PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De situatie is kritiek Militaire verpleegsters dreigen met ontslag BILT V ij f mogendheden-verdrag ondertekénd Gemeenschappelijke Vijfmogendheden verklaring Truman: Herinvoering van de dienst plicht in de Ver. Staten voorgesteld Amerikaans Congres niet op Paasreces. Partij van de Arbeid en communisten. Republikeins protest Nederland geeft neutraliteitspolitiek op Meer punten gevraagd. J '191e Jaargang - No. 66 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.^ Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen- Donderdag 18 Maart'48 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN gzc"S^SbirJ: ABOnNtiftLiLiNiöPttJJS. 25 ct. per week; i 3,20 per kwartaal; franco per post t 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct ADVERTfcNTLEPaUS; 12 ct per Bureaux gevestigd te Vlissingen; Walstr 58-6o. tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 - Goes; L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g 2228) Oostburg Gratamastr 3. 'el 102 Teraeuzen Brouwerij str 2 Zlerlkzee Nwe Bogerdsti C 160 tel 26. „Eén land heeft steeds geweigerd samen te werken" President Truman heeft in zijn met spanning verbeide rede voor het Amerikaanse Congres in duidelijke bewoor dingen te kennen gegeven, dat de Ver. Staten fan zins zyn geen verdere uitbreiding van de Russische invloeds sfeer meer toe te staan. Hij schilderde de toestand in Euro pa als zeer eritiek en vroeg het Congres machtiging tót de volgende maatregelen: 1) Tijdelijk de dienstplicht in de Ver. Staten opnieuw in- te stellen. 2) Snelle aanneming van het Europees herstelprogram, opdat geen dag verloren kon gaan. 3) steun in alle opzichten aan de democratische landen, wier vrijheid door de Sovjet- Unie werd bedreigd en dJe zich daartegen aan het verenigen waren. De president begon met erop te wijzen in welke kritieke situatie de we reld en speciaal Europa zich bevindt. In Europa doen zich snelle veranderingen voor, die hun uitwerking hebben op onze veiligheid. Er be staat een toenemende bedrei ging van de landen, die er naar streven een regerings vorm te handhaven, die de onderdanen vrijheid toestaat. De huidige wereldsituatie 10 niet in de eerste plaats het gevolg van natuurlijke moei lijkheden, die op een grote oorlog volgen, vinden hun oorzaak in het feit, dat een land steeds heeft geweigerd samen te werken. PHILLIPICA TE GEN MOSKOU. Truman liet daarna een» heftige phillipica tegen de Sovjet-Unie volgen: Eén land echter heeft hardnekkig het werk van de Ver. Naties verydeld door n voortdurend misbruik van het recht van veto. Dat land heeft in iets meer dan twee jaar haar veto uit gesproken over eenentwintig, •voorstellen tot handelen. Dnoh dat is niet alles. Sedert het einde van de vijandelijkheden hebben de U. S. S. R- en haar agenten de onafhankelijkheid en de de mocratische aard van een hele keten van landen m Oost- en Midden Europa ver nietigd. Het is deze niets ontzien de reeks daden en het klaar blijkelijke voornemen haar voort te zetten met betrek king tot de overige vrije lan den van Europa, die de huidi ge kritieke toestand in Euro pa hebben veroorzaakt. De tragische dood van de republiek Tsjecho-Slowakije heeft een schok doen gaan door de gehele beschaafde wereld. Thans wordt druk uitgeoe fend op Finland, waardoor 't gehele Skandinavische schier eiland in gevaar wordt ge bracht. Griekenland heeft te lijden van een directe aanval van rsbellen, die actief worden gesteund door zijn door de communisten overheerste hu ren. In Italië onderneemt een communistische minderheid vastberaden en agressieve po gingen om het land onder haar overheersing te brengen. De methoden verschillen, doch het schema is maar al te duidelijk! BEMOEDIGENDE TEKENEN. Er waren echter vol- fens de president bemoe- igende tekenen: de vrije landen van Europa gingen zich nauwer verenigen ter verdediging van hun vrij heid. In Parijs zijn 16 landen opnieuw bijeen gekomen om een organisatie te stichten voor het economisch herstel van West Europa. Op dit ogenblik tekenen vyf Europese landen in Brus sel een verdrag voor 50 jaar. Ik ben er zeker van, dat de vastbeslotenheid van, de vrije landen van Europa om zich zelf te beschermen ge ëvenaard zal worden door een gel\jke vastbeslotenheid on zerzijds hen daarbij te helpen. Daarop zette Truman uiteen, dat het thans veel wijzer is te handelen dan te aarzelen, opdat het standpunt van de Ver. Sta ten niet verkeerd begre pen kan worden. Er is enige risico verbon den aan actie. Er schuilt echter veel meer gevaar in het tegendeel. Als wij nu verstandig te werk gaan, zul- TRUMAN. len wij de vrede stimuleren. Ik beschouw het derhalve als mijn plicht het Congres die maatregelen voor te stellen, die volgens mij de vrije en democratische landen van Eu ropa het best zullen steunen en onze nationale kracht zul len verstevigen. HET PLAN MARSHALL. Truman deed drie voor stellen aan het Congres om het gevaar te keren. In de eerste plaats stel ik voor, dat het Congres zijn werk aan het Europese her stelprogram snel zal voltooi en. Dat program is de basis van onze politiek van steun aan de vrije landen van Eu ropa. De tyd is nu een zeer belangrijke factor. Ik hoop, dat geen enkele dag nodeloos verloren zal gaan. DE MILITAIRE DIENSTPLICHT. Ten tweede beveel ik spoe dige tenuitvoerlegging van 't wetsontwerp op de algemene miliaire opleiding aan. De V. S. moeten sterk genoeg blij ven om die landen van Euro pa by te staan, die bedreigd worden door communistische overheersing totdat de vrirje landen van Europa hun krachten hebben herwonnen en zolang het communisme 't bestaan van de democratie bedreigt. Ik geloof, dat wij het be lang van het behoud van mi litaire kracht als middel om een oorlog te voorkomen heb ben ingezien. Agressoren in het verleden, die speculeerden op .onze ongeschijnlijke mili taire zwakte, hebben dom ge noeg de oorlog verhaast. Al gemene opleiding is het enige middel om de civiele onder delen van onze strijdkrachten tot de vereiste weerbaarheid te brengen. Dit waren volgens Tru man de meest beste stap- Ï>en om de vrede te bevei- igen en oorlog te voor komen. Hij voegde er nog aan toe: De deur is nimer geslo ten achter de Sovjet-Unie of enige andere natie, die op- reent wil meewerken aan het behoud van de vrede en de deur zal ook niet gesloten worden. Daarnaast moet er geen verwarring heersen om trent de voornaamste proble men, waar de wereld heden ten dage tegenover staat. De ijd is gekomen, dat de vrije mannen en vrouwen van - de wereld eerlijk en moedig de bedreiging van hun vrrjneid onder het oog moeten zien. Truman besloot met de woor den: Het tijdstip is aangebro ken dat de vrije mannen en vrouwen van de wereld de bedreiging van hun vrijheid vierkant en moedig onder ogen móeten zien. De V.S. dragen een geweldige ver antwoordelijkheid. Wij moe ten de vrede verdienen, zoals wij in de oorlog de zege ver dienden, niet door verlagende gedachten, maar door reeële daden. De voorzitter van het Ame rikaanse Huis van Afgevaar digden, Martin, heeft meege deeld, dat het Congres niet' op Paasreces zal gaan van wege -de internationale situ atie. Zij willen beslist geen „schertscorps" zijn. In het ongeveer 500 leden tellende korps van het N.V.K. L. (Nederlands Verpleegsters korps Landmacht) is een storm van verontwaardiging opgegaan, nu door toedoen van een der verpleegsters de naam van dit korps allerwege over de tong gaat. „Aan deze klucht moet een einde komen. Militair bezien vormen wij in derdaad een schertskorps", zo zeggen zij. „Wij zijn verpleeg sters, die in militair verband werken en willen dan ook als zodanig beschouwd worden. Dit schijnt men op het mini sterie van oorlog niet te wil len inzien. Als ons korps nu niet op korte termijn behoor lijk georganiseerd wordt ne men wjj ontslag. Er is met ons gesold. Wij zyn gepaaid met beloften en toezeggingen, maar er is niets gebeurd sinds ons Korps in Februari 1945 werd ingesteld. Wij hebben leren begrijpen wat de suffragettes in hun tijd hebben moeten uitstaan. Wij stuiten op een muur van onwil Mijnramp in Joego-Slavië. Tanjoeg, het Joego-Slavi- sche persbureau, meldt dat 71 mijnwerkers om het leven zijn gekomen en nog 10# vermist worden tengevolge van een explosie in de racha-mynen, die Zondagmorgen j.l. heeft plaats gehad. Volgens andere berichten zijn er ongeveer 300 doden. en onheusheid. De uitdrukkin gen en scheldwoorden, die de verpleegsters in het openbaar naar hun hoofd krijgen gewor pen, zyn te gemeen om na te verteilen". Britse regerings- bureaux gezuiverd. Na enige aarzeling heeft Ere mi er Clement Attlee een elangryk besluit genomen: communisten, of zij, die met het communisme sympathise ren alsmede fascisten zullen voortaan uitgesloten zyn voor posten, die van belang zijn voor de veiligheid van de Staat. Dat houdt dus in, dat het gehele ambtenarencorps, vooral wat de hogere func ties betreft gezuiverd zal worden van lieden, die niet vrij zyn van totalitaire smet ten. Reeds heeft een speciale afdeling van Scotland Yard 'n lijst opgesteld met de namen van communisten en geest verwanten, die werkzaam zijn op belangrijke bureaux van Britse regeringsorganen. Zij zullen of ontslagen worden of overgeplaatst naar minder belangrijke bureaux. Men neemt aan, dat hun aantal 2 300 bedraagt. Doodstraf voor Joego slavische ambtenaren. Een Joego-Slavische recht bank heeft gisteren twee ambtenaren van het departe ment van economische zaken ter dood veroordeeld wegens verduistering van „enorme, aan de staat toebehorende be dragen" en voorts wegens sa botage en „schending van de reputatie van het land bij de handel met het buitenland" Broeders onder elkaar. Te Mobile (Alabama) is een neger, die een blanke aansprak met „Buddy" (broeder) en hem uitnodigde naar zijn huis te komen om over presidentTru man's program voor. de burgerlijke rechten te spreken, door de blan ken doodgeslagen. A.N.W.B. HELPT PECHVOGELS. De A.N.W.B. is erin ge slaagd de hulpverlening aan het gemotoriseerde verkeer, dat met pech te kampen krijgt, aanzienlijk te verrui men. Dank zij de samenwer king tussen de bond en een groot aantal Nederlandse auto- en motorbedrijven is 't gelukt het reeds bestaand net 'van bonds-autohulpstations tot ruim 900 uit te breiden, die verdeeld over ongeveer 400 plaatsen thans gereed staan om de automobilist of motorrijder met pech te hulp te komen. Te Diepenveen (Ov.) is de boerderij van de fam. R. in vlammen opgegaan. Geen belangstelling voor een nationaal kabinet. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten de daarvoor in aanmerking komende leden van de party met klem aan te bevelen deel te nemen aan de te vormen hulppolitie. Aan raads- en sta tenfracties wordt geadviseerd by vacatures voor wethouders, leden van Gedep. Staten en commissies niet op Communis ten te stemmen. Communisti sche leden van vertegenwoor digende lichamen dienen zo veel mogelijk te worden geïso leerd, echter zonder in de me thode van de „volksdemocra tie" te vervallen. Toch wil de P. v. d. A. niet toetreden tot een negatief anti-communis tisch blok omdat zij ln een krachtige constructieve poli tiek de beste waarborg ziet voor succes in de strijd tegen het communisme. In een vergadering te Schie dam lieeft mr. M. van der Goes van Naters verklaard, dat er z.i. geen reden bestaat om het huidige kabinet te vervangen door een nationaal. Mocht de K.V.P. in zee- willen gaan met de groep-Oud, dan zal zy dit alleen moeten doen. De Partij van de Arbeid wenst alleen zitting te hebben in een rege ring, waarvan zij de vooruit strevendheid bepaalt. Maar de „Times" denkt er anders over. De Commissie voor Goede Diensten zal' het republikein se protest met betrekking tot de vorming der voorlopige federale regering niet door zenden aan de Veiligheids raad, zoals dit door de repu bliek werd verzocht. Aneta verneemt, dat de Commissie voor Goede Diensten zulks niet op haar weg acht te lig gen. Uit republikeinse bron werd vernomen, dat de republi keinse regering het protest zelf aan de Veiligheidsraad zal doen toekomen. Inmid dels is het protest overhan digd aan de delegatie van het Koninkrijk. De Times schrijft in een hoofdartikel, dat dit protest moet worden beschouwd als een diplomatieke maatregel, meer bedoeld om de republi keinse eisen kracht bij te zetten dan als een poging, om de totstandkoming ener In donesische federatie moeilijk heden in de weg te leggen. De Nederlanders hebben voor de republikeinen de deur wijd open laten staan om toe te treden tot de nieuwe fede rale organisatie en zijn be- Nauwe samenwerking tussen Benelux, Engeland en frankrijk Minister Beel sprak in de Kamer Gisteren middag is te Brussel het VUfmogendhedêjiverdrag tussen Engeland. Frankrijk, Nederland, België en Luxem burg ondertekend. Bij de ondertekening voerde allereerst de Belgische premier Spaak het woord, die onder meer zcide, dat dit verdrag een beslissende invloed kan hebben in de geschiedenis van elk dezer landen en derhalve in de geschie denis van Europa. Hy verklaarde voorts dat het zich tegen niemand richt en dat niemand er hoos om behoeft te zijn. De Franse minister van buitenlandse zaken Bidault zeide o.m. dat dit verbond de vijf vollkeren is opgelegd door hun gemeenschappelijke idealen en belangen. Wy zullen vrede en vrijheid verdedigen en isolering, vrees en wantrouwen te bestrijden. De Luxemburgse minister van buitenlandse, zaken Beek zeide 0.111. dat Luxemburg zijnneutraliteitspolitiek definitief prijs geeft en de Engelsman Bevin verklaarde, dat het ver drag beoogt de vjjf buren nader tot elkaar te brengen. Het verdrag, zo zeide hij, liad al veel eerder gesloten moeten zyn. I>e Nederlandse minister van buitenlandse zaken van Boet- zelaer noemde de datum van dit verdrag zeer belangrijk in de geschiedenis van Nederland. Hij zette de betekenis van het verdrag uiteen. I11 de Tweede Kamer sprak minister-president dr. Beel over het verdrag. Hij zeide, dat er een verdrag was onderte kend, dat voor Nederland en niet voor Nederland alleen, maar voor de gehele verdere ontwikkeling van Europa, van de grootste betekenis kan wor den. Het beoogt o.a. in geval een der 5 verdragslanden, Bel gië, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Luxemburg en Nederland aan een gewapende aanval bloot staat, onmiddellijk ge- meenschappelyk de militaire en andere bijstand der overige verdragstaten te doen verlenen. De vijf staten geven aldus de mogelijkheid van neutrali teit, die onder het handvest van de Verenigde Naties bij onenigheid der vijf grote mo gendheden, althans theore tisch, nog bestaat, prijs, waar tegenover zij echter, bij een aanval in Europa, van de on middellijke by stand der overi ge verdragstaten verzekerd kunnen zijn een zekerheid, die het handvest niet ver schaft. De drie Benelux-landen heb ben gemeend, dat, in a.anmer king genomen de politieke en militaire ontwikkeling, de vei ligheid hunner landen het nood zakelijk maakte, militaire sa menwerking met gelykgezinde staten te aanvaarden. Zij hebben echter gemeend, dat het verdrag meer zou moeten inhouden dan een we derzijdse toezegging tot mili taire bijstand. Zij zijn van oordeel geweest, dat voor de vijf landen, die in zo hoge ma te zich door gemeenschappe lijke politieke, economische, culturele en geestelijke opvat tingen kenmerken, het ogen blik gekomen, was zich nauwer aaneen te sluiten, teneinde al dus een kern te vormen tot bescherming van hun gemeen schappelijke beschaving en ter bevordering van .hun gemeen- schappelykc belangen. Zy heb ben van de aanvang af de on derlinge militaire bijstand wil len beschouwen als met deze gemeenschappelijkheid ten 'nauwste verbonden. In die zin hebben de drie Benelux-landen getracht, het verdrag op te stellen, en het stemt tot voldoening te kun nen constateren, dat dit stre ven succes heeft gehad. Het verdrag heeft geen ander doel dan de bevordering van de vrede en de bescherming van de belangen der West-Euro- pese staten. Het richt.zich te gen geen enkele andere staat. Het beoogt integendeel bij te dragen tot een harmonische ontwikkeling der Europese samenleving. Toetreding van andere staten is geenszins uit gesloten: wel echter menen de Benelux-landen dat eerst de aaneensluiting der vyf staten zich moet consolideren en ver diepen, alvorens» tot uitbrei ding kan \vorden overgegaan. Het middel daartoe is gege ven in de vorm.van een con sultatieve raad, die door de vijf staten zal worden gevormd, de taak van deze raad zal zo wel op politiek als op econo misch, sociaal en cultureel terrein een uiterst belang rijke zyn. De organisatie daar van zal terstond ter hand moeten worden genomen. Wat het politiek terrein be treft zou ik de aandacht er op willen vestigen, dat ook bij een bedreiging van d/2 vrede bui ten Europa in welk geval geen automatische verplichting tot bijstand bestaat deze raad de gelegenheid biedt tot onverwijld overleg. Het zal geen betoog behoe ven dat dit voorschrift voor staten als Nederland, die met nauwe banden aari landen bui ten Europa zyn verbonden, v?n grote betekenis is. De inhoud van het verdrag Niemand bedreigd. Het te Londen getekende vijfmogendhedenverdrag be staat uit 10 art. en wordt voorafgegaan door een ge meenschappelijke verklaring van de staatshoofden der on dertekenende landen, waarin gezegd wordt dat zij besloten zijn hun vertrouwen te beves tigen in de fundamentele rechten van de mens, in de waardigheid en de betekenis van de menselyke persoonlijk heid, en in de overige begin selen gehuldigd in het hand vest van de Verenigde Na ties; de democratische beginse len, de persoonlijke en staats burgerlijke vrijheid, de consti tutionele tradities en de eer bied voor de wet, welke hun gemeenschappelijk erfdeel vormen, te versterken en te bandhaven; in deze geest de economi- Benzine wordt niet duurder. Het departement van fi nanciën deelde onze Haagse redacteur mede, dat de Ne derlandse regering geen plan nen heeft om de benzineprijs te verhogen tot het peil, waarop deze in België staat Ook van een plan tot op heffing van de wegenbelas ting en verhoging van de in voerrechten op auto's is ten ^departemente niets bekend. sche, sociale en culturele ban den, die hen reeds verbinden, nauwer aan te halen; loyaal samen te werken en hun pogingen te verenigen om in West-Europa een hech te grondslag te leggen voor de wederopbouw der Europe se economie; elkander bystand te verle nen in overeensteming met het handvest van de Verenig de Naties, om internationale vrede en veiligheid te hand haven en weerstand te bie den aan iedere aanvalspoli- tiek; de maatregelen te nemen, die nodig geacht worden in geval van hervatting van een aanvnlspolitiek van de zyde van Duitsland; Geleidelijk in liun streven andere staten te betrekken, die bezield zijn door de zelf de idealen en de zelfde doel einden beogen, en daartoe een verdrag wensen te sluiten, dat bun samenwerking op economisch, sociaal* en cultureel gebied, alsmede de organisatie van hun collectieve zelfverdedi ging regelt. Artikel 1 geeft uiting aan de wil zich nauwer aaneen te sluiten ter bevordering van het economisch herstel van Europa. Daartoe wordt een consultatieve raad inge steld. Artikel 2 geeft te ken nen, dat partijen beloven de levensstandaard van hun vol ken op te voeren en op har monische wiize de nationale werkzaamheden op sociaal terrein te bevorderen. Arti kel 3 heeft betrekking op de reid daarin de republikeinse vertegenwoordigers op gelijke voet toe te laten als die der andere negara's. Dit is echter de republikeinen, die een speciale positie wensen in te nemen, niet voldoende. De republiek maakt nog steeds aanspraak op enig gezag als zijnde de voornaamste beli chaming van de algemene wens naar onafhankelijkheid, maar verschillende der Indo nesische bevolkingsgroepen hebben niet het minste ver langen, om het Nederlandse gezag vervangen te zien door dat van Djokjakarta: zij wen sen zich zelf te besturen. Alle voorwaarden zijn aan wezig om de instelling van een voorlopige federale rege ring te rechtvaardigen, en de besprekingen tussen de he ren van Mook en Hatta, voor spellen een goed verloop voor de verdere onderhandelingen. Anders loopl de textiel handel vast. Op de te Amsterdam ge houden jaarvergadering van de Ned. Bond van Detailhan delaren in Textiel- en Mode artikelen, Demotex. zei de bondsvoorzitter, de heer D. J. ten Cate, o.a., dat het geen geheim is, dat vele fabrikan ten en grossiers met grote voorraden zitten, die de han del door gebrek aan punten niet aan de bevolking kan distribueren. Indien er onbe kende motieven zijn waarop de regering meent, dat een grpot deel van de textielgoe- deren niet zonder punten ver kocht kunnen worden, laat zij dan de handel behulpzaam zijn met punteninjecties, want anders lopen deze on herroepelijk vast DE Belgische baby wordt in Chicago geopereerd. Onder de Ö31 passa giers, die Zaterdag j.l. met het m. s. „Nieuw Amsterdam" in New York arriveerden, be vond zich de baby Re- né Michels uit de omge ving van Luik met zijn ouders, om opgenomen te worden in het „Me morial-hospital" te Chi cago, waar drie chirur gen hem zullen opere ren aan een zelden voorkomende hartmis- vorming, die de norma le circulatie van het bloed belemmert, Belgische medici ver klaarden dit geval voor ongeneeslijk. Een ver pleegster uit Namen, die van de ziekte van René hoorde, slaagde erin zoveel geld bijeen te brengen, dat René met zijn ouders naar de Ver. Staten kon gaan. waar zich een nieuwe chirurgische techniek heeft ontwik keld, die de kleine mis schien het leven zal redden. VOORSPELT: WISSELENDE BEWOLKING Geldig tot Donderdagavond Wisselende bewolking, met enkele verspreide buien. Naar Zuid-West ruimende, tijdelyk krachtige, later weer naar West of Zuid-West krimpen de en iets afnemende wind. Weinig verandering in tempe ratuur. culturele uitwisseling tussen de 5 landen. Artikel 4 bevat üe belofe tot wederzijdse bystand bij een gewapende aanval in Europa. Artikel 5 bevat de bepaling, dat alle maatregelen tot wederzijdse bystand onmiddellijk ter ken nis zullen worden gebracht van de Veiligheidsraad en op geheven zullen worden zodra de Veiligheidsraad zelf de no dige maatregelen heeft geno men. In artikel 6 verklaren de staten niet deel te zullen nemen aan bondgenootschap- Sen tegen de verdragsluiten- e partijen. Artikel 7 bevat het besluit tot instelling van de consultatieve raad. Artikel 8 houdt ln, dat alle onderlin- ge geschillen aan het Int. «rechtshof zullen worden onderworpen. Artikel 9 bevat de bepaling, dat ook andere staten toe kunnen treden. Artikel 10 stelt vast, dat 't verdrag voor 50 jaar gesloten is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1