PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse leger krijgt 900.000 man Weer wuivend groen BILT Van der Waals komt voor De Veiligheidsraad zal optreden Vandaag voor geinundeerd Schouwen 191e Jaargang - No. 67 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa F. van de Velde Jr. VUssingen Dit blad verschijnt dagelijks, oehalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen- WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN yrijdag 19 Maart 1948 ABUiNNA...iors löFKIJS. 25 CL per week: 3.2U per kwartaal: franco per post 3.45 Der kwartaal Losse nummers 5 cl ADVfSRTHiNVIKPRUS12 ct per mm., minimum p advertentie t 2. Giro ar 359300 PZC. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: WaJstr 58-Gu. tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 - Goes. L Vorststr 55. tel e47o (bgg 2228) - Oosthurg Gratamastr 3. et 102 Terneuzen Brouwertistr 2 Zierikzee Nwe Bogerdsti C 160 iel 26. PRIJSGEGEVEN NEUTRALITEIT. Het t.e Brussel gesloten Vijf- mogendhedenverdrag betekent voor Nederland weinig minder dan een omwenteling. Hardnek kig heeft een vorige generatie vastgehouden aan de neutrali teit. In een onbegrijpelijke kortzichtigheid meende men, dat het uitgerekend Nederland mogelijk zou zijn buiten de turbulenties te blijven, die men onmiskenbaar zag naderen. De desillusie is groot geweest en het tegenwoordige geslacht wenst een komend geslacht 'n soortgelijke desillusie zo enigs zins mogelijk te besparen. In een tempo, dat in den Haag „adembenemend" wordt genoemd, is onmiddellijk na de omwenteling in Tsjecho-Slo- wakije de neutraliteit blijvend prijs gegeven. De West-Euro- pese staten hebben zich ver enigd tot een blok van onge veer 100 millioen inwoners, 'n blok, dat allereerst, gezien de bijstandbepalingen in geval van agressie, van militaire betekenis is, maar evenzeer politieke, economische en cul turele betekenis zal krijgen. Hoezeer de Nederlander na dfe jongste oorlog ervan over tuigd was, dat de neutraliteit "een onding was geworden en dat het beter was een welover wogen rustige keuze te doen, toch zal men nu rnoeten wen nen aan hetgeen dit vijfmo- gendhedenverdrag aan moge lijkheden inhoudt. De militaire samenwerking maakt het logisch en de Engelse pers zinspeelt hier reeds op. dat er bijvoor beeld een gemeenschappelijke generale staf zal komen, die vermoedelijk onder leiding van Montgomery zal staan. De economische samenwerking wettigt de verwachting, dat, ai geven de vijf deelnemende sta ten allerminst hun souvereini- teit prijs, toch him economi sche politiek meer dan ooit 'n gemeenschappelijke zal moeten worden. Dat zijn dingen, die- nieuw zijn, niet slechts voor Nederland, dat zich door de Benelux al min of meer aan deze denkbeelden heeft ge wend, maar evenzeer voor En geland en Frankrijk. Voor het overige late men zich niet in slaap wiegen door de illusie, dat het Vjjfmogend- hedenverdrag nu eensklaps 'n einde maakt aan alle gevaren. Het verleden, het jongste verleden, is er om ons eraan te herinneren dat verdragen slechts waarde hebben, zolang alle partners bereid zijn de handhaving ervan onder alle omstandigheden te garande ren. Zijn zij daartoe niet bereid, dan is reeds daarmede het ver drag waardeloos geworden. En daarom is er naast dit verdrag nog iets anders nodig. Mag men de geruchten ge loven, dan hebben de. Neder landse communisten reeds op dracht gekregen door middel van actiecomité's, zoals ze ook in Praag een rol speelden, Amsterdam „stornirijp te ma ken voor het communisme". Succes kan alleen voorkomen worden, als men er in slaagt, de materiële levensomstandig heden van de volkeren op -te voeren tot een peil, dat wan- hoopscommunisme voorkomt en anderzijds de massa gees telijk weerbaar maakt tegen de leuzen der Stalinistische verleidingskunst. Bereikt men in de vijf ver dragsluitende staten dit eind doel niet, dan zullen ook ver dragen nutteloos blijven. DAGVAARDING BESLAAT 4 FOLIOVELLEN. Er zijn reeds 757 getuigen gehoord. Sinds in September 1946 het onderzoek in de zaak van Anton van der Waals, de beruchte verrader van illegale werkers in de be zettingstijd, een aanvang nam, zijn 757 getuigen gehoord, van wie 700 met van der Waals werden ge confronteerd. Zij vormden een trieste stoet, daar heel velen aan hem de dood of vermissing van een hun ner familieleden hebben tc wijten. Het aantal pagina's proecssen-verbaal bedraagt 1467, heigeen nog wel zai stijgen. Want hoewel het onderzoek voltooid is, ko men er nog dageliiks klei ne gevallen bit. die ,.ad in- formandum" aan het hof worden overgelegd. Het onderzoek in deze zaak is door de minister van justi- Dr. Herman Giindes, de burge meester van Keulen, die tot president van de raad van Bi- zonla is benoemd, hetgeen in houdt, dat 'hü „minister-presi dent" der zóne wordt. De sterkte van het Russische leger. „De sterkte van het Soiv- jet-Russische leger zal toch nog veel groter zijn dan die van de V.S., zelfs indien de Sowjet- Unie haar aangekondigde plan uitvoert alle oudere lichtin gen van het rode leger behalve die van 1926/1927 te demobili seren", aldus heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger verklaard. De huidige sterkte van het Amerikaanse leger is onge veer 550.000 en kan tot 660.000 worden opgevoerd. Volgens de laatste schattingen bezit het Sowjet-Russische leger, de vei ligheidstroepen inbegrepen, 3 millioen man plus 450.000 man luchtmacht en 600.000 zee macht. De huidige sterkte van de Amerikaanse luchtmacht is 360.000 en van de zeemacht 392.000. Bovendien beschikt de Sowjet-Unie in de acht na- buurstaten over ongeveer 1.121.600 man, verdeeld in 100 divisies, die men echter be perkt strijdvaardig acht. Vol- fens schatting van Carl paatz, stafchef van de Ame rikaanse luchtmacht, bezit de Sowjet-Unie 14.000 gevechts vliegtuigen, ongeveer drie maal zo veel als de V. S. 800 VROUWEN NAAR INDONESIË. De Johan van Oldenbarne- velt is Woensdag naar Indone sië vertrokken, met aan bbord 800 vrouwen, waayvan het meerendeel moeders* met 500 kinderen onder de 12 jaar. Vijflandenpact in Belgische Senaat. Spaak, de Belgische minis ter-president, heeft Donderdag het wetsontwerp tot ratifice ring van het te Brussel gete kende vijfmogendhedenverdrag aan de Belgische Senaat voor gelegd. Het ontwerp .werd met luide toejuichingen begroet. Vechtende Senaatsleden. In de raad der republiek de Franse Eerste Kamer is het Donderdag tot een hand gemeen gekomen toen Henri Monnet, een aanhanger van generaal de Gaulle, aandrong op een zuivering van het Franse commissariaat voor atoomenergie van communisti sche elementen. De senatoren wisselden scheldwoorden en raakten spoedig slaags, waar op voorzitter Gaston Monner- ville de vergadering schorste en de zaal liet ontruimen. Gromyko krijgt „taalles". TSJECHO-SLOWAKIJE IN DE VEILIGHEIDS RAAD. De kwestie Tsjecho-SIowakye is met 9 tegen 2 stemmen op de agenda van de Veiligheids raad gebracht, na een heftig debat waarbij de Rus Gromy ko, alleen gesteund door zijn trouwe paladijn uit de Oekraï ne, alle anderen tegen zich had. Het in behandeling nemen van de zaak 'zou volgens Gro myko „een flagrant ingrijpen zijn in de binnenlandse aange legenheden van Tsjecho-SIo wakye", hetgeen in strijd is met het handvest der V.N. De Chileense vertegenwoor diger zal nu worden uitgeno digd zijn klacht tegen de Sow jet-Unie, overgenomen van Papanek, de ontslagen Tsje chische vertegenwoordiger bij de V.N., aan de Raad voor te leggen. De Chileense afgevaardigde achtte het alvast hoog tijd om in twijfel te trekken, of de ver tegenwoordigers van grote mo gendheden het recht hebben gebrek aan eerbied te betonen en onheuse taal te bezigen. „Ik zou een bezwaar en pro test in willen dienen tegen een dergelflkc taal in de Veilig heidsraad" (luid applaus). Dr. Tsiang (China), voorzitter van de raad, verzocht toen de af gevaardigden zich te onthou den van beledigende taal. Gro myko antwoordde: „Ik ben niet bereid taallessen te krij gen van Chili of China noch iets vriendelijks te .zeggen tot de opstellers van dit vuile i Chileense document." tie eerst in handen gelegd van prof. mr. J. E. Jonkers, hoogleraar te Leiden, daarna van dé advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamér van het Haagse Bijzondere Gerechts hof, mr. H. W. van Doorn. In opdracht van de minister van justitie moest dit onder zoek zo volledig zijn, dat het resultaat een vereeuwiging van eèn belangrijk deel van, de Nederlandse verzetsstri.ja zou betekenen en dat liet meer dan treurig.verraad, dat één man tegenover dit verzet had gepleegd, duidelijk aan het licht zou kernen. De dagvaarding, die onge veer vier foliovellen beslaat, kan uiteraard niet alle straf bare feiten omvatten,die door van der Waals zijn gepleegd, doch bevat alle zaken, die wettig en overtuigend bewe zen worden geacht. CRITIEK OP „LONDEN". Van. justitiële zijde wees men ons voorts op 't volgen de: Van verschillende kanten is i.v.m. deze zaak critiek ge oefend op het beleid van de regering te Londen. Uit het onderzoek is duidelijk geble ken. dat heel veel verbin dingslijnen met Londen nooit door de Duitsers zijn ontdekt. Het ligt niet op de weg van degenen, die nu met het on derzoek zijn belast, zich daar in te verdiepen. Trouwens is gebloken. dat vele suggesties in deze van alle grond ont bloot zijn. DE DAGVAARDING. Als wij in het kort de dag warding samenvatten, dan blijkt daaruit het volgende: werkzaam als „vertrauens- mann (V-man),: voor de S.D. heeft van der Waals een groot aantal illegale werkers bloot gesteld aan opsporing, ver volging en vrijheidsberoving, eerst in Rotterdam, later ook in Den Haag en in het Oosten en midden van het land. Dit bereikt hij, door vele gege vens door te geven aan de S. D. of door zelf personen te arresteren, of hun arrestatie mógelijk te maken. Dit kon alles geschieden, omdat hij in illegale organisaties door drong onder een valse naam en in verscheidene gevallen door zich uit te geven voor. een uit Engeland „gedropte" agent van de te Londen zete lende wettige Nederlandse regering of van de geallieer de strijdkrachten. Soms ook door zich uit te geven als il legaal werker. ïn de dag vaarding staan 83 van het nog grotere aantal personen genoemd, die door zijn toe doen aan de Duitsers zijn overgeleverd. 42 hiervan keerden nimmer terug. SCHANDELIJKE MISDAAD. Met dit. al is de treurige lijst van zijn misdrijven nog niet beëindigd. Onder de ge meente Tienhoven bij de Loosdrechtse plassen heeft hij omstreeks 16 Maart 1945 ze kere van der Meer van het leven beroofd een man. die hij in zijn dienst had geno men. slechts met dit vreselij ke doel om door deze daad in de gelegenheid te worden gesteld te gaan leven onder cie naam en de identiteit van zijn slachtoffer en zich zo veilig mogelijk te stellen te genover eventuele represail les. Een zelfde feit moet hij Oud-minister Huysmans overleden. Gisternacht is in de ouder dom van 45 jaar te 's-Graven- hage overleden de oud-minis ter van economische zaken dr. G. W. M. Huysmans. Dr. Huysmans werd 29 April 1902 te Eindhoven geboren. Hy studeerde te Nijmegen en te Rotterdam. Na enkele ja ren directeur te zijn geweest van de Rotterdamse Bankver- eniging te Heerlen, werd hij in .1932 benoemd tot eerste direc teur van de Centrale Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven. Na de bevrijding van het Zuiden trad dr. Huysmans eerst op als adviseur voor fi nanciële zaken van het M.G. in Noord-Brabant. 23 Februari volgde hij ir. J. van den Broek op als minister van financiën. Dit ministerschap duurde tot 24 Juni 1945. In Augustus 1946 werd hy minister van econo mische zaken in het kabinet Beel. Van September tot Novem ber 1917 kon dr. Huysmans zyn ambt "niet vervullen, daar hij voor een operatie in een ziekenhuis moest worden op genomen. Er volgde geen alge heel herstel en <lr. Huysmans zag zich genoodzaakt 13 Ja nuari ontslag aan te vragen. ...is het 75 jaar geleden, dat de Duitse compo nist Max Reger te Brand in Beieren werd geboren. Voor 't eerst zal de Max Reger-prys worden uitgereikt, welke be stemd is voor erkenning van belangrijke muzika le en wetenschappelijke arbeid. y De „grote van Loon" gearresteerd. BERUCHT PANTSER-SMOKKELAAR De z.g. „grote" Van Loon uit Huybergen, een beruchtte figuur in de pantsersmokkel- affaires. die zowel van de gang van deze smokkelzaken in België als in Nederland op de hoogte bliikt te zijn werd dezer dagen door de politie te Rotterdam gearresteerd. Oproeping poliliereservisten De minister van justitie heeft een bekendmaking laten uit gaan, waarin gegadigden wor den opgeroepen voor de te vor men corpsen van politiereser- visten. Vermindering Sow jet stri jdkrachten „propaganda" Verklaring van Forrestal. De Amerikz'Jnse minister van defensie, James Forrestal, heeft er bij het Congres op aangedrongen de militaire pa raatheid te verhogen. Forrestal deelde mede, dat de stafchefs hadden aanbevo len, de sterkte van het leger, de marine en de luchtmacht op te voeren. De militaire maatregelen zouden kunnen worden ver zacht indien de bedreiging van de vrede zou zijn verminderd. Volgens Forrestal waren on geveer 3 millioen man tussen de leeftijd van 20 en 26 jaar beschikbaar voor dienstplicht. Er zouden echter uitzonderin gen moeten worden gemaakt voor de lichamelijke onge- schikten. Onder aandrang van de se natoren verklaarde Forrestal inet tegenzin, dat het verzoek voor recruten voor het leger waarschijnlijk zou neerkomen op een verhoging van de le- gersterkte tot 900.000 man. De huidige toegestane sterk te van het Amerikaanse leger is 600.000 man. nogmaals gepleegd hebben, om ook de S.D. zijn spoor bijster te doen worden, opdat deze bü het scheiden van de markt hem niet zou kunnen aanwijzen als een hunner beste spionen. De zaak vau Anton van der Waals zal op 16, 17, 19, 21 en 23 April, mogelijk nog een dag langer, voor de Rotter damse Kamer van het Haag se Bijzondere Gerechtshof voorkomen. 46 getuigen zul len worden gehoord. De ver dediging berust bij mr. van der Starp. De minister van het leger, Kenneth Royall, antwoordde op vragen van de senatoren, niets af te weten van een be langrijke vermindering van de Russische strijdkrachten. De berichten over stappen tot de mobilisatie in de Sowjet-Unie kenschetste hij als „propagan da". De wijzigingen in de Enquêie-wet. Instemming met nieuwe ontwerp. De Eerste Kamer heeft in de afdelingen de wijzigingen in de Enquêtewet behandeld. Aan hétgeen de rapporteurs daarover mededelen, ontlenen wij het volgende: Verschillende leden von den het thans ingediende ont werp aanmerkelijk beter dan het door de Eerste Kamer verworpen wetsvoorstel. Over de .verplichte- en wettelijk verplichte geheimhouding was echter nog verschil van mening. Naar de mening van ver schillende leden rust op de enquête-commissie de plicht1 een minister tot de orde te roepen en hem te herinneren aan de woorden der regering, dat de vertrouwelijkheid van de besprekingen in de minis terraad voor aantasting door enquête gevrijwaard moet blijven. Er werd betreurd, dat de regering zich niet ten volle achter het enquêtebesluit had gesteld Vele andere leden stemden met het wetsontwerp van harte in. Zij waren de rege ring voov de indiening ervan ten zeerste'erkentelijk. Palestina in gevaar De grote Vier zijn het eens geworden. VRIJDAG EEN BESLUIT. De commissie van de Grote Vier voor de Palestijnse kwestie (bestaande uit China, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V. S.) is het er pfactisch over eens geworden, dat er „een bedreiging van de vre de" bestaat in Palestina, ver oorzaakt door gewapende in terventie ten behoeve van beide zijden. Aanstaande Vrij dag zal de commissie de Vei ligheidsraad verzoeken on middellijk stappen te nemen om een eind te maken aan het geweld in Palestina. Naar verwachting omvat 't rapport van de commissie aan de Veiligheidsraad drié pun ten: Enkele honderden boerderijen werden deze winter herbeplant. Het werk der Heide-Mij. „Ja, we hebben dit jaar de boerdery herbeplant", zegt ons een landbouwer in het geïnun deerde gebied van Schouwen en we bekijken de jonge bomen en de vele struiken, die straks zullen opgroeien tot een scherm van groen. Hij is er trots op, maar er is nog niet veel te zien aan die kleine po pulieren, kastanjes, pruimebo- men en elzestruiken. Daarom valt de hele herbe planting nog weinig op. Toch is er hard gewerkt deze win ter en men heeft veel geluk gehad, 't Is uitstekend plant- weer geweest. Niet alleen om de boerderij en is er geplant, ook langs de binnendijken zijn hier en daar de nieuwe bomen in de grond gegaan, al is het dan niet in de mate, waarop mej. M. Ruis, die het toezicht op de herbe planting heeft, wellicht hoop te. DRUK >VERK. Velen hebben hard gewerkt aan de herbeplanting, maar het meest heeft toch vermoe delijk wel de Ned. Heidemaat schappij op Schouwen en Dui- veland daartoe bijgedragen. De heer G. J, T. Bosch, hoofduitvoerder van de Heide Mij., leidde ons rond in de op slagplaats van plantmateriaal aan het Zierikzeese Sas. Daar zijn deze winter duizenden bo men en struiken afgevoerd en aangevoerd en nog is er een keurig gesorteerde voorraad, voorzien van naamplanlcjes om de honderden soorten uit elk aar te houden. Er zijn vooral veel popu lieren geplant, die zo nuttig zijn als windscherm om de boerderijen .vertelt hy. Waarschijnlijk is er in het geïnundeerde*, gebied van Schouwen geen boer, die dit jaar niet een aantal bomen en struiken heeft geplant". CIJFERS Dan komen de cijfers los... Vier honderd beplantingsplan nen voor boerderijen, begraaf plaatsen en enkele dorpen pas seerden reeds het Staatsbos beheer en de Ned. Heidemaat schappij. Sommige boeren heb ben zelf geplant na goedkeu ring van het project en na toe zegging van subsidie. Anderen hebben laten planten. De ob jecten zijn overigens nog lang niet alle in' het stadium van uitvoering. Het grote eiland- beplantingsplan moet nog aan de orde komen. Maar in de kleine objecten is heel wat materiaal gegaan. Zo werden in Dec. geplant: 3700 populie ren, 155 linden, 84 kastanjes, 497 wilgen, 600 essen en nog kleinere aantallen van andere soorten. Van de struiken liep de els het hardst, daarvan gin gen er 50.000 de grond in, daarna kwamen 20.000 mei doorns, 12.000 es. en kleinere aantallen van wel 50 verschil lende soorten struiken. Deze getallen zijn groot. Wanneer men echter weet, dat er voor de beplanting van een klein boerderijtje al gauw 900 struiken "en bomen nodig zijn, dan is het duidelijk, dat er voorlopig op Schouwen en Duiveland nog heel wat ge plant kan worden. Het voornaamste is wel, dat thans het goede begin is ge maaktMisschien is dat wat te stil gebeurt, men had er wel wat meer de grote trom voor kunnen roeren, want de herbeplanting is toch een blflde gebeurtenis. Maar dat ver kleint niet de grot- betekenis van .deze herbèplahting! Rotterdamse Raad wil comm. wethouder kwijt. „Ik ruim het veld niet", zegt wethouder Schmidt. Door Mr. Donker, fractie voorzitter van de P.v.d.A., is in de zitting van de Rot terdamse gemeenteraad een motie voorgesteld mede na mens alle andere fracties, be halve de communistische, waarin zij uitspreken geep ver trouwen te stellen in een wet houder, die lid is van de C.P.N. en hem uitnodigen zijn zetel ter beschikking te stellen, „over^wegrtide dat steeds dui delijker blijkt, dat de C.P.N. de nationale belangen onder geschikt maakt aan de belan gen van een vreemde mogend- De betreffende wethouder, de heer L. W. Schmidt, ant woordde, dat hij door 62.000 stadgenoten op een democra tische wijze is gekozen en niet van plan is het veld te ruimen, voor geen motie en voor geen enkele verhitte redevoering." De motie werd aangenomen met 35 stemmen voor én 7 te gen. Sowjet-burgers te Parijs gearresteerd? De Franse veiligheidspolitie zou bij een overval op het huis van professor Odinetz, de hoofdredacteur van het on langs verboden te Parijs ver schijnende Russische blad „Pa triot", tien Sowjet-burgers hebben gearresteerd. De Sowjet-ambassade te Parys verklaarde van een der gelijke arrestatie in kennis te zijn gesteld. Honderden personen uit lan den ten Oosten van het „ijze ren gordijn" werden door de Franse politie ondervraagd in het kader van een grootscheeps onderzoek naar de activiteiten van buitenlanders in Frank rijk. Woensdagavond werd prof. Odinetz thuis gearres teerd met naar schatting elf andere Sowjet-burgers. Vol gens mevr. Odinetz had de po litie boeken en papieren van de professor meegenomen. In het betreffende communi qué van het departement van binnenlandse' zaken wordt ver klaard. dat de Franse regering ontdekt heeft, dat de vereni ging van Sowjet-Russische burgers, die bij decreet van 15 December j.l. ontbonden werd, in het geheim opnieuw was opgericht en dat het nieuwe bestuur regelmatig op ver schillende plaatsen vergaderde. Op grond van deze wetsover treding, aldus het communi qué, zyn de leden van het be stuur, die op de laatste ver gadering aanwezig waren, voor ondervraging naar het politiebureau overgebracht. S. U. en Bulgarije werden het eens. Radio-Moskou deelt mede, dat tussen Bulgarye en de Sowjet-Unie te Moskou een verdrag' van wederzijdse bij stand, vriendschap en samen werking gesloten is. Stalin was aanwezig bij de plechtig heid van de ondertekening. Aan het sluiten van het ver drag zijn* lange besprekingen voorafgegaan tussen de Bul gaarse delegatie onder leiding van de eerste minister, Dimi- troff, enerzijds en Stalin en Molotbf anderzijds. Officieren namen fooien aan Voor de krijgsraad te den Haag hebben een kapitein, twee luitenants en een adju dant en 'n sergeant-majoor te recht gestaan, eertijds verbon den aan een opslagplaats van oude auto's van het M.G., die bij verkoop van deze auto's ten behoeve van het rijk fooien van honderden guldens aanna men van garagehouders. Er erden gevangenisstraffen en geldboeten geëist. 1. Een inleiding, waarin wordt verklaard, dat er een bedreiging van "de vrede be staat tengevolge van een drei gende ge wanen de interventie van buiten Palestina, over land en zee. 2. Een verklaring, dat de Veiligheidsraad duidelijk moet maken, dat hij niet zal toela ten. dat een dergelijke be dreiging van de vrede blijft voortduren. 3. Een verzoek, dat de raad onmiddellijk stappen zal on dernemen om een eind te ma ken aan het geweld. Te oordelen naar de toon van de besprekingen van Woensdag zijn waarnemers van mening, dfet de Veilig heidsraad Vrijdag wellicht zaJ besluiten tot het afkondigen - van een order „staakt-vuren" voor beide zijden. Nederland bezit 10 milliard in Indonesië. Nederland heeft thans op Indonesië een vordering ten bedrage van ƒ546 milliard. Daarenboven is nog een bedrag van circa 4 milliard van het Ned. nationale vermogen in Indonesië belegd. Het financi eel belang van Nederland bij Indonesië beloopt derhalve on geveer 10 milliard. Bij de af delingsbehandeling van de be groting van Overzeese Ge biedsdelen werd in de Eerste Kamer de vraag gesteld, wel ke maatregelen de regering heeft genomen of denkt te ne men ter bescherming van de ze financiële belangen. Krentenbrood van de bakker. (Van onze Haagse redacteur). Het N.V.V. heeft zich dezer dagen met een adres tot mi nister Mansholt gericht. Het heeft daarin zfln erkentelyk- heid uitgesproken voor de extra-verstrekking van boter en eieren met de Paasdagen, en tevens de minister verzocht, om, indien mogelijk, ook kren ten, rozijnen en meel voor de ze gelegenheid extra te ver strekken. Naar wij vernemen, zal aan dit verzoek echter niet wor den voldaan. De beschikbare hoeveelheden krenten en rozij nen zullen over de bakkers worden verdeeld naar verhou ding tot hun bloemtoewjjzing, zodat het publiek wel krenten en rozijnenbrood zal kunnen eten, maar niet van eigen fa brikaat. Helaas is het ook niet mogelijk deze distributie nog voor de feestdagen te vol tooien, zodat het Paaskrenten- brood pas daarna verkrijgbaar zal zijn, en wel tegen normale boninlevering. De prijs van dit brood zal nog nader be kend worden gemaakt. Doodstraf voor adjudant van W.A.-commandant. Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht veroordeelde G. Stroink uit Bilthoven tot de doodstraf. De veroordeelde diende in Mei 1940 als be roepsofficier en sloot zich na de capitulatie aan bii de N.S. B. waar hij adjudant werd van de W. A.-leider Zonder van. Hij trad in 1941 toe tot het Vrijwilligerslegioen Seyf- fardt. Aan het Oostfront werd hem de linker onderarm af geschoten. Sprong uit vliegtuig boven Berlijn. Ten einde een Anrferikaanse Dakota, die in dc lucht een motorstoornis kreeg, lichter te maken, zijn negen perso nen, onder wie drie vrouwen met de parachute boven Noord-Berlijn omlaag ge sprongen. De eerste en twee de piloot bleven aan boord, en zetten het toestel veilig neer op een vliegveld in de Britse sectox*. Tot degenen, dié uit, de ma chine sprongen, behoort Tay lor, chef van de Amerikaan se prosecutie in Neurenberg, die gewond is geraakt. Een lid van de bemanning zou gedood zijn. DB VOORSPELT KRIMPENDE WIND. Geldig tot Vrijdagavond. Toenemende bewolking met plaatselijk enige lichte regen, naar Zuid-West draaiende en tot krachtig aanwakkerende wind. Ougeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1