NIEUWS UIT ZEELAND Britse toeristenleiders Minister opent Indië expositie SOLDAAT OVERZEE SOLDAAT OVERZEE Het nieuwe Staatshoofd van West Java. Recht van enquête. Nieuws in een Noiedop EEN WOONFLAT IN MIDDELBURG. Verlaging bustarieven in Z.-Vlaanderen. in Zeeland Uitbreidingsplan Goes afgekeurd. Walche-en. in Middelburg T.I.S.NA geeft alzijdig beeld van de werkende West en Oost. Tournée door Nederland start in Zeeland. Naar wtf vernemen zal de minister van Overzese Gebiedsdelen, Jonkmap, be gin April naar alle waar schijnlijkheid Maandag de vijfde In Middelburg de opening verrichten van de Indiö-tentoonstelllng T.I.S. N.A., die aldaar t.m. 14 April In do Concert- en Ge hoor/.aal to bezichtigen zal zjjn. Deze expositie, die ge organiseerd is door een stichting, welke door de de partementen van Overzese Gebiedsdelen en Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in het leven is geroe pen. beoogt de verbonden heid tussen Oost en West In beeld te brengen en draagt een zuiver cultureel karak ter. Er zal een tournée door ons land worden gemaakt, waarvan men Zeeland de primeur heeft gegeven. T.I.S.N.A. vormt de afkor ting van Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen, waaruit blijkt, dat men er niet alleen Oost-, maar ook West-Indië by betrokken heeft. Het toeval wil, dat er in het Javaans een woord „Tisna" bestaat, dat „verbondenheid" betekent! De organisatoren zullen zich in de eerste plaats wenden tot de jeugd (in het bestuur van de stichting zijn vertegenwoordigers van jeugd verenigingen opgenomen), WIELERSPOR1 Bruneel De Kuysscher winnen de Zesdaagse. Het Belgische koppel Bru neelde Kuysscher neeft de zesdaagse te Gent gewonnen Het eindklassement luidt: 1. Bruneelde Kuysscher 350 pnt Op 1 ronde: 2. Adriaensens- Bruyland 302 pnt. Op 2 ronden: 3. Sercu Spelte 305 pnt.; 4. Lapebie Seres 174 pnt.; 5. Thyssen Depauw 137 pnt.; 6. Kint— van Steenbergen 87 pnt. Op 3 ronden: 7. v. d. Meer- schautvan Eenaeme 181 pnt.; 8. Strom—Arnold 133 pnt. Op 5 ronden: Meelbrancke Marcel Rljckaert 123 pnt. De koppels PietersRo giers en van Vliet—Middel kamp hebben kort voor de aanvang der laatste sprints opgegeven. Na de sprints van 5 uur stonden de Nederlanders met 1 ronde achterstand op de 6e plaats. Het \finnende koppel heeft 3.129 km 703 afgelegd. maar ook de volwas senen zullen ongetwijfeld met genoegen de tentoonstelling bezichtigen. Deze bestaat uif twee gedeelten; een econo misch- en een volkenkundig deel. De West vormt een aoart "onderdeel, terwïil zending, missie en de K.L.M. ieder oen eigen stand verzorgen. Groepsgewijs zullen de ver schillende onderdelen worden getoond. Het Indisch Instituut te Amsterdam en het Volken kundig Museum te Leiden wa ren bereid voornemen etc., die een duidelijk beeld geven van het leven in de gebieden over zee, voor deze expositie af te staan. Bovendien zullen beide musea vertegenwoordigers zem den. die als explicateurs zullen optreden. De grote concertzaal wordt tentoonstellingsruimte, terwijl in de kleine zaal 's ochtends en 's middags voor de school jeugd voorstellingen worden gegeven van de gloednieuwe smal-geluidsfilm over Indië. samengesteld uit 30 edities van de serio „Wordende We reld", opnamen na de oorlog door het Gouvernements Film bedrijf vervaardigd. Men stelt zich voor deze rolprent des avonds in de Walcherse dorpeD te vertonen. COMITÉ VAN- ONTVANGST GEVORMD. Er is reeds in Middelburg een comité van ontvangst ge vormd, bestaande uit de heren jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, erevoorzitter, dr. A. Snethlage, dr. A. H. Ousso- ren, drs. Straks, ds. A. de Vries, A. van Aalst, dr. K. Huizinga en pastoor H. Snel. Dit jaar zal de tentoonstel ling tien steden bezoeken, waarvan Middelburg, dus dc eerste is. Vervolgens zal zij te Goes worden ingericht, terwijl overwogen wordt ook Temeuzen te gaan. Londenaars kweekten bollen. In de County-hall te Londen heeft de prijs uitreiking plaats gehad van de zilveren beker, 10 zilveren medailles er 100 bewezen voor een gratis reisje naar Ne derland als de bollen velden in bloei staan aan de prijswinnaars van de wedstrijd vóór het kweken van de beste bloemen uit de aan 47.000 Londense school kinderen verstrekte King Alfred-narcisbol- len. De zilveren beker werd het eigendom van de, Catford Secondary Girls School. Namens het Engelse ministerie van onderwijs leidde mrs. Helen Bent- wick, die daarbij van „deze edelmoedige geste van het bevriende Ne- derlend" sprak, de heer Eygennaam, Neder lands landbouwconsu- lent, in, die de prijsuit reiking verrichtte. (Ingezonden mededeling) behoort tot een der meest verkochte boe- ken van de afgelopen maanden. De eerste 4c druk (1ste 7de dui- zendtal) verscheen i Kerstmis 1947, de 2de druk (8ste - 20ste dui- zendtal) in Januan 4e 1948, de 3e druk (21ste 4. - 30ste duizendtal) verschijnt over enkele weken. 4: is niet alleen een boek 4: om beslist te lezen, maar ook om te bezit- tep. Het is zo echt en 4. recht uit het hart ge- schreven. Als Uw boek- handelaar het niet meer in voorraad heeft, zendt 4c ons dan even deze cou- pon ingevuld toe. U hebt het boek dan ook J binnen enkele dagen 4e (Met blokletters invul- len s.v.p.) J BESTELCOUPON Aan de afdeling Uitge- verij H. L. Smit Zn., 4. Telgen 8, Hengelo. U gelieve mij te zen- J denexempl. J SOLDAAT OVERZEEf3.50 Mijn plaatselijke boek- J handelaar is Mijn naam A 4e Mijn adres4e 4C :e 4e 4e 4( 4e Datum 4e tn gesloten enveloppe j als brief verzenden. 4: 4e (Handtekening) i 41 (Ingezonden mededeling! Cachet» Mijnhardtjes) Bij kon. griep eo pijn, zullen tij Uw snelle helpers zijn. Doos 6 «tuks 30 et Curafaose actie was overhaast. De leden van de Curagaose delegatie ter Ronde Tafel-con ferentie, welke nog in Ne derland zijn gebleven, hebben thans een verklaring uitgege ven, waarin zij hun misnoe gen uitspreken over het feit, at hun vertrókken collega's, de leden van de Democratische Partij van Curacao, zich heb ben gericht tot ae Ver. Naties en de Pan-Amerikaanse Unie, Nu wel vaststaat, dat de Ne derlandse Staten Généraal de herziening van de Curagaose staatsregeling, waarin aan de verlangens wordt voldaan, met bekwame spoed zullen afhan delen, vreest men, dat de Nederlandse regering door de actie van de Democratische Partij huiverig zal worden over te gaan tot vervulling van de de-facto-wensen. Juist nu de zaak van de Ned. Antillen gunstig staat, is het dubbel te betreuren, dat het werk van de delegatie bemoeilijkt wordt door deze overhaaste actie van de Dem. Partij. De afgevaardigde van Aru ba, de heer Eman, heeft ta v. deze verklaring enige reserve in acht genomen. Het feit, dat hg niet met de drie leden naar de West is teruggekeerd, betekent niet, dat hy z ch van hen distancieert. Arruba is in beraad en behoudt zich alle recht voor. Roofoverval op een boerderij in de Betuwe. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is te Beuslchem by Culemborg een roofoverval ge pleegd. Drie mannen kwamen kort na middernacht per auto bij de boerderij van de heet A. van Wijk. Op het geklop deed de vrouw des nuizes open. De mannen zelden van de CC.D. te zijn en een onderzoek te willen Instellen naar een clandestiene slachting. Do heer van Wijk, die door zijn vrouw was gewaarschuwd, vroeg de mannen om hun 11- gitlmatles, waarop hein een revolver werd voorgehouden. Onder deze bedreiging moesten de bewoners lijdelijk toezien, hoo hun wonlg werd door zocht. De pseudo-ambtenaren maakten zien meester van een portefeuille en een geldkistje, tezamen met een bedrag van ongeveer 7000. Met hun bult verdwenen ze In hun auto. Later Is bU de brug van Vianen een auto aangehouden met drie personen. Het waren Utrechtenaren, die b\j de poli tie zeer ongunstig stonden aangeschreven. De rovers z(Jn met de bewo ners der boerderij geconfron teerd, zowel de heer van Wjjk als zijn vrouw hebben hen pertinent herkend. Ontploffing In Italiaans kruitmagazijn. In een militair kruitmaga zijn te Induno (Italië) heeft zich een ontploffing voorge daan. Men vermoedt, dat er sabotage ln het spel is. Het katholiek verbond van tram- en buspersoneel te Brussel heeft besloten het werk neer te leggen, aange zien het ministerie van ver keerswezen geen antwoord heeft gegeven op het verzoek de 8alariss.sen van het perso- neel te verhogen. i Onder grote spanning gekozen. Raden Ario Adipati Wirana- ta Kossoemah Is met 54 stem men voor en 46 stemmen te gen gekozen tot staatshoofd van West-Java. Zijn tegencan didaat was de huidige rege ringscommissaris voor be stuursaangelegenheden voor West-Java, Hilman Djajadi- ningrat. Er moest voor de verkiezing driemaal worden gestemd. De speciale correspondent van Aneta bericht, dat er bfl de strijd tussen Wiranata Koe- soemah en Djajadiningrat in zaal grote spanning heers te. Toen het 51ste stembriefje met de naam Wiranata Koe- naar I soemah uit de stembus kwam en zijn verkiezing als Wall Ne gara dus vaststond, ontlaadde de spanning zich in een luid applaus van de gedelegeerden, aldus de correspondent van Aneta. By de verkiezing waren alle honderd afgevaardigden aan wezig, terwijl de publieke tri bune stampvol was. Het nieuwe staatshoofd Is thans 60 jaar en werd te Bandoeng geboren. Hy was lange tyd regent van Ban doeng en lid van de Volksraad. Gedurende de Japanse bezet ting was hij directeur van bin nenlands bestuur. Na de Ja panse capitulatie en in de re publikeinse tijd was hy voor zitter vap de Hoge Adviesraad van Soeltarno. Ministers mogen praten, maar commissie niet «vragen. Bij de Tweede Kamer is thans door de regering Inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot re geling van het enquêterecht. De voorgestelde wijzigingen welke een permanent karak ter dragen, betreffen o.m. de vertrouwelijkheid van de be sprekingen in de Minister raad, welk punt in de Eerste Kamec aanleiding werd tot 't verwerpen van het vorige voorstel. De beslissingen van de ministerraad en de gron den. welke hiertoe aanleiding hebben gegeven, kunnen het onderwerp van een onderzoek uitmaken, de persoonlijke uit latingen van de ministers echter niet, evenmin als hun individuele houding tegenover besluiten. Het standpunt van de re gering is dus, dat de enquête commissie zelf niet mag door dringen in de vertrouwelijk heid van de beraadslagingen van de ministerraad, maar dat men haar anderzijds niet met de handhaving dier ver trouwelijkheid hoeft te belas ten. Meent een min'ster, dat hy die vertrouwelijkheid niet In acht heeft te nemen, dan mag de commissie hepi aan horen. Ten aanzien van de verhou ding tussen Kroon en Minis terraad wordt echter een zwijgrecht in volle omvang verzekerd omdat hier de on schendbaarheid van de Kroon in het geding zou komen. Residenlietoneel exit De directeur van het Resi dentietoneel, de heer Dirk Verbeek, heeft aan de by dit gezelschap geëngageerden een rondschrijven gericht, waarbij wordt medegedeeld, dat de exploitatie het volgend sei zoen niet zal doorgaan. Voor naamste reden is het ontbre ken van eigen theater. Het bestuur van het N.V V. heeft naar de conferentie die door de vakverbonden op 9 en 10 Maart te Londen inza ke het Marshall-plan, wordt gehouden, de heren E. Kupers en A. Vermeulen afgevaardigd. - Lord Jowilt, de Britse groot t»gelbe\vaan>er, die mom«t»té«< in Hal If vertoeft, heeft een perai pnfarentle te Row» verklsnM dat de vo"^»H«ichten %jo,< een han- en schecpvaartverdrag met Italië goed waren. Mijnwerkers bouwen aan Rouaanse Kade. Naar \vU vernemen zijn tus sen het gemeentebestuur van Middelburg en het Algemeen Mijnwerkers Fonds te Heer len sinds ge rui men tyd on derhandelingen gevoerd over het bouwen ran een woon- flat ln de Zeeuwse hoofdstad. Deze onderhandelingen verke ren in een vergevorderd sta dium en het uitvoeren der plannen is practise!» verze kerd. De woonflat zal bestemd zijn voor 26 gezinnen en geen winkels bevatten. De schets- Slannen, vervaardigd door de eer H. H. A. Tummers, ar chitect te Heerlen, zbn gereed en tonen aan, dat het gebouw zal worden aangepast bh de aangrenzende oude patriciërs woningen. Op de piaats waar de flat verrijzen zal, stonden ook vroeger herenhuizen. Het ligt In het voornemen om zodra de materiaalpositie het toelaat met de bouw een aanvang te maken. De bou wvan dit voor Mid delburg zeer belangryke pand is grotendeels te aanken aan de activiteit van het gemeen tebestuur, dat zich ten zeer ste beyverd heeft om de on derhandelingen te doen sla gen. Mikkenle-Strassburger naar Middelburg. Ongeveer half Mei zal het circus Mickenie-Strassburger een bezoek brengen aan Mid delburg. Concentratie van Rijks diensten te Middelburg. Een nieuw Rijksgebouw. Naar w\) vernemen zyn de zer dagen de plannen gereed gekomen voor de bouw van een groot pand op de plaats, waar vroeger het Entrépot stond. In dit rijksgebouw -.ui len de verschillende ryks- diensten te Middelburg wor den geconcentreerd, terwijl tevens het Kantongerecht er een onderdak in zal vinden. De bouwplannen znn vervaar digd door de Rijksgebouwen dienst. De Spoorwegen en de Mij „Zeeland". NOG GEEN BESLISSING. Naar wij vernemen heeft de directie van de Ned. Spoorwe gen nog steeds geen beslissing genomen over de vraag hóe de verbinding met Vlissingen on derhouden zal worden als ovqr enkele maanden de Mij. Zee land weer van Vlissingen uit op Engeland gaat varen. De mogelijkheid bestaat, dat als boottrein een dieseltrein zal worden ingelegd. Wat de nood- zakelyke verbetering aan het station te Vlissingen betreft, wil men volstaan met enkele herstellingen, waardoor het ge bruik van het Vlissingse stati on als maritiem station weer mogelijk zal zijn. 50 reductie op weekkaarten. Kortgeleden is door het Dl- rcctoriaat-Generaal voor de pryzen de basis vastgesteld, volgens welke de Z.V.T.M. en de S.B.M. hun tarieven voor het relzigersvervoer per auto bus moeten berekenen. Als grondslag hiervoor geldt van af 1 Maart jl. een vast bedrag van 10 cent per kaartje, plus 3 cent voor elke gereden kilo meter. Tengevolge van deze prijsvaststelling zijn enkele ta rieven verlaagd. Vooral op de korte trajecten zijn deze ver lagingen vry belangrijk. Eveneens zyn van 1 Maart jl. de weekkaarten en school- abonnementen in pry's ver laagd. De reductie bedraagt hierop nu 50 Trams verdwijnen in W. Zw.-Vlaanderen. PERSONENVERVOER ALLEEN MET BUSSEN Met ingang van de a.s. zo merdienst zal de Tramweg- maatschappij „BresltensMal- deghem" geen trams voor per sonenvervoer meer laten ryden, maar dit gehele vervoer met bussen gaan verzorgen. Voor wat betreft de Z.V.T. M. zullen nog wel een aantal personentrams gedeeltelijk in dienst blyvcn. Engelse tankboot aan de grond. Het Engelse tankschip „British- Virtus" is in de nacht van Donderdag op Vrydag by Breskens aan de grond gelo pen. Nadat het scnip om on middellijke sleepboothulp had verzocht, zyn sleepboten van Vlissingen uitgevaren. Voor deze het schip échter bereik ten, was het op eigen kracht los gekomen. Aanvaring op de Schelde. In de nacht van Woensdag op Donderdag is het Engelse stoomschip „Imbër" ter hoogte van Temeuzen ln aanvaring gekomen met het Griekse stoomschip „Kastor". De „Imber" werd beschadigd doch kon de reis naar Gent voortzetten. De „Kastor" kwam van Ant werpen en was bestemd voor Hampton Roads. „Hoofdopsteller" van de Zeeuwse Stroom voor het Tribunaal. Maandag 8 Maart zal voor het Tribunaal te Middelburg G. T. C. Schuerman uit Mid delburg terecht staan. S. wordt er ondermeer van be schuldigd als redacteur en „hoofdopsteller" van het N.S B.-blad ..De Zeeuwse Stroom" te hebben gefungeerd, leider te zyn geweest van de Dienst Sociaal-Economische. Zaken op het Prov. Bureau Zeeland van het N.A.F. en als N.S. B.-burgemeester te zijn op getreden van Etten en Leur. HARTELIJKE TOESPRAKEN IN VLISSINGEN, VEERE EN MIDDELBURG Goede verwachtingen omtrent komend seizoen. Ongeveer dertig directeu ren van Britse reisbureaux hebben Donderdag een be zoek aan Zeeland gebracht. Zy hadden reeds Vv oensdag moeten arriveren en wel op Zuid-Beveland, maar de dich te mist belette hun schip de Waterweg op te varen en zo werd het noodzakelijk om hun bezoek aan Zuid-Beveland te laten vervallen en te vol staan met een trip naar Wal cheren. Omstreeks het middaguur arriveerden de Engelse gas ten, die onder leiaing ston den van de directeur der Prov. V.V.V., de heer E. Smit, in Vlissingen, waar zy een lunch gebruikten, aange boden door het gemeentebe stuur en de V.VTV. Vlissin gen. Sprekers waren hier de Durgemeester, mr. B. Kolf en de heer J. L. Verhagen, laatstgenoemde namens de V. V.V., die beiden de Britten een hartelyk welkom toerie pen en de hoop uitspraken, dat dit* bezoek aanleiding zou zyn om blyvende banden te smeden tussen beide landen. Vervolgens begaf het gezel schap zich naar Westkapelle, waar onder meer het aijks- gat en de resten der invasie tanks werden bezichtigd. Hierna ging de tocht naar Veere, waar de gasten wer den ontvangen door B. en W. en toegesproken door de burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortugael. IN MIDDELBURG. Omstreeks half zeven arri veerde het gezelschap in Mid delburg waar de V.V.V. in het Informatiebureau aan -de Markt de gasten ontving en de voorzitter der V.V.V.mr. J. A. Dumon Tak, hen toe sprak. Ten slotte verenigden allen zich aan een maaltyd in „De Nieuwe Doelen"» aan geboden door het gemeente bestuur van Middelburg, waai de burgemeester van Middel burg, jnr. mr. W. C. Sand berg tot Essenburg, een toe spraak hield, welke by de Britten zo goed in de smaak viel, dat zij de burgemeester spontaan het „He is a very good fellow" toezongen. De heer Sandberg wees in zijn speech op de moeiiykheuen welke Walcherën de laatste jaren te overwinnen heeft ge had en op de goede verwach tingen, d:e ons eiland vast knoopt aan het toenemende vreemdelingenverkeer vanuit Engeland en Amerika. Namens de Engelsen voer de een vertegenwoordiger van ieder deel van Engeland het woord. Dankbaarheid voor de genotgn gastvrijheid, onthutstheid over de schade, die aan Walcheren is toe gebracht en nog altyd zicht baar is, goede voornemens voor wat betreft het leiden van de internationale toer s- tenstroom naar Zeeland, zie daar, wat de Engelsen tot uiting brachten. De toon der verschillende toespraken was buitengewoon hartelijk en de algemene indruk is dan ook, dai het gemeentebestuur er goed aan heeft gedaan, dit gezelschap een eenvoudige, aoch waardige ontvangst te bereiden. De Engelsen waren zeer voldaan en vertrokken he denochtend om 8 uur precies om een bezoek te brengen aan Yerseke, waar zy de oes terputten bezichtigden om daarna via Noord Brabant weer naar Rotterdam en van daar naar Engeland terug te keren. Hoewel de deviezenregelin- gen nog niet vaststaan voor net komende seizoen, waren de Britse reisleiders unaniem van oordeel dat, gezien de grote belangstelling bil vele Engelsen, het vreemdelingen- bezoek ln 1948 dat van 1947 aanzienlijk zal overtreffen. Er moet bezuinigd worden Naar wy vernemen, heef' het ministerie van wederop bouw aan het gemeentebe stuur van Goes medegedeeld dat het voorgenomen uitbrei dingsplan moet worden inge krompen. Het is nameiyk te duur. Het gemeentebestuur moei nu een urgentieplan opmaken en ter goedkeuring overleggen aan het ministerie. De straten in het uitbreidingsplan zullen niet beklinkerd worden, maar eenvoudig verhard. Wel is het de bedoeling, dat aan weerszij den een smal trottoir wordt aangelegd. De voorgenomen gedeelteiy- ke verbreding van de Ryks- weg, voorzover deze door de gemeente Goes loopt, zal naar alle waarschijnlijkheid wel doorgang vinden. Men neemt aan, dat het niet mogeiyk is het aantal wonin gen, dat dit jaar in het kadei van het bouwplan' voor 194b gebouwd zou worden, af te bouwen. Oostburg dankt Schiedam. Donderdagmiddag bezocht een deputatie uit Oostburg onder leiding van burgemees ter Hoekzema de gemeente Schiedam, waar ze in het ge meentehuis werd ontvangen door het voltallig college van B. en W. en de commissiele den die zich belast hadden met de hulpverlening aan Oostburg onmiadelyk na de be vrijding. Burgemeester Hoekzema bracht de dank van de Oosi- burgse bevolking over voor 't vele dat Schiedam voor de Oostburg heeft gedaan. Hij overhandigde een symbo lisch geschenk n.l. een door de bekende beeldhouwster Reub uit 's-Gravenhage uit zwart marmer vervaardigd koud bloed paard opeen voetstuk van ebbenhout. De burgemeester van Schie dam, mr. J. Peek, dankte voor het fraaie geschenk, waarna notaris J. Mn's, die in 1945 waarnemend burgemeester van Oostburg was, een overzicht gaf -van de royale hulpverle ning door de Schiedamse bur gerij. Het gezelschap verzamelde zich daarna aan een diner. Steenkooltoewijzing stopgezet. De steenkolentoewyzing voor handelaren uit de Lim burgse kolehmynen is door 't Rykskolenbureau met ingang van 1 Maart voor een groot deel van Nederland stopgezet. Voor Zeeland heeft ait be sluit alleen betrekking op Wal" cheren en Zuid Beveland, doch het is niet uitgesloten dat dit gebied wordt uitge breid. De toewijzingen van Februari voor zover nog niet gehono reerd, zullen echter wel afge leverd werden. De cokespositie is van dien aard dat deze maatregel geen invloed op de kolenvooi-ziening heeft. Aïscheid mej. J. Kome. In de landbouwhuishoud- scshool te Kortgene werd Woensdagmiddag afscheid ge nomen van mej. J. Kome, die om gezondsheidsredenen ont slag neeft moeten nemen ais •anabouwlerares der Z.L.M. Een lange ry van sprekers uit alle delen van Zeeland voerde het woord. Ir. Dorst, oud-secretaris der Z.L.M., die veel met haar samenwerkte, wees op het vele pionniers- werk, dat zij verrichtte. Voorts spraken o.m. de heet P, Scheele de Putter, vice- voorzitter der Z.L.M., de heer J. A. v. Oeveren, vice-voorz. van de kring Noord-Beveland, de burgemeester van Kortge ne, de heer A. A. Schuit, de heer A. Capon, namens de administrateurs der Z.L.M., mevr. Costense, namens de bond van plattelandsvrouwen, mevr. Ramondt, namens Zeëuws-Vlaanderen, de dames de Kat en van Liere, namens de leerkrachten en mevr. van Oeveren, namens de oud-leer lingen van Tholen. De scheidende lerares ont ving vele bloemstukken en andere geschenken. Mej. Ko me sprak een dankwoord, waarin zy ze:de te hopen, dat het onderwijs in de toekomst zal bloeien Er was zang en muziek, verzorgd door oud-leerlingen. Burgemeestersambt was hem te droog.... Voor het Tribunaal te Goes stónd de technicus-chemicus F. R. Köhlen, ex-directeur van de gasfabriek te Axel, terecht, die als volbloed N.S.B.-er al lerlei baantjes had aangeno men en bovendien verschil lende gevaarlijke brieven had geschreven aan anti-Duitse personen uit Sluis en omge ving. Als verdediging verklaarde K o.m., dat hij Duits bloed in de aderen heeft. Naar Rus land was hy niet gegaan, om dat hij daar te „laf" voor was. Hy had een burgemeesters cursus gevolgd, maar een der gelijk ambt ambieerde hy niet, omdat hy het te droog vond. Nieuwe gasleiding gebroken. BIJ PLAATSING IN KANAAL TE MIDDELBURG. Donderdagmorgen is men begonnen met het leggen van de nieuwe 75 m. lange gas- en waterbuizen in het Kanaal door Walcheren te Middel burg, ter vervanging van de in de oorlog vernielde leidin gen. Twee bokken sleepten de gasbuis, die het eerst ge legd zou worden, naar de tot dit doel gegraven sleuf. Toen men de pijp liet zakken door er water in te pompen, brak deze echter in het midden, zodat het werk vergeefs was geweest. Men heeft de twee delen weer omhoog gebracht en teruggebracht op dé hou ten ondersteuningsstellage. Eerste Oostenrijkse woning te Vlissingen gereed. „Ik ga bouwen een houten huis", zo begint een bekend Amerikaans houthakkerslied je. Wy hebben hier in Holland geen echte houthakkers en we houden ook niet van houten huizen. Maar misschien zullen we ons standpunt moeten hor zien, want houten huizen kun nen heel aantrekkelijk zijn. Enkele dagen geleden kwam de eerste Oostenrijkse woning gereed te Vlissingen. Dat is een houten huis en we zijn er van overtuigd, dat ieder gezin daarin voor zijn genoegen zou wonen. Het exterieur is wat ongewoon en het valt wel wat tegen, maar binnen is het al ruimte en vrolijkheid. De familie O. DickeLug- ten, die het betrokken heeft, liet ons de gezellige kamers zien, de keurige afwerking be wonderen en een aangenaam gevoel-van-comfortabel wonen ondergaan. Deze huizen komen kant en klaar van de fabriek. De aannemer die dit huis op zette, had het in 5% dag on der de kap. Dat was enkele dagen voor Kerstmis. Direct daarna werd met de afwerking begonnen en nu is het be woond. Het is een aardig klein landhuis, dat wanneer het. eenmaal tussen bomen en bloemen staat zeker een aantrekkelijk bezit zal vormen. N.C.R.V.-FILM AVOND. In de Nieuwe Kerk te Vlis singen werd Donderdagavond de N.C.R.V.-propaganda-film Reconstructieplan vöor Walcheren. In de ledenvergadering van het Ned. Instituut voor volks huisvesting en stedeböuw. Donderdag te Utrecht in res taurant Esplanade gehouden hield Ir. M. de Vink, dlrecteui van de planografische d'ensi ln de provincie Zeeland, een causerie over het reconstruc tieplan voor Walcheren. Wij komen daarop nader terug. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Leidsendam D <almyn te Örelschor; te Ter neuzen G. Tromp te Duiven i recht. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Nleuwerkeri' d. IJssel D. Kuiper te Ril land-Ba th. „In vol bedrijf", vertoond. De ze film werd voorafgegaan door een speelfilm/ De N.C.R. V.-raadselfilm, waaraan een vyftal prijzen waren verbon den, was een welkome afwis seling. Ds. J. S. HdTtjes open de de avond, terwijl ds. J. Hindriks deze avond sloot met gebed. Een collecte voor een nieuw N.C.R.V.-orgel bracht 37.50 op. De organisatoren deelden mede, dat ook weer in Vlissingen een correspondent schap van de Chr. Radio Ver eniging iS gesticht. Middelburg PROPAGANDA-AVOND STICHTING „NIEUW WALCHEREN." Op 10 Maart te 8 uur or ganiseert de Stichting „Nieuw Walcheren" in de Schouwburg te Middelburg een propagan- da-avond, waarin het woord zal worden gevoerd door de burgemeester van de gemeen ten Koudekerke en Biggeker- ke de heer J. L. Dregmans, de wethouder van Vlissingen, de heer L. P. van Oorschot en de voorzitter der Stich ting, de heer J. L. Verhagen. Tevens zullen de films „Boe ren vechten voor hun toe komst" en „De grond wordt weer goed" worden vertoond. De heer F. Bollen zal een le zing houden over de Walche- rense oorlogsgeschiedenis, toe gelicht met l chtbeelden. De Reportagedienst van de N.C.R.V. zal de belangrijkste passages uit de verschillende redevoeringen op de plaat vastleggen en later on de avond over Hilversum 1 uit zenden. Serooskerke JAARVERGADERING MEISJESVERENIGING. Dinsdagavond hield de M. V. op G. G. „Jaagt de vrede na" te Serooskerke, haar jaarver gadering, onder leiding van de nresidente, mej. C. Ton. Door mej. J. Sinke werd een inlei ding gehouden over: „Esther". De avond werd verder gevuld met voordrachten, samenspra ken en improvisaties. Ds. van Wou we sloot deze druk be zochte feestavond, met dank gebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2