PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ë¥':rr?.: rRUYInlilALu lllUVtul UUUKAn 1 Euwe verloor van Keres BILT Het Finse kijkgat wordt gesloten Tsjecbslowaakse ambassadeurs afgetreden. Spaak ziet nog licht Nijpende woningnood te Vlissingen Minder arbeids productiviteit in het bouwbedrijf. 191e Jaargang - No. 54 Donderdag 4 Maart '48 Uitgave van de Firma Provinciale B H BB BI BB M V PflBHff S31 MM IM ffl ABONNfcAitN ibPiUJS 25 ct per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN £lnS gz^mddefb^: Bureaux gevestigd te Vlissingen: Waistr 58-6v, tel 10 en 51 Middelburg: Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr 55. tel 247a (bgg 2228» - Oostburg: Gratamastr 3. 'el. 102 Terneuzen BrouwerUstr. 2 Zierikzee. Nwe BogcrdstT C 16( DAM-ACTIE MISLUKT De actie tot verkoop van het Damplantsoen aan het Nederlandse volk is mislukt- Ondanks een vrij goed geor ganiseerde reclamecampagne. Ondanks het optreden van de olifanten van Circus Strass burger en ondanks avond- en nachtfeesten in Den Haag, waar het n.b. zelfs tot inci denten met beschonken lie den kwam. Pijnlijk doen die olifanten aan en pijnlijker die nachtfeesten. Maar pijnlijk is het evenzeer, dat het Neder landse volk niet bereid blijkt een bedrag bij elkaar te brengen, voldoende voor het stichten van een nationaal monument en voor het vor men van een ruim fonds tot royaler ondersteuning van de nagelaten betrekk'ogen der gevallen verzetsmannen. Men mag er een groot deel van ons volk geen verwijt van maken. Het geld wordt schaarser en wie van een bescheiden inkomen moet leven kan een voudig niet bijdragen in de lawine van collectes en inza melingen, die over Nederland raast. Wel echter is het pijn lijk, dat men moet constate ren, dat de beter gesitueer den hier kennelijk verstek heb ben laten gaan en de buidel gesloten hebben gehouden, waai* hg wijd open had moe ten gaan. Is ons volk reeds zo snel vergeten, dar het bevrijd is? Zijn die onvergetelijke ogen blikken van herademing in 1944 en 1945 reeds zo volko men tot n ets geworden, dat men nu zelfs een bescheiden offer te veel vond voor een blijvende herinnering? Als dat zo is, strekt het ons volk niet tot eer. Voor het overige is het jammer, dat de organisatoren er niet naar gestreefd heb ben de Nederlandse Jeugd beweging te interesseren voor deze actie. Hadden zij dat wel gedaan, wij zyn er van overtuigd, dat het succes gro ter zou zijn geweest. Boven dien zou als men de propa ganda en de verkoop der vier- kante centimeters Damplant i soen aan de verenigingen had,, overgelaten en niet aan de banken, waar een groot deel van de bevolk'ng nu eenmaal zelden komt, .het resultaat ver moedelijk' ook beter zijn ge weest. Maar speciaal het bedrijfs leven is achter gebleven. En dit valt te meer op, daar juist tal van bedrijven hun tegen woordige positie voornamelijk danken aan het werk, dat de verzetslieden tijdens de bezet ting hebben gedaan. Het" is jammer en eigenlijk loch wel erg beschamend Het Wereldgebeuren Volgens de Russen militaire noodzaak. Paasikivi aarzelt nog. Het Finse volk heeft gelijk het Tsjechische in het Westen altijd een bijzondere sympathie genoten. Men zal zich nog her inneren, dat in 1940 een golf van verontwaardiging door West Europa en de Ver. Staten ging, toen de Sowjets met 'n overmacht aan mensen en ma teriaal de Finse grens over schreden en de befaamde Man- nerheim-linie veroverden. Overal in het Westen leefde men mee met de heldhaftige tegenstand van het kleine Fin se leger en werden spontane geldinzamelingen gehoud.\n om de Finse règering althans fi- nantieel te steunen. De Franse en Engelse regeringen over wogen zelfs militaire hulp, doch dit kon niet doorgaan omdat de Duitsers dreigden elke verscheping van materi aal via Scandinavië als schen ding van de neutraliteit van de Noorse landen te zullen be schouwen. Eerst later daalde de sympa thie voor Finland. De Finnen begingen de fout uit anti-Rus sische gevoelens op het ver keerde paard te wedden. Het bleek bovendien, dat de Rus sische actie allerminst op z ch zelf had gestaan, maar een onderdeel was van een alge meen plan om voor de komen de strijd tegen Duitsland zo gunstig mogelijke strategische posities te krijgen. Het uit vallen van de Mannerheim-li- nie bleek een factor ten gunste van de geallieerden. Niettemin heeft men in het Geen Britse troepen voor Palestina. Naar te Londen vernomen is, zal Groot-Brittannië geen troepen ter beschikking stel len van een strijdmacht der V. N. welke alleen opgericht zou worden om de orde in Palestina te handhaven. In kringen van de commissie voor Palestina en van de V. N maakt men zich voorts ernstig bezorgd over de plotselinge verkoeling in de verhouding tussen Britten en Joden. In we'mgelichte kringen voor spelt men dat de Britse rege ring haar erkenning van het Joods Bureau zal terugnemen. ONTPLOFFING IN HAIFA. In het centrum van Haifa Is door een hevige explosie een aantal huizen ineengestort In de Stanton-straat. Zestien Arabieren zijn daar bij om het leven gekomen. Na de explosie werden zware schoten gehoord. Men gelooft, dat de Joden voor de explosie aansprakelijk zijn. De politie deelt mede, dat con vrachtwagen van militair type met ong. 165 kg. explosie ven voor een blok Arabische huizen in de lucht is gevlogen. Russisch minister* van handel, afgezet. Tass meldt, dat de Sowjet- Russische minister van handel van zijn fur.ctie is ontheven „wegens zijn onbevredigende prestaties". Tot zijn opvolger is benoemd Zjavorenkof. Britse Labourpartij waarschuwt. Het nationale bestuur van de Britse Labour-partij heeft Dinsdag verklaard, dat „de val van Tsjecho-Slowakije een waarschuwing en een les Is voor de democratische socia listen, die thans nog hun toe komst kunnen kiezen". De communistische minderheid in Tsjecho-Slowakije, zo vervolgt dc verklaring, heeft, bevreesd voor een nederlaag bij de ver kiezingen, er de voorkeur aan gegeven een dictatuur in te stellen". Er is geen duidelijker bewijs mogelijk, dat de com munisten allen, die zich niét onvoorwaardelijk aan hun kleinstegrillen onderwerpen, als vijanden beschouwen. Slaaf of vijand, een tussenweg is er niet. John Costello, de nieuwe pre sident van Ierland, de opvol ger van de Valera. In Ver. Staten en Canada Juraj Slavik. de Tsjechoslo- waakse ambassadeur te Washington, is uit protest te gen de jongste gebeurtenissen in zyn land afgetreden even°ls zijn collega te Ottawa, dr. Frantisek Romec. Vol eens Slavik heeft presi dent Benes.i slechts met tegen zin aan de communistische druk moeten toegeven ten ein de de natie niet te verdelen en levens te sparen. Hij zeide geen contact te hebben gehad met Benes.i, doch overtuigd te zijn. dat hij in diens geest han delde. Vele leidende functionaris sen van de Tsjechische ambas sade te Washington zullen het voorbeeld van hun ambassa deur volgen. Volgens Nemec is practisch de gehele ambassadestaf te Ot tawa eveneens afgetreden. President Videla wil anti-communistisch wereldblok. President Videla van Chili heeft in een verklaring'over de „tragedie in Tsjecho Slowa kije" opgeroepen tot de vor ming van een anti-communis tisch wereldblok. De strijd krachten der democratische Westerse mogendheden moeten ter beschikking gesteld wor den van de „vrije regeringen' van Europa. Chili was het eerste land, dat de betrekkin gen met Tsjecho-Slowakije had verbroken, daar Tsjecho-Slo- vvaakse diplomaten betrokken waren bij een sabotage-actie tijdens de stakingen in 1947. aldus Videla. Onlusten aan de Goudkust Naar de Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, zijn twee korvetten op weg naar de Goudkust, waar in de afge lonen week onlusten zijn voor gevallen. Westen, Finland nooit als een satelliet-staat van Duitsland beschouwd. Men begreep, dat de Finse leiders gedreven wer den door een historische wrok tegen de Russen en niet door anti-Westerse of pro-Duitse gevoelens in 't verkeerde kamp waren terecht gekomen. De Westerse regeringen stonden na de oorlog dan ook een zo mild mogelijke behandeling van het voor de tweede maal verslagen Finland voor. De vredesvoorwaarden die de Russen oplegden waren hard. maar niet onrechtvaardig. De Finnen accepteerden ze gelaten als onontkoombare conse quenties van de Duitse neder laag en in dc hoop, dat ze er tenminste in zouden slagen hun onafhankelijkheid te bewa- waren. Inderdaad namen ze tot nu toe in vergelijking met de Oost-Europese landen een uitzonderings-positie in. Opnieuw heeft Moskou het oog gericht op Finland. Dit keer is het geen militair maar een diplomatiek offensief. In het ijzeren gordjin was nog een Kijkgat: Finland, een land dat nog niet in de Kominform was opgenomen.. De culturele banden met het Westen waren nog nauw, de vrijheid van me ningsuiting weinig beperkt. De Kremlinpolitiek gedoogt niet langer, dat zich op de drempel van Leningrad een republiek van Westers voor beeld ontwikkelt. De eer ste stap is de volledige inscha keling van Finland m 't Oos telijk blók. De tweede wel licht de politieke gelijkscha keling der Finnen door de kleine communistische partij, die wordt geleid door de even charmante als dynam'sche Herta Kuusinen, de echtgeno te van de communistische mi nister van binnenlandse zaken. Juho Paasikivi, de 76 jaar oude staatspresident, een ge matigd en bezadigd man, aar zelt nog. Hij heeft Stalin enkele vra gen gesteld in de. hoop nog een zo gunstig mogelijk verdrag af te kunnen dingen. De Fin nen zullen zich wel weinig il lusies meer maken over het antwoord op deze vragen. De definitieve sluiting yan het Finse kijlcngat schijt onafwend baar. Opnieuw volgt men in het Westen met sympathie de pas sieve Finse tegenstand. Ook nu is elke inmenging onmoge lijk. Geheim militair verdrag Ver. Staten-Itaüë Volgéns het te Havanna ver schijnende blad „Hoy" zouden de V.S. een geheim militair verdrag met Italjë hebben ge sloten. Het verdrag zou de V.S. de beschikking over Italiaans grondgebied geven voor het voeren van een oorlog tegen een derde mogendheid. Tenslotte zouden de V.S. in de voormalige Italiaanse kolo niën in Noord-Afrika militaire bases mogen versterken en herstellen. (Tass). Vandaag is het 100 jaar ge leden. dat het Konink lijk Sardinië 'n grond wet kreeg; is het drie jaar geleden dat Finland de oorlog aan de as-mo- gendheden verklaarde. De grondwets herziening. (Van onze parlementaire redacteur). De regering is thans druk doende niet de bestudering van het advies van de commissie tot voorbereiding van de her ziening der Grondwet, dat haar Maandag j.l. nog juist voor de aanvang van de weke lijkse vergadering van de mi nisterraad werd overhandigd. Het advies is niet eensluidend; de commissieleden J. Schou ten (A.-R.) en mr. B. J. Stok vis (C.P.N.) hebben nL ieder een minderheidsnota inge diend. Wanneer men hierbij evenwel bedenkt, dat de verte genwoordigers der overige po litieke groeperingen K.V.P. en P. v. d. A., zowel als C. H. U. en V. V. D. het met elkaar en met de niet-politieke leden der commissie eens ge worden zijn, mag de verwach ting worden uitgesproken, dat het uiteindelijke voorstel der regering het meerderheidsad vies der commissie wel zal vol gen. Dit .te meer, waar niet minder dan drie ministers de heren Beel, van Maarsse- veen en Jonkman als lid de zer commissie zijn opgetreden. Het ligt in het voornemen der regering, thans met grotf spoed verder te werken en haar voorstel op korte termijn aan de Raad van State om ad vies te zenden. Wanneer dit college zijn medewerking ver leent aan de noodzakelijke wedloop tegen de tijd, zou het tijdstip der verkiezingen inder daad in Juli kunnen worden vastgesteld. Verkiezingen op een latere datum immers moe ten voor het vlot fungeren van het staatsapparaat als zeer on gewenst worden beschouwd. Koejemans' opvolger in Eerste Kamer. De heer N. A. Maurer te Groningen zal de heer Koeje mans (C.P.N.) opvolgen als lid der Eerste Kamer. Zeven demobilisatie beschikkingen verschenen. In de legerorders is than:.- naast het reeds eerder gepu bliceerde besluit Demobilisatie voorzieningen 1948 een zeven tal demobilisatiebeschikkingen verschenen, waarin de beginse len varf het besluit nader wor den uitgewerkt. Een voordelig zaakje. Te Enschedé heeft de mare chaussee 4 personen gear resteerd, die 'tegen beloningen van duizenden guldens aan dienstplichtigen inlichtingen en aanwijzingen gaven, dit: moesten strekken tot afkeu ring voor de militaire dienst. Zelf3 werden door een arts, die ook in het complot zat, valse doktersverklaringen afgege ven. De dood voor verraders. Tegen de ex-politiecommis saris J. Meyer van Apeldoorn, die tientallen Joden door spe ciale „Jodenploegen" aan de S.D. liet overleveren, werd door het Brjz. Gerechtshof te Zutfen de doodstraf geëist. Aan de leden van zijn „Joden- ploegen' betaalde hij voor elke arrestant 10. De Groninger jongeman. E. J. Kruijer, die heeft deelgeno men aan „Silbertanne-moor- den". werd door het Brjz. Ge rechtshof te Arnhem ter dood veroordeeld. Klap werd nog duurder. De burgemeester van Haaks bergen de heer J. H. E., die onlangs een douanebeambte, die hem aanhield, een klap in het gezicht gaf, werd thans veroordeeld tot 500,boete. De eis was 150.boete. Nedim Veyssel Ilkin '.s tot gezant van Turkije in Den Haag benoemd. Afgebroken stelling was on houdbaar. HET VLAGGETJE VIEL Zoals te verwachten was heelt dr. Euwe de afgebroken stelling tegeii Keres niet kun nen houden.* Keres, die een paard meer op het bord had, wist zodanig te manoeuvreren, dat do Witte Koning hoe lan ger hoe meer in het nauw kwam en mat op de dunr niet te vermijden was. Bovendien kwam Euwe in tijdnood. De wijzer van de klok deed het vlaggetje steeds meer rijzen en toen Euwe nog één zet moest doen, de 56ste, was het nog maar een kwestie van seconden. Juist toen onze landgenoot deze zet deed viel het vlaggetje, zonder dat Euwe het bemerkte. Daar volgens het reglement het vlaggetje nog omhoog moet zijn na het Kemal Arekat, Abdul Kadar Husseini en Kassein Rlinawi, do Arabische leiders in Palestina. Plan-Marshall en plan-Bevin bieden lansen. Wij moeten Rusland pogen te begrijpen. In de Belgische Kamer heeft premier Spaak zijn aangekondigde verklaring over de buitenlandse toe stand afgelegd. Hy vond het nodig na te gaan of de Sowjet Unie een „gevaar lijke politiek" voert. Uit gaande van het denkbeeld, dat wij moeten pogen een wereld, die van ons geschei den is, te begrijpen, heeft België een handelsaccoord met de "Sowjet-Unie geslo ten. Uitvoerig zette Spaak üft- een hoe hy het plan-Marshall ziet. Europa rqoet zichzelf or- Zweden op Parijse conferentie. Zweden heeft de Brits-Fran se uitnodiging ter bijwoning van de 16-landenconferentie te Parys aanvaard. NIEUWBOUW BLEEF VER ACHTER. Teleurstelling bij leiders van bedrijven. Dit zyn de feiten van het ontstellende woning tekort in Vlissingen: er zyn direct 1864 nieuwe woningen nodig om de huidige bevolking onder dak te brengen of meer dan 30 van de huidige "\woningvoorrraad; de nieuwoouw is tn 1947 ver beneden de verwachtingen gebleven; vaak moesten dc leiders van bedryven teleurgesteld worden als ze vroegen om hulsves ting voor hun personeel. Minister Vos heeft in de Tweede Kamer verklaart, dat de woningnood voor Zeeland slechts 12 bedraagt. Dat getal zal wel op enigerlei wijze verklaard kunnen wor den, maar het klopt niet voor Vlissingen. Daar is een der de deel van de bevolking nog verstoken van de gewenste huisvesting. Voor ons ligt het jaarver slag 1947 van de Gemeente lijke Woningdienst te Vlissin gen en wij ontlenen daaraan enige gegevens. In 1947 waren er nodig: 712 woningen voor gezinnen, die thans nog met andere samenwonen, 400 woningen voor geëvacueerden, die nog niet konden terugkeren, 628 woningen voor personen, die ingeschreven waren als wo ningzoekenden en 124 wonin gen voor a.s. echtparen en van oude voor vervanging panden. Het ging in 1947 slecht met het zoeken én vinden van hulsvesting in Vlis singen. Er wei-den enkele tientallen woningen her steld en alle hoop was ge vestigd op de n.euwbouw, maar die hoop werd be schaamd. Er kwamen in 1947 slechts 28 nieuwe woningen gereed, plus 48 noodwoningen en 24 May crete-woningen Dit voorjaar zal er nog 'n aantal volkswoningen gereed komen, maar de aantallen zyn klein. Vooral naar mid denstandswoningen is veel vraag, doch er komt practisch geen enkele vry. In dit verband is het ge lukkig. zo lezen wij in het verslag van de Gemeentelijke Woningdienst, dat met her stel van een aantal gemeen tewoningen aan de Paul Kru- gerstraal en de Verk. Quak- kelaarstraat is_begonnen. EVACUé'S. De terugkeer van evacué's stagneerde in 1947 sterk; er vertoeven nog ongeveer 1200 evacué's buiten Vlissingen. Blijkens het verslag zijn er in Vlissingen nog 221 wonin gen, die hersteld moeten wor den. Na 1940 zyn vernield of gesloopt 1438 woningen. Op gemerkt wordt, dat onder ae bewoonde panden een groot aantal voorkomt, dat slechts gedeeltelijk is hersteld en dat bij de bewoonde panden nog gerekend moeten worden 562 noodwoningen of nood winkels. Gedurende het jaar 1947 werden 784 vestigingsvergun ningen uitgereikt aan perso nen, die in deze gemeente huisvesting hadden kunnen bekomen (in 1946 bedroeg dit 1637). Het aantal inwoners is o. m. hierdoor gestegen van 19322 op 1 Januari 1947 tot 20608 op 1 Januari 1948. Het aantal toegestarfe ver huizingen binnen de gemeen te bedroeg dit jaar 820 f1397 vorig jaar). Door de technische afde ling ^rden 166 panden in 't z.g. watergebied bewoonbaar verklaard. Dooi tussenkomst van deze afdeling werden 49 panden geheel of gedeeltelijk van oorlogschade hersteld en aan 63 percelen noodzakelijke on derhoudswerken uitgevoerd. Nog veel huiseigenaren bin ken onbekend te zijn metae diverse voorschriften en be palingen betreffende herhouw- plichten, schaderegeling, rijks- credieten enz., daar aan niet minder dan 701 personen in lichtingen werden verstrekt en bemiddeling moest worden verleend. In vele gevallen werd hierby de Schade En quête Commissie en het Sub bureau van de Wederopbouw betrokken. Duitse werven willen bouwen. De bond van Duitse scheeps bouwers te Hamburg heeft het regionale Britse bestuur ver zocht een eind te maken aar de ontmanteling van Ham- burgse scheepswerven en het verbod schepen te bouwen groter dan 100 ton te herzien, daar anders het economisch herstel van Hamburg In ge vaar zou worden gebracht. ganiseren en de getroffen lan den moeten .samenwerken. Het plan is tegen geen enkele natie gericht. De weigering van Rusland om mede te werken aan de organisatie van een - interna tionale conferentie heeft die van de andere Oost-Europese landen tot gevolg gehad. „Het veto van de Sowjet-Unie heeft jegens de V.S. de beschuldi ging van ihmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van andere naties doen ont staan." TE VEEL TIJD VERLOREN. Naar Spaak's mening is het aanbod tot samenwerking dooi de Europese landen, te Parijs gedaan, onvoldoende. De re sultaten van de conferentie der 16 landen zijn onbevredi gend. Er kan géén evenwicht in de internationale betrekkin gen bereikt worden, indien wij voortdurend genoopt zijn de V.S. producten af te kopen, zonder dat wij producten kun nen verkopen. Bevin's rede vond Spaak van groot gewicht. Waarom zou Oost-Europa ons niet toestaan in het Westen evenals in het Oosten een economische en militaire organisatie te stich ten Een democratie kan geen agressieve politiek voe ren". Spaak besloot: „Laat 'ons de grote kansen die het plan Marshall en het plan-Bevin ons bieden, benutten. Wjj heb ben 'deze 3 jaar te veel tjjd verloren." 12 Maart: Emigrantendag. Vrijdag 12 Maart a.s. zou men bij de Kon. Rot terdamse Lloyd gevoege lijk „emigrantendag" kunnen noemen, want op die ene dag vertrekken niet minder dan twee grote schepen met émi granten. De Indrapoera kiest dan zee naar Zuid-Afri- ka, met ongeveer 900 emigranten aan boord, onder wie slechts nau welijks een honderdtal buitenlanders. Dp dezelf de dag aanvaardt de Kota Inten de eerste van een zevental reizen naar Canada, waarheen gelijk bekend, dit jaar 10.000 Nederlandse boeren met hun gezin zullen emigre ren. Het politioneel onderzoek in de moordzaak, welke Zon dagavond te Zevenbergen is ge schied en waarvan de 21-jari ge A. Kors het slachtoffer werd, heeft uitgewezen dat nie: de vader, maar de zoon van d«» familie van der Horst de moord moet hebben bedreven. verrichten van de zet moest de wedstrijdleider tijdsoverschrij ding constateren. Euwe verklaarde zich dade lijk accoord met de beslissing, dat hij de party verloren had. Overigens was de positie toch reeds hopeloos. Keres toonde na afloop aan op wel ke manier hij 't spel snel had kunnen beëindigen. De afgebroken stelling was wit Kh2, De2, pionnen b3, g2. h3. Zwart: Kh7. Del, Ph4, pion nen f5, g7, h6. De volgende zetten werden nog gedaan: 42... Dcl-f4; 43) Kh2-gl, Ph4-g6; 44) De2-c2. Pg6-e7; 45) a2-a4. Df4-d4f; 46) Kgl-h2, Dd4-e5; 47) Kh2- gl. Pe7-d5; 48) Dc2-dl, Pd5- c3; 48) Dc2-dl. fd5-c3; 49) Ddl-c2, Kh7-g6; 50) Kgl-hl Da5-el. 51) Kgl-hl; Pc3-c2; 52) Dc2-c6, Kg6-h7; 53) De6-c5, Pe2-g3; 54) Dc5- d6, Pg3-fl; 55) Kh2-gl, h6- h5. Uit een nadere analyse van de partij blijkt, dat Euwe ln het middenspel zijn kansen enigszins heeft overschot en verstrikt raakte ln een listige- en fraaie combinatie van Ke res. Deze was door de keuze van een oude en ongebruikelijke openingsvariant wat gedron gen komen te staan. Euwe stelde zijn stukken methö- disch op en beheerste weldra de meeste strategische pun ten. Toen, op de 26ste zet, koos hy een minder goed plan. Ter- wjjl ieder dacht dat de Witte Dame, die een tweetal zwakke pionnen aanviel, uitstekend stond en de toeschouwers elk aar al vertelden: „Euwe staat beter", broedde de zwijgzame en schijnbaar onverstoorbare Keres op een tegenaanval.. Met een fraai schynoffer nam hij het initiatief en vervolgens ging het met de witte stelling zo snel bergafwaarts, dat Eu we verloren stond voor iemand er erg in had. Een uitval met Dame Toren en Paard op de Koningsvleugel in combinatie met een pionoffer bracht de beslissing. Op de 39ste zet kon Keres zelfs in één zet winnen, doch hy zag het over het hoofd. Achteraf blijkt echter, dat Euwe zich tweemaal de sterkste verdedigings-zet liét ontgaan. vandaag zal Euwe met zwart de strijd opnemen tegen zyn grote rivaal Botwinnik. Keres speelt met Wit tegen Smyslov. In Zeeland zijn deze par tijen weer te volgen in de kof fiekamer -van het Schutters hof te Middelburg, in café Kie vit te Vlissingen, in hotel Cen traal te Goes en in' café De Bierzaal van do heer P. D. Verstrate te Zierikzee. Vooral ln Middelburg wordt weer grote belangstelling ver wacht. Slechts 3/4 van bouw programma '47 verwezenlijkt De dlr.-generaal van Volks huisvesting. dr. Z. Y. van der Meer, heeft Woensdagmiddag te Amsterdam een causerie ge- honden. Hij doelde liierin mede, dat het bouwen van nieuwe wonin gen in belangrjjke mate ge remd wordt door do geringe arb-ldsnroductiviteit. Kort na de bevrijding bedroeg deze 70 net. van het normaal en men verwachtte algemeen, dat zy zon stijgen. Dc praotük leerde echter anders. In 1947 bedroeg de arbeidsproductiviteit slechts 60 net. In 1947 werd slechts ij van het bouwprogramma 1947 venvezenlnkt. Dit omvat een bouwvolume van f 835 000.000. Ten aanzien van de ver wachtingen over de bouwnij verheid in de naaste toekomst kon spreker geen optimisti sche geluiden laten horen. Wjj zouden met een productiecapa citeit van 150 pet. moeten wer ken om in een redelijk aantal laren de achterstand in te ha len, op het ogenblik werken wij echter slechts met een ca paciteit van 75 pet. De aan bouw van kantoren zal ln dc eerste jaren volkomen zijn uit gesloten. Het is nog steeds het stre ven van de regering, de kwa liteit der woningen volgens de standaard van 1939 te hand haven. DB VOORSPELT: RUSTIG WEEK. Geldig tot Donderdagavond; In de ochtend lichte vorst en uitgebreide mistbanken. In de loop van de dag plaatselijk op klarend en in het algemeen ongeveer dezelfde temperatuur als gasteren. Droog, weinig wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1