PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wat gaat er op 18 Maart in Berlijn gebeuren Finland onderhandelt Schadevergoeding BILT Gevechten in Bantam? Marshall-conferentie te Parijs geopend 191e Jaargang - No. 64 Dinsdag 16 Maart 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. S^^'SP'g fïïK WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABOrtNKULtuv ibPKUS- 25 cL per week: 3.20 per kwartaal; franco per post t 3,45 oer kwartaal Losse nummers 5 et ADV CRTJüN'l'U&PfUJS12 ct. per mm., minimum p. advertentie t 2. Giro nr 359300 P.ZC. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-6u. tel 10 en 51 Middelburg: Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 - Goes: L, Vorststr 53. tel 2475 (b.gg 2228) - Oostburg Grataraastr 3. 'el Terneuzen: Brouwerljstr 2 Zlerlkzee Nwe Bogerdstr C 160. tel 26. Het Wereldgebeuren Communistische activiteit ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van de Maart-revolutie. Ook hier actie-comité's. De sedert enige lijd ver zwakte zenuwenoorlog om de positie van de stad Berlijn als zetel van het geallieerde be stuur heeft een nieuw impuls gekregen. Het communistisch georiënteerde blad „Berliner Zeitung" sprak dezer dagen van „de onvermijdelijke af- tocht der Westelijke machten uit Berlijn, die wel eens zeer spoedig en zeer plotseling zou kunnen plaats vinden". De met Sowj et-vergunning ver schijnende bladen zijn thans dagelijks gevuld met be schouwingen over de revolu tie van 1848 en zij roepen alle Berlijners op totmassa-de monstraties o£ 18 Maart. In Oost-Duitsland wordt thans een koortsachtige poli tieke activiteit ontwikkeld, die haar climax deze week in de herdenking der Maart revolutie zal vinden. Zowel Sowj et-woord voerders als sprekers der Eenheids-partij hebben het op 18 Maart te houden tweede volkscongres voorgesteld als een. gebeurte nis, die grote gevolgen zal hebben. Tot dusver was het in deze kringen gebruikelijk slechts te spreken van ernstige geva ren voor ondermijning van het geallieerde controle-appa raat. Ook in Duitse kringen, voorrlamelijk in het Westen, realiseert men zich steeds meer dat de gewijzigde poli tieke 'en economische struc tuur van de Sowjet-zöne practisch de afscheiding reeds verwezenlijkt zou hebben. Men heeft hier dan ook de indruk, dat de verdere Sow- jet-politiek in Oost-Duitsland op dit „voldongen feit" zal worden afgestemd. Berichten uit de Sowjet- zöne wijzen er op, dat men maatregelen treft voor hel uitvoeren van een grote zui veringsactie in de socialisti sche Eenheidspartij. De be doeling dezer actie zou zijn de uitschakeling der elemen ten van sociaal democratische huize. Reeds bij de instelling van de centraal economische regering voor de zone die in de afgelopen week heeft plaats gehad,' is opgemerkt dat uit de centrale bureaux stelselmatig alle niet commu nisten van de leidende posten verwijderd zouden worden. Het Berlijnse liberaal-de mocratische blad „Montags Echo" meldt, dat de Sowjet- Russische autoriteiten de lei ders van de drie in de Sowjet- zöne toegestane politieke par tijen te kennen hebben gege ven, dat zij een fusie van de Jiberaal-democraten, de Cris- telijk-democraten en de socia listische eenheidspartij in de Sowjet-zöne op prijs stellen. De naam van de aldus ge- Na wilde twijnen wolven? De rust van het vre dige stadje Batenburg aan de Maas is de laat ste dagen wreed ver stoord. Er worden n.l. op grote schaal schapen gedood, door een tot nu toe onbekend dier. Er wordt, gezien de sporeïf, die de dieren achterlaten en de wij ze, waarop de slachtof fers worden gedood en verscheurd, gedacht, dat één of meer wol ven aan het werk zijn. Onder leiding van de burgemeester van Ba tenburg is Zondag j.l. een klopjacht georgani seerd. De deelnemers waren met geweren en stenguns gewapend, ech ter zonder resultaat. Bij de bevolking van 't stadje heerst een ware angststemming en het ingeschaarde vee is weer naar binnen ge haald. Ook in omlig gende plaatsen, o.a. in de gemeente Appel- tem. Er doen verhalen dc ronde, dat Zondagnacht door enkele bewoners een wolf gezien zou zijn. vormde partij zou „Partij van nationale eenheid" zijn. Thans heeft de Eenheids partij „revolutionnarie actie comité's" gesticht, die reeds met de zuiveringsactie in de partij, in het centraal bestuur, in de landsbesturen en in de genationaliseerde bedrijven begonnen zijn. De comité's zouden uitsluitend, uit be proefde communisten bestaan. De Evangelische kerklei ding van BerijnBranden burg heeft verklaard dat zij het niet wenselijk acht, dat op het Volkscongres predi kanten als officiële vertegen woordigers der kerk optre den. Op het eerste volkscon gres hebben ook kerkelijke bedienaren het woord ge voerd. Wèl heeft een gemeen schap, die zich noemt „Reli gieuze Socialisten in Duits land" op 18 Maart in Berlijn een conferentie belegd. Staking in Buckingham-Palace. Buckingham Palace te Lon den was Maandag van warm water, centrale verwarming en lift verstoken, daar het technisch personeel, dat de electrische installaties in het paleis bedient, met een eis tot loonsverhoging in staking is gegaan. Dit voorbeeld is ge volgd door het overeenkom stige "personeel van de béide parlementsgebouwen en het ministerie van oorlog, dat eveneens in rijksdienst is. De koning en de konin gin hebben het weekend op Windsor Castle doorge bracht. Nieuwe koning van Jemen. Emir Seif el Islam Achmed, oudste zoon van de vermoor de Iman van Jemen, is Sanaa, de hoofdstad van Jemen, bin nengetrokken en heeft zich zelf tot koning uitgeroepen, aldus meldt volgens Egypti sche bladen Radio Sanaa. De nieuwe Iman heeft de titel „Koning en bevelhebber der getrouwen" gekregen. Vol gens berichten uit Djeddah zijn Abdoellah el Wazir en zijn aanhangers gearresteerd. T.N.I. tegen republikeins volksleger. Naar „Sin Po" weet te mel den zouden kortgeleden in Bantam gevechten zijn uit gebroken tussen afdelingen van het republikeinse leger en de „De\Van Perdjoeanagan' (coördinatie van volksstrijd organisaties). Andere bronnen melden, aldus het blad, dat de strijd ging tussen T.N.I.-eenheden en de „Barisan PemberontaU republiek Indonesia" (revolu- tionnaire volksleger). Je Maintiendrai verboden voor militairen. Het Tweede Kamerlid, de heer Joekes, heeft aan de ministers van oorlog en over zeese gebiedsdelen gevraagd, waarom het weekblad Je Maintiendrai in Ned. Indië verboden is voor militairen. Zoals men weet is een van de leidende figuren bij dit blad prof. ir. W. Schermer- horn. Masaryk's boodschap aan de wereld. Het Tsjechische soci aal-democratisch blad „Pravo Lidu" meldt, dat op het bed van Masaryk, in diens ka mer in het gebouw van het ministerie van bui tenlandse zaken, een bijbel werd aangetrof fen. De bijbel lag opengeslagen bij de brief van Paulus de Galatiërs. Met lood was een pa y aangestreept: het vijf de hoofdstuk, de ver zen 22 en 23: „Maai de vrucht des geestes is liefde, blijdschap, vre de, lankmoedigheid, goedertierenheid, ge loof, zachtmoedigheid, matigheid. Tegen ae zo- danigen is de wet niet." Het blad zegt hier van Dit was de bood schap van Masaryk aan de wereld. aan pot- Nieuw Kamerlid. De heer G. J. van Heuven Goedhart te Bussum is be noemd verklaard tot" lid van de Eerste Kamer in de plaats van mr. dr. J, in 't Veld. DE SOVJET-UNIE EN HET FINSE LEGER. Twijfel aan de waarde van een verdrag. Maandag is dc brief van de president van Finland, Paasi- kivi, aan maarschalk Stalin gepubliceerd, die 9 Maart verzonden is en een antwoord vormt op de voorstellen van Stalin om onderhandelingen aan te knopen over een ver drag tusen de S-U. .en Fin land. Hoewel een uiteindelijk verdrag door de vertegen woordigers van het Finse volk goedgekeurd moet wor den, aldus de brief, heeft de Finse regering de voorstellen aan de parlementaire commis sies voorgelegd ter voox-lopige bespreking. Hierbij is enige twijfel omtrent een te sluiten verdrag gerezen, daar Finland na de- harde ervaringen, hoofdzakelijk in de afgelopen oorlog, wenst buiten interna tionale conflicten te blijven en door een nauwkeurig nale ven van het vredesverdrag vriendschappelijke relaties met de S.U. te handhaven. De Finse regering, aldus vervolgt de brief, neemt aan, dat gedurende de besprekin gen de inhoud van het ver drag in ieder opzicht onder worpen zal worden aan een vrij onderzoek. Te'Helsinki wordt verno men, zo seint Reuters corres pondent, dat de Finse delega tie geïnstrueerd is om te trachten de verzekering te krijgen, dat in geval van oor log alleen op speciaal ver zoek van de Finse redering Sowjet-troepen naar Finland gezonden zullen worden en dat Finse troepen slechts ge bruikt zullen worden uitslui tend op Fins grondgebied. Schadevergoeding voor ramp te Muiden. De minister van oorlog heeft medegedeeld dat de door de exploisieramp te Muiden ontstane schade van wege het ministerie van oor log op basis van artikel 1-101 E. W. zal worden vergoed. Typhus in Erfurt. De typhus-epidemie die in Erfurt is uitgebroken heeft zich over de gehele stad en omgeving uitgebreid. 1 Per sonen zijn aan de ziekte be zweken. In Erfurt zelf zijn 231 typhus-gevallen en in de buitenwijken 37 geconsta teerd. Besprekingen te Batavia. De heren Vaq Vredenburch en Moh. Roem, de leider van de Republikeinse delegatie voor de onderhandelingen, hebben Maandagmorgen ten huize van Hadji Agoes Sa- lim te Batavia oriënterende besprekingen gevoerd. Relletjes te Makassar. In de nacht van Vrijdag cp Zaterdag zijn te Makassar aldus werd van bestuurszijde officieel bekend gemaakt enkele onverantwoordelijke elementen gearresteerd, die „een slecht opgezet en onbe tekenend plan wilden uitvoe ren om te Makassar oni'ust te veroorzaken; met de bedoe ling, daaruit op verschillende wijzen munt te slaan". Indische ambtenaren in nood. WENDDEN ZICH TOT DE HEER NEHER. Dezer dagen overhandigde een delegatie van het hoofd bestuur van de centrale van Nederlands personeel in over heidsdienst een memorandum aan de heer Nehex', waarin een overzicht wordt gegeven van de moeilijkheden, welke volgens de centrale voor overheidsdienaren in Indone sië bestaan. Voorgesteld wordt een instantie in het leven te roepen, die volgens objectieve maatstaven aan dacht aan ambtelijke posities zal geven en suggesties zal doen ter vex'betering van de toestanden. AMOK OP M.S. JAPARA. Een Javaanse bediende op het m.s. Japara heeft amok gemaakt. Hij verwondde licht de kapitein R. van Everdin- gen, de derde stuurman F. F. P. van den Berg en de hof meester D. M. Emei§. Mijnwerkersstaking in Amerika. Duizenden mijnwerkers in de vetkoolmynen van Noortl- Virginië en West-Pcnnsylva- nië hebben het werk neerge legd en men vreest, dat de staking zich over alle vet- koolmijnen zal uitbreiden. Reeds meer dan een derde van de 400.000 Amerikaanse mijnwerkers in de vetkoolmü nen staken. De staking heeft ook reeds de staten Ohio, Il linois eA Kentucky aange tast. John Lewis, de leider van het mijnwerkersvakverbond, heeft verklaard, dat de mijn werkers staken omdat de di recties het pensioensysteem dat bij het collectieve con tract is overeengekomen, niet instellen. Redevoeringen van Bevin en Bidault. nationale onafhankelijkheid, terwijl ze het vroeger voor namelijk over internationalis me hadden. Het enige inter nationalisme, dat Bidault wenst, is het internationalis me van naties, die broedex-- lijk en vrijwillig zich vereni gen in overeenstemming met de regelen der ware democra tie. Ten slotte nodigde Bidault de Oost-Europese landen nog maals uit om samen te wer ken bij de wederopbouw van Europa. Ten slotte spraken nog de Deense minister van buiten landse zaken, Rasmussen en zijn Italiaanse collega Graaf Sforza. BENELUX- VOORSTELLEN. Te Parijs wordt uit gezag hebbende bron vernomen, dat herstel van een geregelde en ongehinderde goederenstroom tussen de Europese landen en vergroting van de productie de hoofdpunten vormen van de voorstellen, die de Bene- luxlanden op de Parijse con ferentie zullen indienen. Ook West-Duitsland De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft Maandagmiddag de Parijse conferentie over het plan-Marshall met een korte rede geopend. Bevin zeide o.rn., dat het geen reeds bereikt was, moed gevend is. Doch het reeds verrichte deed tevens de veel belangrijker dingen, die nog gedaan moesten woi'den, uit komen. „Wij kunnen de ver slechtering van onze econo mieën niet voorkomen, tenzij wij er eerst in geslaagd zijn onze voorziening van levens middelen en grondstoffen, die uit het dollar-gebied moeten komen, op korte termijn te verzekeren". Bevin bleek voorts van oox'deel, dat West-Duitsland bij de economische plannen betrokken moet worden. Hij zeide tenslotte te hopen en ook te geloven, dat wanneer de landen geen steun meer behoeven zij zich niet van elkander los zullen maken, doch verder zullen samen werken. REDE VAN BIDAULT. Bidault verklaarde, dat de omstandigheden, waarvan de conferentie vergezeld gaat, de deelnemers met grote nadruk dwingen hun gemeenschappe lijk doel bekend te maken. Dit doel is de reorganisatie van de Europese economie om die te redden. Doelend op Tsjecho-Slowa- kije, verklaarde Bidault ver der: „recente gebeurtenissen hebben de politieke oorzaken getoond van het feit, dat Europa op het ogenblik tot zestien landen gereduceerd Sommige mensen, aldus de Franse minister, spreken over Communisten tegen communisten. Eert door de afdeling van de Noorse communistische partij te Namsos georgani seerde communistische beto ging is op geheel andere wij ze afgelopen als door de or ganisators was verwacht. Uit de vergadering werd namelijk een resolutie voorgesteld, waarin de regiemwisseling in Tsjecho-Slowakije werd ver oordeeld en deze resolutie werd aanvaard met slechts dertien van de ongeveer tweehonderd aanwezigen als tegenstemmers. Gemeenteraad Middelburg moet wederopbouw mogelijk maken Een motie, wetke moeizaam tot stand Kwam, Gemeentebegroting-1948 Naar verluidt heeft het Engelse kabinet zijn goedkeu ring gehecht aan de overeen- komst tussen Engeland,gen gaf de voorzitter, burge- vastgesteld. Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat de raad van Middelburg Maandagmiddag dc begroting in, een bijzonder vlot tempo zou afhandelen, heeft het ten slotte toch nog ruim vier uur geduurd voor de agenda, welke, behalve de be groting, weinig punten van importantie bevatte, geheel was afgewerkt. Aan de algemene beschou wingen namen slechts drie sprekers deel, t.w. de heren G. H. Luyendijk (C.H.), ir. M. de Vink (Arb.) en A. J. Schot (St. Ger.). Hun opmerkingen bewogen zich overigens om slechts weinig punten, zodat dit deel van de besprekingen niet veel tijd in beslag nam. De heren waren eensgezind in hun lof over de activiteit van het college van B. en W., maar ten aanzien van een zeer es sentieel punt bleek toch wèl verschil van mening te be staan. SCHADEVERGOEDING Het was de heer Luyendijk, die de kwestie van de schade vergoeding op het tapijt bracht door te betogen dat het hui dige wetsontwerp, dat geen in tegrale vergoeding brengt, ei genlijk een belediging van het reehstbewustzijn betekent. Dit heeft bovendien de vrees doen rjjzen, dat ook schadevergoe ding aan publiekrechtelijke lichamen niet integraal zal zijn. Spr. diende een motie in, waar in de raad zou aandringen op integrale schadevergoeding. Na de algemene beschouwin- meester jhr. Mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg, door de vergadering even te schorsen, de raadsleden gelegenheid zich over deze motie onderling te beraden, maar na de herope ning bleek, dat men het er lang niet over eens was of de motie in de aanvankelijk voor gestelde dan wel in een gewij zigde vorm moest worden aan genomen. De fractie van de Partij van de Arbeid, die, zoals de heer de Vink toelichtte, de zox-gelijke toestand van 's lands financiën niet uit het oog wilde verliezen, bleek slechts bereid vei-ruiming van de vergoeding voor particulie ren en privaatrechtelijke licha men te vragen en integrale schadevergoeding alleen voor de publiekrechtelijke lichamen, waaronder de gemeenten. De heer Luyendyk wijzigde zijn motie in deze zin, maar daar tegen bleken de heren van de rechtervleugel bezwaren te hebben, aangezien zij, zoals de Wattel (A.R.) het uitdrukte, tot geen pry's wilden aandrin gen op eeji soort liefdadigheid. Het gaat volgens hem om het recht op, integrale vergoeding. Wethouder Kögeler (A.R.) wilde rich dan maar beperken tot de integrale schadevergoe ding voor de publiekrechtelijke lichamen, terwijl wethouder van 't Westeinde (K.V.P.) een oplossing meende te kunnen vinden door op verruiming zonder meer aan te dringen en daarbij in het midden te laten of men daaronder misschien ook integrale ver goeding verstond. Tenslotte werd men liet eens over een formulering, waarbij gesproken wordt van een ver goeding, welke het rechtsge voel bevredigt en welke de we deropbouw van do stad verze kert. Deze motie ging er dan ook met alg. stemmen door. GEVAARLIJKE MENTA LITEIT. Maar er werden nog andere' punten bij de alg. beschouwin gen aangesneden. De heer Luyendijk vroeg bijv. nog ook de uitgaven, welke indirect een gevolg zijn van de oorlogsscha de, op de opbouwrekening te boeken. De heer de Vink drong er by B. en W. op aan er naar te streven, dat het bedrag, dat op aanwijzing van een ambte naar uit Den Haag op de oor spronkelijke begroting bezui nigd moest worden, nog zal worden teruggebracht en pleitte voorts voor vergroting van het bouwvolumen, waarbij hü wees op een voor Zeeland gevaarlijke mentaliteit ten de- partemente, waar men, zoals uit een te Brussel geëxposeerd cartogram kon blijken, reke ning schijnt te houden met een bevolkingsafname voor dit ge west. Daartegen moet stelling genomen worden. De burgemeester zegde na mens het college grote activi teit op beide punten toe. Tenslotte informeerde" de heer de Vink naar de vorde ring van de plannen voor het Jeugdcentrum en vroeg hy of het niet "mogelijk is het duin terrein aan de Oranjezon weer voor het publiek open te stel len. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. inzake het Jeugd centrum nog steeds diligent zijn en zelfs reeds eens een ge bouw hebben bekeken. Over wogen wordt voor de Oranje zon dit seizoen weer wandel- Haar ten uit te geven. De heer Schot wees er op, dat de door den Haag verlang de bezuiniging ad 127.000.— vermindering van de sub jectieve bijdrage betrekke lijk gemakkelyk weggewerkt was. Misschien is het ook nog mogelyk een precarioheffing in te voeren en bepaalde staan gelden te verhogen (o.m, voor de markt). T.a.v. de subsidies, welke reeds vorig jaar door Ged. Staten zijn geschrapt, merkte deze spreker op, dat men nu één gedragslijn moet volgen en niet het met de Jeugdleeszaal opnieuw moet willen proberen en bij de op leiding voor het kleuteronder wijs te beweren, dat Ged. Sta ten er toch hun goedkeuring niet aan zullen geven. Spr. pleitte voorts voor behartiging van de geestelijke belangen en voor Zondagsheiliging en drong ten slotte aan op invoe ring van een centraal kasbe heer bij de gemeente. Wat dit laatste punt betreft, verklaarde de voorzitter, dat B. en W. gaarne het advies zullen inwinnen van de verifi cateur der gemeentefinanoiën zodra deze zich wat zal heb ben ingewerkt. Vooral tegen verhoging van marktgelden had spr. echter bezwaar. GOEDE HOOP. Wethouder van 't Westeinde wees er t.a.v. het bouwvolu men nog op, dat de eerste ja ren in Middelburg weinig nieuwbouw tot stand kon ko men omdat eerst 2400 geïnun deerde woningen hersteld moesten worden. "Dit wreekt zich nu bjj de bepaling van het bouwvolumen, doch spr. had goede hoop, dat het gemeente bestuur dit vorige week aan. minister in 't Veld heeft; kun nen duidelijk maken. Nadat de heren Meliefste (A.R.) en Wattel (A.R.) nog enkele algemene opmerkingen hadden gemaakt, eerstgenoem de o.m. over openbare mede delingen van de directeur van gemeentewerken over zaken, welke nog niet eqns door de raad behandeld of besilst wa ren (nl. betx-effende beschik baarstelling van grond voor 'n verenigingsgebouw op 't Zand), werd overgegaan tot de behan delingen van de bedrijfsbegro- tingen en de afzonderlijke hoofdstukken van de gemeente begroting. Deze passeerden alle vrij vlot de revue. Wij stippen slechts aan, dat de stemmen staakten over een voorstel van de heer Flierman (Arb.) om het quitantiezegel voor electri- citeit, gas en water weer aan de verbruikers in rekening te brengen, hetgeen de gemeente 1440 zou opleveren. Daar over zal dus een volgende maal opnieuw gestemd moeten wor den. Hetzelfde gebeurde trou wens met een voorstel van de heer. de Vink (Arb.) om toch nog een subsidie voor de stich ting Zeeland voor cultureel en maatschappelijk werk op de begroting te brengen. Uit het antwoord van de voorzitter inzake de noodwin- keis, welke men liefst maar zo spoedig mogelyk zou zien ver dwijnen, bleek, dat de firma Vroom en Dr,eesmann spoedig een aanvrage voor een nieuw gebouw zal indien. Er is reeds een maquette. De heer Schuitema (Arb.) pleitte nog voor behoud van de subsidie voor opleiding voor kleurteronderwijs. SCHOOL OP 'T ZAND. Vóór de behandeling der be groting, welke met algemene stemmen werd goedgekeurd, hechtte de raad o.m. nog na een korte discussie zjjn fiat aan het voox-stel inzake de' stich ting van een openbare lagere school op 't Zand. De heer Wattel vex-zocht daarbij om niet door het gebruik van de uitdruking „buurtschap" de in druk te vestigen, dat 't Zand er maar zo'n beetje zou bijhan gen. De heer Schot (St. Ger.) trok enigszins in twijfel of de ze school nu reeds nodig is, maar na een korte verdediging van het voorstel door wethou der Kögeler, werd het voorstel toch zonder tegenstemmers aanvaard. De rondvraag leverde niets bijzonders op. De delegatie van de Ver. van Ned. Gemeenten, bestaan de uit de heren mr. P. J. Oud, N. Arkema en Chr. G. Matser, die heeft deelgeno men aan het congres van Amerikaanse burgemeesters, is in Nederland teruggekeerd. Geheime wapendepots in Italië. De Italiaanse politie heeft twee personen gearresteerd in verband met de ontdekking van een wapenbewaarplaats in de provincie Savona, Er werden zestig zware machi negeweren aangetroffen. 65 andere automatische wapens, vierhonderd handgranaten en 25.000 patronen, aldus Ra dio Rome. Ook in Florence is een wapenvoorraad ontdekt. Communisme in Italië. Volgens de Parijse corres pondent van de „New York Times" heeft de Amerikaan se regering voorgesteld in de komende weken een verkla ring af te leggen, dat Italië verder niet voor hulp in het kader van het plan-Marshall in aanmerking zou komen, in dien het communisme in Ita lië tengevolge van de verkie zingen in April of op enige andere wijze de overhand zou krijgen. Een recalcitrant verpleegstertje. „Het Nederlandse verpleeg- terscorps landmacht (N.VJC. L.) is geen militair corps, maar een schertscorps. De da mes lopen in uniformen rond, zy v bekleden rangen, dragen onderscheidingen, maar heb ben, met uitzondering van de. commandante, nooit een ver- bandacte getekend. De toestanden zijn er be lachelijk. De dames weten van militaire verhoudingen niets af en haar gedrag is een aan fluiting voor de uniform". Al dus sprak de auditeur-militair bij de Haagse krijgsraad, toen hij drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf eiste te gen een 21-jarige verpleegster, die tot twee maal toe uit het corps Zou rijn gedeserteerd. Het beviel haar bij het corps maar matig en daarom was zy, toen zij met verlof ging, maar niet meer terug geko men, Toen de marechaussee haar zocht, meldde zjj zich maar weer bij het corps In Amersfoort, doch toen zy ar rest kreeg, ging zij er voor de tweede maaf vandoor. Een of ficier van gezondheid, die met het verpleegstertje was uitge weest en ook- niet op tyd bij zijn onderdeel was terugge keerd, hoorde vier maanden gevangenisstraf tegen zich ei sen. De krygsraad vond dat wel een beetje veel en ver oordeelde de dokter tot een maand. Het verpleegstertje zal haar vonnis op 24 Maart vernemen. BOUWBUREAU VOOR BOERDERIJEN De Stichting voor de Land bouw is bezig een coöperatief, bouwbureau voor boerderijen op te richten, waaraan één of twee architecten verbonden zullen zyn. Het bureau zal ondergebracht worden bij de Ned. Heide Mij. DE VOORSPELT: VEEL BEWOLKING. Geldig van Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Matige tot krachtige Weste lijke wind, weinig verande ring van temperaturen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1