PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Noorwegen na Finland Djocja's souvereiniteit Scherpe K.V.P. actie tegen communisme BILT Taft contra Byrnes Zwakke Oranjeploeg speelt onverdiend gelijk Twintig minuten rHel van Deurne f Pan Europa conferentie. Grenscorrectie met Duitsland. De West-Indische conferentie. Belgische voorhoede faalde volkomen 191e Jaargang No. 63 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dlt blad verscWJnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Maandag 15 Maart '48 AUVI WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 'zfïiw ABUiNMvöic,^ lafHUS iü ct per week; 3.20 per kwartaal, franco per post i 3.45 Der kwartaal Losse nummers 5 ct ADVBRILNTIKPRIJS- 12 Ct per Bureaux gevestigd te Vlissingen: Waistr 58-6v. tel 10 en 51 - Middelburg; Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 Goes. L Vorststr 55. tel 2475 (b.gg 2228) Oostburg Gratamastr 3. el 102 - Teroeuzen Brouwertjstr 2 Zlerlkzee Nwe Bogerdstr C 160 tel Het Wereldgebeuren Optreden tegen Moskou, zegt de een. James F. Byrnes, de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is volgens Amerikaanse begrippen een vooruitstrevend man. Senator Robert Taft daarentegen. Re publikeins candidaat voor het presidentschap, staat bekend als „reactionnair". Toch is de eerste volgens radio Moskou en aanverwante stations een oorlogophitser en de tweede Iemand die in het belang van de vrede werkt. De oorzaak is te zoeken in hun opvattingen over de koers, die de Ver. Staten moeten volgen tegenover de Sowjet-Unie. Taft ls van oudsher een „isolationist" en het bloed kruipt nu eenmaal waar bet niet gaan kan. Bymes daarentegen is een „Interventionist" en daarom staan ze lijnrecht tegenover elkaar. Het is zeker be langwekkend van hnn standpunten kennis te nemen en daar bij evenzeer merkwaardig, dat de mening van Taft, de „reac- tonnair" die van Wallace, do „halve communist" althans Volgens Taft, vrijwel dekt. Rustig blijven, de ander. Bymes zag het in een rede te Charleston zo: De Ver. Sta ten moeten handelen en geen schriftelijk protest sturen in dien de onafhankelijkheid van een Europees land wordt bedreigd. Niets rechtvaardigt de hoop, dat de Sowjet-Unie met de volledige oplossing van Tsje- cho-Slowakije en Finland te vreden zal zijn, In het licht van de Sowjet-Russische ver klaringen en daden moeten wq aannemen, dat Moskou het program van haar imperialis me nog niet heeft voltooid. Volgens de beste inlichtin gen zullen de communisten bij de verkiezing in April de macht in Italië niet verwerven. Indien Rusland van plan is in Italië te doen, wat zij in Hol- garije en Tsjecho-Slowakije heeft gedaan, zal ze niet wach ten totdat de verkiezingen uit wijzen, dat de communisten in de minderheid zijn. Wij moeten thans onze koers bepalen. Wij kunnen niet wachten tot de Europese de mocratieën ten onder zijn ge gaan. In 1914 en opnieuw in 1939 vergisten de Duitsers zich in, wat zij geloofden, onze beslui teloosheid en militaire on macht. Het gevolg was oor log. Ik ben er zeker van, dat, indien de Sowjet-Russen gaan Winston Churchill heeft in toegestemd erevoorzitter te zijn van de Pan-Europa-cOnfe- rentie'welke 7 Mei aanstaande te 's-Gravenhage zal aanvan gen. Verder zal Paul Ramadier optreden als voorzitter van de politieke commissie, en Paul van Zeeland als voorzitter van de economische commissie. Amerikaanse Senaat keurt hulpverlening goed. De Amerikaanse Senaat heeft de hulpverlening "aan Europa goedgekeurd. Na een debat van meer dan 11 uur werd het wetsontwerp Zondagmorgen vroeg met tegen 17 stemmen aangeno men. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huls van Afge vaardigden. Vandaag begint de Marshall-conferentie. Afgevaardigden van 16 lan- landen zq'n Zondag per auto, spoor en vliegtuig in Parijs aangekomen ter bijwoning van de conferentie over het plan- Marshall, die Maandag te 15.00 zal beginnen. Graaf Carlo Sforza, de Itali aanse minister van buitenland se zaken, ontving een speciale correspondent van Reuter ir zijn privé-rijtuig van de Sim' pion Orient Express op weg naar Parijs. „Het wordt tijd", aldus Sforza, „om te beseffen, dat onze voornaamste taak is tot de organisatie van Europa te geraken. Ik ga vol vertrou wen naar Parijs omdat de om standigheden het voor ons al len noodzakelijk gemaakt heb ben op belangrijke punten overeenstemming te bereiken". Socialistische confe rentie in Warschau. Op initiatief van de Poolse socialistische partij zal aan het eind van April te Warschau een internationale socialisti sche conferentie gehouden worden over het herstel van Europa op socialistische grond slag. Het bestuur der Poolse socialisten verklaart, dat de uitnodigingen alleen verzonden zijn aan partijen of groeperin- fen, die tegen het hulpplan er V.S. stelling hebben geno men. Communistisch succes in China. Van de zijde dor centrale regering is de val van Kirin, hoofdstad van de gelijknamige provincie in Mandsjoerye, be vestigd. Het garnizoen van de stad heeft zich teruggetrokken in de richting van Tsjang Tejoe. inzien, dat wij werkelijk menen wat wij zeggen, zij zich zullen bedenken alvorens verder te gaan met hun pogingen geheel Europa te overheersen. Taft he§ft nadat hg van de rede van Bymes had kennis genomen daarop het volgende commentaar gegeven. Tot dusver heeft de Sowjet- Unie slechts de invloedssfeer verstevigd, die haar was toege kend volgens het verdrag van Jalta. De Sowjet-Unie heerste al over Tsjecho-Slowakije vóór de communistische coup, die alleen een uitvloeisel was van consolidatie-tactiek. Als dit oorlog zou inhouden, verdoen we onze tijd. Wat Italië betreft, wat kunnen we er aan doen, als de communisten daar de verkiezingen winnen. Dat is geen militaire daad. De com munisten in Italië zullen niet winnen. De situatie in de we reld is „nog steeds een in vloedsoorlog, niet een militai re oorlóg". Limburgs comité vraagt parate executie. Te Maastricht is Zaterdag middag de oprichtingsvergade ring gehouden van een comité tot propagering van grenswij zigingen. Het initiatief hier voor was genomen door een groep vooraanstaande perso nen zoals burgemeesters, hoof den van rqks- en provinciale waterstaat, de voorzitter Lim burgse Kajner van Koophan del, enz. Het comité dringt met na druk aan op grenscorrecties van zodanige omvang, omdat alleen daardoor voldaan wordt aan de rechtmatige Neder landse eisen, zonder dat daar bij nog economische eisen ge steld moeten worden, waarvan de verwezenlijking hoogst twij felachtig moet worden geacht en die in elk geval ondoelma tig zqn. Het comité meent, dat hier toe een belangrijke bijdrage zou kunnen worden geleverd, als de door Nederland geleden oorlogsschade bij wijze van parate executie, althans ge deeltelijk, reëel wordt voldaan door tot standkoming van grenscorrecties. Wereldtournee voor Nel Oosthout Een van de grootste Ameri kaanse impressariaten heeft de Nederlandse voordrachts kunstenares Nel Oosthout aan* geboden een wereldtournée „solo-performances". Opgetre den zou worden in de Ver. Sta ten, Brazillië, Argentinië, Uru guay, Chili, Peru, Australië en Zuid-Afrika. Nel Oosthout zou dan drie jaar door de Engels sprekende landen van het Wes telijk halfrond op toumée gaan. Oostenrijkers houden het hoofd koel. Actie-comité's in Duitsland, Dit weekeinde is er weer enig nieuws over het Sovjet- offensief in de koude oorlog tegen het Westen, De Finse minister-psresident Pekkala heeft in een radio rede meegedeeld, dat de Fin se delegatie voor de onder handelingen over een militair verdrag met de Sovjet-Unie 20 Maart naar Moskou zal gaan. Volgens berichten uit Os lo, zo weet het Engelse blad „The People" zftn lezers te vertellen, is Moskou van plan om na Finland Noorwegen onder druk te zetten voor 't sluiten van een verdrag. Dit zou één van de troeven zijn in Stalins spel om de West Europese Unie te ontwrich ten. Na twintig jaren. Na twintig jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht is een Si- liër, die wegens be weerde medeplichtigheid aan een moord tot le venslange gevangenis straf veroordeeld was, thans op vrjje voeten ge steld. De rechtbank was nameljjk op grond van nieuwe getuigenissen tot Öe conclusie gekomen, dat de man onschuldig Sloveense communisten gearresteerd. Het bericht van de.Arrestatie van hoge Sloveense functiona rissen van de Sloveense rege ring en de communistische partij is thans officieel beves tigd. Onder hen bevindt zich een onder-minister van indus-- trie. Zij worden beschuldigd van „infiltratie in de Sloveen se communistische partij" ten behoéve van de Britse gehei me dienst en het gebruik ma ken van hun positie ten behoe- van economische spi- onnage. Allen waren indertijd door de Duitsers te Dachau ge ïnterneerd. De E.V.C. en de Rotterdamse dissidenten. De landelijke raad der Een heidsvakcentrale heeft een verklaring gepubliceerd, waarin medegedeeld wordt, dat verzocht ia: Een vgftal met name ge noemde leden op grond van de artikelen 11 en 12 van de statuten als leden van de V. C. te schorsen. De^e genoemde leden, die het plaatselijk bestuur van de E. V. C. afdeling Rotter dam vormen, worden uit deze functies ontheven en dit bestuur op regelmatige wijze volgens artikel 20 van het reglement gewijzigd. Een ander land in de front lijn is Oostenrijk. Bondskan selier Figl heeft in Wenen op krachtige toon verklaard, dat Oostenrijk niet de weg van Tsjecho-Slowakije zal op gaan. De communisten vor men er slechts een dwerg partij, zeide hij, en de vak verenigingen houden het hoofd koel. Figl, wiens vergelijking van de twee olifanten in het roei bootje bekend is, noemde dit keer Oostenrijk een kind, waarom gevochten wordt door twee ouders, die scheiden gaan. In Oost-Duitsland worden volgens de „Neue Zeitung" actie-comité's opgericht De voornaamste taak van deze comité's, die uit betrouwbare communisten bestaan, zou zijn dé zuivering onder het personeel van bestuursorga nen. Daarna zou uit deze co mité's een „volksraad" wor den opgericht De Italiaanse communisten hebben voor een verrassing gezorgd. Het Italiaanse vak verbond, dat door hen wordt overheerst, heeft besloten deel te nemen aan het congres van Europese vakverenigin gen in Londen over het plan Marshall. Dit is voor het eerst, dat Europeese commu nisten zich daarmee inlaten. Slotzitting op Donderdag a.$. Naar het A.N.P. verneemt zal op Donderdag a.s. we derom een openbare verga dering van ae conferentie Nederiand-Suriname-Curagao worden gehouden. De verga dering .vangt aan 10.15 uur. Het ligt in de bedoeling, dat op deze vergadering het 2e centrale rapport wordt be sproken, en voorts, dat aan de vergadering een aantal re soluties zal worden voorge legd, welke door de redactie commissie zijn opgesteld. Deze openbare vergadering zal tevens het einde vormen van de conferentie, zodat de fedelegeerden uit de West in e gelegenheid worden ge steld het Paasfeest thuis te vieren. Het NederlandsFrans Kandelsaccoord van 7 Mei 1947 is verlengd tot 10 Aug. 1948. Het resultaat, dat het Nederlands elftal gisteren ia Ant werpen tegen de Rode Duivels heeft bevochten (1-1), schijnt eervol, maar voor de zoveelste maal moeten wtf na de bevrij ding schrijven, dat de Oranjeploeg meer kreeg, dan zjj ver doende. Welgeteld tien minuten lang heeft Nederland waarlHk goed gevoetbald. Dat waren de eerste tien minuten, waarin wij ons sneller dan do Belgen hadden ingespeeld, tien minu ten, die besloten werden met een sensatieloos doelpunt. Nederlands elltal viel tegen (Van onze speciale ver slaggever) Na een paar wederzijdse ver kenningen kreeg de Vroet een vrije trap te nemen. Hjj plaat ste de bal hoog voor doel en VAN MOOK CONFEREERDE MET HATTA. Nog steeds „verkenningen" De Republikeinse eerste minister, Mohammed Hatta, heeft Zaterdagmorgen weder om, een onderhoud gehad met dr. van Mook ten paleize aan het Koningsplein. Het onder* houd duurde bijna twee uur en werd bijgewoond door de heer Neher. Dit is het derde onderhoud sedert de aan komst van Hatta uit Djocja op Donderdag j.l. Vrijdag avond was Hatta aanwezig op een receptie van de Apos tolische delegaat monseig neur de Jonghe d'Ardoye, waar ook dr. van Mook en vele andere autoriteiten te genwoordig waren. Over de besprekingen van dr. van Mook met Hatta zijn geen officiële gegevens bekend. Naar van bevoegde Ne derlandse zijde werd ver klaard, zijn de bespre kingen tussen dr. van Mook en drs. Moh. Hat ta in een aangename sfeer verlopen. Na Zaterdagochtend ls er geen nieuwe bijeenkomst meer geweest. „De Bron" kwalifi ceerde de besprekingen als „verkenningen", Waarbij het gehele terrein bekeken werd. Het overige zal aan de dele- faties worden overgelaten, ie dienovereenkomstig in- stucties zullen ontvangen. HET TERE PUNT. Onze correspondent te Ba tavia meldt, dat het tere punt bij de besprekingen met Djoc- Een projectiel ontplofte. EEN KIND GEDOOD EN DRIE ZWAAR GEWOND. Een vijftal kinderen heeft bij het spelen op het strand van Terschelling een pro jectiel medegenomen. Toen de kinderen In het dorp Hoorn kwamen, is het pro jectiel ontploft, waardoor het 13-jarige zoontje van het hoofd der school op slag werd gedood, terwijl nog drie kinderen zwaar werden ge wond. De toestand van één is levensgevaarlijk. De drie gewonde kinderen zijn per ex tra boot naar. het ziekenhuis te Harlingen overgebracht. ja nog altijd de souverelni- teitskwestie is. Men is ontstemd over het feit, dat er een voorlopige federale regering is gevormd, zonder dat de Republiek daax-van deel uitmaakt. En Hatta, de Republikeinse pre- miér, had nog al aan dr. van Mook aangeboden tezamen tot vorming dezer regering over te gaan. Waarbij hij maar niet de luitenant-gou verneur-generaal gemaks halve maar over het hoofd zag, dat dan toch eerst een politieke overeenkomst tot stand diende te komen. Niets is echter afschrikwekkender voor Djokja dan de gedachte, dat zij niet voor „vol" zal worden aangezien, dat zij op hetzelfde plan zal staan als de (andere) deelstaten. Wij vrezen, dat, laat de republiek deze gedachte niet varen, de komende onderhan delingen inderdaad zeer moei lijk en zeer langdurig zullen zijn. iedereen dacht, dat Eerroe- len, de Belgische spil, of Anoul, de linksback, gemakkelijk zou wegwerken. Spil en back lie pen elkander echter in de weg, Lenstra kwam toegesneld en... kogelde, precies door het enige gaatje, dat tussen .een warre ling van Belgische benen open gebleven was, via de paal in het net, onder de vallende doel man Meert door. (01). Daarna werkten de Belgen zich los en het werd voor de rust een gelqkopgaande strijd, waarbij alle Belgische voor hoedespelers zich onderscheid den door onbekookt' schieten en het missen van kansen. Een strijd tevens, waarin Kraak bewees nog altijd een goed doelman te zijn. Spel, onze debutant in de achterhoede, speelde behoorlijk, zonder op te vallen. Onze kant- halfs waren vrij zwak, Möring was goed, en de voorhoede... stelde teleur. Van Drager, van Rijvers en van van Dijk heb ben wij weinig bizonders ge zien. Lenstra was zijn plaats ten volle waard en Wilkes, tia, die speelde uitstekend, wist zich telkens weer van de Bel gische stopperspil vrq te ma ken, maar wilde helaas te veel alleen doen en zag zich dan op het laatste nippertje de bal ontnomen, die wellicht andere wegen zou zijn gegaan als Wil kes zijn medespelers meer in het spel had betrokken. Overigens de Belgen hadden ook voor de rust het beste van het spel... Toen de rust aanbrak, luid de het algemene oordeel, dat Partijraad kwam te Utrecht bijeen. Op de Partijraad van de Katholieke Volkspartij, die Zondagmorgen in het Jaar beursgebouw te Utercht geo pend werd, hield de voorzit ter der K.V.P., de heer J. W. Andriessen, een uitvoeri ge rede tegen het communis me Hij wees op de betekenis van de komende verkiezingen. Die zullen tonen, hoe het volk reageert op de commu nistische activiteit. Het is daarom, dat de K.V.P. haar uiterste krachten zal moeten inspannen om de laatste Ka tholieke stem voor haar lijs ten te winnen. Spr. deed een dringend beroep op de disci pline van de partijleden en van de Katholieken. Prof. Romme besprak het beleid van de R.K. Kamer fractie. De fractie heeft nog geen definitief oordeel over de vergoeding van de oorlogs schade. Tijdens de middagvergade ring van de partijraad der K.V.P. werd een ontwerp resolutie «aangenomen, waar in voldoening werd uitgespro ken over het besluit van de regering, om het machtsap paraat der overheid zodanig te versterken, dat, bij snelle en doeltreffende uitvoering van dit besluit, aan commu nistisch geweld onder elke omstandigheid de kop kan worden ingedrukt. De resolutie dringt met klem bü de regering er op aan, door wettelnke mant- regelen de openbare vei ligheid ook verder te waarborgen en draagt 't partijbestuur op door alle dienstige middelen te be vorderen dat aan samen werking met communisten ook in de uitvoerende or ganen der provinciën gemeenten, in navolging van de onafgebroken prac- t\jk in het Rijk, een ein de wordt gemaakt. Langs de lijn bij België-Holland Verkeerschaos op wegen naar stadion. WIT EN ZWART. (Van onze speciale verslag gever), LANGS DE LIJN. Nauwelijks was er in de tweede helft van de wedstrijd BelgiëNederland te Antwer pen afgetrapt, of een herboren elftal Rode Duivels ondernam de eerste razende stormloop op het Nederlandse doel. Voor de rust hadden de Belgen weinig gepresteerd, maar nu zouden ze dan toch laten zien wat ze konden. Het publiek «reali seerde zich met dat wonderlij ke instinct, aan licht ontvlam bare massa's eigen, dat hier een ploeg ging véchten om te winnen en de vijftigduizend naar een zege hunkerende Bel gen, die het Antwerpstadion bevolkten (aangevuld met eni ge duizenden Nederlanders) juichten hun zwoegende favo rieten zo geestdriftig toe, dat horen en zien je verging. Aan val op aanval... en telkens weer die orkaan van aanmoe digingen! Maar telkens ook de voor de Belgen zo ontmoedi gende stranding. Niet op de Nederlandse achterspelers, want die stonden zo af en toe raar te schutteren. Doch op de totaal onvoldoende schietcapa- citeiten van de Belgische voor hoede. Legio zijn de kogels, die op Kraaks veste werden afge vuurd. Steenharde schoten. Maar vrijwel allen gingen ver naast het doel. En als er al eens een op de goal kwam, dan bleek rKaak paraat en keerde het gevaar en als hij niet In zijn doel stond, dan stond er altijd nog juist een toegesnel de back op de doellijn en als zelfs dat met 't geval was, dan kwam in laatste instantie de paal ons te hulp! Het was of al die tegenslag, al die deveine, de verhitte Bel gen tot steeds driftiger toejui chingen dwong. Het stadion in Deurne was gedurende dat eer ste half uur na de rust waar lijk de spreekwoordelijke „hel van Deurne" en het pleit voor de Nederlandse achterspelers, dat zU hun zenuwen meester bleven. Zoals echter reeds ge zegd: als Fortuna er niet ge weest was... De Belgische supporters kon den hun teleurstelling niet verkroppen. Zij begonnen te loeien telkens als een Neder lander de bal over de lijn werkte, telkens als een Ne derlander een kleine overtre ding beging, telkens als de óók maar menselijke scheidsrech ter een fout maakte... Hopeloos onsportief. Helaas. En wat nog erger is: Na de oorlog bijna regel. Als dit zo door moet gaan, raakt de aar digheid van de BelgiëNeder landwedstrijden af. Vorig jaar werd ons Wilhelmus uitgeflo ten... Wat zou er gebeurd zijn, als het ditmaal na afloop van de wedstrijd was gespeeld? In geen jaren is de verkeers regeling in Antwerpen zo slecht geweest als -ditmaal. In Amsterdam is het al tijd voorbeeldig, in tegenstel ling met Rotterdam, dat nu eenmaal te weinig toegangs wegen naar zijn stadion heeft. Maar Antwerpen kan er ge woonlijk ook zeer goed men door. Ditmaal echter was het uitgesproken slecht. Er ont stond een opeenhoping, een onontwarbaar kluwen van au to's op de toegangswegen, waar de gemoedelqke Belgi sche verkeerspolitie geen raad mee wist en die oorzaak was, dat honderden en honderden nerveuze bezoekers ongeveer tien twintig minuten te laat arriveerden. Een strop voor de bezitters van zwarte plaatsbe wijzen, die hun negentig minu- - ten voetbal daardoor extra- duur betaalden. Op de Keizers- lei werd Zondagochtend dui zend francs gevraagd voor tribuneplaatsen... NEn dan een kwartier te laat komen door de schuld van de verkeerspo litie! België herbergde Zondag overigens veel meer dan de Nederlanders, die een van de 2000 beschikbare plaatsbewij zen hadden weten te bemach tigen. Het krioelde in Antwer pen van de blauw witte num merplaten en zoals gewoonlijk regeerden de Nederlanders de Keizerslei irt de morgenuren. Ze kochten wat er maar te kopen was in de tabaks- en en vruch tenwinkels. Chocolade, Bloo kers cacao, kauwgom, peper munt, bananen, rozijnen, kren ten, nougat, Camels en Lucky Strikes... en wat al niet meer. Allemaal van toegestane de viezen? Of van zwarte francs van 14 cent per stuk? Minister Lieftinck zal zich de schedel wel krabben... Tot overmaat van ramp moesten de meeste Nederlan ders tot 24 uur in België blij ven, zoals zfl trouwens reeds Zaterdagavond arriveerden. Geen rijvergunning op Zon dag... Ditmaal spaarde het verbod van Zondagsrjjden geen deviezen, maar heeft het er aardig wat gekost. Misschien een reden om voortaan op zulk een dag het autoverkeer maar vry te la ten. Want gaan doen de men sen toch. Als ze niet wit kun nen, dan maar zwart... het een matige eerste helft was geweest, en dat de Oran jeploeg stukken minder was, dan in November tegen Zwit serland. DE RODE STORMLOOP. Na de rust tapten de BeJgen uit een ander vaatje. Een half uur lang opereerden hun ach terspelers dichter bij de mid denlijn, dan voor hun eigen doel. Zij overrompelden de Ne derlanders en kregen hoek schop na 'hoekschop te nemen. Tien minuten na het begin van de tweede helft had Steenland succes. Schijvenaar gaf een corner weg, de bal kwam bq Thirifays, de rode linksbuiten, die keihard in schoot. De bal ketste echter van de paai te rug, doch Thirifays kreeg het leer opnieuw, gaf over aan Steenland en die passeerde Kraak kansloos. GEEN TWEEDE DOEL PUNT. Een winnend doelpunt zat nu voor de Belgen in de lucht. Maar nu bleek de zwakke kant van het Belgische elftal, het onvermogen om doel punten te maken. Wel wisten de buitenspelers Thirifays en Lemberechts goed voor te ge ven, doch zich schietkansen scheppen konden zij niet. En dat ondanks de zwakke Ne derlandse kanthalfs, van Stof- felen en de Vroet! Mermans wist zich niet vrij te spelen van Möring en als het hem eens een enkele keer wel lukte, schoot hq veel te onzuiver om gevaarlijk te zijn. En van Chavez en Steenland valt alleen maar-te vertellen, dat ook zij niet schieten kon den. Het baatte niet, dat de Bei en beschikten over een goede oelman, twee prima backs en goede kanthalfs (Henriet, de beste Belgische speler naast de backs en de Bock). Het baatte niet, dat stopperspil Er- roelen zonder op te vallen toch een draaglijk partijtje voetbal weggaf. Alles zat vast op de falende voorhoede, die aardig combi neerde, maar van scoren geen kaas gegeten had. Het publiek brulde om een doelpunt, dat maar niet kwam. Niet3 wilde de Belgen lukken. HET „WONDER". Even voor 't einde ontsnapte het Nederlandse doel aan door boring op een wijze, die zelfs niet naverteld kan worden. Vijf, zes, zeven keer werd de bal ingeschoten op nauwelijks twee meter van de doellijn, maar telkens sprong het leer van* een Nederlands of Bel gisch lichaam, van de paal, van een rood of een oranje been weer terug, alles binnen drie vier seconden. Ten slotte zat de bal veilig in de handen van Kraak, die op dat moment met zjjn rug naar alle andere spelers toestond... Hoe het mo gelijk was snapte niemand. Het was zuur voor de Bel gen, die weliswaar zonder ver wachtingen de wedstrijd tege moet hadden gezien, maar be grepen. dat hun ploeg van d i t Nederlands elftal toch had kunnen en moeten winnen. Maar ja, om te winnen moe ten er doelpunten gemaakt worden. En dat konden de Bel gen niet. Hard schoppen, in de hoop dat het raak zal zijn, is feen „voetbal spelen". Meert, e Belgische keeper, heeft na de rust geert drie gevaarlijke ballen gehad. Kraak kreeg geen minuut tijd om uit te bla zen. En toch geen goal... Het zegt eigenlijk alles. Maar niet altijd zal het ons zo mee zitten. En daarom kan de uitslag over vijf weken in Rotterdam wel eens anders zijn. Er is in ieder ge val geen reden, om bizonder trots op dit gelijke spel te zqn. Hoe het echter zq: Na de oorlog staan tegenover de drie Nederlandse overwinningen slechts twee gelqke spelen. De doelcijfers lulden Nederland 13, België 8. Een Belgische zege mankeert tot dusver. BEROEPSVERVOER WEG-TRANSPORT. In een vergadering te Am sterdam, waar ruim 500 be roepsvervoerders uit het gehe le land aanwezig waren, ls opgericht de Nederlandse or ganisatie voor het beroepsgoe- derenvervoer wegtranspor ten, waarin het gehele Neder landse particuliere beroepsver voer zal worden verenigd. DÊ VOORSPELT: WEINIG VERANDERING Geldig tot Maandagavond Droog weer, met over het algemeen weinig bewolking en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke tot ma tige, naar Zuidelijke richtin gen draaiende wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1