PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aanslag op het Joods Bureau in Jeruzalem BILT Generaal Robertson trekt van leer Minister van Wederopbouw bezocht Zeeland Walcherense boeren Vals gerucht «ver dood van Zweedse koning. Prinselijk gezin in Zwitserland. Vandaag Koningin beperkt haar werkzaamheden. Bouwvolume van 50% op 70% gebracht in 1950 op nieuwe grond Ronde tafel-conferentie met Indonesië. 191e Jaargang - No. 61 Vrijdag 12 Maart 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. VUssingen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN «■"■"BH» ABUiNMt;ivix,iN iaPttua 2{> cl per week, i 3.20 per kwartaal, franco per post i 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct ADVERlhNTUSPKlJS. 12 ct per Giro nr 359300 PZC Middelburg. Bureaux tevestlgd te VUssingen Walstr 5a-6u. tel 10 en SI - Middelburg Londense Kaal 29 tel 2071 en 2921 - Goes L Vorslstr 55. lel 247» ibgg 22281 Oostburg Orolsmastr 3 el 102 Temeusen Brouwen]str 2 Zl.rimee Nwe Begeren, c mo isl 2« DE ZELFMOORD. De nieuwe machthebbers in Praag beijveren zich om zon der dralen de zelfmoord van Jan Masaryk zo onschuldig mogelijk voor te stellen. De gewone man denkt er het zijne van. Hij herinnert zich Jan Masaryk als de zoon van de Tsjechische „vader des vader lands". Als de kampioen voor 't her stel van Tsjecho-Slowakiie in de zwartste periode van 't Bo heemse volksbestaan, de peri ode der Duitse onderdrukking. Ën het wil er bij hem niet in, dat *n zo onkreukbare figuur zélfmcArd zou hebben ge pleegd. als hij waarlijk van oordeel was geweest, wat zijn jongste uitlatingen zouden kunnen doen vermoeden, dat Tsjeeho-Slowakije dankbaar moest zijn met Rusland nau wer dan ooit verbonden te zijn en dat alleen door het loslaten van wat zijn vader aan demo cratische instellingen in het leven had geroepen,Tsjeeho- Slowakije een vreedzame en gelukkige toekomst tegemoet kon gaan. Juist deze overtuiging zou liem er toe gebracht hebben, zo al andere factoren hem le vensmoede hadden gemaakt, deze laatste wanhoopsdaad, dit altijd verwerpelijke vrijwil lige scheiding uit het leven, uit te stellen tot latei-. Tot een ogenblik, waarop het geen steun zou geven aan de inter nationale opvatting, dat de jongste omwenteling het Tsje chische volk ten tweeden male knecht en in boeien slaat. Neen, het is voor een nor maal denkend mens onmogelijk voetstoots aan te nemen, dat de zelfmoord van Masaryk iets anders is dan een daad van vertwijfeling, voortgesproten uit wanhoop over de ineenstor ting van al wat twee genera ties Masaryk aan menselijke vrijheid hadden weten te be vechten voor hun volk. Een daad als deze maakt de mens stil en nadenkend. Zij mag beschouwd worden als een waarschuwend teken. En wordt als zodanig niet mis verstaan. De pogingen om in snel tempo te komen tot nau we samenwerking der Weste lijke mogendheden is er het be wijs van, dat de Tsjechische omwenteling dë geesten wak ker heeft geschud. De tragi sche dood van Masaryk zal clit tempo slechts kunnen ver snellen. En toch zal ook de politieke samenwerking alleen net com munistische gevaar niet kun nen bezweren. De Russen zijn even nuchter en zakelijk als de Amerikanen. Mag men de ont hullingen geloven, die onlangs gedaan werden door een uit geweken Sowjetlegeraanvoer- der, dan hebben zij hun mili taire plannen gereed en al zullen er nog jaren verstryken eer zij in staat zrjn die uit te voeren, toch dient men reeds thans rekening te houden met het simpele bestaan van deze projecten. Drie weken meent Moskou te behoeven om het Westen te overmeesteren. Wil men waarlijk een dam opwerpen tegen het commu nisme, dan zal men daarin al leen slagen door de massa des volks voor te lichten, haar 'n menswaardig bestaan te ver schaffen en haar1 innerlijk weerbaar te maken tegen het Stalinisme. Alleen wanneer ons volk over geestelijke wapenen be schikt om het Stalinisme te weerstaan en tevens paraat is tegen overrompelingsgevaar zal het positief kunnen mede helpen om het communisme buiten West-Europa te houden. De poging daartoe moet worden aangewend. Omdat, zoals wij reeds eerder schre ven, de Russische maatschap pijleer strijdig moet worden ge acht met Christendom en Wes terse cultuur, met al datgene, wat voor de West-Eropese mens het leven waard maakt geleefd te worden. Stockholm vlagde halfstok. Te Parijs deden geruchten de ronde dat koning Gustaaf van Zweden overleden zou zijn. De koning is echter in goede gezondheid te Parijs aangeko men op doorreis naar de Ri- vièra. Het gerucht is blijkbaar ont staan, toen ergens in Duits land een warmgelopen rijtuig van de trein moest worden af gekoppeld en de mensen dach ten. dat het rijtuig van de ko ning werd losgemaakt omdat deze gestorven was. Van vele officiële en parti culiere gebouwen te Stock holm woei de vlag halfstok na de bekendwording van het val se gerucht, zo wordt uit Stock holm gemeld. De Zweedse ra dio wijzigde haar programma en ging plechtige muziek spe len. De Koning was „zeer ge amuseerd" over de geruchten, die hij „vrij overdreven" vond. Hy is inmiddels doorgereisd naar Nice. Het Wereldgebeuren Beschuldigingen in de geallieerde bestuursraad. Duitse volk in boeien. Ondanks de feitelyke split sing van Duitsland is er in Berlyn nog steeds een or- faan waar de vier bezetten- e mogendheden elkaar op geregelde tijden treffen: de geall;eerde bestuursraad. Veel constructief werk wordt door deze raad niet verricht. Ty- dens de zittingen wordt wei nig meer gedaan dan beschul digingen over en weer geuit. De jongste bijeenkomst, die van Woensdag, spande in dat opzicht de kroon. Een pro test van de socialistische par tij tegen het verbod van el ke activiteit van de eenheids- S. E. P. in West-Duitsland was voor generaal Robertson, de Britese bevelhebber, aanlei ding om op scherper toon Ook de K.L.M. zegt het met bloemen. Van 25 Maart tot en met 6 April, heeft te Amsterdam het Interna tionale Fleurop-Congres S laats, waaraan een onderdtal buitenlandse bloemisten zal deelne men. Op de sluitingsdag zullen de deelnemers aan dit congres in de na-middag een bezoek aan Schiphol brengen. Als onderdeel van het Tulpenfeest en naar aanleiding van dit bezoek heeft de K.L.M. eveneens in samenwer king met 'het Centraal Bloembdllen Comité een „Bloemenvlootdag" op Schiphol georganiseerd. Meer dan 25 vliegtui gen, welke die dag naar alle delen dér wereld vertrekken, zullen van binnen in vliegende bloe menmanden worden om getoverd, terwijl boven dien de restaurants en wachtkamers van Schip hol met narcissen zullen worden versierd. Het aantal hiervoor benodig de narcissen schat men op 35.000. Ook zullendie dag aan circa 800 aanko mende of vertrekkende passagiers op Schiphol en zelfs in New York, Montevideo, Johannes burg en Batavia een bouquet verse tulpen worden aangeboden. W.F.A.-Nederland blijft bestaan. In verband met de liquidatie der World Friendship Associa tion te Londen, deèlt de Stich ting W.F.A. „Nederland" me de, dat zij een volkomen zelf standige Nederlandse organi satie vormt, welke op geen en kele wijze bij deze liquidatie fS betrokken. De nationale vereniging tegen de werkloosheid is opge heven. dan ooit in de Raad ge hoord van leer te trekken tegen de Sovjet-politiek in Duitsland: ,,'t Is zeer duidelijk, aldus Robertson. dat het Duitse volk de S. E. P. niet wenst- De oprichting dezer partij is een manoeuvre om de arbei ders in handen van de com munistische partij te spelen. Deze partij is zeer luid ruchtig en haar kabaal is niet evenredig met haar be tekenis. Wanneer men de maatregelen beziet, die in de Sovjet-zóne tegen de Chris telijke en Liberale partij zijn genomen, dan verliest men zijn geduld als vanuit deze zóne beschuldigingen worden gtuit tegen het bestuur der Britse zone, waar de begin selen van de overeenkomst van Potsdam inzake de toe lating van democratische partijen nauwgezet gerespec teerd worden. Het is volkomen onjuist, dat alleen de communisten voorstanders van de eenheid van Duitsland zouden zyn. De en-'ge eenheid, waartoe de leiders dezer partij oproepen, is een eenheid in boeien. Wanneer het ijzeren gordijn opgetrokken wordt, dan zul len zij zien hoe groot hun misrekening is. Zij zullen dan door het Duitse volk ter ver antwoording worden geroepen voor hun pogingen de demo cratie te verraden en hun landgenoten het juk op te leggen, dat zij zelf geïmpor teerd hebben. Zij zullen dan moeten verklaren, waarom zij de voordelen, die door het olan-Marshall aan de bevol king van West-Duitsland wor den geboden, hebben afgewe zen." Sedert het bestaan van de bestuursraad, heeft de Brit se delegatie voortdurend aan gedrongen op opheffing der zonale grenzen. Als wij dë zonale grenzen afschaften, zouden wij de waarheid we ten. Enerzyds zou de Sovjet bevelhebber de onjuistheid van zijn beschuldiging- inz:en. Anderzijds zouden wij in staat zijn de juistheid te controle ren van de talrijke berichten over arrestaties, deportaties op grote schaal en het voort bestaan van concentratiekam pen in de Sovjet-zóne. Over het aanstaande ver- blyf van het Prinselijk gezir. in Zwitserland wordt nader medegedeeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard met de Prinsesjes Beatrix en Irene begin volgen de week per Vliegtuig zal ver trekken. Daar Prinses Marijke nog niet geheel hersteld is van een lichte graad van mazelen, zal H.K.H.Prinses Juliana kort daarna volgen met de Prinses jes Margriet en Marijke. De keuze van het verblijf is wederom gevallen op Zermatt, waar het Prinselijk gezin ver leden jaar een prettige tyd heeft doorgebracht. ...vertrekt de Kota In- ten uit Rotterdam met emigranten naar Cana da; „gaat te Mulhouse (Elzas) de Franse pre mière van Britten's opera „The Rape of Lu- cretia". „Distributie-inbrekers" gearresteerd. De rijkspolitie is er in ge slaagd de daders van de in braak, gepleegd in het distri butiekantoor te Hippolytus- hoef te arrestéren. Te Amster dam werden vier inbrekers ingerekend. Bijna het gehele bedrag aan geld en een zeer groot deel van de bonnen, die de buit van de inbrekers vormden, werden op hen gevonden. RUST NODIG. De Koningin zal weg nis vermoeidheid op advies van haar geneesheer liaar werk zaamheden voorlopig tot na Pasen beperken tot de drin gende regeringszaken. Bonnenlijst met Pasen een dag vroeger. In verband met de Paasda gen zal de bonnenlijst voor de periode van 28 Maart t.e.m. 10 April 1948 in plaats van op Donderdag 25 Maart op Woensdag 24 Maart worden gepubliceerd, HAVEN VAN ROTTERDAM Te Rotterdam zijn in Fe bruari 1948 aangekomen 624 schepen, metende 1.586.759 TAL VAN DODEN EN GEWONDEN. Opnieuw vloog een auto de lucht in. Op de binnenplaats van het hoofdkwartier van het Joodse bureau aan de King-George- straat te Jeruzalem heeft zich Donderdagochtend een hevige ontploffing voorgedaan. Meer dan een kilometer in de om trek schudden do huizen op hun fundamenten en een dikke zuil van rook en vuur steeg naar de hemel. Op het tijdstip van de ontploffing waren vele employé's op de binnenplaats. Woningtelling in Zeeland op ongelukkig moment Mr. dr. J. In 't Veld, de nieuwe minister van volks huisvesting'1 en wederopbouw, heeft evenals zijn voorgan ger, minister Neher, voor zijn eerste oriëntatiebezoek de provincie Zeeland uitgekozen. Donderdagmorgen arriveer de hij, vergezeld van zijn secr.-generaal dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, en enkele hoofd ambtenaren te Middelburg, waar hij door het provinciaal bestuur ontvangen werd in de Confreriezaal van het Schuttershof. Met de daar aanwezige bur gemeesters van Walcheren werden de problemen van de 'wederopbouw en de volkshuis vesting besproken. Aan de discussies namen deel de burgemeesters van Middelburg, Vlissingen, Nw.- en St. Joosland, Souburg, Zoutelande en Ritthem. LOF VOOR HER STELWERK. Het bleek, dat men veel jJof had voor het herstelwerk, maar niet tevreden was over de nieuwbouw. Wel heeft men nu het bouwvolume van 50 weer op 70 gebracht, maar ook dit kon de burge meesters niet bevredigen. Zij meenden, dat men de sociale positie van Walcheren uit 't oog heeft verloren mede in verband met het late begin van de wederopbouw en de noodzaak van nieuwbouw voor de industrie. Met klem drongen de burgemeesters er op aan, dat het tekort aan wonin gen, voorzover dat door oorlogsgeweld is ontstaan, op korte termijn wordt ingehaald. Eerst daarna kan overge- faan worden tot een redëlij- e verdeling van het beschik bare bouwvolume over het gehele land. Tenslotte werd er op ge wezen, dat de m3 prijs voor het bouwen in Zeeland hoger moet zijn. COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Caserabroot, onderstreepte 't betoog van de burgemeesters. Hij achtte het niet juist, dat de woningtellingsresultaten als basis voor de verdeling van het bouwvolume zijn aange nomen. By die telling zyn noodwoningen, bunkers e.d. meegerekend als normale be huizing. Ook hy pleitte voor een groter bouwvolume-per centage ten behoeve van Zee land mede in verband met de industrialisatie en het toeris me. DE MINISTER ANTWOORDT. De minister beantwoordde de sprekers uitvoerig. Hij ver zekerde. dat hij Ge verlan gens, die naar voren werden gebraqht, volkomen kon bil lijken, ook al omdat hy als oud-burgemeester een goede kijk op deze zaken heeft. Spr. achtte het woningprobleem 'n nationaal vraagstuk en niet alleen een vraagstuk van de getroffen gebieden. Het probleem is bijzonder moeilijk op te lossen, omdat er drie bezwaren zijn: het deviezentekort, de Herverkaveling in 15 jaar afgewerkt. Vliegveld in Zuidwatering eist goede cultuurgrond. Waneer men als leek gaat staan voor een kaart van Walcheren, zoals het er na de herverkaveling uit zal zien, .wordt men in 't begin uit de vele door en langs elkaar heen- kronkelende blauwe en ro de lijnen net zo min wijs als een smid uit het knip patroon voor een mantel pakje. Maar wanneer men zich na enige tijd reali seert wét deze kaart ver telt, krygt men een diep respect voor het werk dat de mannen van het Bu reau Ruilverkaveling en van de Herverkavelings- commissie in het belang van het eiland en zijn be woners verrichten. Zy dienen nauwlettend re kening te houden met de kwesties van rechtmatigheid, doelmatigheid en de waarde der grond, alle belangen moe ten zorgvuldig tegen elkaar worden afgewogen, ieder moet het zijne krygen en door de herverkaveling mag geen verandering in de onderschei dene bedrijven noodzakelijk worden. Het feit, dat er na de verkaveling grond te wei nig is om alte gebru'kers te helpen, zodat een 150-tal boe ren hun geboortegrond moe ten verlaten en naar de N.O. polder verhuizen, maakt dit alles nog gecompliceerder. Het lijkt een legpuzzle te zijn, maar de herverkave laars denken daar anders over: „In de practjjk zijn er ook voor dé moeilijkste ge vallen oplossingen te vinden", zeggen zij. SCHATTINGEN ACHTER DE RUG. Het zou naïef zyn te veron- stellen uitgaande van het feit, dat hier en daar op Walcheren al druk gewerkt wordt door een legertje ar beiders (o.m. 1200 van de D. U.W.) aan het graven van waterlopen dat de herver kaveling thans wel spoedig een feit zal zyn. Verre van dat: men rekent er op, dat eerst over plm. 3 jaar de boeren hun nieuwe grond zul len ontvangen, dat pas over 10 jaar alle wegen en water lopen in het nieuwe Walche ren gereed zullen zyn en dat het nog 15 jaar zal duren, voordat alle financiële romp slomp achter de rug zal zyn. In een notedop: eerst wordt een lijst van rechthebbenden opgemaakt en worden gron den geschat naar de waarde vóór 1944 (dit is inmiddels gebeurd; voor iedere grond gebruiker is nagegaan, hoe veel waarde hy bij de herver kaveling inbrengt)daarna wordt een Ijjst samengesteld van de bedrijven, die naar de N.O.-polder zullen vertrek ken en van de gebruikers, die grond moeten afstaan, vervolgens geschiedt de ka vel-indeling en -toedeling, waarna tenslotte de geldelijke verrekeningen volgen. Ter voorkoming van over eenkomsten in strijd met een behoorlijke uitvoering der herverkaveling isbepaald, dat geen grond mag worden ver vreemd of verpacht - zonder dat de Herverkavelingscom missie verklaard heeft hier tegen geen bezwaar te heb ben. Deze „bevriezing" is begonnen bij het inwerking treden van de Herverkave- lingswet. Juister ware het geweest, wanneer dit reeds op 1 Januari 1947 was ge beurd, want er zouden reeds voorbeelden aan te wijzen zijn van speculanten, die zich bin nengedrongen hebben. Deze lieden zullen echter bij de verkaveling aan het kortste eind trekken. Er wordt wel over ge klaagd, dat de plaatselijke adviéscommissies niet alle bevolkingsgroepen, met na me de landarbeiders, vol doende vertegenwoordigen. De Stichting v. d. Landbouw zal in overleg met de orga nisaties nagaan, in hoeverre heirin verbetering is te bren gen. WEGEN EN WATER LOPEN. Vanzelfsprekend kan men niet met de herverkaveling beginnen zolang niet het ge hele net van wegen en water lopen gekarteerd is. Dit gaat echter niet zo vlot, want er zijn hier en daar nog moei lijkheden op te lossen. Het is b.v. nog steeds niet zeker, of de nieuwe snelweg, parallel aan de Noordweg, zal worden aangelegd. Gezien de sterke oppositie tegen dit plan, is het niet waarschijnlijk. Er zal dan echter met spoed naar een oplossing moeten worden gezocht wat betreft de uit valsweg van Middelburg Sin gelBrigdamme. Het beste zou wellicht zijn van Brig* damme naar Middelburg een nieuwe weg te laten aanslui ten op de Noordweg. Wan neer net plan voor wegen en waterlopen gereed is, zal het aan Ged. Staten worden voorgelegd. Het is jammer, dat men met de beplanting moet wachten tot de wegen gereed zijn, want Walcheren heeft goede windschermen dringend van node. WEINIG VERLIES AAN CULTUUR GROND. Voor de uitvoering van de herverkaveling ivordt het eiland in 5 districten verdeeld; de Zuidwatering, Middelburg e.o., Vrouwen polderOostkapelle, Dom burgWestkapelle e.o., ZoutelandeGrypskerke en omstr. Daar vele bestaande wegen in het nieuwe plan gehandhaafd blijven, zal 't verlies aan cultuurgrond door de verkaveling niet byzonder groot zijn. By normale ruilverkaveling is dit 4 k 5 Het Wal cherense vliegveld, dat op de hoge zanderige gron den in de Zuidwatering is geprojecteerd, zal echter 60 a 100 ha. van de bes te cultuurgrond opslokken. En nu de toekomst. Dreigt over enkele tientallen jaren opnieuw het gevaar van ver snippering door erfenissen Waarschijnlijk is dat niet: de ervaring, door de ruilvor- kavelaars in Eemnes, Stap horst en elders opgedaan, leert, dat de grondgebruikers na de verkaveling zeer on gaarne de oorspronkelijke toestand zouden willen zien terugkeren. Hopelijk zullen de walcherense boeren er niet anders over denken. Een wetje, dat in deze nodige voorzieningen treft, zal ech ter een knoestige stok achter de deur kunnen zijn. schaarste aan binnenlandse materialen en het tekort aan arbeidskrachten (bij dit laat ste ook inbegrepen de hoeda nigheid van de arbeidskrach ten). HET BOUWVOLUME. Vergroting van het bouw» volume voor dit jaar achtte spr. uitgesloten. Misschien is er nog een kleine mogelijk heid, wanneer het Marshall plan wordt aangenomen. Men dient te beseffen, dat het geringe bouwvolume ook aangewend moet worden voor de bouw van boerderijen, win kels, handelspanden, scholen, ziekenhuizen en industriële bedrijven. Bij de verdeling van het bouwvolume wilde de minis ter vasthouden aan het prin cipe van de verdelende recht vaardigheid, hetgeen zeggen wil. dat het volume over de provincies wordt verdeeld in verhouding tot de provinciale tekorten. De Provinciale Sta ten dienen het aandeel van hun provincie zo rechtvaardig mogelijk over de gemeenten te verdelen. De minister was van me ning, dat Zeeland er wat be treft het woningtekort niet het ongunstigst voorstaat. In andere provincies zoals Bra bant, Limburg en Gelderland, is het tekort veel groter. Deze provincies hebben der halve grotere toewijzingen gekregen. DECENTRALISATIE. Vervolgens verklaarde de minister, dat zijn stre ven er op gericht is de invloed van de provincie en van de gemeentebestu ren op de wederopbouw te vergroten Spr. was voor decentralisatie. De ministex wees er op, dat hy de actieve belangstelling van het gehele volk voor de wederopbouw en de volks huisvesting nodig' acht. DE WONINGTELLING. Tenslotte sprak de minis-, ter als zyn mening uit, dat de woningtelling voor Zee land niet op een gelukkig moment plaats had. Hjj is gaarne bereid te overwegen m hoeverre de cijfers inder daad voor de beoordeling van dc woningvoorziening in Zee land kunnen dienen. Na deze conferentie in het Schuttershof reed de minis ter, ondermeer vergezeld van het provinciaal bestuur en de heren M. H. Glerum, dir. van de Prov. dienst van de Weder opbouw en Volkshuisvesting en ir. J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren, het eiland rond/ Men had een kort oponthoud in Domburg, waar in „De Dolfijn" een verversing werd gebruikt. In Westkapelle stelde de minister zich op de hoogte van de woningtoestand. Hier werd ook de lunch ge bruikt Het gemeentebestuur en de hoofdopzichter van gemeente werken van Vlissingen wacht ten de minister op de hoek van de Koudekerkseweg en de Vondellaan aldaar op. Het ge zelschap gebruikte de thee in het Wooldhuis en bezocht daarna de bouwterreinen bij de Bloemenlaan, waar 111 mon tagewoningen zullen verryzen. De minister bekeek de aanleg van de onderbouw der 300 m3 grote „prefabricated" huizen en liet zich voorlichten over verschillende technische dé tails. IX MIDDELBURG. Na hi VUssingen te z(jn ge weest heeft de minister nog een bezoek aan Middelburg gebracht, uv?ar hU de herbouw van het stadhuis en van de abdU bezichtigde. H\j legde hiervoor veel belangstelling aan de dag en bracht de wens tot uitdrukking, dat h(j spoe dig in staat zal zijn een gehe le dag In Middelburg door te brengen, teneinde zich op de hoogte te steUen van de speci fieke problemen, waarvoor deze gemeente zich geplaatst ziet. Volgens een politierapport ex plodeerden er enige, vracht auto's. De gehele omtrek lag be zaaid met gewonden. Een groot gedeelte van het ge bouw, dat drie verdiepingen heeft, stortte in en sleepte in zijn val velen mede. Volgens Joodse berichten zijn in een Amerikaanse auto. voorzien van de Amerikaanse vlag en het opschrift „pers" de explosieven op de binnen plaats gebracht. Volgens Joodse bronnen zyn meer dan vijftig personen ge wond en een aantal gedood bij de ontploffing. De Joden vorm den door de armen ineen te haken een cordon om de plaats van de ramp teneinde het red dingswerk ongestoord voort gang te doen vinden. De toe gesnelde Britse troepen en po litiemanschappen bleven bui ten het gevormde cordon en richtten, toen men van anti- Britse gevoelens blijk begon te geven, de loop der geweren in de richting der Joden. Het wrak van de Ameri kaanse auto, waarin de explo sieven zich bevonden zouden hebben, is door de menigte uit de ruïnes gesleept. De brand weer kon in korte tijd de uit gebroken brand meester wor den. Onder de gewonden bevin den zich onder meer, een hoge functionaris van het Joodse bureau, Gersjon Hirsch, de of ficiële woordvoerder voor de pers en Edwin Samuel, direc teur van de Palestijnse om roep. Uit officiële Joodse bron wordt gemeld, dat de Joodse politie een Arabische chauf feur van een auto van het Amerikaanse consulaat gear resteerd heeft. Hij is door ge wapende Joden weggevoerd. Tot dusver zouden 10 doden en 89 gewonden zfln geteld. VOORBEREIDENDE MAATREGELEN. Naar het ANP. verneemt, heeft de regering een negen tal Nederlandse politici uitge nodigd, zic-h voor een benoe ming te zijner tijd als verte genwoordigers van Nederland hi de delegatie der rondetafel conferentie met Indonesië, ter vorming van de Nederlands- Indonesische unie, beschikbaar te stellen. De bedoeling zit hierby voor, hen van nu af re gelmatig op -de hoogte Je hou den van de verdere ontwikke ling van zaken tc dezen aan zien. De 'uitnodiging is aanvaard door de heren jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr. A. M.Joekes. P. Kerstens, prof. dr. J. H. A. Logemann, H. J. W. A. Meyerink, prof. mr. C. P. M. Romme, mr. E. M. J. A. Sassen, mr. D. U. Stikker en H. W. Til anus. Donderdagochtend vond in aanwezigheid van de minister president, de minister van overzeese gebiedsdelen en de minister zonder portefeuille, de eerste samenkomst plaats. Tsjechische Kamer achter Gottwald. De constituerende nationale vergadering in Tsjeeho-Slowa kije heeft met algemene stera men het regeringsprogram goedgekeurd. De voorzitter van'de verga dering heeft Donderdagmorgen medegedeeld, dat slechts 6 af gevaardigden officieel hun mandaat ter beschikking had den gesteld. Blijkbaar zijn berichten, vol gens welke de ministers Rip- ka, Drtina en Hala zouden zijn afgetreden, voorbarig geweest. De voorzitter van de natio nale vergadering deelde nog mede, dat mgr. Hala het parle ment wegens ziekte om twee maanden vacantie had ver zocht. De eerste-secretaris van de Tsjecho-Slowaakse legatie by het Vaticaan, Frantisek Schwarzenberg, heeft zyn ont slag ingediend in verband met de jongste gebeurtenissen in Tsjeeho-Slowakije. Ook de Tsjecho-Slowaakse gezant in Turkfje, Kolowrat Krakowsky, is afgetreden. DE VOORSPELT:' RUSTIG WEER. Geldig tot Vrijdagavond: Tamelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Bij plaatselijke opklaringen enige stijging, maar over het algemeen weinig verandering van temperatuur. Zwakk- wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1