Wedloop met de dood in Tsjecho Slowakije Gemeenten gaan zelf haar wederopbouwplannen vaststellen Een nieuw initiatief in West - Zeeuwsch - Vlaanderen V e emorkt-isispec lie te Goede belangstelling voor Tweede Zeto TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 MAART 1948 Waarom de student Vyknal sterven moest Premier weigerde medicijnen uit Amerika (Van onze correspondent.) PRAAG, 28 Februari. De schokkende gebeurtenissen dei- laatste dagen in Tsjechoslowakije zijn de lezers uit de be richten der nieuwsagentschappen reeds uitvoerig bekend; Sta daarom Uw correspondent toe onder de huidige om standigheden op ietwat indirecte wijze enig licht te werpen op de betekenis van de ontwikkeling der gesteldheden. In het landelijk ziekenhuis te irraag wera enige uiü ge- leaen opgenomen ae student aan de nogescnool voor poii- tic-Ke en sociaie wecenscnap- pen Joseph Vyknal. ue ge neesheer constateerde een tot dusver ongeneeslijke bioed- zieicte, leuKaemie. in het bed naast de patiënt lag de direc teur van de eiectroiaonek ,,'resla". Deze man wist uitzijn practyk, dat de firma Philips in Nederland vroeger een ge neesmiddel tegen deze ziekte hau vervaardigd, maar dat de productie na de oonog nog niet weer ter hand was ge nomen. Hij wees echter tevens op een nieuwe Ame rikaanse uitvinding. Toevallig organiseerde een medisch ge nootschap in die dagen een lezing van de uit de V er. Stat ten van een studiereis terug gekeerde professor dr. Milos Netousek over de uitwerking van de daar uitgevonden radio-actieve phosphor P. 32 op bloedziekten. Op raad van de genoemde fabrieksdirec teur brachten de collega's-stu denten van de doodzieke Vyknal Dr. Netousek ertoe de fiatiënt onder zijn behande- ing te nemen. Daarop volgde een stap bij de regering om deze te bewe gen het geneesmiddel uit Amerika te laten komen. De dramatische wedloop met de dood, die daarop volgde, werpt een schel licht op de ontwikkeling in dit land. ANTI-AMERIKAANSE COMMUNISTEN. De door het atoomonder zoek in de Ver. btaten ge- vonuen nieuwe geneesrmu- dexen mogen, naar president Truman begin Septemoer 19 tl op het kanker pes crii- dingscongres in St. Louis meuedeeioe, alleen onder de volgende voorwaarden wor den uitgevoerd: le. de ont vanger moet ieder half jaar aan de commissie voor de atoomenergie een rapport uit brengen over de behaalde resultaten bij de behandeling van patiënten. 2e. De genees middelen mogen alleen ge bruikt worden voor het aan gegeven doel. 3e. Alle inter nationale vaklieden moeten vrije toegang hebben tot de inrichtingen, waar met ge neesmiddelen wordt geëxpiri- menteerd of waar zii in de praktiik worden toegepast. Omgekeerd stellen de Ver. Staten voor alle belangstel lende vaklieden van het be trokken land de laboratoria open, met uitzondering van de inrichtingen die zijn voor behouden aan de commissie voor de atoomenergie. Professor Netousek. in wiens kliniek de student Vyknal nu was opgenomen, richtte terstond het dringende verzoek tot de regering om op deze voorwaarden een verdrag te sluiten met de Ver. Staten en onafhanke lijk daarvan een dos's radio actieve phosDhor P. 32 of wel rechtstreeks of via een aange slopen staat per vliegtuig te laten komen. De juridische afdeling van de communistische premier Klement Gottwald echter weigerde tot ^&rote verbazing van de hooggeleerde dit ver zoek met het motief, dat de aan het verwerven van het ge neesmiddel verbonden voor waarden „een inbreuk vorm den op Staassouvereiniteit van Slowakije". Daarmede was de normale weg naar het verkrijgen van een gunstig besluit van de regering ge blokkeerd. STUDENTEN IN ACTIE! Op dat ogenonk kwamen de veroncwaaruigue siuuemen der nogescnool m acne. Aij mooiliseeraen ae meaewerk-ng van net Rode rvruis en anaere instellingen, waarop de mi nister van gezonaheid bil ae regering een voorstel ter taiei br-cht om ondernandeiingen te openen met de Ver. Staten, teneinde „in het belang van de vooruitgang der medische wetenschap en ter bescher ming van de volksgezondheid" alle radio-actieve middelen van dit soort te mogen aan kopen. Tegelijkertijd richtten de vrienden van Vyknal peti ties aan de President der Re publiek, de premier, al ziin plaatsvervangers, alle minis ters, alle openbare en weten schappelijke inrichtingen en aan het parlement „Wij sme ken U uit naam van alle lij denden en bedreigden, voor al echter ten behoeve van onze stervende kameraad Joseph Vyknal". Toen kwam een algemene stroom van verzoekschriften los, gericht aan de Min. Pre sident. Een delegatie van stu denten werd door Gottwald niet ontvangen, zijn kansela rij-chef weigerde het ver zoekschrift der studenten te bepleiten. „De Amerikaanse voorwaarden bedreigen de veiligheid van onze Staat", zo zeide hij, „de gezondheid van een burger moet achter ge steld worden bij de belangen van de staat." TOENEMENDE SPANNING. Intussen werd de toestand van ae zieke van dag tot dag slechter. De minister van bui- temanase zaken Jan Masa- ryk, begon op eigen verant woordelijkheid besprekingen met Amerikaanse instanties en kreeg de toezegging, dat de patiënt terstond zou worden overgebracht naar een zieken huis in de Amerikaanse be zettingszone, waar hjj met radio-isotopen gered zou wor den. Maar het was te laat. Vyknal was reeds te zwak om vervoerd te worden. In die dagen hield de mi nister voor de voorlichting, Kopecky, een lezing. Ziin toe hoorders drongen er krachtig bij hem op aan zorg te dragen voor de invoer van het ge neesmiddel Hem werd een liist overhandigd van hoogge plaatste personen, die er zich borg voor stelden, dat de door de Ver. Staten gestelde voor waarden niet zouden worden misbruikt ten nadele van de veiligheid van de Staat. Kopecky wees dit openlijk van de hand „omdat deze per soonlijkheden mijn vertrou wen niet hebbeji Het voor stel van de Minister van ge zondheid werd door de rege ring niet in behandeling geno men. De studenten bleven lijsten met handtekeningen verzamelen en wendden zich p'ndeliik tot de min'ster van defensie. Gen. Svoboda, om ziin hulp. TE LAAT Gen. Svoboda las de petitie zorgvuldig door en verklaar de: „Waarom ook niet? Ik geef mijn handtekening. Maar waarom moeten jullie zelf al die stappen doen?" Ongeveer op het ogenblik, waarop de Minister van De fensie ziin naam zette" onder het verzoekschrift, stierf de student Joseph Vyknal in de kliniek Motol te Praag aan leukaemie. Pas ziin dood. die alle men sen die reeds bii deze zaak be trokken waren, diep schokte, deed de muur, die was opge richt door de juridische afde ling van de communistische premier instorten. Toen kon de regering als punt 38 op haar agenda plaatsen het ont werp van een verdaag met de Ver. StatenTe laat (Nadruk verboden) Henry Ford Jr. in Nederland De Amerikaanse autokonlg Henry Ford heeft te Amster dam Nederlandse journalisten ontvangen, die hem vele vra- fen stelden. O.m. vroeg men em of de Ford-fabrieken in Amerika wellicht de Philips hete lucht-motor, welke de heer Ford te Eindhoven be zichtigd heeft, zullen gaan fa briceren. Hiei-op gaf Henry Ford een ontwijkend antwoord. De Ford-fabrieken willen vooral ruime comfortabele auto's gaan produceren, maar feen vliegtuigen. De heer ord ontkende, dat in Keulen een grote Ford-fabriek voor Europa zou worden gebouwd. In het Amstelhotel werd de heer Henry Ford een dinée aangeboden door de directie van de Ned. Ford-fabrieken, aan welke maaltijd werd deel genomen door de ministers van den Brink en Vos. Aan tafel werd het woord gevoerd door de Amerikaanse gast en door minister van den Brink, die beiden wezen op het be lang van economiacne-samen- werking tussen Amerika en Europa. i. Geen verkiezingen in T sjecho-SIowaklje. De Tsjechoslowaakse mi nister van openbare werken heeft verklaard, dat de ver kiezingen mogelijk zullen worden uitgesteld. Het pro gram van de constituerende vergadering heeft door de crisis vertraging ondervon den. De minister van voorlichting zeide,dat het land onlangs door een grote vloed van bui tenlandse spionnen uit het Westen was overstroomd, af komstig uit „het spionnage centrum van generaal Gude- rian". Hitiers eerste tankmaar schalk: Fierlingcr verklaarde, dat de tijdens -de crisis opgerichte comités van actie niet perma nent deel zpuden uitmaken van het Tsjechosolowaakse politie ke leven. Offensief van Griekse regeringstroepen. Volgens berichten uit Djan- nina hebben de Griekse re geringstroepen in Noord Epi- rus een groot offensief tegen de guerilïastrijders ontketend. Nadat de guerilla's eerst verbeten tegenstand hadden getoond, moesten zij wijken en verschillende dorpen wer den door de troepen geno men. Wat er van 1726 Juni te doen zal zijn. Korter en korter wordt de tijd, die ons scheidt van de Twee de Z.E.T.O., de Zeeuwse Tentoonstelling voor Handel en In dustrie, die zoals bekend van 17 tot 26 Juni te Middelburg zal worden gehouden. Aanleiding tot deze expositie is het vijftigjarig regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilholmi- na en van af het eerste ogenblik is de opzet geweest, deze tentoonstelling te doen worden tot een manifestatie van wat Zeeuwse Industrie en Zeeuwse handel ondanks alle oorlogs wonden, die ons gewest geslagen werden, al weer presteren. Er is voor de Tweede Zeto een commissie van aanbeve ling gevormd, waarin geheel Zeeland vertegenwoordigd is. De Commissaris der. Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, heeft zichbereid ver klaard het beschermheerschap der tentoonstelling op zich te nemen. Leden der commissie zijn de heren H. A. A. baron Collot d'Escury, voorz. Coöp. Suikerfabriek, Kloosterzande; J. van Dongen, burgemeester van Aardenburg; K. Duvekot, lid der Fa. Gebr. Duvekot, Goes; F. P. O. M. Koch, voorz. Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeland, textiel fabrikant. Sint Jansteen; mr. M. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen; J. Mijs, notaris te Aantrekking van arbeidskrachten blijft hèt probleem Het nieuwe wetsontwerp Gelijk reeds gemeld, is by de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot regeling van de wederopbouw. De toelich ting tot dit ontwerp stelt voorop, dat de centralisatie en ds vaagheid der bevoegdhe den, aan het College van Al gemene Commissarissen gege ven, welke als de voonaamste bezwaren van de huidige rege ling kunnen worden aange merkt, in het eerste stadium na de bevrijding onmisbaar waren om de Wederopbouw op gang te brengen. Van de aanveng af is er echter een ontwikke ling geweest in die zin, dat aan plaatselijke ambtenaren steeds meer bevoegdheid tot beslissen is gedelegeerd en aan gemeente- en provinciale besturen ook allengs meer in vloed is toegekend. Een oplossing is thans ge zocht in die zin, dat de moge lijkheid van verdere ontwikke ling wordt vooropgesteld en de wettelijke grondslag tot regeling van de wederopbouw wordt neergelegd in een over gangsregeling met een aflo pende termijn. ZES TAKEN. Bij de opzet van het wets ontwerp is ervan uitgegaan, dat de wederopbouwtaak valt te onderscheiden in zes onder deden, te weten: le. onteigening van onroe rend goed; 2e. financiering van de par ticuliere wederopbouw, in ver band met de regeling van de bjjdragen in oorlogsschade; 3e. vaststelling van weder opbouwplannen voor door oor logsgeweld getroffen steden en dorpen; 4e. goedkeuring van wer ken, waarbij rekening moet worden gehouden met het ge meentelijke bouw- en woning toezicht; 5e. steunverlening aan ge meenten en andere lichamen in het belang van de weder opbouw; 6e. bevorderen van een doel matige materiaalvoorziening en een juiste verdeling van arbeidskrachten. De beide eerste punten wor den in het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschaden geregeld, de steunverlening aan gemeenten en andere li chamen in het te verwachten ontwerp van wet tot regeling van de bijdragen wederop bouw publiekrechtelijke licha men. De materiaalvoorziening zal evenals voorheen onder ver- antwoordelykheid van de mi nister van economische zaken blijven plaats vinden. De aantrekking en doel matige verdeling van arbeids krachten zullen naar het zich laat aanzien, in de naaste toe komst het meest nijpende pro bleem van de wederopbouw blyken te zyn, ten aanzien waaraan ln dit stadium geen wettelijke maatregelen zfjn voor te stellen. Het College van Algemene Commissarissen wordt opgehe ven. Het ontwerp voorziet voorts in de oprichting van 'n Rijksdienst, waarvan de in richting by algemene maatre gel van bestuur wordt gere geld. Het onderhavige wetsont werp bevat geen regeling nopens de onteigening van roerend goed. Ten aanzien van bouwmaterialen, die tot dus ver krachtens het gemelde besluit onteigend kunnen wor den, zal de algemene vorde ringsregeling 1944 in het ver volg toepassing kunnen vin den. Het onderhavige wetsont werp 'bévat voorts een rege ling voor onteigening krach tens gemeenteraadsbesluit, toe te passen in die gevalleu, wel ke uit een oogpunt van ge meentelijke ontwikkeling van bijzonder belang zijn. De vaststelling van de scha deloosstelling is by gebreke van overeenstemming overge laten aan de rechterlyke macht. WEDEROPBOUW PLANNEN. Nu vele wetlTopbouw-plan- ncn hun voltooiing naderen, Is het voor do gemeentebesturen weinig aannemelijk, dat deze plannen van rijkswege worden vastgesteld. Derhalve Is de bevoegdheid tot vaststelling thans gelegd ln handen van de gemeenteraad. Met nadruk moet worden gewezen op de zeer belangrijke flnancië'e consequenties van het vederopbouwp'an. Met het oog hierop zal het centrale Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot installeerde de stichting „Het Streekbelang" De West-Zeeuwsch-Vlaamse stichting „Het Streekbe lang", welker bestuur Maandagmiddag te Oostburg door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F C. de Casem broot, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, o.w. byna alle West-Zeeuwsch Vlaamse burgemeesters werd ge ïnstalleerd, is het voorlopig resultaat van een wel zeer gelukkig initiatief De toespraken, welke tydens deze eenvoudige plechtigheid werden gehouden, hebben dit wel byzonder duidelyk in het licht gesteld. Er zjjn reeds meer nuttige initiatieven geweest in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en met name de hïrbomvstichCnge» eerst ln Aardenburg en nadien ook in enkele andere femeentcn thans overkoepeld door de stichting „West- eeuwsch-Vlaanderen herbouwt'*, hebben prachtig werk gedaan voor het herstel van hetgeen door oorlogsgeweld vernield werd. De nieuwe stichting „Het Streekbelang" heeft een wy- der perspectief. Zy wil niet alleen herbouwen wat ver woest werd, maar bovendien het land van Cadzand méor geven dan het vroeger had: zij wil alles doen wat het streekbelang kan bevorderen en 't welvaarts- en welstands- peil omhoog kan brengen. De voorzitter, notaris A. H. M. v. d. Hoek uit Groede, legde hierop zeer sterk de nadruk, doch verzuimde niét er daarnaast op te wyzen, dat er vóór alles huizen ge bouwd moeten worden. Hui zen om huisvesting te verle nen aan allen, wier arbeid er toe kan bijdragen de streek vooruit te brengen! De stichting begint met 'n vermogen èn een Inkomen, welke beide op nul zijn te stellen. De middelen zullen dus van de overheid moeten komen in de vorm van lenin gen, waarbij vooral van de ten komen. gemeenten medewerking zal worden gevraagd. De heer v. d. Hoek ver klaarde voorts nadrukkelijk, dat van concurrentie met an dere stichtingen of particu liere bouwers geen sprake is. De nieuwe stichting wil slechts actief zjjn, daar waar anderen in feite geen resul taten bereiken. Enkele plannen verkeren zelfs in een verge vorderd stadium van voorbe reiding en er bestaat een goe de hoop, dat in elk geval in 3949 lets van de bedoelingen gerealliseerd zal worden. De stichting constateert en betreurt een kennelijke lus teloosheid by dc bevolking om te komen tot feitelijke herbouw en zij hoopt de bur gerij te bewgen zelf de hand aan de ploeg te slaan, over tuigd als zjj is van de stel ling, dat het in de eerste in stantie toch van de mensen uit de streek zelf zal moe- IX STALLATIE- REDE VAN DE COMMISSARIS. Jhr. do Casembroot, die bogon met te zeggen, dat 't Land van Cadzand in zbn hart steeds een bijzonder warm plekje heeft ingenomen, juich te het initiatief van harte toe. Bij de wederopbouw stuit men immers overal op moei lijkheden, maar spr. verze kerde, dat het provinciaal-be stuur alles zal doen om de „veldslag over het bouwvolu men" voor Zeeland tot ,n goed einde te brengen opdat er gebouwd zal kunnen worden. De Commissaris zeide verder vertrouwen te hebben, dat dit werk zal gelukken en zegde ook medewerking toe t.a.v. de goedkeuring van besluiten van gemeentebesturen ln verband met de financiering van be paalde objecten. En als Zeeuw voegde jhr. de Casembroot hieraan ten slotte nog toe te hopen, dat de arbeid van deze stichting er mede toe zal leiden, dat in de toekomst de leidende functies in dit gewest door Zeeuwen zullen kunnen wor den vervuld. Met gdede wen sen voor het slagen van deze actie, verklaarde spr. het be stuur en het college van com missarissen geïnstalleerd. FINANCIERING. De secretaris van het be stuur en eigenlijke initiatief nemer, de heer W. C. M. Nnsen, gaf hierna een uiteen zetting van de opzet en de werkwijze van de nieuwe stichting. In aansluiting op het ver slag, dat wij in onze vorige editie reeds gaven, melden wij thans nog, dat de bouw plannen zullen worden uitge voerd op basis van het fi- nanc eringsplan-1947. zodat 't bewonen der panden nimmer op financiële bezwaren zal behoeven af te stuiten. Ket huurpeil wordt vóór-oorlogs! Als regel zal de inhoud 500 m3 bedragen. De stichting is echter geen bouwvereniging. Woningbouw is niet haar doel, maar een tijdelijk middel om de behar tiging van het streekbelang te bevorderen. Daarnaast ziin er andere mogelijkheden als de sticht'ng van een open bare leeszaal en bibliotheek, een volksbadhuis, een mu seum. een rusthuis voor ou den van dagen, tandheelkundi ge verzorging van de school jeugd. Maar in elk geval zal de stichting zich terugtrek ken van elk terrein, wc^.rop een andere instantie tn feite op serieuze en doeltreffende wijze een bepaald belang voorstaat. MEER SPREKERS. Een reeks van sprekers heeft hierna nog het woord gevoerd om de jonggeborene een voorspoedige groei toe te wensen. Burgemeester K. Hoekzema deed dit namens het gemeentebestuur van Oostburg, de heer A. Hool- horst als voorzitter van de Vereniging „WcSt-Zecuwsch- Vlaanderen", daarbij wyzende op de noodzakelijkheid van 'n streekplan voor dit gebied ten einde samenwerking te kun nen stellen in de plaats van dorpsehauvinisme. Ook spra ken de heren A. de Graaf, adjunct-inspecteur van de Volkshuisvesting in Zeeland, burgemeester F. A. van Ro- sevelt van Schoondijke als voorzitter van de stichting „West-Zeeuwsch-Vlaanderen herbouwt", J. A. Leenhouts, burgemeester van Cadzand en Retranchement, die o.m. me dedeelde, dat de plannen voor een planologische indeling van het kustgebied thans bjjna voltooid zy'n, en ir. C. H,van Amerom, hoofd van 't Streek- bureau van de Wederopbouw I te Oostburg. De heer van den Hoek sprak een kort slotwoord. Oostburg; C. F. v. d. Peyl, di recteur N.V. Fabriek voor Houtbewerking La Vitesse, Goes; ir. K. van Everdingen, directeur S.H.V. Vlissingen; A. A. Schuit, burgemeester Kort- gene; Jhr. mr. J. Schuurbeque Eoeye, burgemeester van Zie- rikzee: Arie Smit, dir. N.V. Kon. Mij. de Schelde te Vlissin gen en mr. M. Vlaming, advo caat en procureur, Yerseke. HOE STAAT MEN EK VOOR. Ongtwijfeld zal men zich af vragen, hoe het er met de ten toonstelling op dit ogenblik voorstaat. Hoewel de inschrijftermijn eerst 15 Maart aanstaande verstrijkt en dus nog nieuwe aanmeldingen verwacht mo gen worden, is de situatie zo dat een succes der tentoon stelling, wat de deelname aan gaat, pratisch verzekert is. Het grootste gedeelte van de beschikbare standruimte is reeds besproken en Zeeuwse bedrijven, die wensen deel te gezag in belangrijke mate in vloed moeten blijven uitoefe nen. Ministeriële goedkeuring van de plannen (na raadple ging van het provinciaal be stuur) is daarom voorbehou den. Ook is de mogelijkheid geo pend om de goedkeuringsbe voegdheid te doen uitoefenen door bijzondere lichamen, te vormen door samenwerking van rijk, provincie en gemeen ten. SAMENVOEGING VAN DIENSTEN. Bij de opheffing v\n het col lege van algemene commissa rissen voor de wederopbouw zullen de inspecties van de volksgezondheid, voor de volkshuisvesting en de dienst van de wederopbouw, wier werkzaamheden sterk ineenlo pen, kunnen worden samenge voegd. Het karakter van deze wet als overgangsregeling i3 tot uitdrukking gebracht door haar op 31 December 1950 te doen vervallen. nemen, doen er dus goed aan enige spoed te betrachten met hun aanmelding. Het stemt tot voldoening, dat de inschrij vingen uit geheel Zeeland af komstig zyn, zodat inderdaad gesproken kan worden van een Zeeuwse tentoonstelling. Overigens: het bestuur der tweede ZETO zou het vanzelf sprekend ten zeerste op prys stellen, dat het aantal deelne mers uit Zeeland zelf zo groot is. dat er zo weinig mogelyk gebruik zal behoeven te wor den gemaakt van dc landelijke inschrijvingen. SLUITZEGELS. Inmiddels wordt de reclame campagne langzamerhand in gezet. Talloze reclamebiljetten zullen binnenkort worden op gehangen op de Zeeuwse sta tions, op de aanplakzuilen en voor etalages in de gehele provincie, terwijl bovendien voor belangstellenden 50.000 sluitzegels beschikbaar zyn, die fraai zy'n uitgevoerd en op correspondentie naar andere delen van het land natuurlijk een welkome reclame kunnen zijn. Zy kunnen worden aange vraagd b(j de secr. der tentoon stelling, de heer L. Vroom te Middelburg. ATTRACTIES. Bij een tentoonstelling beho ren attracties en het is wel licht goed daarover hier iets mede te delen. De plannen hebben nog geen definitieve vorm gekregen, maar er is goede kans, dat er een uitste kende Modeshow komt, door Zeeuwse middenstanders geor ganiseerd in samenwerking met een der meest vooraan staande landelijke firma's op dit gebied. Vermoedelijk zal tevens het opstijgen van een luchtballon worden georgani seerd vanaf het Gem. Sport terrein of vanaf het Molenwa ter, terwnl overleg gaande is over het landen en opstygen van een Helicopter. Op het tentoonstellingsterrein Schut tershof) zal verscheidene avonden gelegenheid tot dan sen zijn op de muziek van uit stekende bar.ds, terwijl er ver der cabaretvoorstellingen wor den gegeven en aan een gecos- tumeerd avondfeest gedacht wordt. Zoals bekend wordt de ten toonstelling niet slechts in het Schuttershof gehouden, maar tevens in het gerestaureerde deel van het Middelburgse stadhuis, de Vleeshal. De Vlaa- markt zal gedurende de ten toonstelling zeer fraai versierd worden, zo, dat men niet het gevoel heeft, de tentoonstel ling gaande van Schuttershof naar stadhuis, te hebben verla ten. De Middenstand organi seert gelyktydig met de ten toonstelling een grote winkel week, zodat er in de tweede helft van Juni heel wat in de Zeeuwse hoofdstad te doen zal zy'n. Minister weerlegt enige bezwaren, Van onloelaaibare handelingen niets gebleken Op vragen van het Tweede Kamerlid, de hee; Roosjcn, be treffende de inschakeling van Nederlandse importeurs bij dc aankoop van vee en vlees in het buitenland, heeft de mi nister van landbouw, o.m. ge antwoord dat hij naar aanlei ding van de opmerkingen ge maakt door de heer Vondeling betreffende het bedrijfschap voor vee en vlees bij de be handeling van hoofdstuk XI van do ryksbegroting 1948 'n onderzoek heeft doen instellen. Hierbij is hem gebleken, dat van de firmanten van een fir- m~. dc ene is belast met de aankoop van vee in het bul ten ja, terwijl de andere fun geert air. marktvertegenwoor- diger op enkele markten in Noord-Brabant en bovendien tydelijk ook de werkzaamhe den vervult van inspecteur op de markt te Goes. Eerstgenoemde verricht zijn werkzaamheden in opdracht van het voedselvoorziening import bureau, terwijl laatst genoemde is aangesteld dooi het bedryfschap voor vee en vlees. Het uit het buitenland aangevoerde slachtvee wordt uitsluitend geclassificeerd in de aanvoerhavens Amsterdam en Rotterdam, zodat er tussen, .'.c werkzaamheden der beide firmanten in dit opzicht geen onkel verband bestaat. Waar lc betrokken personen geacht kunnen worden volkomen voor hun taak berekend te zijn en zrjn aangesteld met het oog op hun persoonlijke qualiteiten, meent, de minister dat hierte gen geen bezwaar kan worden gemaakt. Door de bovenbe doelde firma wordt ook op de markt te Goes vee aangevoerd. In het algemeen moet het on gewenst worden geacht, dat vee van marktvertegenwoor- digers, leden van classificatie commissies, enz., wordt aan gevoerd op de markt, waar zjj hun functie uitoefenen. Uiter aard is het moeilijk deze op vatting in al haar gestreng heid te handhaven, daar juist voor bedoelde functies ook op de andere markten, personen uit het bedrijfsleven worden, aangewezen, die hun zaken ter plaatse of in de directe om- gevirtg daarvan doen. Zy zou den dikwijls te zeer in de uit oefening van hun bedryf wor den belemmerd, indien zy vol strekt geen vee mochten aan voeren op de markt, waar zy hun functie bekleden. Het be dryfschap is ter zake diligent en van niet toelaatbare han delingen is tot nu toe niet ge bleken. De bomontploffingen en aanslagen in Jeruzalem duren voort. De opruimingswerkzaamheden ui de Ben Vehudastraat, die Arabische terroristen werd opgeblazen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5