Anton van der Waals was geschikt voor „grootwerk" Oude mensen beroofd NIEUWS UIT ZEELAND Twee Zeeuwen in Praag Hoe Theo Dobben en moeder verraden werden Verrader kreeg f 1100.- per maand Dreigementen met een broodmes „Je geld of je leven!" Mysterie TWEEDS BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 MAART 1948 Anton van der Waals heeft lp de zaak-Bierhuys getoond, wat hfl als V-Mann (S.D.-ver rader) waard is. Ztfn chef kan tevreden zfln. De man is een aanwinst voor het corps. „En nn de zaak in Bloemen - daal", commandeert Schrele- der. De zaak-Bloemendaal: dat Is een groepje illegale werkers, waarin een geestelijke de voor naamste rol speelt. Van der Waals knapt het op binnen zes weken. Hij dringt zich onder valse naam in btf de kloosterbroeder Joseph Klin gen in Bloemendaal, die hem Beschouwt als een agent van de Nederlandse regering in Londen. Op 26 Mei worden broeder Joseph, de prior en vijf illegale medewerkers gearres teerd. Van der Waals is per soonlijk bij de arrestatie aan wezig, om aan te wijzen wie broeder Joseph isIn de bi bliotheek wordt een zender ge vonden. Een paar dagen later worden nog acht ondergrondse strijders gevangen. De collega's van de S.D. fe liciteren Schreieder met zgn aanwinst. Van der Waals blijkt 'n man, die geschikt is voor „groot" werk. Zijn salaris wordt vast gesteld op 1100 grilden per maand met vergoeding van al le onkosten/en extra honore ring voor bijzonder belangrijke zaken, ALS EEN ADDER. Als een adder glijdt hij tus sen de illegale werkers. Nu duikt hij hier, dan weer daar op. Hij heeft geld, hij boezemt vertrouwen in, hij praat glad en handig, hij gloeit van va derlandsliefde en vrijheids drang. Soms heet hij De Wilde, dan weer Cranendonk of Veen- stra, Van Veen of Van Lynden. Soms is hij blond, dan weer donker. Nu eens draagt hij een bril, dan weer een snor. Zijn inzicht in de taak der illegali teit is groot. Hij wordt geloofd en hij wordt vertrouwd. Theo Dobben in Amsterdam strijdt zonder vrees of blaam de vaderlandse strijd tegen al wat Duits en al wat nazi is. Van der Waals hoort van hem spreken in illegale kringen; hij krijgt het adres in handen en hij loopt er eens aan. Mevrouw Dobben is op haar hoede. Zjj kent de gevaren, die haar man bedreigen en zij zegt niet meer, dan ze kwijt wil zijn. Ze praat tegen niemand over Theo. Maar Van der Waals heeft een goed verhaal gereed: „Ik ben agent van de geheime dienst, wij weten in Londen wat uw man doet en wij waar deren het ten zeerste. Onze in formaties wijzen uit, dat de S. D. hem op het spoor is en ik ben gezonden om hem te waar schuwen. Hij moet het land ujt, hij moet naar Engeland. Ik wil hem' spreken, morgenmid dag in café B., om te overleg gen, hoe we hem het best weg- krijgen". De volgende middag drinkt Van der Waals een biertje in café B. Drie tafeltjes verder zitten twee S.D.-ers in burger, gereed om toe te slaan als de verrader het teken geeft. Er komt een man, die aarzelend rond ziet. Anton neemt hem even op geeft hem een hand en praat wat met hem. „Ik ben gestuurd door me vrouw Dobben" zegt de man. De spion voelt de voorzichtig heid, waarmee zijn gast op treedt. Is deze man Dobben zelf, of is het een ander, die de kat uit de boom moet kij ken? Toeslaan heeft geen zin, aleer Van der Waals de zeker heid heeft, dat de man, die hier naast hem een kop thee drinkt, Theo Dobben zelf is. Maar de man is op zijn hoede. Hij zegt alleen maar: Ik kom op een Van der Waals in een van zijn talrijke vermommingen. boodschap van mevrouw Dob ben. HET NOODLOT. Dan grijpt het noodlot in. Er komt een toevallige voorbij ganger binnen, die een kop koffie bestelt. De man drinkt, k(jkt wat rond en steekt dan plotseling zijn hand op. „Hal- lo, Dobben, goeie middag!" Van der Waals wacht tot de koffiedrinker vertrokken is. Dan heft hg de hand op. Een schijnbaar toevallige, simpele beweging. Drie tafels verder staan twee mannen op, lopen rustig nader en vallen over Dobben heen. Een-half nur la ter begint het verhoor al. Theo Dobben zwijgt. Geen woord krijgt men er uit getrokken. NOG NEET TEVREDEN. Van der Waals is niet te vreden. Deze Dobben heeft me dewerkers gehad in het ver zetswerk. Die medewerkers moet hij óók hebben. Een paar dagen later gaat hrj naar me vrouw Dobben en vraagt bru taal haar man te spreken, die niet naar het afgesproken café is gekomen Mijn man is verdwenen, zegt de vrouw. Vermoedelijk door de Duitsers gearresteerd. Dat is verschrikkelijk, maar uw man was onvoorzich tig, antwoordde de verrader. Ik heb u nog tijdig gewaar schuwd. Londen was op de hoogte van het gevaar, maar uw man heeft het beter willen weten. Nu zullen óók zijn me dewerkers als wij niet snel helpen worden gearresteerd. Een paar dagen later worden vier medewerkers van Theo Dobben gegrepen. Van der Waals handhaaft bjj de S. D. zijn faam: hij is een handi ge Jachthond, hij Is geschikt voor het „grote" werk. Schrei eder geeft hem een nieuwe op dracht. Daarin wordt de naam van de Rotterdamse burge meester Oud genoemd. En daarin wordt veel over Enge land gesproken! Haven van Antwerpen. In de maand Februari j.l. liepen 645 zeeschepen met een gezamenlijke tonnenmaat van 1.603.562 brt. de haven van Antwerpen binnen, of 31 sche- Een en 122.253 ton minder dan i Januari. De vermindering in de aan voer van Amerikaanse kolen heeft een wijziging gebracht in de rangschikking der aankom sten. De V. S. werden naar de tweede plaats verdrongen met 302.826 ton na Groot Brittan- nië met 305.718 ton. Neder land behield de derde plaats met 181.289 ton. Vrouw gedood door oranjeappel. De 56-jarige Marie Ramsdam, die zich vóór een bovenraam van een huis op de gemeente- plaats te La Louvière bevond om de carnaval stoet te zien voorbijtrek ken, werd "dodelijk ge troffen door een oranje appel, die van uit de stoet gegooid werd. De vrouw, die aan een kropgezwel leed, werd in de hals geraakt en over leed een tiental minuten na het ongeval. Shawcross over het communisme. De Britse procureur-generaal sir Hartley Shawcross, heeft te Stourbridge verklaard, dat hij stap voor stap steeds meer tot de slotsom is moeten ko men, dat de doelstellingen van het communisme in Europa onheilspellend en dodelijk zijn. „Met mijn Sowjet-Russische collega's veroordeelde ik te Neurenberg de agressie en de terreur der Nazi's", aldus Shawcross. „Ik schaam mij en voel mij vernederd, nu ik zie, dat onder een andere naam dezelfde doelstellingen gevolgd worden en dezelfde werkwijze ongehinderd wordt toegepast". Het A.N.P. spreekt de ge ruchten, volgens welke gene raal Spoor naar Nederland zou overkomen, tegen. Arrondissementsrechtbank. kend misdrijf. Vooral de W. staat zeer ongunstig bekend. Spreker achtte een zware straf op zijn plaats. Hij eiste tegen de W. 9 jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen S. 4 jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger van de W., mr. Vermaas, achtte het ver schil in de geëiste straffen te hoog en vroeg voor zijn cliënt een lagere straf. Mr. Kurtz, de verdediger van S., noemde de feiten zeer ern stig. Echter, de S. staat niet ongunstig bekend en was wel licht onder de invloed van ster ke drank. Hij vroeg clementie. Voor de arrondissements rechtbank te Middelburg ston den op 22 Maart terecht de 38- jarige E. A. de W., grondwer ker te St. Jansteen, en de 26- jarige A. S., werkman te Hulst. Verdachten hadden zich op 28 November 1947 toegang verschaft tot de woning van A. van D. te Laraswaarde. De bejaarde bewoners, die reeds te bed lagen, werden door de W., onder bedreiging met een broodmes en terwijl hij riep: „Je geld of je leven", gedwon gen hun spaarcenten af te ge ven. Nadat zij de oude men sen hadden laten beloven van het gebeurde geen melding te maken, daar er anders „vree- selijke dingen" zouden gebeu ren, verdwenen zij. ZICHZELF BIJ DE POLITIE GEMELD. Toen verdachte de W. enige dagen later hoorde, dat men een onschuldige voor dit feit had gearresteerd, meldde hij zichzelf bij de politie. De buit 300, was reeds verboemeld. Getuige van D. verklaarde ter zitting, dat de W. hem had toegeroepen: „Schiet op, of ik snij je de strot af met je eigen mes". Toen zij vertrokken de den zij de deuren op slot en namen de sleutels mee. Van de moeder van S. heeft van D. 150 terug gekregen. Beide verdachten bekenden. ZWARE STRAFFEN GEËIST. De officier van justitie noemde het een weerzinwek- HOGER BEROEP. De ambtenaar van het O. M. te Middelburg was in hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de kantonrechter te Middelburg, waarbij C. P. L., 35 jaar en C. de S., 30 jaar, meubelmakers te Wemeldinge, wegens het uitoefenen van het meubelherstelbedrijf zonder vergunning, waren vrijgespro ken. De officier van justitie eiste tegen beiden 10 of 5 dagen. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Maart 981.114 te gen 959.646 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 492.943 aangeslotenen op het Sksradiodistributienet tegen 2.046 op 1 Januari. HET9 FEUILLETON Tjeerd Adema van de Prinsengracht „We moesten een spelletje doen," opperde mevrouw Vis ser zo luid, dat de gesprekken ln haar omgeving een ogen blik stokten. „Hè ja," viel tante Marianne bg, „wie weet „Pandverbeuren," adviseer de de apotheker met een snelle taxerende blik naar het be jaarde deel van het gezelschap. Mevrouw Visser liet een gi- chelend geluidje horen. Dertig jaar geleden had zij voor het laatst aan pandverbeuren ge daan en in haar herinnering zag zg plotseling weer het ge zicht van de knappe jonge man, die haar destijds had mo- fen zoenen, omdat zg anders aar broche niet terug had gekregen. Tante Marianne keek een ogenblik nadenkend de kring rond. Was dit heterogene gezel schap wel op pandverbeuren ingesteld? Er waren dames van een zodanige omvang of een zo ver gevorderde leeftijd, dat ztf zeker niet meer geschikt waren om uit de put te wor den gehaald. „Is er geen ander spelletje?" vroeg zij een beetje onzeker. „Natuurlijk!" riep meneer Dupois, die kort geleden in En geland had vertoefd, „laten we „Murderer" spelen. Hg werkte aan de gemeente secretarie en was een neef van de meneer in het wagentje te gen wie alleen de gastheer en de gastvrouw beleefdheidshal ve zo nu en dan iets zeiden. „Wat is „Murderer", vroeg mevrouw Jaarsma weifelend. „Moordenaartje," legde me neer Dupois uit en hij keek glimlachend naar het bedenke lijke gezicht van de dominé, die zich blijkbaar ernstig af vroeg of hij aan een dergelijk spel, wat het dan ook zijn mocht, zgn medewerking zou kunnen verlenen. Tante Marianne, die het pandverbeuren als 'n onweers wolk zag afdrgven, had er wel oren naar. „Ja, maar wat is dat dan? Hoe gaat dat dan?" „Dames en heren!" riep me neer Dupois, „het is een aller aardigst gezelschapsspel en buitengewoon spannend. Net iets voor U, meneer Beekman. En het huis leent er zich uit stekend voor, niet alleen de woning, maar ook het pakhuis met zijn kelders, dat hiermee in verbinding staat." De gesprekken waren ge staakt en allen keken geïnte resseerd naar de man, die blijkbaar een nieuw amuse- mentsspel wilde Introduceren. „Mgn huis staat natuurlijk tot uw beschikking," zei de gastheer. „Alleen, Ik weet niet „Ik zal het uitleggen," zei meneer Dupois haastig. „Ktjk, het gaat zó. We nemen een hoed en daarin deponeren we, laat 's kijken met hoeveel zijn we... twaalf..., veertien... zes tien... negentien... één-en- twintig personen. Nu, ln die hoed doen we dan één-en- twintig opgevouwen papiertjes. Achttien daarvan zijn onbe schreven, twee hebben de let ter D., dat betekent detectlef en één de letter M., dat is voor de moordenaar." „Hoe griezelig," zei me vrouw Jaarsma. „De bedoeling is," vervolg de meneer Dupois, „dat ieder een papiertje trekt en dat we ze daarna gelijktijdig open ma ken. De twee detectives maken zich onmiddellijk bekend, maar de moordenaar zwijgt en laat met geen woord of gebaar mer ken, welke lugubere rol hem is toebedeeld. We doen de lichten uit en de gasten verspreiden zich door het huis of desgewenst het pakhuis, want hoe meer ruim te we hebben, des te spannen der kan het worden. De defec tives krijgen beiden een zak lantaarn. Hebt U die mis schien, meneer De Wit?" „Er liggen er twee in het pakhuis," zei de gastheer. „We hebben er daar altijd een paar bij de hand. Ik zal ze dadelijk laten halen." „Prachtig, dan zetten we de detectives hiernaast in het kleine kamertje. De moorde naar bevindt zich onder de gasten, die in het donker hun weg moeten zoeken." „Maar wie wordt er dan vermoord en hoe gaat dat dan?" informeerde mevrouw Van den Brink. „Heel eenvoudig," zei me neer Dupois. „De moordenaar legt in net donker zgn belde handen om de keel van het slachtoffer, dat hg zich heeft uitgekozen." „Afschuwelijk!" riep me vrouw Jaarsma ontzet. „Moet hij dan knijpen?" Meneer Dupois glimlachte geruststellend. „Neen, natuurlijk niet. De bedoeling is, dat het slachtof fer zich onmiddellijk laat val len en een gil of een schreeuw geeft zó hard, dat de detecti ves het kunnen horen. Zodra die kreet gehoord wordt, moet ieder blijven waar hij of zg zich op dat ogenblik bevindt, behalve de moordenaar, die zich een paar stappen mag verwijderen, omdat hij anders natuurlijk vlak naast het lijk zou staan. Als de detectives de schreeuw horen, zoeken ze de plaats van de misdaad af en nemen bij het licht van hun zaklantaarns de situatie op. Laten we vaststellen, dat ze daarvoor drie minuten tijd krijgen. Onmiddellijk daarop komt het gehele gezelschap met lijk en moordenaar hier in de salon bijeen en de detec tives krijgen gelegenheid de gasten te verhoren en daar door, alsmede uit de bij het lijk aangetroffen situatie, de moor denaar te ontdekken. Met uit zondering van de moordenaar mag niemand onwaarheid spre ken, maar er mag natuurlijk niet gevraagd worden of hij of zij de schuldige is. Dat moeten de detectives zelf ontdekken. In hoogstens tien minuten moe ten zij de moordenaar ontmas kerd hebben. Zij mogen na overleg slechts één persoon als de dader aanwijzen en deze is daarna verplicht zijn briefje te tonen. Is het blanco dan hebben de detectives gefaald. Staat er een M.' op, dan kun nen we hen een compliment maken voor hun scherpzinnig heid en kan het spel desge wenst nogmaals gespeeld wor den." „Ja, maar," protesteerde mevrouw Jaarsma, „stel, dat ik vermoord word..." zij rilde onwillekeurig bij die gedachte, ...„ik zeg, stel, dat ik ver moord word en ik benj toeval lig in de een of andere vuile kamer... U neemt 'me toch niet kwalijk, meneer De Wit, dat ik vermoed, dat uw kel ders niet helemaal stofvrij zul len zijn?" (Wordt vervolgd.) Indisch jeugdcentrum te Middelburg opgericht. Vrijdagmiddag is in een bij eenkomst van onderwijzend personeel en hoofden en direc teuren van lagere en middel bare scholen in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een bijeenkomst gehouden, die on der leiding stond van de wet houder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler. In deze verga dering werd besloten het werk van de Stichting Indisch Jeugdcentrum, dat het doel nastreeft de schooljeugd bui ten de lessen om de culturele betekenis van Oost- en West- Indië te leren beseffen, ook tot de Middelburgse scholen uit te breiden. De heer Kögeler wees in zijn openingswoord op de noodzaak, dat niet alleen het militaire- en politieke-, doch ook en vooral het culturele In- dië in het brandpunt van de belangstelling komt te staan. Hij prees het loffelijk streven van de vereniging en sprak de hoop uit, dat men ook in Mid delburg zal slagen. De heer C. H. W. van de Ven, een van de leiders van het jeugdcen trum, hield hierna een cause rie over het werk van dit in stituut.. Over de doelstellingen schreven wij reeds enkele da gen geleden. De burgemeester, de ge meentesecretaris en enkele wethouders gaven door hun aanwezigheid ln de vergade ring blijk van hun belangstel ling. De samenstelling van een Slaatselijk comité voor het eugdcentrum zal spoedig be kend gemaakt kunnen worden. „SWIFT" HOUDT ZICH BIJ KORFBAL. In tegenstelling met anders luidende berichten, vernemen wij van de zijde der korfbal vereniging „Swift" te Middel burg, dat men zich tot de korfbalsport zal blijven bepa len en zich niet op het terrein van de handbalsport zal be geven. /lissingen THUISFRONT. INTERKERKELIJK Vrijdagavond had in het Mi litair Tehuis te Vlissingen een bijeenkomst plaats, welke on der leiding stond van Ds. J. S. Hartjes, met het doel te ko men tot oprichting van een plaatselijke afdeling van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. Deze vergadering was druk bezocht en aanwezig waren afgevaardigden van de Ned. Herv., de Geref., Chr. Geref., Luth. Kerken, het Le- gre des Heils, Chr. Besturen bond, Vrouwen- en Mannen- verenigingen en verder de di verse jeugdorganisaties. Nadat Ds. Hartjes de werk wijze van het P.I.T. had uit eengezet, n.l. de verzorging van de jongens in militaire dienst in zijn meest uitgebrei de vorm, werd met algemene instemming besloten tot op richting ener afdeling over te gaan. Een voorlopig bestuur, waarin de verschillende scha keringen zijn opgenomen, werd gevormd, dat zo spoedig mo gelijk zal overgaan tot verde ling der werkzaamheden, o.a. door het vormen van sub commissies, enz. DE „KNALPOT" BIJ DE WEDEROPBOUW. De ionge motorvereniging „Scheldegouwen". die onlangs de revue „de Knalpot" op voerde, brengt deze revue feheel belangloos in de we- eropbouwkampen ten tone le. Na Aagtekerke was Woensdagavond het kamp Buitenhaven te Vlissingen aan de beurt. Het gebodene stond voor amateurs op een hoog peil. Na afloop werd de spelers een fruitmand aan geboden. Het bestuur van „Schelde- ouwen" zegde toe Dinsdag 6 Maart de revue in het we de Seis- op te S.G.V.—ZEEVAARTSCHOOL 2—1. Woensdag speelde de Sport kring van Gemeentepersoneel te Vlissingen haar eerste voet bal wedstrijd van dit jaar te gen de leerlingen van de Zee vaartschool Voortdurend werd de wedstrijd in hoog tempo ge speeld, waarbij het overwicht lag bij de S.G.V. De rust ging in met een 10 voorsprong voor de Sportkring gemeente- personeel. Na de rust kwam de Zeevaartschool er beter in. Toch was het de S.G.V. die het tweede doelpunt noteerde. On geveer 15 min. voor het einde slaagde de Zeevaartschool er in een tegenpunt te maken. Nadat beide partijen tever geefs hun uiterste best hadden gedaan om de score te verho gen, floot de scheidsrechter het einde van deze pittige en spor tieve wedstrijd. Oostkapelle DUINBRAND. Donderdagmiddag werd de brandweer van Oostkapelle wederom gealarmeerd. Er woedde een duinbrand aan het einde van de Duinweg. Ook de brandweer uit Vrouwenpolder moest gewaarschuwd worden. Met de hulp van een ploeg D.U.W.-arbeiders kon men het vuur meester worden. Enige schade werd aangericht aan het eikenhakhout en een ber kenplantsoen. VERGADERING „ALGEMEEN BELANG" Woensdag 3 Maart, verga derde de Landbouwvereni- ging „Algemeen Belang" te Oostkapelle, onder voorzitter schap van de heer Z. Maljaars. Onder de aanwezigen bevon den zich burgemeester F. G. Sprenger en de heer A. Ce- vaal, voorzitter van de kring Walcheren der Z.L.M. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het le dental 47 bedraagt. Er is een batig saldo van 108.43. Door de heer M. Kwekke- boom werd een inleiding ge houden over het onderwerp „De landbouw door de eeuwen heen'. Bjj de ^rondvraag werd er geklaagd óver het grote aantal hazen, die veel schade aanrichten, zodat het gewenst is, dat de jacht daarop ln het komende seizoen vrijgegeven wordt. Nieuw- en St. Joosland UITVOERING VOLKSONDERWIJS. Op Dinsdag 16 Maart zal er een propaganda-feestavond worden gehouden in de „Rode Leeuw" van de Vereniging "voor Volksonderwijs, afdeling Nieuw- en St. Joosland. Een gevarieerd programma wordt uitgevoerd door het gezel schap ,,'t Overschotje uit Middelburg. Domburg RAADSVERGADERING. Dinsdag zal de gemeente raad van Domburg in vergade ring bijeen komen. Belangrijke agendapunten: Verzoek van de heer J. w. Schuurman om eer vol ontslag als gemeente- sepretaris en ambtenaar van de Burg. Stand. Voorstel tot vaststelling ener nieuwe sa larisverordening voor de amb tenaren ter secretarie. Voor stel tot vaststelling ener ver makelijkheidsbelasting. Motie gemeenteraad Beerta. Verzoek verlenen bijdrage per leerling voor Chr. Lyceunf te Goes. VARKENSFONDS. Donderdagavond hielden de leden van het Varkensfonds 'n algemene vergadering in de zaal van de heer C. Schoonen- boom te Domburg. Een nieuw reglement werd goedgekeurd, waarin o.m. de leden worden verplicht hun varken te laten inenten tegen vlekziekte. Tot bestuursleden werden gekozen de heren A. Provoost Pz., voorz.; J. Brand, secr.; C. Bimmel, penn.; J. v. Keulen en G. de Pagter. Besprekingen hadden plaats n.a. van de te verwachten z.g. B-vergunnin gen. Tegen de Luikse caféhou der D., die mét zgn auto een motorrijder doodreed en die daarbij onder de invloed van sterke drank verkeerde, werd te Maastricht negen maanden gevangenisstraf geëist. Zij zagen weinig van de omwenteling Motorenfabrieken bezocht Maandagmiddag landde een trotse Skymaster na een voor spoedige reis uit Tsjecho-Slo- wakije op Schiphol. Niets bij zonders natuurlijk, want de verbinding, die onze K.L.M. met dit land onderhoudt, heeft haast de frequentie van een busdienst. Dit toestel had echter een speciale vlucht ge maakt: toen de blokken tegen de reusachtige wielen waren geplaatst en het deurtje open ging, kwamen er 36 opgewek te handelaren in motorrijwie- len uit, met grote koffers en brede glimlach. Twee leden van dit gezelschap waren Zeeuwen, te weten de heren M. Jeremiasse uit Goes en A. van de Driest uit Middelburg. Zij waren een week in het land geweest, dat thans in het middelpunt van de belangstel ling staat, niet als politieke waarnemers, maar als gasten van de Vereniging Tsjecho- Slowaakse Motorrijwielenfa- 14 Maart zullen de ministers van buitenlandse zaken van 13 Enropese landen in Parijs bijeenkomen voor onderling over leg over het plan-Marshall. De Marsh all-land en 'zijn op deze kaart gearceerd. De landen „achter het ijzeren gordijn" zijn zwart. brieken, ten einde een kijkje te nemen in twee grote motor- fabrieken. MOTOREN AAN DE LOPENDE BAND. Toen wij de heer Van de Driest naar zijn indrukken vroegen, heimelijk hopende, dat hij opzienbarende verhalen zou doen over de toestand in de gouden stad Praag, kregen wij echter een uitgebreid re laas te horen over zgn excur sie In de Tsjechische motorwe reld, want dit was tenslotte voor hem het voornaamste. Wat hem het meest had ge troffen, zowel in de Jawa-fa- brieken te Praag als In het 'C.Z.-bedrrjf te Strakonice, was de enorme productie en het lopende band-procédé. In ieder van de drie fabrieken worden wekelijks 5 600 motoren ge- Sroduceerd, alle van één type. 'verproductie blijkt echter niet te dreigen, want in tal van landen, ook in Nederland, waar er tot nu toe 1400 zijn geplaatst, is grote vraag naar Tsjechische motoren, terwijl men voorts in het binnenland over een behoorlijke afzet be schikt. Natuurlijk wordt ook met andere typen geëxperimen teerd. Zo heeft men de eerste lesmotor ter wereld geconstru eerd, die uitgerust is met vol ledig dubbele besturing. Op vallend was de prettige ver standhouding tussen directie en personeel. De arbeidsvoor waarden zgn behoorlijk en de werktijden redelijk: in de Praagse fabriek werkt men van 7 tot 3 uur, in Strakonici van 6 tot 2 en dc Zaterdagen heeft men vrij. DRONK OP HET VORSTELIJK HUIS. De ontvangst van de Neder landers was overal buitenge woon hartelijk en de toespra ken legio. In Pisek was zelfs het plaatselijk actie-comité aangetreden om dc Hollanders welkom te heten. Aan tafels, waarop Tsjechische en Neder landse vlaggetjes prijkten, werd een lunch aangeboden en een dronk uitgebracht op de vriendschap tussen belde lan den en ons Koninklijk Huis. Voor zover het gezelschap niet tussen de spatborden, cy linders en tandwielen toefde, werden uitstapjes gemaakt, een fabriekshal bezocht en Praag bezichtigd. Noch in de hoofdstad, noch elders in het land, was er iets te bespeuren van het feit, dat hier zo kort geleden een om wenteling in het staatsbestuur had plaats gegrepen. Slechts enkele spreekgestoelten, met rode doeken versierd, herin nerden in Praag aan de jonge „volksdemocratie".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5