Eén nationaliteit voor het gehele koninkrijk NIEUWS UIT ZEELAND Prof. ir. W. Schermerhorn sprak te Vlissingen Zelfbewust platteland een geluk voor ons volk Nieuws in een Notedop Mislukte combinatie van Euwe Reshevsky verloor door tijdsoverschrijding Botwinnik heeft de leiding Munitie uit Zeeland naar de bodem der zee. Nederland op de Tweesprong Walcheren. Mr. Linthorst Homan sprak voor Zeeuwse plattelands vrouwen Van de Ronde Tafel Ook defensie en b ultenlandse zaken centrale aangelegenheden. Defensie-problemen. Verschenen is het reeds aangekondigde centrale rap port der Ronde-Tafel-conic- reytic, voorzover het betreft de bijzondere onderwerpen. Daar aan is het volgende ontleend. De buitenlandse zaken moe ten worden behartigd door ■koninkrrjks-organen, met als top de kroon, die by overeen komsten altyd party moet zyn, zelfs als zy meer regio nale zaken betreffen, mede In verband met de mogelijkheid van geschillen. Overigens zou er een ruime delegatiebe voegdheid moeten bestaan t.a. v. de voorbereiding en de uit voering van verdragen en overeenkomsten, welke meer in het bijzonder een gebieds- deel betreffen. Vrij algemeen werd deme ning gehuldigd, dat economi sche zaken van gemeenschap- peiyk belang op het hoogste niveau moeten worden behan deld en dat voor de meer re gionaal geaarde buitenlandse economische relaties er een intensief inter-regionaal over leg dient plaats te hebben. Door het grootste deel der gedelegeerden uit Cur&cao werd met klem de volledige vryheid t.a.v. het al dan niet toetreden tot verdragen en overeenkomsten op economisch gebied verdedigd. NATIONALITEIT EN BURGERSCHAP. Algemeen was men het er over eens, dat er één nationa liteit voor het gehele konink rijk moet z'un. Daarnaast wa- ro een landsburgerschap in te stellen, waarvoor men zou moeten opteren. Aan zulk een landsburgerschap zouden ze kere politieke rechten kunnen worden verbonden. De huidige nationaliteitsre geling in het konlnkryk over zee Is intussen zo onbevredi gend, dat bij de regering op een zeer spoedige herziening dient to horden aangedron gen, tengevolge waarvan het Nederlands onderdaanschap zal verdwijnen. Het vliegkampschip „Ka rei Doorman" is, na tweo jaar by de Ned. Marine in gebruik te zyn geweest, naar Enge land teruggekeerd. Te Boxel is op 34-jarige leeftyd overleden mej. Elise Soer, een der eerste vrouwe lijke leden van de My. der Ned. Letterkunde. De. Engelse communisti sche partji deelt mede, dat Harry Poiitt, secretaris-gene raal der party, van Canada geen toestemming heeft ge kregen om in Apnl een serie lezingen in dit land te houden. Londen heeft na een tele fonische waarschuwing voor een helse machine in een bios coopzaal de voorstellingen on- minddeliyk gestaakt. Het on derzoek heeft geen resultaat opgeleverd. Gencraal-majoor van Fleet, hoofd van de militaire afdeling van de Amerikaanse missie in Griekenland, heeft verklaard, dat de Griekse guerilla's deze zomer volko men verslagen, zouden worden. De voormalige Bulgaarse gezanten te -Londen en Brus sel zyn van de Bulgaarse na tionaliteit vervallen verklaard. Naar te Buckingham Pa lace wordt vernomen, zullen koning George en koningin Elizabeth in het begin van het volgend jaar via het Panama kanaal naar Nieuw-Zeeland en Australië reizen. DEFENSIE. Onder erkenning, dat zee-, land- en luchtmacht in begin sel algemene aangelegenheden zyn, werd er van Curagaose en Surinaamse zyde bezwaar te gen gemaakt, dat in de over zeese landen, zonder verzoek van da verantwoordelijke koninkryks- - van ige orde en rust zou den kunnen worden ingezet. Anderzyds werd daartegenover gesteld, dat de beslissing voor zulk een ingrijpen zou worden genomen in een centraal or gaan, waarin deze landen hun stem kunnen laten horen. gemeenschappelyk ka der defensie aanvaard Het rakter zynde, had men geen bezwaar tegen het houden van strijd krachten („eigen" weermacht) in elk der delen. De dienst plicht is daarby een moeilijk punt, omdat deze b.v. in Suri name desorganiserend op het sterk aan onderbezetting ly'- dende economische leven werkt. Van Cura$aose zijde werd sterk op het inrichten van marine- en luchtvaartbases op de Ned. Antillen aangedron gen. FINANCIËN. De opvatting werd verde digd, dat voor de kosten van het centrale bestuursapparaat een aparte uitgaven-begro ting, te voeden door quota uit de del^n, zou moeten worden opgesteld. De bydragen in de andere uitgaven zouden inci denteel moeten worden gere geld en zouden op de lanasbe- grotlngen moeten komen. Anderzijds werd gepleit vóór één ryksbegroting, even tueel uiteenvallend in twee stukken (vaste en variabele lasten) met daarnaast een middelenstaat, gevoed door by dragen uit de drie delen. w De burgeriyke luchtvaart gemaakt. Ex-koning als opera-zanger Het stadsbestuur van Detroit, dat de plaatse- lyke opera exploiteert, heeft gewezen Koning Michaël van Roemenië 1000 dollar per week aangeboden zo hy de hoofdrol wil zingen in de operette „Desert Song". Het operabestuur deelt mede, dat pogingen ge daan worden om prinses Anne van Bourbon-Par- ma aan te werven voor de rol van Xenia in „De sert Song". werd een interregionaal be lang geacht. ONDERWIJS. Het onderwys is in beginsel een inwendige aangelegenheid, al moet het statuut bepalen, dat er in de samenstellende delen vryheid van opvoeding en onderwys zal zyn. Er was verschil van mening over de vraag of de financiële gelykr stelling van het onderwys als komnkryksaangelegenheid dient te worden aangemerkt. SCHEEPVAART. Een aantal leden meende, dat de scheepvaartaangelegen heden gemeenschappelijke be langen vormen, te behartigen door de centrale organen, zy het, dat onderdelen moeten kunnen worden gedelegeerd (byv. de Rynvaart). Anderen wilden de aangelegenheden de grote vaart betreffende zien als interregionale aangelegen heid, te regelen in' onderling overleg. De binnenvaart en de kustvaart wilden deze leden als interne zaak beschouwen. EVOHGRATIE. De vraag rijst of en in hoe verre de nationalen dienen te worden toegelaten tot alle de len van het koninkryk. Men is het er over eens, dat de na tionalen in beginsel toegang moeten hebben tot alle rijks delen, maar dit neemt rfiet weg, dat de landen zelfstandig economische eisen kunnen stel len voor de vestiging. Wat de verhouding naar buiten betreft ziet men in. dat de immigra tiepolitiek tot koninkrijksaan- gelgenheid dient te worden (Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rhcumatische pynen met allo gevolgen slopen voort durend aan Uw nele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru- schen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zjj znn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen do kleine dosis Kru schcn maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadciyke zuren, die zich an ders gaan vastzetten, wor den medegenomen en verwij derd langs natuuriyke weg Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vry van pyn. Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling) Het is dr. Euwe ook in de vierde ronde niet gelukt zijn eerste winstpunt to behalen. Hij bracht tijdens zyn parly tegen Smyslov in alle scnaak- zalen in ons land spanning door plotseling twee paarden achter elkaar te offeren. Hoe wel niemand de bedoeling er van doorgrondde, rekende men er op, dat Euwe do zaak wel diep doorgerekend zou hebben en een onweerstaanbare mat- aanval zou inleiden. Dat viel tegen. Op de zetvolgde plot seling een onnozele pionzet, die weinig opleverde. Wel £af Euwe 'n paar scliaakjes, maar de zwarte koning kon gemak- keiyk ontsnappen en Smyslov bleef, twee stukken voorstaan tegen enkele pionnen. Het is weinig waarschijnlijk, dat de afgebroken party te houden zal zyn. Reshevsky kwam als ge woonlijk in heftige tijdnood en kon het dit koer legen Botwin nik nlelk bolwerken. Op de 32ste zet verloor hij door tijds overschrijding, hoewel do stand toch reeds verloren was. In de partij EuweSmyslov wérd een bekende variant van de Spaanse partij in snel tem po afgedraaid. De torens ver dwenen spoedig van het bord en er ontstond een yry gelijke stelling'. Euwe posteerde een paard op d5, dirigeerde zyn stukken ftaar de koningsvleugel err stond op dat moment ongetwij feld beter. Toen volgde de mis lukte offercombinatie, die tot een vrijwel verloren .stelling leidde. Botwinnik gaf Reshevsky in een variant van het Nimzo- Indisch geen schyn van kans. De Rus stelde zich sterk op en de partij vorderde slechts langzaam. Omstreeks de 30ste zet werd de stand zeer inge wikkeld. Reshevsky raakte de kluts kwijt, verloor een stuk en bo vendien viel zyn vlaggetje. Vandaag worden de afge broken partijen uitgespeeld. Morgenavond worden ge speeld ReshevskyEuwe en KeresBotwinnik. Deze nartijen zijn in Vlissin- gen, Miadelburg, Goes en Zle- rikzee weer te volgen. Geen herziening van het Consumentencrecliet Op vragen van de heer Ha ken, over terugbetaling van het consumentencrediet, heeft minister Drees geantwoord dat het aantal gevallen, waar in consumentencredietnemers hun waardeboekje hebben te ruggegeven, omdat zy niet in staat zijn het vóór de uitrei king vastgestelde afbetalings bedrag te Detalen, zeer gering is. Hieruit vloeit voort dat het niet noodzakelijk is een alge hele herziening van de afbeta lingsnormen te overwegen. Wel is echter besloten de afbetalingsregeling te wijzi gen. Volgens de nieuwe rege ling zal van verhogingen van het gezinsinkomen f 2 buiten beschouwing worden gelaten en van het overblijvende be- drag in het algemeen slechts de helft als inkomstenver- J vermeerdering worden be schouwd. Vakverenigingsleiders vergaderen te Londen. Te Londen zyn 48 vakvere nigingsleiders byeen om te spreken over de methoden, die gevolgd dienen te worden bij de uitvoering van het Mars hall-plan. Tot voorzitster werd gekozen miss Hancock, Engels afgevaardigde. Van Nederlandse zijde wordt aan de conferentie deelgeno men door de heren E. Kupers en A. Vermeulen van het N.V. V., A. C. de Bruyn van de Ka tholieke arbeidersbeweging en F. P. Fuykschot van het Christelyk Nationaal Vakver bond. Alle sprekers op de confe rentie legden de nadruk op de belangrijke rol van de arbei ders- en vakverenigingsbe wegingen van West-Europa bij de uitvoering van het Euro pese herstelprogram. Er ïüjn twee commissies, elk van zeven leden, gevormd. De eerste zal een algemene ver klaring opstellen over de oog merken der conferentie en de tweede zal aanbevelingen, doen over een of andere vorm van een blyvende organisatie. Levenslang tegen handelsreiziger moordenaar geëist. De officier van Justitie by de Arnhemse Rechtbank eiste Dinsdagmorgen levenslang te- gen de handelsreiziger F. J. oyaerts, die in April 1947, toen hij betrapt werd by een inbraak, twee personen neer schoot, van wie er een onmid- deliyk overleed. Vliegboot op Celebes gezonken. Een Catalina-amphibievlleg- tulg dienst doende voor hetin- terinsulaire bedryf der K.L.M., is tydens een chartervlucht op S Maart te Poso, midden Ce lebes, op de startplaats be schadigd en gezonken. Passa giers en bemanning zyn onge deerd. „Dumpings" bij Cadzand en Domburg. Naar wj| vernemen zullen deze week twee grote partyen munitie, die de Duitsers in Zeeland hebben achtergelat: door de Hulpverleningsdienst van het ministerie van buiten landse zaken in samenwerking met de Kon. Mairno in zee worden geworpen, zodat deze gevaarlijke stoffen en voor werpen voor goed onschadelijk zyn gemaakt. Voor dergelyko „sea-dumplngs", zoals zy in vakkringen worden genoemd, is alleen munitie, die tegen een stootje kan geschikt. Gra naten, etc., die voorzien zyn van een ontsteklngsbuïs, wor den op het strand tot ontplof fing gebracht. By Cadzand ligt momenteel nog 200 ton munitie, waarvan 40 ton voor „dumping" ge schikt is. Met een landings schuit van 300 ton zal deze laatst genoemde party een eindweegs zee in gebracht wor den en dan over boord gegooid worden. Men hoopt deze ope ratie Donderdag a.s. te ver richten. Zo spoedig mogeiyk daarna, in ieder geval nog deze week, zal het zelfde geschieden voor de kust van Walcheren ter hoogte 'van Domburg. Hier moeten echter eerst nog de munitiebunkers geledigd wor den en de gevaariyke inhoud gesorteerd. Men schat, dat van deze onsympathieke yoorraad circa 100 ton geschikt is' om naar de bodem van de zee ver wezen te worden. Dit is niet de eerste maal, dat in Zeeland op dergelijke wyze munitie wordt opge ruimd. Vroeger is reeds 900 ton bij Zierikzee „te water ge laten". Zeeuwse Vereniging te Dordrecht. De Zeeuwen te Dordrecht hebben Vrijdagavond verga derd om te komen tot herop richting van de Zeeuwse ver eniging aldaar. De voorlopige voorzitter, de heer G. J. Molhoek, opende de vergadering en zeide o.a. dat de vereniging die sinds gerui me tijd slapende was, nu weer nieuw leven ingeblazen wordt. Want de Zeeuwen voelen zich, ondanks hun aanwezigheid el ders, toch door een onderlinge band samengetrokken. Wy willen trachten; aldus de heer Molhoek, de Zeeuwse gulle sfeer hier fn Dordt in onze kring "terug te vinden. Zo werd dan de Zeeuwse' vereniging onder de naam „Luctor et Emergo"'herboren. Ruim 100 leden gaven zich ter vergadering op. Hierna werd het voorlopig comité by acclamatie tot be stuur gekozen, t.w. de heren D. Blom, Krispynseweg 157 z, •Dordrecht; P. Beenhouwer, RotterdamseWeg 87, Zwijn- drecht; G. J. Molhoek, van Sllngelandtlaan 53, Dordrecht; J. Oele, Bruïnelaan 57, Zwijn- drecht; C. G. den Oude, Vrie- sestraat 47, Dordrecht; S. <J. J. v. d. Velde, Marnixstraat 27, Dordrecht; P. A. Versprille, jac. Catsstraat 3, Zwijndrecht. Het bestuur zal in onder handeling treden met de to neelclub van „Zeelandia" te Rotterdam, over de opvoering van het Zeeuwse toneelstuk „As het tie verloapt". op een nader te bepalen datum. ZEEUWSE RIJWIELBEURS TE GOES. Dinsdag en vandaag Wordt in het Schuttershof te Goes een streekrywielbeurs gehou den, waar de Zeeuwse rywiel- handelaren in een flink aan tal stands van fabrikanten en grosiers, een goed inzicht kunnen krijgen van wat er momenteel in hun branche en dat is heel wat aan de markt is. Op de eerste mid dag was de belangstelling nog groter dan verwacht en te zien naar de druk noterende heren, werden er goede zaken gemaakt. SCHAKEN GOES WON VAN TERNEUZEN. Zondag heeft Goes l een bezoek gebracht aan Zeeuwscb Vlaanderen .voor een 'wed strijd in de competitie van de Z.S.B. tegen Terneuzen I. Goes I won met 73. Stichting voor de Nederlandse visserij. Het 'bestuur van de Stich ting voor de Nederlandse Vis serij is definitief vastgesteld. Het bestaat uit de heren: mr J. H. Kievit de Jonge voorzit ter), dr H. A. H. Kranenburg (secretaris), W. G. Meyboom (penningmeester) E. de Jong, T. de Haas, J. Frater Smid, A. L. van Reenen, J. P. Lonk- huyzen, A. Brink, dr. A. A. M. Anserinck, H. Smits, R. Brands en J. W. Stevenson. Herziening van de Jachtwet 1923. Minister Mansholt heeft 'n commissie ingesteld, die zal onderzoeken, welke wyzlgin- gen en aanvullingen de -jacht wet 1923 behoeft. In deze commissie is tot voorzitter be noemd dr. J. A. van Steyn, HAAGSE BRANDWEER HELPT OOSTBURG. Toen de gemeente Oostburg indertyd als centrumgemeen te van het geteisterde West- Zeeuwsch-Vlaanderen dringend behoefte had aan een brandspuit, kreeg het gemeen tebestuur de gelegenheid tot aankoop van een uit Duitsland teruggehaalde verwaarloosde autospuit. De Haagse brandweer heeft, geheel pro deo, deze autospuit hersteld en Maandag als nieuw naar Oostburg gebracht. Daarby waren aanwezig commandant E. Otten, kapi tein K. Brouwer, brandmeester A. de Haas, allen van de Haagse brandweer, alsmede overste Meenhorst. Na een demonstratie is de spuit aan de burgemeester in Oostburg, mr. K. Hoekzcma, overgedragen. TWEEDE KAMERLID OVER SOCIALISTISCHE ECONOMIE. Er bestond vrij veel belang stelling voor de rede, die het Tweede Kamerlid drs. G. M. Nederhorst Maandagavond in het Schuttershof voor de afde ling Middelburg van de Partij van de Arbeid uitsprak. Drs. Nederhorst had als onderwerp gekozen „Socialisme is anti- kapitalisme". Uitvberig zette hy uiteen, dat voor een gezond staatsbestel geleide economie dringend noodzakelijk is. Voorts betoogde hij, dat het Nederlandse volk niet alleen recht heeft op openbaarheid van het politieke, doch ook van het economische leven. Met name ageerde spreker te gen de kartelvorming, waar door geen uitvoering kan wor den gegeven aan het socialis tisch verlangen, gelyke kan sen voor iedereen. De regering weigert over de omvang van deze kartelvorming inlichtin gen te geven. Tenslotte ging drs. Nederhorst in op het plan- Marshall. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Reorganisatie Bijzondere Vrijwillige Landstorm. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm, het instituut tot steun aan het wettig gezag, ontwikkelt overal In den lan de, ook in Zeeland, weef» grote activiteit. De gewestelijke Landstorm commissies worden op breder basis opgezet dan voorheen; ondermeer worden zij aange vuld met vooraanstaande fi guren uit het verzet en leden van de P.v.d.A. Er ontstaat aldus een hechter organisatie, die, indien de regering dit wenst, tienduizenden dienst plichtigen kan verenigen. Vóór 1939 was dit 80.000 AUTO OP MIJN GEREDEN. Dinsdagmorgen is bii de Uzeren Toren te Westkapel- le een vrachtauto van de D.U.W. op een tankmyn ge reden. De auto werd ver nield. De chauffeur liep en kele lichte verwondingen op. TANKS WEG GEHAALD. De Zuidstraat te Westka- pelle werd tot voor kort ont sierd door twee Canadese tanks, die daar destijds wa ren achtergelaten. Dezer da gen hebben enige militairen ze echter weggehaald, zodat de Zuidstraat nu weer een „vredig" aanzien heeft -ge kregen. De grote zaal van het Con certgebouw te Vlissingen was geheel gevuld met belangstel lenden,-toen de voorzitter van de P.v.d.A., afdeling Vlissin gen, de heer M. A. van Poelje, Dinsdagavond prof. W. Scher merhorn inleidde, die sprak over: „Nederland op de twee sprong". Prof. Schermerhom ving aan met 'n korte beschouwing ovèr de Indische kwestio, die straks zal leiden tot een Grondwetsherziening met de daaraan verbonden Kamerver kiezingen. Het Nederlandse volk moet dan kiezen en een oordeel uitspreken over het gevoerde beleid. Spr. verdedig de uitvoerig het Indische be leid van de P.v.d.A., als het enig mogelijke. Hy achtte dit beleid zedeiyk verantwoord en zowel in" het belang van het Nederlandse volk als van de Indonesische volkeren. Daarna besprak hij enkele problemen, die thans het Ne derlandse volk sterk beroeren en die dikvrijls gebruikt wor den om verwijten te richten tot de P.v.d.A. Men verwijt haar, dat zy voorstandster zou zyn van toenemende ambtena rij en onnodige staatsbe moeienis. Na hulde gebracht te hebben aan het vooroorlogse ambtenarencorps, dat op het stuk van betrouwbaarheid uit stak boven het gemiddelde van het Nederlandse volk, wees spr. op de morele inzinking, die het Nederlandse volk door maakte en waaraan ook het ambtenarencorps niet kon ont komen. De Partij van de Ar beid streeft naar een terug keer van die vroegere, goede moraliteit. Overigens wil de partij niet de handhaving van allerlei kleine distributiemaatregelen. Wèl is zij voorstandster van plan-economie. In dit verband wees spr. op het plan-bureau van ir. H. Vos, dat helaas on der de huidige Katholieke mi nister van economische zaken verschrompeld is. Ook het Marshall-plan eist een planma tige ordening van de economie in de Marshall-landen. Vervolgens behandelde spr. het probleem van de nood der kleine boeren, voor wie een grootscheepse oplossing spr. herinnerde in dit verband aan de sanci'ing van Walcheren in geheel Nederland nodig is. Wyzend op de grote verant- Kerknleuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Zoutelande (toez.) G. de Wijk te Hij- kersmilde. Bedankt voor Ingen H. G. Beneder te Baarland. DR. O. NOREL. Dr. O. Norel, Ned. Herv. Ïredikant te Hemmes, die van 9161921 predikant was by de Ned. Herv. Gem. te Vlis singen, heeft van het prov. kerlcbestuur van Gelderland met ingang van 1 Mei a.s. eer vol emeritaat ontvangen. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Noordeloos J. C. van Ravenswaay te Zaam- woordeiykhcid, die de arbei dersorganisaties «thans reeds dragen in het economische be stel, noemde spr. de noodzaak van medezeggenschap by de bedryfsvoering, waarbij hy o.a. het probleem van overwerk in het belang van de nationale economie aanroerde. Spr. eindigde met de waar schuwing, dat een grote oplos sing van de politielc-economi- sche problemen nodig is, en dat men niet moet wachten totdat een catastrophe een grootse oplossing zal afdwin gen. Er volgde een levendig ap- f>laus. Na de rede bestond ge- egenheid tot debat. De zangvereniging „De Volksstem", afd. Vlissingen, zette aan de bijeenkomst luister bij door het zingen van een aantal liederen Arnemuiden GEREF. JONGELINGS VERENIGING. Vrydagavond hield de Jon gelingsvereniging op Geref. Grondslag, „Immanuel" te Arnemuiden haar jaarverga dering onder leiding van de de heer J. Kwekkeboom. Mu zikale medewerking werd ver leend door de heer P. Th. van Belzen. Namens de Gereformeerde lcerkeraad waren aanwezig Ds. Veldhuijzen en ouderling Kwekkeboom. Namens de ring Middelburg de heren Tevel en Boon, alsmede enkele afge vaardigden van zustervereni gingen en van de Herv. Jon gelingsvereniging. De heer J. Nysse sprak over Antithese en Synthese. Ds. Veldhuijzen sprak hét slot woord en besloot met dankge bed. St. Laurens BEGROTING VASTGESTELD. Dezer dagen vergaderde de raad der gemeente St. Lau rens. De voorzitter deelde mede, dat do byzondere uitkering van het Rijk 10.300.ver minderd met de te heffen straatbelasting, bedraagt. Ge tracht zal worden voor deze belastingheffing vrijstelling te verkrygen. Het bedrag per leerling, be doeld in art. 101 der L.O.-wet, werd gesteld op 18.32. Voor het 2 maal per week ophalen van vuil zal 3 betaald moe ten worden. Besloten werd 95 vierkante meter grond aan te kopen aan de Kerklaan voor 300. Op een verzoek van de ver eniging voor Chr. middelbaar onderwijs en voorbereidend ho- Ser onderwys om voor leer- ngen aan het Chr. Lyceum te Goes een subsidie to verstrek ken werd 'gunstig beschikt. Voorts werd een voorstel om het ambtenaren-reglement in overeenstemming te bren gen met het reglement voor rijksambtenaren z.h.s. aange nomen. Vervolgens kwam de begro ting in behandeling. De heer Riemens merkte op, dat het met de vrijheid en de zelfstan digheid van het gemeentebe stuur ongunstig gesteld is. Spreker hoopte, dat dit in de toekomst beter zal worden. Ten slotte werd de begroting 1948 voor de gewone dienst in ontvang én uitgaaf vastge steld op 182.307.94. Tijdens de rondvraag drong de heer Hamelink er op aan bij de Directie van de gasfa briek te Vlissingen stappen te doen om tot een betere gas- voorzlening te komen. De voor zitter antwoordde, dat her haalde pogingen om een be tere gasvóorziening te .krilgen: steeds mislukt zijn. De- heer-' Marinissen wees op de slechte toestand aan de Nieuwe Prooyenseweg. Een collecte voor de Mevr. Spoor-actie bracht te Veere 95.00 op.: Te Vee^e werd een collec te gehouden voor de verkoop van het Damplantsoen, welke 29 opbracht. In het kader van de Rechis- gelykheid tussen Stad en Platteland organiseerde de Bond van Plattelandsvrouwen Dinsdagmiddag in het Schut tershof te Goes een vry druk bezochte bijeenkomst, waar mr. J. Linthorst Homan, oud- Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de practische vraagstukktn voor de plattelanders behandelde. Vooraf sprak de presidente, mevr. KostenseKraak een openingswoord, waarin zij in het bijzonder de spreker en mevr. S. C. de Casembroöt van der Feltz, echtgenote van de Commissaris der KJoningin in Zeeland, welkom heette. Nadat het koor van de afd. Zuid-Beveland West van de Bond van Plattelandsvrou wen nog enkele liederen ten gehore nad gebracht, was 't woord aan mr. Linthorst Ho man. KLOOF TUSSEN STAD EN PLATTE LAND. Spr. wees op de goede wis selwerking die er in de vo rige eeuw tussen stad en plat teland bestond. Omstreeks 1900 veran derde dit echter. Stad en platteland sloegen hun eigen richting in. Menige stedeling kykt thans alleen naar de prijs van het product, hem onverschillig latend waar ket werd voortgebracht. De grote crisis van '29 heeft volgens spr. de kloof tussen staa en platteland nog dieper ge maakt. Hier moet echter ook een groot stuk nalatigheid van net platteland worden gezien, daar de stedeling niet voldoende het belang van het platteland voor ons volk is bygebracht. Met nadruk vestigde spr. er de aandacht op dat de komende jaren beslissend zul len zijn voor de vraag of 't Nederlandse volk als een ge sloten volkshuishouding moet worden gezien of niet. Men zal moeten beseffen dat de producten uit eigen bodem dienen voor te gaan wanneer er weer overvloed in de we reld komt. INDUSTRIALISATIE NOODZAKELIJK. Door rationalisatie en me chanisatie in de landbouw zal het karakter van de dorpen sterk veranderen. Sprekend over de industrialisatie merk te mr. Linthorst Homan op, dat het onverstandig is zien hiertegen te verzetten, Ne derland zal hier niet buiten kunnen. Over 10 jaar zullen 350.000 nieuwe arbeiders in de industrie moeten worden opgenomen, daar de landbouw deze bevolkingsaanwas niet kan opvangen. Ook dit zal dus weer tengevolge hebben dat het karakter, van het platteland zal veranderen. Spr. besprak in het ver dere van zijn rede het vraag stuk van de dorpsgemeen-* schap. Zeer vele gevaren drei gen, ook in eigen kring. Er zyn geen middelpuntzoeken de krachten meer m 't dorps leven, zoals vroeger. Wy moe ten deze in onderlinge vriend schap weer" trachten te ver sterken. Hier ligt een belang- ryke taak voor de verschil lende organisaties. Mr. Linthorst Homan ein digde met te wyzen op het ffrote belang dat het platte- and zich meer zelfbewust wordt. „Het Nederlandse volk zou ongelukkigzijn wanneer het geen sterk zelfbewust platteland zou hebben dat weet wat het wil." Na de pauze was er gele genheid tot het stellen van vragen terwyi verder het koor zich nog deed horen. Woensdagavond vervulde mr. Linthorst Homan voor dezelfde actie een spreek beurt te Kruiningen voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afdeling Oost Zuid- Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2