PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen oppositie bij Labour De conferentie te Brussel Landbouw hogeschool bestaat dertig jaar BILT De installatie van de Federale Regering Kerkrestauratie te Aardenburg 191e Jaargang - No. 59 riteave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg DruRJjerU Fa- F van de Velde Jr. Vlissineen- Qii olad versch«nt dagelijks, behaive op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen- WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 Maart '48 ABUiNN&iVLcuM iOPHIJS 25 ct per week; i 3.20 per kwartaal, franco per posl t 3.45 Der kwartaal Losse nummers 5 ct ADVEHTLNTlfSFHUS. 12 ct per mm., minimum p advertentie t 2. Giro nr 359300 P 2 C. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstr 58-6o. tel 10 en 51 MiddelburgLondense Kaai 29 tel 2077 en 2 Goes L Vorststr 55. tel 247» (b gg 22281 - Oostburg Gratamastx 3. el Temeuzen BrouwerUstr 2 Zlerikzee Nwe Bogerdsti C 160 tel 26. Het Wereldgebeuren Pinkstercongres zonder"veel critiek. De stelling van Churchill. Men hoort de laatste t\jd niet zoveel meer over de crisis in het Engelse Labour-bewind. Onder de energieke leiding van de economische dictator Stafford Cripps wordt in stilte hard gewerkt om de economische moeilijkheden te boven te komen en al is de toestand nog alles behalve rooskleurig, een onmiddellij ke ineenstorting is niet te vrezen. Tenzij de Marshall hulp te laat zou komen en dat' is niet waarschijnlijk. Het kiezerscorps heeft ook weer meer vertrouwen gekregen in Labour. De laatste tussentijd se verkiezingen waren even zoveel successen voor de re gering, die geen zetel verloor. Onaer deze omstandighe den zal op 17 Mei in Scar borough weer het jaarlijkse Pinkstercongres van de La- bour-partij beginnen. Men verwacht, dat het een tame lijk dode demonstratie van eensgezindheid zal worden. De Labour-rebellen immers, die vorig jaar nog voor le ven in de socialistische brou werij zorgden, hebben het hoofd in de schoot gelegd en erkend, dat achteraf be schouwd op Bevins politiek eigenlijk niet veel af te din gen viel. De enige die nog een afwijkend geluid laat ho ren is Zilliacus, een Labour- man met eigenzinnige linkse neigingen, men zou kunnen zeggen de Henry Wallace van Engeland. Hij neeft een mo tie ingediend, waarbij de con ferentie verzocht wordt te verklaren, dat de conserva tieve partij de partij van de De economische toestand in Engeland. Dinsdag is een zeer uitge- gebreid regeringsrapport gepu bliceerd, waarin een «verzicht wordt gegeven van de huidige economische positie van het land en waarin de plannen voor 1948 worden uiteengezet. Wanneer de Marshall-hulp. zegt het rapport, niet komt en Engeland ls genoodzaakt zyn Overzeese betalingen ift even wicht to brengen voor zbn re serves zijn uitgeput, betekent dit een zodanige drastische be perking van aankopen tegen dollar en goud, dat werkloos heid op grote schaal, nood en ontwrichting van onze produc tie er het gevolg van zullen zijn en dat de kans op een be hoorlijke levensstandaard voor ons volk nog jaren op zich zal laten wachten. In het rapport wordt het En gelse volk duidelijk gemaakt, dat het zelfs wanneer het AlarsliaLI-plan ten volle wordt ten uitvoer gelegd, rekening moet houden met de mogelijk heid van een verdere daling van de levensstandaard. Het rapport maakt duidelijk, dat zelfs met Amerikaanse hulp verlening de werkloosheid waarschijnlijk met de helft zal toenemen van 300.000 perso nen tot 450.000. Hongaarse socialisten besluiten tot fusie. Het S6-ste congres van de Hongaarse sociaal-democrati sche partij, dat thans te Boe dapest wordt gehouden, heeft eenstemmig een motie van de secretaris-generaal, Szakasits, aangenomen, betrekking heb bend op de fusie van de sociaal democratische met de commu nistische partij en op de zui vering ln de partij. Voorts een motie, volgens welke 37 partijleden van de rechtervleugel worden uitge sloten. Zweedse premier over het communisme. Tage Erlander, de Zweedse premier, heeft tijdens een le ring verklaard: „In de strijd tegen de communisten zullen wy dezelfde politiek volgen als aangegeven door de Noorse premier Knar Gerhardsen, die nH?.ens ,?Ön partij verklaarde: „Wij zullen de communisten met democratische middelen 'rituele wapenen bestrij- coup in Tsjecho-Slowa- kjje neeft ons meer dan iets anders geschokt, aldus Erlan- r®T- Het is belangrijk op te «Kenen, dat de communisten ut het binnenland deze anti- democratische ontwikkeling met volle instemming hebben. 318 iet5 volkomen natuurlijks, zo zelde de pre mier. c World Friendship Association geliquideerd. De World Friendship Asso ciation zal geliquideerd wor den. Het nadelig saldo be- dria£t 70.00° pond sterling. De W.F.A. zal worden ver vangen door een nieuwe orga nisatie, de „World Friends derde wereldoorlog is gewor den door haar fanatieke haat vrees voor de 'Ovjet-Unie. Er zijn verder een groot aantal resoluties ingekomen waarin de regering wordt aangevallen, omdat zij geen krachtiger houding heeft aan genomen op het stuk van lo nen, winsten en prezen. De meeste ervan willen drasti sche maatregelen omde gro te winsten ie beperken.- Over het algemeen echter stellen de vakbonden, die de grote massa der leden leve ren, zich achter de koers van de regering. Het is opmerkelijk, dat de Labourpartij vrijwel alle com munistische aanvallen glans rijk heeft kunnen doorstaan. Terwijl in Frankrijk en Ita lië de straf gedisciplineerde communistische partijen de socialistische volkomen over het hoofd zijn gegroeid en ze tot kleine middenpartijen heb ben teruggedrongen, is de En gelse partij van Harry Politt een onbetekenende groep ge bleven. Dat is in de eerste Slaats toe te schrijven aan et Britse volkskarakter en de Britse tradities, die af kerig znn van elk extremis me. Het bewijst tevens dat de stelling van Churchill Lunshof, dat elke mate van socialisme, ook al is het rose, onvermijdelijk naar éen po litiestaat moet voeren op zijn minst gezegd onjuist is. De Labour-regering heeft geen enkele maatregel geno men. die ook maar enige af breuk heeft gedaan aan de parlementaire tradities. Dat is wellicht de reden waar om de oppositie van links en van rechts nog weinig voet aan de grond heeft gekregen." Wilhelm Furtwangler, de be roemde Duitse dirigent, die door een zuiveringshof te Berlijn werd vrijgesproken, is voor het eerst sinds de oorlog weer ln Londen opgetreden. Nog steeds geheime zenders In Twente. Ondanks het feit. dat P T.T.-ambtenaren in twee we ken tijds twee geheime zen ders in Twente tot zwijgen hebben kunnen brengen ne men de uitzendingen toe. Zon dag waren er vier in de ae ther. Op verzoek van met naam en adres genoemde luiste raars werden gramofoonplaten gedraaid, terwijl voorts re clame werd gemaakt. De ge heime zender kondigde aan volgende week Zondag we derom uit te zullen zenden. Men vermoed, dat deze clan destiene zender in de omstre ken' van Losser werkt, aldus meldt de N. R. Ct. Hongaarse zendelingen naar Oegstgeest. Binnenkort zullen verschil lende Hongaarse zendelingen naar ons land komen om hun studie voort te zetten aan de Zendingsschool te Oestgeest. Zij zullen na volbrachte stu die op het zendingsterrein m Indië te werk worden gesteld. Te hoge lonen in textielindustrie? De Almelose economische politierechter behandelde de geruchtmakende zaak te gen de Twentse textielfabri kanten, de gebr. van Heek en G. W. Wisselink. Hen was ten laste gelegd dat zij aan de spoelsters uurlonen hadden uitbetaald van 65 tot 70 cent, terwijl dit volgens de C.A.O. maar 48 cent had mogen be dragen. De officier van justitie eiste tegen de gebr. H. een geld boete van 8000 en vier we ken voorwaardelijke gevan- fenisstraf en tegen G. w. W. 3000 en drie weken voor waardelijk. De verdediger beriep zich voor de fabrikan ten op overmacht. 15 Maart zal schriftelijk vonnis worden gewez; i. „De Nederlandse Vrouw" toch op Zondag gesloten. Het bestuur van de ten toonstelling ..De Nederland se Vrouw 18981948'' heeft besloten terug te komen op zijn besluit, de tentoonstel ling op Zondagmiddag open te stellen. Het heeft daarbij overwo gen, dat het onder andere omstandigheden geen reden zou hebben gevonden aan 't gevoelen van de minderheid zulk een overheersende bete kenis toe te kennen, doch dat het feit, dat het hier betreft een hulde aan H. M. de Ko ningin door alle Nederland se vrouwen, eist dat zo enigszins mogelijk alles wordt vermeden, wat door bepaalde groepen van vrouwen kan worden gezien als hinderpaal qm aan de tentoonstelling haar medewerking te verle nen. In eigen huis voor het Tribunaal. Het Haarlemse trbunaal heeft heden aan de gewezen burgemeester van Haarlem, S. L. A. P. Plekker, die bed legerig is en wiens verschij nen voor 't tribunaal nog steeds onzeker is, de dagvaar ding betekend. Het A.N.P. verneemt, dat de Eerste Kamer van het tri bunaal de mogelijkheid over weegt de behandeling- van de zaak Plekker op 17 Maart ten huize van deze te doen geschieden, in verband met de slechte gezondheidstoestand van de beklaagde. Kunstmatig horen. Een zesjarig jongetje te New-York in Ameri ka, dat geboren is zon der gehoororganen, wordt voor de achttien de maal geopereerd. Hij zal oorschelpen krijgen en dankt dit aan de voor uitgang van de plasti sche chirurgie. Sinds October 1947 is het jon getje in staat te horen met behulp van een ap paraat, dat de geluids golven door de schedel beenderen naar het ge- hoorcentrum van de her- ■^senen voert. Boeren-Piet forceerde brandkast. In de nacht van 27 op 28 Fe bruari jl. werd een grote in braak gepleegd bij de Boeren leenbank te Bameveld. De wij ze waarop de grote stalen kluisdeur was opengebrand, wees op grote vakkundigheid van de daders. Een bedrag van 64.000 werd ontvreemd. De hoofddader bleek een 62- jarige Amsterdamse autogeen- lasser P. de J. te zijn, die in de onderwereld bekend staat als „brandkasten-Piet" of „boe- ren-Piet", die de kluisdeur heeft geforceerd. De'pleegbroer van Adolf Hitler, Josef Mayerhofer, is te Wenen wegens hoogverraad tot achttien maanden gevan genisstraf veroordeeld. „Sla de handen ineen!" In de troonzaal van het Paleis Ryswük te Batavia geschiedde Dinsdag om 17 uur locale tyd, de installatie der voorlopige federale re gering voor Indonesië. Een groot aantal autoritei ten. waaronder oud-minister Neher en de heer van Vreden- burch cn leden der Comm. van Goede Diensten, woonde de plechtigheid bij. TOESPRAAK Dr. VAN MOOK. Na voorlezing der besluiten, hetgeen in het Nederlands en' in het Indonesisch geschiedde, hield de lt.-G.G. dr. H. van Mook een korte toespraak. Hij zeide, dat wij ons ln de wereld van vandaag bij ons denken en handelen maar zelden kunnen losmaken v. d. gebeurtenissen en stromingen elders. Wie zich in de wereld isoleert, zal plot seling bemerken, dat deze zich op onvoorziene en onaangena me wijze met hem bezighoudt. Dr. van Mook verklaarde, dat Ln^erband met de verhou ding tot Indonesië in Neder land de eensgezinde overtui ging geldt, dat Indonesië recht heeft op een eigen nationaal bestaan. Nuchterheid zag daar bij, dat zakelijke politieke eco nomische, sociale en culturele voorwaarden moesten worden vervuld, wilde de Indonesische natie zich op eervolle wijze kunnen vestigen en handha ven. In de ontwikkeling buiten de republiek zien wij drie begin selen zich steeds duidelijker aftekenende democratische rechtsstaat, de federatieve op bouw van het Indonesische ei landenrijk, en de samenwer king met Nederland. Al ons wer kis er op gericht om de groepen aan beide zij den in onderling vertrouwen tot elkaar te brengen en de politieke verschillen terug te brengen tot wat zij moeten zijn: verschillen in staatkun- Grootste olieboor ter wereld. De Shell Oil-Cy heeft onlangs een boorinstalla tie in gebruik genomen, welke een grotere capa citeit heeft dan enige eerder gebouwde instal latie. Zij dient speciaal om de boortrjd voor on der water gelegen bron nen te bekorten. De boortoren is 186 voet hoog en door ge bruikmaking van deze installatie bespaart men veel tjjd b\j bronnen tot een diepte van 15.000 voet. Men verwacht, dat men er boringen mee zal kunnen verrichten tot een diepte van 18.000 voet. Dc installatie is mo menteel in gebruik in Louisiana. In de wasserijtarieven zijn enige wijzigingen aange bracht. Het minimumbedrag per zending voor een huis- hoüdwasbehandeling en van een gemengde was wordt van 2,25 verminderd tot 2,20. dige visie, en niet: verschillen in staatkundige loyaliteit. De voorlopige federale rege ring besprekend, zeide dr. van Mook, dat de verandering feitelijk meer betekent dan benoeming van een aantal staatssecretarissen. Vooral zul len in den vervolge niet alleen de wetgeving, maar alle be langrijke punten van het rege ringsbeleid in dit college wor den behandeld. Het college heeft voorts tot .taak de vor ming van de Ver. Staten van Indonesië voor te bereiden in samenwerking ook met de ge delegeerden van het opperbe stuur. Deze reorganisatie laat de deur voor deelneming, ook van de republiek, als Negara, wjjd open, maar de tijd dringt pil het werk moet voortgang hebben. DANKWOORD. Hierna sprak de nieuwe spe ciale secretaris van staat voor zelfbestuurszaken, Pangeran Kartanegara, namens de nieu we geïnstalleerden. Hij dankte voor het in hen gestelde ver trouwen door de benoeming als leden der voorlopige fede rale regoring. COMMENTAAR VAN SJAHRIR. Sjahrir, die zich thans te Singapore bevindt, heeft ver klaard, dat de voorlopige fede rale regering, die gisteren tot stand is gekomen, het resul taat is van een eenzijdige be slissing van de Nederlanders. Dit .is een nieuw voorbeeld van de handelwijze om feitelij ke situaties te scheppen zonder de republiek te raadplegen, waarbij dan vervolgens ge poogd wordt deze situaties door de republiek te doen aan vaarden. De Hongaarse gezant te Londen heeft zijn ontslag in gediend. ER WORDEN VORDERINGEN GEMAAKT. Zullen meer landen toetreden De algemene indruk, na de drie tot nog toe gehouden plenaire zittingen van dc vyflandenconferentlc te Brussel, is, dat men goede voortgang maakt. Tot nu toe is geen enkel geschilpunt van groot be lang naar voren gekomen, hoewel uit do principes, die aan de vorming van een Westerse Unie ten grondslag liggen, duidelijk do nuances bljjken, welke in do opvat tingen van de vijf deelne mers bestaan. VOORUITGANG OP ECONOMISCH GEBIED. Op economisch gebied is by de onderhandelingen de mees te vooruitgang geboekt. Onder de zes zeven clau sules, waarover overeenstem ming is bereikt en die thans Opnieuw explosies te Jeruzalem. Te Jeruzalem heeft zich een hevige explosie voorge daan, die kort daarna door een tweede werd gevolgd. Volgens berichten van Joodse zijde zijn in de Arabische Ka- tamonwijk twee of drie hui zen in de lucht gevlogen. Na de explosie werd vuur van automatische wapens gehoord, afgewisseld door kleine ont ploffingen, waarschijnlijk van handgranaten. Labour-leden contra Palestina-plan. Elf leden van dc Labour- pariementsfractie zullen onder leiding van leden der „Houd links"-beweging in het Britse parlement aandringen op ver werping van het wetsontwerp der regering aangaande Pa lestina. In regeringskringen is men van mening, dat de zaak géén parlementscrisls zal teweeg brengen. Een tweede groep Labour-lc- den verklaarde zich eveneens tegen het wetsontwerp, daar dit naar haar mening géén voorzieningen treft aangaande de onafhankelijkhéid van Ara bische, en Joodse staten in Pa lestina. Twee en een half jaar voor „UNO-agent". De huwelijkszwendelaar en agent van de Uno, de techni cus Anneveld. die <fca. een meisje te Velp oplichtte voor een bedrag van 24.000, werd door de Arnhemse rechtbank gisteren, conform de eis van de officier, veroordeeld tot 2\'» jaar gevangenisstraf. Nieuwe munten in België Naar „Lc Peuple'' meldt zullen binnenkort nieuwe mun ten in België in omloop wor den gebracht en wel van 10, 20 en 50 centimes en van 1 fr. in brons. Verder zilveren mun ten van 5, 20 en 100 frs. Het zilverstuk van 100 fr. zal on geveer zo groot zijn als een zil verstuk van 5 fr.. dat vóór de eerste wereldoorlog in omloop was. aan de ingestelde redactie commissie zijn voorgelegd, zijn er die betrekking hebben op economische kwesties, op be middeling door het internatio naal gerechtshof te Den Haag bij geschillen en op dc aanslui ting van andere landen bij het pact van vijf. ITALIË. Wat dit laatste punt be treft schijnt sprake geweest te zijn van do opneming van Italic. Dit zal echter pas kun nen geschieden wanneer de Westerse Unie op vaste grond slagen staat. OVERZEESE GEBIEDS DELEN. De aangelegenheid van on derlinge hulp in de overzeese gebiedsdelen heeft men nog niet kunnen onderzoeken, daar de delegaties nog instructies afwachten van hun regerin gen. De delegaties van de Bene lux schijnen op het stuk van de overzeese gebiedsdelen de klemtoon te willen leggen op de economische samenwerking en men verlangt in dit ver band doortastende maatrege len. NIEUW BRITS VOORSTEL. Een nieuw Brits voorstel, werd Dinsdagmiddag door Sir Rendel tijdens de plenaire zit ting ter tafel gebracht Het is opgesteld in overleg en met goedkeuring van Frankrijk. Dit nieuwe voorstel zou de es sentiële bepalingen van het verdrag raken en betrekking hebben op politieke, economi sche en militaire problemen. De Beneluxdelegatics zullen zich over dit nieuwe Britse voorstel met hun respectieve regeringen verstaan. Plan-Marshall spoedig in Congres behandeld? De leiders van de Senaat en het nuis van Afgevaardigden zyn bijeengeroepen voor een gemeenschappelijke bijeen komst, die ten doel heeft de behandeling van het wetsont werp betreffende het plan- Marshall tegen 1 April door beide Huizen van het Congres te beëindigen. Men verwacht, dat liet Huis van Afgevaardigden het hulp- schema tegen 10 April of spoe dig daarna zou hebben afge handeld. De toestand in Praag. Het Tsjechoslowaakse mi nisterie van justitie heeft be kend gemaakt, dat alle geval len van collaboratie en hoog verraad, die sinds het einde van de oorlog werden afgehan deld en „waarbij volgens dc algemene opinie geen recht was gedaan", opnieuw in be handeling zullen worden ge nomen. Een broer van president Be- nesj, het sociaal-democratische parlementslid Vojta Benesj, heeft als parlementslid be dankt. In een oproep van het cen traal comité van de Tsjecho slowaakse communistische partij wordt gezegd, dat de partij zich de werving van 2 millioen leden tot taak stelt. Nieuw Japans kabinet. De Japanse premier beeft de samenstelling bekend ge maakt van een nieuw kabinet, waarin als vice-premier is op genomen Soeehiro Nisjio, die befwamd was als de „sterke man" in het vorige kabinet. Twee figuren van nlterst links zijn eveneens in het kabinet opgenomen. De samenstelling van het nieuwe kabinet is door gene- raad Mc Arthur goedgekeurd. Erepromotie van Sir John Boyd Orr ir. S. L. Louwes en ir. S. Smeding. Onze boeren kennen hun vak. Ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan der landbouwho geschool te Wageningen, werd Dinsdagmiddag in de aula een plechtige samenkomst gehou den tijdens welke sir John Boyd Orr, ir. S. L. Louwes en ir.S. Smeding het ere-docto- raat ontvingen. De rector-magnificus van de hogeschool, prof. ir. J. Smit, hield een redevoering over „de weg der natuurwetenschap", waarin hij in het bijzonder de ontwikkeling der biologie schetste. Sir John Boyd Orr kon de ere-promotie niet bywonen, aangezien zyn aanwezigheid te Washington als directeur van de internationale voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) vereist werd. Namens hem nam de zaakgelastigde van de Britse ambassadeur te Den Haag, de heer Berkely Gage, de doctors-bul in ontvangst. Ir. S. Smeding gaf ter ge legenheid van deze ere-pro- motie een overzicht over zyn werkzaamheden bij de groei en ontwikkeling van de Wie- ringermeer en de Noord-Oost polder. Onderaardse gangen ontdekt. Bij de restauratiewerken aan de oude kerk te Aarden burg doet men steeds weer nieuwe ontdekkingen, die de belangstelling wekken van oudheid-kundigen, zowel uit ons land als uit België. De bouw van deze monu mentale kerk moét dateren uit de 10e eeuw. De grote steenbrokken zijn gemetseld met kalk en roggedeeg. By graafwerk heeft men gecon stateerd dat de zware, brede pilaren doorlopen tot 4 me ter in de grond, waarbij deze zyn geplaatst op koeienhui- den. Vele graven zijn blootge legd. De grafstenen, de mees ten van 3 4 4 honderd jaar oud, zullen, na de restaura tie, weer op hun plaats wor den gelegd. Zo trof men o.a. een grafsteen aan van een burgemeester van Dongen, waaruit blijkt, dat de tegen woordige burgemeester, niet de eerste van Dongen is die aan het hoofd van Aarden burg staat. gevonden, die reeds erg oud moeten zijn. Zo o.a. een graf in het koor, dat versierd is met fresco's en dat moet da teren uit de 10e eeuw. Thans is weer een grafkel der blootgelegd, versierd met huistekens. Het moet een familiegraf zijn, waarin 7 per sonen znn begraven. Er zyn 4 huistekens die wijzen op volwassen personen en 3 op kinderen. De aangetroffen schedels levereren het bewijs dat dit inderdaad het geval is. De kerk is reeds meerma len vernield zo o.a. in 1201 en by de beeldenstorm. Het fraaie beeldhouwwerk, waar van veel is verwoest, wyst op de bekwaamheid van de vroe gere bouwers. DE NONNENGANGEN. In gezelschap van de heer Rossut, archivaris van Aar denburg, hebben wy een kyk- ie genomen in deze oude kerk. via een draaitrap kwa men wy in het trifoln-m, of wel de nonnengangen, die vroeger rond de gehele kerk Hepen, maar waarvan later Ir zijn echter ook graven een gedeelte Is dichtgemet seld. In deze nonnengangen zongen vroeger de koorkna- Sen ter begeleiding van de L Mis. Het ligt in de be doeling dit trifolium weer ge heel te herstellen en reeds thans is men bezig om dit al les zo "getrouw mogelyk te doen. De restaurateurs heb ben een grote bekwaamheid verkregen in dit werk, zodat het herstelde practisch niet te onderscheiden is van het bestaande. Het spreekt vanzelf dat 't herstel ten kwestie van jaren is, maar wanneer het werk voltooid zal zijn, zal deze kerk tot één van de fraaiste ln ons land behoren. Ook het zeer zeldzame or gel zal weer hersteld worden. Een bekend orgelbouwer heeft zich daarmede belast, temeer daar er van deze orgels slechts 4 in totaal zyn. w.o. één in Italië. ONDERAARDSE GANGEN. Bij rioleringswerkzaamheden is men tot de ontdekking ge komen dat er in een wijde boog rond de kerk een onder aardse gang loopt, ongeveer 1 meter onaer de grond, wel ke gang circa 90 cm. breed en hoog is. Het doei van deze gangen heeft men nog niet kunnen ontdekken. Thans wordt hard gewerkt om de kerk onder dak te krygen. De toren zal, althans voor lopig, niet meer herbouwd worden. Ir. S. L. Louwes besprak de enorme voedselvraagstukken in de wereld en de oorzaken daarvan door bevolkingsaan was en ontwikkeling van de mensheid. Indien niet het een of ander wonder gebeurt, byv. het goedkoop beschikbaar ko men van atoomkracht waarop het thans nog niet lijkt dan zijn het slechts vermeerdering van productie, vooral door toepassing der landbouwwetenschap en be hoorlijke economische leiding, die de wereld kunnen redden. Ir. Louwes ging voorts dieper in op specifiek Europese en Nederlandse problemen. Onder leiding van de landbouwhoge school, kan de Nederlandse landbouw op uitstekende pres taties bogen. Deze prestaties zijn uitstekend, omdat onze boeren zulke goede vaklieden zijn en deze zijn zo goed, om dat voorlichting en onderwys in Nederlandop hoog pet! staan. Nederlandse boerenzoons naar Canada en Australië. De eerste groep van 40 boc- renemigranten voor Australië zal op 25 Maart a.s. uit ons land vertrekken. Voor Austra lië hebben zich weliswaar nog meer boeren aangemeld, maar wegens schaarse scheepsver bindingen is het nog niet be kend wanneer een tweede groep zal kunnen vertrekken. Intussen vertrekt op 12 Maart a.s. het eerste emigran tenschip van dit jaar naar Ca nada met 750 emigranten aan boord. Er zullen tot September nog 12 afvaar ten plaats hebben, om de on geveer 10-000 emigranten, die dit jaar aan de beurt komen, over te brengen. Samenstelling Belgisch elftal Het Belgisch elftal voor de wedstrijd vai) Zondag a.s. is als volgt samengesteld: Doel: Meert; achter: Aer- naudts en Anoul; midden: de Buck, Erroelen en Henriet: voor: Lcmberechts, van Stee- lant, Mermans, Chaves d'Agui- lar en Thirifays. DE VOORSPEL T: AANHOUDEND ZACHT. Wisselend bewolkt. Aanvan- iclyk hier en daar nevel of mist, overwegend droog weer met zwakke tot matige wind uit Westelyke richtingen. Wei nig verandering in tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1