PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jan Masaryk pkegt zelfmoord Rotterdamse E.V.C.'ers Stukgoederenvervoer naar Zeeland BILT Sow jet-zone wordt zelfstandig Overeenstemming tè Brussel Uit het raam van zijn departement gesprongen Economisch bestuur ingesteld 191e Jaargang - No. 60 Ulteave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. DruKkero Fa F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen Donderd. 11 Maart '48 AOVKBltuNTtKPSJJS; 12 Ct per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN auuin löPttub 25 ct per week. i 3.20 per kwartaal, franco pet posl i 3.45 Der kwartaal Losse nummers 5 ct Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-6o. tel 10 en 51 Middelburg Londense Kaal 20 tel 207? en 2924 - Goes L Vorststr 55. tel 247t> (bgg 2228) Oostburg Gratamastr 3. el 102 Terneuzen Brouwerustr 2 Zterikzce Nwe Bogerdsti C 160 tel 26. LEVENSLOOP VAN MASARYK. Jan 'Masaryk was de zoon van Thomas Masaryk, de grondlegger van de Tsjecho- Slowaakse republiek, en een grote vriend en medewerker van Benesj. Sedert 19-10, eerst ip ballingschap en vervolgens na de bevrijding in eigen land, bekleedde hij de functie van minister van buitenlandse za ken. Voor de oorlog was hij ge zant te Londen en aldaar een van de meest geziene leden van het corps diplomatique. Hij behoorde tot geen politieke partij. Jan Masaryk werd in 1886 te Wenen geboren en ontving zijn opvoeding in Praag en New-York. Bij de oprichting van de Tsjecho-Slowaakse re publiek trad hij in diplomatie ke dienst. Hij trad af als gezant te Londen na de overeenkomst van Münehen in 1938. Sedert 1925 had hij de functie van ge zant bekleed. Na zyn afti-eden Hij leed aan neerslachtigheid Jan Masaryk, de Tsjechische minister van buitenlandse za ken, heeft door zelfmoord een eind gemaakt aan zyn leven. Zyn ontzield lichaam werd Woensdagmorgen gevonden voor op het plaveisel onder het raam van zijn kamer op het de partement van buitenlandse zaken. Men neemt aan, dat hij in een bui van moedeloosheid uit het raam is gesprongen. Masaryk leed sinds de com munistische staatsgreep in zijn land aan buien van grote neerslachtigheid. Zijn vrienden, zagen hem weinig en meestal' sloot hij zich in zijn kamer op. Zondag heeft hij lange tijd' ver toeft bij het graf van zijn va der, de grote president Masa ryk. Hij keerde daarna weer naar zijn kamer terug en sindsdien heeft men hem niet meer gezien. Volgens een officiële mede deling van het bureau van Gottwald toonde Masaryk geen enkel teken van neerslachtig heid. Hij was integendeel vol goede moed. Tengevolge van ziekte, die met slapeloosheid gepaard ging, heeft hij 'n eind gemaakt aan een leven, dat aan vaderland en volk was ge wijd. Vólgens deze lezing zou Masaryk vergif hebben ingeno men. Nosek, de communistische minister van binnenlandse za ken, heeft in het parlement verklaard, dat Masaryk zich ongeveer om 6 uur in de och tend uit het raam van zijn ka mer geworpen had. Zijn lijk werd een half uur later ge- vonden. VERSLAGENHEID IN PRAAG. De tragische dood van de minister van buitenlandse za ken schijnt de regering in ver warring te hebben gebracht, aldus meldt Reuters correspon dent uit Praag. Functionarissen van het de partement van buitenlandse zaken verklaarden, dat geen verdere bijzonderheden over Masaryks dood bekend konden worden gemaakt. Praag maakte na het be kend worden van het nieuws een Indruk van diepe versla genheid. Mensen verzamelden zich in groepjes en fluisterden elkaar het nieuws toe. Het de partement van binnenlandse zaken, heeft bevolen, dat van alle openbare gebouwen de vlag halfstok moet waaien. Gottwald heeft een tele gram, waarin hij zijn deelne ming betuigt, gezonden aan dr. Alice Masaryk, de zuster van dr. Jan Masaryk. In het parlement heeft hij echter niet over de dood van Masaryk ge sproken. REACTIES. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde: „Niets kan duidelijker het ka rakter van de jongste gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije en het verraad van een min derheid die haar orders uit het buitenland ontvangt, demon streren dan de dood door eigen hand van de zoon van wijlen president Masaryk". Diplomatieke en politieke kringen te Parijs zagen het uiteindelijke bewijs van een to tale verdwijning van de vrij heid in Tsj.-Slowakije. Trygve Lie, secretaris-gene raal der V. N., heeft president Benesj telegrafisch zijn condo- leantie overgebracht. De Tsjecho-Slowaakse con sul-gen. te Sydney is gister middag afgetreden,- nadat hij verklaard had dat Masaryks dood „geen zelfmoord, maar gewone moord" was. De Britse premier, Clement Attlee, heeft een persoonlijke verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de dood van Ma saryk een grote schok voor hem is. In het Britse Lagerhuis heb ben Bevin en Churchill de na gedachtenis van Masaryk ge- eerd. Het Lagerhuis hoorde de redevoeringen onder de groot ste stilte aan. Jhr. Michiels van Verduy- nen, de Nederlandse ambassa deur te Londen, zeide diep ge troffen te zijn door het nieuws van Masaryks dood. Hij had do Tsjechoslowaakse staats man bijna dertig jaar lang zeer intiem gekend. Radio Moskou heeft geen commentaar geleverd. Alleen de mededeling van de Tsjecho- Slowaakse regering werd om geroepen. Marshall zei Woensdag tij dens zijn persconferentie, dat er in Tsjecho-Slowakije thans een „schrikbewind" heerst. Hij noemde de gebeurtenissen in i sjecho-Slowakije „tragisch", m ,het bijzonder wat er met sorrnge functionarissen was Masaryk 20 vandaag ;met „..XS? verschillende zijder. wordt reeds de veronderstel ling geuit dat Masaryk geen zelfmoord heeft gepleegd, doch dat er misdaad in het spel is. Jan Masaryk. Regering Gottwald en de Veiligheidsraad. Verzoek van Papanek. Jan Papanek, de perma nente Tsjecho-Slowaakse ver tegenwoordiger bij de V.N., heeft de huidige regering in zijn land afgekeurd en de Vei ligheidsraad verzocht^ een on derzoek naar het communis tisch optreden aldaar in te stellen. Het verzoek zal echter niet op de agenda van de raad worden geplaatst. De Tsjechpslo waakse gezant te Osló, dr. Emil Walter, heeft meegedeeld, dat hij zijn ont slag heeft ingediend. Dr. Zenkl, oud vice-premier en voormalig voorzitter van de partij der nationale socia listen, is afgetreden als afge vaardigde van de Tsjecho slowaakse volksvertegenwoor diging. Gottwald heeft de eerste zitting van het parlement sinds- de kabinetscrisis geo pend met een rede, waarin hij verklaarde, dat de „Februari storm" een eind maakte aan de schijn, alsof de republiek op twee stoelen zat. Tsjecho slo wakije was en zou een trouw en betrouwbaar lid van de Slavische familie blij ven. Hij deelde het parlement mede, dat er een nieuw ont werp voor de grondwet zou worden opgesteld. Vier „zware gevallen" ontsnapt. Vier S.D.-ers, die gedeti neerd waren in het kamp Wes- terbork, hebben kans gezien te ontsnappen. Onder hen bevin den zich de 34-jarige W. Mul der uit Groningen en de Duit ser H. Küter, die o.m. deel uit maakten van een berucht Sil- bertannekommando. Beiden werden in de psychopatenaf- deling verpleegd. De twee an dere ontvluchten zyn de be ruchte S.S.-ers W. Hokman uit GenemuHen en M. Folke- ma uit Delfzijl. Evenals de Hongaarse ge zant te Londen, heeft than?- ook de eerste secretaris van deze legatie, Nagy, zijn ont slag ingediend. maakte hy een rondreis door de Ver. Staten, waar hy lezin gen hield. In 1939 keerde hij in Engeland terug waar hy na de overweldiging van Tsjecho- Slowakije door Hitier voor zyn land bleef werken. Tijdens zijn verblijf in New- York, in zyn jonge jaren, ver diende hy zijn levensonderhoud eerst als arbeider in een ijzer fabriek, daarna als» pianist in een bioscoop en tenslotte als directeur van de „Crane Iron work Company". Bij het uit breken van de eerste wereld oorlog keerde hij naar zijn land terug waar hy ternauwer nood ontkwam aan een dood vonnis wegens „politieke onbe trouwbaarheid". In 1920 en 1921 was hij privé-secretaris van president Benesj. Hij huw de in 1924 met Frances Crane, dochter van de Amerikaanse gezant te Peking. DE BEGRAFENIS. De begrafenis van Masaryk is door de regering gesteld op Zaterdagmiddag. Hij zal een staatsbegrafenis met volledige militaire eer krijgen. Premier Gottwald zal een rede uitspre ken. Het stoffelijk overschot zal naar Lany, de begraaf plaats van Thomas Masaryk, worden overgebracht. MASARYKS OPVOLGER. Algemeen wordt aangeno men, dat Wladimir Clementis, de huidige communistische on derminister van buitenlandse zaken, Masaryks opvolger zal zijn. Indien er een niet-com- munist wordt benoemd, heeft Zdenek Fierlinger naar men gelooft de grootste kans. Kustvaarder van de helling 'gevallen. ARBEIDER VERDRONKEN. Woensdagmorgen is op de scheepswerf van de Gebr. Bodewes te Hoogezand een schip bij de tewaterlating ge kapseisd. Het schip bleef hal verwege de helling haken en viel toen zijdelings in het Winschoterdiep. Er bevonden zich dertig mensen aan boord, van wie verschillende onmiddellijk te water sprongen. Anderen, die in het schip de kust vaarder „Rien aan het werk waren. werkten zich door de patrijspoorten naar buiten. De 26-jarige arbeider Land man, die onder in het schip aan het werk was, is ver dronken. 'Volgens ooggetuigen zou 'n scheepschroef zijn vastge haakt achter een balk van de helling. Deskundigen breken zich op het ogenblik, het hoofd hoe 't vaartuig dat een onoverkome lijk obstakel vormt voor de scheepvaart, verwijderd kan worden. Men vermoedt, dat een ge deelte van de werf voor het bergingswerk zal moeten wor den uitgegraven. Vandaag ...is het 700 Jaar gele den dat door Graaf Wil lem II aan Zierikzee stadsrechten werden ver leend; ...wordt Koning Frede- rik van Denemarken 49 jaar; ...is het 25 jaar geleden, dat de Krupp-fabrieken te Essen door de Fran sen werden beZet, waar bij vele doden vielen; ...is het 8 jaar geleden, dat tussen Sovjet Rus land en Finland vrede werd gesloten. Leerling-machinist viel van locomotief. Dinsdagmorgen viel de 29- jarige leerh'ng-machinist B. Ens:ng te Coevorden van de locomotief van de eerste die dag vertrekkende trein naar Zwolle. Hij raakte onder de wielen, waardoor zijn beide benen bijna geheel werden afgereden. tegen communistisch drijven' Scherpe resolutie van plaatselijk kader. Het kader der E.V.C. te Rotterdam heeft in een re solutie stelling genomen te gen wat het noemt het „drijven van de Communis tische Party binnen de E. V.C.", waardoor de organi satorische zelfstandigheid der E.V.C. in groot gevaar zou zyn gebracht. Boven dien meent men, dat hier door een „verderfelijke jno- raal wordt gewekt, waar door de kameraadschap en de eenheid ernstig worden bedreigd." Vastgesteld wordt, dat het grootste deel der E.V.C.-leiding volle medewerking aan deze C.P.N.-tactiek verleent. Besloten is. de door het plaatselijk bestuur van Rotter dam reeds ondernomen stap pen goed te keuren en geen enkele inmenging van welke politieke partij in de organen Het Wereldgebeuren Rau wordt hoofd Als een onafwendbaar nood lot voltrekt zich de splitsing van Duitsland in steeds snel ler tempo. De Duitse optimis ten, die nu nog ijveren voor een centrale regering in Berlijn, zullen nu wel hebben ingezien, dat zij hun aspiraties tot na der order op stal kunnen zet ten. De Londense conferentie heeft duidelijk gemaakt, dat West-Duitsland zal worden op genomen in een West-Europees blok en in het plan-Marshall. Het blijft voorlopig bestuurd onder opperste leiding van de geallieerden, maar aan dc reeds bestaande economische regering zal een ruime vrijheid van handelen .worden toege staan. De eerste reactie van Mos kou is geweest een scherpe protestnota. die overigens wei nig zal uithalen. Belangrijker is, dat de Russen van plan zijn het voorbeeld van de Amerika nen te volgen door ook van Oost-Duitsland een aparte staat te maken met een ersatz- kabinet. Ze hebben bevel gegeven het huidige Duitse bestuur in de Sowjet-zóne te ontbinden en te vervangen door een nieuw economisch bestuur, dat zeven tien onderafdelingen zal heb ben. De communist Heinrich Rau is benoemd tot voorzitter van de economische raad van de Sow jet-zóne. Zijn positie komt vrijwel overeen met die van di. Punder, die onlangs werd ge kozen tot voorzitter van het economisch bestuur van Bizo- nia. Verder zal op 18 Maart de vorming van een Duitse volksraad haar beslag krijgen. Deze volksraad zal zich moe ten opwerpen tot een soort parlement voor Oost-Duits land. Het spreekt vanzelf, dèit de socialistische eenheidspartij er een overheersende rol speelt, zoals trouwens in het gehele bestuur. Tegelijk met de hervorming zijn talrijke leden van het per soneel van het centrale be stuur ontslagen. Alle belangrijke functies worden door communisten be zet. In sociaal-democratische kringen heeft het de aandacht getrokken, dat de voiymalige sociaal-democraten, die als lid der eenheidspartij leidende plaatsen in het centrale be stuur hadden, in het nieuwe bestuur achteruit worden ge schoven. Langzamerhand wordt dus Oost-Duitsland ingevoegd in het Oostelijk blok. Het is een ontwikkeling, die al lange tijd te voorzien was en waarvan niemand kan voorspellen wat op de duur het resultaat zal zijn. Duitsland kan niet eeuwig bezet blijven en eens zal een vredesverdrag op papier moe der Rotterdamse E.V.C. te dul den. Bestuurswijzigingen of aanvullingen op last van de landelijke E.V.C.-leiding zullen niet aanvaard worden. Beslis singen in deze liggen uitslui tend in handen van de bij de Rotterdamse - E.V.C. aangeslo ten arbeiders. OPROEP. De resolutie, welke in een Dinsdagavond gehouden verga dering werd aangenomen, ein digt met een oproep tot alle E.V.C.-ers in het gehele land om ziqh achter de Rotterdam mers te scharen en de bewe ging van bederf en vernieling te redden. Van de 55 aanwezige be stuurders stemden 47 vóór en 8 tegen deze resolutie. Labour achter Britse Palestina-politiek Tydens een vergadering van de parlementsleden van de Britse Labour-party is met grote meerderheid de vege- ringspolitiek ten aanzien van Palestina goedgekeurd. Tijdens het Lagerhuisdebat verklaarde Creech Jones dat het Britse volk „geen nieuwe verplichtingen in Palestina zal dulden, na de bittere en tra gische ervaringen". Op een vraag wat er zou ge beuren als dc commissie van de V.N. op 15 Mei het bestuui niet overneemt, antwoordde Creech Jones: Als de Palesti- na-commissie niet in staat is haar taak op zich. te nemen, zullen wij ons voor een geheel nieuwe- situatie geplaatst zien. Schoenen voor stamkaarten op 7. In afwijking van de rege ling, volgens welke gedurende de laatste maanden per 8 we ken anderhalf cijfer werd aan gewezen voor de uitreiking van schoenenbonnen, zal In 't tijdvak van 13 Maart tot en met 8 Mei 1948 slechts uitrei king van schoenenbonnen S laats vinden aan personen, ie in het bezit zijn van een TD met het eindcijfer 7, uit gezonderd aan de kinderen van 0 tot en met 10 maanden. Deze uitreiking vindt plaats tegen inname van de mlegvei- bon 612. Eet meer eieren In de maanden April, Mei en Juni zullen waarschijnlijk aan alle leeftijdsgroepen regel matig eieren verstrekt kunnen worden. Onder voorbehoud van onvoorziene omstandighe den zal te beginnen met 1 April a.s. iedere veert jen da gen een bon voor twee eieren worden aangewezen. Euwe verliest opnieuw. Smyslov-Botwinnik remise Dr. Euwe heeft Woensdag avond z\jn afgebroken partij tegen Smyslov opgegeven zon der verder to spelen, nadat hij kennis had genomen van de 42ste zet van Smyslov p a5-c6. De partij SmyslovBotwin- nik is na 45 zetten geëindigd in remise. De stand na de 4e ronde luidt nu: 1. Botwinnik 2V» (uit 3); 2. Keres 2 (uit 3); 3. Smyslov 2 (uit 4); 4. Reshevsky 1VL» (uit 3); 5. Euwe (uit 3). De 5e ronde wordt Donder dagavond in de Dierentuin ge speeld. Reshevsky speelt tegen Euwe en Keres tegen Botwin nik. Verdrag wordt spoedig ondertekend. De overzeese gebiedsdelen. Volgens Reuters diploma tieke correspondent zal het verdrag van de West-Europe- se Unie waarschijnlijk onder tekend worden tussen 15 Maart, de datum waarop de tweede Marshall-conferentie ten wórden gezet. Dat wordt echter voor beide kampen als van later zorg beschouwd Voorlopig gaan zowel de Ver. Staten als Rusland in de door hen beheerste gedeelten van Duitsland hun eigen gang. Het is voor de Duitsers niet prettig op die manier getwee- endeeld te worden, maar ze hebben van Göbbels kunnen le- lcren, dat dc geschiedenis hard is voor de volken, die zich niet sterk genoeg toonden. Na de oorlog met 25% gestegen Goes als zelfstandig groepshooidstation Waarschijnlijk zal het in Mei a.s. mogelijk worden om het stukgoederenvervoer per spoor tussen allo grote plaatsen in 24 uur te doen plaats vinden. Dus vanmor gen een pakje bijv. te Goes ten vervoer aangeboden, morgen by de geadresseerde te Groningen besteld! Knap werk, vindt U niet? Heeft u er echter wel eens een ogenblik bij stil gestaan, welk een grote organisatie no dig is om er voor te zorgen dat iedereen zijn boter, textiel, sigaren, kortom alles, op tyd thuis krijgt? Wellicht niet. Hoogstens heeft men eens ge mopperd als het er om een of andere reden niet op tyd was. Wy hebben er eens enkele uurtjes van onze nachtrust aan opgeofferd om, terwijl 't over grote deel van Zeeland nog veilig in Morpheus' armen lag, een kijkje te nemen in het se dert 1 Juli 1947 in bedrijf zijn de „zelfstandig groepshoofd- station stukgoederenvervoer Goes", zoals dit in spoorweg kringen officieel heet. HET GROEPSSYSTEEM. Voor een goed begrip eerst iets over de wijze waarop de ze interessante tak van dienst van de Ned. Spoorwegen is sa mengesteld. Teneinde een zo snel mogelijk vervoer van stukgoederen te verkrijgen, zijn de N.S. reeds voor de oor log begonnen het gehele land in groepen te verdelen. Er zyn 35 groepshoofdstations, die 't middelpunt vormen van een groot aantal stations, die alle te vervoeren stukgoederen naar dit hoofdstation zenden Daar wordt een trein gefor meerd waarin alle goederen, die voor een bepaalde groep bestemd zijn, in afzonderlijke wagons worden geladen. Alle voor Walcheren, Z.- en N.-Be- veland en Z.-Vlaandcren be stemde goederen, die bijv. op het hoofdstation Groningen worden samengebracht, komey dus in één wagon, die regel recht zonder overladen naar Goes wordt gedirigeerd. Het enige wat er onderweg mee gebeurt is, dat de betreffende wagon zo nodig in een andere trein wordt gerangeerd. ONDER ROOSENDAAL. Tot vorig jaar viel Zeeland ondër het hoofdgroepsstation Roosendaal, doch daar de stukgoederenloods ter plaatse gedeeltelijk verwoest werd, en hetgeen belangrijker is, het stukgoederenvervoer naar Zeeland in vergelijking met vóór de oórlog, met 25 ge stegen is, heeft men besloten Zeeland 'n eigen hoofdgroeps station te geven. De keus is hierbij gevallen op Goes, van wege haar gunstige geographi- sche ligging en bovendien om dat zy over 'n behoorlijk uitge ruste vrachtgoederenloods be schikt. Met grote moeilijkheden kampend, o.a. wat betreft nieuw personeel dat geheel op geleid en ingewerkt moest worden en dientengevolge soms ook gerechtvaardigde klachten van het publiek, is men het nieuwe hoofdgroeps station gaan opbouwen en thans is men zover dat de zaak goed functionneert. GROTE BEDRIJVIGHEID. In het vroege morgenuur heerst er reeds een grote be drijvigheid. Het is er eigenlijk altijd druk, want er wordt dag en nacht gewerkt. De nacht ploeg heeft alle goederen die de vorige namiddag met de ge wone goederentreinen zijn aan gevoerd, verkerkt en in de grote loods opgestapeld in de met borden aangegeven vak ken van de bode- en A.T.O.- diensten, die voor de verdere afvoer zorgen. HOOGSPANNING. Even over vijven is echter de speciale stukgoederentrein uit Roosendaal gearriveerd met de op de vorige dag in Amster dam, Rotterdam en N.-Brabant aangeboden stukgoederen. Nu is het hoogspanning, daar ai deze goederen enkele uren la ter op transport moeten zijn naar de uiteindelijke bestem ming. Verschillende ploegen hebben elk een wagon onder handen genomen; één man in de wagon sorteert de goederen en enkele anderen zorgen met handige wagentjes, dat alles op zijn goede plaats in de loods terecht komt. De pakketten voor Middelburg, Vlissingen en W. Z.-Vlaanderen worden ter besparing van ruimte in de loods direct in twee andere wagons overgeladen, die zo enigszins mogelijk aan de per sonentrein van 9 uur uit Goes moeten worden gekoppeld Wanneer eenmaal de loods met 80 90 m uitgebreid zal zijn. door de thans reeds aange brachte overkapping dicht te maken, zal ook Midelburg ver der met auto's worden bediend, zodat een overlading in Mid delburg en dus ook tyd bespaard wordt. BEWAAKT VERVOER. Speciale aandacht wordt be steed aan de de naam zegt het reeds „bewaakt ver- voer"-goederen. Hieronder val len de diverse, tegenwoordig kostbare goederen als textiel, boter, sigaren enz. Onder toe zicht van een spoorwegrecher cheur worden de wagons ge opend, gelost en geladen. Al lerlei Contrólemaairegelen wor den genomen, zodat deze goe deren van 't begin tot 't eind punt bewaakt worden en frau de practisch onmogelijk is, al thans niet zonder dat ae dader nagegaan zou kunnen worden. Rond 8 uur worden dan de A.T.O.-wagens voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaandefen geladen, vervolgens voor de stad Goes en tweemaal per week de par ticuliere bodediensten die de dorpen op N.-Beveland en an dere gemeenten op Z.-Beveland bedienen. VERZENDING. Tegen het middaguur moet de loods van aangekomen goe deren gezuiverd zyn, waarna de in de avonduren te vertrek ken stukgoederentrein wordt voorgereden om geladen te worden. Uiteraard is deze trein van kleiner omvang, daar nu eenmaal minder stukgoe deren uit Zeeland verzonden worden. De hoeveelheid van vertrekkende en aankomende stukgoederen bestaat voor het hoofagroepsstation Goes in een verhouding van 1 2 y2. Zee land verzendt haar producten meer in massa, dus met wa gonladingen. Wanneer wy by dit alles ten slotte nog rekenen de omvang rijke administratie van vracht brieven enz. die verwerkt moet wórden, dan ziet men dat er heel wat vast zit aan een zaak die men geneigd is heel nor maal en vanzelfsprekend te vinden! te Parns begint, en 19 Maart, mits de werkzaamheden te Brussel tijdig gereed konen. De tijd van Bevin, de Britse minister van buitenlandse za ken, zowel als van Bidault. zijn Franse collega, blijkt na melijk zo druk bezet te zyn, dat het uitgesloten geacht moet worden dat deze twee staatslieden nog- voor de Pa- ryse conferentie naar Brussel zouden kunnen gaan om hun handtekening onder 't West- Europees verdrag te plaat sen. OVERLEG MET DEN HAAG. De afgevaardigden van de vijflandencommïssie hebben zich Woensdag in hoofdzaak bezig gehouden met het revi seren van de door de redactie commissie opgestelde teksten. Een artikel, over de inhond waarvan geen bijzonderheden werden verstrekt, maakt het noodzakelijk dat dc Neder landse gedelegeerden zich met Den Haag in verbinding stel len. Overigens is men vrijwel in ieder opzicht tot overeen stemming gekomen. Men heeft o.a. besloten een consultatief orgaan op te richten met uit lopers op economisch, cultu reel, sociaal en militair gebied. DONDERDAG KLAAR? Naar een Nederlandse zogs man verklaarde, wordt ver wacht, dat, hoewel nog veel administratieve arbeid ver richt moet worden, de werk zaamheden Donderdag voltooid zullen zyn. Verder verklaarde deze zegsman dat het hier een zuiver Europees verdrag be treft. In de opgestelde tekst worden de voorwaarden om schreven waaraan de landen, die zich bij de Westerse Unie willen aansluiten, zullen moe ten voldoen. De heer van Langenhove, het hoofd van de delegatie der Beneluxgroepering. sprak voor de aanvang der plenai re zitting categorisch het berleht tegen, volgens het welk eventuele militaire hulp zich op grond van het pact ook zal uitstrekken tot de overzeese gebiedsdelen. Gevraagd of in het kader van de overeenkomst wel dc economische hulpverlening zich zal uitstrekken tot de overzee se gebiedsdelen, antwoordde dc heer Langenhove, dat hij dit niet kon bevestigen. DE VOORSPEL T: ZONNIG EN DROOG. Geldig tot Donderdagavond. Droog en zonnig weer, met »yna overal zwakke wind. Temperatuur tegen de middag stijgend tot ongeveer dezelfde waarde als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1