Al M D IK E Reshevsky verslaat Keres NIEUWS UIT ZEELAND Schadevergoeding aan kerken tegen pi nen^fv Nieuws in een Noiedop De achterstelling van Zeeland Goes heeft een sluitende begroting. Idealist op glad ijs Katholieke banken slijten meer dan protestantse. Hoo moet de oorlogsschade aan kerken, kloosters en der- gelttke worden vergoed? Naar het Parool meldt, heeft het Commissariaat voor oorlogsschade hiervoor thans enige richtljjnen vastgesteld. Ten aanzien van de beelden In de R.K. kerken is bepaald, dat slechts de beelden der H. Familie en dat van de schuts patroon voor vergoeding in aanmerking komen; de ove rige beelden niet, daar deze niet noodzakeiyk worden ge acht voor de uitoefening van de eredienst. Verder wordt onderscheid gemaakt tussen goederen, die ritueel voorgeschreven zijn en Soederen die geen betrekking ebben op de ritus van de ere dienst. Zij dienen alle gewaar deerd te worden op het be drag, waarvoor zij het in Mei 1940 in sobere uitrusting had den kunnen worden. Tot de ritueel voorgeschreven goede ren worden voor de R.K. ker ken gerekend: altaren, taber nakel. communiebank, staties, beelden, doopvont, biechtstoel, en misgewaden. Tot de niet- rltuele goederpn worden gere kend: orgel, preekstoel en zit banken. AFSCHRIJVING OP BANKEN. Ten aanzièn van de redelijk geachte afschrijvingspercenta- Eisen tegen de directie van Wilton-Feyenoord. De advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof, mr. Hollander, eiste in de zaak Wilton-Feijenoord tegen de vier directieleden de volgende straffen: tegen W. wilton 25.000 boete; tegen A. C. Metzelaar een gevangenisstraf van 13 maanden, (gelijk voor lopige hechtenis), plus 40.000 boete, ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht, om een leidende functie te be kleden in de scheepsbouw voor tien jaar; tegen F. Muller 17 maanden met aftrek (gelijk voorlopige hechtenis)een boete van 40.000 en ontzet ting uit de beide kiesrechten voor tien jaar. Tegen C. H. Teschmacher, dio de advocaat-fiscaal als de hoofdverdachte beschouwde, luidde de eis- 3% jaar gevan genisstraf, met aftrek en een boete van 75.000. Daar de heer T. de Duitse nationaliteit bezit, kon van ontzetting uit do kiesrechten geen sprake zijn. Aan het einde van do be handeling is na langdurige be raadslaging in raadkamer be sloten het verzoek van de ver- dedigihg In te willigen, om de verdachten C. H. T. en F. M., onmiddellijk in vrflheld te stellen. De toekomst lacht de middenstand niet toe. Hoewel de- bedrijfsresulta ten zeer gunstig zijn, is het saldo der winst- en verlies rekening van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. over '47 iets lager dan in '46. Men boekte een winstsaldo van 761.353.51 tegen ƒ.798.091,99 over 1946. Hiervan wordt 507.103,51 gereserveerd. Voorgesteld wordt van het restant 244.250) 5 divi dend uit te keren op de pre ferente en gewone aandelen, waarvoor 84.250 nodig is cn van de uitstaande oprich- tersbewijzen 1200 stuks uit te loten en betaalbaar te stellen met 100 per stuk. De aan deze bank toever trouwde gelden liepen terug van 183 millioen tot 171 milliocn. waarvan 51 mill, is geblokkeerd. Het uitstaan- do credlet verminderde met circa 8,3 mill, tot 41,7 millioen. In hot jaarverslag wonit opgemerkt, dat de omstandig heden, waarin de onderschei den middenstandsbranches verkeren, zeer verschillend zijn. Unaniem wordt aange drongen op vereenvoudiging van de veelszins drukkende ambtelijke bemoeiingen en van de distributiebepalingen. De liquiditeitsposifie in de middenstand was nog steeds vrij gunstig. Niettemin moet {'evreesd worden, dat moei- ykheden niet uit zullen blij ven: de omzetsnelheid zal ver minderen, zodat niet langer met een relatief gering be drijfskapitaal kan worden vol staan. Men hoopt dc bezwa ren met het goed geregelde middenstandscrediet op te vangen. Tenslotte wordt nog opge merkt, dat dc kleinnandcls- marges dermate werden be snoeid, dat in verband met 't sterk gestegen onkostenpeil een lonend bedrijf niet meer mogelhk schhnt te zijn cn dat in ae komende moeilyke jaren de middenstand meer dan vroeger z\jn kracht zal moe ten zoeken ln onderlinge sa menwerking cn versteviging van zijn commerciële organi saties. f es maakt het Commissariaat e opmerking, dat niet steeds dezelfde afschrijvingspercenta ges zullen kunnen worden toegepast. „Ik denk hierbij b.v. aan de banken ener Hervorm de kerk en aan die ener R.K. kerk. Aangezien deze laatste kerk intensiever gebruikt wordt dan het eerste kerkge bouw is het gerechtvaardigd op de banken der R.K. kerk meer af te schrijven dan op die der Hervormde kerk." Aldus de directeur van het Commis sariaat Oorlogsschade. He textra boterranlsoen. In de week vóór Pasen zal, gelijk reeds gemeld, 'het rant soen voedingsvetten vóór één maal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de houders van A-, B- en C-kaarten een toeslag van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet, voor de kou- deirs van D- en E-kaarten 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Deze extra verstrekking is mogelyk, doordat de^voedings- vettenpositie zich de laatste tijd een weinig verbeterd heeft tengevolge van de onder de invloed van de zachte winter meegevallen melkproductie. Zij is mede bedoeld als compen satie voor de verlaagde rant soenen melk en kaas in.de af gelopen winter. Schepen-fabriek. Maandag is te Dor drecht het eerste der z.g. prefabricated ships by de werf de Biesbosch te Dordrecht te water ge laten, te weten het ruim 700 tön metende, voor Franse rekening ge bouwde motorschip „A- vize", dat in bngeveer vier weken is gemon teerd en dat onmiddel lijk na de tewaterlating •^ka^wordenopgeleverd.^, „Geheime" communisten in Britse Lagerhuis? Het Britse Lagerhuis heeft zijn commissie voor de privi leges gelast een onderzoek in te stellen naar de juistheid van een bericht in de „Daily Mail", volgens hetwelk 29 le den van het huis „geheime aanhangers" van de commu nistische partij zouden zijn. Methylalcohol-vergiftiging te Leipzig. 24 personen, die in café's te Leipzig brandspiritus had den gedronken, moésten naar het ziekenhuis worden ver voerd. Onder hen bevonden zich 12 Russische soldaten. Tot nu toe ztfn negen persp- nen overleden en hebben 6 het gezichtsvermogen verlo ren. De Sowjets heben de ca fé's laten sluiten en het per soneel gearresteerd. Smyslov staat gunstig tegen Botwinnik De beide favorieten in het schaaktournooi, Kères en Bot winnik hebben in de derde ronde beide een steekje laten vallen. Na twee overwinningen moest Keires in de derde partij de vlag strijken voor de Amerikaan. Reshevsky, die in hevi ge ty'dnood een fraaie slötaanval opzette. Smyslov speelde als een leeuw tegen zijn landgenoot Botwinnik. De partij werd op de 40ste zet afgebroken in een gunstige stelling voor Smyslov. Het is echter moeilijk te beoordelen of er winst in zit. De Amerikaan in tijdnood. Reshevsky—Keres was een Indisch driepionnenspel met flankontwikkeling van beide zwarte lopers. Reshevsky nam aanstonds het initiatief en zette de zwarte stelling hoe langer hoe sterker onder druk. Door handig manoeuvreren, waarbij Keres geen schijn van kans op een tegenaanval kreeg, kreeg de Amerikaan positioneel voordeel. De laat ste 10 zetten werden in enorm tempo gespeeld. In heftifefe tydnood wist Reshevsky op bewonderenswaardige wijze 'n mataanval in scène te zetten, die Keres op de 41ste zet deed opgeven. Het publiek applaudi- soerde levendig na deze krachttoer. SMYSLOV SPEELT STERK De party SmyslovBotwin nik was een GriinfeldIndi sche verdediging, waarby al fauw nieuwe paden werden etreden. Smyslov speelde be hoedzaam en sterk en zijn gevreesde tegenstander moest aan ook alle zeilen bijzetten om niet in het nadeel te ko men. By de 35ste zet zag Smyslov eindelijk loon voor zijn harde, werken in de vorm van een pion. Er bleven ech ter Torens op het bord, waar door het moeilijk zal worden dit voordeel in winst om te zetten.» De afgebroken stelling is: Wit (Smyslov) Kf2, Tb3 en el, Lb2, Pe5, pionnen b4, c5, f4, g3 en h2. (Ingezonden mededeling) ORGANON OSS Nederlandse vis ging naar de mesthoop. Naar uit Antwerpen wordt gemeld, heeft de eerste zen ding Nederlandse zeevis, die dezer dagen van Urk uit naar België was verzonden, niet de iuistc bestemming gekregen. De zending vis, die door de exporteurs op onvoldoende wyze verzorgd was, niet de gewenste sortering bevatte en ovendien aan de grens ver traging had ondervonden, werd in Antwerpen voor de consumptie afgekeurd en ver nietigd. ANTUNFLATIEWET IN FRANKRIJK. Dc Franse nationale verga dering heeft Maandag ook net laatste artikel van de anti- inflatiewet goedgekeurd met 309 tegen 253 stemmen. Vóór gestemd hebben de so cialisten, de MRP, de Demo- cratisch-socialistische Verzets- unic en een deel der radicalen. In de loop der discussie ver klaarde Jacques Duclos (comm.), da de wet „mon sterlijk" te hebben genoemd, dat de communisten tegen zouden stemmen. Turkije krijgt zelf voldoende olie. Een Amerikaanse oliedes- kundige heeft in een rapport aan de president van Turkye medegedeeld, dat Turkije over enkele jaren over voldoende olie zal beschikken om in zyn behoeften te voorzien. Do deskundige deed medede lingen in zyn rapport over de ontdekking van ryke petro- leumlagen in het dal van de Ti- gris door Amerikaanse des kundigen, welke in opdracht van de Turkse regering werk ten. Zwart (Botwinnik) Kg8, Te7 en e8, Lg7, Pd5, pionnen b7, c6, g5 en h7 DATA VOOR MOSKOU. Naar het A.N.P. verneemt, zal het tweede gedeelte van het tournooi om het wereld kampioenschap schaken op 10 April te Moskou beginnen en tot en met 18 Mei duren. Alle deelnemers vertrekken gezamenlijk 'met officials per trein van Nederland naar Rus land op 28 of 29 Maart a.s. WEG TERNEUZEN BRUSSEL. Te Lokeren (B.) is er een bespreking gevoerd tussen een Zeeuwse en een Belgische de legatie over do aanleg van een verbindingsweg Brussel LokerenMoerbekeRode- sluisBelgische grens met aansluiting op de weg Axel Terneuzen. Op Nederlands grondgebied moet ongeveer 150 m. worden aangelegd. In België zal waarschynlyk dit jaar nog met de aanleg van de weg worden begonnen. Verder lovam nog de Inpol dering van de Braakman ter sprake. Van Belgische zyde werd verzekerd dat alle moge- ïyke medewerking aan deze plannen zal worden gegeven. Met Pasen vier eieren. De gunstige ontwikkeling van de elerenprod'uctie maakt het mogelyk in de week voor Pasen de voorgenomen ver strekking van drie eieren te verruimen. Er zal per 18 Maart een bon worden aange wezen recht gevende op vier eieren voor alle leeftijdsgroe- pen. Peron blijft dictator in Argentinië. Een voorlopig onderzoek op Maandagochtend naar het re sultaat der gedeeltelyke ver kiezingen in Argentinië- toont een -meerderheid voor de „Pe ronisten". Het is waarschijn lijk, dat zy in de federale ka mer van afgevaardigden, de 61 zetels zullen veroveren, nodig om aan Peron een meer derheid van twee-derden te verzekeren. Amerikaanse studenten naar Nederland. De heer van Heek, verte genwoordiger van het Ned. studenten-bureau voor buiten landse betrekkingen, brengt momenteel een bezoek aan Washington in verband met de komst van Amerikaanse stu denten. die deze zomer voor studiedoeleinden naar Neder land komen. De Belgische politie heeft Maandag in een actie tegen de zwarte nandei in goud en vreemd geld een inval ge daan in café's by de Brussel se beurs. Vele personen werd ter ondervraging meegenomen- Truman heeft thans of ficieel meegedeld, dat hij zich by de presidentsverkiezingen candidaat stelt voor de Demo cratische Partij^ Protestvergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Er moet actie komen I Dé afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten had Maandagmiddag in de Korenr beurs te Goes verschillende burgemeesters en vertegen woordigers van organisaties op maatschappeiyk, cultureel en sociaal gebied in vergade ring byeengeroepen, teneinde van gedachten te wisselen over het vraagstuk centrum-provin cie en randprovincie. Zowel de regering als de Ver. van Ned. Gemeenten houden zich bezig met het vraagstuk van de classificatie, maar genoemd bestuur meende, dat deze probleemstelling in ruimer verband gezien moet worden. De voorzitter, Mr. dr. A. J. J. M. Mes, herinnerde er aan, dat over dit vraagstuk reeds ln 1946 door' het Prov. Be stuur aan de regering ge schreven was. Hij legde aan de vergadering deze vragen voor: is er achterstelling van Zeeland bij de centrum-pro vincies en indien dit het geval is, wat moet hiertegen ge daan worden? Vrij algémeen wordt de eerste vraag m .Zee land bevestigend beantwoord. Als sprekend voorbeeld van de laatste dagen noemde hij de samenstelling van de Voorlo pige Raad voor de Kunst, be staande uit 39 leden, van wie 33 uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, 6 uit de randpro- vincics en niet één uit Zee land. Subsidies voor de kunst Saan zo goed als geheel naar e centrum-provincies. Aan orkesten er.z. zou toch subsi die verleend kunnen worden op voorwaarde dat ze ook in de randnrovincies optreden. Doordat er g?en late bus verbindingen naar de dorpen zyn, kunnen de inwoners van de dorpen, die niet over een eigen auto beschikken, van een concert of toneelopvoering als die eens een keer in een provinciestad gegeven worden, alleen genieten, wanneer ze daarvoor extra kosten maken. SPOORWEGEN. Wat het verkeer betreft, zul len we moeten zien te voor komen, dat Zeeland voor vele jaren biyft opgeknapt met ouil spoorwegmateriaal. Het schynf, dat men uil terug komen op de toezegging^ dat ook Zeeland clectrische trei nen krijgt, waarvoor o.a. de P.Z.E.M. moest worden uit- «ebreld. De treinen op de l(jn oosendaalVlissingen mogen tnaar roet een snelheid van 60 K.M rijden en men wil dit voorlopig zo laten. De heer A, C. Willemse, burgemeester van yerseke, hield een krachtig pleidooi voor de actie van het Comité „Rechtsgelykheid stad en plat teland", die in het Noorden is begonnen, Het -platteland dreigt ontvolkt te worden. Ambtenaren, onderwijzers, vakarbeiders, enz. worden naar de grote steden getrok ken. Wanneer de onredelyke classificatie uit de weg was geruimd, zou de trek naar de grote steden niet zo groot zyn. Spr. drong er op aan, in alle gemeenten van Zeeland comité's op te richten, die niet ln de eerste plaats uit ambtenaren moeten bestaan, zodat de stem van geheel Zeeland wordt gehoord. ANDERE SPREKERS. De heer J. S. Visscher, di recteur van Volksherstel, achtte een concreet rapport nodig over de uitspraken van de achterstelling van het plateland. Pas aè,n kunen wij nagaan, hoe die oorzaken kunnen worden weggenomen. Daarvoor moet de bevolking geactiveerd worden. De heer Weststrate uit Hansweert betoogde, dat wan neer geheel Zeeland 2e klas werd, de personele belasting billijker zou worden geheven. D hear C. de Putter uit Axel, verzekerde, dat de Stichting van de Landbouw achter de actie van het comi té „Rechtsgelykheid stad en platteland" staat. De burgemeesters van Kou- dekerke en Schoondyke ver klaarden. dat de ingezetenen van Walcheren en West-Z.- Vlaanderen, met andere pro blemen hebben te worstelen. De eerste gaf daarom de voorkeur aan een nrovinciaal comité boven plaatselnke co mité's. Laatstgenoemde wilde verzoeken in de commissie tot herziening van de classificatie ook één of meer Zeeuwen op te nemen. Ten slotte werd besloten, dat zolang er geen speciale orga nisatie voor dit doel is ge vormd, het bestuur van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. gemeenten deze actie zal voeren. Do heer Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappeiyk en Cultureel Werk te Middelburg, verklaar de zich bereid, alle klachten over de achterstelling van Zee land in ontvangst te nemen, om deze ter sprake te brengen ter plaatse waar dit behoort. De voorzitter drong er ten slotte op aan de Klachten spoedig in te zenden. Voor 1948. Het is gelukt, zy het met moeite, de gemeentebegroting van Goes voor 1948 sluitend te maken. Er dient echter voor gezorgd te worden, dat de ge-: meenteiyke middelen worden versterkt, opdat enige ruimere armslag worde verkregen met het oog op omstandigheden, welke zich ln 1949. en volgende jaren kunnen voordoen. Wel iswaar zjjn de middelen, die tot verhoging der inkomsten ten dienste staan, beperkt immers de gewone belastingen worden van hogerhand gere geld doch hier en daar be staat er nog wel de mogelyk- heid om door verhoging van tarieven, terzake van enkele heffingen een hogere opbrengst te verkrygen. B. en W. stellen daarom voor de rechten, geheven we gens het gebruik der algeme ne begraafplaats, te verhogen. In aanmerking, nemende de waardedaling van het geld enerzijds en de verhoging der uitgaven van deze inrichting anderzijds, menen- B. en W. dat een verhoging der bestaan de rechten voor het begraven en voor grafruimte, waarin twee lijken boven elkaar kun nen worden begraven, met 100 voor de le en 2de klasse en wat aangaat de tarieven voor de 3de klasse en voor het van gemeentewege onderhou den van grafzerken en het op graven van een lijk met resp. 50, 50 en 25 voor belang hebbenden niet te bezwaarüjk is te achten. De meerdere op brengst wordt geraamd op ca. 3500.—. Wordt de „Algarve" gelicht Maandag is door van den Tak's Bergingsmy. met behulp van het bergingsvaartuig de „Zeeleeuw" een onderzoek in gesteld naar de mogelykheid of het op de Schelde gezonken m.s. „Algarve" te lichten zou zyn. In dit stadiqm kan de maatschappij nog geen defini tieve uitspraak doen over het ai of niet lichten van het vaartuig. Brand in „De Manteling". Zondagmiddag werd te Oostkapelle de brandweer ge alarmeerd voor een duin- en bosbrand bij Berkenbosch. Het vuur was ontstaan bij de z.g. Hamster en woedde op de grens van de Manteling. Door de krachtige wind-werden de vlammen snel voortgejaagd cn konden ?erst worden ge stuit bij een pad bij de z.g. stenen tafel. Éehalve de 'gras- en helmbegroeiïngis een grote hoeveelheid struikge was verloren gegaan. Tegen zes uur kon de brandweer inrukken. De politie stelt een onderzoek in. Woningbouwvereniging W. Zeeuwsch-Vlaanderen opgericht. Te Oostburg werd een Wo ningbouwvereniging „West- Zeeuwsch-Vlaanderen" opge richt. Het initiatief is genomeD in overleg met de Nationale Woningraad. Getracht zal worden te bou wen naar behoefte, waarbij de huurders in de gelegenheid zul len worden gesteld het huls in eigendom te krijgen. De vereniging zal zich spe ciaal toeleggen op de bouw van arbeiderswoningen, dus de z.g.n. woningwetwoningen. Het gaat dus vooral om wo ningen voor hen die nooit een eigen huis gehad hebben, zoals jonggehuwden, terwijl het mede in de bedoeling ligt de reeds gebouwde woningwetwo ningen van de gemeente over te nemen. Vlerbouwcommissies benoemd. Tot leden van de .herbouw commissie Hoofdplaat* van de Stichting „West Zeeuwsch- Vlaanderen Herbouwt" zyn benoemd de heren: 1. J. F. G. Temmerman, Burgemeester; 2. J. I. Stuy; 3. M. G. J. Wyffels. Tot leden van de herbouw commissie Biervliet de heren: 1. A. P. Kostense, Burge meester; 2. A. Hamers; 3. P. J. Evers. Tot leden van de herbomv- commisie Zuidzande de heren: 1. D. M. Vermet, Burgemees ter; 2. W. v. Male; 3. A. A. Verbuyt; 4. H. P. Everwyn. Deze herbouwcommissies zullen fungeren als contactor gaan tussen de getroffenen en de Stichting. Benoeming griffier der Polder Walcheren. In de eerstkomende bestuurs vergadering van de Polder Walcheren zal de benoeming van een griffier als opvolger van mr. R. W. Graaf van Lyn- den aan de orde worden ge steld. Voorgedragen voor deze functie zijn: 1. Jhr. mr, G. C. D. Rutgers van Rozenburg, hoofdcommies by' het Ministe rie van Wederopbouw en Volkshuisvesting te Middel burg en de heer A. Blokdyk. secretaris van het waterschap De Beemster te Purmerend. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officier-fiscaal by het Byz. Gerechtshof te s-Herto- genbosch voor de prov. Zee land heeft een vijftal perso nen voorwaardelijk buiten ver volging gesteld, o.m. met geld boeten variërend van 1250 tot 5000, terwijl zes perso nen onvoorwaardelijk buiten vervolging zijn gesteld. De arbeidsvraag. By het Gewestelyk Ar beidsbureau in Zeeland wer den aanvragen ingediend voor: Walcheren: drukkers, bouw vakarbeiders, kleermaker, me taalbewerkers, zand vormers, loodgieters, draaiers, meter- ijkers, slager, colporteur, jongste bediende, winkelper soneel, kantoorpersoneel, huis houdelijk personeel. Gissingen SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Vlis- singen is verhinderd Woens dag a.s. spreekuur te houden. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van Onder wijs van Vlissingen is verhin derd a.s. Woensdag spreekuur te houden. Middelburg BOTSING. Maandag omstreeks vijf uur botste in Middelburg een luxe auto, bestuurd door P., die uit de Koepoortstraat kwam ge reden en moest uitwijken voor een spelend kind op het Mo lenwater ter hoogte van de Huishoudschool tegen een ko renwagen. De voerman B. viel van de bok en liep een rech- teronderbeenbreuk op. Hij is ter verpleging in het zieken huis opgenomen. De auto werd licht beschadigd. Kerknieuws AFSCHEID Ds. VREUGDENHIL. Zondagmiddag nam ds. C. A. Vreugdenhil in de Geref. Kerk te Oud-Vossemeer af scheid van zijn gemeente. Na dat ds. Vreugdenhil gespro ken had naar aanleiding van Petrus 5 10 en 11, richtte hij het woord tot de verschillen de kerkelijke en burgerlijke instanties. Namens de kerke- raad werd het woord gevoerd door mr. J.- J. Versluys, die daarna psalm 134 3 liet zin gen. Voorts werd het woord nog gevoerd door ds. Stoel te Bergen op Zoom, burgemees ter J. J. Versluys rramens B. en W. en de heer Melisse na mens de school met de bijbel. NED. HERV. KERK. Bdroepen te Zoutelande ds. G. de Wijk te Smilde. Marktberichten. COÖP. VEILINGSVER. „WALCHEREN". Groenten: Andijvie 98; Rode kool 2123; Gele kool 9 Spruiten 65; Peen II 7—16. Postelein 28; Prei 3858; Spinazie 65—117; Uien 21— 46; Witlof 1848; Koolrapen 59, alles per kg. Kroten 18 per bos. Fruit: Appels: Zoete Appels 3540 ct. per kg. Peren: St. Remy 4958 ct. per kg. De vorst en de werkloosheid. Op 28 Februari stonden bü het Gewestelyk Arbeidsbu reau in Zeeland ingeschreven 2306 mannen en 83 vrouwen, die werkloos waren. Van de werklozen waren 1736 tewerk gesteld by de D.U.W. Boven dien stonden ingeschreven 3763 vorstwerklozen uit het vrije bedrijf. In de week ein digend 28 Februari werden 24^ mannen en 12 vrouwen geplaatst en er waren ten slotte nog aanvragen in be handeling voor 569 mannen en 172 vrouwen. Tegen samenvoeging van gemeenten. De ^gemeenteraad van Höe- dekenskerke sprak .zich één dezer dagen unaniem uit te gen de samenvoeging van de gemeenten. VOETBAL HEROMIDDELBU R G 14. In een door Middelburg goed gespeelde wedstrijd wisten de groen-witten een fraaie ^ver winning op Hero te behalen. Middelburg verscheen met niet minder dan vyf invallersj waarvan vooral de rechtsbui ten een goéde party speelde. Bij Hero was de rechtervleu gel het beste deel van het elf- In de eerste helft golfde 't spel op en neer. Dé aanvallen over ae rechtervleugel van Hero waren niet van gevaar ontbloot, doch de Middelburg se verdediging was hiertegen toch wel opgewassen. Met een dubieus doelpunt nam Hero de leiding. Even voor de rust snorde de bal uit een formidabel schot van Outermans in de Herotou- wen en de stand was gelyk. Middelburg, gesteund door het vlotte verloop van de eer ste helft, nam direct n,a de rust het spel geheel in han den en overspeelde Hero vol komen. Doelpunten van Laar- schot en Raaymakers brach ten Middelburg een 41 voorsprong. De doelverdediger van Hero maAkte hierby geen al te sterke indruk. Tegen het einde kwam Hero nog flink opzetten, doch slecht schieten en goed verdedigen van de groen-witten, voorkwamen doelpunten. DAMMEN VIERKAMP TE VLISSINGEN. Vrijdag en Zondag werd in Hotel Royal te Vlissingen een vierkamp gespeeld, waarin' als gast meespeelde de Gelderse tientalspeler de heer J, Vis- ser uit Apeldoorn.- - Verder werd 'deelgenomen door de Vlfssing- se spelers W. Cijsouw ën L. Labruijère en Joh. de Smet uit IJzendijke. De uitslagèn van Vrijdag zijn: Joh. de SmetW. Cij souw 11; J. VisserL. La bruijère 20. De uitslagen van Zondag: J. VisserW. Cijsouw 11; L. LabruyèreJoh. de Smet 02; W. CysouwL. Labruijère 02; Joh. de SmetJ. Visser .0—2. De totale uitslag is dus: 1. J. Visser, 5 pnt.; 2. Joh. de Smet, 3 pnt. en 3 en 4 W. Cy souw en L. Labruyèrè, ieder 2 pnt. Na afloop werd. door de heer L. Goedbloed met een toepas selijk woord de beschikbare prijs aan de heer J. Visser overhandigd. TRIBUNAAL MIDDELBURG Hoofdopsteller van „Zeeuwse Stroom" schreef geen letter. Van Groot-Nederland tot Groot-Duitsland. „Ik heb altijd gepoogd als een goed mens te leven", ver klaarde de 32-jarige G. T. C. Schuerman uit Middelburg, die zich Maandagmorgen voor het Middelburgse Tribunaal had te verantwoorden. De fresident, mr. M. Vlaming, rok dit echter in twijfel, om dat het feit alleen, dat ver dachte N.S.B.-er was, er al een bewijs van is, dat hij niet als zodanig heeft geleefd. Schuerman, die een vurig voorstander was van de Groot Nederlandse gedachte, had zich in 1940 in het ledenre- gister van de N.S.B. laten in schrijven en bevorderde de propaganda van deze bewe ging door te fungeren als „hoofdopsteller" van het ter- reurblad r „De Zeeuwse Stroom". Hij had echter nooit in dit vod geschreven, zodat zyn hoofdredacteurschap iet wat vaag bleef. S. erkende tevens dlstrictsvormingsleider van de N.S.B. te zijn ge weest en later te hebben ge werkt als leider van de Dienst Sociaal Economische Zaken op het Prov. Bureau Zeeland van het N-A.F. en medewerker van de Ned. Landstand te Goes. Tenslotte was hij nog als burgemeester van Etten-Leur opgetreden. Verdachte verklaarde, dat rn Groot-Nederland zyn lich tend ideaal was en dat hy slechts één doel had: dit uit te dragen. Daarom was hy ook tot de N.S.B. toegetre den. De raadsman, mr. Dirven, voerde verzachtende omstan digheden aan en' drong aan 'op clementie. Het Tribunaal zal over 14 dagenadviseren. KIN DERZORG- - WEE. De voornaamste beschuldi ging tegen Cornells Tanis uit Middelburg hield in, dat hy als tuinder by de inrichting „Kiriderzorg" door het maken van Nat. Socialistische pro paganda onder de leerlingen van deze instelling bevor derd had, dat verscheidene dezer in Duitse dienst getre den zijn. Tanis ontkende dit, maar hij kon moeilijk loochenen, dat hij directie en leden van het personeel van .JKinderzorg". benêvens een buurman, be dreigd heeft met door de vij and of diens handlangers te nemen maatregelen. Op een—, enkele uitzondering na bracht 1 hij zyn dreigementen niet ten uitvoer. De verdedigster, mr. A. Bolle, wees op het feit, dat Tanis reeds 40 maanden ge legenheid heeft gehad over 't verkeerde van zijn handelwij ze na te denken en verzocht het Tribunaal hem thans de vrijheid weer te geven. UITSPRAKEN. Het Tribunaal deed de vol gende uitspraken: T. Veldink te Doetinchem, 2 jaar voorw. met een proeftijd van 3 jaar, cn onder toezichtstelling van de S.T.P.D. en ontzetting rechten; E. C. v. a. Hoeven en M. van der Hoeven—de Waal te Vlissingen, ontzetting rechten; M. P. v. d. Hoeven' te Vlissingen, T. Siereveld - te Vlissingen en A. Klopmeijer te Middelburg, beschuldiging vervallen verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2