Herziene staatsregeling voor de West NIEUWS UIT ZEELAND Nieuwe staatsorde voorgesteld Maarschalk Mannerheim uit Finland vertrokken. DE TERUGKEER VAN DEZEELAND. WALCHEREN In 3v2 uui Zierikzee-Rotterdam Resoluties der Rondetafel-conferentie. EEN RIJKSREGERING. De redactie-commissie van de Ronde-tafel-conferentie heeft een aantal ontwerpreso luties opgesteld, die in open bare vergadering zullen wor den behandeld. In de eerste daarvan wordt gezegd, dat de bestaande ver houding Nederland, Suriname en Curasao moet worden ver anderd ln een nieuwe staats orde, welke de genoemde lan den verenigt ln een nieuw Ko ninkrijk onder II. M. Wllhel- inlna. Dit nieuwe Koninkrijk zal de naam dragen van „Ver enigd Koninkrijk der Neder landen". In de tweede spreekt de conferentie als haar oordeel uit, dat de verhouding van het Koninkrijk tot Indonesië nader overlegbehoeft. Een andere der resoluties be paalt, dat elk der landen zijn eigen grondwet vaststelt ln overeenstemming met de rijks grondwet. Met de uitvoering van de rijksgrondwet zal een rijksre gering belast worden. Het rijkskabinet zal bestaan uit door do Koningin benoemde rijksministers waar onder ten minste een voor Suriname en een voor de Nederlandse An tillen. By de ryksgrondwet behoort to worden ingesteld een rijks raad. Deze wordt gehoord bij bestuursgeschillen. Volgens resolutie XI dient do Koning in Suriname en de Nederlandse Antillen een ver- De conferentie meent verder dat een door haar aan te wij zen commisie van redatie een •ontwerp rijksgrondwet moet opstellen, in overeenstemming met de aangenomen beginse len. GEMEENSCHAPPELIJKE AANGELEGENHEDEN. In ontwerp resolutie IV wordt principieel afgebakend wat behoort tot gemeenschap pelijke aangelegenheden. De voornaamste punten zijn: regelingen inzake, de troonop volging en de macht des ko- nin^s, de zorg voor de hand having van de rijksgrondwet,, do verzekering van handhaving van fundamentele menselijke vrijheden en rechten, het waar borgen van een democratisch staatsbestel, de zorg voor de buitenlandse betrekkingen, de verdediging van de onafhan kelijkheid en verzekering van de inwendige veiligheid, over leg in zake munt en geldwe zen, bank en dcviezenpolitiek. De mogelijkheid wordt open gehouden, dat de landen af zonderlijke verdragen slulteó met vreemde mogendheden, in dien de regionale belangen dit eisen. De conferentie is verder van mening, dat de handhaving van ac Inwendige rust in de landen primair de taak der landsregeringen is. By de ordeverstoringen kan de rijksregering echter tijdelij ke maatregelen nemen. In beginsel dient voor elk der. Janden de dienstplicht te worden aanvaard. In resolutie X wordt voor gesteld de instelling van een rijksparlement, bestaande uit Senaat en Kamer van Afge vaardigden. De Kamer van Afgevaardig den bestaat uit de leden der Het geval Frtede opgehelderd. Een geruchtmakend geval van verdwijning dat in Ber lijn is voorgekomen, zou na meer dan vier maanden tot opheldering zijn gebracht Volgens een publicatie van het Berlijnse blad „der Abend" is de journalist Frie- de, die op 2 November j.L na een telefonisch gesprek naar de Sowjet sector was gegaan en sindsdien spoorloos was verdwenen, door beambten van de geheime Sowjet-poti- tie, de N.K.W.D. gearresteerd. Een Berlijnse -dokter in wiens woning de arrestatie heeft plaats gehad, heeft me degedeeld, dat hij maanden lang onder de druk van de N.K.W.D. gezwegen zou heb ben. Hij heeft thans kans ge zien naar West-Berlijn te ontvluchten en heeft hier on der ede verklaard, hoe de verdwijning heeft plaats ge had. Keurings zwendel. Do koninklijke marechaussee te Enschedé is overgegaan tot zes nieuwe arrestaties in ver band met de keuringszwendel met dienstplichtigen. De ge arresteerden zijn B. M. V. en H. J. K. uit Almelo, F. W. W. H. H. uit de omgeving van Air melo en J. G. Th. J. uit Weert N.B.), alsmede de vaders van L en J. in verband met hun pogingen om hun zoons afge keurd te krijgen. Inderdaad werden deze onlangs afgekeurd op grond van vervalste dok tersverklaringen, maar toen zij opnieuw voor de keurings- raad verschenen bleek hun niets te mankeren.- De bedragen, welke voor de vervalste doktersverklaringen moesten worden betaald, va rieerden van twee tot driedui zend gulden. Tweede Kamer en de staten van Curasao en van de Neder landse Antillen. De Senaat uit de leden der Eerste Kamer, aangevuld met vijf leden uit Suriname en vijf uit de Nederlandse Antillen. De rtjkswetgevende macht wordt gezamenlijk door de ko ning en het rijksparlement uitgeoefend. Vrijwillige ballingschap. Maarschalk Karl Gustav Man nerheim, de grote man van de Finse republiek, is Dinsdag avond naar Stockholm ver trokken. Zyn vertrek is een dramatisch gebaar, om de pu blieke opinie der wereld wak ker te schudden in verband met de moeilijkheden, waar zyn land voor staat, aldus de N.Y. Herald Tribune. OPENBARE DIENSTEN OP GOEDE VRIJDAG. Op Goede Vrijdag zal aan het rijkspersoneel vrijaf'wor den verleend, voor zover de belangen van de dienst zich daartegen niet verzetten. Op de daarop volgende Zaterdag zullen de diensten echter op normale wijze functionneren. Aan de gemeentebesturen ise vejzocht overeenkomstig het vorenstaande te handelen. Van de dood gered. Met het K.L.M.-toe- stel uit Stockholm kwam op doorreis naar Parijs, een gelukkige jonge Fransman op Schiphol aan. Het was de 24-jarige Raymond Havard, die dank zij de grote kundigheid van de Zweedse chirurg C. Graaford van de dood is gered door een ope ratie welke een unicum in de medische wereld mag heten. Raymond Havard, die 24 jaar oud en gehuwd is hij heeft eendochtertje van enkele maanden leed reeds twee jaren aan een vernauwing van de aorta of grote lichaamsslagader. De artsen die hem behan delden beschouwden zijn geval als volkomen hopeloos en gaven hem nog slechts anderhalf jaar te leven. Een re dacteur van het blad „Paris Presse", die toe vallig'van het geval op de hoogte was, had ech ter van de grote kun digheid van de Zweed se chirurg gehoord en stelde zich met hem in verbinding. Aangezien Havard niet in staat was de hoge kosten aan deze operatie verbon den te dragen, ver klaarde dr. Graaford zich bereid deze gratis te verrichten. TWEEDE KAMER Communisten uitgesloten van overleg, dat staatsb elang raakt. Algemeen kiesrecht voor de i? (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonk man, heeft Woensdagmiddag in de TweedefKamer een ver klaring gegeven vóór het feit, dat destijds geen communist benoemd is tot lid van de Ne derlandse delegatie voor de conferentie Nederland-Surina- me-Curagao en dat thans ook Seen vertegenwoordiger der P.N. is aangewezen voor de in uitzicht gestelde conferen tie met Indonesië. Oe rtgering gaat er vah uit, zo zei hy, dat Nederlandse afgevaardigden op conferenties, waar Neder- lahdse staatsbelangen worden behartigd, een standpunt die nen in te nemen, dat de rege ring als Nederlands kan billij ken, ook al moge zij zelf een andere, mening zijn toegedaan. De ervaringen met de houding- der Communisten inzake de Indonesische kwestie hebben echter geleerd, dat van hen 'n dergelijk standpunt niet kan worden verwacht De heer Wagenaar toonde zich over een en ander ze:r verbolgen. Hij achtte voor het verwijt, dat tot tien procent van het Nederlandse volk ge richt werd, geen enkel bewijs aanwezig. Hy motiveerde dit met te zeggen, dat noch de Centrale veiligheidsdienst, noch G.S. 3, de militaire inlich tingendienst, er ooit in ge slaagd is, bewijzen van on-Ne- derlandse activiteit der Com munisten op tafel te brengen. Het was een emotioneel mo ment in een debat, dat overi- fens, evenmin als dat op Dins- ag, uitmuntte door grote stijl. Er is nog het een en ander te doen geweest over de in middels in amendementen neergelegde verlangens van dr. W. L. P. M. de Kort (KVP) en mej mr. N. S. C. Tendeloo (Arbeid) tot het vastleggen van het algemeen vrouwen kiesrecht in de beide staatsre gelingen. De minister zeide, dat de regering zich vooral door mej. Tendeloo wel wat veron gelijkt voelt, omdat zij de regering, wel te verstaan zeker met niet minder goede bedoelingen bezield is dan de ze afgevaardigde en alleen de nadere regeling van het stem recht wil overlaten aan de ver tegenwoordigende lichamen overzee. Een opvatting, waar voor de minister zich zowel op de redevoeringen van de heren Tilanus (CH), Meyerink (AR) en Vonk (WD) als van drs. Nederhorst (Arbeid) kon be roepen en die bovendien steunt op de Inzichten van de afge vaardigden van de West op de Ronde Tafelconferentie. Maar mej. Tendeloo liet zich niet vermurwen, al bleek zjj zich wel van het verschil der ver houdingen op. Curacao en Su riname bewust te zyn. Zij zag haar amendement ten slotte met 57 tegen 19 stemmen aan genomen en daarmee hét alg. vrouwenkiesrecht in de Suri naamse staatsregeling neerge legd. Voor stemden KVP, W D, CPN, het meerendeel der P.v.d.A. afgevaardigden en Jkvr. mr. C. W. J. Wttewaall van Stoetwegen (CH), tegen de overige CH-leden, AR en de heren Jöekes, van Walsum, Nederhorst en Suurhoff van de P.v.d.A. Het amendement van dr. De Kort, dat de vrouwen van de Nederlandse Antillen ook al di rect naar de stembus wilde laten trekken, ondervond min der tegenstand; het werd z.h. st. aangenomen. De- beide wetsontwerpen kwamen er tenslotte z.h.st. door. Minister Jonkman deelde nog mede, dat de regering alle aandacht schenkt aan de ver langens van Aruba en dat op de vergadering van de Ronde tafelconferentie van Donder dag een motie over de positie van dit eiland te verwachten is. KERES WINT VAN SMYSLOV. De afgebrokfcn party Smy- slov-Keres Is door Smyslov op de 57ste zet opgegeven. De stand is nu: 1) Botwin- nik 4 p., 2) Reshevsky 3 p., 3) Keres 3 p., 4) Smyslov 2 p., 5) Euwe 1 punt. NIEUWE BONNEN Geldig van 21 Maart tot en met 3 April 1948. BONKAARTEN KA, KB, KC 804. Zeep: 259 Algemeen, ong. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. Bloem: 260 Algemeen, 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of - kindermeel. Brood: 262 Algemeen, 1600 gram; 263 Algemeen, 200 gram; 254 Reserve, 800 gram; 258 Reserve, 400 gram (alles geldig tot en met 27 Maart a.s.); 261 Alge meen, 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. Eieren: 264 Algemeen, 4 eie ren»- Suiker 265 Algemeen, 750 gr. suiker, boterhamstrooisei enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram ver snaperingen. Sinaasappelen: 270 Algemeen, 500 gram sinaasappelen voorinlevering) BONKAARTEN KD, KE 804. Zeep: 759 Algemeen, ong. 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. Bloem: 760 Algemeen, 100 gT. bloem of zelfryzend bakmeel of kiüdermeel of kinderbis cuits; 758 Reserve, 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. Brood: 762 Algemeen, 400 gr.; 763 Algemeen, 200 gram; 755 Reserve, 400 gram (gelr dig tot en met 27 Maart a.s.); 761 Algemeen, 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Eieren: 764 Algemeen, 4 eie ren. Suiker: 765 Algemeen, 500 gr. suiker, boterhamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. Sinaasappelen: 770 Algemeen, 1000 gram sinaasappelen (voorinlevering). TABAK- EN VERSNAPERIN- GENKAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 802. Tabak: 25, 26, 29 Tabak, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Versnaperingen: 27 Versnape ringen, 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz.; 30 Versnaperingen, 100 gram ..versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Uitbreiding grens- kantoren Sas van Gent en Clinge. De huisvesting van de dou- anecommiezen is aan de meeste grenskantoren onvol doende. Met name in Sas van Gent en Clinge is dit het ge val. Teneinde hierin verbete ring te brengen zijn plannen opgesteld tot uitbreiding van deze beide kantoren met een wachtlokaal voor de commie zen. Zodra hiertoe van over heidswege toestemming is ge geven, zal met de bouw wor den begonnen. Opening laboratorium gezondheidsdienst voor dieren. Het nieuwe laboratorium van de stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland te Goes, zal Woensdag 7 April te twee uur officieel worden geopend. Rijkswaterstaat treft tijdelijke voorzieningen. Naar wij vernemen zal door de Rijkswaterstaat binnen zeer afzienbare tijd een begin worden gemaakt met het treffen van de tij delijke voorzieningen ten behoeve van de hervatting van de Engeland-dienst der Stoomvaart Mii. Zee land van en naar Vlissin- gen. De werkzaamheden zul len in zodanig tempo wor den uitgevoerd, dat de dienst zo nodig bii het in gaan van de zomerdienst regeling der Spoorwegen van de Hoek naar Vlissin- gen kan worden verplaatst ONGEVAL BIJ HELMPLANTEN. Kort geleden heeft bij de D.U.W.-arbeid te Aagtekerke een ongeval plaats gehad ln het duingebied. Tijdens het helmplanten werd een voor werp teri grootte van een vul penhouder opgegraven, dat door de putbaas ter zijde werd Eeworpen. De arbeider L;- uit 'en Haag kon zyn nieuwsgie righeid niet bedwingen en nam het voorwerp op om vast te stellen wat het was. By die vaststelling is hy onvoorzich tig geweest, want het voor werp ontplofte en zyn linker hand werd zodanig gewond, dat deze hand geamputeerd moest worden. Van bepaalde zijde is er op gewezen, dat naar aanleiding met dit on geval wellicht een gevaren- toeslag voor sommige D.U.W. arbeiders gemotiveerd zou zyn. In verband echter met het byzondere karak ter van het ongeval, en ook omdat zich nog nimmer een ander ongeval voordeed, schijnt dit verlangen niet voor inwiliging vatbaar. Wel heeft de betrokken arbeider de ge bruikelijke uitkering ingevolge de Ongevallenwet ontvangen. De Prov. Zeeuwse Streekbeurs. De belangstelling van de zy- de van fabrikanten en groot handelaren voor de op 30, 31' Maart en 1 April a.s. te Goes te houden Provinciale Zeeuwse streekbeurs, heeft zelfs de verwachtingen van de organi satoren verre overtroffen. Hoewel de termijn van aan melding reeds is gesloten, ko men nog steeds aanvragen voor standruimte binnen. Thans is men reeds zover dat alle zalen en gangen van het „Schuttershof" en de za len van de heer Kryger bespro ken zyn voor allerlei stands op het gebied van landbouw, in dustrie, handel en nyverheid. Ere-voorzitters Anglo-Neth Sports Assoc. In de l&atst gehouden verga dering van de afdeling Scar borough van de Anglo-Nether lands Sports Association zyn de Mayor van Scarborough, Counciller R. F. Chapman, en de Burgemeester van Vllssin- gen, Mr. B. Kolff, benoemd tot Ere-voorzitters van die afdeling. De paratyphus-gevallen in Terneuzen. Voor het kantongerecht te Terneuzen werd Dinsdag be handeld de zaak tegen de slager G. M., wie ten laste was gelegd overtreding van de Vleeskeuringswet door 'n aantal runderen te hebben laten slachten zonder dat van deze slachting de ingevolge de Vleeskeuringswet vereiste kennisgeving was gedaan, terwijl hij (als blokleider) ook geen vergunning bezat om tot de slachting van deze dieren over te gaan, hebben de hij niettemin die runde ren doen slachten door op dracht daartoe te geven aan enkele loonslagers. die in dienst stonden van de sla gers-combinatie, waarvan verdachte blokleider was. - In Terneuzen werd een aantal uaratwhus gevallen geconstateerd ten gevolge van worstvergiftiging. De worst was van dit rundvlees ver vaardigd* De kantonrechter veroor deelde M. tot twee geldboe ten van 15 en 50. subs. 8 en 25 dagen, zonder last tot openbaarmaking van de uit spraak. De Indische tentoonstelling. De Indische tentoonstelling (T.I.S.N.A.), die op 5 April door minister Jonkman in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg zal worden ge opend, en daar tot en met 14 April te bezichtigen zal zijn, zal Tjan 28 April tot en met 5 Mei in Terneuzen worden gehouden en van 17 tot en met 24 April in het Schutters hof te Goes. Mlchleltjes wiel terug naar Vlissingen. In de tweede helft der 18e eeuw werd te Vlissingen het Zeeuwse Genootschap der Wetenschappen opgericht. Het jaar daarop werd de zetel van het genootschap naar Middel burg overgebracht, tezamen met de inventaris, welke de grondslag vormde voor het museum van dat genootschap. Tot die inventaris behoorde ook het bekende wiel uit de touwslagerij der gebroeders Lampsins, waar „in zijn blauw- geruitekiel" Michiel de Ruy- ter aan gedraaid heeft. Nog la ter hebben verschillende stads bestuurderen andere „Ruyte- riana" verkocht ten bate ener sluitende begroting, zodat Vlissingen, de stad van Beste- vaer Michiel, vrywel geen tast bare herinneringen aan de gro te zeeheld bezit. Te Vlissingen is thans even wel het verheugende bericht ontvangen, dat by het Zeeuw se Genootschap j*een princi piële bezwaren blyken te be staan tegen afstand in bruik leen van het bovenvermelde wiel aan het gemeenteiyk mu seum van Vlissingen. Oud-minister Burger spreekt te Goes. Mr. J. A. Burger, oud-mi-' nister van Binnenlandse Za ken. zal Zaterdag 20 Maart in „De Prins van Oranje" te Goes, een rede uitspreken. Dit geschiedt in het kader van een jaarvergadering der Partij van de Arbeid, gewest Zeeland, die te half 11 v.m. begint. Middelburg GROEN-WIT OP DE PLANKEN. De Middelburgse cabaret en Tonèelvereniging Groen-Wit bestaat nog niet zo lang. Dat ze het niettemin voor ama teurs reeds tot een behooriyk peil heeft gebracht bleek tij dens de uitvoering van Zater dagavond in het Schuttershof. Een volle zaal heeft zich by hetgeen geboden werd uitste kend geamuseerd en liet dit herhaaldelyk door bijval bly ken. De hoofdschotel was een ca baret-programma onder de ti tel „Alles zonder bon", een aaneenschakeling van zang nummers, schetsjes en zelfs dansen. .Er ontbrak hier en daar nog wel wat aan, maar er zat vaart en stemming in. Daarvoor werd opgevoerd „Het Slippertje", een licht ge val, matig en zonder veel geest geschreven, maar goed' ge bracht. De uitvoering werd volgens traditie besloten met een ge zellig bal. MARKTVENTERS VERGADERDEN. Dinsdagavond hield de Mid delburgse Marktventersver- eniging in „De Eendracht" 'n openbare vergadering. Hier in werd aan de oud-voorzitter de heer J. Torbijn Sr., die ge durende 27 jaar de voorzit tershamer heeft gehanteerd, een oorkonde aangeboden. De heer N. v. d. Hove, secretaris van het hoofdbestuur der Centrale Vereniging voor de Marlet-, Straat- en Rivierhan- ZWARE VRACHTAUTO'S VERNIELEN DE KONINGIN W1LHELMINA. Nog geen nieuw parkeer terrein in Goes. Schouwen en Duiveland krygt nu toch steeds betere verbin dingen naar elders. In de ko mende zomerdienstregeling zal de gelegenheid worden gescha pen om het traject Zierikzee- Rotterdam of omgekeerd vla Roosendaal af te leggen in drie en een half uurVan isole ment kan daarna nauwelijks gesproken worden DE AUTOBUSSEN. Dit was wel een der belang wekkendste mededelingen op de Verkeersconferentie, die Woensdag te Middelburg ge houden werd onder voorzitter schap van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de Commissaris der Koningin, een conferentie, waaraan door alle by het ver keer betrokken organisaties en instanties werd deelgenomen. Het was evenwel niet de eni ge. Een reeks van klachten en wensen was naar voren geko men, grotendeels afkomstig van de gemeentebesturen, de Kamer van Koophandel, de E. V.O., de Vakgroep Goederen vervoer langs de weg, de AJtf. W.B. en de K.NA.C. Spoor- en tramwegen gaven geen aanleiding tot klachten, maar wel was dit het geval met verschillende autobusdien sten. Zo wenste de burgemees ter van Zierikzee betere aan sluiting op de bussen van de B.B.A. by het veer Anna Jaco- bapolderZypo. Deze kon hem evenwel niet gegarandeerd worden. Er waren verder klachten over slecht materiaal op de buslyn Goes-Wolphaarts- dijkse Veer, maar het bleek, dat de autobusondernemer wel over goed materiaal beschikt, maar dat des zomers nog al eens gebruikt voor uitstapjes en dan op de buslyn oud ma teriaal inzet. Bussen van de dorpen naar Goes en idem op de spitsuren der marktdagen werden 'niet urgent geacht, terwyi men van oordeel bleek, dat aan doorgaande busverbin dingen VlissingenMiddelburg GoesWolpliaartsdykse veer niet voldoende behoefte be staat. Een goede busverbinding van Renesse via Haamstede en Zierikzee naar het veer Anna JacobapolderZijpe stuit nog af op concessiemoeiiykheden. DE VEERDIENSTEN. De veerdiensten eisten nog al wat tyd op, maar aan een verzoek van de Kamer van Koophandel om tussen Bres- kens en Vlissingen een grotere boot ln te leggen dan de Prin ses Irene kon niet worden vol daan omdat er geen grotere boot beschikbaar is. Boten met koplading zullen voorlopig niet komen en het aantal diensten kan niet verder worden opge voerd. De veerdienst Kruinlngen Perkpolder zal worden verbe terd door het inleggen van een tweede Moerdykpont, die naar behoefte zal varen, waardoor de ergste moeilykheden zullen verdwijnen. Een verzoek van E.V.O. en K.N.A.C. om grotere vrachtauto's toe te laten, kon niet worden ingewilligd. Reeds nu wordt de Koningin Wilhel- mina door de 17 zware vracht auto's, die Zich in Zeeuwsch- Vlaanderen bevinden, met on dergang bedreigd. Het schip kan nog maar eenmaal her steld worden en de dekken bui gen zo ver door als de bussen op en afrijden, dat het perso neel bevreesd is in de machine kamer te blyven! Gedeputeer de Staten zouden gaarne tege moet komen aan het verlangen naar een latere laatste boot op dit traject, doch het materiaal laat dit niet toe. Reeds thans is het zo, dat de schepen des nachts onderhouden moeten worden. Het veer Anna Jacobapolder- Zype is door de Grevelingen beter geworden. Boten met koplading bUjven hier voorlo pig een illusie. AUTO'S HOEDEKENS- KERKETERNEUZEN. Op het veer Heodekenskerke Terneuzen zullen deze zomer personenauto's en bestelwagens overgezet kunnen worden, ver- moedelyk in Augustus. Vracht auto's blijven taboe. In Wolphaartsdijk en Kort- gene zullen de steigers worden verbreed en de boot wordt 6 meter verlengd. Er zyn dus allerlei verbete ringen in zicht. De Commissa ris der Koningin huldigde ir. Th. Heyblom, hoofdir. dir. van de Rijkswaterstaat in Zeeland, voor alles wat hij voor de veer diensten heeft weten te berei ken. SLECHTE WEGEN. Vervolgens kwam een lange r«eks wegenklachten aan de orde. De toegangswegen tot de brug naar Tholen, de weg Kruiningen-Veerhaven, de weg Draaibrug-gren9, de weg Oud Vossemeer-St. Annaland, de Blikstraat, de weg Sluis-Mid- delburg (België), en vele we gen in Zeeuwsch Vlaanderen. Het bleek, dat het vaak zeer moeilyk is van de onderhouds plichtigen de benodigde gelden los tekloppen, waardoor ryk en provincie niet uit de voeten kunnen. Oud Vossemeer-St. Annaland is inderdaad een bedroevende weg, maar verbetering kost vier en een halve ton en de on derhoudsplichtigen brengen hun aandeel van een ton niet byeenToch zullen vermoe delijk in 1949 voorzieningen worden getroffen. Er was van verschillende zjj- den aangedrongen op verbre ding van allerlei wegen. Maar een kilometer weg een meter verbreden kost 25.000 en we zyn een arme provincie en een arm land De weg MiddelburgVlissin gen zal plaatselijk worden ver beterd. Tussen Middelburg en Goes zal de haakse bocht by Nieuwland verdwynen binnen afzienbare' tyd. Overigens wor den vele wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen en in de Zak van Zuid Beveland thans onder handen genomen. De bruggen kipmen er in het algemeen gesproken wel mee door. Ten slotte werd gesproken over een nieuw parkeerterrein en een wachtlokaal voor de busdiensten te Goes. Er was een project, dat 80.000 kostte, waartegen Provincie en Rijks waterstaat echter bezwaar hadden. Een ander terrein is moeilijk te vinden. Toen er een gevonden was ten Westen van het station» waarvan de aanleg del, hield vervolgens een cau serie, waarin hij naging, wat de vereniging voor deze han delaren doet. Hij wees er op, dat de marktventers onder gen enkele vak- of bedrijfs groep vallen, zodat centrali satie en verenigingswerk van groot belang zijn. omdat men hierdoor zijn positie kan ver sterken. Na de pauze volgde nog een uitgebreide discussie, waarbij de marktmeester ver schillende .wensen van de marktventers kon aanhoren. Vlissingen Hel tegeltableau. In aansluiting op ons be richt van gisteren over het gevonden tegeltableau, delen wij mede dat by nadere infor matie gebleken Is, dat dit ta bleau met afkomstig is uit het oude weeshuis, dóch uit het pand Groenewoud 59, vroeger Groenewoud 17, waarin de bo- terhandel van de heer H. Loois was gevestigd. Dit tableau werd destyds gevonden by het aanbrengen van een nieuw behang. Het tableau werd door de heer Loois aan dè Oudheidka mer geschonken. Westkapelle VERGADERING „SCHOOL MET DE BIJBEL" Maandag vergaderde de School met de Bijbel te West kapelle. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter een welkomswoord, waar na de verslagen van secreta ris en penningmeester volg den. Het hoofd der school hield een inleiding over het onderwerp: „De eerste begin selen der schrijfkunst". De opkomst was matig. „DE WITTE ENGEL". Maandagavond werd te Westkapelle een filmavond georganiseerd door de Rode Kruisvereniging. Na een openingswoord door Dr. Huy- gens sprak inspecteur Wol- ters over de arbeid der ver eniging, waarna de film „De Witte Engel" werd vertoond. De opkomst wes bevredigend. Er werd een afdeling opge richt met 85 leden. Kerknieuws NED. HERV KERK. Ds. C. J. J. Janse, hulppre diker van de Ned. Hervormde gemeente te Middelburg zo lang ds. W. B. A Smits in Indonesië verblijft, heeft zich thans officieel beroepbaar ge steld in. de Ned. Hervormde kerk. Marktberichten. COÖP. VEILINGSVEREN. „WALCHEREN" W.A. MIDDELBURG. Marktbericht van 163'48. Groenten: Snysla 701.58; Rode kool 2122; Gele Sa- voye kool 13; Spruiten 27 59; Spinazie 2048; Uien 17 —47; Witlof 32—55; Koolra pen 3—8; Sla I 21—22. alles per kg. Radijs 1622; Peen II 616; Prei 3858, alles per bos. 33.000 kost, maakte de ge meente Goes echter bezwaar en daarop zit momenteel deze zaak vast. Aldus de voornaamste kwes ties, die op de Verkeersconfe rentie aan de orde kwamen en welker bespreking voor tal van Zeeuwse gemeenten betere vooruitzichten oplevert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2