PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse steun voor West-Europese Unie Hoe denkt ons volk over het Westers blok? BILT De loodsboot representeert zeevarend Nederland contra Stalin's voorstel. Vandaag Nassau-grafmonument te Leeuwarden. 64 pet van degenen, die er over gehoord hebben, zijn vóór. Boerengrond mag niet verwaarloosd worden Federale interimreqering geïnstalleerd. Gedelegeerden van het Oinerb^sfnur. Het lot van Duitsland. 191 e Jaargang - No. 56 Uitgave van de Firrr.a Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Driütlcenj Fa F van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 Maart 1948 AÜUilMuvuui löFKUS 25 Cl peT week. I 3.20 per kwartaal, franco per posi t 3.45 oei kwartaal Losse nummers 5 ct ADVBKILN riJüPKlJS 12 Ct per mm, minimum p advertentie i 2. Giro nr 359300 PZC Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-6o. tel 10 en 51 Middelburg Londcnse Kaai 29 tel 2077 en 2 Goes L Vorststr 55. tel 247a (b gg 2228» - Oostburg Gratamastr 3. el Terneuzen Brouwerustr 2 Zlerlkzee Nwe Bogerdsti C 160 tel 26'. Het Wereldgebeuren De nadruk wordt gelegd op de militaire zijde. Oost-Europa gaf het voorbeeld. Robert Lovett, de Ameri kaanse onderminister van bui- temandse zaken, h$eft op een persconferentie uiteengezet wat het standpunt van de Ver. Staten is tegenover een West-Europese-Unie. De uit eenzetting werd weliswaar ge- Jleven in voorzichtig politiek argon maar de bedoeling was duidelijk. De New York Times heeft er dan ook als commentaar aan vastgeknoopt, dat 't nie mand zou verbazen, indien de Ver. Staten behalve 't verle nen van morele steun ook be reid zouden ztfn de betrokken landen tanks, vl.egtuigen en andere militaire uitrusting voor hun verdediging te verschaf fen. Dat komt aus neer op een taakverdeling. De West-Eu ropese landen moeten z.en dat z[j een basis vinden om poli tiek en economisch samen te gaan en daarna zullen de ver. Staten zorgen voor de dollars en de wapenen om de Unie de nodige machtsmidde len te geven om zichin geval van nood te kunnen weren. West-Europa wordt in dat ge val één groot Turkije. Het schijnt, dat de diploma ten er ook van hebben afge zien het verbond forme# te richten tegen 'ri toekomstige Duitse agressie. Ieder begrijpt, dat dit gescherm met woorden is en in werkelyheid het sa mengaan is gericht tegen een mogelijk verder doordringen van de Sowjet-expansiezucht. Natuurlijk zullen de com munisten aller landen dit alles op het conto van het Ameri kaanse imperialisme plaatsen en schreeuwen over een grote samenzwering van de reactie tegen de naar vrede strevende Sowjet Unie. Terecht heft minister Spaak verklaard, dat hij met de beste wil van de wereld niet inziet waarom in West-Europa niet zou mogen gebeuren wat in Oost-Europa allang is ge schied. De landen daar zyn tot een hecht blok aaneen ge smeed en alle communisten juichen dit toe. Indien de West-Europese landen dit voorbeeld -willen volgen heet dit drijven naar de oorlog. Ie reeks militaire verdragen gesloten, officieel ter wille van de vrede. Indien bepaalde landen steunen op Amerika heet dit de volken uit leve ren aan Wallstreet. Het zou verkeerd zijn zich uit angst voor een duidelyk stelling ne men zich te laten weerhouden datgene te doen wat onvermij delijk is. Noodzakelijk is slechts dat een verbond zuiver defensief blijft en men blijft streven naar overeenstemming met 't Oosten. Indien de Sowjets we ten waar de grenzen van hun macht liggen, indien zij inzien, dat 'n militair conflict hun wefc nig voordelen kan opleveren Is praten weiiicht mogelijk. De Sowjet successen zijn tot nu toe alle van binnen uit be reikt. geen door openlijke ge welddadige inmenging van bui ten. Er is op het jgefiblik geen andere uitweg dan een verdeling van de, wereld in twee kampen te aanvaarden en te hopen, dat de grenslijn duidelijk afgebakend zal wor den. Geen bezwaar legen ander soort verdrag. Drie der zeven Finse poli tieke partijen hebben zich Vrydag uitgesproken tegen 'n verdrag van militaire bijstand tussen Finland en de Sovjet- Unie op de door Stalin voor gestelde basis: de conserva tieve-, liberale- en agrarische partijen. Volgens de consti tutie moeten alle zeven par tijen haar goedkeuring geven, alvorens de regering met on derhandelingen kan beginnen. De conservatieve, en libera le portijen verklaarden, dat .,er geen reden is om onder- hamdelingen voor een derge- lilk pact te beginnen." Zy ver klaarden voorts, dat zy zich niet zonden kanten tegen 'n ander soort verdrag. De comm'ssie voor buiten landse zaken van de Finse regering komt Zaterdag bij een om het voorstel van maarschalk Stalin te bespre ken. Benesj noch ziek noch stervende. President Benesj heeft een bericht tegengesproken, dat afkomstig was van het Tsje- choslowaakse departement van voorlichting en dat inhield, dat hy ziek zou zijn. Het bureau van Benesj maakt bekend, dat desbetreffende berichten in buitenlandse bladen onge grond zyn". Personen, die Benesj Don derdag op zijn buiten hebben bezocht, verklaren, dat zy hem veel beter vonden en dat hy. naar men verwacht, in het be gin van de volgende week naar Praag zal terugkeren. Berichten in buitenlandsp bladen, volgens welke de pre sident stervende zou zijn ep de minister van onderwys, prof. Zdenek Rejedly, zijn opvolger zou worden, zijn geheel onge grond genoemd. Spoedig huwelijk van ex-koning Michael. (Reuter). Ex-koning Michaë! van Roemenië heeft te Southampton verklaard, dat Prinses Anne en hy „in de naaste toekomst" in Denemar ken in het huwelijk hoopten tc treden. De strijd gaat voort. Een gewapende afdeling van de Haganah heeft het Arabi sche dorp Magdiel bij Tel Aviv aangevallen. 20 Arabieren en één Jood zouden om het leven zyn gekomen. Varlav Nosek ,de communisti sche minister van binnenland se zaken. Bulgaarse gezant te Brussel afgetreden. De Bulgaarse gezant te Brussel, Wassil Joerokof. heeft „als gevolg van de po litieke ontwikkeling in Bulga rije" zijn functies neergelegd. De afgetreden gezant ver klaarde tegenover de pers, dat hy zijn land niet meer kon ver tegenwoordigen, daar „met 't nieuwe program voor het Bul gaarse „vaderlandse front" de Sowietisering voltooid was". Volgens het program zouden de leden-partijen onderdrukt worden en slechts een admini stratieve rol toegewezen kry- gen, aldus Joerokof. KORTE PREDICATIE 3IANNELIJKE BEZORGDHEID. Joh. XVII, Ik bid U niet, dat Gy hen uit de wereld wegneemt, maar dat Gij hen bewaart voor de boze. Misschien dat de Heer niet zyn smadeiyke dood aan het kruis had behoeven te sterven, wanneer Hij voor de Zynen gebeden had, dat de Vader hen uit de wereld zou weggenomen hebben. Dat willen wij name- ïyk graag. Die bede wil de bi oscoop in vervulling doen gaan: een paar uren „wegge nomen 'uit de wereld" van zorg en grauwheid, armelijkheid en lelijkheid. Daarom geniet ze zo de gunst van het vólk. Dat wil ook het voetbalveld: an derhalf uur wèg uit de wereld van onrecht en strijd om het bestaan, achterbaksheid en on gewroken bedrog: hier is alles openbaar en eerlyk, strikt rechtvaardig en spelmatig ge bonden aan eigen beslissingen Maar de Heer gaat niet uit de weg voor onze kleinzerig heid: ge moet in die wereld blijven, waar ge toch immers deel van uitmaakt, wat ge daarin ook doet of nalaat; waaraan ge nooit ontsnapt, hoe diep ge ook de klove maakt of acht die U v^n haar scheidt. Waarom zou Hij ons dat niet gegund hebben Omdat Hij ons mannelijk wil helpen, niet verwennerig, of week. Ook, omdat Hy ons óók verlossen wil tegelijk met, opgenomen in die wereld. Wie zichzelf losmaken wil van do wereld en deel hebben aan de genade Gods, die moet al heel zelfzuchtig zyn, wil hij in die bevryding vrede vinden! Wat een goddeloze vroomheid moet dat zijn, die juicht in Gods genade, terwijl de hele wereld zucht en kreunt in haai zondige kluisters! Dan is Mo- zes anders: als zyn volk een grove zonde heeft begaan bidt hij om vergeving, en zegt: „als Gy die niet geven kunt, delg mij dan ook maar uit Uw boek uit." Zó wil de Heer in zijn mannelijke bezorgdheid ook ons hebben: onze verlos sing gekoppeld aan de verlos sing der wereld en dan deze gezien niet als een stichtelijke frase, maar als een zeer reële, actuele, universele. Christus kan de wereld bevrijden van alle imperialisme, koloniale ge weldenarij, wraak en baat zucht. En Hy is gekomen als redder der wereld. Maar zolang Hy die wereld daarvan niet verlost, zullen wij ook geen smaak mogen hebben in het persoonlijke gevoel van ge borgenheid en .het ook niet künnen, want Hy heeft, in mannelijke zorg, voor ons ge beden, dat „wij niet uit de we reld weggenomen zouden wor den", maar dat wij in haar. mèt haar óm haar, „bewaard zouden btfjven voor de'. Boze". Renesse H. CRAMER. Britse Koninklijke familie op reis. Koning George, Koningin Elizabeth en Prinses Margaret van Engeland zuilen in 't be gin van het volgend jaar een bezoek aan Australië en Nieuw Zeeland brengen, zulks op voorstel van de premiers der beide dominions. De reis zal over zee worden ge maakt. wordt in de Grote kerk van Naarden Bach's Johannes-Passion uitgevoerd. MORGEN wordt jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, Ned. ambassadeur te Parijs, en oud Gouverneur-Ge neraal van Ned. Indië, zestig jaar; is het drie jaar gele den dat de Amerikanen bij Remagen de Ryn overtrokken. Tandarts als caféhouder PRINCIPIËLE DRANKWETZAAK. Dinsdag 16 dezer zullen Ged. Staten in Den Haag in het openbaar een principiële zaak behandelen, waarin partijen zijn de gemeente Rotterdam en een tandarts. De gemeente Rotterdam heeft n.l. de over schrijving op naam van deze tandarts van een vergunning in de zin der drankwet gewei gerd, omdat deze arts in het geheel niet van plan is zelf als slijter op te treden, maar zoals zo vaak gebeurt een zetbaas zal aanwijzen. Restauratie als jubileum geschenk der Friezen. In Friesland is een plan ont worpen voor een huldeblijk van de provincie Friesland, ter ge legenheid van het aanstaande regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Men wil nJ. een bescheiden en sober herstel van de plaats, waar zestien leden uit het huis Nassau— Dietz onder wie verschil lende rechtstreekse voorouders van H. M. de Koningin zyn begraven. Deze graven bevin den zich in een gezamenlijke grafkelder onder het voorpor taal van de Grote Kerk te Leeuwarden. Zy werden tij dens de woelingen in 1795 ern stig beschadigd. Voordien be vonden zich in deze ruimte een graftombe van Anna, prinses van Oranje, gemalin van graaf Willem Lodewyk (overleden 1588) en het grafmonument van haar gemaal (overl. 1620), welke graftomben beide ge heel zyn verdwenen. Van deze historische plaats Is geen andere aanduiding overgebleven dan een simpel houten luik, waarover elke Zondag honderden kerkgan gers lopen. H. M. de Koningin heeft haar volle instemming met dit plan betuigd; de grafkel der zelf zal op haar wens on veranderd blijven. Het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie heeft een en quête voltooid over de veel be sproken plannen van een ver bond tussen Engeland, Frank rijk en dc drie Benelux-lan- den. Het bleek, dat 61 van het publiek van deze plannen op de hoogte is. 64% van de mensen, die er van gehoord hebben, huldigde de mening, dat Nederland aan een derge lijk verbond moet deelnemen, ltf vond, dat wfl ons er van afzydig moeten houden en eveneens 18 had er zich geen oordeel over gevormd. Dat steeds meer mensen de noodzakelijkheid van een „Westelijk bloc" gaan inzien, bliikt duidelijk uit het feit, dat in Juli 1946, toen het Ned. Gallun-instituut eveneens een vraag over deze materie stel de, 52 zich voor en 23 zich tegen een dergelijk „bloc" verklaarde. Alleen de Nederlanders, die in 1946 op de C.P.N. stem den, zijn ook thans in meer derheid tegen, de aanhangers van de andere partijen zijn by- na allen pro. In 1946 was het percentage „pro's", gerekend naar de po litieke overtuigingen K.V.P. 66 P.v.d.A. 70 Anti-Rev. 69 C.P.N. 13 Chr. Hist. 76 P.v.d.V. (V.V.D.) 83% IN ENGELAND.... Tegelijkertyd met het N.l. P.O. interviewde het Engelse Gallup-instituut het publiek in Groot-Brittannië. Daar blijkt 58 van het publiek over Bevin's voorstellen gehoord te hebben. 83 verklaart zich hier voor een nauwe samenwerking in West-Europa, 7 tegen en 10 geen oordeel. 62 is vóór een defensief West-Europees verbond, 21 ertegen, 17 geen mening. 43 is zelfs voor een veel nauwer aaneensluiting, die „common citizenship", zoals die in het Britse Gemenebest bestaat, insluit; 35 is daar tegen, 22 geen mening. EN IN FRANKRIJK Het Franse Instituut voor de Publieke Opinie, tezelfder tijd ook aan het enquêteren, heeft kunnen vaststellen, dat 68 van het Franse volk voor nauwe samenwerking tus sen Benelux, Frankrijk, Enge land, Italië en West-Duits- land is. (14 tegen, 18 geen mening). 63 van het Franse publiek vindt, dat er een onoverbrug bare scheiding tussen West en Oost-Europa bestaat. Slechts 14 meent, dat de kloof tussen beide helften van ons werelddeel nog niet zo diep Is. (Nadruk verboden) De loodsdienst herstelt zich en is in 1950 weer in volle glorie. Als buitenlandse schepen de Nederlandse kust naderen om een van onze havens aan te doen, dan is het eerste contact met Nederland: de loodsboot. Zy ligt daar ver voor onze rivier- en havenmonden op de deinende zee en z\j vertegenwoordigt niet slechts een „ryks- dienst". Ze is meer, ze is een symbool van de Nederlandse zee varende natie en ze representeert de beste traditie van het Nederlandse volk. Daarom is het zo goed, dat Koning Willem I de Neder landse loodsdienst, na de barre Napoleontische jaren, waarin 's lands zeevaart grotendeels ten onder #ng, ondei leiding van het Departe ment van Marine liet opbou wen. Zoals ze na de dagen van Napoleon herrees, zo is ze thans weer bezig na een oorlog te herrijzen. In de jongste kryg verloor de Nederlandse loodsdienst 11 van haar 18 schepen, massa's ander mate riaal en een aantal dappere mannen. Er ia thans een herbouw- program in bewerking, dat vo rige week in het eerste stadi um van uitvoering kwam tóen de nieuwe loodsboot Arcturus- voor de Scheldemond werd gc- stationneerd. Het program zal in 1950 klaar zynin dat jaar zul len we een loodsdienst hebben beter dan ooit te voren. De weg liep van de vissers scheepjes, die in de achttiende eeuw het Ioodswerk deden, over de rinkelaars, waarmee de negentiende eeuwse loods zich rustig op het strand liet slingeren, via de zeilende loods- kotters, die by zwaar weei dikwyls in grote moeilykheden kwamen, naar de stoom- en motorschepen van de 20ste eeuw. DE LOODS. De heer P. A. Rueck, alge meen inspecteur by het loods wezen, heeft ons iets van zfin dienst verteld. De hem formeel gestelde vraag of er loodsen nodig zyn behoeft voor een provincie als Zeeland nauwe lijks beantwoord te worden. Ieder, die wel eens iets ge hoord heeft van de Schelde welke de naam heeft de moei lijkste rivier van Europa te zijn, begrypt, dat de lood3 eer onmisbare raadsman van de gezagvoerder is. De jonge loods, die een di ploma 3de stuurman en twee vaarjaren moet hebben, wordt opgeleid in het district waar hij dienst zal doen. Vlissingen zorgt dus voor zyn eigen loodsopleiding. De kwekeling klimt op tot hulploods, tot loods en zo mogelijk nog ver der. DE SCHIPPER. De loodsschippers le kl., die het commando voeren over de loodsboten, welke buitengaat:- liggen, komen ook uit het loodsencorps voort. De schipper beoordeelt in hoeverre de weersomstandig heden de voortzetting van het Ioodswerk toelaten. Het overschepen van de loodsen op zee gebeurt name lijk met kleine zeewaardige jollen, die uiteraard niet by al le weer gebruikt kunnen wor den. Maar het is de trots van de Nederlandse loodsdienst. dat deze jollen by een wind kracht 8 nog over de golven gaan, terwijl de normale mo torbootjes het hy een wind kracht 5 al afleggen. Dat ver klaart waarom de loodsschip pers zo gehecht zyn aan het jollenwerk en waarom by het Nederlandse loodswezen zo vee' waarde wordt toegekend aan een goede opleiding Voor da» iollenwerk. LICHT EN TONNEN De loodsdienst doet echtei nog meer dan alleen het bin nen brengen van schepen. Hy zorgt ook voor betonning, be bakening en verlichting. Daar naast is er nog de kustwacht, de stormwaarschuwingsdienst en straks radiopeildienst. Precies als van de schepen, is van de betonning het groot ste deel tijdens de oorlog ver dwenen. Het aanmaken van nieuwe betonning gaat lang zaam omdat er te weinig ijzer beschikbaar is. Er zyn dus op' het ogenblik nog niet voldoen de tonnen en lichtboeien be schikbaar om alle vaarwaters enz. duidelyk aan te geven. Ook is er een ernstig tekort aan ton-ketting. In de strenge winter 19461947 is helaas nogal wat betonningsmateri- aal verloren gegaan. Met de verlichtingsmiddelen die voor de vuurtorens enz. nodig zyn, zit men nog midden in de moeilykheden. Van de zes lichtschepen, die Nederland vroeger bezat, zyn .er slechts twee over, die voorlopig die nen ter dekking van twee ver nielde vuurtorens. Aan die vuurtorens wordt gewerkt en men is ook bezig een gezonken lichtschip uit de modder te halen. Ondanks al deze moeilykhe den heeft de loodsdienst na de oorlog bevredigend gefunotion neerd, zo bevredigend, dat zyn ongevallenstatistiek naast die van de loodsdiensten der ande re Europese landen werkeiyk gunstig aandoet. Het Nederlandse loodswezen dat immer een goede naam heeft gehad, handhaaft die ook thans nog en het gehele perso neel spant alle krachten in om de scheepvaart langs onze kus ten zo veilig mogeiyk te ma ken. Minister Mansholt is bereid ook met kleine boeren overleg te plegen. Veilplicht in studie. Aan de memorie van ant woord inzake de begroting van landbouw, vlssery en voedselvoorziening is het vol gende ontleend: De minister is van oordeel, dat in gevallen, waarin ver waarlozing van de grond ls geconstateerd, bi de eerste plaats door voorlichting ge tracht moet worden tot ver betering te komen. Maandag zal te Batavia de federale Interim-regering wor den geïnstalleerd. De voorlopige federale raad voor Indonesië, die op 13 Ja nuari te Batavia werd geïn stalleerd, had tot taak, in overleg met dè luitenant-G.G. voorbereidingen te treffen voor de vorming der voorlopi ge federale regering. Het nieuwe staatshoofd van West Java. Over de verkiezing van Wi- ranata Koesoema tot staats hoofd van de Negara West-Ja va, seint het A.F.P: Deze ver kiezing wordt beschouwd als een sensationele gebeurtenis, gezien de persoonlijkheid van het nieuwe staatshoofd. De overwinning van Wiranata Koesoema is te opmerkelijker, omdat hy het pro-republikein se hoofd zal worden „d'un état d'inspiration Hollandaise". Wiranata Koesoema maakte twee keer de bedevaart naar Mekka, waardoor hij de titel van „Hadji" mag voeren. Hij is zeer godsdienstig en de schrijver van een beroemd ge worden biografie van Moeha- mad. Van de 20 kinderen uit zijn zes huwelyken zyn er 18 in leven. BENOEMING AANVAARD. De heer Wiranata Koesoe- mal heeft zyn benoeming tot wali Negara van West Java geaccepteerd. Aan een verte genwoordiger van Antara deel de hy mede, dat hy in West- Jam meer voor zijn land kan doen dan tot nu toe liet geval was. De heer Wiranata Koesoe- tnah verklaarde principieel te- fen een afscheiding van West- ava van de republiek te zyn, en verder, dat hy zeker zou maken, welke precies de sta tus van West-Java is, alvorens hij zyn functie zal bekleden. Hij ls ervan overtuigd, dat de republiek geen bezwaar zal hebben tegen zijn aanvaarden van het ambt. COMMENTAREN De „Nieuwsgier" wyst er op dat na de verkiezing van Wi ranata Koesoema moeilyk kan wórden volgehouden, dat de Nederlanders het spel der democratie vals spelen. Deze verkiezing is wellicht een begin van het doorbreken van de dam van wantrouwen, angst en pessimisme, die nog alty'd de voornaamste hinder paal vormt voor een oplossing van de geschillen tussen Ne derland en de republiek. Volgens „Het Dagblad" mag men aannemen, dat Wiranata Koesoema bepaalde niet be hoord tot de fanatieke repu blikeinen doch met beide De nen op de begane grortd staat. Het republikeinse dagblad „Berita Indonesia" schryft, dat het onbehaaglijke 'gevoel, veroorzaakt door het „op dringen" van de Negara-Status aan West-Java door de Ned. Indische regering, nu enigs zins is goedgemaakt door de verkiezing van het nieuwe staatshoofd. Massamoord op h; nden In de gemeente Doorn- jpyk is de laatste tijd jen dertigtal honden ioor vergiftiging om het leven gekomen. Het is gebleken, dat de honden steeds stierven na lat zy rond gelopen aadden op de beboste jachtterreinen In de buurt van Doornspyk. De rijkspolitie heeft een beroep gedaan op apothekers en drogisten n de omgeving om er ladeiyk melding van te maken wanneer iemand vergif koopt. Uit Lissabon wordt ver nomen, dat koning Leopold van België op 28 Maart a.s uit Cuba te Lissabon zal aan komen. Wanneer echter duideiyk van onwil of ook van onkun de sprake is en van voorlich ting geen baat mag worden verwacht, zal de betrokkene uit zijn bedrijf moeten wor den gezet. De bestaande wet telijke bepalingen bieden ech ter geen mogeIHkheid voor *n bevredigende oplossing op dit punt, zodat een nieuwe wet telijke regeling noodzakelijk zou zyn. De minister is van oordeel, dat het noodzakeiyk is, dat het georganiseerde bedryfsle- ven bij de uitvoering een ge deelte van de verantwoorae- lykheid op zich neemt, KLEINE BOEREN. De minister geeft de ver zekering, dat hn nog steeds bereid is met net beslaan van de bond van kleine boe ren rekening te houden. Wan neer er kleine boeren zyn, die behoefte gevoelen zich ln een afzonderlyke organisatie te verenigen, dan is hy be reid met de vertegenwoordi gers van die organisatie be paalde problemen te bespre ken. VEILPLICHT De veilplicht voor groente en fruit beoogt niet ïn de eeste plaats een keur op het aangevoerde product mogelyk te maken, doch werd Ingesteld in verband met de in de crisis jaren voor de tuinbouw getrof fen regelingen. Overigens kan worden medegedeeld, dat de commissie, die door de minis ter is ingesteld teneinde het vraagstuk van de productie en de afzet van warmoezeryge- wassen in studie te nemen, ook het vraagstuk van de veilplicht in haar onderzoek Zfl b etrekken. MAALTIJDEN IN HOTELS In overweging is geweest wederom over te gaan tot een systeem van boninlevering voor maaltijden in restaurants e.d. Onderzocht wordt of het mogelyk is op andere wyzc versobering te bereiken. Als byiage is aan de memorie toegevoegd een overzicht van de formatie der afdelingen, diensten en Instellingen van. respectievelijk ressorterend onder, het ministerie van landbouw, visserij, en vofid- selvoorzïenlg. Zoals reeds meermalen door. de minister is te kennen gege ven, ligt het in de bedoeling een deel van het personeel van het voedselvoorzicnigs- diensten aan te stellen. By het opmaken van de begroting was echter nog niet te over zien, in welk ambtelyke rangen dit personeel zou kun nen worden ingedeeld, zodat daarin als salaris afgeronde bedragen zijn opgenomen. Het overleg over de rangindeling is nog steeds gaande. De heren van Vredenburch en Neher benoemd. (Van onze parlementaire redacteur). Het koninklijk besluit, waar bij de heren jlir. mr. H. T,. F. K. van Vredenburch en oud minister L. Neher zijn be noemd tot gedelegeerden van het opperbestuur In Indonesië met gelijke rang en waardig heid als ministers, is Vrijdag getekend. Het besluit wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Maart jl. Overeenstemming te Londen. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Londen, dat de con ferentie aldaar over Duitsland na twee zittingen practlsch geëindigd is. Men is tot over eenstemming gekomen over het federale karakter van Duitsland, over de toekomsti ge internationalisatie van het Rnhrgebied en qver het met elkaar in ovefbenstemming brengen van de economische politiek in de drie Westeiyke zönes, aldus A.F.P. Volgens Reuter heeft dc conferentie over de toekomst van West-Duitsland, bijge woond door dc vertegenwoor digers van Engeland; Frank rijk. de V. S. en de Benelux. Vrijdag haar werk voltooid. Zaterdag zou een communiqué worden uitgegeven. DE VOORSPELT: WEINIG VERANDERING. Geldig tot Zaterdagavond: Aanvankeiyk lichte vorst. Op vele plaatsen na het op trekken van de mist flink op lopende temperaturen. Weinig wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1