Masaryk begraven NIEUWS UIT ZEELAND Vreemdelingenverkeer Moordzaak opgehelderd Oogstcolonne's 1948. Zeeland in WALCHEREN TWEE ZIGEUNERS SLOEGEN BUSSUMSE ANTIQUAIR NEER. f De bult werd verbrast. Zaterdagavond heeft In Amsterdam de Amsterdamse recherche in samenwerking met collega's uit Bussum, de twee daders van de in de afgelopen week gepleegde moord op de 71-jarige anti quair Koldijk uit Bussum, ge arresteerd. Het zjjn twee zi geuners uit het woonwagen kamp to Bussum, nl. de 23- jarige A. Adel en de 21-1ari- ge J. YVfls, beiden muzikan ten. Reeds enkele dagen geleden had de politie twee andere zigeuners gearresteerd, die eenter niet ntf de moord be trokken zyn geweest. Spoedig na deze eerste ar restatie bleek, dat zij onschul dig waren, doch dat de da ders wel onder de zigeuners gezocht moesten worden. Za terdagavond om 5 uur kon men overgaan tot de arresta tie van Adel. De tweede da der, wys, werd des avonds om 10 uur op het Centraal Station te Amsterdam ge vangen genomen. BEKENTENIS. Hoewel Adel nog ontkent, is de recherche van mening, dat hy spoedig door de mand zal moeten vallen. De aanwij zingen tegen hem stapelen zien op. Bovendien heeft zijn kameraad Wijs volledig be kend. Volgens verklaringen van WJjs belden beide zigeuners Maandagavond om half elf bij de antiqair aan. Toen deze open deed vroegen zij of hier de de heer Jansen woonde. De oude 'Koldtfk merkte op. dat hij op een dergelijk laa' tijdstip niet meer met zo'n vraag wenste te worden lastig gevallen, waarop het tweetal heen ging. TRAPèZE WERKER. Om half één des nachts kwamen zjj terug en tracht ten door verbreking van een ruit binnen te komen. Wys merkte een openstaand raam op de eerste verdieping op. Aangezien hy trapèzewerker in het circus is geweest kóst te het hem weinig moeite langs de gevel omhoog te klimmen. Eenmaal boven ge komen trok hy Adel naar zich toe. waarna beiden zich door het huis naar beneden begaven. De oude antiquair werd wakker door het gerucht, trok op onderzoek uit en trof de beide inbrekers aan. Naar Wijs verklaart, was 't daarop Adel, die de grijsaard met een smidshamer, welke hjj by zich droeg, een hevige slag op het hoofd gaf. De Waar is Truus van Geneighen? Het schijnt nu wel vast te staan, dat de soldaten aan boord van de „Volendam" niet verrast zullen worden door het plotseling verschijnen van Truus van Geneighen Na de datum van inscheping is zij by haar ouders geweest en heeft zij nog een gesprek ge had met de pastoor van Tun- gelrooy. Ook is zij door en kele vriendinnen gezien. Zij is dus niet aan boord. Maar waar is zij dan wel? Niemand heeft daar nog een antwoord op kunnen geven en de leger- autoriteiten, die de oorsprong van de geruchten willen op sporen, hebben nu de mare chaussee opdracht gegeven de verblijfplaats van Truus op te sporen. Premie voor brouwgerst. In aansluiting op de publi catie van de richtprijzen voor de akkerbouwproducten voor het oogstjaar 1948 is thans de premie voor gerst, welke als brouwgerst zal worden bestemd, bepaald op ten hoogste 2 per 100 kg. Verlof van rijkspersoneel. GEEN VRIJAF OF PRINSE LIJKE VERJAARDAGEN. Met betrekking lot bet ver- lof van rijkspersoneel heeft de Raad van ministers tot de volgende gedragslijn besloten: In tegenstelling tot de tot heden gevolgde gewoonte zal in het vervolg op de verjaar dagen van Prinses Juliana en Prins Bemhard geen vrij af meer worden verleend. De Zaterdag zal bij de bereke ning van verlófdagen uniform als een hele dag worden aan gemerkt Voorts ligt het ln het voor nemen van het kabinet een wijziging te bevorderen van art. 23 van het algemeen rijksambtenaren reglement met het doel dit artikel In die zin aan te vullen, dat bij 'n diensttijd van meer dan 30 jaren net btt evengenoemd artikel toegekende jaarlijkse vorlof met 2 dagen wordt verhoogd met dien verstande dat het maximum van 24 da gen gehandhaafd blijft. Vliegramp in Alaska. Een vliegtuig komende uit Sjanghai is in Alaska tegen eon berg gevlogen. Aan boord bevonden zich behalve do be manning 24 passagiers. Men moet aannemen, dat alle inzit tenden gedood zijn. Het wrak is inmiddels reeds waargeno- oude man viel op do grond, doch kwam terstond' weer overeind. Ook na een twee de slag met de hamer bleef do antiquair zich" verweren. Adel, dife bovendten een sten- gun bij zich droeg, velde de grijsaard daarop met een der de hevige en dodelijke slag. DE BUIT. Vervolgens namen de man nen de portefeuille met 1 350 uit een der kledingstukken, die over een stoel hingen en doorzichten de kamer. BH de arrestatie trof men op Wijs slechts één cent en op Adel nog 5 gulden aan. De res^ van het geld was in Amster dam verbrast. Hoewel Adel nog ontkent, is de recherche van zHn schuld overtuigd. Toen de beide mannen om half elf op de avond van de moord aanbelden bevond zich nl. in de kamer achter de winkel een dame, die de bei de daders heeft gezien en be weert, dat Adel er één van ls. De zwijnenjacht. Het Zondagse gesprek te Brunssum (L.) heeft een tweejarig wild var ken, dat 75 kg. weegt en Zaterdagavond na een lange drijfjacht werd geschoten, tot voornaamste onderwerp. De jachtbuit ligt ln rn slagersétalage ter be zichtiging. Reeds weken lang vonden jagers op de Brunssumse helde spo ren van wilde zwijnen, doch het mocht nie mand gelukken de die ren onder schot te krij gen. Hoewel het niet gelukt is een tweede wild zwfln met vier biggen te schieten, prij- zen de jagers zich ge lukkig nummer één te hebben neergelegd. De Nederlandse bank N.V. te Amsterdam heeft een lijst gepubliceerd van buiten landse effecten, die vóór 1 April 1948 aan haar in eigen dom overgedragen moeten worden. HERDENKINGSREDE VAN GOTTWALD. BENESJ BEDROEFD. Zaterdagmiddag is het stof felijk overschot van Jan Ma saryk ter aarde besteld. By de plechtigheid ln het pantheon van het Nationaal Museum te Praa'g, welke aan de begrafe nis vooraf ging, was president Benesj tegenwoordig. De com munistische minister-president Clement Gottwald, hield hipr een herdenkingsrede, waarin h(j namens de natie de laatste eer bracht aan Jan Masaryk, voor een gehoor van enkele honderden eregasten. Do tragische dood van Jan Er komen provinciale organen voor arbeids vraagstukken. Besprekingen zijn gevoerd tussen alle Instanties, die bij oogstvoorziening en de orga nisatie van de arbeidsvoorzie ning ln de Idndbouw betrokken zijn. In een gemeenschappelijke circulaire zijn nu de richtlij nen voor 1948 kenbaar ge maakt In het organisatorisch ver band vaq ieder districtsorgaan der stichting zullen een of meer commissies zich met de arbeidsvoorziening bezig hou den. Deze commissies zijn so ciale organen vau het stich- tingsapparaat. De taak der plaatselijke commissie houdt ln algemene zin in, de maatregelen, die ln haar gebied voor «en betere arbeidsbezetting nodig zijn, te bespreken. De commissie zal hierbij aandacht schenken aan het belang van de vorming van een vaste kern op de bedrij ven. Bij het bepalen der volg orde van de toewijzing der colonne kan met de vraag, of de desbetreffende aanvrager voor een redelijke lcembezet- ting heeft zorg gedragen, re kening wordén gehouden. Per provincie zal worden ge vormd een orgaan van overleg inzake de arbeidsvoorzienings vraagstukken. Dit orgaan zal bestaan uit vertegenwoordi gers van de provinciale sociale sectie der stichting van het bureau oogstvoorziening en van het betrokken gewestelijk arbeidsbureau, met Inschake ling van vertegenwoordigers van andere instanties, die met de arbeidsvoorziening te ma ken hebben, zoals D.U.W. en C.T.D. Ten slotte bestaat het voor nemen over te gaan tot instel ling van een landelijk contact orgaan. De NJ.K. en de persvrijheid. Tfldens de Zaterdagmiddag gehouden algemene vergade ring der Nederlandse journa listenkring In Krasnapolsky te Amsterdam is een motie met grote meerderheid van stem men aangenomen, waarin de Nedderl. journalistenkring zijn scherpste af keurig er over uit spreekt, dat Tsjecho-Slowaak- se journalisten op grond yan hun niet-communisüsche in stelling uit hun betrekking werden gestoten. De Nederlandse journalisten kring doet een beroep op de internationale organisatie van journalisten om zo spoedig mogelijk stelling te nemen te gen deze onmiskenbare aan slag op de persvrijheid. Roosendaal krijgt een ontspanningscentrum. - De raad van Roosendaal keurrde een voorstel van B. en W. goed om de herziening voor te bereiden van bepaalde ge deelten van het uitbreidings- 51an. Roosendaal hoopt name- jk spoedig het door prof. dr. Ir. J. Bijhouwer uit Amster dam ontworpen nieuwe ont spanningscentrum in te rich ten. In verband daarmee moe ten diverse gronden rond het z.g. „Vrouwenhof" gereser veerd blijven. Op een afstand van 80 meter van het ont spanningcentrum mogen geen woningen worden gebouwd. Masaryk, aldus Gottwald, kwam voor mij en mijn politie ke vrienden als een donderslag bij heldere hemel. Ik kan ge tuigen, dat Masaryk zich van het begin van de crisis af dui delijk van de uitlokkers ervan gedistancieerd heeft. Gottwald zeide verder, dat Masaryk „ge heel en al instemde met de nieuwe regering". HONDERDEN KRANSEN. Het stoffelijk overschot van Masaryk was in tegenwoordig heid van zijn zuster Alice en zijn nicht mevrouw Lipova in een houten kist gelegd en uit het Czemin-palels naar het Pantheon gebracht. Op de katafalk werd een krans van president Benesj gelegd. De kist was bedekt met de nationale vlag. In 't met zwart en vlaggen ge drapeerde pantheon brandden zes lichten. Soldaten, oud-strij ders en sokols hielden er de wacht. Na de plechtigheid nam pre sident Benesj, die er bedroefd uitzag, afscheid van de familie. Mevrouw Benesj omhelsde Ali ce Masaryk. Daarna vertrok de stoet van het patheon naar het Zcemin- paleis. Verplichte snipperdag in de wederopbouw. Door de Raad van Bestuur in he,t Bouwbedrijf 13 bepaald, dat 7 Mei a.8. als een ver plichte snipperdag wordt aan gewezen voor: de bouwvakar beiders ln de geteisterde ge bieden. De oorzaak hiervan ls, dat 5 Mei (de bevrydingsdag) niet als snipperdag wordt be schouwd, ook al ls geadviseerd op deze dag van 4 uur af met behoud van loon vrij te geven. 6 Mei ls het Hemelvaartsdag. In verband met de grote moei lijkheden en kosten voor het vervoer' van de arbeiders naar en van hun haardsteden, is bo- vensetaande maatregel door de werkgevers- en werknemers organisaties overeengekomen. Er zal dus ook ln Zeeland op 7 Mei niet door de weder- opbouw-arbelders worden ge werkt Sanatorium voor Zuid-Nederland. In November 1947 bericht ten wy over plannen, uitgaan de van de Ned. Herv. Kerk om voor de Zuldeiyke provinciën een sanatorium te stichten. Thans vernemen wy, dat er een Hervormd Sanatorium comité is gesticht, van welks comité de ook ln Zeeland be leende Ds. Th. Da Costa te Ou denbosch als secretaris fun geert. Aangezien het ln de bedoe ling ligt het sanatorium ln de omgeving van Etten te bou wen .betekent dit voor Zee land een belangrijke vooruit gang. Tot heden was men in onze provincie namelyk hoofd- zakelyk aangewezen op „Zon negloren" te Soest. Veerpont „Greveüngen" gaat proefvaren. Op Dinsdag 16 Maart zal de officiële proefvaart van de voor de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij ge bouwde veerpont s.s. „Greve- lingen" worden gehouden. Dit schip zal in dienst worden ge steld in het veer Zijpe-Anna Jacobapolder. Om 10.20 uur zullen de ge nodigden voób deze proef vaart te Anna Jacobapolder worden ontvangen. Hierna vertrekt men naar Katsche- veèr. Om 12 uur volgt een of ficiële ontvangst in hotel De Korenbeurs te Goes, waar te vens een lunch wordt aange boden. Daarna gaat men naar Zijpe. De eerste overvaart naar Anna Jacobapolder be gint om half 5. Bijna een half millioen touristen in 1947, Algemene vergadering Provinciale V.V.V. Zaterdagmiddag kwam de Prov. Ver. v. Vreemdelingen- keer in hotel „De Koren beurs" te Goes in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, rnr. J. M°°- lenburgh, wees in zyn ope ningswoord op de toenemen de werkzaamheden van de vereniging en de steun en medewerking van het Pro vinciaal bestuur welke hier- by ondervonden wordt. JAARVERSLAG. In het jaarverslag gaf de secretaris, de heer G. Houte kamer uit Goes, een over zicht van hetgeen de vereni ging in het afgelopen jaar presteerde. Zeeland heeft o.ver het bezoek in het afge lopen seizoen niet te klagen. Het is druk geweest in weer wil van het grote tekort aan hotel- en pensionruimte. De verhoogde activiteit en de meerdere ontplooiing van werkzaamheden vergen uiter aard zeer veel onkosten. Het bestuur hoopt, dat» de Over heid in ruime mate zal blri- ven subsidiëren en dat ook by Instellingen en particulie ren nog meer het besef le vendig zal worden dat de vereniging finantieel gesteund dient te worden, opdat zij haar taak in volle omvang kan volvoeren. De rekening van de pen ningmeester, de heer A. van Maale uit Axel, sloot met 'n batig saldo van 1842.16. De begroting 1948 werd vastgesteld op een bedrag van 11.700 met een ge raamd tekort van 6860. CULTUREEL CEN TRUM. De directeur, de heer E. Smit, deelde o.m. mede, dat in do 15 Zeeuwse gemeenten waarvan opgaven werden ontvangen, 20.000 toeristen, w.o. 4000 buitenlanders een bezoek brachten van langere duur, terwyi 410.000 perso nen, w.o. 150.000 buitenlan ders, een eendaags bezoek brachten Gedacht wordt aan do stichting van een Cultu reel Centrum, vermoedelijk ln een vrijkomend arbeiderskamp te Biggekerke. Voor 1948 zullen zo moge- lHk de plannen voor een pro vinciale ringryderscompeiitie verder worden uitgewerkt. Er zal een folder ln de Ned. taal verschynen met een op laag van 5000 ex. en een En gelse met een oplaag van 2000 ex. Voorts zal by de fa. den Boer te Middelburg een reisboek over Zeeland verschynen. De vereniging moet verder ernstig werken voor uitbrei ding van de hotelruimte. Ge dacht wordt hierbij aan bui tenlandse deelname. BESTUURS VERKIEZING. Tot bestuursleden werden fekozen de "heren P. J. van e veren, Zierikzee; P. J. Priester, Breskens; A. H. Vermeulen, Brouwershaven; A. Brakman, Nieuwvliet; C. C. A. Heeffer, Temeuzen; jhr. J. F. den Beer Poortu- gael, Veere en jhr. mr. D. van Doom, Kattendyke. De voorzitter richtte en kele woorden van dank tot het aftredende bestuurslid, de heer R. Gerritsen uit Zierik zee. LEZING. Na afloop der vergadering hield de heer O. v. d. Gron den, adi. directeur van de A. N. V. V. een lezing, waarin hij de ontwikkeling van het Vreemdelingenverkeerswezen in Nederland schetste en het werk van de A. N. V. V. uiteenzette. Voorts sprak de heer v. d. Gronden over de buitenland se activiteit van de vereni ging, hierbij wyzend op de vele propagandamiddelen wel ke worden aangewend om bij de buitenlandse touristen rui mere bekendheid aan Neder land te geven. Tenslotte werden enkele films vertoond. Compensatie voor lichte gronden. In de akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw vormde de verde ling van de toeslagen een on derwerp van bespreking. De commissie was van oordeel, dat de toeslag van 11 millioen gulden voor 1948 als compen satie voor de te verwachten onvoldoende uitkomsten op de lichtere gronden, zal moeten worden aangewend ter inves tering in het gemengde be- dryf, waardoor de positie van dit' bedryf versterkt kan wor den. Grenspassen alleen Zeeuwsch-Vlamingen. Aan Nederlanders, die bui ten Zeeuwsch Vlaanderen wo nen, kunnen en mogen in het vervolg geen passen meer worden afgegeven voor grens vèrkeer naar België. Jubileum pres.-commissaris van „Dinteloord". De heer J. M. van Bommel van Vloten, oud-Ild van Gede puteerde Staten te Goes en president-commlssqrls van de Coöperatieve Suikerfabriek „Dinteloord", herdacht dezer dagen ln feestelijke kring het feit dat hy 25 laar aan deze industrie verbonden ls. By deze herdenking bleek de frote betekenis bekroond oor de recente fusie van de suiker-maatschappyen van de heer van Bommel van Vlo ten voor onze nationale suiker- Industrie. Uitreiking diploma's omscholingscursus. Zaterdagmorgen heeft de di recteur van het Gewestelyk Arbeidsbureau te Middelburg, de heer J. C. Corver, diploma's uitgereikt aan 10 metselaars en 8 timmerlieden, die het practisch en theoretisch onder- wys aan de Rykswerkplaats voor Omscholing te Middel burg met vrucht hebben ge volgd. Twee timmerlieden zak ten voor het examen, doch zul len over 3 maanden in de gele- geheid worden gesteld her examen te doen. Ondermeer waren by de di plomauitreiking aanwezig de wethouders A. J. Beerenpas en L. J. Geers; de burgemeester was wegens ziekte verhinderd De geslaagden werden toege sproken door de heren Mat- thijsen en van Loo, leden van de examencommissie. Een van de leerlingen dankte de heren voor de gelukwensen. In de Rijkswerkplaats be stond gelegenheid het examen werk van de candidaten te be zichtigen. De timmerlieden hadden in de afgelopen week een drietal tekeningen moeten vervaardigen, alsmede .ramen, dakspanten en een dubbele deur. De metselaars hadden eveneens in de afgelopen week een werkstuk moeten maken Het tentoongestelde werk muntte uit door precisie en foede afwerking en was er een ewrjs van, dat Nederland weer enkele goede vaklieden ryker is. Dubbele priester wijding te Sluis. KLOKGELUI ZONDER KLOKKEN. In de R.K. Kerk te Sluis vond Zondag een zeer bijzon dere plechtigheid glaats, na melijk een dubbele priester wijding. Sind3 enkele maanden is te Sluis gevestigd het pater klooster „Sint Jan van Late- ranen", het eerste klooster van deze Belgische Orde in ons land. Onder de by deze Orde behorende paters waren nog twee jonge Nederlanders, die hun priesterwijding nog niet ontvingen, t.w. de paters Kil en Martens, die thans door de Belgische Missie-bis schop, Mons. Lagay, tot pries ter werden gewijd. Monseigneur Lagay heeft vroeger gewerkt in de Belgi sche Congo, doch is thans rus tend en woonachtig in Knocke. Voor deze priesterwijding bestond grote belangstelling. De kerk was geheel met bloe men versierd, terwijl op de toren, waarin de klokken ont breken, een geluidsinstallatie was geplaatst, waardoor klok gelui over Sluis klonk. Zeeland in bestuur Ned. Journalistenkring. Op de Zaterdag te Amster dam gehouden algemene ver gadering van de Nederlandse Journalistenkring is het oude dag. bestuur, bestaande uit mr. M. Rooy, voorzitter, de heer J. J. F. van den Bergh, secretaris en de heer A. J. Koejemans, penningmeester, herkozen. In de vergadering van de kririgraad werd het kringbe- stuur gekozen, bestaande uit: G. Ballintyn, Middelburg; T. Dokter, Haarlem; mevr. M. A van Meursvan den Burg. Amsterdam; dr. E. van Raal- te, 's-Gravenhage; C. A. Schilp, Utrecht; J. Schraver, Rotterdam; mr. J. C. de Wit, Zwolle en jhr. J. W. J. Wit- sen Elias, Leeuwarden. Zee land is voor het. eerst in het bestuur van de N.J.K. verte genwoordigd. Middelburg ZANDBEWONERS AAN HET PLANTEN. Zoals reeds bericht offeren verschillende bewoners van 't Zand hun vrije Zaterdag middagen op om hun buurt te verfraaien. De keienhoop by de Langevieleweg is al ver dwenen en thans wordt het gedeelte, waar een plantsoen zal komen, van de keienbestra ting ontdaan. Zaterdagmiddag zijn met enige plechtigheid de eerste bomen geplant in een. plant soen, dat door de buurtgeno ten in de Baarsjestraat wordt aangelegd. Deze planting ge schiedde door drie Middelburg se wethouders, de heren L. J. van 't Westende, L. J. Geers en A. J. Beerenpas. Eerstge noemde hield een korte speech, waarin hy altereerst mededeel de, dat de burgemeester we gens ziekte verhinderd was aanwezig te zyn. Spreker wees op het mooie initiatief van de buurtvereniging om met eigen krachten aan de opbouw van de wijk te werken en op het belang van de saamhorigheid, die uit deze eensgezinde arbeid biykt. De heer B. Jacobson, voorzitter van de buurtvereni ging, dankte het gemeentebe stuur voor zyn belangstelling. BAZAR BRACHT 7000 OP. De van 3 t.m. 6 Maart in de Bogardzaal te Middelburg, door de plaatselijke afdeling van Pro Rege georganiseerde bazar ten behoeve van het Chr. Militair Tehuis, heeft een netto bedrdg opgeleverd van ca. 7000. FILMAVOND „OOST EN WEST". Vrydagavond hield de nog jonge afdeling Middelburg van de vereniging „Oost en West" in het Schuttershof voor een vrij talrijk publiek een film avond. Vertoond werd de inte ressante rolprent „Het schone land van Langkat", kort voor de oorlog op last van de sul tan van Langkat vervaardigd. Het leven en werken in dit sultanaat op Sumatra en de fraaie natuur van deze streek kwamen in deze film duideiyk naar voren. De Indiëkenner, de heer C. H. W. van der Ven, lichtte haar op boelende wyze toe. Oostkapelic GYMNASTEN IN ACTIE. Vrijdagavond gaf de gym nastiekvereniging „Oostka- pelle" haar jaariykse uitvoe ring onder leiding van de heer J. de Keijzer. Als afgevaardigde van de Zeeuws-Brabantse Turnkring was aanwezig de heer van Roo, secretaris dier vereni ging. Het programma werd foed en vlot afgewerkt. In epauze werd een verloting gehouden ten bate van de verenigingskas. Aan verschil lende leidsters werden bloe men aangeboden. Domburg UITVOERING „APOLLO". Vrydagavond gaf het fanfa recorps „Apollo' te Domburg zyn jaariykse uitvoering on der leiding van de heer TP. H. Broerse in de geheel gevulde zaal „Wilhelmina." De voorzitter, de heer W. Brand wenste in zijn ope ningswoord de heer J. Brand, geluk met zijn 25-jarig jubi leum. De muzieknummers en een toneelstuk „Aristocraten" werden vlot gespeeld. vYestkapelle JAAFEEST ZANGVERENIGING. Donderdagavond hield de Chr. Zangver. „Looft de Hee- re" te Westlcapelle haar jaar feest in de Zwitserse cantine. De heer J. Vrijhoef sprak een openingswoord, waarna secre taris en penningmeester in hun verslag een overzicht ga ven van het verenigingsleven. Verder werd de avond op ge zellige wijze doorgebracht. Ritthem TORENKLOK IN STAKING. Na tal van jaren de juiste tijd aangewezen te hebben, ging de torenklok te Ritthem vorige week plotseling in sta king, Bij onderzoek bleek het uurwerk dermate vuil te zyn, dat een grondige reiniging noodzakelijk was. Dit is in middels gebeurd. eeuwse nippen Aan de „de Ruyterschool" te Vlissingen slaagde voor het machinistendiploma A, de heer A. P. M. van Dreunen. De inzameling ten behoe ve van de nationale monu mentencommissie, door ver koop van certificaten cM2 grond van het Damplantsoen, heeft in 's Heer Arendskerke 185,82 opgebracht. Officiële Publicaties UITREIKING SCHOENEN BONNEN. De directeur van de distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat tegeiyk met de uitreiking der bonkaart 806 ook schoenenbonnen overeen komstig de leeftyd zullen wor den uitgereikt, aan kinderen geboren in Januari, Februari of Maart van een der jaren 1932 t/m 1946, alsmede aan kinderen, geboren in Maart, April of Mei 1947. Hiervoor moet worden overgelegd de stamkaart met het inlegvel waarop 606 aanwezig moet zijn. Amerikaans schip aan de grond. MET ZEVEN SLEEPBOTEN WEER VLOT. Zondagmorgen is het 7176 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Uso" van de re- dery Blidberg, Rothschild Co., tussen Hansweert en Walsoorden op de grote plaat in het Schaar van Waarde (Westerschelde) aan de grond gevaren. Het schip kwam leeg van Antwerpen en was op weg naar Hampton Road. Zeven sleepboten uit Vlis singen, Temeuzen en Antwer pen' kwamen te hulp en wis ten de „Uso" 's middags vlot te krijgen. ZEEUWSE KRING TE DEVENTER. Voor de leden van de Zeeuwse Kring te Deventer hield de heer G. Houtekamer uit Goes een vertelavond over Zeeland. Na de pauze ver toonde hij een film over de Zeeuwse Landbouwtentoon stelling. De voorzitter der vereniging, de heer Duynhou- wer, dankte spreker na afloop voor zijn belangeloos gehou den, leerzame voordrachten. Na afloop werd medege deeld, dat een dame uit 's Heer Abtskerke aan de Deventer Zeeuwen een Zuid-Bevelands costuum heeft aangeboden. OESTER VERZENDING IN FEBRUARL De oesterverzending over de maand Februari 1948 heeft be dragen: Nederland 238.199 (213.388), België 1.043.720 (822.060), Engeland 254.100 (244.000)Duitsland 2350 (700): diverse landen 70.900 (128.900). Totaal 1.609.269 (1.409.048) stuks. KUNST Bach's Mattheus- Passlon. De uitvoering van Bach'g Mattheus-Passion in de Basi liek te Hulst brengt ons in di recte aanraking met het Bach- vraagstuk. Vanzelfsprekend stellen we de vraag: „Was dit een ideale uitvoering?" De be antwoording van deze vraag, ls afhankeiyk van het standount, dat men ten aanzien van de Bach-interpretatie inneemt. We kennen verschillende M.P. uitvoeringen: verkorte en On verkorte, met grote en met kleine koren, met het accent op het dramatische en met.hët accent op het liturgische ele ment, kortom uitvoeringen in alle mogelijke schakeringen. In de Bach-interpretatie van de laatste 15 jaar heeft zich een verandering voltrokken. De super-romantische visie, die b.v. de Mengelberg-uitvoe ringen kenmerkte, is zoetjes aan losgelaten en daarvoor is in de plaats gekomen een strengere opvatting, waarbij men zich. laat leiden door de vraag: Hoe heeft Bach het ge wild. Piet van Egmond was des tijds organist by de Mengel- berg-uitvoeringen in het Am sterdamse Concertgebouw. El heeft deze blijkbaar nog niet vergeten. Deze organist-diri gent beschouwt de M.P. als een groot dramatisch werk, met ongekende muzikale mo gelijkheden. Mogelijkheden voor orkest, maar bovenal mo> gelijkheden voor zijn massaal koor. Hij weet er gebruik van te maken. Van Egmond diri geert als een feilloze, knappe geluidstechnicus, die muzi kaal gezien dit enorme werk volkomen beheerst en ak le kansen die 't in dramatisch- muzikaal opzicht biedt, geheel benut: sterk genuanceerde ko ralen, af en toe volkomen on verwachte accenten, een volu mineuze koorklank. Van Eg mond richt zich op het drama tische element, op het muzika le effect en bereikt hiermede dan ook bijzondere resultaten. Met het constateren van de ze feiten willen wij geen af keuring uitspreken. Wy stellen alleen vast dat de van. Eg- mond-opvatting „vrijzinniger" is dan de „orthodoxie" van Bach-dogmaticus, zoals van der Horst. Is dit eenmaal ge zegd, welnu dan is het overige vry eenvoudig: deze uitvoering was buitengewoon en voor ons gewest een unicum. Een uitste kend gedisciplineerd koor, een goed orkest, bekwame leiding. Louis van Tulder, wiens Evan gelisten-partij uitstekend pas te in het kader van deze uit voering, bleek nog steeds een zanger van groot formaat. De Christus-partij van Herman Hiilsmann was majestueus en sterk doorvoeld. De alt, Annie Delorie, heeft een prachtige altstem en zong behoudens een klein ongelukje voor treffelijk. Ook de andere solis ten, José Candel, Wiebe Dray- er en Leon Combé deden het uitstekend. Tenlotte nog dithoe Bach ook geïnterpreteerd moge wor den, het blyft tenslotte Bach. Allen, die in Hulst zyn ge weest, hebben weer ervaren hoe schoon deze grote compo nist het lyden van Christus heeft vastgelegd in barokke klanken. Hy heeft dit mysterie nader tot ons gebracht. We zyn dankbaar, dat het Hulster comité de Zeeuwse mu ziekliefhebbers gelegenheid gaf deze geperfectionneerde M. P.-uitvoering bij te wonen. de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2