PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Gaulle bepleit Europees blok Aanvaring op de Schelde De vaststelling van de prijzen en de Zeeuwse landbouw V ij fland en-verdrag bijna gereed D£ BILT Londense conferentie verdaagd Extra boter voor de Paasdagen. J Nederlands motorschip door Panamees in de misi geramd Zoon van de stuurman verdronken Waarom zo lang gewacht? TIENJARIG IPISJE VERMOOR!). 191e Jaargang - No. 57 "Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Maandag 8 Maart 1948 ABUNNt&u^mSPKUS 25 ct per week: 3.20 per kwartaal, franco per post i 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct ADVERTL-NTIKFRUS. 12 Ct per Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN g£ ^Saoo Pzcvei3ddefbt!rg Bureaux gevestigd te VUssingenWalstr 58-6w. tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29 tel 2077 en 2 Goes L Vorststr 55. tel 2475 (b.gg 2228) Oostburg Gratamastr 3. 'el Temeuzen Brouwértlstr 2 Zierikzee Nwe Bogerdstr C 160 tel 26. Het Wereldgebeuren Er komt internationale controle op het Ruhrgebied. Kwestie der schade vergoeding een geschilpunt. De Londense conferentie over de toekomst van Duits land tussen vertegenwoordi gers van de Ver. Staten, En geland, Frankrijk en de Be- neluxlandcn is tot April ver daagd. Wel ztfn er reeds be langrijke vorderingen ge maakt, maar verschillende kwesties staan nog open en daarover zullen de delegaties eerst hun regeringen raadple gen. Volgens liet officiële com muniqué is men overeengeko men, dat de 3 bezesttende mo gendheden zo nauw mogelijk moeten samenwerken, opdat West-Duits land een zo groot mogelijke bijdrage tot het her stel van west-Europa zal le veren. Alle delegaties stonden echter welwillend tegenover de instelling van internationale controle op het Ruhrgebied. Men werd het er over eens, dat een federale regerings vorm, die de rechten van de verschillende staten voldoende beschermt, het meest ge schikt is voor West-Duitsland. De drie betrokken delegaties kwamen verder overeen, dat onverwijld stappen dienen te worden ondernomen om de economische politiek van de drie zones zoveel mogelijk te coördineren, hetgeen dus practisch de aansluiting van de Franse zóne by Bizonia in houdt. Toch schijnen de be sprekingen niet steeds even vlot te zijn verlopen. Volgens Reuter kan thans medegedeeld worden, dat de Verdelingsplan voor Palestina. GROTE VUF BEZIEN HET OPNIEUW. De Veiligheidsraad heeft de besprekingen over Palestina voorlopig geëindigd en beslo ten, dat een commissie uit de vijf grote mogendheden op nieuw het verdelingsplan zal bekijken. Men zal pogingen doen een basis tot overeenstemming te vinden tussen Joden en Ara bieren. Merkwaardig was, dat Amerika en Rusland in de kwestie vrijwel één lijn trt>k- ken en eikaars standpunten zeiden te waarderen. De nieu we besprekingen zullen wor den gehouden in het kantoor van Gromyko te Lake Succes. Voor de Joden betekent dit een tegenslag daar het verde lingsplan nu weer geheel op losse schroeven is komen te staan. Er bleek echter geen animo in de Raad om hande lend op te treden tegenover de Arabieren en het plan met behulp van dwangmaatrege len door te zetten. Tsjechische Kamer steunt Gottwald. Dr. Antonin Gregor, de Tsjechische minister van bui tenlandse handel, heeft ver klaard, dat 230 van de 300 le den van het parlement reeds een verklaring hebben gete kend, dat zij de politiek van de nieuwe regering steunen. Hieruit blijkt, aldus de mi nister, dat de meeste parle mentsleden tevoren zijn mis leid door een kleine clique, die.de leiding der verschillen de partijen voor eigen doel einden wilde gebruiken. Dr. Cepicka, de minister van justitie, verzekerde, dat de vrijheid van godsdienst ge ëerbiedigd zou blijven, doch hij voegde hij er aan toe: onze houding tegenover de kerk zal afhankelijk zijn van de houding, die de kerk te genover ons aanneemt. Tsjecho-Slowakije vierde gisteren de 98ste geboortedag van Thomas Masarijk, de eer ste president van de repu bliek. President Benesj was bij de herdenking niet aan wezig. Bulgaarse gezant te Londen neemt ontslag. Professor Dolaptsjieff, de Bulgaarse gezant te Londen, heeft bekend gemaakt, dat hij bjj zijn regering zijn ontslag heeft ingediend „om de vrg- heid te herkrijgen en in staat te zijn als ambteloos burger de belangen van het Bulgaarse volk te dienen door voor het herstel van vrijheid en demo- oratie in Bulgarije te werken". conferentie slecht begon, voor dat de vertegenwoordigers van Benelux by de besprekingen tegenwoordig waren. Naar men meent werd het geschil- f'Unt gevormd door de politiek en aanzien van de schade vergoedingen. De Amerikaanse delegatie stelde zich op een standpunt dat zeer na kwam aan een stopzetten van de schadevergoedingsleveringen uit alle Westelijke zónes en van de ontmaritelihg van de Duitse industrie. Door Groot- Brittannië en Frankrijk zou uiting gegeven zijn aan be zorgdheid over het grote over wicht wat betreft ae beschik king over moderne machine- outillage, welke West-Duits land door een dergelijke be slissing zou krijgen over alle andere industriestaten van West-Europa. De besprekingen over de politiek der schade vergoedingen zullen te Berlijn voortgezet worden. Reuters correspondent te kent verder aan, dat het wei nig minder als een triomf be schouwd moet worden, dat zelfs het document, waarin in stelling van internationale controle over het Ruhrgebied wordt voorgesteld, door alle zes mogendheden werd aan vaard. Weer toeristenverkeer met Engeland. In zyn rede inzake de vor ming van een West-Europese Unie verklaarde cle Britse mi nister van buitenlandse zaken, Bevin, dat de Britse regerinq het wenselijk achtte, het ver keer met de daarbij betrok ken landen zoveel mogelijk te bevorderen en derhalve beslo ten had met Ingang van 1 Mei a.s. weer een beperkte devie- zentoewyzing voor .toeristen- reizen naar een aantal landen beschikbaar te stellen. De Nederlandse regering heeft besloten met ingang van I Mei 1948 een beperkt con tingent ponden-sterling voor het toeristen-verkeer met het Verenigd Koninkrijk ter be schikking te stellen. Aan toe risten zullen bedragen van maximaal 30 pond st. worden toegewezen, met dien verstan de, dat zij per dag ten hoogste 3 pond st. zullen mogen uit geven. Overschrijdt het totaal bedrag der aanvragen het be schikbare contingent, dan ge schiedt de toewijzing door mid del van loting. In verband met de Olympi sche Spelen is voorts een af zonderlijk beperkt contingent ponden-sterling vastgesteld, terwijl voor reizen naar Enge land voor het bezoeken van familie of aanverwanten in de eerste of tweede graad van bloedverwantschap eveneens een afzonderlijk contingent zal worden gereserveerd. De ambassadeur van Bel gië te 's-Gravenhage, de heef L. C. Nemry, heeft aan min. It.-kol. A. H. J. L. Fievez, het Grootkruis in de Kroonorde van België uitgereikt. Pindakaas en slaolie met Pinksteren. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van de Paasdagen een extra-rantsoen boter of margarine naar keuze ver strekt worden. Voor de A, B en C groepen bedraagt de hoe veelheid 250 gram, voor de D en E groepen 125 gram. Tege lijkertijd zullen waarschijnlijk bonnen voor vier eieren wor den aangewezen. In dezelfde bonnenlijst zullen bonnen voor cacao, koffie en thee uitko men. In tegenstelling tot de aanvankelijk nogal sombere verwachtingen zal het koffie- rantsoen niet verlaagd behoe ven te worden. Onze vleespositie is nog al tijd niet rooskleurig, maar dank zy een gunstig verloop van de overzeese aanvoer, zal dit rantsoen voorshands op peil kunnen Wijven. Voor de Pinksterdagen kun nen pindakaas voor de rijpere jeugd en een directe koopbou voor 120 gram slaolie tege moet worden gezien. Alles voor Rusland. De 100-jarige citroen bomen en de laurierbo men van het park „Sans Souci" te Potsdam zul len naar Rusland worden overgebracht. Het Rus sisch instituut voor on derzoekingen, dat thans is ondergebracht in de kruidtuin en de oranje rie, die Frederik n in het park van „Sans Sou ci" liet bouwen, heeft reeds 60 van de zich daar bevindende zeldza me planten naar Rus- ^land gezonden. Dodekanesos weer aan Griekenland. De vijftig eilahden der Do dekanesos zijn Zondag op grond van het verdrag van Parijs (gesloten in 1946) weer aan Griekenland gekomen Sinds 1522 zijn zy van Grie kenland gescheiden geweest. Zy werden toen veroverd door Sultan Suleiman. In 1912 nam Italië er bezit van. FRANKRIJK WORDT BEDREIGD DOOR SOWJET-ASPIRATIES. Amerikaanse steun gewenst Generaal Charles de Gaulle, heeft Zondag in een rede te Compiègne verklaard, dat de Amerikaanse steun aan Euro pa evenzeer ten gunste van de defensie als van het econo misch herstel dient te worden verleend. De generaal memoreerde „de blikseminslag" te Praag en zeide, dat Frankrijk wordt be dreigd door Sovjet-Russische adspiraties naar de wereld heerschappij. Daarom achtte hij de meest drastische maat regelen nodig om de zaken in Frankrijk op orde te stellen. FRANKRIJK CENTRUM De Gaulle bepleitte de vor ming van een economisch, di plomatiek en strategisch blok door de vrye landen van Euro pa. „Dit blok, dat 250.000.00f mensen omvat, beschikt over reusachtige materiële en spiri- tuéle hulpbronen", aldus de Gaulle. Hy achtte Frankrijk voorbestemd om van dit blok „dat de kansen van de oude wereld zal doen herleven", het centrum te vormen. De Gaulle achtte het nood zakelijk, dat Duitsland en Oos tenrijk, voor zover het lot van deze landen van de Westelijke mogendheden afhangt, zo wor- TARWE UIT RUSLAND. Op uitnodiging van de Sow- jet-regering zal door de Ne derlandse regering een han delsdelegatie naar Moskou af gevaardigd worden, die aldaar besprekingen zal voeren over de aankoop van een hoeveel heid tarwe in compensatie te gen bepaalde Nederlandse pro ducten. den hervormd, dat zij deel kun nen uitmaken van het Weste lijk blok. Ook het Ruhrgebied zou tot dit blok moeten toe treden onder een speciaal be heer. „Frankrijk moet het initia tief nemen", aldus de generaal „Op het ogenblik zijn er tal rijke redenen,in het bijzonder economische, die een einde aan de oude vete tussen onze lan den noodzakelijk maken". Bon voor zachte zeep aangewezen. Gedurende het tijdvak van 8 tot en met 20 Maart is bon 180 Algemeen geldig voor het kopen van 250 gram zachte zeep. Bon 680 Algemeen geeft gedurende dit tijdvak recht op 500 gram zachte zeep. Deze laatste bon is bestemd voor kinderen tot en met vier jaar. Goudkust-bevolking demonstreert. Meer dan 600 personen, blan ken en niet-blanken, hebben voor de regeringsgebouwen in Downingstreet te Londen ge demonstreerd wegens „de ver moording van oud-gedienden" in het gebied van de Goud kust. Een deputatie heeft eer ste minister Attlee een reso lutie overhandigd, waarin te rugroeping van de gouvemeui van de Goudkust, sir Gerald Creasy, werd verlangd. De resolutie eiste voorts ver volging en bestraffing van po litie-officieren, onmiddellijke bijeenroeping van een consti tuerende vergadering voor de overdraging van de macht aan het volk van de Goudkust. Midden op de Schelde, tussen Perkpolder en Kruiningeii, ligt een klein roeibootje met een uit en rood licht. Het geeft de plaats aan waar Zondagmithxg omstreeks één uur de 472 br.r.t. metende Nederlandse kustvaarder „Algarve" na een" aanvaring met het Panamese schip „San Mlquelbay" zonk. De uit acht koppen bestaande bemanning werd gered, doch het drie-jarig zoontje van de stuurman Westera, wiens vrouw ook aan boord was, kwam om het leven. Een vrouw en acht mannen zitten in dekens gewikkeld in de wagens van de Rotterdam se Gemeentelijke Geneeskun dige dienst. Het zijn de opva renden van de „Algarve", die naar huis worden gebracht. Ze zijn onder de indruk van het gebeurde. Zelfs een zeeman overkomt een schipbreuk niet elke dag. De enige, die nog goed gehumeurd blijkt, is een Portugese matroos. Een korte dikke zware vent, met pik zwart haar en een grote zwar te knevel. In een mengelmoes van Engels en ^Portugees, doorspekt met Hollandse woorden, geeft hy een relaas van het gebeurde. HET ONGEVAL. „Hoe het eigenlijk gebeurd is, ik weet het waarachtig niet", zegt een der matrozen „We zaten te eten, toen we eensklaps de misthoorn van de „San Miquelbay' hoorden Er was namelijk onverwacht een zware mist komen- opzet ten. De kapitein gaf direct or der te stoppen. Plotseling zat de Panamees vlak voor ons. De kapitein commandeerde nog „met volle kracht achter uit maar te laat. Het schip ramde ons vlak bij. de voorste ven aan bakboord. Wat er toen gebeurde Ik lag in het water en ik merkte in eens dat ik vrese lijk veel last van m'n broek en m'n schoenen had, ik heb ze losgewurmd en uitgeschopt TWINTIG MINUTEN RONDGEDREVEN. Twintig minuten heb ik ln het water gelegen. Ik had me vastgeklampt aan het deksel van de aardappelkist. Einde lijk werd ik aan boord gehe sen van de reddingsboot van de Panamees. De kerels van die boot konden nog niet eens goed roeien. Ik heb ze de rie men uit de handen getrokken Treiqbótsing bij Geldermalsen. DEELNEMERS AAN STILLE OMGANG KWAMEN TE LAAT. Zaterdagavond vond bij Gel dermalsen een botsing plaat-- tusscn een trein, die van Dordrecht kwam en een elec- trisdhe trein van de lijn UtrechtDen Bosch. De scha de was slechts zeer gering maar toch ondervonden ver schillende treinen aanzienlijke vertraging, waardoor deelne mers aan de Stille Omgang te Amsterdam, die van het Zui den kwamen, in vele gevallen te laat in de hoofdstad arri veerden om nog aan de plech tigheden te kunnen deelnemen Critische houding Het voorjaar nadei't met rasse schreden. Aan het slot van een zeer zachte winter kwam Koning Winter nog even om de hoek kyken. De vorst was vooral voor de structuur van de Zeeuwse ltleibodem gunstig en het feit dat een „droge' dooi, dit wil zeggen een dooi zonder sneeuw of regen inviel, mag voor de landbouw buitenge woon gunstig genoemd wor den. Reeds steeg de tempera tuur enkele dagen voldoende om verschillende werkzaam-, heden te verrichten. De op-' merkzame leek zal dan ook feconstateerd hebben, dat de eeuwse boer allerwegen druk aan het werk is. De zaaityd is aangebroken. Tot nu toe zijn de voorwaarden voor een goede oogst aanwezig. Na tuurlijk is men nog lang zo ver niet, maar wy zullen maar denken dat een goed begin het halve werk is. De boer zaait en doet dit in de hoop, dat dit zaad goede vruchten zal voortbrengen en dan aan hem zelf geen wind eieren zal opleveren. In dit laatste nuheeft hn een zwaar hoofd. Want wat tpch is het geval? In het tydperk van geleide economie is het o.a. ook gebruikelijk, dat de Regering voor de voornaamste voortbrengselen van dc boerdery pryzen vast stelt. Zo zjjn enige dagen ge leden de prijzen voor de pro ducten van oogst 1948 be kend' gemaakt. En zoals be grijpelijk zijn er bij deze vast stelling van landbouwzijde verschillende bezwaren reeds nu naar voren gebracht. TE LAAT. Wij willen er hier enkele bespreken. Dan is daar aller eerst 'de late bekendmaking van deze pryzen. Reeds in September van het vorige jaar verklaarde Minister Mansholt te Tilburg voor een vergadering van de N.C.B. de prijzen spoedig, doch in ieder geval vóór i November, te zullen afkondigen. Verschil lende factoren hebben er toe bijgedragen, dat de bewinds man ziin toezegging geen ge stand Kon doen. Als voor naamste mogen hier genoemd worden de motie Groen in de Tweede Kamer, die aanleiding geworden *is voor uitvoerig Regeringsoverleg ten aanzien van het landbouwbeleid. Vervolgens de Indische kwestie, die veel werktijd van alle Ministers heeft gevor derd en tenslotte het niet ge reed zijn yan de berekeningen van het Landbouw Econo misch Instituut, het lichaam dat de kostprijzen voor de landbouwproducten berekerit. De DATUM. Waarom echter de heer Mansholt in Januari als uiter ste datum 1 Februari noem de, terwyl de officiële ds- kendmaking pas op 2 Maart geschiedde is ons niet recht helder. Want het moet hem toch ook duidelijk zijn, dat de ze gang van zaken er niet toe neeft kunnen bijdragen het vertrouwen van de boeren in hem te versterken. De boer heeft nu zijn bouw plan gereed moeten maken zonder dat hij wist waar hij aan toe was. Is hij aan de ene zijde gebonden door een door hem in acht te nemen volgorde van vruchtwisseling, deze laat hem zeker genoeg speling over om voor een froot deel die vruchten te ver ouwen, die de meeste kan sen op winst opleveren. Maar juist dit iaar heeft hy door deze late bekendmaking practisch geen houvast gehad. TE LAAG. Een tweede bezwaar is ze ker wel, dat de prijzen aan de lage kant zijn. Hierdoor komt net gehele risico van een slechte oogst op de schouders van de boer te rusten. Dit zou eventueel nog te dragen zijn alS daar niet tegenover zou staan, dat by een goede oogst de winsten sterk afge roomd werden door de hoge belastingdruk. Hierdoor is het vormen van de nodige reser ve onmogelijk en juist in het boerenbedrijf met zyn sterk wisselende uitkomtsen zijn der- fel\jke reserves onontbeerlijk ovendien wordt van land- bouwzyde gewezen op de op een veel hoger niveau liggen de wereldmarktprijzen van de voornaamste voedingsmidde len. Naast een te lage melkprijs, die zeker voor de Zeeuwse melkveehouders onvoldoende is, is de georganiseerde landbouw, samengebundeld in de Stich ting voor de Landbouw, teleur gesteld over de lage graan prijzen. Hieruit kan worden afgeleid, dat de regering erop rekent het benodigde broodgraan in- het buitenland te kunnen ko pen. Deze politiek levert ze ker gevaren op in verband met de onevenwichtige inter nationale toestand. De verlaging van de prys voor de suikerbieten en voor de aardappelen is voorts voor de Zeeuwse landbouw van be tekenis, daar hierdoor de in komsten van vele Zeeuwse boeren verlaagd zullen worden. HET LOON. Daartegenover staat een verhoging van het arbeidsloon. Een verhoging, die overigens de verlangde gelijkstelling van de landarbeidersionen met de lonen in andere bedrijfstak ken weer naderbij brengt en dus uit dien hoofde kan wor den toegejuicht, maar die toch ook zwaardere lasten legt op dc grotere bedrijven. Wan neer men daar nog de komen de vefhoging van dc sociale lasten bijvoegt, dan is het duidelyk, dat de georganiseer de landbouw critiscn staat tegenover de bekend geworden prijzen. Zo. is de Zeeuwse boer weer aan het werk op zjjn vrucht bare gronden. Slechts een goede oogst kan zijn bezwaar de hart verlichten. en deed het met m'n ver kleumde handen nog beter dan die lui". Kapitein Dobbenga is zeer onder de indruk van het ge beurde. Het was zijn eerste reis met de „Algarve". Er ger nog is het met stuur man Westera en z|jn vrouw, ZU hebben hun driejarig zoontje verloren. Stil zitten beiden voor zich uit te sta ren „Het was zo'n verduveld aardig ventje", zegt een van de maats, Dikkie. We heb ben lang gezocht, maar niets meer gevonden Hij was aan het eten in de mess-room toen het gebeurde. Het ging alles zo verdraaid snel. De boot was o.a. geladen met rails en zonk daardoor onmidddellijk. Waarschijnlijk is het ventje door het water overvallen. Een van de jon gens lag nog op kooi. Die heb ik er met een zwaai afge sleurd, net op 't nippertje. GOEDE BEHANDELING. Van de sloep zyn we overge laden op de sleepboot „Goli ath", die ons te Walsoorden aan wal bracht. Nou, die ke rels hebben ons een behande ling gegeven, geweldig ge woon! Ook de behandeling te Walsoorden .was prima". Alles zyn de mannen kwht. Eén van hen vertelt dat hij een kwartier lang met zyn pas en zijn portefeuille in zyn hand heeft gezwommen. Toen kon hij het niet meer houden. SCHIP NIET VERLOREN? De „Algarve" was geladen met ijzer en flessen zoutzuur. Het was op weg naar Antwer pen, vanwaar de reis naar Portugal zou gaan. Het schip is gezonken op een plaats waar de bodem zeer zanderig is. Het bergingswerk zal met spoed dienen te geschieden, anders is het schip te ver in het zand gezakt. Maandag zal het bergingsvaartuig „De Zee leeuw" van de bergingsmaat schappij van der Tak te Rot terdam uitvaren om een on derzoek ter plaatse in te stel len. Wanneer het lukt de „Al garve" te lichten, bestaat er goed hoop dat het schip gere pareerd kan worden. De „San Miquelbay" is bij Vlissingen aangehouden ten einde een cautie te stellen. Bestuur van Suriname. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de gouverneur van Su riname op 4 Maart bij de Sta ten van Suriname ingediend het ontwerp van een lands verordening tot het instellen van een college van bijstand. Ten vervolge op vorige be richten hieromtrent kan wor den opgemerkt, dat met „col lege van bijstand" wordt be doeld de voorloper van het- f een in de Kamerstukken be- reffende herzieningen dei- staatsinrichting van Surina me en Curasao thans nog wordt genoemd: College van Gecommitteerden, doch dat in de toekomst zal heten: College van Algemeen Be stuur. Voorlopig geen militaire clausules. Ook Italië kan deelnemen. De berichtgeving over de vijflandenconferentie te Brus sel is nog weinig volledig. Daar officieel over de aard der besproken problemen gezwe gen wordt, moet het nieuws vooral komen van afgevaardig den die zo te hooi en te gras tegenover journalisten wat los willen laten. Zaterdag is een nieuwe bij eenkomst gehouden, na afloop waarvan de Engelse ambas sadeur te Brussel verklaarde, dat voornameiyk over econo mische kwesties gesproken was Men was het in principe volko men eens geworden, zeide hij, en eigenlijk moest alleen nog de tekst van het verdrag op gesteld worden. Een journalist die vroeg of er ook gesproken was over dc valuta, lcreeg als antwoord: „Geen moment". Ook de Franse ambassadeur vertelde, dat er uitsluitend over economische problemen gesproken was. „Mochten wjj er nog toe komen ook de mili taire zijde aan een onderzoek te onderwerpen, dan zal dit slechts in grote lyn zijn", voeg de hij er aan toe. Het schynt, dat men alleen over de algemene richtlijnen voor een militaire samenwer king wil spreken, waarby het inter-Amerikaanse verdrag van Petropolis voor de gemeen- schappelyke verdediging van het Zuidelijk half rond tot voorbeeld zal dienen. Vóóroorlogse post wordt bezorgd. Velenhebben Zaterdag en zullen ook in de eerstvolgende dagen brieven en andere post stukken ontvangen, alle uit het buitenland, waar van de poststempels da teren uit Maart en April 1940, de laatste maan den dus voor de oorlog. Op de enveloppen is door dc P.T.T. een strookje geplakt met de mededeling: „Door oor logsomstandigheden met vertraging ontvangen". Het zijn brieven uit Spanje, Italië en ook uit verder gelegen landen tot Australië toe die in Frankrijk zijn aangeko men en na de Duitse in val door de Franse posterijen voorlopig in de kelder van 'n Frans kasteel opgeborgen. De zer dagen zjjn ze toeval ligerwijze ontdekt. OOK ITALIË? Uit de naaste omgeving van de Benelux-delegatie te Lon den verluidt, dat nieuwe BritS- Amerikaanse voorstellen de draagwijdte van het verdrag hebben vergroot. Daarby is door Frankryk de eventuele opneming van Italië in de West-Europese Unie ter spra ke gebracht. Italië zou echter pas in het verdrag worden op genomen, nadat het door de vijf landen is ondertekend. - Het hoofdbestuur van de Arbeiders Jeugd Centrale ge tuigt in een communiqué van haar „verontwaardiging over de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije". Vermoedelijke dader nog steeds bewusteloos. Tc Amsterdam is Zaterdag avond een meisje van tien jaar in de ouderlijke woning aan de Woestduinstraat aangerand en daarna op gruwelijke wjjze met een mes vermoord. Het was een oudere broer van Anneke Hagel, die om streeks 9 uur het lijkje vond. Het meisje was alleen thuis geweest. De jongen spoedde zich hevig ontsteld naar de bu ren, die onmiddellijk de politie waarschuwden. Kennissen van de fam. H.. die toevallig even later bij de woning aankwa men, uitten terstond het ver moeden dat zekere M. W., een 21-jarige jongeman, die hier wel eens op bezoek kwam, de moord kon hebben bedreven. W. staat als geestelijk niet ge heel normaal bekend. Een van de kennissen begaf zich naar het huis van W., die zich wel zeer nerveus toonde, maar toch bereid bleek mee te gaan naar de Woestduinstraat. Daar aangekomen geraakte hy ech ter in een toestand van tran ce, welke het onmogelijk maakte hem te verhoren. Hij is naar de zenuwafdeling van het Wilhclminagasthuis over gebracht. Zondagavond was hy nog steeds niet tot bewust zijn gekomen. Ook het lykje van het ver moorde meisje is door de poli tie naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. VOORSPELT: ZUID-\\ESTELIJKE WIND. Weersverwachting tot Maan dagavond. Half tot zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer. Matige, aan de kust vrij krach tige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1