Organisatie van de B.V.L. vindt toch voortgang Debat over de West was teleurstellend NIEUWS UIT ZEELAND Rundveeteelt Veerpont „Grevelingen" in dienst gesteld Euwe speelde remise tegen Botwinnik. Nieuws in een Notedop DC-6 weer in dé lucht in Zeeland Walcheren Onderhoud met It. gen. L. F. Duymaer v. Twist De regering komt te laat. Het A.N.P. heeft in ver band met de door de regering afgekondigde maatregelen ter bestrijding van het extre misme in de politiek aan de gep. luit. generaal L. F. Duy maer van Twist, van wie ver wacht kan worden dat hij met de zaken van de B.V.L. volko men op de hoogte is, de vraag voorgelegd, of de organisatie van de B. V. L. nu toch door gang heeft. De heer Duymaer van Twist beantwoordde deze vraag bevestigend, omdat thans niets geschiedt „De re gering komt met haar maat regelen te laat, immers. Men stampt zo maar niet een machtsapparaat uit de grond. Wanneer men nu nog moet beginnen met oproepen oefenen en organiseren, kan het wel een jaar duren eer die organisatie gereed is en die tijdsduur is te lang. Bovendien: hoe nuttig werk de politie ook verricht, zjj is niet geschikt om de strijd aan te binden tegen een geweld dadig verzet van extremisten. TIENDUIZENDEN NODIG In tijden van onrust al dus de heer Duymaer van Twist zullen in, de eerste plaats de spoorlijnen be waakt moeten worden. Dan zijn er niet slechts 10.000 man nodig, zoals de regering zegt, maar tienduizenden be trouwbare mensen in orga nisch verband. In zo'n geval kan men niet veiliger gaan dan met een instituut als de Het Is dr. Euwe in zijn party tegen Botwinnik niet, gelukt meer dan remise te bereiken. Hg kóós een vrg tamme variant in de Franse verdediging, die de Rus toe paste, waarbg al gauw de dames van het bord verdwe nen. Euwe kreeg een klein voor deeltje, maar slaagde er niet in, ait in winst om te zet ten. Hoewel Botwinnik in he vige tydnood kwam. Op de 40ste zet werd tot remise be sloten. De party SmyslovKeres itj de 40ste werd bij broken m een stelling, waar- 40si zet afge- mKHpi waar van nog niets te zeggen valt. Geen communisten in Engels staatsbestuur. VERKLARING VAN ATTLEE. Minister-president Attlee heeft in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dat de regering niemand van wie zg weet, dat hy tot de communistische party behoort, in dienst zal nemen voor werkzaamheden, „die van belang zyn voor de veiligheid van de staat." Attlee zeide, dat de beslis sing van de regering even eens betrekking heeft op die personen, van wie bekend is, dat zU actief betrokken zyn bg fascistische organisaties. Een der twee communisti sche afgevaardigden, Galla- cher, begon „de rode vlag" te zingen, wat zowel aan re- gerings- als oppositie-afge vaardigden een boos geroep ontlokte. De minister van financi en heeft bepaald, dat de beur zen voor de geld: en fond senhandel op Goede Vrydag zullen zjjn gesloten. De New York Worldte- legram schrijft, dat door dc gestadige verkoop van Ame rikaanse effecten uit Neder lands bezit, een verhoogde druk op dc New-Yorksc ef- fectenmarkt wordt uitgeoe fend. Ongeveer 20 Nederlandse organisaties op religieus, soci aal en cultureel gebied hebben zich aangesloten tot een „coör dinatie-commissie voor cultu rele betrekkingen met Duits land". Volgens de „Daily Mail" heeft de clandestiene export van gestolen ruwe diamanten uit de mijnen van Tanganjlka aan Engeland een verlies be rokkend van millioenen dollar. De voormalige Tsjecho- Slowaaksc ambassadeur tc Washington, Slavik, heeft verklaard, dat de Tsjecho- Slowaakse minister van bin nenlandse zaken, Nosek (communist) president Be- nesj het houden van twee af zonderlijke radio-boodschap pen verboden heeft Tegen het einde van Maart zal de demobilisatie van alle oudere lichtingen in het Sowjet-leger hebben plaats gevonden. B. V. L. Het oproepen van lichtingen is dan niet dé" aan gewezen weg, omdat men naast betrouwbare ook on betrouwbare elementen «op roept, welke laatste niet zul len nalaten tot celvorming over te gaan. De heer Duymaer van Twist wees erop, dat de B. V. L. geen particulier corps is. Al leen de regering kan tot op roeping overgaan en de com missie doet niet anders dan het werven en consolideren van de tot de organisatie toe getreden dienstplichtigen met groot verlof. EEN MOTIE. De landstormcommies te Amsterdam namen een mo tie aan, waar zf als hun wens uitspraken, dat de re gering de bgzondere vrij willige landstorm zal inscha kelen bg de versterking van haar machtsapparaat. De geldigheidsduur van de handelsovereenkomst tus sen de BelgischLuxemburg se economische Unie en Hon- rge, die op 29 Februari jl. vervallen, is verlengd tot einde Mei. Oorzaak'Yan de catastrophale branden gevonden. Deze week zal de D C 6 zijn comeback in de lucht bele ven. Vier maanden lang heb ben ruim honderd van deze moderne viermotorige vlieg tuigen, die plaats bieder^ aan 52 passagiers, werkeloos op de internationale vliegvelden gestaan in afwachting van de resultaten, die het onderzoek naar de recente catastrofale branden in deze toestellen zou hebben. De Douglasfa- brieken hebben meer dan honderd veranderingen aan gebracht. De branden werden veroorzaakt door overtollige brandstof, die in de verwar mingsbuizen van de cabine werd gezogen'. De veranderin gen komen voor rekening van de Douglasfabrieken. De kosten bedragen ruim drie millioen dollar. President Truman's DC 6, die eveneens uit dienst was genomen, zal begin Mei ge reed zijn. In die tussentijd heeft de President zijn „Hei lige Koe", een DC 4-toestel, gebruikt. De luchtvaartmaatschap pijen hebben gezamenlijk door de tijdelijke non-activi teit van hun toestellen een verlies geleden van 12 mil lioen dollar. TWEEDE KAM2R Geen historische gebeurtenis. (Van onze parlementaire redacteur). De vergadering, waarin de Tweede Kamer Maandagmid dag een begin heeft gemaakt met de behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de staatsregelingen van Suriname en Curasao is niet de historische gebeurtenis ge worden waarop sommigen wellicht gerekend hadden. Vergeleken bij de Indonesxë- debatten, die in de laatste ja ren in deze Kamer hebben plaatsgevonden, was het ver loop zelfs nauwelijks anders dan teleurstellend te noemen. De heer H. W. Tilanus (C. H.) heeft de debatten ge opend. Hij gaf nog eens een overzicht van de gang van zaken tot dusverre en be treurde evenals drs. Ne- derhorst (Arbeid) na hem het voortijdige vertrek van een aantal leden der Cura- gaose delegatie ter R.T.C. Be zwaren tegen de voorstellen bleken hem niet meer aanwe zig te zijn. Dr. W. L. P. M. de Kort (K. V.P.) had in dit debat 'n bij zondere taak, omdat hg daar bij tevens zijn motie omtrent de financiële gelijkstelling van het onderwijs in Surina me door hem in December 1947 reeds ingediend te verdedigen kreeg. Hij bleek thans evenwel van mening, dat er aan de klachten, die hem tot het opstellen van zijn motie brachten, reeds enigs zins is tegemoet gekomen en wilde haar dan ook wel in trekken, indien de minister hem toezegt, in het vervolg aan deze kwestie alle aan dacht te schenken. Van belang nog, dat deze afgevaardigde zeide een amendement te overwegen, waardoor het algemeen vrou wenkiesrecht althans in de Curagaose staatsregeling zal worden neergelegd. Ook de heer H. J. W. A. Meyerink (A.R.) sprak lang durig en over vele detailpun ten. Hij werd gevolgd d. drs. G. M. Nederhorst (Arbeid), die nog eens constateerde, dat er in het verledan van Ne derlandse zgde psychologi sche blunders zijn gemaakt. Mr. G. Vonk (V.V.D.) be* trachte een lofwaardige kort heid door zijn instemming met de voorstellen uit te spreken. De communistische woordvoerder G. TjVagenaar was heel wat langer van stof; hij had uitvoerige critiék op de toestanden, die in de West Nederlandse groente voor Britse soldatenmagen. Nederland zal ongeveer 20.000 ton groenten, 1500 ton fruit en 1500 ton uien aan het leger van de Britse bezettings- zóne in Duitsland leveren in het tydvak van April t.m. Sep tember 1948. HOE DE LEEN- EN PACHTWET WERKTE. President Truman heeft 't Congres medegedeeld, dat de tydens de oorlog en onmid- deliyk daarna volgens de leen- en pachtwet door de V. S. verleende hulp meer dan 50 milliard dollar beloopt. en vooral in Suriname nog bestaan. Tot slot de verassing van' de middag: daarvoor zorgde mej. mr. N. Sf C. Tenderloo (Arbeid), dóór in een gloed volle speech te pleiten voor het definitief opnemen van het algemeen kiesrecht voor vrouwen in beide staatsrege lingen. Zij nam het minister Jonkman haar partijgenoot nog wel hoogst kwalijk, dat hij door dat recht alleen aan de mannen toe te kennen, de vrouwen als staatsburgers van de tweede rang qualifi- ceert. Om een en ander nog eens te overdenken, vroeg mr. Jonkman toen meer bedenk tijd voor zijn antwoord. Hij zal daar Woensdag om twee uur aan beginnen. Dezelfde middag om vijf uur zal de minister-president waar schijnlijk in de Kamer een verklaring afleggen over het te Brussel gesloten verdrag tussen de Beneluxlanden, En geland en Frankrijk. Voortaan op Woensdag Bijz. Gerechtshof. De Kamer voor Zeeland van het Haagse Byzonder Ge rechtshof zal voortaan niet meer op Vrijdag, doch op Woensdag zitting houden te Middelburg. Iedere maand zul len er twee zittingen zgn, te beginnen op Woensdag 31 Maart. Goese damclub jubileert. De Zeeuwse damclub G.D. C. houdt op Zaterdag 20 Maart in „De Landbouw" te Goes een feestelijke jubileum avond ter gelegenheid van haar 5e lustrum. G.D.C. werd op 15 Maart 1923 opgericht met een totaal van zes leden. Het tegènwoor- dige bestuur bestaat uit de heren: L. Anderson, voorzit ter; C. van Biemen, secreta ris; A. W. Beukema, penning meester en J. Sinke en W. van Dalen, leden. Het leden tal bedroeg 2 jaren na de op richting reeds 27. Het tegen woordige getal is plm. 30. De vereniging heeft steeds tot de beste van Zeeland be hoort. Dit jaar werd het club kampioenschap van Zeeland behaald. Zij telt prima krach ten onder haar leden o.a. de heer Sinke, persoonlijke kam pioen van Zeeland. DE VIERING. Voor de feestavond op Za terdag heeft zich een jubi leum-commissie gevormd be staande uit de heren: J. Crücq, P. W. Bliek en C. van Biemen. Er zal een gongwed strijd worden gespeeld in acht groepen van zes perso nen. Hieraan nemen ook spe lers van andere clubs deel. In de eregroep komen uit: F. P. de Hertog, J. Crucq, L. Dek ker, J. van der MeulenBos nia, I. van Houten en K. L. Kramer. Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog naar Middelburg. Het gewestelijk kantoor van .de Sociale Dienst van 't Ministerie van Oorlog zal met ingang van 22 Maart naar Middelburg (Wagenaarstraat 2) worden overgeplaatst. eeuwse nippen Te Rotterdam slaagde voor coupeuse: mej. J. Wal- ze te Kortgene; voor costu- mière de dames: A. P. de Hamer te Vlissingen, A. An- thonisse te Kortgene, G. M. Vermeule te 's-Heer Hen drikskinderen, J. Almekin- ders, J. Katsman en M. Ste- vense, alle te Wolfaartsdijk. Afscheid A. Cappon. Dinsdagmiddag hield de Ver eniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland in het Schuttershof te Goes haar al gemene vergadering. Doordat de voorzitter, de heer H. A. A. Baron Colot d'Escury, wegens ziekte afwe zig was, had de vice-voorzit- ter, de heer Ir. W. Kaltebeeke d'e leiding. Deze heette speciaal welkom de nieuwe secretaris, Ir. A. E. Bruining en rientte zich ver volgens tot de heer A. Cappon, die gedurende meer dan 30 jaar zijn krachten aan de Ver eniging heeft gegeven. Instemming werd betuigd met een verzoek van de Ge zondheidsdienst voor dieren aan de regering betreffende de verplichte veekeuring. De rekening aamvgzend een eindcijfer van 7136.59 en een foed slot van 4030.40 tegen 3767.67 over 1946, werd goed gekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heren M. Kleinepier te Middelburg en J. A. VerhageHoste te Schoon- dijke. Bg de rondvraag kwam o.a. ter sprake het voorkomen van gebruik van wilde en afge keurde stieren. Men -meende, dat daarop te weinig toezicht van overheidswege wordt ge houden. Op de vraag of men niet moet opwekken voorzorgs maatregelen tegen mond- en klauwzeer toe te passen, zeide de heer dr. Wagen aar, dat de fezondheidsdienst dit zeker zal oen als er gevaar terzake dreigt. Aan het slot van deze ver gadering heeft de heer Cap pon hartelgk dank gebracht voor de medewerking, die hij in grote mate heeft mogen ondervinden van de vroegere voorzitter, wijlen de heer W. Kakebeeke en de huidige, Ba ron Collot d'Escury. Maar ook heeft hy als ambtenaar grote hulp ondervonden van de heren Kielstra, Slebenga en Dorst, zijn voorgangers als secretaris. RUNDVEESTAMBOEK. Na deze vergadering volgde de Districtsvergadering van het N.R.S., waarvan de hoofd inspecteur, de heer Alterkamp, aanwezig was, die uitvoerig de voorstellen voor de a.s. verga dering van het Stamboek toe lichtte en dat speciaal het plan om te komen tot gelijke eisen voor de Rgkspremiekeuringen en de keuringen van het Stam boek. Ook de invoering van preferentschappen voor het gehele land, zoals die in Fries land reeds bestaan, kon even als het eerstgenoemde de in stemming der aanwezigen deel achtig worden. De heer Alterkamp heeft ook woorden van grote waar dering geuit over de steun,.die men steeds van de heer Cap pon heeft gehad. Ten slotte heeft de hoofd inspecteur enkele films ver toond, die slaan op de rund veehouderij. FILMS VAN DE WEEK „Bloedwraak", een ruig verhaal. De film, die Alhambra, Vlis singen drie dagen vertoont, is niet erg opwekkend. „Bloed wraak" vertelt een sombere geschiedenis van sombere mensen, in een somber land schap, waar de bloedwraak verschrikkingen in enkele fa milies teweeg brengt. Een overmaat aan ruwheid maken dit Engelse product, waarin Patricia Roc de hoofdrol ver vuld, tot een weinig aange naam geheel. Iets geheel anders ls „De blonde kemphaan" In Electro, Middelburg, een Amerikaans werkje, dat volkomen onzin is, maar waar twee ras-artisten aan meewerken, die in een aaneenschakeling van dolle situaties ook de grootste nurk sen op hun hand krygen: Mae West en de helaas overleden komiek W. C. Fields. Het tweede deel van de sen sationele en fantastische serie film „Zorro's zwarte zweep" kan men In Luxor, Vlissingen zien. GEUL GEREF. KERKEN. Bedankt voor Arnhem H. van Leeuwen te Tholen. Machinist gedood. De 52-jarige machinist der R.T.M., P. Bakelaar uit Mid- delharnis, die met de veerboot „Middelharnis" een dag dienst kwam doen op het veer Zgpe- Anna Jacobapolder in verband met de proefvaart van de „Gre- velingen" is Maandagavond, toen hg zich aan boord wilde begeven, door de duisternis misleid, van de steiger op de steenglooiing van de tramha ven gevallen en gedood. Hy was gehuwd en vader van 4 kinderen Douanepost te Mzendijke dag en nacht geopend. Waarschijnlijk zal met in gang van 1 April a.s. een nieuwe regeling voor de openstelling der douanekanto ren van kracht worden. De doorlaatpost .„Veldzigt" te LJzendijke zal dan dag en nacht geopend zijn. BONDSDAG N.J.V. Als gevolg van een onjuiste inlichting deelden wg enige dagen geleden abusievelgk me de, dat op Tweede Paasdag van 10 tot 6 uur in de Con cert- en Gehoorzaal te Middel burg een Provinciale Bondsdag van de Ned. Hervormde Jeugd raad zal worden gehouden. Naar men ons thans mede deelt, betreft het hier echter een Provinciale Bondsdag van het N.J.V. Tegeltableau te Vlissingen gevonden. Daar binnenkort 's Rijks be- lastingendienst zijn eigen ge bouw te Vlissingen kan be trekken is een begin gemaakt met de voorbereidingen tot herinrichting van het weer vrijkomende gemeentelijk' museum. Daarbij is op een der zolders een kist gevon den, welke een groot aantal tegels bleek te bevatten. De kist moet daar reeds vele tientallen jaren in een hoekje van de zolder hebben ge staan. Bij nader onderzoek is men thans tot de ontdekking gekomen, dat de tegels een tableau van 3.20 meter hoog te bij een breedte van 2.80 meter vormen, samengesteld uit 350 tegels, waarvan er een honderdtal in het midden min of meer beschadigd is. Het tableau, dat het jaartal 1717 draagt, vertoont een boom, die zich vlak boven de grond in twee takken splitst. De kruinen dier tak ken verbinden zich tot een monogram, dat tweemaal in spiegelbeeld de letters J en L vertoont. Er komt een opschrift op voor, dat luidt: „Gij jonge spruijten all, hier in 't aerdse dal en wilt dan niet vergeeten so suit gij van de boom des levens eten". Het geheel is van een fraaie, diepblauwe kleur. Naar men vermoedt is het tableau afkomstig uit 't oude weeshuis, dat op de hoek van de Coosje Buskenstraat en de Badhuisstraat heeft gestaan en in 1795 aan zijn bestem ming is onttrokken. De tegels zijn thans verzon den naar de firma Walraven te Utrecht, welke een poging wil ondernemen om de be schadigde tegels bij te wer ken. AFBRAAK VAN HET RODE KRUIS? Het antwoord op deze vraag zal ons volk in deze zomer hebben te geven. Want de ver liezen welke het Rode Kruis in de laatste oorlog leed, zgn zo ontstellend groot, dat alleen afbraak 'het gevolg zal zijn, indien niet spoedig tot herstel wordt besloten. Teneinde ons volk de juiste beslissing te doen nemen, zal dit jaar een grote campagne op touw worden gezet, waarbg in talrijke gemeenten korte filmpjes betreffende het Rode Kruis zullen worden vertoond. In Vlissingen zal het impo sante filmwerk „De Witte En gel", worden vertoond, op Za terdag a.s. te 3 uur in het Al hambra Theater. Ieder die deze film zag is er enthousiast over en verlangt naar een herha ling er van. Wg kunnen een bezoek dan ook van harte aan bevelen, vooral nu men in de unieke gelegenheid is, deze film kosteloos te zien. De fir man Van Liere Zn. heeft nl. het Alhambra Theater gratis ter beschikking van het Rode Kruis gesteld. Bovendien heeft de firma D'Huy toegezegd de totale bespreekgelden te zullen storten in het uniformfonds van de Vlissingse Transport colonne. Middelburg PRAATMIDDAG. Zaterdagmiddag hielden de plaatselijke afdelingen van de Z.L.M. en de C.B.T.B. te Middelburg een gezamenlijke praatmiddag in zaal Den Boer, onder voorzitterschap van de lieer M. Kleinepier. De directeur van de Coöpera tieve vereniging Eiland Wal cheren, dè heer H. J. Ikkink, hield een causerie, waarin hij besprak, wat tot nu toe in de landbouw is gedaan en het ontstaan van de coöperatieve instellingen behandelde. Hij merkte ondermeer op, dat er nog veel gedaan moet worden op coöperatief gebied. Na de rondvraag werden enige land- bouwfilms vertoond. Zoutelande NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Maandagavond is te Zoute lande een zelfstandige afde ling opgericht van hét Ned. Bijbelgenootsschap. Het be stuur bestaat uit de heren: D. Kodde, penningmeester en tijdelijk voorzitter, P. Bras ser, secretaris, J. Stroo, bibli othecaris en P. Lievense. De afdeling telt 118 begun stigers. R.T.M. kondigt belangrijke verkeersverbetering voor Schouwen aan. Schouwen en Duivelapd is sinds Dinsdagavond een stuk dichter, bij het vasteland komen te liggen door het in ge bruik nemen van de nieuwe veerboot „Grevelingen" voor de dienst ZijpeAnna Jacobapolder. De oplossing moge dan niet in alle opzichten voldoen aan de wensen, welke het Comité van Actie op Schouwen koesterde, toch zal het in dienst stellen van de nieuwe boot er veel toe bijdragen, dat het autovervoer tussen Schouwen en het overige Ne derland bespoedigd en vergemakkelijkt wordt. Dinsdag werd de officiële proeftocht gemaakt, •\vaar- voor vele autoriteiten waren uitgenodigd. Na een ont vangst te Anna Jacobapolder werd met het s.s. „Schelde" naar Katse* veer gevaren, vanwaar het gezelschap zich per autobus naar Hotel „De Korenbeurs" te Goes begafr Onder de genodigden merk ten wij op de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, leden van Ge deputeerde Staten en vele provinciale autoriteiten. Na de ontvangst verenigden de genodigden zich aan een lunch, waar hartelijke woor den gesproken werden. IN STIJGENDE LIJN. De bestuurder der R.T M. ir. J. de longh, stelde een dronk in op H. M. de Konin gin. Hij zette vervolgens de algemene bedrijfspolitiek van de R.T.M. uiteen. Na de bevrijding is vastge steld, dat het herstel van het bestaande apparaat de kort ste weg zou zijn naar herstel van het verkeer. Overtuigd zijnde, dat het verkeer nog zou toenemen, gaf de R.T.M. twee jaar geleden opdracht tot de bouw van de „Greve lingen", speciaal voor het autovervoer De verwachtin gen betreffende- de toeneming van het verkeer zijn niet be schaamd. Het vervoer be vindt zich in stijgende lijn en zal lonend zijn. Dr. H. J. van Zuylen, even eens bestuurder van de R.T. M., vertelde van de moeilijk heden, welke overwonnen moesten worden, daar het schip gebouwd moest worden uit onderdelen van verschil lende andere schepen. Spr. had de indruk, dat de pont in een grote behoefte zal voor zien. De pont kan trailers met een lengte van 14 meter zon der bezwaar vervoeren. Voorts'kondigde spr. ver schillende verbeteringen aan, wat het tramvervoer betreft. Van 1 Mei af zal een Dieseltrein op Schou wen gaan rijden en zo mo gelijk zal in de a.s. zomer de gehele dienst op het eiland door Dieseltreinen worden uitgevoerd. Dit zal een aanzienlijke tijdsbespa ring betekenen. Ook de verbindingen met de Schouwense badplaatsen zul len verbeterd worden. Ten behoeve van het stukgoederenvervoer zal 'n dagelijkse dienst R'dam-Zie- rikzee worden ingevoerd, waardoor een besparing van 24 uur jyordt verkregen. Het gehele goederenver voer op het eiland zal ge moderniseerd worden. Tenslotte gewaagde dr. van Zuylen met waardering van de goede samenwerking met andere verkeersondernemin gen in de omgeving. COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, stelde met vol doening vast, dat er bij de R. T.M. een nieuwe wind waait Hij sprak de hoop uit, dat de ze belangrijke dag zal leiden tot een nauw contact van het provinciaal bestuur met de R. T.M. in het behang van Zee land. De heer van Galen Last, di recteur-generaal van het ver keer, bracht gelukwensen over van de Minister van Verkeer. Hij stelde met vol doening vast, dat de R.T.M. wat het streekvervoer be treft op de goede weg is. Nadat nog de heer de Boer, als ontwerper van de boot, en de heer Bouwman als de scheepsbouwer, het woord hadden gevoerd, werd de lunch beëindigd en begaf het gezelschap zich per autobus naar Katseveer, waar de nieuwe veerpont „Grevelin gen" gereed lag. Onder vrg gunstige weers omstandigheden begon daarop de officieele proefvaart wel ke leidde naar Zgpe. DE INRICHTING VAN HET SCHIP. Onderweg hadden de geno digden volop gelegenheid zich te overtuigen van de eenvou dig, doch doelmatige inrich ting van de nieuwe veerpont. Het schip meet 175 ton en biedt plaats aan 250 passa giers. Het is samengesteld uit twee delen van het Rgn- schip „Randwyk" en heeft 'n lengte van 45 m. en een breedte van- 10.50 m. Het rg- dek heeft een oppervlakte van 240 m2 en verder heeft de „Grevelingen" een ruime sa lon en een promenadedek. Teneinde de manoeuvreer baarheid van het schip te vergroten, is het uitgerust met twee schroeven, terwtjl in verband met het korte tra ject dat moet worden afge legd, de voorkeur aan de stoommachine boven een mo tor is gegeven. Voorlopig zal er een 45 minutenaianst mee worden uitgevoerd, die men in de toe komst tot een 40 minuten- dienst wil terugbrengen. Wanneer de aanlegplaatsen eenmaal zgn verbeterd voor het leggen van de pon tons en de toegangsbrtiggen' zal Donderdag het verkeer worden gestremd,waarmee men voor Pasen .klaar hoopt te zgn zal Schouwen een veerverbinding hebben die, zeer zeker in staat zal zyn het hedendaags autoverkeer op betere wiize te verwer ken dan tot dusver het geval was. Het ideaal van de eilandbewoners blgft echter een veerpont met „kopla- ding", Voor er echter een schip van een dergelgk type zal komen, zal er nog wel heel wat water door het Zij pe stromen! BURGEMEESTERS SPRAKEN. Deze laatste opmerkingen beduiden geenszins dat de Schouwenaren niet tevreden zgn over de thans aange brachte verbetering. Aller minst. Nadat de „Grevelin gen" te Zijpe nog de gemeen teraad van Bruinisse aan boord had genomen, werd de eerste vaart naar Anna Ja cobapolder gemaakt, waar aan net slot van de geslaag de dag de burgemeesters van Bruinisse en St. Philipsland, de eerste mede namens zgn Schouwense ambtgenoten, de directie van de R.T.M. dank ten voor dë verbeterde ver binding, terwijl de burge meester van Kerkwerve als een note gaie nog een lans brak voor de haven van zgn femeente. Hij juicht het toe at de R.T.M. een onren dabele busdienst voor pas sagiers op zgn gemeente on derhoudt, doch zou niet graag zien dat deze maatscnappg' bij het goederenvervoer de ge meentehaven van Kerkwerve gaat beconcurreren! (Iingezonden mededeling) Gezonde bold vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30ct. Purolin (verfijnd product voor moeder en kind). Doos 40 ct. (Ingezonden mededeling) Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kén. Met dat Luttele beet* je Kruschen Salts, iedere mor gen, in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aap Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stro men; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en gron dig. De weldadige gevolgen blgken al gauw. Uw pgnen worden minder en de aanval len nemen in aantal af; elke iag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht \?an weldadige rust; Uw le venslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bH Uw Apotheker of Drogist,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2