.K.F.C., Zierik- zee. Halsteren? Steenbergen, H.S.C. 3 Yerseke, R.C.S., Zeelan- dia, E.M.M., Patrijzen, Robur. 4 Corn Boys, Hulst, Oost burg, Aardenburg. Officiële Publicaties INLEVERING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. Het C.D.K. brengt, ln ver band met een wgziging der distributieregelingsbeschik- king 1947, het volgende onder de aandacht van belanghebben den. Ingevolge de nieuwe bepa lingen dezer beschikking 1947 moeten distributiebescheiden worden Ingeleverd in de onder staande gevallen. 1. overigden; 2. definitief vertrek naar het buitenland. In deze gevallen moeten ingeleverd worden: a. Tweede distributiestamkaart met inlegvel; b. inwisselings bon der lopende bonkaart of de nieuwe, nog niet in gebruik zgnde bonkaart; c. brandstof- fenkaart (alleen indien het betreft een alleenstaande hoofdbewoner of een geheel ge zin); d. CM, CA en/of CB- kaart (indien het een a.s. of jonge moeder betreft). Verder moeten distributie bescheiden worden ingeleverd in de volgende gevallen; 3. op neming in een gemeenschappe- lgke verzorging, waar men van voeding e.d. wordt voorzien zonder gebruik te maken van zyn eigen bescheiden. (Dit geldt niet voor opneming in ziekenhuizen en kraaminrich tingen); 4. onafgebroken ver- hlgf in het buitenland gedu rende 5 of meer dagen per week, indien dit gedurende meer dan 6 weken voortduurt. In deze laatste drie gevallen moeten ingeleverd worden: a. tweede distributiestamkaart; b. de nog niet. aangewezen stroken der lopende bonkaart; c. inwisselingsbon der lopende bonkaart of de nieuwe nog niet in gebruik zgnde bonkaart; d. de lopende en eventueel de nieuwe tabaks- en/of versna- peringskaart (alleen indien het betreft personen opgenomen in tehuizen voor bijzondere jeugd zorg, tuchtscholen, opvoedings gestichten, gevangenissen,' 'in terneringscentra, voorts be manningen van zee- en kust- schepen en militairen). HINDERWET. B. en W. van Middelburg maken bekend, dat de verzoe ken van N.V. Lompen- en Metaalhandel M. L. Polak en Zn., om op perceel Oude Werfstraat 27-29, een fabriek tot het verwerken van lom pen c.a. te mogen exploiteren; A. Pouwer. om in perceel Ka- naalweg een visbedrijf te mo gen exploiteren; de Coöp. Brood-, Banket- en Beschuit- kerij „De Broederband" U.A., om in perceel Turfkaai 68 een bakkerij te mogen ex ploiteren; Boddaert en Co., om in perceel Kousteensedijk 8-10 machines en' installaties te mogen plaatsen en ver plaatsen; door hen zijn inge- Middelburg, 12 Maart 1948. willigd. Kerknieuws UIT DE GEREF. KERKEN NAAR ART. 31 K.O. In Zoutespui heeft de ge meente een door één der le den aangeboden landbouw- schuur ingericht tot kerkge bouw, dat aan 300 personen plaats biedt. Het werd door ds. J. F. Sollie plechtig in ge bruik genomen, waarii nog door zes sprekers het woord gevoerd werd. Door de kerk van Axel werd de vloerbe dekking aangeboden, door die' van Zaamslag een lamp, bui ten het kerkgebouw aan te brengen, door Temeuzen een leren kanselstoel, doqr de kerk van Hoek een kanselbij bel, een preekstoel-lamp cn een psalmboek. Van prof. dr. K. Schilder kwam telegra fisch bericht van verhinde ring binnen. Op rechtskun dig advies besloot de kerke- raad voorlopig bij de wereld lijke rechter niet verder recht te zoeken. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Andel (N.-Br.) H. K. Poelman, cand. te Groningen, die o.m. be dankte voor Colijnspiaat en Lewedorp. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Murmerwoude R. Slofstra te Vlissingen. (Ingezonden mededeling) Ja, het is weer mogelijk een smetteloos boord te dragen! Wg hebben voor U een pri ma half-styve boord, p. stuk 2.20 en de bekende Weibel-boor den, papier, geheel met lin- nen overtrokken, per stuk 30 cent, per dozgn 350 ct. St, Jacobslraat 25, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2