Strijd om de democratie in Italië Olie op Nienw-Oninea Nederlands onderzoeker tussen neushoorns en bosjesmannen Opbouw der Marine Communisten hebben hun plannen gereed De Alaska-weg is 2700 km lang TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 MAART \:..S Dr. Paul Julien ontdekte overblijfselen van een oude beschaving Laboratorium in de bergen van Oost Afrika Een korte krachtige gestalte, levendige ogen, een goed verteller: dr. Paul Julien, de bekende Nederlandse Afrika- reiziger, die in begin Augustus 1947 vertrok met een om vangrijke uitrusting uit Nederland naar Afrika, voor zijn dertiende en grootste expeditie. Tot de voornaamste doelstel lingen van deze anthropologische expeditie behoorde het on derzoek van enkele Bospesmanachtlge reststammen van de Oost-Afrikaanse steppe, o.a. de Kindlga en het rhesus-on derzoek. ONDERZOEK HOOG IN DE BERGEN. Dat bij een eerste poging om het subtiele rhesus-onderzoek in een kamp in de wildernis uit te voeren moeilijkheden hem niet bespaard zouden blijven, was te voorzien. Het bleek noodzakelijk een geheel nieuwe techniek te ontwikke len, die voortreffelijk voldeed maar veel tijdverlies met zich bracht en het nadeel had dat ze een koel klimaat eiste. Dit f>robleem werd radicaal opge- ost doordat dr. Julien zijn la boratoria op grote hoogte in de bergen inrichtte. „Nog neoit", verzekerde de anthropoloog, „heb ik zoveel koude geleden als in de ber gen van Oost Afrika. Mijn ne- gerpersoneel verkleumde en met verstijfde vingers deed ik mijn analyse-werk. Het was dan een magere troost te we ten dat beneden in de hete dorre vlakte de felle Afrikaan se zon brandde". Het gebied was grotendeels ontoegankelijk en de Kindiga bleken nog slechts te bestaan uit een zeer kleine groep men sen, hoogstens 250, die boven dien sterk aan vermenging onderhevig was. Enkele zeer belangwekkende waarnemin gen op linguïstisch gebied werden hier gedaan. HOLBEWONERS? In het bergachtige land van de Sandawi ontdekte hg een grote grot, die strategisch zeer goed gelegen was. In de granieten wanden bevonden zich grote gaten, waardoor het daglicht naar binnenviel. Bo ven in dit hol hing, geklemd tussen blokken graniet, een resuachtige steen. Wanneer daar tegen geslagen werd weerklonk een luide galm als sloeg iemand met volle kracht tegen een gong. Door de ga ten in de wanden drong het sonore geluid naar buiten en Leeuwin weigerde haar welpen te voeden In Diergaarde-Blijdorp te Rotterdam was een der leeuwinnen onlangs moeder geworden. Tot verbazing van iedereen weigerde mama echter haar kinderen te voe den. Een onderzoek werd ingesteld en toen kwam aan het licht, dat twee van de drie welpen zon der gehemelte geboren waren en daarom niet konden zuigen. Zij wa ren dus ten dode opge schreven en inderdaad zjjn ze inmiddels ge storven. Het derde leeuwtje, dat normaal was, dreig de echter de dupe te worden van moeders af keer voor de anderen. Mama weigerde n.l. ook dit kind te accepteren. Om dit beestje in het leven te houden trachtte men nu kunstmatige voeding toe te passen, maar dit ging niet naar wens. Per radio werd daarom een oproep ge richt tot eigenaars van een grote zogende hond. Reeds enkele minuten na de radio-oproep rin kelde in Diergaarde-Blij dorp de telefoon. Een dame stelde onmiddellijk haar hond beschikbaar. Een oppasser is met het jonge leeuwtje naar de adspirant-pleegmoe- der getrokken, om te zien of de hond het on gewone kind wil adopte ren. Lukt het, dan is het zo goed als zeker dat het leven van de jonge .telg gered kan worden. Nederlandse studenten helpen Tsjechische collega's. Een Nederlands Studenten comité zal een actie organi seren, die tot doel heeft alle Tsjechen, die hun vaderland verlaten, materiële steun te verlenen. Men hoopt gelden bjjeen te krijgen en het uit- feweken Tsjechische studen- en mogelijk te maken, hun studie aan een Nederlandse universiteit te beëindigen. 11.700 handtekeningen van studenten uit het gehele land zijn geplaatst op een adhae- «felijst voor de Praagse uni versiteit. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Canada het ko mende jaar ongeveer 100.000 immigranten zal toelaten. het was tot ver in de omtrek te horen. Dit bracht dr. Julien op het idee, dat deze grot wel licht in vroegere tijden de woonplaats van mensen ge weest kon zijn. Zijn gedachten- gang bleek juist te zijn, want toen hg begon te graven stoot te hg al spoedig óp voorwer pen, die aantoonden, dat hier mensen gewoond hadden. Tus sen halfvergane beenderen, die helaas niet meer te identifice ren waren, vond hg zeer vele stenen werktuigen, zoals pjjl- punten en mesjes. Bij onder zoek in andere grotten in de omgeving trof hij diertekenin- gen aan op de rotswanden, die sterk doen denken aan de be kende tekeningen van de Bos jesmannen. ROOFDIEREN EN BRULKIKKERS. „Op vele mensen", zo ver telde dr. Julien, „maken expe dities als deze min of meer de Indruk van een plezierreisje, maar het is niet altgd even plezierig. Zo kwamen wij op een tocht bij het Yuida-moeras in Noord-Tanganjika. Dit is een van de gevaarlijkste en onherbergzaamste delen der •aarde, door de aanwezigheid van zeer vele wilde dieren. Vooral olifanten en de gevaar lijkere neushoorns en leeuwen. Wanneer ik ging slapen lag mjjn geweer op mgn knieën, maar van slapen kwam meest al niet veel. In de onmiddellij ke nabijheid van de tenten slopen roofdieren rond. Je hoorde de zware bonzende loop van de wel vgftien ton wegende neushoorn of plotse ling vlakbjj het gebrul van een leeuw. Steeds kon het gebeu ren, dat zo'n neushoorn, in woede ontstoken om het onbe kende in zijn nabijheid, in dol le ren op je tent zou afstor men. Toen de regentijd aan brak werd het nog erger. Door de regen ontwaakte de insec tenwereld in het moeras en kwamen ook de bruikikvorsen te voorschijn. Deze beesten maakten 's nachts zo'n spek takel, dat we de nadering van wilde dieren niet meer be merkten. Dit werkte tenslotte zo enerverend, dat ik besloot op te breken". 2000 FOTO'S. Bijna tweeduizend foto's en vele documentaire films moe ten ontwikkeld worden. Dr. Julien heeft verschillende boe ken onderhanden. Binnenkort verschijnt het boek over de Pygmeeën. Op talrgke plaat sen is hij uitgenodigd lezingen te houden. „Maar Afrika zal mij terug zien", zo zeide hij, „daar heb ik nu eenmaal mijn hart aan verpand". De Leipziger Messe. De Berlgnse correspondent van het A.N.P. telefoneert: Op de Leipziger Messe, die a.s. Zondag gesloten zal worden, Is Nederland de meest geïnte resseerde buitenlandse koper geweest. Van de bgna 3000 buitenlan ders, die de oude Duitse Mes- sestad deze week bezochten, waren 710 Nederlanders, van wie een deel de reis per K.L.M. vliegtuig heeft gemaakt. Hoezeer de belangstelling van Nederland die van andère landen overtreft, blijkt uit het feit, dat geen ander land meer dan 300 kopers afvaardigde. De Nederlandse kopers heb ben tot heden voor 3% milli- oen gulden koopcontracten ge sloten, hetgeen ongeveer een zelfde bedrag is als op de Leipziger Messe van het vori ge jaar. Ook nu werden de Nederlandse opdrachten in hoofdzaak gegeven in de vol gende branches: electrotech- niek, grafische machines, tex- tielmachines, schoenmachines, porcelein en papier. Alle aan kopen vonden plaats in het kader van de Nederlandse handelsovereenkomst met de Russische zóne. VACANTIE IN LAND-, EN TUINBOUW. Indertijd is door de stich ting voor de landbouw beslo ten hetmeningsverschil over de duur van de vacantie voor de arbeiders in de land- en tuinbouw- waarover bg de be sprekingen tussen werkgevers en werknemers geen overeen stemming bereikt kon worden, loor arbitrage te laten oplos sen. De arbitragecommissie is dezer dagen samengesteld en bestaat uit de heren prof. rar. F. de Vrieste Amsterdam voorzitter, mr. dr. L, N. Dec ker den Haag en W. van Sluys 'te Goor(Overijsél). Nat. Jongeren Verbond contra C.H.N. Het Nat. Jongeren Verbond heeft in een teregram aan de minister-president er op aan gedrongen, dat er maatregelen worden genomen tegen de communistische partij in Ne derland en haar mantelorga nisaties, met name het Alg. Ned. Jeugdverbond. Waarom nog geen nieuwe minister? Blgkenshet voorlopig ver slag inzake de begroting van de Marine betreurden ver schillende leden der Eerste Kamer het. dat nog niet is voorzien in de vacature, ont staan door het heengaan van minister Schagen van Leeu wen. Al hadden zij waardering voor de wijze, waarop het be heer van het ministerie van marine wordt waargenomen, zo weren zij nochthans van me ning, dat in een tijd van op bouw en reconstructie, een sa- Gebruik van geweldmethoden onwaarschijnlijk (Van onze correspondent). Rome, Maart. Er wordt veel gepraat, maar Iets hiervan is toch waar. Zo is bijv. waar, dat de leiders van het Italiaanse communisme nauwkeurig uitgewerkte plannen voor een gewelddadige ver overing van de macht gereed hebben. Het is waar, dat com munistische brigades zijn opgesteld, welker tactisch gebruik in alle details ls uitgewerkt. Ook zijn alle door de civiele com missarissen te nemen maatregelen nauwkeurig vastgesteld. Men zou dit een zeer precies werk van de generale staf kun nen noeroed. Het is ook waar, dat het gros van de vroegere partisanenformaties in totaal geschat op verscheidene honderdduizenden man ter beschikking staat voor een communistische revolutie. Tenslotte is het waar, dat partisa- nen en communisten (voor een groot deel dezelfden) zeer goed zijn gewapend. De wapens zjjn merendeels afkomstig uit voorraden der geallieerden, die de partisanen van oorlogsma teriaal voorzagen, voorts uit diefstallen en uit smokkelarij. Voor het bestaan van deze organisatie zjjn zowel aan Itali aanse zijde als bij de geallieerden, onweerlegbare bewijzen aanwezig. VOORJAARSOFFENSIEF. Bij de operatieve plannen wordt rekening gehouden met legers, die van buiten zullen komen. Het is zeer de vraag, of de communistische actie (men spreekt van een „voor jaarsoffensief") wel een revo- lutionnair karakter zal aan nemen, wanneer het binnen lands offensief naar de tijd niet samenvalt met een van buiten komend offensief. De beslis sende rol zou in Italië natuur lijk gespeeld worden door het leger van Tito, dat Noord-Ita- lie zou moeten bezetten en de Noord-Zuid-verbindingen over de Alpen voor de Angelsak- sers zou móeten afsnijden. Men twijfelt echter aan de bereid heid van het leger van Tito tot zulke ondernemingen, die na tuurlijk van de kant van de Adriatische Zee geflankeerd kunnen worden. Een actie zou boven dien het uitbreken van een al gemene oorlog vooronderstel len en deze is volgens de aan wezige berichten in de eerst volgende tijd nog altijd niet waarschijnlijk. GEEN STRIJD. Het voorjaarsoffensief van de communisten zal zich daar om hoogstwaarschijnlijk bin nen veel bescheidener grenzen moeten houden dan de ge noemde maximum plannen be palen. De communistische ge nerale staf zal het aantal en de omvang van de stakingen trachten zoveel mogelijk boven het tot dusver bereikte peil op te voeren, maar naar goede kenners van de toestand gelo ven, zal het niet komen tot het inzetten van de communisti sche strijforraaties. De tijd werkt geenszins ten gunste van het militante com munisme. De werkelijk critie- ke phase lag in de tijd, toen de communisten en de linkse socialisten deelnamèn aan de regering, toen zij een groot aantal hoge, middelhoge en la gere posten konden bezetten met hun vertrouwenslieden. Op dat ogenblik was hun or ganisatie echter nog niet per fect en bovendien bestond nog de hoop, dat zij de staat op le gale wijze konden veroveren, door het verwerven van de parlementaire meerderheid. (Een hoop overigens, die men in Moskou deelde). Het Italiaanse communisme heeft echter deze kans, voor zover het werkelijk een kans was, laten voorbij gaan. Se dert uiterst links uit de rege ring is verwijderd, werkt de tjjd voor de verdedigers van de democratische republiek. Er is nog niet voldoende tijd ge weest om de zuivering grondig en volledig ten uitvoer te leg gen, maar zij wordt onderno men, systematisch en met alle kalmte. Wie nauwkeurig toe ziet zal in ieder geval merken, dat de laatste tgd veel veran derd is. Uiterst links heeft dat vergemakkelijkt door de rege ring te dreigen met openlijke geweldpleging. REGERING VASTBESLOTEN. De Italiaanse regering is dus vastbesloten de democra tie met alle middelen te ver dedigen. Zij zal niet de com munistische partij ontbinden, maar iedere strijdformatie ont binden of onschadelijk maken, welker bestaan of actie niet verenigbaar is met de Grond wet (artikel 18 is intussen be roemd geworden). De uiterst linksen, die een groot; aandeel hebben gehad in de formulering van deze grond wetsbepaling, hadden welis waar gehoopt de daarin ver melde beschermende bepalin gen alleen te hebben opgesteld tegen een herleving van het fascisme, zij zijn echter vol doende om zo nodig door te dringen tot het hart van de strategische combinatie. Dit zou weliswaar gepaard kun nen gaan met grote onrust. Maar, zonder daardoor van het spoor te geraken, is het doel van de regering om er in ieder opzicht voor te zorgen, dat de politieke strijd alleen met par lementaire middelen en met behoud van de democratisch* beginselen wordt uitgevochten en wil zij energiek optreden, tegen alles wat ondemocra tisch is. Het is kenmerkend, dat de Gasperie voor deze po litiek een verbreding van de parlementaire regeringsbasis heeft nagestreeft en ook be reikt. (Nadruk verboden.) De Chinese regeringstroe pen hebben Szepingkai ont ruimd. Szepingkai, dat 160 km. ten Noorden van Moekden ligt, heeft strategische waarde door zijn ligging aan een spoorlijn. Een bijzondere correspondent van Aneta schrijft na een be zoek aan Nieuw-Guinea het volgende: Sedert 1945 is het „hoofd kwartier" van de Nederlandse Nieuw-Guinea Petroleum Mij. het drukste centrum var Nieuw-Guinea. Voor deze plaats is het gebied van So- rong tegenover het eilandje Doom gekozen. Bulldozers hebben de rimboe teruggedrongen, opdat behoor lijke woongelegenheid voor al le arbeiders kon worden ge maakt en goede hygiënische omstandigheden gewaarborgd konden worden. Dit werk duurt overigens nog steeds voort want door het opruimen van het dichte oerwoud kan ook de malaria beter worden aangevat en voorkomen. Met behulp van Catalina-vliegboten worden moerassen en stilstaan de poelen besproeid met petro leum en DDT. In de voorlopige haven varen kleine stoom- en motorboten af en aan en worden vrijwel zonder onderbreking voorraden en uitrustingsstukken ten Zui den en Noorden van de eigen lijke basis aan land gezet. DE VINDPLAATSEN. Twee honderdvijftig km. van Sorong ligt de plaats Steen kool: bier zijn oliewinplaatsen, waar een „vooruitgeschoven post" is ingericht en reeds ge werkt wordt. In dezelfde rich ting, ligt Klamono, een tweede basis in het binnenland, die echter kleiner van omvang is dan Steenkool. In Klamono is reeds petro leum aangeboord. De verbindingen tussen Steenkool en Sorong worden, tot de weg gereed is, over zee en door de lucht onderhouden, terwijl alle bases in voortdu rend radiotelefonisch- en -tele- graifsch contact staan. MOBIELE MACHINES. Hoewel het nog wel enkele jaren zal duren eer alle in stallaties, die In de plannen zjjn opgenomen, inderdaad zijn aangelegd, vertoont een verge- lijging van recente luchtfoto's met die van 1944, een gewel dig verschil: vier jaar geleden kwam de rimboe nog bij So- De president der Palestina-commlssle der Ver. Naties (links) rong tot de kust. thans is een waarschuwt de Britse minister van koloniën en senator brede strook vrijgemaakt en Austin voor 'de gevaarlijke struisvogelpolitiek in Palestina, zgn verschillende gebouwen en menvoeging van de departe menten van oorlog en van ma rine onder één hoofd op de duur een te grote belasting voer één bewindsman vormt. Gaarne zouden deze leden ver nemen, of overweging van po litieke aard aan de vervulling van de vacature aan het de partement van marine in de weg staan. VLOOT-OPBOUW. Ten opzichte van de opbouw van onze vloot verklaarden verscheidene leden, allerminst gerust te zgn gesteld. De ge dachtewisseling. daaromtrent in de 2e Kamer had hen niet bevredigd. Is de minister van mening, da.t het bepaald onmo gelijk is, meer en in sneller tempo te laten aanbouwen en te bemannen, dan thans in hét vooruitzicht wordt gesteld, dan dient men zich daarbij neer te leggen. Een stellige verklaring van de minister in die zin zouden zjj in dat geval echter wel op prijs stel len. Aangezien de internationale politieke omstandigheden niet de zekerheid, bieden, dat ons een lange tijd voor de bouw van een vloot zal worden ge gund, waren de hier aan het woord zijnde leden van me ning dat met de indiening van een vlootplan de uiterste stemming bereikt kon worden bètracht. MET CATALINA-VLIEGBOTEN WORDT DE MALARIA BESTREDEN. Steenkool en Klamona twee olie-bases. Enorm werk in 8 maanden voltooid De Alaskaweg, dio Dawson Creek in Canada met Fair banks in Alaska verbindt, was oorspronkelijk slechts een der talrgke strategische wegen, welke door de geallieerden tijdens de tweede wereldoorlog werden gebouwd. Onmiddel lijk na de capitulatie van Japan werd de weg voor het burgerverkeer opengesteld. De mogelijkheid van een atoomoorlog ln de poolstreken heeft de strategische waarde van deze verbinding weer op de voorgrond gebracht. Vliegtuigen in de poolgebieden zou den in enige uren de steunpunten van een tegenstander kunnen vernielen, maar tenslotte zouden deze gebieden dan toch moeten worden bezet door grondstrijdkrachten, die, zelfs al worden de eerste troepen door de lucht aangevoerd, in elk geval een veel omvangrijker tjjd nodig zouden heb ben. federale regering de aanleg van een grote weg door Alas ka. De hoogtemetingen ten behoeve van de weg werden uitgevoerd met behulp van luchtkartering, waarna de nieuwe weg werd uitgezet. De ontworpen weg werd in een groot aantal secties ver deeld, die alle tegelijk in twee richtingen ter hand werden genomen. Hierbij ging men uit, hetzij van de eindstations van bestaande spoorlijnen, die on derscheidenlijk hun uitgangs punt hadden aan de vijf ha vens van Alaska aan de kust van de stille Oceaan (Ancho rage. Seward, Waldiz, Haines en Skagway), hetzij van een twintigtal hieuw aangelegde vliegvelden, die geheel door vliegtuigen werden geravitail leerd. BUITENGEWONE MOEILIJKHEDEN. De Amerikaanse genie werd belast met de aanleg van de weg en de Canadese lucht macht met de luchttranspor ten. In totaal waren 16.000 man bij de aanleg betrokken. Deze mannen hadden te kam- f>en met buitengewone moei- ijkheden: zeer lage water temperaturen, brandendhete zomerhitte, maagdelijke wou den, sneeuwvelden, veen, moe rassen, rivieren zo breed als zeearmen, stofwolken, sneeuw stormen in de winter en mus kietenwolken in de zomer. De Amerikanen hebben door tijdnood gedwongen, een zeer groot aantal machines ge bruikt en er de voorkeur aan gegeven zich aan de zich voor doende moeilijkhdeen aan te passen, inplaats van ze te overwinnen. Zo hebben zij de weg om de sneeuwvelden heengelegd, ja zelfs rond glet- schers, moerassen en veenge bieden, hebben zij de bergke tenen genomen over dé hoog ste passen, tot 14.000 meter toe, omdat de hellingen hier bij minder bezwaarlijk waren, dan die der lagere. Op deze wijze is het parcours veel lan ger geworden dan strikt nood zakelijk was, doch de aanleg, het onderhoud en de bruik baarheid van de route zgn er door vergemakkelijkt. Niette min heeft men ongeveer 200 bruggen moeten bouwen, gra vergen moeten uitvoeren, dwars door moerassen moeten gaan, die te uitgestrekt wa ren om de weg er omheen te voeren. In dergelijke gevallen heeft men alle materialen aangewend, die beschikbaar waren: gevelde bomen, aange voerde grond en stenen. Zodra deze ondergrond voldoende stabiel bleek, werd de weg er op normale wijze overheen ge legd. Van strategisch belang. Om deze reden zijn en wor den nog steeds in de gebie den rond de pool, expedities uitgezonden door Amerika, Canada en Rusland. Voorlopig geeft men slechts als doel aan, vast te stellen hoe mensen en materiaal zich gedragen bg de daar heersende zeer lage tem- f>eraturen, alsmede het inrich- en van meteorologische sta tions en eventueel van strate' gische bases, waaromtrent verder geen juiste gegevens bekend zijn. Men weet alleen, dat de Amerikaanse lucht macht een verdedigings plan voor Alaska heeft uitge werkt en dat thans Ameri kaanse vliegtuigen gedurende het gehele jaar in de poolstre ken hebben kunnen opereren. EEN VERBINDING VAN HET GROOTSTE BE LANG. Afgescheiden van dit alles is de Alaskaweg buitengewoon belangwekkend, zowel door zgn lengte en zgn breedte, die tussen 7.5 en 15 meter wis selt, als door het feit, dat de aanleg, hoewel daarbjj grote moeilijkheden werden onder vonden, in 8 maanden voltooid was, terwijl op 12 maanden was gerekend. Het werk heeft 138 millioen dollar gekost. Doch daarmee is dan ook een verbinding ge schapen, die van het grootste belang zal zijn om de bodem- rjjkdom van Alaska te reali seren. Reeds in 1929 betoogde de 12|/2 mille sleutelgeld. De candidaat-huurder van een huis in Batavia deed bij de politie aan gifte, dat een tussenper soon, die hem het huis had aangeboden, een sluetelgeld verlangde van 12.500. installaties verrezen. Er zijn op zware trucks gemonteerde automatische boormachines, die tegelijkertijd de putwanden verharden, waardoor geen aardstortingen kunnen voor komen en geen water in de put kan lopen. Doordat deze machines mobiel zgn kunnen zij gemakkelijk naar de vind plaatsen worden gebracht als de wegen zijn aangelegd, VIJFDUIZEND ARBKIDEK5». Op het ogenblik zgn op de basis in Sorong tussen vier- en vijfduizend arbeiders werk zaam. waarvan rond 250 Euro peanen. Het voedsel voor de gehele arbeiders-gemeenschap wordt bereid in grote centra le keukens. Het merendeel van de hui zen heeft twee kamers, is koel en goed gebouwd, indien men in overweging neemt, dat zij slechts bedoeld zijn als tij delijke verblijven. Het Inheemse personeel is aangetrokken uit geheel „Oost Indonesië" en het wel zijn en het comfort van de ar beiders wordt verzorgd door 'n „Welfare-officer". Men is thans bezig met de bouw van schoolgebouwen voor de kinderen en enige leraren zgn reeds met hun taak begonnen. Er is een hospitaal voor de Indonesische arbeiders en men is van plan zeer binnenkort een tweede te bouwen, dat speciaal voor de Europeanen zal zgn bestemd. Antwerpen en de Benelux. De burgemeester van Ant werpen, Crayebeckx. heeft in een voordracht in de Dieren tuin te Antwerpen zgn me ning te kennen gegeven over de verhouding Antwerpen Benelux. Een probleem dat volgens hem nog op een oplossing wacht, vormt de stop van Ternaaien alsmede het ka naal van Gent naar Terneu- zen. Als deze kwesties gere geld worden, betekent dit een onbetwistbare vooruitgang voor de Nederlandse binnen scheepvaart. Hg zeide te hopen, dat een lang gekoesterde wens van de Belgische binnenscheep vaart vervuld zal worden, nl. het Moerdjjkkanaal. een wens die destijds biina werd inge willigd, doch tot nu toe een rode stippellijn op de kaart is gebleven. BULLDOZERS IN ACTIE. Het doortrekken van de bossen heeft de meeste in spanning geëist, hoewel de moeilijkheden belangrijk ver eenvoudigd werden door het gebruik van verschillende ty pen bulldozers. De eerste ruk te de bomen met de grondlaag uit, een tweede wierp ze opzij: zeer zware bomen werden aan de voet afgezaagd en langs de kant van de weg gelegd; weer een ander type trok de stronken en ook de grote ste nen uit de grond. Op deze wij ze werden tot 12 km. per dag schoongemaakt. De vrijgeko men strook wei'd 'afgegraven, schoongekrabt, omgeploegd, geëgd, genivelleerd en van steenslag voorzien, alles door bulldozers: tenslotte gingen de walsen er overheen. Men werkte 's nachts door bij het schijnsel van verplaatsbare, daarna permanente lichten. Naar gehoopt wordt zal de weg, die doorgetrokken zal worden naar de goede haven Nome, aan de Behringzee, toe risten aantrekken, die willen jagen, vissen of de bergsport >eoefenen. Er zijn reeds gara ges, hotels bioscopen, sport- erreinen, hospitalen, biblio theken en zelfs kampeerterrei nen. Toch rekent het federale gouvernement minder op toe risme, dan wel op het ontgin nen van de landbouwterrel- nen, om Alaska tot welvaart te brengen. Al het mogelijke wordt gedaan om kolonisten te trekken. Op 1 October 1947 waren reeds 1.200.000 ha. goe de bouwgrond langs de weg verkaveld en ter beschikking van eventuele kolonisten ge steld, waarbij oud-strijders de voorkeur zullen genieten. (Uit „Le Génie Civil") Internationale tarwe- conferentie geslaagd. Op de te Washington ge houden bijeenkomst van de internationale tarweconferen- tie, waaraan vertegenwoordi gers van 36 landen deelna men, is in belangrijke mate overeenstemming bereikt ovor een plan voor het vaststellen van maximum- en minimum prijzen voor tarwe ln de ko mende 5 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5